Şimdi Ara

12v geldiğinde 5v devreyi açacak devre elemanı ne olabilir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
1.488
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba elektronik bilgim iyi değil. 5v a bağlı fiziksel bir switch var. Switch basılı iken devre açık konma geçiyor. Ben bunu yakınlık sensörü İle yapmak istiyorum. Ancak sensör 6-36v ile çalışıyor. Ben ona 12v adaptör bağladım. Simdi 12v gelince 5v devreyi açık konuma nasıl getirebilirim. İnternette bir videoda 5pin FL817c optocoupler kullanmış ancak tüekiyede Online sitelerde bulamadım. Fazla bilgim olmadığı için herhangi bir 4pin optocoupler seçemedim. Optocoupler bu video İle tanıdım başka parçalar da olabilir. Anahtar kelime verirseniz araştırdım. Hiç bilmeyince Google da yardımcı olmuyor

• PC817 4 pin,
  • quote:

Orijinalden alıntı: muhsin kamer

PC817 4 pin,
    siparis gectim. Direnc net den bir deneyim.
  • Harfleri değişebilir bildiğim kadarıyla. 817 kodlu herhangi bir optokupler olacaktir.

Optokupler içerisinde bir LED ve bir fototransistor yer alır. 4 pimli olanlarda transistörün base ucunun dışarıya bağlantısı yoktur.
    Bir tarafta LED'in uçları, diğer tarafta transistörün emiter ve kolektör bağlantısı yer alır.

5 pinli olanlarda transistörün base ucu dışarıya çıkarılmıştır. Dolayısı ile transistör hem optik olarak hem de elektriksel olarak kontrol edilebilir. Kullanacağınız devrede transistörün base ucu ile işiniz yoksa 5 pinliye gerek yoktur.
    Saygılar.
    12v geldiğinde 5v devreyi açacak devre elemanı ne olabilir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 6 Nisan 2020; 19:8:26 >

• Elektrikle direk açılacaksa basit bir röle. Yok 12Volta gemeden açılmayacaksa; zener arkasına röle.
  • ihtiyaç dar aralığa hitap etmediği için, herhangi transistör içerikli optokuplör yeterli olur.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.