Yarbay
28 Ekim 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
17 üye
Görüntülenme
Toplam: 396 (Bu ay: 16)
Gönderileri
Everest 381A model kasamın önündeki USB 3.0 portunun USB 2.0 olarak çalıştığını fark ettim. Ben de sorununun anakartta mi kabloda mi olduğunu anlamak için kabloyu kasadan söktüm. Ön USB 3.0 portu sağlam olan bir anakarta takıp denedim. Orda da USB 2.0 hızında çalışıyordu.

Ben de kabloyu eve götürdüm. Multimetre ile buzzer modunda USB 3.0'ın ön taraftaki pinleri ile anakarta takılan uç arasında bağlantı testi yaptım. Şaşırtıcı bir şekilde portun on tarafında bulunan beş adet USB 3 data pinlerinin hiç biri sinyal vermedi.

Ben de iyice meraklanıp USB portunun etrafındaki siyah plastiği maket bıçağıyla keserek konektörün arkasındaki bağlantı terminallerini açığa çıkardım.

Aman tanrım o da ne?
9 adet tel yerine 4 adet tel olduğunu gördüm. Çok şaşırmıştım. USB 3.0 soketinin arkasındaki 9 adet terminalden sadece 4'u bağlıydı, diğerleri boştu.


Everest kalitesi(!) ile yine şaşırttı.

Everest kalitesi(!) ile yine şaşırttı.
Everest kalitesi(!) ile yine şaşırttı.
Everest kalitesi(!) ile yine şaşırttı.

Kasa bu:
https://www.segment.com.tr/tr/urun/everest-381a-peak-300w-usb-3-0-1-0-2-sata-20-4-pin-kasa
Merhabalar. Hurdacıda bulduğum Köhler marka elektrik sayacının içinden Pic çıktı. Sayacın LCD ekranını söküp yerine header lehimledim. Bu sayede ekran için kullanılan pinleri çevre birimleri ile bağlantı için kullanabilirim. Sayacın optik gözünü de UART bağlantısı için kullanacağım. Zaten optik göz PIC'e UART üzerinden bağlı. Optik göz bir adet IR LED ve bir adet fototransistörden oluşuyor. Bu kısmı söktüm pin lehimleyeceğim. Bu sayede doğrudan TTL UART bağlantısı da yapabilirim. Gerekirse kablo ile optik alıcı verici takarım.

PIC'in üzerinde yazan model adı PIC18F86J72 ama PICkit yazılımı PIC18F66J90 olarak algılıyor. Ama PIC18F86J72'ye göre derleyip yüklediğimde çalışıyor.

Sizce işe yarar bir şey mi?Kart üzerinde işe yaramayacak, artık gereksiz olan parçaları sökeceğim.

Yalnız bir sorun var. PIC 3.3V ile çalışıyor. Kart üzerine 5V'u 3.3V'a düşürecek devre yerleştirmem lazım. Onu nasıl yaparım bilmiyorum.
Merhaba. Arka planı mavi olup yazıları beyaz olan LCD ekranlar nasıl çalışır? Bir türlü kafam almadı.

Normal LCD ekranda sıvı kristaller belirli bir düzende sıralıdır. Ekranın alt ve üstündeki elektrotlara voltaj verince elektrotlar arasındaki sıvı kristallerin düzeni bozulur. O bölge ışık geçirmediğinden siyah olur. Geri kısım ışığı geçirdiğinden arka plan rengini alır.Mavi beyaz LCD'lerde sıvı kristallere elektrik uygulanmadığında ekran mavi olmakta. Sıvı kristallere elektrik uygulandığında elektrik uygulanan bölge beyazlaşmakta. Optik olarak sıvı kristaller boştayken sadece mavi ışığı geçirmekte, kırmızı ve yeşil ışığı geçişine izin vermemektedir. Elektrik uygulandığında mavi ışıkla beraber kırmızı ve yeşil ışığın da geçişine izin vermekte böylece ekran beyaz olmaktadır.
Peki bu olay nasıl oluyor? Normade sadece mavi ışığı geçiren ekran elektrik uygulaninca nasıl oluyor da kırmızı yeşil ve mavinin hepsini birden geçiriyor?

Yardım edin lütfen. Günlerdir kafamı kurcalıyor, bir türlü içinden çıkamadım.
Merhaba. İş bankasından Maksimum kartım var. Troy olduğu için bazı yerlerde geçersiz kart hatası veriyor. Ben kartı iptal ettirip yeniden istedim yine troy geldi.
Kartın MasterCard ya da Visa olarak gelmesi için ne yapmam lazım? Bir çözüm yolu önerebilir misiniz?
Merhaba.

Redmi 7A telefonu normal kapattıktan sonra açma tuşuna basılı tutunca açmıyor. Telefonu şarja takmak suretiyle yazılımı tetikledikten sonra güç tuşuna uzun basınca açılıyor.

Telefon açıkken bazen güç tuşuna basınca, çift tıklayınca falan telefon uyanmıyor. Şarj aletini tak çıkar yapınca uyanıyor ancak. Çok sinir etmeye başladı.

Donanım testinden güç tuşunu test ettim, güç tuşu çalışıyor.

Telefonun yazılımında bir sıkıntı var. Bunu neden yapar?
Merhaba.
Kendime basit bir tane PIC geliştirme kartı yapıyorum. Üzerinde 20Mhz kristal olacak. Header şeklinde çıkış portları olacak. LCD denemeleri için LCD besleme çıkışları (VSS, VDD, Vo, A, K falan) olacak.
Program kodları uart üzerinden bootloader ile atılacak. Kart üzerinde USB çipi koymadım. Elimde birkaç tane olan ucuz usb-ttl dongle'lari kullanacağım.

Yalnız bir sorunum var. Giriş çıkış portları için nasıl bir header kullanmalıyım? Geliştirme kartlarında genelde dişi headerlar kullanılıyor. Sebebini bilmiyorum. Özel bir sebebi var mı acaba?

Dişi headerlar sürekli sök tak yapınca gevşeme yapabiliyor. Pek çok header'ın datasheetinde durability cycle değeri 500 times olarak belirtilmiş. Çok sınırlı bir değer. Bu nedenle erkek header kullanmayı düşündüm. En azından sürekli sök tak yapınca kablo tarafı gevşeme yapar yeni kablo alır devam ederim.

Sizce nasıl bir header kullanmam lazım? Durability değeri yüksek bir header öneriniz var mı?
Merhaba. Linkteki kaynak kodunu visual stüdyo'dq compile edebilecek biri var mı? Programın sahibi yıllar önce bir tane compile edip ortadan kaybolmuş. Sayfaya koyduğu snapshot menülerin birinde hata veriyor düzgün çalışmıyor. Tekrar compile edilmesi lazım.
https://github.com/jorticus/pickit2-editor
PC'ye Windows 10 kurmaya çalışıyorum. Kurulum başlıyor, sıra windowsun yükleneceği diski seçtiğimiz ekrana gelince bomboş bir pencere karşılıyor. Anakart Gigabyte GA-H61M-S2PV Rev 2.1

O kadar sata sürücüsü falan denedik bulduğumuz sürücülerde Windows uyumsuz hatası veriyor. Kazara bir tane Windows 7 sürücüsüne uyumlu dedi, onda da diski 0.0GB olarak gördü.

Kafayı yeme noktasına getirdi.
Bunun çözümü nedir?

Uefi kurulum yapmaya çalışıyoruz. Zaten legacy olarak boot etmeye çalışınca sistem siyah ekrana düşüyor açmıyor.

Böyle bir şey.

Diskimiz WD Blue 2 TB, SATA
Merhaba. Atmel 89S51 ile bir CD-Çalar devresi yaptım. Kodları bir yerde hazır bulmuştum. Devreyi yapan adam P3.3 pinini hem open close butonu için, hem de kızılötesi alıcı için kullanmış. Ben devreye eski bir uydu cihazından söktüğüm kızılötesi alıcıyı ekledim. Kumandanın tuşuna basınca sensör tarafından gönderilen başlangıç biti denetleyici tarafından eject komutu olarak algılanıp CD'yi çıkartıyor.

Burada başlangıç bitinin eject komutu olarak algılanmasını engellemek için birkaç ms delay eklemek lazım. Tuşa basınca sensör algıladığı kodu seri şekilde gönderiyor. Burada delay eklemek sureti ile işlemcinin ilk bit geldikten sonra ikinci biti beklesin, şayet ikinci bit gelmezse eject komutunu işletsin. İkinci bit gelirse bunu ve devamını hafızaya alıp, denk gelen komutu çalıştırsın.
Program kodunda yeterli açıklama olmadığı için tuş komutlarının nasıl işlendiğini tam bulamadım. Programın sistemetiğini çözsem düzenleme yapmaya çalışacağım.
Çözebilen var mı acaba?


Devremiz bu:

Kaynak kodu:
http://www.geocities.ws/leo8597/ISPCDRom.a51.txt
Merhaba. Kendime bir Pickit yapıyorum. Malzemeleri toparladım.
Yalnız şöyle bir sorun var. PIC18F2550'nin PGM bacağı buton için kullanıldığından LVP biti devre dışı. Normal ICSP ile program atmam gerekiyor.
Elimde sadece seri porttan çalışan JDM tarzı programlayıcılar var. Zaten bir USB programlayıcıya ihtiyacım olduğu için pickit yapıyorum. İnternette aratınca çıkan seri port devrelerinin neredeyse hepsi LVP üzerine kurulu. ancak dediğim gibi Pickit'de LVP pini io olarak atandığı için LVP ile program atmam mümkün değil.
Ben şimdi PIC18F2550'ye gerekli bootloader dosyasını basit yollu nasıl atarım?
Lütfen programlayıcı al falan demeyin. Programlayıcı alacak olsam bu devreyi niye yapayım?
Hakkında
Konum: Adana
Meslek: Avukatlık
İlgi Alanları: Elektronik, Bilişim teknolojileri
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Notebook
Bilgisayar
desktop
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 4 sa. önce
Mesaj Sayısı: 6.493
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 8.136
İkinci El Bölümü Mesajları: 19
Konularının görüntülenme sayısı: 55.208 (Bu ay: 9.712)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 3.725 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.