Şimdi Ara

Yurtdışına kaçan seküler vatandaşlaramızdan Cennet yaşam videoları.. (6. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
201
Cevap
7
Favori
13.197
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    sadece 5 ay mesleki kurs, london ...çalışma tecrübem yok...
  • Zerathull kullanıcısına yanıt
    Benim 4.5 yasindaki kizim bundan daha anlamli cumleler kurup, kendini daha net ifade edebiliyor.
    :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hiç biri boş insan değil.. boş adamı istemiyorlar zaten.. boş beleş tenekeler burada kalıyor.. çok üzücü.
  • tla776 T kullanıcısına yanıt
    Şaşırmadım hocam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kerimcem

evet akrabamda var hala kızı banka müdürü akbankta aylık net geliri çatla 16.000 daha bakar çok çatlarsınız zaten,her yazda tatiller, lüks otellerde ailcek yaşıyorlar hayatlarını hemde nefret ettiğiniz Türkiyede daha çok oyle uzaktan bakarsınız yan gelip yatmayla..

Alıntıları Göster
    Bir insan, baska bir insanin hala kizinin aylik net geliri yuzunden neden catlayabilir?
    Bir insan baskasinin buna catlayabilecegini nasil dusunebilir?
    Turkiye'de butun bankalarin net maas degil de brut maas verdigini ama kerimcem'in pratik zekasiyla brut-net maas, cift maaslar, jestiyonlar gibi hesaplari aninda kafasindan yaparak aylik net gelirini hesapladigini hepimiz anladik ve bir kez daha saygi duyduk kendisine.

Yemin ediyorum roman kavgasina cevirdi burayi. "Halamin kizi lukus otellerde ailecek yasiyor, catalayin patlayin!"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bestanealtcizgi -- 11 Şubat 2020; 19:32:38 >
  • quote:

sadece 5 ay mesleki kurs, london ...çalışma tecrübem yok...
    Adam Avrupa gormus beyler, Londra degil "london" ayaginizi denk alin.
  • bestanealtcizgi B kullanıcısına yanıt
    size gore Türkiyede herkes aç sefil araba ev alamıyor ve düşük maaş alıp aç yaşıyor,ben ütopyalarınızı kırmak adına yazıyorum başka bir amacı yok,googleye bile deniyimli banka müdürü maaşı yaz maaşı çıkar bir uza .. googleyide ben hacklemişimdir belki oda mümkün tabi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 11 Şubat 2020; 19:34:58 >
  • Gene bir kerimcem ve Türkiye süper, Avrupa batıyor konusu. Kaynak da tabi her zaman ki gibi 3-5 kişiden yapılan genellemeler.
  • kerimcem K kullanıcısına yanıt
    Bak sana yuzyilin kiyagini geceyim. Benim aralik maas bordromdan ufak bir kisim. Bu paralata oyle super luks bir hayat surulmuyor seni pis kekliyorlar

Yurtdışına kaçan seküler vatandaşlaramızdan Cennet yaşam videoları..

• tla776 T kullanıcısına yanıt
    senin gözün çok yükseklerde porsche, madonnanın yaşadığı şartlar herhalde herkesin hayattan beklentisi başka tabi ben ona birşey diyemem ben o parayı aylık kazansam iyiyim derim yani her insan çok başka..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 11 Şubat 2020; 19:41:22 >
  • quote:

size gore Türkiyede herkes aç sefil araba ev alamıyor ve düşük maaş alıp aç yaşıyor,ben ütopyalarınızı kırmak adına yazıyorum başka bir amacı yok,googleye bile deniyimli banka müdürü maaşı yaz maaşı çıkar bir uza .. googleyide ben hacklemişimdir belki oda mümkün tabi
    Bak sikinti bu iste, kimse sana deneyimli banka muduru 16.000 lira alamaz demiyor. Sen 16.000 lirayi cok buyuk para zannediyosun. Insanlarin senede 2 kere tatil yapmasi, jipe binmesi sana luks geliyor. Anlamadigin sey Turkiye de bunu elde etmek icin 10-12 sene tecrubeli olman gerekiyor, bizim bahsettigimiz ulkelerde ise bunlar her calisanin en basit hakki. Her calisan birey bunlara cok rahat sahip olabiliyor. Tatil yapmak luks degil, hevesin varsa guzel arabalara binmek luks degil, teknolojiyi takip etmek luks degil vs vs.
  • quote:

"ütopyalarınızı kırmak" -> kerimcem kac kere soyledim sana, bilmedigin kelimeleri cumle icinde kullanma diye.

Hala kizimin maasi su kadar, catlayin dediginde utupyalarimiz kiriliyor ogle mi?
    Bir diger iddian ise bana gore "Turkiye'de herkesin ac sefil araba ev alamiyor ve dusuk maas alip ac yasiyor". Benim buna benzer yazdigim bir mesajimi goster forumdan gideyim geri gelmemek uzere. Neden israrla insanlari soylemedigi seyler uzerinden sucluyorsun kerimcem? Iftira atmak senin icin ahlaksizlik degil mi, gunah degil mi? Hic utanmiyor musun?

googleye deniyimli banka müdürü yazdim bu cikti, maas cikmadi.

Hangi oda mumkun kerimcem?
    Uzamaya niyetim yok, gavurlarin tabiri ile ignorance shaming gunu bugun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bestanealtcizgi -- 11 Şubat 2020; 19:50:13 >
  • CCaaNN kullanıcısına yanıt
    nedesem bilemiyorum çok komik şeyler yazmaya başladınız artık neyse....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 11 Şubat 2020; 19:46:48 >
  • Video uzunmus 17 dakika ayiramadim ancak Kanada da bulundugumdan sorulariniz ve merak ettikleriniz varsa yanitlayabilirim.

1- Kiralardan baslamak gerekirse, Montrealde yasadim ve suanda Ottawa da yasiyorum toplamda 4 yildir Kanadadayim, Montrealdeyken 3+1 apartmanda kaliyorduk isinma 2 adet kapali otopark su dahil 1500 dolar veriyorduk ev 16 katli binanin 9. katindaydi biz tasindigimizda ilk oturanlardik apartman 0 idi. Gelmeden ev arasaniz bulmakta sikinti yasayabilirsiniz Vancouver da ev baslikli bir video vardi ancak icerigine bakamadim.

Ottawada 2000 dolar kira oduyorum 3 katli mustakil evde kaliyorum kendi garaji var isinma aylik 80 dolar fix.

Vancouver buranin en pahali sehridir ev fiyatlari ve kiralar Kanadayi yansitmaz bunu belirteyim. 1 oda 1 saol downtown evde kalan arkadasim 1700 dolar veriyor isinma elektrik filan dahil. Fiyatlar 3 asagi 5 yukari bu sekilde, aldiginiz maas biraz daha fazladir baska sehirde 85 kazaniyorsaniz orda 1000 kazanirsiniz.

2- Yiyecek icecek konusuna deginelim, biz bulabildigimiz herseyi organik almaya calisiyoruz verecegim fiyatlar organik urunlerin fiyatlaridir ve organik olmayan urunlerin en az 2 bazende 3 kati fiyattadir, normal urunlerin fiyati icin 2 ye bolebilirsiniz, organik olmayanlarinin fiyatini biliyorsam yazacagim.

Kuzu pirzola kilosu 33 dolar
    Buzagi kiyma kilosu 12 - 14 dolar (organik olmayan 6 - 8 dolar)
    4 litre sut 8 dolar (org olmayan 4 dolar)
    Yarim kilo 3 yasinda peynir 6 dolar (org olmayan 3-4 dolar)
    12 li yumurta 6-7 dolar (org olmayan 30 lusu 4 dolar)
    yarim kilo yogurt 3 dolar (org olmayan 0.99 cent)
    muz yarim kilosu 0.85 cent (org olmayan 0.50 cent)
    48 adet 33 luk cam sise Budweiser bira 52 dolar (organik degil bu normal bira kutu sisede alirsaniz daha ucuz oluyor ben tercih etmiyorum)

3- Burada yasamaya gelince; asgari ucret kazanan tanidigim yok burada asgari ucret kazanan kisiler genelde cok vasifsiz yada yeni goc etmis ve kendi alaninda is bulamamis kisiler oluyor, muhendislik alaninda bir mesleginiz varsa kazanacaginiz minimum yillik 80k olacaktir.

4- Turkiyeye donmek filan biz dusunmuyoruz en son 2 sene once geldik Turliyeye Avrupa gibi yakin olmadigindan gidip gelmek zor ve pahali ucak biletleri gidis gelis 1500 dolardan basliyor.

5- Amerika, Kanada gibi ulkeler zaten gocmen ulkeleri oldugu icin buralarda asagilanma bizden degilsin olaylari cok olmuyor Fransiz kokenli gocmenler biraz dengesiz okadar.

6- Araba almak ucuz ve kolay ben 2. araba olarak gecen sene Focus aldim 2014 model 20 bin km de 7.300 dolar civarinda para verdim, benzin Ontario da ucuz su aralar litresi 0.96 ila 1 dolar arasinda degisiyor.

7- Toplu tasima Montrealde cok iyiydi aylik sinirsiz 60 dolar civarinda, metro ve otobuslere istediginiz kadar binebiliyorsunuz zaten sirketlerin cogu bunu karsiliyor herhangi bir odeme yapmiyorsunuz ogrenci isenizde %50 gibi bir indirim soz konusu. Ottawa da arabaniz yoksa yasanmaz.

8- Saglik ucretsiz ozel hastane diye birsey yok zaten, bence kotu birsey bazen 2 saat sira beklediginiz oluyor allah hastaneye dusurmesin. Parami basayim ozele gideyim durumu pek yok ufak ozel klinikler mevcut.

9- ilaclari devlet karsilamiyor cebinizden oduyorsunuz ancak butun sirketler ozel saglik sigortasi yapiyor o sekilde ilaclari ozel saglik sigortasi oduyor, ozel saglik sigortasi yapmayan sirket duymadim simdiye kadar.

10- Herhangi bir ulkeye goc etmeyi dusunuyorsaniz oradaki insanlarla ve o kulturde yasayip yasayamayacaginiza iyi karar vermeniz lazim, buraya gelip turkiyedeki yasaminiz devam etmek istiyorsaniz gelmeyin derim.

Sorulariniz varsa buradan yada ozelden yazabilirsiniz.
    beni cahil buluyorsan muhattap olma ozaman ne oluyon kardeşim silah zoruylamı yazdırıyorlar size, beni niye bukadar önemsiyon anlamıyorum yani çok garip,16-18.000 tl maaşları beğemeyenler çok elit seçkin insanlarsınız zaten, kendi seviyenizdekilerle takılın,bütün beverly hills halkı toplanmış burda beni ezikliyor şokum cidden

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 11 Şubat 2020; 19:52:4 >
  • quote:

beni cahil buluyorsan muhattap olma ozaman ne oluyon kardeşim silah zoruylamı yazdırıyorlar size, beni niye bukadar önemsiyon anlamıyorum yani çok garip,16-18.000 tl maaşları beğemeyenler çok elit seçkin insanlarsınız zaten, kendi seviyenizdekilerle takılın,bütün beverly hills halkı toplanmış burda beni ezikliyor şokum cidden
    Atamin da dedigi gibi

Seni onemsiyorum kerimcem, egleniyorum su an. Elitlik, seckinlik maas ile olmaz ama bunu da anlatamayiz sana.
    Sen forumda sacma sapan seyler yazdigin surece vaktim varsa sana cevap yazmaya devam edecegim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CCaaNN

Bak sikinti bu iste, kimse sana deneyimli banka muduru 16.000 lira alamaz demiyor. Sen 16.000 lirayi cok buyuk para zannediyosun. Insanlarin senede 2 kere tatil yapmasi, jipe binmesi sana luks geliyor. Anlamadigin sey Turkiye de bunu elde etmek icin 10-12 sene tecrubeli olman gerekiyor, bizim bahsettigimiz ulkelerde ise bunlar her calisanin en basit hakki. Her calisan birey bunlara cok rahat sahip olabiliyor. Tatil yapmak luks degil, hevesin varsa guzel arabalara binmek luks degil, teknolojiyi takip etmek luks degil vs vs.

Alıntıları Göster
    Kerimcem ile ilk kez karsilasiyorsunuz. Her zaman yapiyor bunu, kafasindan soylemediginiz bir sey uydurup onu sanki soylemissiniz gibi iftira atar. Her zaman yaptigi sey.
    Ben kendisine belki 10 kez, insanlarin para icin goc etmedigini anlatmaya calistim. Hukuk devleti, guvenlik, egitimde firsat esitligi gibi kavramlardan da bahsettim ama sonuc alamadim. Iyi sanslar.
  • yine bir cahillik içeren konu hiç akıllanmıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: bestanealtcizgi

Ben kerimcem'e laf ediyorum bilgi ve tecrubesi olmadan bol keseden salliyor diye ama yalniz da degil, bir suru arkadas var boyle.

Her ulkeye gocmen olarak gitmenin prosedurleri ve her ulkenin gocmenlere karsi yasam kosullari farkli. ABD ile Avrupa'yi bir tutmak anlamsiz, hadi onu gectim Avrupa'daki ulkeler bile ayni degil. Portekiz'e gcen birisi ile Isvec'e gocen insanlarin tecrubeleri arasinda dunya kadar fark var. Hatta her insanin ayri hikayesi var.

Ben Hollanda'ya goc ettim, soyleyeceklerim sadece Hollanda icin gecerli

Hollanda'ya goc edecekseniz ya evlenip aile birlestirmesi ile gideceksiniz ya da nitelikli gocmen ( kennismigrant ) olarak. Bu ikisi arasinda daglar kadar fark var

Kennismigrant olmanin avantajlari

- Nitelikli gocmenlik icin yillik en az 56 bin ( brut ) maasli bir is bulmaniz gerekli. Diploma sarti yok.
    - Esiniz ya da sevgiliniz ( evli olmaya gerek yok, 6 aydan uzun suredir birlikte oldugunuzu kanitlamaniz yeterli. Tatil fotograflari olur, ayni adrese gelen fatura olur kabul edilir deliller ) calisma izni direkt alir.
    - 5 yil boyunca gelirinizin %30'u vergiden muaf tutulur. Yukarida bahsettigim en az maasta dahi aylik net farki 700€ civarida bu vergi avantajinin
    - Ehliyetinizi sorgusuz sualsiz Hollanda ehliyeti ile degistirebilirsiniz
    - Calisma izniniz sirkete bagli olur 3 yil boyunca. Eger isten ayrilirsaniz yanlis hatirmamiyorsam 3 ay is arama izniniz var, 3 ay icinde is bulamazsaniz donersiniz.
    - Size teklif verecek olan sirket %99 ihtimalle ingilizce konusulan bir yerdir, Dutch bilmeden is hayatiniza devam edebilirsiniz

Aile birlestirme ile ilgili tecrubem yok, o yuzden yazmayacagim.

Bu kosullarda Hollanda'ya gelen adam cok buyuk ihtimalle yazilimcidir, gerci kalanlari da buyuk ihtimalle bankaci, elektronik muhendisi, genetik muhendisi, akademisyen. Isletme, iktisat, hukuk gibi bolumlerden mezunsaniz nitelikli gocmen olarak gelme sansiniz cok cok az cunku bu tarz isler icin yurtdisindan adam aramiyorlar.

Minimim maasla gelen adamin neet maasi 3700€ civari olur. Bunun uzerinden saglik sigortasini ( 100-110 civari ) ve emekliligi kendi oder cebine 3500€ civari kalir.
    En buyuk yasam masrafi ev kirasi. Ilk yil gelenler buyuk hevesle Amsterdam'da sehir icinde ev tutar, 1700-1800 civari para verir aylik. Aradan 1-2 sene gecince mortgage ile ev alir sehir merkezinin disinda aylik 1300-1400 taksit oder. Merkezin iyice disina cikayim derseniz bu taksit ile mustakil, bahceli ev alirsaniz. Aylik 400€ lease yaparak tesla model 3'de alirsiniz.

Minimum maasla gelen birisi 3700'un 1700'unu sehir merkezinde eve kira olarak verir geri kalan 2000 ile tek basina iyiyse krallar gibi olmasa da lord gibi hayat surer. Aile olarak gelirse biraz daha dikkatli olmasi gerekir. Eger esi de is bulup calisirsa ( buna gelecegim ) iste o zaman krallar gibi yasar.

Buraya gelip de pisman olan nitelikli gocmen gormedim. Insanin canini sikan seyler var mi, elbette var basta hava kosullari ve yemekler olmak uzere. Buna da alisiyor insan zamanla. Alisamasaniz da yilda 6 hafta tatil var. Eger okula giden cocugu yoksa insanlar yazin tatile gitmez, Amsterdam'da kalir aksam 23'te kararan havanin keyfini cikartir. Sabah ise toplu tasima ya da bisikletle 30-40 dakikada gider ( Benim ev - is arasi 10 km bisikletle 30-35 dakika arasinda gidiyorum ) trafik derdi yasamaz. Aksam 6'da isten cikar 6:30'da parkta arkadaslari ile bulusur mangalini yapar. Gece yarisina kadar takilir, ardindan bisikletine atlar evine gider guven icerisinde. Bu para ile satin alinabilecek bir sey degil.

Is konusunda en cok sikinti yasayanlar benim gorebildigim kadariyla esi/sevgilisi ile beraber gelen, yazilimci/it sektorunde tecrubesi olmayan kadinlar. Turk kadinlarimizin hepsi prenses oldugu icin her seyin en iyisine layiklar, o yuzden gundelik islerde calismayi pek kabul etmezler. Misal abla avukat ise illa ki burada da avukatlik yapmak ister ki baro sinavini vermesi mumkun degildir hem dil hem de okul denkligi yuzunden, evinde oturur. Ayni sartlarda gelmis yabanci bir kadin ise garsonluk dahil olmak uzere her turlu isi yapar ( neden yapmasin, ayip degil alin teri ile para kazanmak kimse de garson diye bir baskasini asagilayamaz ) asgari ucret olarak 1600€ alir mis gibi. Bu para yukarida bahsettigim gibi bir ev taksidini rahatlikla oder.

Bir baska mesele de Turkiye'de kendisini zengin zanneden beyaz yakalinin hayal kirikligi. Ortalama ustu yazilimci Turkiye'de her hafta sonu kahvaltisini disarida yapabilir, her yere taksi ya da arabasiyla gidebilir, evde ampul patlasa adam cagirir degistirmeye ama burada isler boyle degil. Disarida yemek pahalidir, genel mudurun dahi ogle yemegini evden getirmesi gayet normaldir. Evde badana yapilacaksa bir kac bin eurp vermektense insanlar bir hafta yillik izin alir kendisi halleder. Kisin yagmur altinda lastigi patlamis bisikleti ters cevirip yama yapan takim elbiseli adam, topuklu ayakkabi giymis is kadini gormek normaldir. Eger bu kosullari bastan kabul edip gelirseniz mutlu olursunuz.

Haftada 40 saat calisir, 6 hafta yillik izin ile senede 2 kez tropikal ulkelerde tatil yaparsiniz. Egitim sistemi gayet iyidir, okul icin universiteye kadar 5 kurus vermez hic kimse. Gencler 16 yasina gelince part time calismaya baslar, universite parasini biriktirir ( yillik 2000€ civari ), lise bitince sirt cantasini alir dunyayi gezer bir sene geri donunce kaydini yaptirir okur istedigi bolumu.

Hic kimse size giydiginiz, yediginiz, ictiginiz icin laf edemez. Kac cocuk yapacaginizi soylemez, sizi vatan hainligi ile suclamaz, basbakani/krali elestirdiniz diye kapiniza polis gelmez.
    Diş hekimleri ne durumda ? Bahsettiğiniz klasmanda gelinebiliyor mu ?

bence o daha çok top tene girmiş işinize gelmeyen konularınmı görünce içsel fesatlık baltalama oluyor daha çok,Türkiye karalayan bir konu açsam gökten zembille inerdin zaten, seni bilmesem..
    o adamı ters çevire çevire yerinde bir hal oldunuz aten..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 11 Şubat 2020; 20:2:56 >
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.