Şimdi Ara

Yük direnci hk.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.836
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

PSU'dan güç kaynağı yapmak istiyorum ancak yük direnci olarak ne kullanmalıyım bilmiyorum. internette araştırınca genelde 10 watt 5 ohm yada 5 watt 10 ohm taş direnç kullanılıyor ancak bunu neye göre belirlememiz ve +5 mi yoksa +12 volta mı bağlamamız gerekiyor tam kavrayamadım. elimdeki güç kaynağı;

250 watt efektif 236 watt

+5v 12a
    +3.3v 14a
    +12v 16a

• Yük direnci nedir ? Ne için lazım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • garipbirdost kullanıcısına yanıt
    psu çıkışta bağlı bir şey hissetmezse kapatır kendini uçlara direnç bağlamaya yük direnci denir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadircitak

psu çıkışta bağlı bir şey hissetmezse kapatır kendini uçlara direnç bağlamaya yük direnci denir.
    Abinin yanına biraz çırak gir de seni eğitsin. Aöflü maöflü olsa da senin gibileri eğitmede iyidir.

PSU'lar ucunda yük yokken de çalışır.

Önce PSU'nun yeşiliyle herhangi bir siyahı birleştirilerek "power on" konuma alınır.

Yukarıdaki arkadaş yük testi yapmak istiyor.

Sadece 12V ucuna yük bindirilirse, çuğu PSU'lar 5V boşta olduğu için dengesizliğe girmemek için çıkışı keserler. Bunun için eğer 12V'ye yük bindirilmişse 5V'ye de bindirilmelidir.
  • bildiğin kadar devam et
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadircitak

bildiğin kadar devam et
    Adam haklı kusura bakma. Ne yükü ne direnci ?

Yeşil kabloyu herhangi bir siyah kablo ile birleştirince PSU çalışır. Yük falan istemez.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • kadircitak kullanıcısına yanıt
    ne o? işine gelmedi mi?
    Yeni üyeler yorum kasmak için uzun uzun yazıyor diyorsun, kendin boş boş sallıyorsun? Sen hayatında hiç PSU gördün mü?
  • garipbirdost kullanıcısına yanıt
    Buna forumdan maaş bağlamışlar ona buna sataşıp moral bozsun diye. Cezayı yeyip yeyip geliyor akıllanmıyor. Bulaşan yok kaale alan yok işi gücü bırakmış insanlarla uğraşıyor. blokla gitsin şunu değmez.
  • https://dronebotworkshop.com/atx-bench-supply/https://www.youtube.com/watch?v=LY4PBB-i_dw

PSU çıkış gerilimlerindeki değişimleri devamlı kontrol eder. Yüksek akım çekilmesine izin vermez...
    Direnç takarak bir nevi kandırma işlemi yapılır.
    Yük direnci hk.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Config -- 25 Eylül 2019; 0:14:34 >

• Yük direnci hk.
  • @90numaraşanzumanyağı haklı. Hatta 5v a küçük bir lamba da bağlayarak psu ya yük bindirilir. Özellikle 12 ye hatırı sayılır bir yük bindirilecekse gereklidir. Bu psu nun start aldırılması ile aynı şey değil bu arada.
    https://www.instructables.com/id/Use-that-old-PC-Power-Supply-as-a-high-current-%252b3./
  • karadvt K kullanıcısına yanıt
    ben aksinimi dedim adam PSU'lar ucunda yük yokken de çalışır. diye 90numara çalışma ile start alma arasındaki farkı bile bilmiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Config

https://dronebotworkshop.com/atx-bench-supply/https://www.youtube.com/watch?v=LY4PBB-i_dw

PSU çıkış gerilimlerindeki değişimleri devamlı kontrol eder. Yüksek akım çekilmesine izin vermez...
    Direnç takarak bir nevi kandırma işlemi yapılır.
    bakmıştım bunlara ancak detaylı açıklama bulamadım. üstteki resimde taş direnç kullanılmış. digerinde alüminyum direnç var ama özellikleri belli değil. alüminyum dirençler en az 25 watt'tan başlıyor. bu dirençlerin değerlerini nasıl hesaplanıyor? kullandıkları ölçü aletlerini korumak için mi takıyorlar acaba? açıklama da "If your supply doesn’t require a 5-volt load on startup you can eliminate this." türkçesi PSU açılınca 5 volt yük çekmiyorsa gerek yok denmiş. Bu kolay deneme yapılarak bulunabilir ama yüksek bir direnç takınca çıkışlardaki voltaja, düşük bir direnç takınca da dijital ölçü aletine yada kendine zarar vermesin? yük direnci sadece psu yu değim yerindeyse uykuya geçirmemek için mi?

• CRhackSH kullanıcısına yanıt
    Benim tecrübelerime göre 12 volt kısmından yüksek akım çekilmek istendiğinde feedback devresi 12 volt düştü diye psu gerilimi yükseltmeye çalışıyor, ancak bu sırada boşta olan 5 volt çıkışı da yükselmiş oluyor ve sistem voltaj koruması kendini kapatıyor. Psu PC kasasındaki çeşitli yükleri ( işlemci, harddisk, anakart cdrom, ekran kartı..) dengeli bir biçimde beslemek için tasarlanmıştır.
    PSU farklı çıkışlardaki akımları kontrol ederek sürekli dengeyi sağlamaya çalışır. Bu yüzden +5 volt ve hatta 3,3 volt çıkışına çıkış akımını bitirmeyecek şekilde, akım çekildiğini psu'ya hissettirecek bir yük bağlanır. (5 volt çıkışına 10 ohm 5 watt, 3,3 volt çıkışına 5 ohm 5 watt
  • Config kullanıcısına yanıt
    akvaryum için komplike bir sistem tasarladım. SMPS ve adaptör kullanıyorum. bütün sistemleri arduino ile uzaktan yönetilebilir hale getirmek istiyorum. arduino için 3.3volt'ta lazım. bazı shield'lar 5 volt, motor sürücüsü 12 volt kullanıyor. zaten dünya kadar priz kullanıyorum ve hepsi de akvaryumun yanında. bir damla su yeter yani. beslemeyi tek noktaya indirip ve güvene alıp ihtiyaç doğrultusunda ilerde UPS ilave ederek kesintisiz olarak kullanmak istiyorum. motor, pompa, fan çalıştığında voltajdaki dalgalanmalar arduino yu etkiler sanırım. o yüzden düzgün bir psu lazım.

su ısı yönetimi;

w1209 termostat
    12715 peltier
    2 adet 12v su pompası
    12 volt fan

yemleme yönetimi;

arduino uno
    esp8266 3.3v
    L298N motor sürücü
    12V DC motor
    led aydınlatma
  • CRhackSH kullanıcısına yanıt
    Bu sistemin PC PSU su ile verimli çalışmayacaktır. Şöyleki; anladığım kadarıyla sistemdeki yükler devamlı çalışmayacak. İhtiyaç dahilinde devreye girip çıkacak. Sistemdeki peltier tek başına 15 amp çekecek ve bunu belli aralıklarla yapacak. DC motorlar ise ilk kalkınma anında max ( teoride sonsuz) akım çekmeye çalışacağından; yukardaki mesajımda bahsettiğim denge unsurunu bozacağından PSU bir sıkıntı olduğunu düşünerek sistemi kapatacaktır. Benim tavsiyem bu sisteme başlamadan önce elinizdeki psu ile dc motorları boşta çalıştırmayı deneyin. Sonra kontrol katını tasarlarsınız. Size kolay gelsin..
  • Config kullanıcısına yanıt
    korkum o. tüm sistemler tek başına çalışıyor. 250 watt bir psu tek başına güvenli değil gibi. 12 voltu 30A bi smps, 5 ve 3.3 voltu ise yine 250 watt bir psu'dan temin edicem. 12volta 10 watt 10 ohm yük direnci baglayıp bir denicem.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.