Şimdi Ara

Yeni Xbox Alanlar ve Düşünenler İçin Detaylı Bilgi

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
394
Cevap
27
Favori
20.358
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar gördüğüm üzere Xbox bölümünün her konusunda hep aynı sorular soruluyor ve konular amacından sapıyor.
    Herkes salgın yüzünden eve geçtikten sonra Xbox' a geçmek isteyenler için sorular iyice arttı.
    Ayrı ayrı konu başlıklarında dediklerimin hepsi mevcut ama kimse bakmaya tenezzül etmiyor.
    Tek konuda toplamaya çalıştım.

Game Pass, Live Gold, Ultimate nedir? Nasıl üye olunur? Avantajları ve ücreti nedir?

Game Pass içinde bu linkteki oyunların bulunduğu havuz diyebiliriz.
    Microsoft oyunları yayınlandığı gibi sisteme giriş yapıyor. Her ay düzenli olarak oyun ekleniyor ve çıkarılıyor.
    Genelde 1 oyun 6 ay ve 1 sene civarında sistemde kalıyor.

Bilinen oyunlardan;
    GTA 5
    PES2020
    NBA 2K20
    The Witcher 3
    Rocket League
    Mortal Kombat X
    Devil May Cry 5
    Forza Horizon 4
    Gears 5
    Ori and the Will serisi
    Wolfenstein serisi

Bulunmakta.

Xbox Live Gold nedir?

Xboxta online oyun oynayabilmek için almanız gereken üyeliktir. Herhangi bir oyunu online oynayabilmek için Live Gold üyeliğinizin olması gerekir.

Xbox Game Pass Ultimate nedir?

Game Pass+ Live Gold üyeliğidir. Yani bu iki üyeliğin birleşmiş halidir. Game pass ultimate alarak hem oyunlari online oynayabilir hem game pass kütüphanesindeki oyunları oynayabilirsiniz.

Üyelik işlemleri;

Game Pass'e en avantajlı üyelik için Live Gold almanız lazım.
    1 senelik 180,00 Tl en fazla 3 senelik alabilirsiniz. İlk seneyi normal aldıktan sonra diğer seneleri ancak hediye olarak alıyorsunuz.

Hediye kodlar için;
    Mailinize kod gelmediyse Junk klasörüne bakın. Orada yoksa Microsoftun sitesine girip şu yolu izleyin; Hesabım - ödeme ve faturalandirma - sipariş geçmişi - oradan siparişinizi seçip hediye kodunu görüntüleye basın.

Hesap açtıktan sonra bu linkten Live gold alıyorsunuz. Diyelim 1 senelik üyelik oluşturdunuz. Konsoldan çıkan 1 aylık Live Gold ve Game Pass üyeliklerini de üzerine ekleyebilirsiniz, 14 ay olur ayrıca 6 liraya Pc Game Pass de alıp 15 aya çıkartabilirsiniz. En son olarak bu linkten 5,90 'a Ultimate alıp tüm üyeliğininiz Ultimateye dönüşüyor. Yani hem Live Gold hemde Game Pass e sahip oluyorsunuz. Sıralama bu şekilde olmalı en son Ultimate almanız lazım.

1 senelik üyeliğiniz 185,00 liraya geliyor aylık 15,41 tl. (Kardeşlik ile maliyeti yarıya indirebilirsiniz)

EA Access nedir?

Ea access de game pass gibi bir abonelik sistemidir. Yıllık 65 TL ödeyerek Ea Access kütüphanesinde yer alan tüm oyunları satın almadan oynayabilirsiniz.

EA Access oyunları için link :https://www.xbox.com/tr-TR/entertainment/xbox-one/live-apps/ea-access

Ea access için de kardeşlik yapabilirsiniz.

Kardeşlik, P1-P2 mevzusu, Giriş Xbox'ı nedir?

A hesabı sizin hesabınız diyelim. Bu hesaba Live Gold ve Game Pass aldınız ve başkasıyla paylaşıp maliyeti yarıya düşüreceksiniz.

A hesabı sizin, B hesabı paylaştığınız kişinin dersek;

B hesabı sizin A hesabınızı konsoluna Giriş Xbox'ı olarak tanıtıcak (nasıl yapılır tık) ve bir daha oturum açmayacak. Oturum açmak ve Giriş Xbox'ı yapmak birbirinden farklı şeyler hep karıştırılır.
    Giriş Xbox'ı yapılan hesaba bir daha oturum açmaya gerek kalmadan hesaptaki tüm haklardan diğer hesaplar faydalanır.

Yani B hesabı P1 oluyor A hesabı P2 oluyor. Neden A hesabı P2? Çünkü A hesabı sizin ana hesabınız olduğundan ve oyunları bu hesaptan oynadığınızdan oturum açmak zorundasınız. O yüzden P2 oluyorsunuz.

Oyun alacaksanız ana hesabınıza almayın ayrı bir mail adresi açın. İleride satmak isterseniz sıkıntı yaşamazsınız. Çünkü hesap satışı gerçekleşir hesapta ne varsa hepsi satılır, tek tek hesaptaki oyunlar satılamaz. Demin anlattığım aynı mantıkla oyun hesaplarını da yönetebilirsiniz.

Bilinmesi gerekenler;
    P1 hesap yılda 5 kere değiştirilebilir. P2 de bir sınırlama yoktur.
    P2 hesap aldıysanız önce bu hesaba oturum açıp ardından kendi hesabınıza geçmeniz lazım. (İlerlemeleri kendi hesabınızda istiyorsanız)
    P2 hesapta aktif internet bağlantısı olmak zorunda. P1 de böyle bir durum yok.
    P1 ve P2 hesap aynı anda birbirleriyle oynayabilir.
    Konsola birden fazla P1 - P2 hesap tanımlayabilirsiniz bir sınırı yok.

Aklıma geldikçe ekleme yaparım. Atladığım şeyler varsa söyleyin ekleyeyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K.Oze -- 28 Şubat 2023; 23:20:34 >

• Ben de bu konuyu görmeden hemen hemen aynı zamanda benzer içerikli bir konu açmıştım. Siz konuyu daha önce açmışsınız. O konudaki mesajımı buraya kopyalayıp o konuyu sildiriyorum konu dağınıklığı olmasın diye.

1.GAME PASS ULTIMATE NEDİR, UCUZA NASIL ALINIR?

Önce game pass nedir?
    Özetle game pass, kütüphanesindeki oyunları üyeliğiniz süresince oynamanızı sağlayan bir üyelik sistemi.

Game Pass sisteminde yer alan oyunlara şu linkten bakabilirsiniz.
    https://www.xbox.com/tr-TR/xbox-game-pass

Xbox Live Gold nedir?
    Xboxta online oyun oynayabilmek için almanız gereken üyeliktir. Herhangi bir oyunu online oynayabilmek için Live Gold üyeliğinizin olması gerekir.

Game Pass+ Live Gold üyeliğidir. Yani bu iki üyeliğin birleşmiş halidir. Game pass ultimate alarak hem oyunlari online oynayabilir hem game pass kütüphanesindeki oyunları oynayabilirsiniz.

Peki ben online oyun oynamam sadece Game Pass alsam olur mu diyen varsa ;
    Normal game pass üyeliği, game pass ultimate almaktan şu an daha pahali. Game Pass ultimate'te bir kampanya var gibi düşünebilirsiniz. O yüzden sizin için de en mantıklısı aşağıdaki yolu izlemektir.

XBOX GAME PASS ULTİMATE EN UCUZ NASIL ALINIR?

Önce yeni bir hesap açıyorsunuz.

Adım 1
    Aşağıdaki linkten kaç yıllık istiyorsanız o kadar live gold üyeliği alıyorsunuz. Maksimum 3 yıllık alabilirsiniz. 2 veya 3 yıllık almak için şu yolu izlemeniz gerekiyor.
    12 aylık gold live satın aldıktan sonra satın al seçeneği kaybolacak. Satın al seçeneği yerinde hediye olarak satın al seçeneği olacak. Buradan hediye olarak satın alıp kendi mail adresinize hediye ediyorsunuz. Mailinize gelen kodları hesabınıza giriyorsunuz.

https://www.microsoft.com/tr-tr/p/xbox-live-gold/cfq7ttc0k5dj

(Mailinize kod gelmediyse Junk klasörüne bakın. Orada da yoksa. Microsoftun sitesine girip şu yolu izleyin. Hesabım - ödeme ve faturalandirma - sipariş geçmişi - oradan siparişinizi seçip hediye kodunu görüntüleye basın.)

Şimdi buraya kadar sorunsuz geldiyseniz hesabınızda sizin isteğinize bağlı olarak 12, 24 veya 36 ay live gold aboneliginiz olmuş oldu.

Adım 2
    Aşağıdaki linkteki üyeliği alıyorsunuz.

https://www.microsoft.com/tr-tr/p/xbox-game-pass-ultimate/cfq7ttc0khs0

Eğer doğru yaptıysanız tüm süreniz game pass ultimate oldu. Yani örnek veriyorum. 36 ay live gold üyelik aldınız. Sonra da 2. Adımdaki linkten 1 aylik game pass ultimate üyeliği aldınız. Toplam 36 ay game pass ultimate'niz olmuş oluyor. Tüm süreniz ultimate oluyor.

Toplam maliyeti ne oluyor size?
    12 aylık alırsanız 186 TL
    24 aylık alırsanız 366 TL
    36 aylık alırsanız 546 TL

Yani aylığı yaklaşık 15 TL.

Peki kardeşlik oluyor mu?
    Evet oluyor. Yani iki kişi kullanabilirsiniz. (Kardeşliğin ne demek olduğunu aşağıda anlatacağım.)

Kardeşlik yaparsanız aylığı 7,5 TL'ye gelir.

EA ACCESS NEDİR?

Ea access de game pass gibi bir abonelik sistemidir. Yıllık 65 TL ödeyerek Ea Access kütüphanesinde yer alan tüm oyunları satın almadan oynayabilirsiniz.
    EA Access oyunları için link :
    https://www.xbox.com/tr-TR/entertainment/xbox-one/live-apps/ea-access

KARDEŞLİK NEDİR?

Siz şimdi hesabınıza bu abonelikleri aldınız. Bu hesaba X hesabı diyelim. Bu hesabı konsola girdiniz. Siz bu hesabın P1 veya P2 hakkını satarak maliyetinizi yarıya düşürebilirsiniz. Örneğin P1 hakkini satmaya karar verdiniz. Sattığıniz kişiye X hesabinin mail adresini ve şifresini vereceksiniz. Sattığıniz kişi kendi konsolunda X hesabında oturum açıp ayarlara girecek. Bu hesabı giriş xboxim olarak ayarla diyecek. Sonra oturumu kapatacak. Ve bir daha hiçbir zaman X hesabında oturum acmayacak. Kendi hesabından oyunları oynamaya, X hesabındaki üyeliklerden yararlanmaya devam edecek. Siz de X hesabında oturum açarak oyunlardan, üyeliklerden faydalanacaksiniz. Bu durumda siz P2, giriş Xboxim olarak işaretleyen kişi P1 olmuş oluyor. Yani P1 X hesabında hiçbir zaman oturum açmayacak. Kendi hesabında oynayacak. P2 ise X hesabında oturum açacak.
    P2 olmanın dezavantajı konsolunuzun her zaman internete bağlı olması gerekiyor.

FAYDALI LİNKLER

Kardeşlik nedir detaylı öğrenmek için link: https://forum.donanimhaber.com/xbox-kardeslik-mevzusunu-anlamak--116336543

Game Pass'e eklenecek veya çıkarılacak oyunlar hakkında bilgi almak için link :
    https://forum.donanimhaber.com/xbox-gamepass-ana-konu-uyguna-alma-yontemi-ilk-msj-da--136257743

İkinci el oyun alıp satmak veya game pass ultimate için ortak bulmak için link :https://forum.donanimhaber.com/xbox-one-digital-oyun-kardesligi-ve-takas--98908379
  • Selamlar, konu gayet güzel, en azından benim açımdan. İlk soruyu da ben sorayım.

Bende konsolumu yeni aldım ve içinden çıkan bir aylık hediye gamepass kodunu kullanıyorum. Bittiğinde yıllık olarak yenilemeyi düşünüyorum. Aylık olarak 30TL, yıllık olarak 360TL ödeme yapmam gerek.. Online oyun ya da ultimate le falan da uzaktan yakından ilişkim yok.

Şimdi yanlış anladıysam düzeltin lütfen. Şayet ben, kullanmayacak olsam dahi 1 yıllık Livegold alsam 180 tl ye, üzerine sadece 5 lira ödeyerek bütün bir yıllık aboneliği, livegold+ultimate taşıdığım için, aynı zamanda bir yılda gamepass mi kullanacağım?

Yani sadece gamepass e 360tl ödemektense, sizin dediğiniz yöntem ile livegold+ultimate+gamepass e toplam yıllık 185 tl ödeyerek, çok daha ucuza, çok daha fazla özellik satın almış olacağım. Doğru mudur?

Ayrıca ödeme toplamda yıllık 185 tl mi olacak yoksa 180 + (12 ay x 5 Tl) mi olacak?

Son sorumda, live goldu 3 yıllık alırsam, 5 tl ye ultimate yükseltebilir miyim? Yani fiyat (3x180)+5 tl mi? Yoksa (3x180)+ (36x5) tl mi olacak?

Biraz fazla matematiksel oldu ;) umarım derdimi anlatabilmişimdir?

Saygılarımla,

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• pirmes kullanıcısına yanıt
    Tamamen doğru anlamışsınız. Bu Microsoft'un kampanyası ve sürekli devam etmeyecek. Fiyat olayına gelirsek 1 yıl için 185 lira, 3 yıl için 545 lira ödeyeceksiniz. Yani 5 liralık ödemeyi sadece 1 kez yapacaksınız.
  • Xbox ile PS arasında kalıyorum ama daha ekonomik olan xbox alma fikri çık aklımdan:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustafacimbom -- 28 Mart 2020; 4:21:6 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustafacimbom

Xbox ile PS arasında kalıyorum ama daha ekonomik olan xbox alma fikri çık aklımdan:)
    bu dönem için kesinlikle ps4 al derim. ps4 çok daha iyi bir konsol,bunun en büyük exc. oyunları.ps4 çok fazla sayıda yüksek kalite exc. oyuna sahip. yılın en iyi oyunları listelerine bakarsan hep ilklerde oluyor mesela. uncharted,god of war,last of us vs hep çıktığı senelerde yılın oyunu seçildiler.

ekonomi olarak çok bir fark yok. yukarda bahsedilen kardeşlik yöntemi ile oyunları gamepass'ten daha ucuza alabilirsiniz. Beğenmezseniz veya bitirirseniz aynı fiyata satabilirsiniz. bu sistem ps4'te çok daha aktif oyuncusu çok olduğu için.

gelecek dönem için bir şey diyemeyeceğim,iki cihaz da çıktıktan sonra karar verilmeli.
  • Exc. oyun bakımından PS tarafı üstün. İlginizi çekiyorsa o tarafa yönelmeniz daha doğru. Şahsen Single oyunlarla pek işim olmadığından Ps tarafı ilgimi çekmiyor. Exc. oynamayacaksanız mutlaka X alın hem sessiz hem ucuz hemde daha güçlü.
  • pirmes kullanıcısına yanıt
    3 yıllık live gold alırsanız 180*3 ödeyeceksiniz, sadece 1 kere ultimate için 6 lira ödedikten sonra herşeyden faydalanacaksınız. İster 1 yıl ister 3 yıl alın ama Game Pass e aylık 30 tl ödemeyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K.Oze -- 28 Mart 2020; 13:51:20 >
  • Bilgilendirme için teşekkür ederim, son zamanların en iyi haberi oldu ;)

• Xbox one x almayı düşünenler aşağıdaki fırsatı kaçırmayın! Bir çok firma fiyatları 3000 TL üzerinde güncellemiş durumda.https://www.vatanbilgisayar.com/microsoft-xbox-one-x-pubg-1-tb-oyun-konsolu.html
  • Bir sonraki alacağım konsol büyük ihtimalle xbox olur. Şimdi zaten bir sürü oyun var ve masraf yaptım bir daha Xbox almak mantıklı olmaz. Ama bu game pass ve gold birleşimi tarzı kampanyalar çok daha mantıklı oluyor gördüğüm kadarıyla. Alanlara hayırlı olsun.

• BeyazBüyü B kullanıcısına yanıt
    Bence satın almada aceleci olmamak lazım. 4 gün önce benzer bir paketi 2599TL'den aldım. Ondan yaklaşık bir hafta öncesinde de 2499TL'ye satıldı.

Piyasayı takip etmek lazım.
  • Cihaz 1 haftalik da olsa sanirim garantiye yollayinca tamir edilmis cihaz veriyorlar diye duydum. Yani 0 i ile degisim yapilmiyomus konsolda. Dogru mudur ? Bu sartlarda bu aleti almak ne kadar mantikli ? 4 yillik cihazi tamir esip de verebilirler 1 haftalik alet alan insana ?

• merhabalar, yeni nesilde ekipçe xboxa geçmeyi düşünüyoruz. malum xboxta tr oyuncu sayısı baya az, acaba türkiyede pingler ve matchmaking sistemi nasıl(crossplay kapalı iken, yani sadece xbox oyuncu havuzu içerisinde)? ps4ünüz var mı bilmiyorum ama varsa bi karşılaştırma yapabilir misiniz? teşekkürler.
  • alpererez kullanıcısına yanıt
    Hangi oyunlar

• quote:

Orijinalden alıntı: kaan0101

Hangi oyunlar
    online fps ağırlıklı.
    hiçbir oyunda sıkıntı yok , serverlar dolu bugüne kadar açıpta oyuncu bulamadığım oyun olmadı , ben 16 mbs internet kullanıyorum güncel oyunlarda cod da 80-90 ms bf5 te 60 ms gecikme var serverlarda . Türk oyuncu var ama genelde grup olarak oynuyorlar, en önemlisi o ps deki arapların ve veletlerin bir tanesi bile denk gelmiyor

• quote:

Orijinalden alıntı: kaan0101

hiçbir oyunda sıkıntı yok , serverlar dolu bugüne kadar açıpta oyuncu bulamadığım oyun olmadı , ben 16 mbs internet kullanıyorum güncel oyunlarda cod da 80-90 ms bf5 te 60 ms gecikme var serverlarda . Türk oyuncu var ama genelde grup olarak oynuyorlar, en önemlisi o ps deki arapların ve veletlerin bir tanesi bile denk gelmiyor
    tamamdır, ilgilendiğiniz için çok teşekkürler
    Rica ederim iyi forumlar

• Arkadaşlar merhabalar,bugün one s ile aranıza katıldım.Fakat bir sıkıntım var:oyunları indirirken veya netflixte bir şeyler izlerken ara ara kablosuz internet kopuyor.Bu konuda google'da araştırma yaptım ama net bir sonuca/çözüme varamadım.Şimdiden destekleriniz için teşekkür ederim..
  • Ben de bu konuyu görmeden hemen hemen aynı zamanda benzer içerikli bir konu açmıştım. Siz konuyu daha önce açmışsınız. O konudaki mesajımı buraya kopyalayıp o konuyu sildiriyorum konu dağınıklığı olmasın diye.

1.GAME PASS ULTIMATE NEDİR, UCUZA NASIL ALINIR?

Önce game pass nedir?
    Özetle game pass, kütüphanesindeki oyunları üyeliğiniz süresince oynamanızı sağlayan bir üyelik sistemi.

Game Pass sisteminde yer alan oyunlara şu linkten bakabilirsiniz.
    https://www.xbox.com/tr-TR/xbox-game-pass

Xbox Live Gold nedir?

Peki ben online oyun oynamam sadece Game Pass alsam olur mu diyen varsa ;
    Normal game pass üyeliği, game pass ultimate almaktan şu an daha pahali. Game Pass ultimate'te bir kampanya var gibi düşünebilirsiniz. O yüzden sizin için de en mantıklısı aşağıdaki yolu izlemektir.

XBOX GAME PASS ULTİMATE EN UCUZ NASIL ALINIR?

Önce yeni bir hesap açıyorsunuz.

Adım 1
    Aşağıdaki linkten kaç yıllık istiyorsanız o kadar live gold üyeliği alıyorsunuz. Maksimum 3 yıllık alabilirsiniz. 2 veya 3 yıllık almak için şu yolu izlemeniz gerekiyor.
    12 aylık gold live satın aldıktan sonra satın al seçeneği kaybolacak. Satın al seçeneği yerinde hediye olarak satın al seçeneği olacak. Buradan hediye olarak satın alıp kendi mail adresinize hediye ediyorsunuz. Mailinize gelen kodları hesabınıza giriyorsunuz.

https://www.microsoft.com/tr-tr/p/xbox-live-gold/cfq7ttc0k5dj

(Mailinize kod gelmediyse Junk klasörüne bakın. Orada da yoksa. Microsoftun sitesine girip şu yolu izleyin. Hesabım - ödeme ve faturalandirma - sipariş geçmişi - oradan siparişinizi seçip hediye kodunu görüntüleye basın.)

Şimdi buraya kadar sorunsuz geldiyseniz hesabınızda sizin isteğinize bağlı olarak 12, 24 veya 36 ay live gold aboneliginiz olmuş oldu.

Adım 2
    Aşağıdaki linkteki üyeliği alıyorsunuz.

https://www.microsoft.com/tr-tr/p/xbox-game-pass-ultimate/cfq7ttc0khs0

Eğer doğru yaptıysanız tüm süreniz game pass ultimate oldu. Yani örnek veriyorum. 36 ay live gold üyelik aldınız. Sonra da 2. Adımdaki linkten 1 aylik game pass ultimate üyeliği aldınız. Toplam 36 ay game pass ultimate'niz olmuş oluyor. Tüm süreniz ultimate oluyor.

Toplam maliyeti ne oluyor size?
    12 aylık alırsanız 186 TL
    24 aylık alırsanız 366 TL
    36 aylık alırsanız 546 TL

Yani aylığı yaklaşık 15 TL.

Peki kardeşlik oluyor mu?
    Evet oluyor. Yani iki kişi kullanabilirsiniz. (Kardeşliğin ne demek olduğunu aşağıda anlatacağım.)

Kardeşlik yaparsanız aylığı 7,5 TL'ye gelir.

EA ACCESS NEDİR?

EA Access oyunları için link :
    https://www.xbox.com/tr-TR/entertainment/xbox-one/live-apps/ea-access

KARDEŞLİK NEDİR?

Siz şimdi hesabınıza bu abonelikleri aldınız. Bu hesaba X hesabı diyelim. Bu hesabı konsola girdiniz. Siz bu hesabın P1 veya P2 hakkını satarak maliyetinizi yarıya düşürebilirsiniz. Örneğin P1 hakkini satmaya karar verdiniz. Sattığıniz kişiye X hesabinin mail adresini ve şifresini vereceksiniz. Sattığıniz kişi kendi konsolunda X hesabında oturum açıp ayarlara girecek. Bu hesabı giriş xboxim olarak ayarla diyecek. Sonra oturumu kapatacak. Ve bir daha hiçbir zaman X hesabında oturum acmayacak. Kendi hesabından oyunları oynamaya, X hesabındaki üyeliklerden yararlanmaya devam edecek. Siz de X hesabında oturum açarak oyunlardan, üyeliklerden faydalanacaksiniz. Bu durumda siz P2, giriş Xboxim olarak işaretleyen kişi P1 olmuş oluyor. Yani P1 X hesabında hiçbir zaman oturum açmayacak. Kendi hesabında oynayacak. P2 ise X hesabında oturum açacak.
    P2 olmanın dezavantajı konsolunuzun her zaman internete bağlı olması gerekiyor.

FAYDALI LİNKLER

Kardeşlik nedir detaylı öğrenmek için link: https://forum.donanimhaber.com/xbox-kardeslik-mevzusunu-anlamak--116336543

Game Pass'e eklenecek veya çıkarılacak oyunlar hakkında bilgi almak için link :
    https://forum.donanimhaber.com/xbox-gamepass-ana-konu-uyguna-alma-yontemi-ilk-msj-da--136257743

İkinci el oyun alıp satmak veya game pass ultimate için ortak bulmak için link :https://forum.donanimhaber.com/xbox-one-digital-oyun-kardesligi-ve-takas--98908379

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.