Şimdi Ara

XBOX PLEXİ KASA. Final..

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
0
Favori
6.441
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Oyunlarla pek aram olmadığından, forumun bu kısmında çoğunuzla tanışmıyoruz.
    BeyazBüyü (Erdal) kardeşime yapacağımız plexi kasanın yapım aşamalarını çektiğim fotoğraflarla bu konu altında paylaşacağım. Bu vesile ile tanışmış olacağız aynı zamanda..

Daha önceden bu konu hakkında giriş babında bir konu açılmıştı. Değişik fikirleri görmek için konuya bu adresten bakabilirsiniz: http://forum.donanimhaber.com/m_33126100/mpage_1/key_//tm.htm#33131665

Kasa, 5mm kalınlıkta füme plexiden ve iki kat olarak tasarlandı. Alt kısımda dvd rom ve bir adet psu bulunacak. Psu sadece fanları çalıştırmak için kullanılacak, böylece anakarttan güç çekmemiş olacağız.

Kasayı yapma amacımız sadece görsellik ve daha güzel soğutma sağlamaktır. Ama elektronik ürünlerde arızaların ve hataların başlıca nedeni ısı kaynaklı olduğundan, güzel bir soğutma sağlıyarak, bilinen bazı hataları bertaraf etmeyi amaçladık. Cpu ve gpu soğutma için 2 adet Thermalright HR-05 SLI Chipset Cooler tedarik ettik. Umarım başarılı oluruz.

Biraz da fotoğraflar konuşsun..

Önce kasanın yan duvarlarını ve alt bölmeyi yapmakla başladım işe. Ebatlar: Yükseklik: 21cm Genişlik : 33.5cm Derinlik : 24cm.
    Alt kısımda standart psu yer kaplamasın diye dış kabını söktüm. alt kısım yüksekliği 6.5cm.

XBOX PLEXİ KASA.  Final..

Alt katla üst katı ayıran parça yerleştirip, daha sonra fan ve diğer kabloların alt kata rahatça ulaşabilmesi için gerekli delikleri açtım.

Kasanın ön panelinde bulunan butonlar ve çıkışlar için gerekli delikleri açtım..

Alt kısımda dvd ve psu görülüyor.

Kasa arkasından görünüş.

Anakartı yerleştiriyoruz.

Bugün öğlen saatlerinde Thermalright HR-05 soğutucular geldi. XBOX un dandik soğutucularından daha iyi bir soğutma sağlıyacakları kesin gibi görünüyor.
    Tahmin ettiğim gibi kendi aparatları uymadı ve yeniden aparat yapmak zorunda kaldım. (Erdal'ın tezahüratları eşliğinde)

Önce bir tanesine bir aparat yaptım ve hemen monte ettim soğutucuyu. Epeyce uğraştırdı gerçi ama değdi diyebilirim.

İkinciyi yapmak daha basit oldu elim alıştığından dolayı. Ve İkinciyi de monte ettim bekletmeden.

Bugünlük bu kadar. Montaj ilerledikçe bu mesaj altında fotoğraflar eklenecektir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Arkadaşlar yeniden merhaba..
    Bu sabah saat 9 itibarı ile çalışmalara devam ettim..
    Önce dvd rom kablosu alt kattan yetişmeyeceği için, ekleme yapmak gerekti. Bunu dün akşamdan halletmiştim zaten.

Daha sonra kasanın sol üst tarafına bir HDD yatağı yaptım. Fazla ısınmaması için altında boşluk ve bol miktarda delik açmayı ihmal etmedim tabii.

Bu arada fan deliklerini de açtığımı belirtmeliyim.

Ve fanlar takıldı..

Kasaya her eklemeyi yaptığımızda dehşet oluyor. Çalışırken arada bir Erdal kardeşimin sabotaj girişimlerine ve ve komplo teorilerine rağmen, emin adımlarla devam ediyorum çalışmaya..
    Bugün Pazar olması hasebiyle çalışmaları erken bıraktım biraz.
    Çalışmalar devam edecek, izlemeye devam ediniz.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Kasa nihayet bitti arkadaşlar.
    Çok değişik deneyimler yaşadım bu projede. Microsoft'un dandik tasarımı yüzünden, birkaç defa tırlatmanın eşiğine geldim..
    Ama yine de çok keyif vericiydi. İlk yaptığım işler he daha fazla heyecanlandırmıştır beni oldum olası.
    Eh, kasa bittiğine göre fotoğrafları koyalım artık.
    Fotoğraf konusunda pek uzmanlığım yok malesef. Birkaç tane flaşlı ve flaşsız çektim, o kadar.

Başka projelerde görüşmek üzere...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AMFİBİ -- 27 Temmuz 2009; 23:26:06 >

• Mustafa abi harika görünüyor fanları takınca neler olur kimbilir kasa bitmeden ben kasaya bittim.
  • Evet, soğutma ve görsellik açısından baya güzel olacağa benziyor. Kolay gelsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi F@ruk -- 25 Temmuz 2009; 22:56:27 >
  • Çok güzel olmuş
  • çözümler mükemmel olmuş gibi görünüyo ama galiba kasası baya büyük olacak

ahh microsoft ah
  • Merakla bekliyoruz,

bu arada heykeltraş gerekirse haber verin bana
  • Kasa göründüğü kadar yüksek değil arkadaşlar kesilmeden önceki resimler var onlar sizi yanıltmasın daha alçak olacak.
  • super gorunuyor keske mıcrosoftta 2 kurus pahalı satsaydı da adam gıbı makına yapsaydı
  • Kolay gelsin son halini cok merak ediyorum
    Peki kasaya herhangi bir tema düsünüyormusunuz? Mesela yan taraflarda Gears of war sembolü gayet güzel giderdi.Siyahla iyi bir uyum saglar

• Delik delik delik delik....

Kesinlikle harika olmuş. Plexy cpu ayakları tam Mustafa Abi' ye göre bir maceraydı zaten.

Sabırsızlıkla devamını bekliyorum.
  • Bilgisayar için benzer kişiselleştirmelere alışkınım forum sayesinde ama xbox için olanı baya ilginç geldi. Fakat soğutma için bir önerim var, soğutucuları karşılıklı takıp bir taraftan temiz hava girerken diğer taraftan çıksa daha iyi olmaz mı? Hoş siz bunu düşünmüşsünüzdür ama ben yinede belirtmek istedim. Son halini merak ediyorum, yüksekliği ön panelfalan nasıl olucak acaba? Bu arada soğutucu aparatlarının bir benzeride bana lazım soket am2 ve TT big typhoon ikilisini birlikte kullana bilmem için.
  • evet güzel olacak gibi görünüyor hocam kolay gele..Ama keşke bu yeni nesil konsollar'da bir önceki nesil ps2 yada xbox gibi olsaydı'da millet hiç çekinmeden saatlerce oynasaydı.Korkarak oynar olduk özelliklede şu sıcak yaz günlerinde 30 dakika açık bırakmaya korkuyor insan xbox'ı
  • Mahs3R tema değilde ufak stickerlar olabilir.

-BUR@K- soğutucuların bir tanesi öne diğeri yana bakacak olmasının nedeni bu kısımlardan kasaya 8cm fan takılacak olmasıdır
    aynı hizada koyulduğu zaman ayrıca soğutucuların da üzerine fan takmak zorunda kalıyorsunuz ki bu da ekstra masraf demektir.
  • 360 aşkı neler yaptırıyor insana Yaratıcılığınız sınır tanımıyor vallahi helal olsun üstadlar Bu sayfanın linkini göndericem microsoft'a bilmiyosunuz işi bileninden öğrenin diye

Geow moduna katılıyorum harika gider bu kasaya bizde isteriz

• harika olmuş :D
  • Çok güzel olmuş elinize sağlık..

Soğutuculara fan bağlayacakmısınız vrdiğim resimdeki mantıkta..

• Yine bir şaheser ortaya çıkacak, bunda %100 eminim
  • İki heatsinke de 60mm fan takılabilir aslında.Heatpipeler çok daha verimli çalışacaktır.5v'da çalıştırsanız fazla gürültüde çıkartmazlar.
  • Kasanın malzemesi nedir?
  • Kolay gelsin şu hali bile müthiş görünüyor.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.