A

Yarbay
24 Ekim 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
41 üye
Görüntülenme
Toplam: 300 (Bu ay: 1)
Gönderileri
Arkadaşlar merhaba.
15-08-2016 tarihinde Türk Telekomdan aradılar. Uzun yıllar kendileri ile çalıştığımdan dolayı beni fiber internet bağlantısı ve güzel bir modemle ödüllendirmek istediklerini, bundan dolayı bir ücret istemediklerini söylediler. Ben de böyle kampanyalarda verilen ürünlerin dandik olduğunu ve istemediğimi söyledim. Operatör, öyle bir şeyin söz konusu olmadığını, verecekleri mopdemin en az 250-300 tl değerinde olduğunu söyledi. Verecekleri modemin marka ve modelini istedim kendisinden, bana Huavei veya Zykxel marka vereceklerini söyledi. Ben modemleri araştıracağımı, beni bir saat sonra tekrar aramasını söyleyerek, telefonu kapattım.

Daha önceden Zykxel marka modem kullanmıştım ve memnun kalmıştım. Bundan dolayı Tercihim Zyxel yönünde oldu.
Eleman tekrar aradığında, tercihimi söyledim. Bana Zyxel VMG3312-B10A gönderileceğini, 24 ay taahhüdü kabul edip etmediğimi sordu, onayın ardından işlemler tamamlandı ve ben kargoyu beklemeye başladım.
Cuma günü kargo geldi. Kargo elemanı Türk Telekoma gönderilmek üzere kimlik fotokopisi ve birkaç imza aldı gitti. Ben kutuyu açtım, TP-Link marka dandik bir modem çıktı. Çakallığa sinirlendim tabii ama, gelmiş, kullanalım bari dedik. Modemi hatta taktık, gerekli işlemleri yaptık.

Sonuç: Cat5 kablo ile bağlandığım masa üstü pc, her kapatmadan sonra internet gidiyor. Modemin arkasından birkaç defa port değiştirdikten sonra geliyor. Arada bir yine kopup, sonra geliyor.

Wifi ise tam bir rezalet. En az saatte bir kopup, sonra tekrar geliyor.

Netice; Bu modemi, geri gönderebilir miyim? Sonuçta bir anlaşmamız var ve hatta bana gönderdikleri irsaliyede modem markası olarak : Zyxel VMG3312-B10A yazıyor.

Veya bilmediğim bir ayar, vs. mi var.

Üstadlardan yardım bekliyorum.
Teşekkürler.
Arkadaşlar merhaba..
3 yıllık plexi kasa kullanımının ardından, biraz değişiklik, biraz da macera olsun diye epeydir takip ettiğim ve beğendiğim HAF 912 kasayı bugün itibarı ile almış bulunuyorum.
Bu kasa üzerinde elim değdikçe ve aklıma birşeyler geldikçe, bazı çalışmalar yapmayı ve bunu da burada bu başlık altında sizlerle paylaşmayı düşünüyorum. Olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı esirgemezseniz, memnun olurum..
Maksat, ortaya güzel birşey çıkarabilmek ve bu arada birbirimizin tecrübelerinden faydalanabilmektir tabiiki.Kasayı alır almaz ilk iş, kapağı ameliyat masasına yatırmak oldu..


 HAF 912 PLUS MOD--GÜNCELLENİYOR-- ÖN PANEL --


 HAF 912 PLUS MOD--GÜNCELLENİYOR-- ÖN PANEL --Kesilen kısmın, eğelenip zımparalandıktan sonraki vaziyeti. HAF 912 PLUS MOD--GÜNCELLENİYOR-- ÖN PANEL --Kapağa plexi de takıldıktan sonra yerine kapatıyoruz şimdilik.. Şimdilik diyorum, çünkü bu kasa üzerinde daha çook düşüncelerim ve planlarım var, izlemeye devam edin efeem.

 HAF 912 PLUS MOD--GÜNCELLENİYOR-- ÖN PANEL --
Arkadaşlar merhaba..

Yeni bir HTPC plexi kasa tasarımımı beğenilerinize sunuyorum.

Kasayı tasarlarken Barış (barhonda1) kardeşimin kasasından etkilendiğimi belirtmeliyim öncelikle.

Daha önceki tasarımların aksine, kasa boyutlarını mümkün olabilecek en alt seviyeye çekmek için uğraştım. Fan olarak sadece cpu fanı var. Kasa duvarları tamamen ızgara sistemi olduğundan, ayrıca bir fana gerek duymadım.

Boyutlar:
Genişlik : 43 cm
Derinlik : 30 cm
Yükseklik: 8.5 cm


Kasa yan duvarlarını oluşturan ızgara 15mm genişlikte tamamen siyah plexiden oluşuyor ve tamamı el işçiliğidir.


Bu kadar teferruattan sonra olayı resimlerin diline bırakalım..

 HTPC CASE - SİYAHIN BÜYÜSÜ -Izgara aralarındaki boşluk, plexi kalınlığı kadar, yani 5mm..


 HTPC CASE - SİYAHIN BÜYÜSÜ - HTPC CASE - SİYAHIN BÜYÜSÜ - HTPC CASE - SİYAHIN BÜYÜSÜ - HTPC CASE - SİYAHIN BÜYÜSÜ - HTPC CASE - SİYAHIN BÜYÜSÜ -
Yan duvarlar bittikten sonra, kasa içi elemanların montajı...


 HTPC CASE - SİYAHIN BÜYÜSÜ -Arka panel...

 HTPC CASE - SİYAHIN BÜYÜSÜ -Ve üst kapak kapanıyor..


 HTPC CASE - SİYAHIN BÜYÜSÜ -


 HTPC CASE - SİYAHIN BÜYÜSÜ -
Şimdilik bu kadar. Birkaç foto da sonraya kalsın.
Dükkanımdan ilanımı güncelleyebildim ama ilanıma tıkladığımda aldığım hata bu:

Microsoft VBScript runtime error '800a000d'

Type mismatch: 'MemFeatArray'

/tm.asp, line 2001
Merhaba arkadaşlar..

Şimdiye kadar yaptığım HTPC sistemlerde yerden kazanmak ve kasanın küçük olabilmesi için hep miniITX kartlarla çalışmıştım. Fakat bu kartların onboard vga sı yüksek çözünürlüklü (720p - 1080p) filmlerde sorun çıkardı hep..

Bunun üzerine daha kuvvetli ve özellikli olması nedeniyle mATX bir kart üzerinde çalışmaya karar verdim..

Alacağım kart aynı zamanda HDMI çıkışlı olmalıydı ve bunu da forumda bir kardeşimden temin ettim. Yalkın kardeşime anakart ve işlemci için teşekkür ediyorum.

Kısaca sistem bu:

Board : GIGABYTE EG45M-DS2H
Cpu : İntel Core2 Duo E7300
Ram : Team Extreem 2GB
HDD : Seagate 1TB
Psu : FSP 300W mini
Cpu soğutucu : Stok fan (Şimdilik)
Kasa fanı : Nanoxia 92mmBahsi geçen kartı görüyorsunuz.. Sistem bunun üzerine kurulacak.. AMFİBİ PLEXİ HTPC PROJECT -- Bitti--Diğer malzemeler, alet - edevat toplu vaziyette..


 AMFİBİ PLEXİ HTPC PROJECT -- Bitti--Bu kasada da ön tarafa bakan köşeleri yuvarlatıp, plexi çubuklarla dönmeyi düşündüm.. Salonda daha güzel duruyor çünkü..
Fotoğrafta anakartı monte edeceğim alt tabla ve arka plaka yuvası görülüyor..

Kasa boyutları ise şöyle:
Genişlik : 35cm
Derinlik : 30cm
Yükseklik: 15cm AMFİBİ PLEXİ HTPC PROJECT -- Bitti--
Kasanın arkası ve psu yuvası..

 AMFİBİ PLEXİ HTPC PROJECT -- Bitti--

Anakart ve psu yerlerinde prova ediliyor..

 AMFİBİ PLEXİ HTPC PROJECT -- Bitti--


 AMFİBİ PLEXİ HTPC PROJECT -- Bitti--Şimdilik bu kadar, fırsat buldukça fotoları eklerim..
Arkadaşlar merhaba..

İki ay kadar önce bir HTPC tadında ve FULL ATX modunda bir kasa yapmıştım. (Kasanın yapım aşamalarına buradan bakabilirsiniz:
http://forum.donanimhaber.com/m_32687008/tm.htm

Kasanın yapım aşamalarının fotoğraflarını kendime göre amatörce çekmiştim ve forumdan "Vipracing" kardeşim bir teklifte bulunmuştu o zaman. Eğer istersem kasanın fotoğraflarını profesyonel anlamda çekebileceğini söylemişti ve bunu bu Pazar gerçekleştirdik.

Kendisine evime kadar gelip, binbir zahmetle yaptığı bu güzel jestten dolayı sonsuz teşekkür ediyorum.

Sözü fazla uzatmadan sizi fotoğraflarla başbaşa bırakayım. İyi seyirler..

 HTPC KASA BUDUR.

 HTPC KASA BUDUR.

 HTPC KASA BUDUR. HTPC KASA BUDUR.
 HTPC KASA BUDUR.
 HTPC KASA BUDUR.
 HTPC KASA BUDUR.
 HTPC KASA BUDUR. HTPC KASA BUDUR.


 HTPC KASA BUDUR.
 HTPC KASA BUDUR.


 HTPC KASA BUDUR.
Ve bunlar da uv neon altında çekilmiş fotolar. Bunları kendim çekmiştim.
 HTPC KASA BUDUR. HTPC KASA BUDUR.
Merhaba arkadaşlar.
Oyunlarla pek aram olmadığından, forumun bu kısmında çoğunuzla tanışmıyoruz.
BeyazBüyü (Erdal) kardeşime yapacağımız plexi kasanın yapım aşamalarını çektiğim fotoğraflarla bu konu altında paylaşacağım. Bu vesile ile tanışmış olacağız aynı zamanda..

Daha önceden bu konu hakkında giriş babında bir konu açılmıştı. Değişik fikirleri görmek için konuya bu adresten bakabilirsiniz: http://forum.donanimhaber.com/m_33126100/mpage_1/key_//tm.htm#33131665

Kasa, 5mm kalınlıkta füme plexiden ve iki kat olarak tasarlandı. Alt kısımda dvd rom ve bir adet psu bulunacak. Psu sadece fanları çalıştırmak için kullanılacak, böylece anakarttan güç çekmemiş olacağız.

Kasayı yapma amacımız sadece görsellik ve daha güzel soğutma sağlamaktır. Ama elektronik ürünlerde arızaların ve hataların başlıca nedeni ısı kaynaklı olduğundan, güzel bir soğutma sağlıyarak, bilinen bazı hataları bertaraf etmeyi amaçladık. Cpu ve gpu soğutma için 2 adet Thermalright HR-05 SLI Chipset Cooler tedarik ettik. Umarım başarılı oluruz.

Biraz da fotoğraflar konuşsun..


Önce kasanın yan duvarlarını ve alt bölmeyi yapmakla başladım işe. Ebatlar: Yükseklik: 21cm Genişlik : 33.5cm Derinlik : 24cm.
Alt kısımda standart psu yer kaplamasın diye dış kabını söktüm. alt kısım yüksekliği 6.5cm.


 XBOX PLEXİ KASA. Final..
Alt katla üst katı ayıran parça yerleştirip, daha sonra fan ve diğer kabloların alt kata rahatça ulaşabilmesi için gerekli delikleri açtım. XBOX PLEXİ KASA. Final..Kasanın ön panelinde bulunan butonlar ve çıkışlar için gerekli delikleri açtım..


 XBOX PLEXİ KASA. Final..Alt kısımda dvd ve psu görülüyor. XBOX PLEXİ KASA. Final..Kasa arkasından görünüş.


 XBOX PLEXİ KASA. Final..Anakartı yerleştiriyoruz.


 XBOX PLEXİ KASA. Final..Bugün öğlen saatlerinde Thermalright HR-05 soğutucular geldi. XBOX un dandik soğutucularından daha iyi bir soğutma sağlıyacakları kesin gibi görünüyor.
Tahmin ettiğim gibi kendi aparatları uymadı ve yeniden aparat yapmak zorunda kaldım. (Erdal'ın tezahüratları eşliğinde) XBOX PLEXİ KASA. Final..Önce bir tanesine bir aparat yaptım ve hemen monte ettim soğutucuyu. Epeyce uğraştırdı gerçi ama değdi diyebilirim.


 XBOX PLEXİ KASA. Final..İkinciyi yapmak daha basit oldu elim alıştığından dolayı. Ve İkinciyi de monte ettim bekletmeden.


 XBOX PLEXİ KASA. Final.. XBOX PLEXİ KASA. Final..
Bugünlük bu kadar. Montaj ilerledikçe bu mesaj altında fotoğraflar eklenecektir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Arkadaşlar yeniden merhaba..
Bu sabah saat 9 itibarı ile çalışmalara devam ettim..
Önce dvd rom kablosu alt kattan yetişmeyeceği için, ekleme yapmak gerekti. Bunu dün akşamdan halletmiştim zaten. XBOX PLEXİ KASA. Final..Daha sonra kasanın sol üst tarafına bir HDD yatağı yaptım. Fazla ısınmaması için altında boşluk ve bol miktarda delik açmayı ihmal etmedim tabii.


 XBOX PLEXİ KASA. Final..Bu arada fan deliklerini de açtığımı belirtmeliyim.


 XBOX PLEXİ KASA. Final.. XBOX PLEXİ KASA. Final..Ve fanlar takıldı..


 XBOX PLEXİ KASA. Final.. XBOX PLEXİ KASA. Final.. XBOX PLEXİ KASA. Final..Kasaya her eklemeyi yaptığımızda dehşet oluyor. Çalışırken arada bir Erdal kardeşimin sabotaj girişimlerine ve ve komplo teorilerine rağmen, emin adımlarla devam ediyorum çalışmaya..
Bugün Pazar olması hasebiyle çalışmaları erken bıraktım biraz.
Çalışmalar devam edecek, izlemeye devam ediniz.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Kasa nihayet bitti arkadaşlar.
Çok değişik deneyimler yaşadım bu projede. Microsoft'un dandik tasarımı yüzünden, birkaç defa tırlatmanın eşiğine geldim..
Ama yine de çok keyif vericiydi. İlk yaptığım işler he daha fazla heyecanlandırmıştır beni oldum olası.
Eh, kasa bittiğine göre fotoğrafları koyalım artık.
Fotoğraf konusunda pek uzmanlığım yok malesef. Birkaç tane flaşlı ve flaşsız çektim, o kadar.
 XBOX PLEXİ KASA. Final.. XBOX PLEXİ KASA. Final.. XBOX PLEXİ KASA. Final.. XBOX PLEXİ KASA. Final..Başka projelerde görüşmek üzere...
Arkadaşlar merhaba..

Yeni tasarım bir plexi kasa ile karşınızdayım yine..
Kasanın planlaması, parçaların kesimi ve işlenmesi tamamen kendime aittir ve tamamı el işçiliğidir.
Kasa ATX formda olup, piyasada bulunan bütün kartlar bu kasada kullanılabilir.
Daha önce yaptığım kasalardan en büyük farkı daha kullanışlı ve daha görsel, aynı zamanda daha küçük olmasıdır.
Genişlik:38cm
Yükseklik:28cm
Derinlik:33cm
Teferruatı fotoğraflar anlatsın en iyisi..Alt taban ve bu kısma konulacak psu, hdd, optik sürücü gibi elemanlar için ayrılmış bölümleri görüyorsunuz..


 PLEXİ KASA (YENİ TASARIM) FİNALAlt katın üst kapağı kapanmış, gerekli delikler açılmış vaziyette. PLEXİ KASA (YENİ TASARIM) FİNAL


 PLEXİ KASA (YENİ TASARIM) FİNALBu modelde alt kısım yine füme renkte olmakla beraber, köşeleri yuvarladım ve şeffaf çubuklarla döndüm.. PLEXİ KASA (YENİ TASARIM) FİNALSıra geldi üst kata..Ön ve arka paneli yerleştirdim önce. Sonra köşe çubukları tutturabilmek için yaptığım at nalı şeklindeki parçayı yapıştırdım. Daha sonra köşe çubuklarını dönüp, yan panelleri monte ettim. PLEXİ KASA (YENİ TASARIM) FİNAL


 PLEXİ KASA (YENİ TASARIM) FİNALHDD modülünü biliyorsunuz zaten. İki adet disk alabiliyor ve ön tarafında bir adet 80mm fan var disklerim soğuk çalışsın diye.. PLEXİ KASA (YENİ TASARIM) FİNAL


 PLEXİ KASA (YENİ TASARIM) FİNALYan panellere 120 mm fan yuvası açtım. Biri içeri hava üfleyecek, diğer taraftaki de egzoz vazifesi görecek şekilde.. PLEXİ KASA (YENİ TASARIM) FİNALPsu modülünü görüyorsunuz..Bu modül sayesinde psu kasaya iki vida ile tutturuluyor ve söküp takması birkaç saniye..Bildiğiniz çekmece gibi yani.
 PLEXİ KASA (YENİ TASARIM) FİNAL


 PLEXİ KASA (YENİ TASARIM) FİNALVe mutlu son..Kasa bitti, elemanların montajı tamamlandı.. PLEXİ KASA (YENİ TASARIM) FİNAL


 PLEXİ KASA (YENİ TASARIM) FİNAL


 PLEXİ KASA (YENİ TASARIM) FİNAL


 PLEXİ KASA (YENİ TASARIM) FİNAL


 PLEXİ KASA (YENİ TASARIM) FİNAL


 PLEXİ KASA (YENİ TASARIM) FİNALSistem şöyle: Asus P5Q Deluxe- E8400- HIS 4870 ICEQ- Team Extreem 2x2 1066mhz. - ThermalRıght SI120 cpu cooler.. 4870 e rağmen kasa içi gayet serin. Ekran kartının hemen önündeki fan karta temiz hava üflüyor ve 4870 bunu kendisi dışarıya atıyor.
Cpu soğutucu da havayı doğrudan dışarıdan alıyor ve hemen yanındaki egzoz fan içerideki sıcak havayı dışarı tahliye ediyor. Kasa içi sirkülasyon gayet başarılı ve ısınan birşey yok diyebilirim.
 PLEXİ KASA (YENİ TASARIM) FİNALBöyle bir kasa olur da ışıklandırma olmaz mı? Elbette ve de tabiiki..
 PLEXİ KASA (YENİ TASARIM) FİNAL


 PLEXİ KASA (YENİ TASARIM) FİNAL


 PLEXİ KASA (YENİ TASARIM) FİNAL


 PLEXİ KASA (YENİ TASARIM) FİNAL


 PLEXİ KASA (YENİ TASARIM) FİNAL


 PLEXİ KASA (YENİ TASARIM) FİNAL


 PLEXİ KASA (YENİ TASARIM) FİNAL

Konuyu fazla sulandırmadan, yapıcı yorumlarınızı bekliyorum..
Başka projelerde görüşmek üzere..

Arkadaşlar merhaba..
bugüne kadar hep şikâyet konuları açtık, şikâyet mesajları okuduk..İşini doğru dürüst ve zamanında yapmayan firmalardan dert yandık. Müşteri memnuniyetini geri planda tutan, müşteriye değer vermeyen firmaları şikâyet ettik...
Bugün ben tam tersini yapacağım memnuniyetimden dolayı. İşini doğru ve çabuk yapanlar da bilinmeli ve tercih edilmeli diye düşünüyorum.
Sistemimde kullandığım Asus P5Q Deluxe anakartımın alt kısımdaki 3 adet fan soketi çalışmıyordu. Bir hafta kadar molex çıkışlı fanlar kullandım. Kart garantiliydi gerçi ama, servise versem, en erken iki haftada gelir ve bu arada ben kartsız kalırım diye götürmemiştim..Sonunda Çizgi Elektroniğe telefon ettim. Arıza durumunu bildirdim ve uzaktan geleceğimi, kartı ne kadar zamanda geri alabileceğimi sordum. Uğur adında bir bey telefondaydı ve arızanın durumuna göre aynı gün geri alabileceğimi söyledi bana. Ben de bugün erkenden kalkıp, yola çıktım. Çizgi açılmadan kapıdaydım.

Mesai başlar başlamaz içeri girip, Uğur beyi sordum. Çok kibar karşıladı ve yakından ilgilendi. Kartı test etti ve 10 dakika sonra teslim edebileceklerini söyledi. Hayretler içerisinde kaldım. İlk defa başıma geliyordu böyle birşey. Başka firmalarda bir ram arızası için 34 gün beklediğimi biliyorum..

10 dakika kadar sonra Uğur bey elinde kartla göründü. Bir iki yer imzaladıktan sonra, mutlu mesut bir şekilde Çizgi Elektronikten ayrıldım..

Sadece bu hizmet anlayışı ve kalitesi yüzünden bile alışveriş yaparken garantiye Çizgi'nin bakıp bakmadığına dikkat etmeye değer diye düşünüyorum..

Teşekkürler ÇİZGİ..
Arkadaşlar merhaba..
Bugün TT Net'ten aradılar telefonla. Çok kibar bir bayan sesi vardı ve bana bazı bilgiler aktardı..

Kullandığım modem çok eski model olduğundan (Airties RT205) sinyal almakta zorlandığını, internet hızımın bundan dolayı yavaşladığını, zaten kısa bir zaman sonra bu tip modemlere sinyal verilemiyeceğini söyledi. Ayrıca yeni bir model teklif ederek ki, bu modemin piyasa fiyatı 650 lira imiş, çok daha yüksek hızlarda internet erişimim olabilirmiş. Bunun ödemesini de, ayağımız alışması açısından, ayda belirli bir taksitle benim faturama yansıtacaklarını, tabii bu arada imzalanacak sözleşme gereği iki yıl (Rakamla 2) boyunca TT Net'in şefkatli kollarında himaye altında olacağımı öğrendim. Allah'ım dedim kendi kendime, görev aşığı ne kuruluşlarımız var memlekette, sana hamdü senalar olsun..

İçinde bulunduğum mutluluğun verdiği sevinç ve heyecanla, durumu bir arkadaşıma anlattım. Arkadaşım da bana böyle birşey olmadığını, modem satışlarını artırmak için net hızını kendilerinin yavaşlattığını, aslında bütün amaçlarının vatandaşı iki yıl boyunca kendilerine bağlıyarak kastırmak olduğundan (Çok afedersiniz) bahsetti.

Sözde yakında 3G falan çıkacakmış, başka servis sağlayıcılar daha cazip teklifler sunacakmış, tabii iki yıl boyunca ben bunların hiçbirinden faydalanamıyacakmışım TT Net'in kucağına oturduğumdan dolayı.. (Tekrar afedersiniz)

Böyle birşey olabilir mi arkadaşlar, soruyorum sizlere..
Bütün maksadı bizlere kaliteli hizmet sağlamaya çalışmak olan bir kuruluşa böyle iftira atılabilir mi?
Arkadaşıma teessüf ediyorum buradan.. Ayıp yani..
Konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar..
Hakkında
Konum: İstanbul, Kartal
Meslek: Serbest..(Ne demekse?)
Forum İkinci El İmzası:
Kesin karar vermeden adres istemeyin lütfen, kararsızlarla uğraşacak vaktim yok...
Profilini gizleyenler mesaj atma zahmetine katlanmasın, cevaplanmıyacaktır..
Hakkımda:
0676F13E231549D196B2F59E88602FDF.jpg
AMFİBİ nedir? :http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=amfibi%20deniz%20piyade%20tugay%C4%B1
Kesin karar vermeden adres istemeyin lütfen, kararsızlarla uğraşacak vaktim yok...
Profilini gizleyenler mesaj atma zahmetine katlanmasın, cevaplanmıyacaktır..
DH FOSİL GRUBU:2001-2005 ÜYELERİ
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Desktop PC
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 hafta önce
Son Mesaj Zamanı: 2 hafta
Mesaj Sayısı: 2.098
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 3.430
İkinci El Bölümü Mesajları: 1.013
Konularının görüntülenme sayısı: 466.633 (Bu ay: 955)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 26 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Overclock, Soğutma ve Modifikasyon
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.