Şimdi Ara

Vites-Şanzıman Genel Konu içerir.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
1.137
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Oncelikle buna benzer konular acildiysa daha onceden, ki yuksek ihtimalle acilmistir, konunun acilen kapatilip mesajimin ilgili konuya iletilmesini talep ederim. Mevzuya gelelim ustadlarim, hocalarim ben sunu merak ederim yillardir, bu manuel vitesli araclar yaris konseptinde olmayacaksa neden uretilir ve hatta neden bazi araclarda tek standart olarak sunulur?

Ornegin opel mini cooper-polo-a1 konseptine rakip olsun diye "Adam" diye bir konsept ileri surmus gayet de basarili olmus. Gercekten cok begendim, bir erkek olarak, ve ozellikle istanbul-ankara-izmir gibi sehirlerde trafik kosullarina cok rahat adapte olunacak bir arac gibi duruyor. Ama gelin gorun ki otomatik-tiptronic sanzimani unutmuslar. Benim icin sorun degil manuel de surerim ama istanbulda o hamalliga girmem kardesim. Zaten sehir magandalari dort bir yana dolusmus bir de manuel alip kendimi cildirtamam, yokuslar da cabasi.

Velhasil bu araci hic manuel degil de sadece otomatik uretseler firma ne kadar ekstra masrafa girer kime ne kotuluk dokunur? Yani sadece "Adam" icin sormuyorum piyasada bakacaginiz alt sinif arabalarin cogunda bu durum var. Kendi akrabamin dedigi otomatik bir caddy bulsam omur boyu binerdim diye. Otomobil ureticileri vatandasin talebine neden bu kadar lakayt kaliyor? Sizin yorumlarinizi merak ediyorum.

• Sadece otomatik üretseler Manuel sevenler ne yapacak ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SweentLyy -- 28 Eylül 2014; 11:18:30 >
  • Peki ya adama demezler mi bu reno butun modellerine otomatik cam koysa ne kadar extra masrafa girer, kime ne kotuluk dokunur? Bence önce bunun sorgulanmasi lazim...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: obmann

Peki ya adama demezler mi bu reno butun modellerine otomatik cam koysa ne kadar extra masrafa girer, kime ne kotuluk dokunur? Bence önce bunun sorgulanmasi lazim...

Bir de fiesta var

• Hocam manuel vites bazı insanların vazgeçilmezidir. Nasılki otomatik ve triptonik sevdalıları varsa manuelde de aynı durum var. Peki ya adama demezler mi bütün araba firmaları tüm araçlarına ve tüm versiyonlarına manueli standart yapıp otomatiği opsiyonel yapsa ne kadar extra masrafa girer, kime ne kötülük dokunur? Bence önce bunun sorgulanması lazım...
  • manuel otomatigin, otomatik manuel in yerini tutmaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: SweentLyy

Sadece otomatik üretseler Manuel sevenler ne yapacak ?

hocam manuel dediginiz yaris disinda hicbir yerde bir fayda saglamaz dye dusunuyorum. galiba bu manuel severlerin hepsi otoban delikanlisi ama sunu merak ediyorum saatte 70 80 den fazla basmayanlar manueli napsin? ki cogu surucu profilinin buna tekabul ettigini varsayarsak manuel seven cok az bir kesim var diye neden buyuk kesim manuele mecbur birakiliyor? isin ilginci ust segment araclar bmw-benz vs. hep otomatik uretiliyor (yaris yapmaya acik arabalar) dusuk segment clio-civic-yaris-polo-a1-cooper-adam gibi araclar hep manuel uretiliyor. ve yine isin ilginci kadinlar en cok bu tarz araclari kullaniyor. zaten cesaretleri dusuk bir de niye manuel uretip daha da bu gacilarimizi strese sokuyorsunuz

• quote:

Orijinalden alıntı: -Deltoid-

quote:

Peki ya adama demezler mi bu reno butun modellerine otomatik cam koysa ne kadar extra masrafa girer, kime ne kotuluk dokunur? Bence önce bunun sorgulanmasi lazim...

Bir de fiesta var

Yaris'i unutmayalım

• herr18 kullanıcısına yanıt
    Otomatik üretmesinler demiyorum ama sadece otomatik üretmesinler hız veya yol önemli değil manuel her zaman için iyidir bence tabi bu kişiden kişiye değişir
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kahlenberg68

quote:

quote:

Bir de fiesta var

Yaris'i unutmayalım

Clioyu da unutmayalım

• quote:

Orijinalden alıntı: calamityeas

quote:

quote:

quote:

Bir de fiesta var

Yaris'i unutmayalım

Clioyu da unutmayalım

Corsa'yı unutalım

• quote:

Orijinalden alıntı: Donald Draper

quote:

quote:

quote:

quote:

Bir de fiesta var

Yaris'i unutmayalım

Clioyu da unutmayalım

Corsa'yı unutalım

Dacia serisi ve doğan slx diyelim o zaman bir de

• quote:

quote:

quote:

quote:

Bir de fiesta var

Yaris'i unutmayalım

Clioyu da unutmayalım

Polo'yu da unutmayalım tabi ki

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Bir de fiesta var

Yaris'i unutmayalım

Clioyu da unutmayalım

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Bir de fiesta var

Yaris'i unutmayalım

Clioyu da unutmayalım

• bende sorunuzun tersi olarak neden bmw 3litre ve üzeri motor seçeneklerinde manuel opsiyon sunmuyor merak ediyorum. 250 hp bir araç var ortada performarns ve süreş keyfi hat safhada gel gör ki araba kendisi gidiyor siz bu zevki çıkartamıyorsunuz.

Sorunuzun cevabını tam bilmemekle beraber sadece mantık yürütebilirim;

küçük araçlar olduğu için fiyatları düşük markanın diğer modellerine göre , otomatik şanzımanı da alıp kafasına göre koyamaz onun bir deneme uyarlama aşaması olur ve buda maaliyete girer. eline geçecek x liranın da bir kısmını ona vermek istemeyebilir. pahalı modellerde belki değer ama bunda değmez diye düşünebilirler belki, yer sıkıntısı olabilir

yada vag grubunun leon da yaptığı gibi başka şeylere yönlendirmek için olabilir

ayrıca polo da otomatik var mesela

ha birde akrabanıza söyleyin caddy de otomatik vites var bundan önceki kasasında da vardı

• quote:

Orijinalden alıntı: herr18

Oncelikle buna benzer konular acildiysa daha onceden, ki yuksek ihtimalle acilmistir, konunun acilen kapatilip mesajimin ilgili konuya iletilmesini talep ederim. Mevzuya gelelim ustadlarim, hocalarim ben sunu merak ederim yillardir, bu manuel vitesli araclar yaris konseptinde olmayacaksa neden uretilir ve hatta neden bazi araclarda tek standart olarak sunulur?

Ornegin opel mini cooper-polo-a1 konseptine rakip olsun diye "Adam" diye bir konsept ileri surmus gayet de basarili olmus. Gercekten cok begendim, bir erkek olarak, ve ozellikle istanbul-ankara-izmir gibi sehirlerde trafik kosullarina cok rahat adapte olunacak bir arac gibi duruyor. Ama gelin gorun ki otomatik-tiptronic sanzimani unutmuslar. Benim icin sorun degil manuel de surerim ama istanbulda o hamalliga girmem kardesim. Zaten sehir magandalari dort bir yana dolusmus bir de manuel alip kendimi cildirtamam, yokuslar da cabasi.

Velhasil bu araci hic manuel degil de sadece otomatik uretseler firma ne kadar ekstra masrafa girer kime ne kotuluk dokunur? Yani sadece "Adam" icin sormuyorum piyasada bakacaginiz alt sinif arabalarin cogunda bu durum var. Kendi akrabamin dedigi otomatik bir caddy bulsam omur boyu binerdim diye. Otomobil ureticileri vatandasin talebine neden bu kadar lakayt kaliyor? Sizin yorumlarinizi merak ediyorum.

Maliyet önemli bir konu;

Mesela ilk buz makinasının patenti 1851 yılında alınmış, ilk klima 1902' de yapılmış. Ama 2000' li yıllara kadar birçok markada ve modelde opsiyondu klima.

Saygılar...

• Bence yavaş yavaş manueller azalıcak. Çünkü hala şöyle bir algı var. (Bizzat şahit oldum. Komşum 5 ay önce otomatik araç geç hızlanıyor diye manuel aldı. Araç 2014 CR-V) Otomatik vites araç çok yakar,geç devirlenir veya hızlanır. Fakat günümüzde teknolojininde gelişmesiyle bu sorunlar aşıldı hatta çift kavramalı şanzıman özelliğiyle de son derece sarsıntısız ve seri vites geçişleri yapılmaya başlandı.
  • obmann O kullanıcısına yanıt
    O zaman yazayım BMW o kadar para istediği 3 serisine kol dayama koysa ne kadar zarar eder? Bence Premium sınıfta bunu sorgulamak lazım.

Araçlardan yaptıkları kar marjı belli.
  • quote:

Ya da şunu sorabiliriz;
    "Hangi durumda veya kazada,arka tavan tutamagindan kim ölmüş?"

Birisi cikip arka davlumbazi, orta havalandirma kanallarini kapatma mekanizmasini, bagaj kapagi ici kaplamayi, multilink arka suspansiyonu, tavan tutamaklarini, bagaj kapagi amortisorunu, izolasyonu vs bilimum işe yarar ekipmani traşlar

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.