Şimdi Ara

TUVTURK ve randevu yalanı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
0
Favori
12.997
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar ben muayene işi özelleşince işler düzene girmiş, herşey modernleşmiş, yapılan işe özen gelmiş ve işlemler rahatlamış sanmıştım. Ama nerdeee.. Bu işi de çığrından çıkarmışız. Yaşadıklarım şöyle:
    25 Ağustos'ta süresi dolan aracımı muayene ettirmek için 21'i akşamı Hadımköy TUVTURK istasyonundan ertesi gün saat 14:30 için randevu aldım. Yarım saat önce istasyoda oldum. Ama gördüm ki aldığım randevunun bir önemi yok. Bir de numaratörden numara almam gerekiyormuş. Numaratöre aracın plakasını girdim. Fakat o ne: Randevu yok görünüyor. Gişedeki eleman randevunuz yoksa muayee yok dedi. Fakat bir önceki gece kendi ellerimle randevu aldım, saatin de kağıda yazdım. Elemanlar "internet sitesinde sorun olabiliyor bazen" dedi. Çıldırmak işten değil. İşi gücü bıraktım geldim, randevusuz görünüyorum.
    Tel no verdiler. Aradım. Çağrı merkezi 15:30 için Çatalca'da boş randevu var, gider misiniz dedi. E yapacak bişey yok. Bir gün daha işten güçten kalmamak için olur dedim. Hadımköyden bastım Çatalca'ya. Saat 15:00'te ulaştım. Tekrar ulu numaratöre gittim:
    Çok şükür bir numara verdi ulu numaratör. Otudum, beklemeye başladım. Tam 28 dakika geçti. 15:28'te ışık yandı. Kağıtları verdim, parayı yatırdım, kayıt yaptırdım. Eleman dışarı çıkın, aracın çağırılmasını bekleyin dedi. Fakat dışarıdaki numara ile benim elimdeki numara arasında neredeyse 80 araç var ve benim randevu saatime sadece 1 dk var. Saat 16:00 ya kadar bekledim, herkes benim gibi bekliyor, fakat yapacak bişey yok. Elemanlar ağır aksak, sanki gecikmeyle ilgileri yokmuş gibi işe devam ediyor. Baktım sıranın geleceği yok. Aradım çağrı merkezini. Eleman ne dese beğenirsiniz: Sizin aldığınız numara muayene numarası değil, numaratörden numara alma randevusu. Tabii açtım ağzımı yumdum gözümü. E biz o zaman niye randevu alıyoruz. Sabah gelip sıraya girelim. Ona göre muayenemizi olalım. Öyle de bekliyoruz böyle de.
    Yapacak hiçbir şey yok. Herkesi koyun gibi bekletiyorlar. 15:30'daki muayene randevusunun sırası tam 17:30'da geldi.
    Yani randevu olayı tamamen masal. Ne zaman sıranız gelirse o zaman muayene oluyorsunuz. Haa siz randevunuza geç kalırsanız, güle güle ama TUVTURK randevu saatine dikkat ediyor mu? Nerdeee. Koca şirket, kurmuş düzeni, basıyor parayı, bizi de koyun yerine koyuyor. Bence burada hata Ulaştırma Bakanlığı'nda. Adamı tekel yaptılar, istediği gibi takılıyor. 1-2 tane daha firma olması lazım ki rekabet olsun.

• İşleriniz aksi gitmiş haklısınız ama bu zaten hep böyleydi. Randevu saati içerde işlem yaptırma saatini temsil eder. İstasyondaki yoğunluğa göre erkende alınabilir aracınız geçde. Yapıcak bişi yok siz bunun böyle olduğunu bilmediğiniz için bu kadar öfkelenmişsiniz
  • rekabet konusunda haklısınız. rekabet olacak ki kalite artsın, düzen oluşsun....
    yoksa bu gibi "mecburiyetten doğan koyun olma" durumları çok olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Panthér

rekabet konusunda haklısınız. rekabet olacak ki kalite artsın, düzen oluşsun....
    Biz Salı günü Samandıra İstasyonu için internetten randevu aldık hiçbir sorun çıkmadı istasyondan istasyona değişiyor heralde
  • quote:

Orijinalden alıntı: ExTReMee

İşleriniz aksi gitmiş haklısınız ama bu zaten hep böyleydi. Randevu saati içerde işlem yaptırma saatini temsil eder. İstasyondaki yoğunluğa göre erkende alınabilir aracınız geçde. Yapıcak bişi yok siz bunun böyle olduğunu bilmediğiniz için bu kadar öfkelenmişsiniz

Gerçekten de ben bunun böyle olduğunu bilmiyordum. Ama hem telefondan hem internetten randevu alırken "muayene randevusu" deniyor. Ha onun için randevu almaya gerek var mı, bilmiyorum. Yan hem randevu alıp hem bekleyeceksem, sabah erken gelip numaramı alır beklerim. Randevuya gerek yok ki..
    Buradan doğuyor bence karmaşa.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cartman_06

Biz Salı günü Samandıra İstasyonu için internetten randevu aldık hiçbir sorun çıkmadı istasyondan istasyona değişiyor heralde

Sanırım farkediyor. Ama şirket yaptığı işe hakimse, böyle olmaması gerekir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: paanther

rekabet konusunda haklısınız. rekabet olacak ki kalite artsın, düzen oluşsun....

Aynen öyle dostum. Devlet bizi adamın önüne atmış. Adam da kafasına göre sağıyor. İster bekletiiir, ister işini görür. Sonuçta tekel olmuş, hepimiz ona mecburuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: noplaceforchance

quote:

İşleriniz aksi gitmiş haklısınız ama bu zaten hep böyleydi. Randevu saati içerde işlem yaptırma saatini temsil eder. İstasyondaki yoğunluğa göre erkende alınabilir aracınız geçde. Yapıcak bişi yok siz bunun böyle olduğunu bilmediğiniz için bu kadar öfkelenmişsiniz

Gerçekten de ben bunun böyle olduğunu bilmiyordum. Ama hem telefondan hem internetten randevu alırken "muayene randevusu" deniyor. Ha onun için randevu almaya gerek var mı, bilmiyorum. Yan hem randevu alıp hem bekleyeceksem, sabah erken gelip numaramı alır beklerim. Randevuya gerek yok ki..

Randevusuz numara alınamıyor ne yazıkki, illa randevu almanız lazım. Samandıra, Sultanbeyli istasyonlarında pek beklemiyorsunuz mesela, size yoğunluk denk gelmiş.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: noplaceforchance

quote:

Randevusuz numara alınamıyor ne yazıkki, illa randevu almanız lazım. Samandıra, Sultanbeyli istasyonlarında pek beklemiyorsunuz mesela, size yoğunluk denk gelmiş.

Alıntıları Göster
    internet randevusunu tam başaramamış olabilirsin. tüv sistemiyle eskiyi kıyaslayabileceğini sanmıyorum ilk açıldığı 2008 yılında ise bekleme saati ortalama 4ile 6 saat arasında değişiyordu o zamanlar gidenler anlatabilir

• quote:

Orijinalden alıntı: woloahl

internet randevusunu tam başaramamış olabilirsin. tüv sistemiyle eskiyi kıyaslayabileceğini sanmıyorum ilk açıldığı 2008 yılında ise bekleme saati ortalama 4ile 6 saat arasında değişiyordu o zamanlar gidenler anlatabilir

Alıntıları Göster
    eskiden ruhsatların arasına 5 lira atıp arabayı bile göstermeden alınıyordu ne güzel
  • quote:

Orijinalden alıntı: freeman6161

eskiden ruhsatların arasına 5 lira atıp arabayı bile göstermeden alınıyordu ne güzel

Alıntıları Göster
    Dostum,

Yazdıklarının hepsine inanıyorum, söylediklerinin hepsine katılıyorum. Türkiye'de hantal devlet düzeni özelleştirmeden sonra iyileşeceğine daha da kötüleşiyor, bkz. TURK TELEKOM ve TTNET ve diğer satılan KİT'ler. Fakat bir hususta seninle hemfikir değilim, o da mesajında belirttiğinin aksine TUVTURK'un bazı illerde sisteminin çok da kusursuz işleyebildiği gerçeği ve işlemediği yerlerde de bunun yoğunlukla ilgili olabileceği düşüncesi.

Kendim 2010'da ve 2011'de 2 defa TUVTURK'te muayene yaptırdım. Birisi Adana'nın epey doğusunda, diğeri epey batısında hem de epey! Çarşıdan buraya git gel 50 km'ye yakın. 50 km de Adana'da Tarsus veya Karataş veya Ceyhan demek, yani şehir sınırlarını epey aşmak demek. Adana'daki TUVTURK'e internetten randevuyu 3 hafta önce ve özellikle Cumartesine aldım, yarım saat erken gittim, bekledim, 08:00'de gelmesi gereken personel kikirdeyerek ve kahkahalar atarak geldi, hizmete 15 dakika sonra başladı (çay ve makyaj molası). İlk sıra bendeydi, 08:30'da aracımı içeriye aldılar, halbuki randevum 08:00 içindi ama ziyanı yok, 15 dakika sonra işim bitmişti, kusursuz geçti aracım, muayene personeli bir de elimi sıktı.

Yani hepimizin TUVTURK'ten şikayet etme hakkımız var ve bence de etmeliyiz ki kendilerini düzeltsinler, her zaman da şikayet edecek bir durum olmayabiliyor ama. Adana'daki TUVTURK yeterli hizmeti makul sürede verebildi. Muayeneye giden 40'a yakın kişiden de sadece benim randevum vardı, ayrıca gişelerdeki (=veznedeki) kızlardan tanıdığınız varsa işiniz ışık hızıyla bitiyor. Unutmadan, "Ahmet abi" ve "Kemal abi" gibi sırt sıvazlama teknikleri (sosyal mühendislik) de çok işe yarıyor.

Saygılarımla,

Taner Göde

• quote:

Orijinalden alıntı: freeman6161

Alıntıları Göster
    Bende randevu alarak gitmiştim , orada hem randevulu hem randevusuz olarak sıra aldım . Randevusuz daha önce geldi ve 10 dk.'da hallettiler herşeyi.
    Dediğiniz gibi randevu sistemi tamamiyle yalan..
  • quote:

Orijinalden alıntı: aResCanQ

Bende randevu alarak gitmiştim , orada hem randevulu hem randevusuz olarak sıra aldım . Randevusuz daha önce geldi ve 10 dk.'da hallettiler herşeyi.
    Dediğiniz gibi randevu sistemi tamamiyle yalan..

Alıntıları Göster
    istanbul avrupa yakasında hangi şubesi tenha oluyor? Esenyurtta baya bir sıra vardı :s
  • quote:

Orijinalden alıntı: Twixmars

istanbul avrupa yakasında hangi şubesi tenha oluyor? Esenyurtta baya bir sıra vardı :s

Alıntıları Göster
    Saat aralığında randevulular biterse randevusuzları alıyorlar.
  • Gecen sene kastamonu da randevu alarak muayeneye gittim. Saat 15 e randevu aldim ve yarim saat once tuvturkun giselerindeydim. Gittigimde kalabaliktan arabayi park edecek yer bile yoktu ve tirsarak gorevliye ben randevu almistim ama sira gelirmi diye sordum. Elemanin verdigi cevap: bu kalabalik eskisi gibi sirayla muayene oldugu sananlar grubu siz saat 15 te muayeneye gireceksiniz dedi. Ben buna pek inanmadan beklemeye basladim ve tam saat 15 te adim anons edildi arabayi iceri aldilar. 20 dakika sonra araci teslim ettiler. İnsallah sistemi bozmadan boyle devam ederler. Farkli yerlerde farkli kalite var galiba
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fetih

Saat aralığında randevulular biterse randevusuzları alıyorlar.

Alıntıları Göster
    Ben de ilk defa geçen Eylül' de tanıştım TuvTürk ile. İnternet randevusu alıp Dudullu şubesine gittim. Gider gitmez önce egzosta soktum aracı. Görevli "Abi senin araç egzosttan geçemedi ama yine de sana geçer not vereceğim" dedi. Ben de Allah razı olsun deyip egzostu geçtim. Hemen sonra numaratörden numara aldım. Birkaç dakika bekledim ve evrakları verdim. Görevli dışarıda yazan numara sırasına göre aracımı muayeneye alacaklarını söyledi. Dışarıda ki numaralar ile elimde ki numara arasında epey araç vardı. Bankalarda ki gibi gişe sistemi çalıştıklarını 10 dakika bekleyip bana sıra gelince anladım. Aksilik bu ya; muayenede 3 jant yamuk deyip geçemedik. Hemen Kadosan Sanayiye gidip 3 jantı 45TL' ye düzelttim. Bu sefer sıra beklemeden muayeneyi yaptırıp geçtim.
    Toplam 2 saatimi aldı.

• quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Ben de ilk defa geçen Eylül' de tanıştım TuvTürk ile. İnternet randevusu alıp Dudullu şubesine gittim. Gider gitmez önce egzosta soktum aracı. Görevli "Abi senin araç egzosttan geçemedi ama yine de sana geçer not vereceğim" dedi. Ben de Allah razı olsun deyip egzostu geçtim. Hemen sonra numaratörden numara aldım. Birkaç dakika bekledim ve evrakları verdim. Görevli dışarıda yazan numara sırasına göre aracımı muayeneye alacaklarını söyledi. Dışarıda ki numaralar ile elimde ki numara arasında epey araç vardı. Bankalarda ki gibi gişe sistemi çalıştıklarını 10 dakika bekleyip bana sıra gelince anladım. Aksilik bu ya; muayenede 3 jant yamuk deyip geçemedik. Hemen Kadosan Sanayiye gidip 3 jantı 45TL' ye düzelttim. Bu sefer sıra beklemeden muayeneyi yaptırıp geçtim.
    Toplam 2 saatimi aldı.

Alıntıları Göster
    Gişe de işlemler bittikten sonra araç muayenesini beklerken çok vakit geçiyor.Bunun nedeni de geçmiş günlerden kalan, 2.kere muayneye gelen arabaların o sıraya sıkıştırılması.Aynı şekilde arabanın muayenesinin tamamlanması için 2.30 saat bekledim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sparkling

Gişe de işlemler bittikten sonra araç muayenesini beklerken çok vakit geçiyor.Bunun nedeni de geçmiş günlerden kalan, 2.kere muayneye gelen arabaların o sıraya sıkıştırılması.Aynı şekilde arabanın muayenesinin tamamlanması için 2.30 saat bekledim.

Alıntıları Göster
    bende randevu aldım sanarak mutlu mutlu gittim ki gelen onay mailini görmemişim

• quote:

Orijinalden alıntı: Onur.K

bende randevu aldım sanarak mutlu mutlu gittim ki gelen onay mailini görmemişim

Alıntıları Göster
    aynı durumu ben de yaşadım bu randevu olayı hikaye, randevu aldım gittim internetten randevu almayan geldi benim önümden numara
    aldı benden öce muayeneyi yaptirdi gitti. hem randevulu hem randevusuz calisan istasyonlarda gidip siraya girmek daha mantikli.

• quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

Dostum,

Yazdıklarının hepsine inanıyorum, söylediklerinin hepsine katılıyorum. Türkiye'de hantal devlet düzeni özelleştirmeden sonra iyileşeceğine daha da kötüleşiyor, bkz. TURK TELEKOM ve TTNET ve diğer satılan KİT'ler. Fakat bir hususta seninle hemfikir değilim, o da mesajında belirttiğinin aksine TUVTURK'un bazı illerde sisteminin çok da kusursuz işleyebildiği gerçeği ve işlemediği yerlerde de bunun yoğunlukla ilgili olabileceği düşüncesi.

Kendim 2010'da ve 2011'de 2 defa TUVTURK'te muayene yaptırdım. Birisi Adana'nın epey doğusunda, diğeri epey batısında hem de epey! Çarşıdan buraya git gel 50 km'ye yakın. 50 km de Adana'da Tarsus veya Karataş veya Ceyhan demek, yani şehir sınırlarını epey aşmak demek. Adana'daki TUVTURK'e internetten randevuyu 3 hafta önce ve özellikle Cumartesine aldım, yarım saat erken gittim, bekledim, 08:00'de gelmesi gereken personel kikirdeyerek ve kahkahalar atarak geldi, hizmete 15 dakika sonra başladı (çay ve makyaj molası). İlk sıra bendeydi, 08:30'da aracımı içeriye aldılar, halbuki randevum 08:00 içindi ama ziyanı yok, 15 dakika sonra işim bitmişti, kusursuz geçti aracım, muayene personeli bir de elimi sıktı.

Yani hepimizin TUVTURK'ten şikayet etme hakkımız var ve bence de etmeliyiz ki kendilerini düzeltsinler, her zaman da şikayet edecek bir durum olmayabiliyor ama. Adana'daki TUVTURK yeterli hizmeti makul sürede verebildi. Muayeneye giden 40'a yakın kişiden de sadece benim randevum vardı, ayrıca gişelerdeki (=veznedeki) kızlardan tanıdığınız varsa işiniz ışık hızıyla bitiyor. Unutmadan, "Ahmet abi" ve "Kemal abi" gibi sırt sıvazlama teknikleri (sosyal mühendislik) de çok işe yarıyor.

Saygılarımla,

Taner Göde

Alıntıları Göster
    Taner Bey,
    Aynen dediğiniz gibi, bazı kamu hizmetleri ve kuruluşları zarar ettikleri için özelleştiriliyor. Hem de buradaki hantal yapı kırılmak isteniyor. Ama gelin görün ki, özelleştirmeden sonra "tekel" konumuna geçen bu kuruluşlar, işleri savsaklayabiliyor.
    Buraya yazan diğer kişilerin yorumlarından da anladığım kadarıyla TUVTURK bu işe bir standart getirememiş. Ne randevuda ne de muayede önceden bahsedilen kaliteye ulaşılamamış. Bazı şubeler tıkır tıkır çalışken, bazıları doğu bloku hantallığını sürdürmekte. Buna rağmen de şirket burnundan kıl aldırmıyor. Denetimden sorumlu ulaştırma bakanlığı ise bundan ne kadar haberdardır, tartışılır.
    Eskiden aracı bile götürmeden 3-5 TL'ye 15dk'da bu işi hallederken, şimdi randevu alıp yine de yarım gün harcamak beni üzüyor. Elbette eskiye dönülmesin ama, parayı bastırdık, ihaleyi aldık diye de kimse vatandaşı koyun yerine koymasın.
    Diğer taraftan hep merak ettiğim konu da şudur: Madem bu muayene işi bu kadar titiz, ya bu trafikteki leş gibi 20 yıllık ayakta zor duran özel halk otobüsleri, magirüs minibüsler, yıkıldı yıkılacak kamyonlar nasıl trafiğe çıkıyor? Bir anlayan varsa, anlatırsa memnun olurum..

Saygılar..

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.