Şimdi Ara

TOPLANIN, KONUDA SÜT ÜRETEN BİR ENAYİ VAR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
169
Cevap
7
Favori
11.020
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
122 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • Evet kendimi artık böyle tanımlamak istiyorum. Çünkü bu ülkede para kazanmak için süt üretmek değil TokTik gibi platformlarda beyin hücrelerini öldüren içerikler üretmek gerekiyor...


  Forumda bir süre önce açmış ve ağlamış olduğum konuda detayları görebilirsiniz. Günde 2000-3000 kg dolaylarında süt üreten, bu işin okulunu okumuş bir Ziraat mühendisiyim.

  Litre fiyatı 4,70 TL olan süt 5,70 TL oldu.

  Bir sene sonra hesabımıza yatan 20 kuruşluk süt desteği de 1 TL oldu.


  Benim bu işten zarar etmemem için çiğ süt litre fiyatının 8 TL dolaylarında olması lazım. 8 TL olursa da sorun bitmiyor!

  Benim 8 TL'ye satacağım süt markette 20 TL olacak ve vatandaş süt ile ilişiğini iyice kesecek.


  Vatandaş bu temel gıdadan faydalanamayacak mı? Kendi açımdan da düşünürsek ben bu kadar sütü niye sağacağım, kime satacağım???


  amaaan kime neyi anlatıyorum ki. Şimdi bi tane beyinsiz gelip sırf çiftçi/hayvancı olduğum için "ehe sİz zaManINda oY VErdinİZ ceZAnıZI çEKİN eHE" gibi beynini kenara bırakarak konuşacak ve ben canımı daha fazla sıkacağım...  EDİT: Destekleyen, fikir önerilerinde bulunan sağlıklı bir eleştiri yapan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Fikirleriniz benim için için çok önemli, bunları imkanım doğrultusunda değerlendireceğim.


  Bu mesajım bundan sonra gelecek mesajlara da cevap niteliğinde olsun çünkü daha fazla mesaj yazmayacağım… (Aşağıda nedeninden bahsettim)
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rukA_m -- 22 Mart 2022; 1:18:27 > • çok boş yapma istersen belki oy vermemiş olabilirsiniz eşiniz dostunuz anneniz babanız kardeşiniz vermiş olabilir neden onlara cemkirmiyorsunuz başka türlü sesini duyuramazsın onların yaptıkları hataların bedelini ödüyorsunuz olabilir mi?

  oy verenlerin sorumlulukları olup olmadığını düşünüyormusunuz gelecekte aynı aynı zihniyete oy verebileceklerini düşünüyormusunuz?

  süt üretirken çalışırken hakedişlerini alacaksın

 • Embesiller ,ebele gübele yapar,sen derdini anlat dinleyelim

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • WILDBOYS kullanıcısına yanıt

  Valla hocam derdimi anlatmadığım ortam kalmadı. Sesimizi duyuramıyoruz değil, sesimiz gayet güzel duyuluyor ama işlerine gelmiyor. Son tüketiciye süt 20 TL'ye satılırsa sen oy toplayabilir misin?

 • Oy verdiysen yapacak bir şey yok. Sen hak etmişsin. Ama biz hiç hak etmedik. İnsan düşünen bir varlıktır, olacakları öngörebilir. Hayvanlar deneme yanılma yoluyla tecrübelerini elde ederler.

 • Biliyordum çok geçmeden geleceğinizi...


  Sandığa atmış olduğum oy pusulasını mı gördünüz de "Sen hak etmişsin" gibi cümleler kullanıyorsunuz...

 • rukA_m kullanıcısına yanıt

  Son tüketici zamanı geldiğinde 20 tl verip alacak,bu da yakın bir zaman, ekonomik göstergeler o yönde.yoksa yastığın altındaki altını alıp değersiz tl yi niye teklif ettsin,alacaklılar kapıda alacağını istiyor,dolar, Euro,altın ne varsa ver diyor .


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Türkiye'nin halini üretici konumundaki konu sahibi anlatmış. Uzatmaya gerek yok.

  Bu da İsviçre'nin gündemi (2018, TR'de malum şahsa yetkiyi verdikleri tarih):
  BloombergHTbloomberght
  İsviçre, ineklerin boynuzu için referanduma gidiyor
  https://m.bloomberght.com/tarim/haber/2174806-isvicre-ineklerin-boynuzu-icin-referanduma-gidiyor  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 19 Mart 2022; 23:4:3 >
  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • rukA_m kullanıcısına yanıt

  çok boş yapma istersen belki oy vermemiş olabilirsiniz eşiniz dostunuz anneniz babanız kardeşiniz vermiş olabilir neden onlara cemkirmiyorsunuz başka türlü sesini duyuramazsın onların yaptıkları hataların bedelini ödüyorsunuz olabilir mi?

  oy verenlerin sorumlulukları olup olmadığını düşünüyormusunuz gelecekte aynı aynı zihniyete oy verebileceklerini düşünüyormusunuz?

  süt üretirken çalışırken hakedişlerini alacaksın

 • dephyr kullanıcısına yanıt

  Dostum mahallendeki Ahmet bakkal oy verdi, sen de hak etmişsin bu mevzuyu...


  İşte bu ülke sen ve senin gibiler yüzünden bu halde :)

 • Her şeyden bağımsız böyle bir iş yaptığın için seni tebrik ederim. Mümkünse günlük yaşamından fotoğraflar paylaşabilir misin?

 • rukA_m kullanıcısına yanıt

  bak kardeş bizim gibiler değil bu zamana kadar bütün hataları söyledik de ne oldu onlar dinlemediler cogunluk yarattılar biz azınlıkta kaldık o yüzden ülke bu halde ...

  ben olsam sütü falan boşverip hayvanı kesime yollarım etinden faydalanırım malum biliyorsun yem fiyatları arttı bu saatten sonra kimseye süt lazım değil

  mahalledeki bakkal da oy verdi ama alışverişi kestim bu görüşte olan kişilere dostluğumu da bitirdim çünkü dinlemekten aciz durumdalar ne olursa olsun aynı kafa var
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dephyr -- 19 Mart 2022; 23:52:57 >
 • Valla bu ülkede artık tarım hayvancılık hep zararına yapılıyor

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • dephyr kullanıcısına yanıt

  Hocam size kızdığım nokta şu.


  Ben genel olarak yazdıklarınıza katılıyorum ama siz beni, ailemi, çevremdeki üreticileri tanımadan, onlarla aramdaki siyasi konuşmaları bilmeden önyargılı bir şekilde nefret söyleminde bulunuyorsun ve bunlar sırf çiftçi veya üretici olduğum için.


  İşte o yüzden bu ülke bahsettiğin insanlar ve sizin gibiler yüzünden bu halde ve emin ol uzun seneler böyle devam edecek.

 • rukA_m kullanıcısına yanıt

  kardeşim ben seni anlıyorum haklısınız o konuda bir şey demedim aileniz veya cevreniz ile ilgili kimseyi rencide amaçlı yazmadım bu ülkede yaşayan vatandaşların 2 kişiden biri mutlaka verdi ona mutabıkmıyız o yüzden en yakınınız vermiş olabileceğinden bahsettim o yüzden biz iktidara değil kızmak oy verenlerin faydadan çok zararı eleştirisel yönden hangi tarafa yöneldiğini tercih sebebinin haklı olarak düzgün bir şekilde yönetilmesinden yanayım hataları görüp halen hatalarda ısrar sebebinin anlaşılamamakla beraber kurunun yanında sizinde yandığınızı belirtmek istedim bu kadar basit...

 • Ben de 2 sene kadar küçük çaplı olarak yaptım süt hayvancılığı. Yemin çuvalı 300 e yaklaşınca artık bu iş yapılmaz deyip sattım hayvanları.

 • EmuDev E kullanıcısına yanıt

  yazık olmuş bu sekilde olduğu için hayvan kesime gider tarım zaten bitti sıra hayvancılıkta...

 • konu sahibi yazı başlığında kendini enayı sıfatla ruhaniye şekilde ifade etmiş konu başlığını düzeltirsen iyi olur süt üreticilerini mağdurluğu konusunda çözüm var mı türevi yazması lazım birilerinin kulağına gitmeli ki çözüm odaklı bakacaklar mı artık yoksa sessiz kalıp sütçü kim la deyip sineye mi çekecek?

  o yüzdem oyları hakedecek mi merak ediyorum

  bir sekilde ülkemizde tarım ve hayvancılık desteği verilmeli ve dış ithalata dayalı dolara bağlı girdilerin maliyeti bize pahalılık olarak yansır
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dephyr -- 20 Mart 2022; 0:14:32 >
 • EmuDev E kullanıcısına yanıt

  Geçmiş olsun hocam. Ben zamanında çok fazla yatırım yaptığım için hemen bırakamıyorum maalesef. Hangi durumda zararı minimalize ederim onun kararını vermeye çalışıyorum bu sıralar...

 • Baba da biraz sulu tarla var. Ben zamanında düşündüm sığır çiftliği kurmayı. Kitaplar aldım okudum, çiftliği olan tanıdıklar buldum gittim konuştum. Elimde yatkındır hani bilirim tarla tapan işlerini. Sonra düşündüm ekonomik şartlara ve gidişata baktım aklıma yatmadı. Vazgeçtik projeden.

  O sırada en çok zoruma giden, tüm emeği, masrafı, riski çiftlik sahibi alırken. Süt firmalarının sütü alıp pastorize ederek çiftlik sahibinden çok daha fazla kazanmasıydı.

  İyi ki de girmemişiz bu işe.

 • dephyr kullanıcısına yanıt

  Dediğim gibi sesimizi gayet duyurabiliyoruz ama işlerine gelmiyor. Katılmadığım toplantı, seminer vs. kalmadı. Sadece ben değil, benim gibi birçok üretici sorunları dile getiriyor ama dediğim gibi işlerine gelmiyor.


  Şunu düşünün. Zaten oy veren azınlık bir kesim kaldı. Bunlar 500 bin TL'ye Renault almayı problem görmeyebilir ama emin olun ekmek 10 TL, süt 30 TL olduktan sonra biz yanlış yapmışız diyecekler ama bu sefer de iş işten geçmiş olacak. Bu yüzden süt, ekmek gibi temel gıda ürünlerinin fiyatını aşağıda tutmaya çalışıyorlar.


  Ramazan pidesinin fiyat mevzusu da aynı şekilde mesela. Fırıncı ucuz diyor, vatandaş pahalı diyor.

 • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.