Şimdi Ara

1. Derece Deprem Bölgelerinde Beton Kalitesi C40/45/50/55/60 Olsun (Diğerlerine İskan Verilmesin)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
101
Cevap
3
Favori
30.143
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1. Derece Deprem Bölgelerinde Beton Kalitesi C40/45/50/55/60 Olsun (Diğerlerine İskan Verilmesin)

C20 - C25 - C30 - C35 1. Derece Deprem Bölgelerinde Yasaklanması

Beton Kalitesinin Artmasıyla Demir + İşçilikte ... Artacaktır (C40 - 100 m2 fiyat 20-30 bin tl artar)

500 bin - 1 milyona daire satıldığına göre 20 -30 bin tl nin lafını eden HAİNDİR

1. Derece Deprem Bölgelerinde Beton Kalitesi C40/45/50/55/60 Olsun (Diğerlerine İskan Verilmesin)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bjkyener -- 5 Kasım 2020; 12:19:47 >

• Sene 2004.

Bölüm inşaat mühendisliği

Betonarme hocası.

Yapı sınıfı ve zemin ile alakalı olan bu durum için beton sınıfını yükseltmek maliyetten başka bir şey değildir. Ayrıca betonarmede dengeli donatı oranı diye bir şey var. 3 katlı binaya c50 koyarsan bu sefer deprem sırasında rijitlik olmadığından esneme olamaz ve beton patlar.

Size yegane tavsiyem çelik konstrüksiyon 2 katlı inşa edin içinde oturun. En iyi çözüm bu. Maliyeti daha ucuz. Ülkede uygulanmaması tamamen hazır beton şirketlerinin lobi gücü ile alakalı. C50 betonun altında kalırsan silindir gibi olursun
    Ben de maalesef inşaat mühendisiyim, bence tek çözüm HESAP SORMAK. Ne demek bu: imzası olandan hesap sormazsanız başınıza bunlar gelir, yani projeciden müteahhitine ve bence en önemlisi (herkesin atladığı) kontrol teşkilatına yani BELEDİYE ELEMANINA, BAKANLIK ELEMANINA hesap sormazsan adam bakmadan "Uygundur" diye imzayı atar.

Neden depremden sonra kimse "Olur" veren makamlardan hesap sormuyor, müteahhit çalmış diyelimki güzel de kontrol birimi niye onay vermiş. En büyük suçlu kontrol bence...
    Birseyin en yuksegi, en pahalisi en iyisidir mantigi heralde dunyada bir bizde vardir.

Aradasim beton dayanimini sen ben degil, birak projeciler belirlesin. Mesela ben insaat muhendisiyim, ben bile sallamiyorum "C40'tan asagi binada beton olmasin!" diye.

Bunun TS 500-2000'i var, ozel yapilar icin baska baska sartnameler var, yapinin kat yuksekliginden, temel tipine, kiris/doseme tipinden, kolon teskiline, acikliklardan tut zemin tipine, zemin asal gerilmelerinden tut deprem yuklerine kadar onlarca beton secimi icin onem arz eden parametresi var. Oyle bir beton sinifi secersin ki "Guclu Kolon / Zayif Kiris" yaratirsin patlatirsin binayi

Neyse en temizi saglam zeminde mustakil ev Apartmandan uzak duracaksin haci. Hele hele Turkiye'de yuksek yapilarin yakinina yaklasmayacaksin. 30 yillik 4 katli binalar bile bana daha cok guven verir.
    Her beton çeşidinin optimum düzeyde yarar sağladığı alanlar vardır. Normal binalarda C50 kullanmak israftan başka bir şey değildir üstelik katkı da sağlamaz. C30 normal binalar için gayet yeterlidir. Sorun betonun çeşidinde değildir, uygulanışındadır. (Beton dökümü karmaşık bir iştir ve beton ufak bir değişimle istenmeyen özellikler gösterebilir mesela beton mikseri trafiğe takılsa ve şantiye alanına geç gelse beton istenen dayanımı göstermez. Bu yüzden getirme süresi bile önem arzeder.) Şantiyede, statik projesine sadık kalınırsa hiçbir sıkıntı yaşanmaz. Ülkemizde de bu eksiktir, belediyeden bakanlıktan alınan iznin dışına çıkılarak projelerde ufak ancak binanın statiğini sarsacak değişiklikler çok kez yapılmaktadır. Bu engellenmelidir.
    Diger insaat muhendisleri de yazmis, verdigin cevaplardan laf anlamayacagin belli oldugu icin tekrar yazmaya gerek yok.
    Oyle olmuyo o isler, memlekette kafasi tek calisan sen degilsin. Parasini benim verdigim adam benim yaptigim insaati denetledikce, kisaca ulkedeki denetim sistemi degismedikce bu is cozulmez.
    Burada ben inşaat mühendisiyim diyenlere sorum var. Bugüne kadar kaç kalıp söktürdünüz? Yada kaç kolon kırdırdınız? Ben yapı denetğm sahibi olduğum halde kolon kırdıramadım. Kabul etmeyince bizi şutluyorlar gidip mahalle arası başka yapı denetim ile anlaşıyorlar. Sonradan zaten mimlendim izin vermiyor diye kaçak işlere.

Yukarıda fototaf var kolonun yarısı boşta. En azından bu kasıtlı olarak yapılmış bir işlem. Hatalı olduğunu söyleyip te kabul etmeyen ustalar var. Hele bazı ustalar milletvekilinin işini yaptığını söyleyip toz kındurtmuyor. Sorun insanımızda. Kendi akrabam denetleme işini bana vermedi. Müteahhit kendi yapı denetimine güveniyormuş.
  • Sene 2004.

Bölüm inşaat mühendisliği

Betonarme hocası.

Yapı sınıfı ve zemin ile alakalı olan bu durum için beton sınıfını yükseltmek maliyetten başka bir şey değildir. Ayrıca betonarmede dengeli donatı oranı diye bir şey var. 3 katlı binaya c50 koyarsan bu sefer deprem sırasında rijitlik olmadığından esneme olamaz ve beton patlar.

Size yegane tavsiyem çelik konstrüksiyon 2 katlı inşa edin içinde oturun. En iyi çözüm bu. Maliyeti daha ucuz. Ülkede uygulanmaması tamamen hazır beton şirketlerinin lobi gücü ile alakalı. C50 betonun altında kalırsan silindir gibi olursun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yukarıdan Biri Osursa Sıçsa Alttan ve Üstten Duyuluyor (yalıtımla halledilir ama bazı şeylere standart getirmek gerekir)

Taşıyıcı sistemde c50 kullanmak 200 le giden aracın içinden sağlam çıkmaya benzer

Tünel Kalıp Yöntemiyle Yapılan İnşaatlarda Perde Beton Taşıyıcı Etkisi Çok Fazla Oluyor

Ayrıca Betonun Patlamaması İçin Önlem Alınır Bunu Sende Çok İyi Biliyorsun (Makine Mühendisi Olarak Söylüyorum)

Sene 2020 Hala Kalite Aramıyoruz Nasıl Ucuza Getiririz Mantığı Aramak Mühendislik Değildir Patronun Sağ Cebidir

O zaman 100 yıl boyunca c20 kullanalım

çelik konstrüksiyona saygım var (en sağlam yöntem) dışarıya bağımlı olacaksam o zaman değişir

Param Olsa Titanyum Konstrüksiyon Yaparım

İnşaat Mühendisleri Bunu Kontrol Edemiyor Çelik Konstrüksiyonu Nasıl Kontrol Etsin

İlk Gün Ankaradan Resme Bakarak Yazdım İnşaat Mühendisleri %70 i İşini Kontrol Etmiyor

Hacı Ahmet Tükenmez Camiinin Minaresi Yıkıldı (16 lık Demir yerine 8 lik demir kullanılmış)
    https://forum.donanimhaber.com/haci-ahmet-tukenmez-camiinin-minaresi-yikildi-16-lik-demir-yerine-8-lik-demir-kullanilmis--140160339

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bjkyener -- 28 Ocak 2020; 0:53:57 >

• Birseyin en yuksegi, en pahalisi en iyisidir mantigi heralde dunyada bir bizde vardir.

Aradasim beton dayanimini sen ben degil, birak projeciler belirlesin. Mesela ben insaat muhendisiyim, ben bile sallamiyorum "C40'tan asagi binada beton olmasin!" diye.

Bunun TS 500-2000'i var, ozel yapilar icin baska baska sartnameler var, yapinin kat yuksekliginden, temel tipine, kiris/doseme tipinden, kolon teskiline, acikliklardan tut zemin tipine, zemin asal gerilmelerinden tut deprem yuklerine kadar onlarca beton secimi icin onem arz eden parametresi var. Oyle bir beton sinifi secersin ki "Guclu Kolon / Zayif Kiris" yaratirsin patlatirsin binayi

Neyse en temizi saglam zeminde mustakil ev Apartmandan uzak duracaksin haci. Hele hele Turkiye'de yuksek yapilarin yakinina yaklasmayacaksin. 30 yillik 4 katli binalar bile bana daha cok guven verir.

• Şu Kolondaki Betonun Kalitesi C Kaç

Tüh C20 niye koymamışlar

Biz Mekanik Tesisatta Borusunda Kompansatör Kullanıyoruz Aynı Sismik izolatörlerde olduğu gibi

Bu da boruda kullanılan kompansatörler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bjkyener -- 28 Ocak 2020; 23:24:45 >

• Beton yükseltmek işi çözmüyor ne yazık ki.

Uzun yazmaya gerek yok. Depreme dayanaklı bina = Yüksek maliyet ve satış fiyatı.

Şuan etrafta ölü fiyata daire almaya çalışan yüzlerce insan varken kimse sallamaz bunu. Ama enkaz altında kalınca da ağlamak yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sniper23

Beton yükseltmek işi çözmüyor ne yazık ki.

Uzun yazmaya gerek yok. Depreme dayanaklı bina = Yüksek maliyet ve satış fiyatı.

Şuan etrafta ölü fiyata daire almaya çalışan yüzlerce insan varken kimse sallamaz bunu. Ama enkaz altında kalınca da ağlamak yok.
    Niye Çözmesin

1 - Gürültüyü %90 azaltmak (Yürüdüğünde veya osurduğunda alttaki rahatsız olmaması)
    2 - Sismik izolatörlerde 9 şiddetindeki depremi 5 in altına indirmek
    3- Depremi Fıtrat Kaderden Silmek
  • quote:

Orijinalden alıntı: bjkyener

Niye Çözmesin

1 - Gürültüyü %90 azaltmak (Yürüdüğünde veya osurduğunda alttaki rahatsız olmaması)
    2 - Sismik izolatörlerde 9 şiddetindeki depremi 5 in altına indirmek
    3- Depremi Fıtrat Kaderden Silmek

Alıntıları Göster
    İzolasyon kötü ise betonun ince veya kalın olması pek işe yaramıyor. Ses için özel izalasyonlar var. Onlarla çözülür. Tabi maliyet yükselir.
  • sniper23 kullanıcısına yanıt
    Sen takma canını koy ytong ses, yangın, yalıtım ... hepsi halledilir
  • bjkyener kullanıcısına yanıt
    Hocam kısa süreli yeni yapılan bir 8-10 katlı TOKİ sitesinde oturdum. Sosyal konut değildi. 2018 falandı bitiş yılı. O kadar sessizdiki,3+1 evde diğer odadaki insanın sesini duyamıyorduk. Yatak odasındaki modemin sinyal gücü,salonda 1 veya kopuyordu. Sağlam betondan dolayı mı böyle oluyordu? Çok güzel bir deneyimdi vallahi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Diger insaat muhendisleri de yazmis, verdigin cevaplardan laf anlamayacagin belli oldugu icin tekrar yazmaya gerek yok.
    Oyle olmuyo o isler, memlekette kafasi tek calisan sen degilsin. Parasini benim verdigim adam benim yaptigim insaati denetledikce, kisaca ulkedeki denetim sistemi degismedikce bu is cozulmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hüsnü Nemlendirici -- 29 Ocak 2020; 0:25:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hüsnü Nemlendirici

Diger insaat muhendisleri de yazmis, verdigin cevaplardan laf anlamayacagin belli oldugu icin tekrar yazmaya gerek yok.
    Bugüne kadar yaptıklarınız ortada sorun yok ...
  • İstersen komple kyb kullan ama bu beton sınıfıyla çözülecek bi konu değil.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • bizdeki sorun kanun yönetmelik tüzük meselesi degil bunlara uyulmaması ve denetlenmemesi. proje isterse c20 olsun projeye uygun yapıldığı sürece sorun yaşanmaz. sen c50 kanunu koy şantiyede c15 attıktan sonra anlamı ne?

• Sağlam beton herzaman güvenli değildir.
    Binalar belli yerlerden hasar almalıdır gelen kuvveti absorbe edebilmesi için. Düşük depremlerde uygun gibi görünsede çok yüksek bir depremde büyük can kayıpları ve kurtarmada çok buyuk zorluklar yaşanıp dahada fazla can kaybına neden olabilir

• Ben de maalesef inşaat mühendisiyim, bence tek çözüm HESAP SORMAK. Ne demek bu: imzası olandan hesap sormazsanız başınıza bunlar gelir, yani projeciden müteahhitine ve bence en önemlisi (herkesin atladığı) kontrol teşkilatına yani BELEDİYE ELEMANINA, BAKANLIK ELEMANINA hesap sormazsan adam bakmadan "Uygundur" diye imzayı atar.

Neden depremden sonra kimse "Olur" veren makamlardan hesap sormuyor, müteahhit çalmış diyelimki güzel de kontrol birimi niye onay vermiş. En büyük suçlu kontrol bence...
  • quote:

Orijinalden alıntı: tolgauslu06

Ben de maalesef inşaat mühendisiyim, bence tek çözüm HESAP SORMAK. Ne demek bu: imzası olandan hesap sormazsanız başınıza bunlar gelir, yani projeciden müteahhitine ve bence en önemlisi (herkesin atladığı) kontrol teşkilatına yani BELEDİYE ELEMANINA, BAKANLIK ELEMANINA hesap sormazsan adam bakmadan "Uygundur" diye imzayı atar.

Kesinlikle Belediyenin Suçu Adamlar Temiz Su ile Pis Suyun Farklı Rögarlara Bağlanacağını Bilmiyor ve Kontrol Etmiyor
    Ankarada Melih Gökçek Zamanında Yapılan Yeni Binaların %95 inde Dairede Bok Kokuyor (Eski binaları saymadığım halde)
    Müteahhitlerin Çoğunun Belediyede Adamı Var Bu Yüzden Kontrol Etmeden İskanı Veriyorlar
    Kontrol etseler %85 i İskan Alamaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bjkyener -- 29 Ocak 2020; 12:45:3 >

• Her beton çeşidinin optimum düzeyde yarar sağladığı alanlar vardır. Normal binalarda C50 kullanmak israftan başka bir şey değildir üstelik katkı da sağlamaz. C30 normal binalar için gayet yeterlidir. Sorun betonun çeşidinde değildir, uygulanışındadır. (Beton dökümü karmaşık bir iştir ve beton ufak bir değişimle istenmeyen özellikler gösterebilir mesela beton mikseri trafiğe takılsa ve şantiye alanına geç gelse beton istenen dayanımı göstermez. Bu yüzden getirme süresi bile önem arzeder.) Şantiyede, statik projesine sadık kalınırsa hiçbir sıkıntı yaşanmaz. Ülkemizde de bu eksiktir, belediyeden bakanlıktan alınan iznin dışına çıkılarak projelerde ufak ancak binanın statiğini sarsacak değişiklikler çok kez yapılmaktadır. Bu engellenmelidir.
  • Beton öyle ağır bir malzeme ki, sarsıntı olunca betonarme aslında ağırlığıyla kendi kendisini yıkıyor. Yapının rijitlik merkeziyle ağırlık merkezi aynı olmalı, hareket sırasında ağırlık merkezi rijitlik merkezinden uzaklaşırsa geçmiş olsun. Ağırlık merkezini lise bilgisiyle de hesaplarsınız ama diğeri için konstrüksiyon bilgisi lazım. Zaten bu meseleye pek bulaşmamak için yapıları genelde simetrik tasarlıyorlar.

Yani bu bir mühendislik konusu. Onu artıralım bunu azaltalımla bir şey anlaşılamaz. Biraz üstteki yorumlara katılıyorum. Devlet meslek odalarıyla doğru düzgün nitelikli ilişki içinde olacak ve imza yetkisinin sorumluluklarını gözetecek. Bu yapılırsa gerisi gelir, iş ilişkileri düzelir, müteahit de mühendisi kendi avantajına kullanamaz.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.