Şimdi Ara

Tomb Raider I - Türkçe Yama Çalışması [ÇEVİRMEN GEREKLİ - DİYALOG SAYISI AZ]

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
3
Favori
1.691
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • https://forum.donanimhaber.com/tomb-raider-1-turkce-yama-yayinlandi--131769847#131821183

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Master -- 13 Mart 2018; 22:31:6 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Harika olur. Çok seviyoruz klasik Tomb Raider oyunlarını.
  • Arkadaşlar çevrilen menüyü videoya aldım. Şuan oyun bu şekilde. Türkçe karakter desteği yok ve eklemekte sanırım çok zor. Bu yüzden ekleyemeyebilirim. Ancak videolara mutlaka eklemeyi planlıyorum.

Not: Oyun eski bir oyun ama kalitesi bu kadar kötü değil, HD modlarla kalite daha da güzelleşebiliyor. Şimdilik çeviren olmadığından kendim kötü ingilizcemle çevirmeye çalışacağım. Metinlerin yanına çevirdiğim metinleri koyuyorum. Hata elbette olacak sizden isteğim ise gördüğünüz hataları iletmeniz. Ekstra olarak çevirmek isteyen arkadaşlar buradan veya özelden bana atabilirler çevirdikleri kısımları.

https://www.youtube.com/watch?v=iq-NgLvmLvU&feature=youtu.be

• Arkadaşlar ilk videoyu biraz çevirmeye çalıştım. İngilizcem bu kadar yetti. Şimdi deneme amaçlı olup olmadığını test etmek için ilk videoyu yapmak istiyorum. Ancak çeviri olmadan yapamıyorum. Bu kadar yapabildim fakat doğru mu emin değilim veya daha iyi yapılabilir mi?

Ve ayriyetten ''Seal it, Larson.'' diye bir cümle geçiyor. Bunu tam olarak anlayamadım sözlükten filan baktım saçma sapan şeyler çıkıyor bu videoya göre anlamı. Doğrusunu yazabilir misiniz?

Çeviriyi buradan kontrol edebilirsiniz.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DGis1x6rgDxL11gFB15VdvT7aak4N_Lw_ZRnw5KTklI/edit#gid=0

• Sizi fan forumunda da görmüştüm hocam. Çeviriniz gayet güzel. Seal it: 'Kapat çeneni' demek. Çeviriye el atmak isterim şahsen ama altyazıları nasıl gömeceksiniz? Last Revelation'un yamasının yapımı zor olmuş mesela.

• quote:

Orijinalden alıntı: Lcroft

Sizi fan forumunda da görmüştüm hocam. Çeviriniz gayet güzel. Seal it: 'Kapat çeneni' demek. Çeviriye el atmak isterim şahsen ama altyazıları nasıl gömeceksiniz? Last Revelation'un yamasının yapımı zor olmuş mesela.

Doğrusu Oyun içi cutscene sahnelerine altyazı eklemeyi bende bilmiyorum henüz çevirisi olduktan sonra onlarla uğraşacağım ancak FMV'lere eklemeyi başardım. İlk videoyu bu şekilde video çekip attım.

Bu arada ekleme yapayım. Oyunun orjinal versiyonunu değil Tombati versiyonunu çevirmek zorunda kaldım. Tombati versiyonu aslında daha güzel çünkü ps soundtrack, ek paket gibi bir çok şeyi de içinde barındırıyor ve en önemlisi oyun HD. Steam versiyonu Ms Dos olduğundan açması baya karışık. Tombati daha kolay geldi.
    https://youtu.be/QPduvTZuDJE

(Çeviri için @KarapathiaN 'a çok teşekkürler.)

Çeviri içinde yardımcı olabilirseniz çok iyi olur.https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DGis1x6rgDxL11gFB15VdvT7aak4N_Lw_ZRnw5KTklI/edit#gid=0 Bu linkte konuşmaların hepsi sıralı olarak mevcut. Orjinal Metin-Türkçe Metin olarak buradan düzenleyebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Master -- 2 Ocak 2018; 19:41:7 >

• Tombati'de menüyü çevirmeyi de buldum sonunda. (Önceki Ms Dos haliydi tombati'yi bulamamıştım o zaman.)

Şuan tombati üzerinden devam ediyorum. tombati normal steam versiyonundan çok daha güzel. HD kalitede oyun çok güzel kesinlikle. Oynayanların bir daha oynamak isteyeceğine eminim. Türkçe yama bittikten sonra kurulumu detaylı olarak anlatacağım.
    https://youtu.be/LT1zt71u-f4

(Maalesef Türkçe karakter sorununu çözemedim.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Master -- 2 Ocak 2018; 21:25:1 >
  • -Master kullanıcısına yanıt
    Hadi bakalım inşallah hayırlısıyla nihayete erdirirsin, uzun zamandır bu kadar hevesli bir çevirmen az gördüm. Çevirilerime güvenmiyorum diyorsun ama öyle vasat da değildi, kıvırırsın bence. Hem içerik de azmış, başkalarına bel bağlamana gerek yok.
  • Kolaylıklar dilerim.
  • Arkadaşlar yama şuanda devam edemiyorum. Nedenine gelirsem Reverse engineer tekniği istiyor. Ve anlatım bulamadığımdan yapamıyorum. .Dat dosyalarını açamadım. Bu tekniği bilenler bana yardımcı olabilir mi nasıl altyazı ekleyebileceğim konusunda? Yama iptal değil belirteyim bulana kadar uğraşacağım.
    Dosyayı hex editorle veya 010 editorle açıp karakter sayısını bozmadan çevirmeyi deneyebilirsin. Gördüğüm kadarıyla oyundaki textler tomb.exe'nin içinde, eğer arşivi açacaksan game.dat ya da game.gog arşivinin uzantısını .bin yapıp imaj programlarıyla görüntüleyebilirsin. Ne var ki exelerle uğraşmak pek mantıklı değil. Fontlara baktım düzenlenir onlarda sorun yok ama bir işimize yaramaz, çünkü exe farklı kodlandığından tr karakterleri desteklemez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KarapathiaN -- 4 Ocak 2018; 18:56:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KarapathiaN

Dosyayı hex editorle veya 010 editorle açıp karakter sayısını bozmadan çevirmeyi deneyebilirsin. Gördüğüm kadarıyla oyundaki textler tomb.exe'nin içinde, eğer arşivi açacaksan game.dat ya da game.gog arşivinin uzantısını .bin yapıp imaj programlarıyla görüntüleyebilirsin. Ne var ki exelerle uğraşmak pek mantıklı değil. Fontlara baktım düzenlenir onlarda sorun yok ama bir işimize yaramaz, çünkü exe farklı kodlandığından tr karakterleri desteklemez.

Hex editorle biraz baktımda karmakarışık hiçbir şey anlamadım. Düzenlenecek bir metinde göremedim.

https://drive.google.com/open?id=1DpoGHWgtokvIJNEK-oAKLF5rv3knhalC

Tomb Raider 4'ü çeviren kişi böyle bir şey ile altyazıları eklemiş dosyaları açtım oyundaki altyazılar vardı. Fakat dakika gibi şeylerin nasıl eklendiğini anlamadım. Bsrt dosyası olarak kaydetmiş. Bilen var mı?

Oyundaki bazı kelime ve cümleleri ararsan çıkar. Exe'nin içindeki kelimeleri başka türlü çevirmen zor. Bahsettiğin kişi oyundaki metin kodlarını düzenleyip kendi oluşturduğu bir dosyayla oyuna gömmüştür, sonra bu kodları oradan değil buradan oku mantığıyla adres değişikliği yapmıştır. Belli ki yetenekli biri, aramızdan o derece mod yapabilecek birinin çıkacağını sanmam. kafaya koyan biri uğraşır ancak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KarapathiaN

Oyundaki bazı kelime ve cümleleri ararsan çıkar. Exe'nin içindeki kelimeleri başka türlü çevirmen zor. Bahsettiğin kişi oyundaki metin kodlarını düzenleyip kendi oluşturduğu bir dosyayla oyuna gömmüştür, sonra bu kodları oradan değil buradan oku mantığıyla adres değişikliği yapmıştır. Belli ki yetenekli biri, aramızdan o derece mod yapabilecek birinin çıkacağını sanmam. kafaya koyan biri uğraşır ancak.

Sanırım projeyi iptal etmek zorunda kalacağım. Assembly dili gerekiyormuş. Assembly dili ile ekleniyormuş. Bu işi de becerebileceğimi düşünmüyorum. Hem dili öğrenmek zor hemde anlatımı yok. Cutscene'leri çevirip youtube'a koyacağım artı yapacağım bir şey kalmadı maalesef.
  • İlk oyunda hile yardımıyla sanırım Türkçe yapılabilir. (Cutscene'ler ile FMV'ler ard arda geliyor. FMV'lere altyazı ekleyebiliyorum. Cutscene sahnesini indirip FMV ile birleştirirsem ve ardından altyazı eklersem konuşmalar türkçe olacak demektir. (Tabii bu demek oluyor ki cutscene'leri iki kere oynatacak.)
  • Merhabalar
    Tomb raider'ın remaster sürümünü nasıl bulabiliriz. Saygı ve selam ile ...
  • erdal73 kullanıcısına yanıt
    Steam veya gog sürümünü indirin. (Para vermek istemiyorsanız gog sürümünü internetten indirebilirsiniz.)

İndirdiktrn sonra tombati sürümüni indirin. Ve kurun. Oyun hd olacak.

• Ah be oyun hayatımdaki ilk oyunlarımdan TOMB RAIDER I-II-III ve serinin en iyisi en etkileyici oyunu dediğim ayıla bayıla oynadığım T.R.IV: THE LAST REVELATION.

Serinin ilk oyunlarına yönelik Türkçe yama haberine sevineyim mi ya da imkansız be şimdi geri dönüp tekrar oynayamam yapamam dediğim için üzüleyim mi, bilemedim şimdi. Her şey zamanında güzel arkadaşlar (acı ama gerçek) keşke T.R.I-II-III'leri o ilk yıllarındaki gibi oynayabilsem ama Türkçe bile olsa imkansız olur benim için. Mesela geçenlerde aklıma düştü işte Türkçe yamaları varken T.R.Anniversary ve Underworld'a başladım bunlarda bile bazen zorlanıyorum yahu :D Zamanında nasıl sular seller gibi ayıla bayıla nasıl oynarmışız T.R.'ları hayret, özellikle zorluk konusunda T.R.IV daha fenadır baştan uyarayım. Ayrıca belirteyim T.R.Anniversary T.R.1'in yeniden yapılmışıdır (Re-mastered version of Tomb Raider 1).

T.R.I için ve ayrıca olursa T.R.II-III için de Türkçe yama hazırlayacak arkadaşlara kolay gelsin umarım bu gerçeğe dönüşür çalışmalarınızda başarılar...
    Sizlere şöyle en tatlısından bir T.R. tarihi alıntısı yapayım gönüller şenlensin hadi buyurun:

---
    Tomb Raider has had many games starting from the series' debut in 1996, spanning multiple continuities, with several iterations of title character, Lara Croft.
    Tomb Raider Original Timeline:

1996
    Tomb Raider (T.R.I)
    (PlayStation, PC, Sega Saturn and Android iOS)
    Lara is contracted by Jacqueline Natla to search for the Scion of Atlantis. However the hunt becomes personal when Natla cancels Lara's contract, Lara realizes that Natla's motives are of an insidious nature and sets out to collect the Scion for herself.

1997
    Tomb Raider II
    (PlayStation, PC and Android iOS)
    Lara hunts for the legendary Dagger of Xian, her search brings her into conflict with Mafia leader, Marco Bartoli, who also seeks the dagger.

1998
    Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft
    (PlayStation, PC)
    Lara seeks four artifacts fashioned from an ancient meteorite that hold tremendous power.

1999
    Tomb Raider: The Last Revelation (T.R.IV)
    (PlayStation, PC and Sega Dreamcast)
    Lara seeks the Tomb of Set. Her former mentor, Werner Von Croy, seeks to release him into the world.

2000
    Tomb Raider: Chronicles
    (PlayStation, PC and Sega Dreamcast)
    With Lara missing and presumed dead, Lara's friends share stories about Lara's past exploits.

2003
    Tomb Raider: The Angel of Darkness
    (PlayStation 2 and PC)
    After the murder of her mentor, Lara is the primary suspect. She journeys across Europe as she tries to clear her name, and uncover the truth of a mysterious group, known as Lux Veritatis, and a Serial Killer known as Monstrum.

2006
    Tomb Raider: Legend
    (PlayStation 2, Xbox, Xbox 360, PSP, Game Boy Advance, GameCube, Nintendo DS and PC)
    Lara seeks a Stone Dais, from her past, but she soon realizes that it is useless without the key, The Legendary Sword of King Arthur, Excalibur.

2007
    Tomb Raider: Anniversary
    (PlayStation 2, PSP, Nintendo Wii, Xbox 360 and PC)
    Lara is contracted by Jacqueline Natla to recover the Scion of Atlantis. However, Natla knows that Lara also wants the Scion, as her father had also sought it at one point. Natla tries to have Lara killed, but Lara survives, and races to find the remaining pieces of the Scion.

2008
    Tomb Raider: Underworld
    (PlayStation 2, PlayStation 3, Xbox 360, Nintendo Wii, Nintendo DS and PC)
    Lara seeks the the location of the Entrance to Avalon. Discovering a link between the Saxon Legend and Norse Myth, Lara seeks the Hammer of Thor, Mjolnir.

2013
    Tomb Raider (2013)
    (Xbox 360, PlayStation 3, Microsoft Windows, Mac and Linux) Definitive Edition (Released 2014. PlayStation 4, Xbox One)
    An expedition gone awry leave a young Lara Croft stranded on an island, full of savage beasts, insane cultists, and the mystery of the Shaman Queen, Himiko. In a desperate fight for survival, Lara must uncover the truth, in order to get home.

2015
    Rise of the Tomb Raider
    (Xbox One, Xbox 360 released November 10th 2015. PC released January 28th 2016, PlayStation 4 October 11th 2016)
    After a cover up leads to Lara being discredited and called crazy, she searches for the fabled city of Kitezh and prove the the existence of an immortal soul.

Expansions:
    (This section refers to story DLC only)

1998
    Tomb Raider: Unfinished Business (PC)

1999
    Tomb Raider II: Golden Mask (PC)
    Tomb Raider II: The Times Exclusive Bonus Level (PC)

2000
    Tomb Raider III: The Lost Artifact (PC)

2009
    Tomb Raider: Underworld: Beneath the Ashes DLC (Xbox 360)
    Tomb Raider: Underworld: Lara's Shadow DLC (Xbox 360)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ravenholm -- 5 Ocak 2018; 12:10:28 >

Cevap için teşekkür ederim. Oyunun steam sürümüne sahibim. Tombati sürüm için link verebilir misiniz?
  • Ravenholm kullanıcısına yanıt
    Aslında yine oynanıyor şahsen o dönemde tomb raider pek fanı olduğum bir seri değildi. Crash bandicoot ve tekken 3 ile bütün ps1 dönemini geçirmiştim. Tomb raider serisini de oynamamıştım hiç. 2013 ile başladım baya sevince yarıda bırakığ bütün seriyi oynayayım dedim (Bende bir takıntı vardır sevdiğim bir oyunu bağlantılı olsun olmasın baştan oynarım). Başlarda hareketler filan tuhsf geldi fakat gamepad kullanıp biraz da alışınca bütün serinin fanı oldum. Legend anniversary underworld klasik seri kadar iyi değildi. Onları çok sevmedim. Grafik takıntım olmadığından oyun baya eğlenceli geldi. 4.oyun ise bence çok zor değildi 3 daha zordu kesinlikle. 4 zordan çok eğlenceliydi. 3 hem zor hemde sıkıcıydı biraz. Ama tombati sayesinde birde perixote aracılığıyla bütün klasik seri hd olarak oynanabiliyor hemde oldukça keyifli. Bunu döneminde oynamayan biri olarak söylüyorum.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.