Şimdi Ara

Telefon almak zorlaşıyor: BDDK vade sayısını 6'ya indirdi!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
258
Cevap
1
Favori
15.768
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD’nin elektronik ürünlerine boykot uygulanacağını duyurmasından sonra ilk hamle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'ndan ( BDDK) geldi. Öyle ki iki hafta önce bir yönetmelik taslağı yayımlayarak, cep telefonu ve tablet satın alımının tüketici kredisi kullanılarak yapılmasında, vadeyi 12 ay ile sınırlanacağını açıklayan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ( BDDK), bu kez süreyi 6 ay ile sınırlandırdı. Böylelikle %80'i dışarıdan ithal edilen cep telefon satışlarının düşmesi ve tüketicinin yerel alternatiflere yönelmesi bekleniyor.  

Ayrıca yıllık 36 milyar lirayı bulan cep telefonu satışlarına dur demek isteyen BDDK, cari açığın kontrol altına alınması için de üstüne düşen görevi yapmaya çalışıyor.

Pahalı telefon almak zorlaşıyor 

Temmuz ayında iPhone fiyatlarında artışa giden Apple'ın en pahalı telefonu yani 8599 TL'den satın iPhone X'un (256 GB) 6 taksit sınırlaması sonucu aylık taksit ücreti 1433 TL oluyor. Bu da yaklaşık olarak asgari ücrete (1603 TL) denk geliyor. Taksit sayısının azaltılması ve pahalı telefonların bir taksitinin neredeyse asgari ücrete mâl olması sebebiyle akıllı telefon satışlarının ciddi ölçüde azalması bekleniyor. 

Elektronik eşyalar için vade sayısını 3 ile sınırlandıran BDDK'nın banka kartları ve kredi kartları hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmeliği aynen şöyle: 

Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi on iki ayı geçemez. Bu süre;elektronik eşya alımlarında üç ay, bilgisayar alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde, havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık ve konaklama ile ilgili harcamalarda altı ay, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda ve sağlık ürünü alımlarında, vergi ödemelerinde dokuz ay olarak uygulanır. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek kuyum,telekomünikasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve,yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamaz. 

• Vatandaşım tek maaşla iphone x alabilcek kudrete ulaşsın, yerine Ulaşamasın diye uğraşıyolar bu zeka seviyesi yüzüne insanlar ülkeyi terkediyo
    ....
    Bu ülkede ev araba almak hayal maaşımızın 30-500 katı
    Gariban insanların sahip olabildiği tek lüks bu
    Bunuda ellerinden alıyorsunuz
    Bu ülkeyi mağraya çevirdiniz insanlarıda ilk insanlara
    ....
    Sizin verdiğiniz zararı dıj güçler veremedi
    .....
    şimdi 3 ay sonra evleniyorum. haliyle beyaz eşya lazım.
    ben ve eşim aylık gelirimiz 5000 TL.
    buzdolabı - çamaşır - bulaşık - televizyon almak zorundayız. biz bunları nasıl 3 taksit ile ödeyelim.
    bankadan kredi almak zorunda kalıcaz boşu boşuna bankaya neden faiz oduyorum.
    bir kez olsun halkın düşünüldüğü çözüm yok yani
    3000 odalı saraya lüks demezler, makam araçlarına lüks demezler. Diyanetin mercedesine çerez parası derler ama telefona geldi mi lüks diye yaygara çıkarırlar.

Benim için hava hoş nakit alacak param var ama ülkenin yarısından çoğu açlık sınırı altında asgari ücretle modern kölelik yapıyor. Artık telefon almak bile lüks oldu onlar için.

Ülkeyi batıranları eleştirmemeye devam edin daha bunlar iyi günlerimiz.
    Dünyada olabilirsin ama Amerika'da değilsin Türkiye'desin o yüzden üzgünüm ama lüks. Ben de mezun olduğumda Fiat Egea gibi lüks olmayan bir araç bile almak istiyorum ama Türkiye'de lüks. Zira sen yöneticilerin gözünde vergi kaynağısın böylece yöneticiler en lüks arabalarda gezip en lüks telefonlardan konuşup en lüks yerlerde oturup en lüks saatlerden saat bakıp bizi kandıracaklar. ha kendi kandırılmalarını saymıyorum.
    Sen toyota vb marka almak yerine ferrari , bugatti almaya calisirmisin .?Calismazsin cunku absurt gelir.

İphone da aynen budur.!

İphone halk icinde bir prestij gorevi goruyor, buna en buyuk etken ise sosyal medya.

Kimse kusura bakmasin, asgari ucretli veya degil , 1 birim kazanan birisi 10 birim harcamamali insanlara biraz bilinc kazandirmak sart.

Gsm faturasina taksit sayisi da 6 yi gecmemeli.

Ben 1200 lira aldigim mi max i kullaniyorsam onlar da elit melit dinlemeyecek.Ulkede iphone kullananlarin %99 u ayni ihtiyaci cok daha ucuz telefonlar ile karsiyalabilir.

İs vb ihtiyaclar icin kullanimlara sozum zaten yok.Absurt bir tuketim toplumu oldugumuz icin cari acik devasa bir orana cikmis.

Devlet vergi koydukca gene alimlar devam edecek cunku bu zihniyet meselesi , tasarruf nedir bilmeyen insanlar ihtiyaci olmayan seylere absurt miktarlar odemekte.
  • Bana göre geç bile kalındı. Faturaya ek telefon alımlarına da kısıtlama getirmeleri lazım bence. Telefon çılgınlığınında bir sınırı olmalı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdem552 -- 15 Ağustos 2018; 9:13:59 >
  • Buna birşey yazılır da ban sebebi o yüzden boş ver

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cebinde olmayan parayı harcarken akli melekelerini kaybeden vatandaşlar için gerekli bir düzenlemeydi.

• Şaka gibisiniz adam günde 10 saat çalışıyor kendisine taksitli sevdiği bir telefonu almak çok mu lüks ? Bunlar dünyada pahalı cihazlar değil bir asgari ücretle kolayca iPhone x alınabiliyor Dünya'da.

Ülkeyi batır ondan sonra lüks lüks asıl lüks 3000 odalı saraydir

• Şu ekonomik krizde zaten istese de alamaz millet. Orta seviye ve altı telefonlar rağbet görür sadece.
  • Turkcell, Vodafone,Turk Telekom bunu beğendi!

• Ak sarayı satalım parasını fakir vatandaşlara dağıtalım. Ahmet mehmet sarayda saltanat hayatı yaşayacağına gariban evine yiyecek götürsun.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ceqa kullanıcısına yanıt
    Dünyada olabilirsin ama Amerika'da değilsin Türkiye'desin o yüzden üzgünüm ama lüks. Ben de mezun olduğumda Fiat Egea gibi lüks olmayan bir araç bile almak istiyorum ama Türkiye'de lüks. Zira sen yöneticilerin gözünde vergi kaynağısın böylece yöneticiler en lüks arabalarda gezip en lüks telefonlardan konuşup en lüks yerlerde oturup en lüks saatlerden saat bakıp bizi kandıracaklar. ha kendi kandırılmalarını saymıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir telefona 8599 tl verenin aklından zoru vardır zaten

• çin telefonlarına gün doğacak.

• İyi oldu iyi. Asgari ücretli vatandaş 24 ay taksitle zenginin kullandığı telefonu alınca gelirinin iyi olduğunu zannediyordu. Tatlı rüyalarından uyanmış olurlar bu sayede belki.

• Herkes diyor iyi olmuş felan da, adam çocuğuna adam akıllı bir telefon alıp daha da telefon işiyle uğraşmak istemez diyelim ama nasıl yetişecek bakalım.

Telefona para biriktirmeye başlar ondan sonra tam alacam derken zam gelir, o ara zaten telefon eskimiş olur felan.

Memleketin içine edenler daha çok israf yapacak ama tasarruf hep bizden bekleniyor nedense

• quote:

Orijinalden alıntı: DburakKoc

İyi oldu iyi. Asgari ücretli vatandaş 24 ay taksitle zenginin kullandığı telefonu alınca gelirinin iyi olduğunu zannediyordu. Tatlı rüyalarından uyanmış olurlar bu sayede belki.
    kesınlıkle gariban garibanlıgını bilsin

• Almayin kardesim, ne zevk aliosunuz zirt pirt degistirmekten, al 3-4 yil isini gorsun, hava atacam diye ne bu gosteris merakliligi. Paraniza yaziktir israftir. Mantikli dusunun biraz lutfen.

Simdi millet beni yermeden soyliyim LG G2 var. 4 yildir kullaniyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: DburakKoc

İyi oldu iyi. Asgari ücretli vatandaş 24 ay taksitle zenginin kullandığı telefonu alınca gelirinin iyi olduğunu zannediyordu. Tatlı rüyalarından uyanmış olurlar bu sayede belki.
    kesınlıkle gariban garibanlıgını bilsin

• Ülkede ceremeyi hep gariban halk çeksin zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ceqa

Şaka gibisiniz adam günde 10 saat çalışıyor kendisine taksitli sevdiği bir telefonu almak çok mu lüks ? Bunlar dünyada pahalı cihazlar değil bir asgari ücretle kolayca iPhone x alınabiliyor Dünya'da.

Ülkeyi batır ondan sonra lüks lüks asıl lüks 3000 odalı saraydir
    Sen toyota vb marka almak yerine ferrari , bugatti almaya calisirmisin .?Calismazsin cunku absurt gelir.

İphone da aynen budur.!

İphone halk icinde bir prestij gorevi goruyor, buna en buyuk etken ise sosyal medya.

Kimse kusura bakmasin, asgari ucretli veya degil , 1 birim kazanan birisi 10 birim harcamamali insanlara biraz bilinc kazandirmak sart.

Gsm faturasina taksit sayisi da 6 yi gecmemeli.

Ben 1200 lira aldigim mi max i kullaniyorsam onlar da elit melit dinlemeyecek.Ulkede iphone kullananlarin %99 u ayni ihtiyaci cok daha ucuz telefonlar ile karsiyalabilir.

İs vb ihtiyaclar icin kullanimlara sozum zaten yok.Absurt bir tuketim toplumu oldugumuz icin cari acik devasa bir orana cikmis.

Devlet vergi koydukca gene alimlar devam edecek cunku bu zihniyet meselesi , tasarruf nedir bilmeyen insanlar ihtiyaci olmayan seylere absurt miktarlar odemekte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Baxa -- 15 Ağustos 2018; 9:50:30 >

• Yıllar öncede yine benzer bir konuya yazmıştım. Elindeki telefonu uzun yıllar(3 veya 4yıl) kullananlardan ÖTV alınmasın. Her yıl telefon değiştirenden fazla ÖTV alınsın. Böyle bir sistem gelirse ÖTV'nin anlamı olur. Telefon özel tüketim değil ihtiyaçtır fakat çok kısa aralıklarla telefon değiştirmek özel tüketime girer.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.