Haber Editörü
18 Ağustos 2017
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 159 (Bu ay: 1)
GönderileriBattlefield serisinin yeni oyunu Battlefield 6 için heyecanlı bekleyiş devam ederken, bu hafta duyurulacağı iddia edilen oyundan iki ekran görüntüsü sızdırıldı.Ayrıca Bkz.Android 12 ile Instagram'dan çekilen fotoğrafların kalitesi artacakBattlefield 6 ekran görüntüleri iddiaları doğruluyorBattlefield 6Adadan paylaşılan ekran görüntüsü, BF6'nın modern zamanlarda geçeceğini doğruluyor. Ayrıca helikopter kokpitinden alınan diğer bir ekran görünütüsü de Battlefield 6'nın dinamik hava olaylarına sahip olacağını gösteriyor.

EA ve DICE ortaklığında geliştirilen Battlefield 6'nın önümüzdeki hafta içerisinde yayınlanacak olan etkileyici bir fragmanla resmen duyurulması bekleniyor.
Kaynak:https://www.dsogaming.com/pc-performance-analyses/more-trailer-details-and-screenshots-for-battlefield-6-battlefield-2021/Project Natick adı altında su altı veri merkezleri üzerinde çalışmalar yürüten Microsoft, yeni nesil veri merkezini gösteren 3 boyutlu bir video paylaştı.Ayrıca Bkz.Android 12 ile Instagram'dan çekilen fotoğrafların kalitesi artacakOkyanusun derinliklerinde bir veri merkeziMicrosoft, su altı veri merkezlerinin karaya kıyasla 8 kat daha güvenilir olduğunun altı çiziyor. Bunun için 864 adet sunucuyu içerisinde bir miktar nitrojen bulunan kapsül içerisine yerleştiren teknoloji devi, bu kapsülü okyanusun derinliklerine indiriyor. Bu sayede hem oksijen ve neme bağlı olarak oluşan korozyon probleminin önüne geçilirken hem de okyanusun altı soğuk olduğu için soğutma maliyetlerinde düşüş kaydediliyor.Su altındaki veri merkezi ihtiyaç duyduğu enerjiyi ise bir denizaltı kablosu ile temin ediyor. Microsoft, burada kullanılan elektriğin %100 yenilenebilir enerji kaynaklarından tedarik edildiğini belirtiyor.


Google, geçtiğimiz günlerde yayınladığı Android 12 DP3 sürümüyle kamera API'sinde önemli bir değişikliğe gitti. Böylece Android 12 ile birlikte hem Android kullanıcılarının hem de uygulama geliştiricilerinin muzdarip olduğu bir kısıtlamanın ortadan kalkacağının ilk sinyalleri verilmiş oldu.Ayrıca Bkz.Google, Android 12'nin sunum tarihini açıkladıUygulamalar kameranın gerçek gücünü kullanabilecekAndroid telefon üreticileri, cihazlarında ne kadar iyi kamera özelliklerine yer verse de Instagram gibi üçüncü parti uygulamaların bu özelliklere erişimi kısıtlı. Zira Google, Android'in kamera kitaplığına cihaz üreticileri dışında başka kimsenin erişimine izin vermediği için üçüncü parti uygulamalar, üreticilerin kameralara eklediği HDR, portre ve gece modu gibi yazılımsal özellikleri kullanamıyor.

Bu durum Android 12'de yapılacak Camera2 API'ndaki güncelleme ile sona erecek. Böylece hem uygulama geliştiricilerinin kameraya erişimi kolaylaşacak hem de üçüncü parti uygulamalar kameranın tüm özelliklerinden istifade edebilecek. Ancak bunun için cihaz üreticilerinin de destek vermesi gerekiyor. Şayet her yolunda giderse Android telefonların kendi kamera uygulamasından çekilen fotoğraflarla Instagram gibi üçüncü parti uygulamalar üzerinden çekilen fotoğraflar arasındaki kalite makasının daralacağını söylemek mümkün.Android 12, 18 Mayıs'ta gerçekleştirilecek olan Google I/O 2021 etkinliğinde duyurulacak. Nihai sürümünse eylül ayında yayınlanması bekleniyor. 
Kaynak:https://www.androidcentral.com/android-12-features-we-love-apps-have-better-access-camera-features
Kaynak:https://www.slashgear.com/two-android-12-dp3-features-with-expansive-potential-21669865/Samsung, Android 11 güncellemelerine tam gaz devam ediyor. Güney Koreli teknoloji devi son olaraksa 2019'un sonlarına doğru duyurduğu Galaxy A01 için Android 11 tabanlı One UI 3 güncellemesini yayınladı.Samsung Galaxy A serinin en ucuz telefonu olan Galaxy A01, şimdilik sadece Rusya'da güncelleme aldı. Aynı zamanda Nisan 2021 güvenlik yamasını da içeren güncelleyle ilgili resmi sürüm notları paylaşılmasa da Galaxy A01'in güncellemeyle birlikte; yenilenmiş kullanıcı arayüzü tasarımı, sohbet balonları, tek seferlik izinler, bildirim alanında dinamik medya oynatıcı ve ek gizlilik gibi özelliklere kavuşması kuvvetle muhtemel. Ayrıca Bkz.Android 11 ile gelen 11 yeni özellikMayıs - Haziran'da Türkiye'de yayınlanacakSamsung'un Türkiye'deki cihazları için güncelleme takvimini paylaştığı guncelmiyiz.com'a göre Android 11 güncellemesi, 5 Mayıs ila 5 Haziran tarihleri arasında Türkiye'deki Samsung A01'ler için yayınlanacak. 
Kaynak:https://www.sammobile.com/news/galaxy-a01-android-11-update-released/Redmi'nin önümüzdeki hafta duyurulacak olan ilk oyuncu telefonu Redmi K40 Gaming'in videosu ortaya çıktı. Paylaşılan video Redmi K40 Gaming'in tetik tuşlarını gözler önüne seriyor.Ayrıca Bkz.Asus Zenfone 8, 8GB RAM ve Snapdragon 888 yonga seti ile gelecekTetik tuşları gizlenebilecekOyuncu telefonu deyince tetitk tuşları olmazsa olmaz. Ancak tetik tuşları gündelik kullanımı olumsuz etkiledği için oyuncu telefonları için bir handikap oluşturyor. Redmi de bunun önüne geçebilmek adına tetik tuşlarını gizlenebilen bir mekanizma içerisine yerleştirmiş. Öyle ki Redmi K40 Gaming'de tetik tuşlarını sürgülü bir düğme yardımıyla gizleyebilmek mümkün. Redmi, tuşların oldukça iyi çalıştığını ve kullanıcıların oyun oynamasalar dahi bu tuşları açıp kapatarak eğlenceli vakitler geçirebileceğini söylüyor. Üstelik bu tuşların her açma kapamada silah tetiği çekercesine ses çıkardığına da dikkat çekiliyor.Çinli marka, tuşların oldukça dayanıklı olduğunu ve tam 1.5 milyon kez tıklamaya rağmen hatasız bir şekilde çalıştığını söylüyor. Redmi K40 Gaming, önümüzdeki hafta duyurulacak.


Popüler sosyal medya platformu Twitter'ın, kullanıcıların birbirlerine para göndermesini sağlayan yeni bir özellik üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. "Tip Jar" yani bahşiş kutusu olarak adlandırılan yeni özelliğin kullanıma sunulmasıyla birlikte farklı ödeme araçları üzerinden resmi olarak Twitter'dan para kazanmak mümkün olacak.Ayrıca Bkz.Twitter ülkemizde resmen şirket kurduTwitter'dan para kazanma dönemi başlıyorDaha önce Twitter'ın ses tabanlı platformu Spaces'ta bahşiş kutusu özelliği üzerinde çalıştığı ortaya çıkmıştı. Hatta sosyal medya devi de yazılı bir açıklama ile bunu doğrulamıştı. Ancak görünen o ki bahşiş özelliği Twitter Spaces ile sınırlı kalmayacak. Zira tersine mühendislik uzmanı Jane Manchun Wong'un paylaştığı ekran görüntüleri, bahşiş kutularının kullanıcı profillerine de yerleştirileceğini ortaya çıkardı.

Profili düzenle butonunun yanına yerleştirilen bahşiş düğmesiyle kullanıcılar Bandcamp, Patreon, PayPal, Venmo ve Cash App gibi bazı popüler ödeme hizmetleri üzerinden ödeme gerçekleştirebilecek. Böylece takipçiler, sevdikleri içerik üreticilerine maddi destekte bulunabilecek. Twitter, bahşiş kutusu özelliğinin yanında Super Follow adlı yeni bir ücretli hizmeti daha test ediyor. Super Follow ile birlikte içerik üreticilerinin tıpkı YouTube katılda olduğu gibi ücretli üyeliklere özel içerik oluşturmalarına izin verilecek.
Kaynak:https://twitter.com/wongmjane/status/1385375100841586689Almanya Darmstadt Teknoloji Üniversitesi'nde görevli bir grup araştırmacı, Apple cihazları arasında dosya paylaşımı yapılmasını sağlayan AirDrop'ta yeni bir gizlilik açığı keşfetti. Henüz Apple tarafından kapatılmayan gizlilik açığı sebebiyle 1.5 milyardan fazla Apple cihazının tehlikede olduğu ifade ediliyor.Ayrıca Bkz.iPadOS 15 ve iOS 15 özellikleri sızdırıldı: Ana ekranda yapılan en büyük güncelleme olacakTelefon numaraları ve e-posta adresleri açığa çıkabilirApple kullanıcıların çok sevdiği bir özellik var ki o da AirDrop. Zira AirDrop aracılığıyla Apple cihazları arasında dosya paylaşmak son derece kolay olduğu için kullanıcılar da AirDrop'u sıkça tercih ediyor. Ancak AirDrop'ta keşfedilen iki aşamalı gizlilik sorunu, Apple kullanıcılarının cep telefonu numaları ile e posta adreslerinin korsanlar tarafından ele geçirilmesine neden olabilir.Araştırmacılar, AirDrop'taki gizlilik sorununun iki cihaz arasındaki kimlik doğrulama işlemi sırasında gerçekleştirilen veri paylaşımındaki zayıf şifreleme mekanizmasından kaynaklandığını dile getiriyor.

Veri ihlaline neden olabilecek sorunu detaylandıran uzmanlar, ilk açığın AirDrop'un dosya paylaşım izni için sunduğu "sadece kişiler" seçeneğinden kaynaklandığını belirtiyor. Çünkü "sadece kişiler" seçeneği aktif edildiğinde, AirDrop varsayılan olarak yalnızca rehberdeki kişileri alıcı olarak göstermeye çalışıyor. Bunun için de menzildeki cihazların rehberde kayıtlı bir kişi olup olmadığını keşfetmeye çalışan sistem, karşı taraftaki cihaz ile karşılıklı bir kimlik doğrulaması gerçekleştiriyor. Bu keşif sırasında değiş tokuş edilen telefon numaraları ile e-posta adreslerini gizlemek için de bir şifreleme mekanizması kullanılıyor. Ancak araştırmacılar Brute Force gibi basit teknikler kullanarak bu mekanizmayı aşıp verilere ulaşmayı başardıklarını dile getiriyor. Bunun için ihtiyaç duydukları tek şey, Wi-Fi özellikli bir aygıt ve AirDrop'u aktif edilmiş bir Apple cihazına fiziksel yakınlıktır.1.5 milyardan fazla cihaz 2019'dan beri savunmasızAraştırmacılar, söz konusu açıkla ilgili Mayıs 2019'da Apple'ı bilgilendiklerini ancak Apple kanadından herhangi bir geri dönüş olmadığını dile getiriyor. Bu da halen 1.5 milyardan fazla Apple cihazının tehlikede olduğu anlamına geliyor. Uzmanlar Apple kullanıcılarının şimdilik AirDrop'u kapalı tutarak olası bir saldırıdan korunabileceklerini belirtiyor.
Kaynak:https://www.informatik.tu-darmstadt.de/fb20/ueber_uns_details_231616.en.jsp
Kaynak:https://9to5mac.com/2021/04/23/airdrop-flaw/Apple'ın 7 Haziran'da duyuracağı iPadOS 15 ve iOS 15 sürümlerinin özellikleri açığa çıktı. Bloomberg'den Mark Gurman'ın haberine göre Apple, yeniden tasarlanmış iPad ana ekranı, güncellenmiş kilit ekranı, ek gizlilik korumaları ve farklı bildirim tercihleri içeren güncellemeler üzerinde çalışıyor.Ayrıca Bkz.M1 çipli yeni iPad Pro tanıtıldı! İşte özellikleri ve fiyatıiPad ana ekranı için şimdiye kadar yapılan en büyük güncelleme olacakiPad'lerde yalnızca ekranın solundaki bugünün görüntüsü sütununda kullanılabilen widgetlar artık ana ekrana da yerleştirilebilecek. Edinilen bilgilere göre kullanıcılar tıpkı iOS 14'te olduğu gibi dilediği widgetı ana ekranda kullanabilecek. Üstelik tüm sayfanın widgetla doldurulmasına da izin verilecek.iOS 15 ile yeni özellikler yoldaiOS 15 güncellemesiyle birlikte iPhone'lar için de yeni özelliklerin yolda olduğu ortaya çıktı. Öyle ki iOS 15 ile iPhone kullanıcılarının mevcut durumlarına göre bildirim tercihlerini özelleştirebileceği söyleniyor. Buna göre "uyuyor", "çalışıyor" veya "araba sürüyor" gibi çeşitli durumların yer aldığı kategorilerden birini seçen kullanıcılar, bu durumlarda bildirim gelmesi halinde iPhone'un ses çıkarıp çıkarmayacağını belirleyebilecek. Kullanıcılar mevcut durumlarını yenilenen kilit ekranından veya kontrol merkezinden seçebileceği gibi Siri aracılığıyla da belirleyebilecek. Ayrıca kullanıcıların mevcut durumlarına bağlı olarak mesajlara otomatik yanıt verme seçeneği de olacak.

iOS 15 ile iMessage kanadında da önemli iyileştirmeler yapılacağı söyleniyor. Gelen raporlar Apple'ın WhatsApp ile rekabet edebilmek adına iMessage'ın sosyal bir ağ gibi davranması için çalışmalar yürüttüğünü gösteriyor. Ancak iMessage'a ne gibi özellikler eklenir, şimdilik belirsiz.Son olarak, hem iOS 15 hem de iPadOS 15'in hangi uygulamaların sessizce veril topladığını gösteren yeni bir menü dahil olmak üzere ek gizlilik korumalarına sahip olacağı bildiriliyor.
Google, sahibinden.com gibi araç alım satım platformlarına alternatif olacak yeni araç listeleme hizmeti için kolları sıvamış durumda. Öyle ki arama devinin araç ilanlarıyla ilgili test yayınından ilk görüntü geldi bile.Ayrıca Bkz.Makyajlı 2021 Volkswagen Polo, yenilenen tasarımı ve teknolojileriyle karşınızdaTest yayınları başladıAraç listeleme hizmetiyle kullanıcılar ikinci el ya da sıfır otomobil ilanlarını Google üzerinden görüntüleyebilecek. Ayrıca marka, kullanım durumu ve ilan konumu gibi filtreleme seçenekleri de kullanıcıya sunulacak.Şimdilik sınırlı sayıda kullanıcıyla test edilen araç listeleme hizmetinin ne zaman ve hangi bölgelerde kullanıma sunulacağı hakkında bir bilgi bulunmuyor.
Apple, Cupertino'dan bildirmeye devam ediyor. Teknoloji devi bu kez de yeni nesil iPad Pro modelini duyurdu. 2021 iPad Pro; yeni Mini-LED ekranı, 5G bağlantı teknolojisi, ve M1 çip gibi özelliklerle dikkat çekiyor.Ayrıca Bkz.Apple M1 işlemcili ve rengarenk: İşte yeni iMac2021 iPad Pro özellikleri ile neler sunuyor?Yeni iPad Pro, 11 inç ve 12.9 inç olmak üzere iki farklı ekran boyutuyla geliyor. Mini-LED panel teknolojisine ev sahipliği yapan bu ekran, 10.000'den fazla LED'den oluşuyor. Bu sayede Pro Display XDR kadar oldukça iyi bir ekran deneyimi sunabilen yeni iPad Pro, 1.000.000: 1 kontrast oranı ve 1600 nit maksimum parlaklık sağlayabiliyor.

Yeni iPad Pro'nun en dikkat çekici özelliklerinden birisi de gücünü yeni M1 çipinden alması. iPad Pro, 8 çekirdekli CPU ve GPU'ya ev sahipliği yapan bu yonga sayesinde bir önceki jenarasyona kıyasla %50 daha yüksek performans ve %40 daha iyi grafikler sunabiliyor. Apple ayrıca yeni iPad Pro'nun ilk iPad'den tam 1500 kat daha hızlı olduğunu da belirtiyor.Depolama kanadında da vites yükselten Apple, yeni iPad Pro ile birlikte artık 2 TB depolama seçeneği de sunmaya başladı. Yeni depolama opsiyonuyla birlikte depolama hızında 2 kata kadar artış vadediliyor. Ayrıca 16 GB RAM seçeneği de artık iPad dünyasındaki yerini almış durumda.

İşbu kameraya geldiğinde ise Apple burada da kayda değer iyileştirmeler sunuyor. Öyle ki yeni modellerle birlikte LiDAR tarayıcının çok daha işlevsel hale getiriliyor. Ön tarafta ise yeni 12 MP çözünürlüklü sensöre geçiş yapan yeni iPad Pro, video konferanslar sırasında otomatik crop yaparak kişiyi takip edebiliyor. 2021 iPad Pro, indirme hızı 4 Gbps'ye kadar ulaşabilen 5G MmWave teknolojisini destekliyor. Yeni iPad Pro'nun bağlantı noktasında dikkat çeken diğer bir özelliği ise tıpkı en yeni Mac modellerinde olduğu gibi USB-4 özellikli bir Thunderbolt porta ev sahipliği yapması. iPad Pro bu sayede 6K çözünürlükte görüntü aktarabilecek.2021 iPad Pro Teknik özelliklerModel 11 inç iPad Pro 12.9 inç iPad Pro
Ekran 2388 x 1668 piksel çözünürlük, 600 nit parlaklık 2732 x 2048 piksel çözünürlük, 600 nit maksimum parlaklık, 1600 nit en yüksek parlaklık (HDR içeriklerde), 1.000.000:1 kontrast oranı
Boyut ve ağırlık 247,6 x 178,5 x 5,9mm - 466g 280,6 x 214,9 x 6,4mm - 682g
İşlemci Apple M1 Apple M1
Batarya 28.65 watt-saatlik şarj edilebilir yerleşik lityum polimer pil

40.88 watt-saatlik şarj edilebilir yerleşik lityum polimer pil

Hafıza ve RAM 128 GB, 256 GB veya 512 GB depolama ile 8 GB RAM – 1 TB veya 2 TB depolama ile 16 GB RAM 128 GB, 256 GB veya 512 GB depolama ile 8 GB RAM – 1 TB veya 2 TB depolama ile 16 GB RAM
Arka kamera 12 MP (f/1.8) ana + 10 MP (f/2.4) ultra geniş açılı kamera + LiDAR tarayıcı 12 MP (f/1.8) ana + 10 MP (f/2.4) ultra geniş açılı kamera + LiDAR tarayıcı
Ön kamera 12 MP (f/2.2) ultra geniş açılı kamera 12 MP (f/2.2) ultra geniş açılı kamera
Bağlantı teknolojileri Thunderbolt / USB 4, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0, 5G(yalnızca hücresel modelde) Thunderbolt / USB 4, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0, 5G(yalnızca hücresel modelde)
Ek özellikler Face ID, dörtlü hoparlör ve beşli mikrofon sistemi, 2. nesil Apple Pencil ve Magic Keyboard desteği Face ID, dörtlü hoparlör ve beşli mikrofon sistemi, 2. nesil Apple Pencil ve Magic Keyboard desteği
Kutu içeriği iPad Pro 11 inç, USB-C şarj kablosu (1m), 20W USC-C güç adaptörü iPad Pro 12.9 inç, USB-C şarj kablosu (1m), 20W USC-C güç adaptörü
Yeni iPad Pro fiyatı ve çıkış tarihi2021 iPad Pro modellerinin depolama ve ekran büyüklüklerine göre fiyatları şu şekilde:
  • 128 GB - 11 inç: 8.599 TL

  • 256 GB - 11 inç: 9.699 TL

  • 512 GB - 11 inç: 11.899 TL

  • 1 TB - 11 inç: 16.299 TL

  • 2 TB - 11 inç: 20.699 TL

  • 128 GB - 12.9 inç: 11.999 TL

  • 256 GB - 12.9 inç: 13.099 TL

  • 512 GB - 12.9 inç: 15.299 TL

  • 1 TB - 12.9 inç: 19.699 TL

  • 2 TB - 12.9 inç: 24.099 TL

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
2021 iPad Pro tanıtıldı!
2021 iPad Pro tanıtıldı!
2021 iPad Pro tanıtıldı!
2021 iPad Pro tanıtıldı!
2021 iPad Pro tanıtıldı!
2021 iPad Pro tanıtıldı!
Hakkında
Konum: Ankara, Çankaya
Meslek: Teknoloji Editörü / SEO Uzmanı
İlgi Alanları: Teknoloji / Bilim / Akıllı telefonlar
Hakkımda:
Şimdiye kadar birçok teknoloji yayınında görev alan deneyimli teknoloji editörü Anıl Burak Karadede, güncel teknoloji gelişmelerini ve çeşitli dosya konularını kendine özgü tarzıyla yorumlayarak, bilim ve teknoloji odaklı içerikler üretiyor. Aynı zamanda dijital pazarlamaya ilgi duyan Anıl, SEO ile ilgili profesyonel çalışmalar gerçekleştiriyor ve kariyerine de "SEO uzmanı" olarak devam etmek istiyor.
https://anilburakkaradede.com.tr/teknoloji-haberleri/
Sistem ve Tercihleri
Mobil cihaz
iPhone
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen yıl
Son Mesaj Zamanı: 6 gün
Mesaj Sayısı: 1.279
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.286
İkinci El Bölümü Mesajları: 1
Konularının görüntülenme sayısı: 464.950 (Bu ay: 63.576)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 2.035 (Bu hafta: 10)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Anasayfa Haberleri
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.