Şimdi Ara

Teknik Yardımlar : Denenmiş ve Güncel

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
376
Cevap
4
Favori
88.050
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 10 yıl
 • Cevaplayan Üyeler 266
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 11
 • Ortalama Mesaj Aralığı 4 gün 12 saat 3 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Favoriye Eklediklerim 4
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • Janti (27 mesaj) reis48 (16 mesaj) #GECE# (13 mesaj) cougarf1 (12 mesaj) Kıdemli Yarbay (11 mesaj)
 • @
0 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Teknik Yardım >> Teknik Yardımlar : Denenmiş ve Güncel
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.


  Güncellenmeye devam edecektir.İyi Forumlar.  Son Güncelleme:10 Mart 2009 / 02.00

  Sayfa uzun olduğu için geç açılabilir.Lütfen bekleyin.  Aradığınız sorunun çözümü için Ctrl+F kullanarak daha hızlı arama yapabilirsiniz.
  _________________________________________________________________________________________  Türkçe Dil ve Karakter sorunu

  Anlamsız soru işaretleri denetim masasından değiştiremediğiniz derece bozuk ayarlarınız varsa  bunları yeniden elle yapılandırabiliriz.  Regedit:  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Nls\CodePage] "1254"="c_1254.nls"  Dizedeki değer adları değer verileri ile aynı olmalı  Değer adı:1254 , Değer verisi:c_1254.nls gibi tek tek eşleşmeyen herşey eşleşmeli.  bu söylediklerim sadece sayısal değerler içindir! resmi incele.  http://img294.imageshack.us/img294/5936/15sw.gif  veya sağlam bir xp ile kendi CodePage anahtarını karşılaştır.  yinede olmazsa 1252 degerinide c_1254.nls yap  geri yükleme noktası oluşturun denemeden önce  kolay gelsin.


  Hardware monitor found on error.Enter power setup menu for details hatası  Bilgisayarınızı açınca gelen bir sorundur.F1 e basın desede işe yaramaz.  Power Supply iniz voltajın akımından ötürü randımanı yitirmiştir.  F1 e basın der bassanızda volt numaraları çıkar.  Yeni bir Power olma zamanı.


  Youtube Sitesine Giremiyorum  Çok nadir de olsa bu problemle karşılaşılıyor malesef. DNS ayarlarından kaynaklanıyor bu sorun.  Bunu çözmek için ağ bağlantılarıma girin ve ordaki ağ bağlantınıza sağ tıklayıp özellikleri seçin.  gelen pencerede "internet iletişim kuralları (TCP/IP)" yi seçip özelliklere tıklayın. gelen yerde  yeğlenen DNS sunucusu kısmına 4 2 2 1 (yada 208.67.222.222) , diğreine de 4 2 2 2 (yada208.67.220.220)yazın.  tamam dediğinizde artık youtube sitesine girebilirsiniz.

  olmadımı  isterseniz  www.windowsturk.com  isterseniz  http://youtube.com.nyud.net:8090/  yada  http://www.antisansur.com/antisansur.exe  den dosyayı indirip kurun sorunsuz aynen bağlanın  olmadıysa en son;  C:\WINDOWS\system32\drivers\etc klasorüne girin ve hosts dosyasını not defteri ile açın  127001 localhost  satırının altına aşağıdaki satırları ekleyin:  20811723670 youtube.com

  20811723670www.youtube.com  Kaydedin, tarayıcınızı yeniden başlatın  hangisini isterseniz.


  Başlangıçta Açılan Programları Kaldırmak  Başlat>çalıştır kısmına regedit yazdıktan sonra  HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run  kısmında istemediğiniz programları iptal edebilirsiniz.


  Windows Kapanmıyor

  Bilgisayarda işlem yaparken elektrik kesintisi oldu.  Daha sonra açtığımda sorun yoktu ancak kapatmak istediğimde windows kapanmadı.  Kapatılıyor ekranı öylece kaldı diyelim;  Başlat>Çalıştır>Regedit  Daha sonra gelen pencerede HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control  kısmındaki WaitToKillServiceTimeout kısmını değiştirin. Oradaki değeri 20000'den 200'e düşürün.
  sistem ciddi bir hatadan kurtarıldı

  Bu tür problemler pc reset attıktan sonra ortaya çıkar  1 günlüğüne devam eden hata raporu oluşturulur.  temp dosyasını tamamen boşaltıılmalı.  Windows XP önemli bir hata nedeniyle yeniden başlatılırsa, Windows Hata Raporlaması aracı, sorun giderme  amacıyla sorunu Microsoft'a bildirmenizi ister. Önceki oturum sırasında hata oluşmamış olsa bile, Windows,  bilgisayarınızı her başlattığınızda bu bilgileri bildirmenizi isteyebilir. Bu sorun oluşmaya başladıktan sonra,  bilgileri göndermeseniz bile her yeniden başlatmadan sonra bilgileri göndermeniz istenir.Bu sorun, bir Mini  döküm dosyası yazıldıktan sonra disk belleği dosyasında bir Mini döküm dosyası yazılması gerektiğini gösteren  bir bayrak kümesi bulunması nedeniyle oluşur.  sysdata.xml : HATALARIN YAZILI OLDUGU DOSYADIR. Mini012406-06.dmp: KERNEL dosyasıdır.  C:\windows\minidump\ klasorunu ve c:\documents and settings\kullaniciadi\local settings\temp\werl.tm.dir00\  dosyasını silmek bu hatanın rapor düzenlenmemesini sağlasada yapmayın..  http://www.microsoft.com/downloads/thankyou.aspx?familyId=3d41a046-0e2c-429f-8f40-f30014adc3bb&displayLang=tr  bu linki yükleyin..


  Eksik dll dosyası hatası veriyor?

  DLL dosyaları Windows ve yüklediğiniz yazılımlarla ortak olarak kullanılan dinamik kütüphane dosyalarıdır.  Sistemden bir yazılım kaldırıldığında, DLL dosyalarından bir ya da birkaçı silinebilir. Bu durumda,  hata mesajında belirtilen DLL dosyasınıwww.drd. dyndns.org/search.html adresinde aratarak indirin.  Bu dosyayı Windows altındaki System klasörüne kopyalamanız sorunu çözecektir.


  Harddiski bölümlere ayırmak?  Bilinenin aksine eğer disk sürücünüz C-D diye ayrılmışsa bunları çoğaltmak mümkün hemde program kullanmadan  windowds bunu destekler.Denetim masası>Yönetimsel Araçlar>Bilgisayar yönetimi>Disk yönetimi>  Örneğin C ve D varsa örmeğin D yazan yere gelip sağ tıklayınca yeni bölüm aç yazısı ile işlemi tamamlarsınız  Bu işlem yalnızca tek yaoılanma varsa yani C sabitse olmaz.Onun için ya format atmalı yada  kullanımı en kolay olanı Partition Magic Pro ya ihtiyacınız var  www.powerquest.com adresinden indirebilirsiniz.Ama demoların dll sorunu vs. regedit şu bu bir çok sorun yaptığını söylüyorlar.  En ama en sağlıklısı verilerinizi bi başka diske aktarıp baştan yapılandırmaktır.Yinede siz bilirsiniz..
  Kaybedilen Verileri Geri Getirmek?

  İster format sırasında yalnışlıkla D yi silin yada istemeden bütün dosyalarınız silinsin.  Geri dönüşümdede yok.Yada sildiniz ama pişman oldunuz.Veri kaybınızı % 95 geri alan yazılımlar var.  Benim kullandığım bu:  Easy Recovery  http://rapidshare.com/files/30251625/3_re_p_6_10_07_uploaded_by_mustafabakar.blogspot.com.rar  kurulum ve kurtarma bilgileri:  http://forum.donanimhaber.com/m_17365089/tm.htm
  Bilgisayarınız Açılmazsa?

  Bilgisayarın hiçbirşekilde açılmıyor olma sebebi donanımsaldır.Bunun formatla virüsle ilgisi yoktur.Eğer bios ekranına  dahi giremiyorsanız sebepleri bunlar olabilir.

  1.Fan pisliği.Fan vazifesini eksik yapar.Temizleyin olmadımı yeni bir fan deneyin.Termal macunuda kontrol edin.  2.Power Supply yanmış olabilir.Başka bir güç kutusu deneyin.  3.Ekran kartı yanmış olabilir.Yerine oturduğundan emin olun.Onbordsa pci yuvanıza bir vga takıp deneyin.zaten O/B değilse başka bir ekran kartını deneyin.  4.Ramler olabilir.Ramlari tek tek deneyin.Olmadımı Raminizi silgiyle güzelce silin.Tekrar deneyin.  5.Power düğmesi bozulmuş olabilir.Powe düğmenizin anakarttaki kablolarını çıkartın.Bir ataç ile kısa devre yaptırmaya çalışın.İkili 5-7 sıra metalin arasından atacı değdirerek  sürttürürseniz olur bu olay.  6.İşlemciniz ısınmadan yada başka bir sebepten yanmış olabilir.Başka bir işlemci deneyin.  7.Anakartınızyanmış olabilir.Ki en kötüsü budur.iyi düşünürsek kasaya değip kısa devre yapmış olabilir.  8.Hardiskiniz olabilir.Başka bir hdd deneyin.  9.Master slave ayarlarınızı kontrol edin.Jumperların yerini değiştirin ve tamamını çıkartmayı deneyin.  10.Eğer pci yuvasında ethernet kartı tv kartı ses kartı fax modem kartı vs. kartlar varsa donanım çakışmasından olabilir.Hepsini çıkartıp deneyin  11.Bir ihmimalde power kablonuz prize takılı değildir yada elektirikler kesiktir. elektirk sisteminde tamir vardır.Voltaj çok düşüktür


  İnternet bağlantım gitti ne yapmalıyım?  Bu yöntemleri sırayla kullanın.Diyelim bağlantınız gitti ama neden?

  1.Modeme reset atın.  2.Kullanıcı isim ve şifreyi doğrulayın.  3.Modem bilgisayar arası kablo ile modem telefon arası kablolarını kontrol edin  4.Splitterdaki kabloları doğru taktığınıza emin olun.Eğer varsa yeni bir splitter ile değiştirin.  Splitter bozuk olabilir.  5.Bilgisayarım>Aygıt yöneticisinden ethernet kartı sürücüsü yüklümü kontrol edin.Değilse hata vermişse yeniden yükleyin.  6.Ethernet kartınız onbord değilse (ki pci için olanı tavsiye ederim) başka bir yuvaya takın.Ekran kartının hemen altındaki değilde iki altındaki bunun için iyidir.  7.Internet Protokolu (TCP/IP) elle verilmiş ip yada dns varsa otomatiğe alın.otomatikse elle girin.  8.Bunların dışında arıza varsa telefon hattınızın kablosuçürümüş yada eskimiştir.Yeterli sinyali iletemediği için bağlanamazsınız.  9.Yeni yerel ağ bağlantısı kurmayı deneyin.Bazı virüsler deaktive yapabilir.  10.Spliteter bozuksa telefonun ahizesini açık bırakın bir müddet daha bağlanır.  11.http://216.180.233.162/~merijn/files/HijackThis.exe den bu programı indirip taratın.  12.http://www.loadtr.com/b-2197-1.jpg bu ayarın doğru olmasını sağlayın  13.http://www.snapfiles.com/get/winsockxpfix.html adresinden Winsock Reset işlemi için bir program indirmenizi isteyeceğim bu TCP/IP ve Winsock ayarlarinizi yenileyecek.bunuda  deneyin  14.Faturayı ödediğinize emin olun.  15.Hala ve hala bağlanamazsanız TTneti yada smile adsl i arayın 4440375 - 02124443375 (Smile)
  Bilgisayarım kendi kendine reset atıyor?

  En büyük nedenlerinin başında Fanın işlemciyi soğutmaması gelir.Pervane dönsede soğutmayı sağlayamaz bazen sebebi fanın içinde ve pervane etrafındaki pisliktir.  Onları ben elektirik süpürgesi ile alıyorum.Aslında çok sağlıklı olmadığı düşünülsede düşük voltayla hiçbiryere değdirmeden makinanızı temizleyin.Cesaret edemezseniz fanınıniçini  kulak çubuğu ile temizleyin.  1- CPU ve power supply fanlarini kontrol edin çalışıyormu. isinmadan dolayi yapiyor olabilir.  2- Ram lerde sorun olabilir arıza yada birbirleriyle anakartla uyumsuzluk vs gibi. birden fazla ram varsa tek tek denenmeli yada başka ram kullanılmalı.  3- İşlemci fanı yerine iyi oturmamış olabilir.  4-Çakışan programlar neden olabilir sorundan önce yuklediğinizprogramlrı kaldırıp deneyin.  5- Harddiskte bad sektörde buna neden olabilir.  6- Psu'dan gelen anakarta bağlanan kabloları bi daha kontrol et.  7- Psu yetmiyor olabilir.  8- Bazı virüs ve spylar reset atmaya neden olabilir. antivirüs ve antispy programlarıyla taratmayıda deneyin.  9- İşlemcide termal macun var mı kontrol et.  10- Ekran karti fani ve kabloları kontrol edilmeli.  11- İşlemci ısısını kontrol et.  12- Usb çıkışları.  13- Oyun oynarken başına geliyorsa ekran kartının sogutması kötü olabilir.  14- Şebekeden gelen voltajın düşük olmasından şebekede kısadevre değil ama atlama durumlarında reset olabilirki forumda baya bu nedenle reset atan vardı topraklama olmalı  mutlaka. ve sadece b sayara ait piriz olsa iyi olur. (forumda bu nedende fazlaydı)  15- Power sp den de olabilir.(Eğer powerden ise hiç durmadan power splyni değiştirilmeli.Yoksa diğer parçalarda gider. b sayar yeni ise yada yeni bir parça falan taktıysa power  supply kaldırmıyor olabilir. )  16- Ekran kartında sorun olabilir. ( çıkartıp başka takmak çıkardığımızı başka yerde denemek gerekir)  17- Anakartında sorun olabilir.  18- Hard disk kablolarında sorun olabilir.  19- Pci slotlarına takılan ethernet kartından olabilir.  20- Bios ayarları değiştirilmiş olabilir. default yapmak çözüm olabilir.  21- Agp slotu bozuk olabilir.  22- Kartlardan biri yanmış olabilir  23 Çok düşük ihtimalde olsa biosun guncellenmemesindende kaynaklanan problem olabilir.  24- Eğer daha önce kullanmadığınız bir işletim sistemini ik defa yuklediyseniz donanımınızın bu işlem sistemine yeterli konfigurasyona sahip olması gerekmektedir buda kilitlenmelere  neden olabilir.  25- Cd-dvd sürücüleride neden olabilir farklı sürücüler denenebilir kilitle


  Değiştirilemeyen Başlangıç Sayfasını Değiştirmek  Başlat > Çalıştır'a giriyoruz ve 'regedit' yazıyoruz açılan sayfada F3'e ya da 'ctrl + F'e basıyoruz ve karşımıza 'bul' penceresi geliyor... Bu pencereye değişmeyen IE başlangıç  sayfamızın URL'sini yazıyoruz ve size bazı seçenekler buluyor bu seçenekler arasından 'start page'i bulup sağ tıklıyoruz ve 'değiştir' diyoruz. Size seçili olarak başlangıç sayfanızın  URL'si geliyor .. Siz bu adres yerine başlangıç sayfanız olmasını istediğiniz URL'yi yazıyorsunuz ve başlangıç sayfanız değişiyor...  Olmadımı  Başlat > Çalıştır > Regedit HKEY_CURRENT_USER > Software > Policies > Microsoft > Internet Explorer >  Control Panel sekmesindeki Homepage değerine tıklayarak 0 olan değeri 1 e değiştiryoruz. Şimdide internet  seçeneklerinden giriş sayfamızı değiştirerek çıkıyoruz..  hadi yine olmadı varsayarak birde bunu söylüyeyim.  çalıştır > regedit > hkey_current_user software >microsoft >internet explorer >main >start page  bu değere adresi yazın trojanden dolayı değişmeyen sayfayı değiştirin...  __________________________________________________________________________________________

  Başlattan Kapanmayan Bilgisayarı Kapatmak  baslat/calistir/regedit i aciyor duzen menusunden bul diyoruz ve ardindan "powerdownaftershutdown" yazin ve arama butonuna basin.  buldugu kayiıt anahtariınin uzerine cift tiklayin ve oradaki degeri "1" yapip bilgisayari yeniden baslatin.  veya bu yolu izleyin;  hkey_local_machine\software\microsoft\windows nt\currentversion\winlogon klasorundeki, sag tarafda yazili olan  "powerdownaftershutdown"a cift tiklayin ve degerini "1" yapip bilgisayari yeniden baslatin.  denetim masasindan "guc secenekleri"ne cift tiklayin acilan pencerede "apm" diye bir sekme varsa orayada tiklayin,  apm secenegini etkinlestir ve tamam ile onaylayin.  yani denetim masası/guc secenekleri/apm/apm secenegini etkinlestir.  yada biostan gelismis guc yonetimini acacaksiniz. ve bilgisayarinizin bir daha kapanmama gibi bir problemi kalmiyacaktır..  ________________________________________________________________________________________  Program ekle kaldırdan Silinemeyen Klasörleri Silmek  programın unisstal i olmadığı için bu sorunu yaşamışsınız.  Windowsun kayıt defterindesiniz.HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Micros oft\Windows\Current Versiyon\Uninstall  sekmelerini takip edin Uninstall sekmesinin içinde kaldıramadığınız uygulamayı bulun ve silin.  Sorununuz çözülecektir.  Ayrıca Uninstall sekmesinin içinde Pc'nizden kaldırdığınıza emin olduğunuz programların kayıtları varsa onları da silebilirsiniz.  Programı sildim desenizde burda bulabilirsiniz.  Eğer regeditteki adreste .... (silemediğiniz program adı) ilgili kayıt bulamazsanız da bulsanızda ardından  Registry Mechanic isimli programı indirin.Ve gereken artıklarınızı onun sayesinde temizleyin.  daha sonra yeniden kuruma geçin.  hatasız günler.


  Geri Dönüşüm kutusunu Geri getirmek  •Geri Dönüşüm Kutusu'nu geri yüklemek üzere Grup İlkesi Nesne Düzenleyicisi'ni kullanmak için:  1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, Aç kutusuna GPEDIT.MSC yazın ve sonra Tamam'ı tıklatın.  2. Kullanıcı Yapılandırması'nın altında, Yönetim Şablonları'nı tıklatın ve ardından Masaüstü'nü çift tıklatın.  3. Geri Dönüşüm Kutusu simgesini masaüstünden kaldır'ı çift tıklatın.  4. Ayar sekmesini, Yapılandırma Yok'u ve ardından Tamam'ı tıklatın.  Geri Dönüşüm Kutusu'nu geri yüklemek üzere Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kullanmak için:  1. Başlat'ı ve ardından Çalıştır'ı tıklatın.  2. Aç kutusuna regedit yazın ve Tamam'ı tıklatın.  3. Aşağıdaki kayıt defteri anahtarını bulun:  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\NonEnum  4. 3. adımda bulduğunuz kayıt defteri anahtarını ve ardından sağ bölmede aşağıdaki kayıt defteri DWORD değerini  tıklatın  {645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}  5. Düzen menüsünde, Sil'i ve ardından Evet'i tıklatın.  6. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkın.  Geri Dönüşüm Kutusu simgesi Masaüstü'nde yeniden görüntülenir.
  Mouse bozuldu yada Wireless Mouse piliniz bitti  [Alt+Shift+Num Lock] tuş kombinasyonu ile bu özellik aktif hale getirilir.  Bu özellik sayısal tuşlarla kullanılır.  *** "2"-"4"-"6"-"8" tuşları fare imlecini hareket ettirir.  *** "5" sol fare tuşu  *** "+" çift tıklama  *** Sağ tıklama için önce "-" sonra "5" yada "+" (iki tuşa birlikte basılıyor. shift tuşunun kullanımı gibi)  bu özelliği kullanabilmek için Num Lock açık (aktif) olmalı.
  Regedit ile balonlardan kurtulalım  REGEDIT'i çalıştırın ve alttaki anahtarı bulun:  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced,  "Advanced" üzerine sağ-tık>"New" -> "DWord Value" :  EnableBallonsTips yazısını disable yapıyoruz.
  Oturumu kapat düğmesini kaldırmak  Bilgisayarınızda tek bir kullanıcı hesabı kullanmanıza rağmen yanlışlıkla Oturumu Kapat  düğmesine basmaktan sıkıldıysanız bu düğmeyi rahatlıkla kaldırabilirsiniz. Bunun için Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ndeki  “HKEY_CURRENT_ USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesExplorer” anahtarını etkinleştirin. Farenin sağ tuşunu  kullanarak sağ taraftaki bo.luğa tıklayın, nesne menüsündeki Yeni / DWORD Değeri komutunu çalı.tırın ve yeni öğeye  isim olarak “StartMenuLogoff” verin. Ardından bu yeni öğe üzerine çift tıklayın ve DWORD Değerini Düzenle penceresindeki  Değer Verisi alanına “1” girin. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınız zaman Başlat menüsündeki Oturumu Kapat düğmesinin artık olmadığını göreceksiniz.


  Çizik CD’leri kurtarma (programsız)  Size ne bir program ne başka bir şey sadece iki yöntem..  Diş macunu ve buzlukla kurtarma  Çizik CD’leri veya DVD’leri kurtarmak için değişik yöntemler mevcut. Garip gelse de diş macunuyla amatör  bir şekilde veya cila makinesiyle profesyonel bir şekilde çizik CD’leri tekrar okunabilir hale getirmek mümkün.  Dişmacunu ve yumuşak bir bezle çiziklerin üzerini (CD/DVD’nin ortasından başlayarak dışa doğru) cilalayın ve  daha sonra CD’yi ılık suyla yıkayıp durulayın. Bu yöntem çoğu durumda işe yarayacaktır. Burada bilmeniz gereken  bir nokta da, CD’nin başında takılmalar yaşanıyorsa, problemli yerin daha ziyade CD’nin ortasında  olduğudur; uzunçalar plaklarda olduğu gibi dışta değildir.  Dondurma yöntemi  Değerli gümüş diskleri kurtarmak için forumlarda başka bir yöntemden daha söz ediliyor. Çizik CD’lerinizi bir buz  torbasına koyun ve iki saatliğine buzlukta dondurun. Bazı kullanıcılar aynı yöntemi sabit  disklerinde de veri kurtarmak için kullanıyorlar. Yöntem her zaman işe yaramıyor, ancak disklere herhangi  bir zarar da vermiyor.
  Windows Xp Hiç Olmadığı kadar Hızlı Açılsın  [b]Adım 1[/b]  Yöntem: mini başlangıcı temizleme  Araç : Başlat menüsü  Kazanılan ortalama zaman : 1,5 saniye

  Bilmiyorum başka adı varmı ama ben buna mini başLangıç diyorum sebep olarakta Adım 2 de görüceğünüz gibi başlangıç  klasörüde var 2 side aynı ad yazarsam kafa karıştırıcaktı bende bu ismi verdim  Şimdi gelelim yapılıcak işleme en basiti olan bu işlemi gerçekleştirmek için Başlat menüsü > Programlar > başlangıç  ekmesine geçin burada birtakım şeyler görüceksiniz bunlar bazı programların kendilerinin açılması için eklediği yerler  yada kullanıcı isteği üzerine bilgisayar açıldığında bunlar açılsın diyorsa koyulan yer =) buradaki Dosyaları hepsini tek  tek sağ tıklayarak silelim böylece açılışta bunlardanda kurtulucaz ..  [b]Adım 2[/b]  Yöntem: yabancı yazılımları kapatmak  Araç : msconfig komutu  Kazanılan ortalama zaman : 3,2 saniye  Benim bilgisayarımdaki antivirüsüm kasper sky , Firewall ım zonealarm , Messenger ım , skypem ,ıcq ,winampım ,  quiktimem v.s. v.s. adını vermek istemediğim daha birçok şey duruyor :P işte Windows açılırken bu programların  hepsini tek tek başlatıyor bu nedenLede bilgisayarımızın açılışı bir hayli yavaşlar ilk önce bunları iptal edelim .  Windows Gezginini açalım (Başlatan Çalıştıra girin) komut satırına “msconfig” (tırnaklar yok “”) açılan yerden  Başlangıç sekmesine tıklayalım şu anda bulunduğumuz yerde açılışta çalışan dosyaların listesini görmekteyiz  buradan Gereksiz şeyleri kaldırn aman dikkat edin fire wallınızı yada antivirüs yazılımını kapatmayınki güvenliğimiz  elden gitmesin ama şimdi aklınıza takılıcak hangisi kapayım diye size birkeç öneride bulayım

  -Nero yazılımının işaretini kaldırın  -winampı kaldırın  -arzu edersemiz Messenger v.s. onlarıda kaldırın  -quicktime kaldırın  -Acrobat kaldırın  Diğer listeyide inceleyin vede ona göre karar verin.  [b]Adım 3[/b]  Yöntem: Açılış Logosunu Kaldırmak  Araç : boot.ini  Kazanılan ortalama zaman : 1,2 saniye  Açılış ta logoyu devre dışı bırakmak fazla etkileyici değil ama genede birkaç saniye kazanabiliriz.  Bunun için tekrar Windows gezginini açın ve de “msconfig” (tırnaklaryok””) yazın açılan yerden boot.ini sekmesine  geçin vede buradan logoyu devre dışı bırakmak için Noguiboot a onay işaretini işaretleyin vede tamam diyin  [b]Adım 4[/b]  Yöntem: Paylaşılan Klasörler Aratılmasın  Araç : Windows Gezgibi  Kazanılan ortalama zaman : 0,13  Windows her açılışta paylaşılan klasörleri aramasın diyorsanız bunu iptal etmenizi önerilebilir eğer bilgisayarınız  bir ağın parçası değilse boşuna aramasına ne gerek nede luzum var ama kazanılan sure 1 saniyenin altında  olduğundan fazla etkietmiyor ama isterseniz kapatabiliriz..  Bunun için bi klasör açın ve Araçlar / Klasör seçenekleri menüsünden görünüm sekmesine girin vede buradan  ağ klasörlerini vede yazıcıları otomatik olarak ara satırındaki onay işaretini kaldırın..  [b]Adım 5[/b]  Yöntem: Multimedia Efktlerini kapatın  Araç : Denetim masası  Kazanılan ortalama zaman : 1,89 saniye  Başlangıçta müzik yada yüksek kaliteli bir masaüstü arka plane her zaman pc nizi yoracaktır bundan emin olun  oysa bunlardan vaz geçerek hem açılıştan kazanmak hemde bilgisayarın performansının Gözle görlülecek şekilde  artması sağlanabilir..  İşlemi gerçekleştirmek için: denetim masasından ses efekti ve ayarları menüsüne tıklayalım buradan ses düzeni  açılır menüsünden sesizi seçelim..  Şimdi pc performansını vede açılış süresini kısaltacak şeyi görelim =) bilgisayarıma sağ tıklayalım özelliklerden gelişmiş  sekmesinden ayarlar a tıklayın en iyi performans için bilgisayarımı ayarla seçeneyini seçtiğinizde Xp nin multimedia efektlerine  veda edeceğiz ama performansımız nerdeyse [i]%35[/i] artacaktır..  [b]Adım 6[/b]  Yöntem: Windows a taze kan  Araç : Windows’un kendi bileşenleri  Kazanılan ortalama zaman : 2,1 saniye  İşimize Windows un kendi bileşenleri ile kendisini optimize etmesiyle başlıyıcaz ..  Herkezce bilinen bir şey ama kimse bir işe yaramıyor diye genelde es geçer bu yöntemi evet Disk birleştirmekten bahsediyorum =)  Hdd (harddisk) mizi birleştirerek bu işe başlıyabiliriz ama bazı arkadaşların kafasında soru işareti oluşucaktır birleştirince ne olucak  diye onuda hemen açıklıyayım Windows sistem dosyalarınını bildiğimiz gibi harddiskte saklamaktadır . her açılışında yada bir  uygulama çalıştırdığımızda hdd den dosyalar sorugulanır vede uuzn bir süreç başlar disk ne kadar parçalanmışsa uygulama  o kadar geç açılır şöyle bir örnekte bulunayım : misket oynadığınızı düşünün 5 tane misketiniz var 3 tanesi önünüzde biride  yanımızda diğeri ise daha uzakta siz 3 misketle oynarken hızlıca önünüzden alabilirsiniz 4 tanesiyle oynamak istediğinizde yayı  nızdan alırısınız ama hepsini istediğinizde Uzanıp almanız gerekir böylece fazladan zaman harcamış olursunuz dosya parcacıklarıda  böyledir işte ne kadar duzgunse o kadar hızlı  Felsefe yapmayı geçtikten sonra =) uygulamaya gelelim bunun için Windows un bileşenlerinden biri olan disk birleştiriciyi kullanıcağız Başlat > Programlar > donatılar > sistem  araçları >disk birleştiriciden ulaşabilirsiniz Uygulamayı açalım vede hemen başlıyalım  [b]Adım 7[/b]  Yöntem: Windows bileşenlerini ekleyin / KALDIRIN  Araç : program ekle kaldır  Kazanılan ortalama zaman : 2,1 saniye  Windows ile gelen Windows Messenger Windows media player v.s. gibi araçların yerine Winamp msn Messenger gibi  araçlara yöneldiyseniz bunların bulunmasının size bir karı olmaz söz konusu araçları kaldırarark hem yer tasarrufu hemde performanstan kazanabilirsiniz..  Buna ulaşmak için Başlat ayarlar > Denetim masası > Program ekle kaldır > windwos bileşenlerini ekle kaldırı seçip kendinize göre düzenleyin
  Bilgisayarı 3 Saniyede Kapatın + Yeniden Başlatın! (programsız)

  Bilgisayarınızın 3sn.'de kapansın istiyorsanız işte yapmanız gerekenler:  CTRL + ALT + DEL  yani görev yöneticisi  Resimdeki pencere geldiğinde Bilgisayarı Kapat'a gelip CTRL tuşuna basılı tutarak mouse ile kapat diyorsunuz  Ve bilgisayar 3 sn.'de kapanıyor veya yeniden başlıyor...  Bu şekilde kapatma işleminin bilgisayara hiç bi zararı yoktur...  Microsoft firması tarafından bilgisayarı hızlı kapatmak için tasarlanmıştır...


  Aygıt Yöneticisi’ndeki hata kodları ve çözümleri

  Code 1: Sistem, aygıtı konfigüre edemedi.Sistem, çeşitli nedenlerden dolayı, donanım bileşeninin düzgün çalışması  için gereken ayarlamaları yapamadı.  Çözüm: Status penceresinde yapılan uyarıyı ve çözümü dikkate alın. Diğer bir çözüm ise yüklenemeyen  donanımı aygıt yöneticisinden çıkartıp, Donanım Ekle/Kaldır yöntemi ile tekrardan sisteme tanıtmak.  Code 2: Sisteme donanım sürücüsü yüklenemedi.  Çözüm: Burada iki tür çözüm mevcut.Bunlardan ilki, “sürücüyü yeniden yükle”yöntemi ile hatanın giderilmesi.  İkinci yöntem ise, aygıt yöneticisinden donanımı silmek ve Denetim Masası’nın altında  yer alan Donanım Ekle/Kaldır ikonuna çift tıklamak. Bu sayede donanım, sistem tarafından yeniden algılanabilir.  Code 3: Çalışma alanı yetersiz. Sürücü hasar görmüş ya da çalışma alanı ya da kaynaklar yetersiz olabilir.  Çözüm: Sürücü hasar görmüş olabilir ihtimaliile Sürücüyü Yeniden Yükle penceresini aktif hale getirmelisiniz.  Buna ek olarak Aygıt Yöneticisi’nden performans özelliğine girerek geleneksel belleği arttırın.  Code 4: Cihaz’ın INF verileri geçersiz. Örneğin veri girişinin Text olarak girilmesi gerekirken, binary yani  ikili sayı sistemi formatında iletilmesi ya da cihazın sürücüleri veya kaydında bir bozukluk meydana  gelmesinde bunu görüyoruz.  Çözüm: İlk olarak yapmanız gereken, sürücüyü güncellemek. Sorun tekrar oluştuğunda Başlat menüsünün  altındaki Çalıştır kutucuğuna Scanreg.exe komutunu girin. Scanreg.exe bir kayıt düzenleyici uygulamadır.  Bu sayede inf dosyalarında mı yoksa  Regedit’de mi sorun olduğunu görebilirsiniz.Inf dosyalarında sorun varsa, yapmanız gereken, üretici firmadan  yeni sürücüleri temin etmektir.  Code 5: Cihaz var olmayan bir kaynağa erişmek için istekte bulunuyor.Cihazın sürücüsü tanımlanamayan kaynaklarla  bağlantı kurmak istiyor.  Çözüm: Bu hata kodu, kurulamayan bir bağlantı sonucu cihazda hatanın oluştuğunu söylüyor. Sorunun çözümü için  Aygıt Yöneticisi’nden cihazı silin ve Donanım Ekle/Kaldır uygulamasını çalıştırın,ardından cihazın yeni sürücülerini yükleyin.  Code 6: Başka cihazlarla kaynaklar çakışıyor.Cihaz için kullanılması düşünülen kaynaklar, başka bir cihaz tarafından kullanılıyor.  Çözüm: Bu sorunun çözümü için, sitemi kapatıp tekrar açın ve cihazın kaynaklarını değiştirin. Aygıt Yöneticisi’nin altında,cihazın  özelliklerinden kaynakları manuel olarak değiştirebilirsiniz.  Code 7: Bu cihaz için bir kurulum gerçekleştirilemiyor.Cihazın sürücüleri yeniden yüklenmeli.  Çözüm: Code 7, cihazın sisteme tanıtılamadığını anlatır. Cihazın çalışması, normalde sorunlu değilse, yapacağınız tekşey,  yeni sürücüleri yüklemek. Sorunlu ise, cihazı işletim sisteminden silip, Donanım Ekle/Kaldır komutunu çalıştırmalısınız.  Code 8: Cihazın kurulumu gerçekleşmedi.Cihazın INF sürücüleri var olmayan bir veriye yönlendirilmiş durumda. Yani,  sürücü verileri eksik ya da hatalı.  Çözüm: System DevLoader’ın bulunmadığı durumda, problemi gidermek için, Windows CD’sinden kurulumu tekrar  çalıştırmanız gerekir. DevLoader ile ilgili çoğu durumda, sürücüleri yeniden yüklemek  sorunu giderebilir. Buna rağmen hata devam ediyorsa, donanım üreticisinden en son sürücüleri temin etmelisiniz.  DevLoader hatasının bir System DevLoader hatası ve cihazın sürücüsünün Vmm32.vxd dosyasının bir parçası olması  durumda ise, yapmanız gereken tek şey, Windows işletim sistemini yeniden yüklemektir.  Code 9: Cihazın sistem kaydı geçersiz. BIOS’da kaynakların yanlış verilmesi sonucunda oluşur.  Çözüm: Register’da cihazın kaydının geçerli olmaması sonucunda bu hata oluşur.Yeni sürücülerin yüklenmesi şarttır.  Buna rağmen sorun devam ederse, BIOS’un update edilmesi gerekir.  Code 10: Açılış esnasında cihazda bir hata oluştu. Cihaz ya sorunlu ya çalışmıyor yada sürücüleri tam olarak yüklenmemiş.  Çözüm: Bu sorunu gidermek için, cihazın sisteme gerektiği gibi bağlı olduğunu kontrol etmelisiniz. Örneğin, cihaza bağlanması  gereken kabloların veya güç adaptörlerin takılı olup olmadığına bakın.  Cihazı sistemden çıkartın ve kapatıp açın. Sonra da sistemi kapatıp cihazı yeniden bilgisayara dahil edin.  Code 11: Cihazın yüklenmesi başarısız. Windows yeni açıldığında cihazdan bir sinyal gelmiyor.  Çözüm: Sistem özelliklerinden sürücünün otomatik olarak yüklenmesine izin verin.Sorunun devam etmesi durumundaysa,  en son sürücüleri yüklemelisiniz.  Code 12: Sistem kaynaklarında sorun oluştu. Kaynakların düzgün paylaştırılmaması sonucu meydana gelir.  Çözüm: Bu tür hatalar, daha çok yazılım yardımı ile kurulan cihazlarda meydana gelir. Burada kaynaklar dolmuş ya da  cihazın çalışması için belirli bir kaynağa ihtiyaç duyulmuş olabilir. İhtiyaç duyulan bu kaynağın başka bir cihaz tarafından  kullanılması ve serbest bırakılmaması sonucu, donanımda bu tür bir hata meydana gelir. Kaynakları manuel olarak değiştirmelisiniz.  Code 13: Belirlenemeyen bir hata sonucu sürücüler yüklenemiyor. Cihaz sisteme bağlı değil, düzgün çalışmıyor ya da sürücü eksik.  Çözüm: Cihazı aygıt yöneticisinden silip makineyi tekrardan açın. Sonra da ürünü, donanım bulma sihirbazı ile arayın.  Code 14: Açılış esnasında bir problem oluştu.  Çözüm:Windows’ta tüm uygulamaları kapatın ve sistemi yeniden başlatın.  Code 15: Kaynak çakışması. Farklı cihazlarının kaynakları birbirleri ile çakışıyor.  Çözüm: Hataya neden olan donanımın kaynaklarını değiştirmelisiniz.  Code 16: Cihaz tanımlanamıyor. Cihazın kaynakları tam olarak tanımlanamıyor.  Çözüm: Cihazın tam olarak tanımlanamaması sonucu, kaynaklarının da tam olarak verilmediği görülür.  Yapmanız gereken, kaynak ayarlarını elle girmek.  Code 17: Multifonksiyonlu cihazda bir sorun oluştu. Birden çok cihaz bağlanabilen donanımlarda rastlanır.  Çözüm: Cihazın INF verileri geçerli olmayan bilgiler yolluyor ve bu yüzden de bu cihaza bağlı olan diğer donanımlarla  kaynak paylaşımı yapılamıyor. Sorunu çözmek için güncel INF sürücülerinin yüklenmesi gerekir.  Code 18: Hata oluştu. Cihazın yeniden kurulması gerekiyor.  Çözüm: Size önerilen çözümü uygulayın. Hata devam ediyorsa, cihazı silip tekrar geri yüklemelisiniz.  Code 19: Kayıt esnasında hata oluştu. Register işlemi başarısız.  Çözüm: Bu hatanın anlamı, Register’a tanımlanamayan bir verinin girdiğidir. Scanreg.exe çalıştırılarak çözüm giderilebilir.  Bu işlem sonuç vermezse Scanreg/restore komutunu aktif hale getirmelisiniz.  Code 20: VxD-Loader hatası. Sürücü ile işletim sistemi arasında oluşan sürüm farklılaşmasından  meydana gelir.  Çözüm: Vxdldr yükleme uygulamasında sorunlar oluştu. Genelde sürücü versiyonu ile işletim sistemi uyumsuzluğundan  meydana gelir. Hata penceresindeki çözümü dikkate alın. Sonuç vermemesi durumunda,  cihazı tekrardan sisteme tanıtın.  Code 21: Oluşan hata, Windows’u yeni başlatarak giderilebilir.  Çözüm: Hatadan da anlaşılacağı gibi sistem açıldığında aygıtta bir sorun oluştu. Sorunun giderilmesi için sistemi yeniden başlatmak yeterli.  Code 22: Donanım deaktif hale getirildi. Donanım BIOS veya Aygıt Yöneticisi’nden deaktif hale getirildi.  Çözüm: Donanımı Aygıt Yöneticisi altında aktif hale getirin. BIOS’u kontrol edin. Sorun devam etmesi durumunda

  sistemi güvenli kipte çalıştırın ve oradan donanımı aktif hale getirin.  Code 23: Cihazın aktif olduğu sisteme geç bildiriliyor. Daha çok iki ekran kartlı sistemlerde meydana gelir.  Çözüm: Windows’un cihazın düzgün çalıştığı hakkında bir bilgiye ulaşamaması durumunda bu hata oluşuyor.  Güvenli kipte sistemi çalıştırın ve daha önce yüklenmiş olan sürücüleri silin. Ayrıca var  olan donanımların sürücülerinin düzgün kurulduğunu kontrol edin.  Code 24: Aygıt bulunamadı. Cihaz sisteme bağlı değil ya da düzgün çalışmıyor.  Çözüm: Aygıtın sisteme bağlı olup olmadığından emin olun. Kablolara dikkat edin ve aygıtın yuvaya tam oturduğuna bakın.  Sorunun devam etmesi durumunda başka bir yuvaya cihazı takın ve sisteme tanıtın.  Code 25: Cihaz konfigüre ediliyor. Yüklenmeden sonraki ilk başlangıçta oluşuyor.  Çözüm: Bu sorun, sistemin kurulmasından sonraki ilk veya ikinci kez açılmasında meydana gelir.  Yüklenmenin tam olarak olarak tamamlanmamasından dolayı oluşur.Sorunun büyüklüğüne bağlı olarak  Windows’un yeniden yüklenmesi gerekebilir.  Code 26: Cihaz yüklenemiyor. Sürücüler hasar görmüş.  Çözüm: Sürücünün hatalı veya eksik olması bu hatayı doğurur. Yeni sürücülerin yüklenmesi gerekir.  Code 27: Cihazın kaynaklarını içeren kayıt verileri geçersiz. INF değerlerinin sabit, cihazın ayarlanabilir olmasından  kaynaklanıyor.  Çözüm: Bazı cihazları istediğiniz işe göre ayarlayabiliyorsunuz. Dolayısıyla kaynaklarınıda değiştirilebiliyorsunuz.  Ama bu cihazların verileri INF’lere yazılamıyorsa, yani veriler değişken değilse; o zaman bu tür bir sorun ile  karşılaşılabiliyor. Cihazı aygıt yöneticisinden silip Donanım Ekle/Kaldır komutu ile yeniden tanıtmalısınız.  Diğer bir çözüm ise güncel sürücüler ile cihazı sisteme tanıtmak.  Code 28: Cihazın kurulumu eksik. Bu cihaz için herhangi bir sürücü kurulamadı.  Çözüm: Windows altında düzgün çalışamadığı çalışamadığı için cihaz otomatik olarak devredışı bırakılmış olabilir.  Buna ek olarak cihazın BIOS’dan da aynı şekilde devre dışı bırakılmış olması ihtimali vardır. Yapmanız gereken,  BIOS’dan cihazın kullanmak istediği kaynağı aktif hale getirmek.  Code 29: Cihaz devre dışı bırakıldı. Cihaz çalıştırılamadığı için iptal edildi.  Çözüm:Windows bu cihazı aktif hale getiremiyor. Dolayısıyla anakartın BIOS’una girip kaynakları açmalısınız.  Ayrıca cihazı yine BIOS’dan aktif hale getirmelisiniz.  Code 30: IRQ çakışması... Birden çok cihazın aynı interrupt’ı kullanması.  Çözüm: SCSI controller Real Modus sürücülerine sahip olan bir aygıt ile aynı interrupt’ı paylaşması sonucu meydana gelir.  Aynı interrupt’ı kullanan Real Modus sürücülerini sistemden silin. Genelde AUTOEXEC.  BAT ya da CONFIG.SYS satırlarında bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
  Bilgisayarınız Kısayoldan Kapamak  Bilgisayarımızı Başlat-Bilgisayarı Kapat yamadan en kısa yol masasütünde  sağ tıklayıp-kısayola getirip bunları yazmamız  %windir%\system32\shutdown.exe -s -t 01  sonra bilgisayarımız kapatmak istediğimizde masaüstünde yaptığımız kısayola tıklamak olcak
  Windows Xp de Ağda Yavaşlık Sorunu Nasıl Giderilir?

  Windows 2000?de ağ üzerindeki sürücülere bakacakken , sebebsiz yere Scheduled Tasks?a  ( Zamanlanmış Görevler) bakılıyordu. Bu sorun Windows XP?de de devam ediyor.  Bu sorunu çözmek için aşağıdaki işlemleri yapmak gerekiyor. Bu işlem ile birlikte network  iletişiminde hızlanma da olacaktır.  1. Regedit?i açın. ( Başlat - Çalıştır - Regedit )  2. HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/Current Version/Explorer/RemoteComputer/NameSpace yolunu bulun.  3. {D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF} isimli anahtarı bulun.  4. Bu anahtara sağ tuş tıklayın ve silin.  Sisteminizi yeniden başlattığınızda sorun çözülecektir...
  Num Lock un Sürekli Açık Kalması  H_key Users\.default\control panel\keyboard altında İnitial keyboard indicators = 2  yaptığımızda her bilgisayarı açtığımızda num lock tuşuna basmaz zorunda kalmayız...
  Administrator Accountunu Oluşturmak

  Windows Xp Welcome Screende Administrator Accountunu Göremezsiniz.Microsoft Güvenlik Açısından  Administrator Hesabını Sadece Safe Mode İle Açılan Welcome Screende Gösterir.Peki Normal Modda  Adminstrator Hesabını Nasıl Gösteririz?Yapacağımız Bir Kaç Eklenti Ve Değişiklikten İbarettir.Lütfen Aşağıdaki Yönergeleri İzleyiniz.  1.Registry i Başlat> Çalıştır > Regedit Yazarak Çalıştırınız.  2.Hkey_Local_Machine\Software\Microsoft\Windowsnt\Currentversion\Winlogon\Specialaccounts\Userlist Kısmına Gelin.  3.Yeni Bir Dize Değeri Yani Reg_Dword Ekleyin Ve İsmini Administrator Diye Belirtin.  4.Oluşturduğunuz Dword Değerine Çift Tıklayarak Value (Değeri) Yi 1 Yapın.  5.Registry Editörünü Kapatın.  6.Bilgisayarı Reboot Edin. Ve İşlem Tamamdır.
  Bütün Kısayollar  Genel Klavye Kısayolları  • CTRL+C (Kopyala)  • CTRL+X (Kes)  • CTRL+V (Yapıştır)  • CTRL+Z (Geri Al)  • DELETE (Sil)  • ÜSTKRKT+DELETE (Seçili öğeyi Geri Dönüşüm Kutusu na atmadan kalıcı olarak sil)  • Bir öğeyi sürüklerken CTRL (Seçili öğeyi kopyala)  • Bir öğeyi sürüklerken CTRL+ÜSTKRKT (Seçili öğeye kısayol oluştur)  • F2 tuşu (Seçili öğeyi yeniden adlandır)  • CTRL+SAĞ OK (Ekleme noktasını sonraki sözcüğün başına götür)  • CTRL+SOL OK (Ekleme noktasını önceki sözcüğün başına götür )  • CTRL+AŞAĞI OK (Ekleme noktasını sonraki paragrafın başına götür)  • CTRL+YUKARI OK (Ekleme noktasını önceki paragrafın başına götür )  • Ok tuşlarının herhangi biriyle birlikte CTRL+ÜSTKRKT (Bir metin bloğu vurgula)  • Ok tuşlarının herhangi biriyle birlikte ÜSTKRKT (Pencere veya masaüstünde birden fazla öğe seç veya bir belgede  metin seç)  • CTRL+A (Tümünü seç)  • F3 tuşu (Bir dosya ya da klasör ara)  • ALT+ENTER (Seçili öğenin özelliklerini görüntüle)  • ALT+F4 (Etkin öğeyi kapat veya etkin programdan çık)  • ALT+ENTER (Seçili nesnenin özelliklerini görüntüle)  • ALT+ARA ÇUBUĞU (Etkin pencere için kısayol menüsünü aç)  • CTRL+F4 (Aynı anda birden çok belge açmayı sağlayan programlardaki etkin belgeyi kapat)  • ALT+SEKME (Açık öğeler arasında geçiş yap)  • ALT+ESC (Öğeler arasında açılma sıralarına göre dön)  • F6 tuşu (Bir penceredeki veya masaüstündeki ekran öğeleri arasında dolaş)  • F4 tuşu (Bilgisayarım veya Windows Gezgini ndeki Adres çubuğu listesini görüntüle)  • ÜSTKRKT+F10 (Seçili öğe için kısayol menüsünü görüntüle)  • ALT+ARA ÇUBUĞU (Etkin pencere için Sistem menüsünü görüntüle)  • CTRL+ESC (Başlat menüsünü görüntüle)  • ALT+Bir menü adındaki altı çizili harf (Karşılık gelen menüyü görüntüle)  • Açık bir menüdeki bir komut adındaki altı çizili harf (Karşılık gelen komutu gerçekleştirir)  • F10 tuşu (Etkin programda menü çubuğunu etkinleştirir)  • SAĞ OK (Sağdaki sonraki menüyü aç veya bir alt menü aç)  • SOL OK (Soldaki sonraki menüyü aç veya bir alt menüyü kapat)  • F5 tuşu (Etkin pencereyi günceleştir)  • GERİ AL (Bilgisayarım ya da Windows Gezgini nde bir seviye üstteki klasörü görüntüle)  • ESC (Geçerli görevi iptal et)  • CD-ROM sürücüye bir CD-ROM taktığınızda ÜSTKRKT (CD-ROM un otomatik olarak oynatılmasını önle)  İletişim Kutusu Klavye Kısayollar

  • CTRL+SEKME (Sekmeler arasında gezin)  • CTRL+ÜSTKRKT+SEKME (Sekmeler arasında geriye doğru git)  • SEKME (Seçenekler arasında ileriye doğru git)  • ÜSTKRKT+SEKME (Seçenekler arasında geriye doğru git)  • ALT+Altı Çizili harf (İlgili komutu gerçekleştir veya ilgili seçeneği seç)  • ENTER (Etkin seçeneğin veya düğmenin komutunu gerçekleştir)  • ARA ÇUBUĞU (Etkin seçenek bir onay kutusuysa onay kutusunu seç veya temizle)  • Ok tuşları (Etkin seçenek seçenek düğmeleri grubuysa bir düğme seç)  • F1 tuşu (Yardım görüntüle)  • F4 tuşu (Etkin listedeki öğeleri görüntüle)  • GERİ (Kaydet veya Aç iletişim kutusunda bir klasör seçiliyse bir üst düzeydeki klasörü aç)  Microsoft Doğal Klavye Kısayolları

  • Windows Logosu (Başlat menüsünü göster veya gizle)  • Windows Logosu+BREAK (Sistem Özellikleri iletişim kutusunu görüntüle)  • Windows Logosu+D (Masaüstünü göster)  • Windows Logosu+M (Tüm pencereleri küçült)  • Windows Logosu+ÜSTKRKT+M (Küçültülmüş pencereleri geri yükle)  • Windows Logosu+E (Bilgisayarım ı aç)  • Windows Logosu+F (Bir dosya veya klasör ara)  • CTRL+Windows Logo+F (Bilgisayar ara)  • Windows Logosu+F1 (Windows Yardımı nı görüntüle)  • Windows Logosu+ L (Klavyeyi kilitle)  • Windows Logosu+R (Çalıştır iletişim kutusunu aç)  • Windows Logosu+U (Hizmet Programı Yöneticisi ni aç)  Erişilebilirlik Klavye Kısayolları

  • Sekiz saniye boyunca Sağ ÜSTKRKT (Filtre Tuşlarını aç veya kapat)  • Sol ALT+Sol ÜSTKRKT+PRINT SCREEN (Yüksek Karşıtlık ı aç veya kapat)  • Sol ALT+sol ÜSTKRKT+NUM LOCK (Fare Tuşları nı aç veya kapat)  • Beş kez ÜSTKRKT (Yapışkan Tuşlar ı aç veya kapat)  • Beş saniye boyunca NUM LOCK (Geçiş Tuşları nı aç veya kapat)  • Windows Logosu+U (Hizmet Programı Yöneticisi ni aç)  Windows Gezgini Klavye Kısayolları

  • END (Etkin pencerenin sonunu göster)  • HOME (Etkin pencerenin başını göster)  • NUM LOCK+Yıldız İşareti (*) (Seçili klasörün altındaki tüm alt klasörleri göster)  • NUM LOCK+Artı işareti (+) (Seçili klasörün içeriğini göster)  • NUM LOCK+Eksi işareti (-) (Seçili klasörü daralt)  • SOL OK (Geçerli seçim genişletilmişse daralt veya üst klasörü seç)  • SAĞ OK (Geçerli seçimi daraltılmışsa görüntüle veya ilk alt klasörü seç)

  Karakter Eşlem İçin Klavye Kısayolları

  Karakter kılavuzunda bir karakteri çift tıklatırsanız, kılavuz üzerinde klavye kısayollarını kullanarak hareket  edebilirsiniz:  • SAĞ OK (Sağa veya sonraki satırın başına git)  • SOL OK (Sola veya önceki satırın başına git)  • YUKARI OK (Bir satır yukarı git)  • AŞAĞI OK (Bir satır aşağı git)  • PAGE UP (Bir defada bir ekran yukarı git)  • PAGE DOWN (Bir defada bir ekran aşağı git)  • HOME (Satırın başına git)  • END (Satırın sonuna git)  • CTRL+HOME (İlk karaktere git)  • CTRL+END (Son karaktere git)  • ARA ÇUBUĞU (Bir karakter seçildiğinde Büyütülmüş ve Normal modlar arasında geçiş yap)

  Microsoft Yönetim Konsolu (MMC) Ana Pencere Klavye Kısayolları

  • CTRL+O (Kaydedilmiş bir konsolu aç)  • CTRL+N (Yeni bir konsol aç)  • CTRL+S (Açık konsolu kaydet)  • CTRL+M (Bir konsol öğesi ekle veya kaldır)  • CTRL+W (Yeni bir pencere aç)  • F5 tuşu (Tüm konsol pencerelerinin içeriğini güncelleştir)  • ALT+ARA ÇUBUĞU (MMC penceresi menüsünü görüntüle)  • ALT+F4 (Konsolu kapat)  • ALT+A (Eylem menüsünü görüntüle)  • ALT+V (Görünüm menüsünü görüntüle)  • ALT+F (Dosya menüsünü görüntüle)  • ALT+O (Sık Kullanılanlar menüsünü görüntüle)

  MMC Konsol Penceresi Klavye Kısayolları

  • CTRL+P (Geçerli sayfayı veya etkin bölmeyi yazdır)  • ALT+Eksi işareti (-) (Etkin konsol penceresi için pencere menüsünü görüntüle)  • ÜSTKRKT+F10 (Seçili öğe için Eylem kısayol menüsünü görüntüle)  • F1 tuşu (Seçili öğe için varsa Yardım başlığını aç)  • F5 tuşu (Tüm konsol pencerelerinin içeriğini güncelleştir)  • CTRL+F10 (Etkin konsol penceresini büyüt)  • CTRL+F5 (Etkin konsol penceresini geri yükle)  • ALT+ENTER (Seçili öğe için varsa Özellikler iletişim kutusunu aç)  • F2 tuşu (Seçili öğeyi yeniden adlandır)  • CTRL+F4 (Etkin konsolu kapat. Bir konsolun tek bir konsol penceresi varsa, bu kısayol konsolu kapatır)

  Uzak Masaüstü Bağlantısı Gezintisi  • CTRL+ALT+END (Microsoft Windows NT Güvenlik iletişim kutusunu aç)  • ALT+PAGE UP (Programlar arası soldan sağa geçiş yap)  • ALT+PAGE DOWN (Programlar arası sağdan sola geçiş yap)  • ALT+INSERT (Programlar arasında en sık kullanılma sırasına göre dön)  • ALT+HOME (Başlat menüsünü görüntüle)  • CTRL+ALT+BREAK (İstemci bilgisayarını bir pencere ve tam ekran arasında geçiş yap)  • ALT+DELETE (Windows menüsünü görüntüle)  • CTRL+ALT+Eksi işareti (-) (Etkin pencerenin anlık görüntüsünü Terminal Server panosunda istemciye yerleştir ve

  aynı işlevselliği yerel bilgisayarda PRINT SCREEN e basarak sağlayın.)  • CTRL+ALT+Artı işareti (+) (Etkin istemci penceresinin tamamının anlık görüntüsünü Terminal Server panosuna

  yerleştir ve aynı işlevselliği yerel bilgisayarda ALT+PRINT SCREEN e basarak sağlayın.)

  Microsoft Internet Explorer Gezintisi  • CTRL+B (Sık Kullanılanları Düzenle iletişim kutusunu aç)  • CTRL+E (Arama çubuğunu aç)  • CTRL+F (Bul yardımcı programını başlat)  • CTRL+H (Geçmiş çubuğunu aç)  • CTRL+I (sık kullanılanlar çubuğunu aç)  • CTRL+L (Aç iletişim kutusunu aç)  • CTRL+N (Aynı Web adresiyle tarayıcının başka bir örneğini aç)  • CTRL+O (Aç iletişim kutusunu aç, CTRL+L ile aynı)  • CTRL+P (Yazdır iletişim kutusunu aç)  • CTRL+R (Geçerli Web sayfasını güncelleştir)  • CTRL+W (Geçerli pencereyi kapat)  Çalıştır Komutları

  Bir çok kişinin Bu komutları aradıgını biliyorum Ve faydası olacagını düşündügüm için ekliyorum...  compmgmt.msc - Bilgisyar Yöneticisi  devmgmt.msc - Aygıt Yöneticisi  diskmgmt.msc - Disk Yöneticisi  dfrg.msc - Disk birleştirme  eventvwr.msc - Olay Görüntülüyicisi  fsmgmt.msc - Paylaşılan Dosyalar  gpedit.msc - Grup Poliçeleri  lusrmgr.msc - Yerel Kullanıcılar ve Gruplar  perfmon.msc - Performans Monitörü  rsop.msc - Poliçe Sonuçarını Ortaya koymak  secpol.msc - Yerel Güvenlik Ayarları  services.msc - Çeşitli Servisler  msconfig - Sytem Bilgisi Hizmetleri  regedit - - Kayıt Defteri Editörü  msinfo32 - Sistem bilgisi  sysedit - Sistem Şekli Editörü  win.ini - Windows Yükleme Bilgisi  winver - Şu anki Wİndows Sürümünü Görüntüle  mailto: - Varsayılan E-mail alıcısı Görüntüle  cmd - Komut satırını çalıştır  Denetim Masası Öğeleri İçin Çalıştır Komutları  program Ekle Kaldır / control appwiz.cpl  Tarih Saat özellikleri /control timedate.cpl  Ekran özellikleri / control desk.cpl  Hızlı bul / control findfast.cpl  Fontlar / control fonts  İnternet Özellikleri /control inetcpl.cpl  Klavye özellikleri /control main.cpl keyboard  Mouse Özellikleri / control main.cpl  Multimedya Özellikler /control mmsys.cpl  Ağ Özellikleri / control netcpl.cpl  Şifre özellikleri / control password.cpl  Printer /control printers  Ses Özellikleri / control mmsys.cpl sounds  Sistem Özellikleri /control sysdm.cpl  Windows XP Shortcuts

  ALT+ENTER / seçili ögelerin özellikleri  ALT+ESC / en son acılan ıtem lerı gecıs saglar  ALT+F4 / aktif pencerelerı kapatır  ALT+SPACEBAR / aktif sayfanın menusu  ALT+TAB / menuler arasında geçiş  BACKSPACE / bir önceki sayfaya geçiş  CTRL+A / hepsini seç  CTRL+B / kalın yazı  CTRL+C / kopyala  CTRL+I / italik  CTRL+O / dosya açma  CTRL+U / alt cızgı  CTRL+V / yapıştır  CTRL+X / kes  CTRL+Z / geri tusu  CTRL+F4 / dökümanları kapatır  CTRL while dragging / seçili ögeleri tutar  CTRL+SHIFT while dragging / seçili ögeleri kısayol oluşturur  SHIFT+DELETE / çöp kutusuna atmadan siler  ESC / ıslemlerı durdurur  F1 / help  F2 / seçili öğenin ismini degiştirme  F3 / arama dosya ve klasörlerde  F4 / adres çubuğunu açar  F5 / yenileme  F6 / adres çubuğuna gider  F10 / active sayfalarda çubuğa gider “dosya eklemek araçlar filan”  SHIFT+F10 / sağ tıkladıgınızda açılan menu  CTRL+ESC / start menusu  SHIFT+CTRL+ESC / görev yönetıcısı  WIN / start menüsü  WIN+BREAK / sistem özellikler menüsü  WIN+D / bütün aktif sayfalari küçültme  WIN+E / bilgisayarımı açar  WIN+F / arama dosya ve klasörlerde  WIN+F+CTRL / bilgisayarımda arama  WIN+L / kullanıcı degiştirme kapatmadan  WIN+M / küçültme veya restore etme sayfaları  WIN+R / çalıştırı açar  WIN+TAB / açık olan sayfalarda geçiş

  Windows Explorer Shortcuts  ALT+SPACEBAR / aktif sayfanın menüsü  CTRL+ESC / windows menusu  ALT+F4 / windows penceresini ve cerayann eden olayları kapatır  CTRL+A / bütün parçaları seçer  CTRL+X / seçili kısmı keser  CTRL+C / seçili kısmı kopyalar  CTRL+V / seçili kısmı yapıştırır  CTRL+Z / geri döner son yapılana  CTRL+(+) / sutun icindeki pencereleri otomatik olarak dogru sıralar  TAB / 7 sutun atlatma yada digger seçili ögeye geçme  SHIFT+DELETE / direk silme  BACKSPACE / bir önceki sayfaya yada slime işlemi  ALT+ENTER / seçili ögelerin özellikleri  F10 / aktif sayfanın menusu  F6 / adress bara gider /  F5 / sayfayı yenıler  F3 / arama ögesi  F2 / ismini degistirme seçili ögenin  Internet Explorer Shortcuts  CTRL+A / bütün sayfanın seçimi  CTRL+D / favorite ekler  CTRL+E / aktif sayfada arama yapar  CTRL+F / sayfada bulma  CTRL+H / geçmiş sayfasını açar  CTRL+I / favorite sayfalarının oldugu kısmı açar  CTRL+N / yeni pencere açar  CTRL+O / yenı lokasyonlar gider  CTRL+P / printer menusu  CTRL+S / degisiklikleri kaydeder  CTRL+W / aktif sayfayı kapatır  CTRL+ENTER/ basına www ve sonuna .com koymayı yapar  SHIFT+CLICK / yeni pencerede açar  BACKSPACE / bir önceki sayfaya gider  ALT+HOME / anasayfaya gider  HOME / sayfanın başına gider  TAB / Itemler arasında atlamayı sağlar  END / sayfanın sonuna gider  ESC / açılan sayfayı sonlandırır  F11 / tam ekran yapar sayfayı  F5 / sayfayı yeniler  F4 / adress barı açar  F6 / adress bara gider  ALT+RIGHT ARROW / ileri sayfaya götürür  SHIFT+CTRL+TAB / address bara gider  SHIFT+F10 / sağ tus olayı  SHIFT+TAB / geri tab olayı  CTRL+C / kopyalama  CTRL+V / yapıştırma  ENTER / aktif etmek /  F1 / internet explorer help  Ms-dos komutları

  ASSOC / Dosya ortaklıklarını görüntüle.  AT / Programları ve komutları uygulamak için zamanı ayarla.  ATMADM / Windows ATM sağrı yöneticinin gördüğü adresleri ve bağlantıları listele  BREAK / CTRL + C i Etkinleştir / devre dışı bırak  CACLS / ACL dosyaları göster ve değiştir  CALL / Grup dosyasını diğer grup dosyasından çağır.  CD / Rehberi değiştir.  CHCP / Uluslar arası klavye ve karakter bilgilerini ilave et  CHDIR / Adresi değiştir.  CHKDSK /FAT diskdeki hataları tara.  CHKNTFS / NTFS disk deki hataları tara  CLS / Ekranı temizle.  CMD / Komut satırını çalıştır.  COLOR / Ön plan resmini değiştir.  COMP / Dosyayı sıkıştır.  COMPACT / Dosyayı sıkıştır,aç,.  CONTROL / Ms-dos da denetim masası simgelerini aç  CONVERT / FAT i NTFS e dönüştür  COPY / Bir yada daha fazla dosyayı öteki konuma kopyala  CTTY / Bilgisayarın giriş çıkış aygıtlarını değiştir  DATE / Sistem tarihini görüntüle,değiştir  DISKCOMP/ Disk i diğer bir disk ile karşılaştır  DRIVPARM / Asıl aygıt sürücülerinde yeniden yazmayı etkinleştir.  ECHO / Mesajları göster ,etkinleştir ve devre dışı bırak  EDIT / Dosyayı görüntüle ve değiştir.  EDLIN / Dosyayı görüntüle ve değiştir.  EMM386 / Genişletilmiş hafıza yöneticisini görüntüle  ENABLE / Konsol geri alma komutunu etkinleştirme ve devre dışı bırakma  SCANDISK / disk taramayi calistir.  QBASIC / Qbasic i ac.  RENAME / yeniden adlandir.  RMDIR /bos klasoru sil.  SHUTDOWN/ bilgisayarı kapat  SMARTDRV / geleneksel ve genişletilmiş hafıza için disk hafızası olustur  SORT / kisa giris ve cikislari goster  SWITCHES/ ms-dos a fonksyion ekle,kaldır.  SYS / Sistem saatini disk sürücüsüne yükle  TIME / sistem saatini goster,ayarla.  TITLE / ms-dos penceresindeki basligi degistir  TRACERT / karsidan gelen network paketlerinin yolunu goster  TREE / Disk in yuzeysel agacini goster  TYPE / Dosyanin icerigini goruntule  UNDELETE / silinemeyen dosyalari silvisuall  UNFORMAT / bicimsiz disk surucusu.  UNLOCK /Disk in klitini ac.  VER / Versiyon bilgisini goster.  VERIFY / diske yazmak gerektiginde karar vermeyi etkinlestir yada devre disi birak.  VOL / cilt bilgisini goster  XCOPY / Başka bilgisayarlardan çoklu dosyaları kopyala  TRUENAME/ dizinde var olan kişileri gösterir  TASKKILL / ihtiyaç duyulmayan uygulamaları kapat  SETVER - ms-dos version unu degistir.  SHARE - dosyalari palasabilme yetenegini yukle,devredisi birak.  SCANREG - kayit defterindeki hatalari tara ve geri yukle.  ROUTE - windows agindaki rota tablosunu goruntule ve degistir  RUNAS - baska bir bilgisayardaki programi etkinlestir.  PRINT - dosyayada resmi print et  PROMPT - ms-dos u goster ve degistir  PING - test amacli diger ag bilgisayarina bilgi gonder  POPD - agdaki rehberi degistir.  NET - ag ayarlarini guncelle ve onar  NETSH - degisebilen ve degismeyen network bilgisini goster  NETSTAT - TCP/IP ag protokolu bilgisini ve istatistigini goruntule.  NLSFUNC - ulkeye ozgu bilgileri goster  NSLOOKUP - agdaki yada alandaki ip adresini goster  PATH - bilgisyardaki gizli dosya yerlerini goster ve yerini ogren  PATHPING - ag daki gizli dosya yerlerini goster ve yerini ogren  MOVE - dosyanin yerini degistir.  MSAV - ilk microsoft virus hizmeti.  MSD - Tanimlama hizmeti.  IFSHLP.SYS - 32-bit dosya yoneticisi.  IPCONFIG - ag aygiti ayarlarini goster ve degerleri goruntule  KEYB - klavyenin planini degistir.  LABEL - disk surucusunun etiketini degistir.  LH - Yuksek Hafizada disk surucusu yukle  LISTSVC - servisler ve suruculer icin kurtarma konsol komutunu goruntule  LOADFIX - 64k nin uzerindeki programlari yukle  LOADHIGH - yuksek hafizadaki aygit surucusunu yukle.  LOCK - hard disk surucusunu kitle.  LOGON - kurulumlar ve geri tuklemeler icin yonetici hesabi.  MAP - surucudeki aygit ismini goster  MEM - Sistemdeki hazfızayı göster.  MKDIR - yeni, rehber komutu yarat.  MODE - port ve gotuntu ayarlarini degistir.  GRAFTABL - Grafik modundaki genişletilmiş karakterleri göster. .  HELP - komutlari kisaca acikla  EXTRACT - dosyalari windows dizininden cikart  FASTHELP - ms-dos komutlarini ve bilgileri listele  FC - dosyalari karsilastir.  FDISK - disk surucusu icin bolumleme konsolunu calisti  FIND - dosya icindeki yaziyi ara.  FINDSTR - dosya icindeki dizini ara.  FIXBOOT - yeni cizim bolgesi yaz  FIXMBR - disk surucu icin yeni cizim bolgesi yaz  FORMAT - disk surucusunu bicimlendir.  FTP - FTP * a baglan  FTYPE - dosya turunu goster  ERASE - dosyayi sil  DISKCOPY - diski diger bir disk e kopyala.  DEFRAG - yuklenen programlari disk uzerinde stabile et.  DEL - bi veya daha fazla dosyayi sil.  DELETE - silinen dosyalar icin kurtarma konsol komutu  DELTREE - bir veya daha fazla dosya ve rehberi sil  DIR - klasor icindekileri goster.  DISABLE - windows sistem ve suruculerinde kurtarma konsolu komutunu devre disi birak.  CHOICE - dizin icindeki coklu sevenekleri belirt.  BOOTCFG - kurtarma konsolu komutlarını göster ve düzenle ve boot.ini yi yeniden oluştur.
  PC niz açılırken çok mu yavaş o zaman buraya bi bakalım  Merhaba arkadaşlar eğer pc niz açılırken çok yavaş açılıyorsa bunu biraz da olsa hızlandırabiliriz. Bilgisayanır açılırken

  siz farketmeden açılıştan itibaren bazı programlarda çalışmaya başlar ve buda pc nizin açlılırken yavaşlamasına sebep olur.Şimdi bu sorunu birazda olsa ortadan kaldırmanın çözümüne gelelim.  başlat>çalıştır>msconfig (komutunu yazıyoruz)>enter

  Karşımıza çıkan Sistem Yapılandırma Yardımcı Programı Penceresinde "Başlangıç" sekmesine tıklıyoruz. Karşımıza çıkan listede başlangıçta çalışmak istemediğiniz programların yanındaki kutucuklardaki işaretleri kalıdırın ve "tamam" butonuna tıklayın size bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz ve aradaki farkı görüyoruz
  Windows Xp ve 2003 temel komutlar  start > run > cmd > shutdown - s = sistemi 30 sn sonra kapatır  start > run > cmd > shutdown -r = sistemi restart eder .  start > run > cmd > shutdown -l = o anki mevcut kullanıcının oturumunu kapatır .  start > run > cmd > shutdown -f = o anda acık olan uygulamaları kapatır .  start > run > cmd > shutdown -a = sistemin kapatılmasını engeller

  start > run > conf = net meeting uygulamasını baslatır .  start > run > cleanmgr.exe = disk cleanup uygulamasını baslatır .  start > run > diskmgmt.msc = disk management arayuzunu acar  start > run > drwtsn32.exe = uygulama hatalarıyla ilgili kayıtların yer aldıgı dr.watson uygulamasını baslatır .  start > run > dxdiag.exe = directx diagnostic aracını baslatır sistemimizdeki bazı donanımlar hakkında detaylı bilgi bulabilecegimiz bir arayuz .  start > run > fsmgmt.msc = shared folders konsolunu acar .

  start > run > gpedit.msc = group policy editor arayuzunu acar .  start > run > lusrmgr.msc = yerel kullanıcı ve gruplar arayuzunu baslatır .  start > run > mmc.exe = Microsoft Management Console arayuzunu baslatır .  MMC ile yapabileceklerimize kısaca değinmek gerekirse  start > run > mmc veya mmc.exe yazarak toolu acalım  File > Add Remove Snap-in > Add > Group Policy Object Editor > Add > Finish  diyerek group policy konsolunu eklemiş bulunuyoruz istersek file menusunden > Save  as diyerek group policy konsolunu masaustune kaydeder tek tıklamayla group policy konsolunu baslatmış oluruz  aynı sekilde listedeki tüm araclarıda add remove snap-in kısmından ekleyre masaustune veya farklı bir yere  kaydederek direk erişim saglayabiliriz .  start > run > mspaint = mspaint programını direk başlatmaya yarar  start > run > excel = excel programını direk baslatmaya yarar .  start > run > winword = Windows Word programını baslatmaya yarar .  start > run > osk veya osk.exe = ekran klavyesi uygulamasını baslatmaya yarar .  start > run > ntbackup = bilgisayarımızdaki kişişel belge ve dosyalarımızın 5 farklı çeşitde  yedeğinin alınmasını ve geri yuklenmesini sağlayan ntbackup uygulamasını baslatır .  start > run > notepad = notepad uygulamasını baslatır .  start > run > ntmsmgr.msc = removable storage uygulamasını baslatır .  start > run > perfmon.msc = performance monitor uygulamasını baslatır .  start > run > rsop.msc = resultant set of policy uygulamasını baslatmamıza yarar .  start > run > services.msc = hizmetler ve uygulamalar konsolunu baslatır .  start > run > syskey = bilgisayarınızın acılısına 2. bir şifre koyacagınız syskey uygulamasını baslatır .  start > run > cmd > systeminfo = Sisteminiz hakkında ayrıntılı bilgiler sunar ilk kurulus tarihi yuklenen hotfx sayısı vb .  start > run > taskmgr.exe = Task Manager ( Görev Yöneticisi ) uygulamasını baslatır .  start > run > winchat = uygulamasını baslatır .  asagıda yazacagım komutlar Server 2000 yada 2003 sistemlerde kullanılabilir  komut satırından user , group , computer , ve ou yaratmak istiyorsanız kullanacagınız komutlar aşagıdadır .  C:\>dsadd ou ou=it,dc=hp,dc=com

  dsadd succeeded:ou=it,dc=hp,dc=com  C:\>dsadd ou ou=satis,dc=hp,dc=com

  dsadd succeeded:ou=satis,dc=hp,dc=com  C:\>

  C:\>dsadd user cn=ozgur.senerdogan,ou=it,dc=hp,dc=com

  dsadd succeeded:cn=ozgur.senerdogan,ou=it,dc=hp,dc=com  C:\>

  C:\>dsadd group cn=satis,ou=satis,dc=hp,dc=com

  dsadd succeeded:cn=satis,ou=satis,dc=hp,dc=com  .

  C:\>dsadd computer cn=ozgur,ou=it,dc=hp,dc=com

  dsadd succeeded:cn=ozgur,ou=it,dc=hp,dc=com  C:\>

  C:\>  .

  C:\>

  C:\>

  C:\>

  C:\>dsadd user cn=ozgur.sener,ou=it,dc=hp,dc=com

  dsadd succeeded:cn=ozgur.sener,ou=it,dc=hp,dc=com  C:\>

  C:\>dsadd computer cn=x5,ou=satis,dc=hp,dc=com

  dsadd succeeded:cn=x5,ou=satis,dc=hp,dc=com  C:\>

  C:\>

  C:\>dsadd ou ou=marketing,dc=hp,dc=com

  dsadd succeeded:ou=marketing,dc=hp,dc=com  C:\>

  C:\>dsadd user cn=ali.veli,ou=marketing,dc=hp,dc=com

  dsadd succeeded:cn=ali.veli,ou=marketing,dc=hp,dc=com  C:\>

  C:\>dsadd computer cn=nc6400,ou=marketing,dc=hp,dc=com

  dsadd succeeded:cn=nc6400,ou=marketing,dc=hp,dc=com  C:\>

  C:\>

  C:\>dsadd group cn=marketing,ou=marketing,dc=hp,dc=com

  dsadd succeeded:cn=marketing,ou=marketing,dc=hp,dc=com  C:\>  dnsmgmt.msc : DNS Server konsolunu baslatır .  dhcpmgmt.msc : DHCP Server konsolunu baslatır .  winsmgmt.msc : WINS Server konsolunu baslatır .  dsa.msc : Active Directory Users and Computers konsolunu baslatır .  dssite.msc : Active Directory Sites and Services konsolunu baslatır .  domain.msc : Active Directory Domains and Trusts konsolunu baslatır .  mstsc : remote desktop uygulama programını baslatır .  HDD Hızını Arttırmak  Run : sysedit.exe  System.ini penceresi üzerinde işlem yapacağız ve buradaki satırların arasından [386enh] yazan satırın hemen altında boş bir satır yaratarak  "Irq14=4096"

  yazıyoruz ve kaydetip bilgisayarımızıı yeniden başlatmamız gerekiyor.  Bundan sonra hardiskinizin daha hızlı çalıştığını gözleyeceksiniz.
  USB Flash Disk köreltmek ( Usb Çalışmaya Devam Edecektir. )  Merhaba arkadaşlar, istenilmesi pek nadir olmasına rağmen bilgi güvenliğine dikkat edecek firmaların bu gibi  istekleri doğrultusunda usb belleklerin nasıl körelticeğini sizlerle paylaşmak istiyorum;  run : regedit  HKEY_LOCAL_MACHINE --> SYSTEM --> CurrentControlSet --> Services --> USBSTOR  Bu dizin içinde Start (Reg) Değerini Default:3 olan ondalık sayıyı 4 değeri ile değiştirip,  Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız usb flash disklerin artık görülsede içine kullanıcıların giremeyeceği anlamına gelir.  Tekrar aynı yolu deneyerek 4 değerini 3 yaparak Usb depolama aygıtlarını aktif hale getirebilirsiniz.
  Microsoft İşletim Sisteminde Açık Portları ve Kullanılan Portları Görmek  Run : cmd  c:\Windows>netstat -an |find /i "listening"  Örnek Aşağıda verildiği gibidir;  TCP 0.0.0.0:80 0.0.0.0:0 LISTENING  TCP 0.0.0.0:135 0.0.0.0:0 LISTENING  TCP 0.0.0.0:445 0.0.0.0:0 LISTENING  TCP 0.0.0.0:553 0.0.0.0:0 LISTENING  TCP 0.0.0.0:4899 0.0.0.0:0 LISTENING  TCP 0.0.0.0:19496 0.0.0.0:0 LISTENING  TCP 127.0.0.1:1033 0.0.0.0:0 LISTENING  TCP 192.168.1.26:139 0.0.0.0:0 LISTENING  ----------------------***----------------------  Bilgisayarınızın O an haberleştiği portları görebilkmek için

  C:\WINDOWS>netstat -an |find /i "established"

  komutunu yazıyoruz,  Bu örnekte de görülecek olan liste aşağıdaki gibidir;  TCP 192.168.1.26:1062 207.46.106.91:1863 ESTABLISHED  TCP 192.168.1.26:1703 78.177.246.209:62433 ESTABLISHED  TCP 192.168.1.26:1704 78.177.246.209:1996 ESTABLISHED  TCP 192.168.1.26:1740 85.96.0.30:1397 ESTABLISHED  TCP 192.168.1.26:1840 207.46.106.82:1863 ESTABLISHED  TCP 192.168.1.26:2258 78.176.102.53:25542 ESTABLISHED  TCP 192.168.1.26:2551 192.168.1.1:139 ESTABLISHED  TCP 192.168.1.26:2702 207.46.26.113:1863 ESTABLISHED  TCP 192.168.1.26:2713 207.46.26.151:1863 ESTABLISHED  TCP 192.168.1.26:2723 212.156.13.45:80 ESTABLISHED  TCP 192.168.1.26:2728 212.156.13.44:80 ESTABLISHED  TCP 192.168.1.26:2731 207.46.86.66:443 ESTABLISHED  TCP 192.168.1.26:2732 88.250.173.253:2811 ESTABLISHED  TCP 192.168.1.26:2735 212.156.13.45:80 ESTABLISHED


  GPEDIT.MSC  başlat/çalıştır satırına gpedit.msc yazın karşınıza çıkan ekranda kullanıcı yapılandırmasını seçin gelen ekrandada  yönetim ekranını tıklayın artık bilgisayarın kontrolü sizde burada bilgisayarınız ile ilgili tüm kısıtlamaları yapabiliyorsunuz  Örn. siz bir kurumda bilgi işlem sorumlususanız ve kullanmış olduğunuz modemden internete çıkan ip nolarını belirliyorsunuz  ama arkadaşlar ip no değiştirerek başkalarının ip numarası ile internete çıkıyorlar kolay ve ucuz bir yol olarak sizde bu  komutla kullanıcıların ip no değiştirmelerini engelleyorsunuz :) artık kimse ip hırsızlığı yapamıyor
  İpconfig , Ping Network Komutları  Bilgisayarınızın IP adresi olup olmadığını;  Start->Run->Cmd  ipconfig /all  yazarak IP değerlerini görebilirsiniz.Ayrıca bilgisayarınızın şebekeye bağlı olup olmadığını öğrenmek için;  ping (IP adresi)  örneğin;  ping 192.133.150.9  yazarak öğrenebilirsiniz
  Sohbet odaları chat vb.. yerlerden bulasan ufak bır virus.masaüstü duvarkağıdı değiştirememek  masa üstü arka plan değiştirememe sorunu :  çözüm :  başlat \ çalıştır \ gpedit.msc \kullanıcı yapılandırması \ yönetim şablonları \Masaüstü\ Aktif Desktopu etkinleştir =  Etkin [yapılandırlımadı olarka gözükücektir etkin yapınız. ] , Aktif Desktopu devre dışıb bırak = Devre dışı yap en allat bit eşlemli duvr kagidina etkin ya

  oldu
  Komut Satırından Bir Servisi Çalıştırmak Veya Durdurmak

  Start->Run->cmd  Net Start (Servis adı)  Net Stop (Servis adı)  örnek:  Net Start telnet  Net Stop telnet
  Windows XP Faydalı Bilgiler / İngilizce xp kullananlarada detaylar

  Control Panel ( Kontrol Paneli Denetim Masası ) Sistemle ilgili çeşitli ayarlar bu bölümden yapılır

  Bunlardan Bazıları : Add Remove Programs ( Program Ekle Kaldır ) Program eklerken veya sistemden silerken kullanılır . Bir programı yüklerken setup.exe dosyasını calıştırmanız da yeterlidir .

  Add Hardware : Sisteme yeni bir donanım eklediğinizde eğer işletim sistemi otomatik olarak tanımadıysa aygıt yuklemesi buradan yapılır .  Accessibility Options : Görme veya işitme problemleri olanlar için çeşitli seçenekler yeralır .  Administrative Tools : Yönetici gereçleri Yönetimsel Araçlar : yani sistemi kuran kişinin sistemle ilgili gelişmiş ayarlarını yaptığı bölüm . Örnek local policyler atanması  Display : Görüntü : Ekran ayarlarını buradan yapabileceğimiz gibi , masaüstünde iken mouse u sag tıklayın , “properties” e girin Aynı pencereyi göreceksiniz .  Folder Options : ( Klasör Seçenekleri ) Sistemin tüm fontlarının yer aldığı klasör , Özellikle Grafik işiyle uğraşanlar sistemin kuruluşuda gelen hazır fontlar dısında font kullanacağı için bu klasörü ziyaret edebiliriz . Ben genelde gizli dosya ve klasorleri goster basit dosya paylasımını kullan tiklerini atmak veya kaldırmak icin ziyaret ederim

  Folder options kısmına My Documents : Belgelerim Tools : Folder Options seklindede ulasabiliriz .

  Internet Options : internet seçenekleri : internetle ilgili güvenlik , gizlilik , bağlantı gibi ayarlar yapılır Bu pencereyi açmak için : Internet Explorerda Menu > Tools > Internet Options tıklamanızda yeterlidir .

  Keyboard : Klavye ayarları yapılır .  Mail : Kullancagınız E-posta hesaplarınızı buradan tanımlıyorsunuz .  Network Connections : ( Ağ Bağlantısı ) Networkle ilgili bağlantılar yapılır . Örneğin Bilgisayarın ip adresi verilir veya otomatik alması sağlanır .

  Power Options : ( Güç Seçenekleri ) Güç ayarlarının yapıldığı yer örnek power dugmesine basıldıgında pc nasıl bir işlem yapsın veya kac dakika sonra standby moduna geçsin .

  Printers and Faxes : ( Yazıcı ve Fakslar ) Yazıcı ve faksların yüklendiği yer . Aynı zamanda Start > Settings > Printer and Faxes kısmından ulasabilirsiniz .  Regional and Language Options : ( Bölge ve dil seçenekleri ) Bölgesel ve dil ile ilgili ayarlar yapılır . Hatırlayınız Windows Xp Veya 2003 veya farklı surumler kurarken yaptığımız ayar .

  Scheduled Task : ( Zamanlanmış işler ) Otomatik olarak ve düzenli olarak çalıştırmak istediğiniz iş veya program ayarlarını buradan yapıyoruz .

  System : Sistemle ilgili ayarlar yapılır . Ayrıca sistem özellikleri bilgisayar ismi baslangıc ve kurtarma gibi bilgilerede buradan ulasabiliriz . Bu pencereye aynı zamanda Masaüstündeki My Computer > sag tık > Properties > tıkladıgınızdada ulasabilirsiniz .

  Taskbar and Start Menu : ( Başlangıç ve görev çubugu menüsü ) Başlangıç ayarları ve masaüstü ile ilgili bazı ayarlar yapılır . Bu pencereye aynı zamanda Masaüstünde ekranın altındaki şerit sağ tık > Properties > den de ulaşabilirsiniz .

  User Accounts : ( Kullanıcı Hesapları ) kullanıcı hesaplarını gorebilir bazı ayarları yapabilirsiniz örnek password resetleme grup üyelik işlemleri şifre hatırlatma disketi olusturulması gibi gibi .

  Özet : Control Paneldeki bir çok yere farklı yerlerdende ulaşabilirsiniz  Computer Management : ( Bilgisayar yönetimi ) Bilgisayarın yönetiminin yapıldığı ve gelişmiş ayarların yer alduğı yerdir .  My Computer > sag tık > Manage > Computer Management veya > Start > run > compmgmt.msc  Event Viewer : ( Olay Görüntüleyici ) Sistemdeki çeşitli kayıtlar burada tutulur Mesela Sistem logon , programlar veya sistem servisleri ile ilgili hatalar uyarılar bilgiler tutulur .  Shared Folders : ( Paylaşılmış Klasörler ) Shares , Bilgiayardaki paylaşımdaki klasör disk veya kaynakları gösterir .  Local Users and Groups : ( yerel kullanıcı ve gruplar ) Lokaldeki kullanıcı ve grupları ekleyebilir , çıkartabilir ve bilgilerini öğrenebilirsiniz  Start > run > lusrmgr.msc erişebilirsiniz  Performance Logs and Alerts ( Performans ve uyarılar ) Performansla ilgili logların ve uyarılarn tutulması için buradan ayar yapılır .  Start > run > perfmon.msc erişebilirsiniz  Device Manager : ( Aygıt Yöneticisi ) Sistem donanım bilgilerini görebilir , aygıtlarla ilgili hatalu yuklemeler varsa buradan öğrenebilirsiniz . donanım ( Driver ) sürücülerini buradan yukleyebilirsiniz . veya silebilir enable aktif veya disable pasif devre dışı bırakabilirsiniz  Start > run > devmgmt.msc erişebilirsiniz .

  Storage ( Depolama ) Verilerin depolandığı aygıtların bilgisi yer alır . Removable Storage : Sisteme takığ çıkarabildiğimiz aygıt bilgisi burada yer alır .

  Disk Defragment ( Disk birleştirme ) Diski düzenler . disk performansı artar

  Disk Management : ( Disk Yönetimi ) Diski partitiona ayırmak , formatlamak veya çevrim yapmak ( basic disk ten dynamic disk e ) volume olusturmak ( simple , spanned striped ,  mirrored , raid5 volume ) vb vb gibi diskle ilgili işler buradan yapılır .  Start > run > diskmgmt.msc  Services and Applications : ( hizmetler ve uygulamalar ) Sistemin çalışmasını sağlayan servisleri buradan çalıştırıp durdurabilirsiniz .  Örneğin bilgisayarınızda yer alan MSN Messenger chat programı messenger servisi tarafından çalıştırılır . Siz eğer bu servisi durdurursanız . bilgisayarınızda artık MSN kullanılamayabilir .  Aynı sekilde şirket ici haberleşmede bazen it personelleri tarafından kullanılan bir arac olan net send komut larla mesajlaşma hizmetide bu servis tarafından calısmaktadır  Driver : ( Sürücü ) My Computer > sag tık Properties > Hardware > Device Manager Aygıt ve işletim sisteminin tanışması için gerekli olan yazılımlardır . Her aygıtın kendi yazılımı genelde aygıt ile beraber cd de gelir  Driver Rollback : Örneğin ekran kartı aldık 6 ay sonra ekran kartı uretici firmasının web sitesini ziyaret ettiğimizde güncel sürücünün çıkmış oldugunu görüyoruz . Bu dosyayı bilgisayarımıza indirerek güncel olan sürücüyü sisteme yükleriz . Ancak yüklediğimiz sürücü bir aksilik eseri sistemin yavaşlamasına sebep oldu bu durumda Driver Rollback seçeneği ile ekran kartımızın eski sürücüsünü tekrar geri getirebiliriz . Bu özellik Windows XP ile beraber gelmiştir .  Driver Uninstall : Sürücü bilgilerini bilgisayardan tamamen kaldırır .  Ayrıca aygıt kullanımını Enable ( Aktif ) veya Disable ( Pasif Devre Dışı ) hale getirebiliriz Disable konumu sistem aygıtın sistem tarafından tanınmasını engeller . Sistem aygıtı görmediği için o aygıt için kaynak harcamaz .  Hardware Profile : Farklı kullanıcı profili oluşturmak içindir .  Özellikle laptop kullanıcıları pilin uzun süreli dayanmasını isteyebilirler . Bazı aygıtlar bilgisayar çalıştıgında , kullanılmıyor olsalar dahi güç harcarlar . Buda pilin ömrünü kısaltır . Pil kullanım süresini az da olsa uzatabilmek için “Hardware Profile “ kullanarak yeni profil yaratır ve kullanılmayacak aygıtları Disable ( pasif devre dışı ) getiririz . Bilgisayar ilk başlatıldığı zaman bilgisayarı hangi profilden açmak istersek o profili seçeriz .  My Computer < sag tık > Properties > Hardware > Hardware Profiles > copy diyerek bir isim veririz ve pc miz acılırken bu profili secerek onunla sisteme login oluruz sonra aygıt yöneticisinden hangi donanımları disable yapmak istiyorsak yaparız

  User Group : ( kullanıcı gruplar ) Bilgisayarı kullanacak kişileri buradan tanımlarız .  My Computer > sag tık > Manage > Local users and groups > Users > new user yeni kullanıcı eklenir şifre verilir veya şifre değiştirilebilir veya grup üyelik işlemleri yapılabilir .  Task Manager : ( Görev Yöneticisi ) Control + Alt + Delete 3 tuşa birlikte bastığımızda “Task Manager” penceresi açılır .  Application ( uygulama ) Sistemde çalışır durumda olan programların durumunu liste halinde gösterir . Sistem kilitlendiğinde veya tıkandıgında diyelim bir programı normal bir şekilde kapatamıyorsak Programı seçerek End Task” tıklatarak görevi sonlandırırız .

  Processes : ( işlemler ) Sistemin çalışması için gerekli olan ve alt tarafta çalışan programları gösterir bu bölümdeki sistem dosyalarını sonlandırdığımızda sistem sorunlu bir şekilde kapanabilir .  Performance : Sistemin o anki kaynak bilgilerini gösterir . Örneğin işlemci yüzdesi veya bellek bilgilerini buradan takip edebilirsiniz  Networking : Bilgisayarın network bağlantı bilgilerini istatistiksel bir şekilde gosterir  Users : Bilgisayarda o anda çalışan veya uzaktan bağlanmış kullanıcıları gösterir baglantıyı kesme veya kullanıcıya mesaj gönderme imkanı sağlar  Örnek olarak remote desktop baglantılarında bu alanda aktif olarak baglı 2 kullanıcı listelenir


  Hata Raporu Gönderme penceresini kapatma  Eğer hata raporu gönder penceresinin gelmesi sizin hoşunuza gitmiyorsa aşağıdaki işlemleri tekrarlayın;  Bilgisayarıma mousla sağ tıklayıp özelikler bölümünü seçin. Gelişmiş bölümünde, Hata Bildirimi butonuna tıklayın ve Hata bildirimini devre dışı bırak seçeneğini seçin…


  10 Adımda Windows Server 2003 Güvenliği  1 : İşletim Sistemini Kurarken \Windows Dışında Bir Yol Belirtin  2 : Dosya Sistemi Olarak Herzaman Ntfs Kullanın  3 : Sadece İhtiyacınız Olan Windows Bileşenlerini Yükleyin Sisteminizi İzole Edin  4 : En Son Service Pack İ Yükleyin  5 : Servisler İçin Domain Hesapları Yerine Lokal Hesaplar Kullanın  6 : Administrator Hesabının İsmini Değiştirin  7 : Yeni Bir Güvenlik Güncellemesi Çıktığında Vakit Kaybetmeden İlgili Güncellemeyi Uygulayın  8 : Group Policy Kullanarak Sisteminizin Güvenliğini Arttırın  9 : Windows Server 2003 Security Guide Okuyun  10 : Security Configuration Wizard İ Scw Yapılandırmayı Unutmayın
  Msn Messengerde Engelleyeni Görme Konusunda Aşağıda Verilen Bilgi Yanlış  araçlar-seçenekler-gizlilik te soldaki listeden şüphelendiğiniz adresin üzerine sağ tıkladığınızda sil aktifse engellendiğiniz ortaya çıkmaz o kişinin sizi sildiği ortaya çıkar


  Gizli Klasörleri Göster diyorum yinede görünmüyor diyorsanız..  Önce bunu deneyin  Baslat - calistir - regedit yaz entera bas  buraya git:  HKEY_CURRENT_USER\Software\microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced  sag tarafta Hidden degerine cift tikla degeri "1" yap (tirnak yok) entera bas kaydet cik yeniden baslat.

  olmadımı o zaman bunu deneyin  Aşağıda kayıt kütüğü komutlarını not defterinde ".REG" uzantılı olarak kaydedin ve dosyayı çalıştırın. Aktif olabilmesi için bilgisayarı yeniden başlatın.  [i]Windows Registry Editor Version 5.00  [-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced\Folder\Hidden]  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced\Folder\Hidden]

  "Text"="@shell32.dll,-30499"

  "Type"="group"

  "Bitmap"=hex(2):25,00,53,00,79,00,73,00,74,00,65,00,6d,00,52,00,6f,00,6f,00,74,\

  00,25,00,5c,00,73,00,79,00,73,00,74,00,65,00,6d,00,33,00,32,00,5c,00,53,00,\

  48,00,45,00,4c,00,4c,00,33,00,32,00,2e,00,64,00,6c,00,6c,00,2c,00,34,00,00,\

  00

  "HelpID"="shell.hlp#51131"  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced\Folder\Hidden\NOHIDDEN]

  "RegPath"="Software\\Microsoft\\Windows\\CurrentVersion\\Explorer\\Advanced"

  "Text"="@shell32.dll,-30501"

  "Type"="radio"

  "CheckedValue"=dword:00000002

  "ValueName"="Hidden"

  "DefaultValue"=dword:00000002

  "HKeyRoot"=dword:80000001

  "HelpID"="shell.hlp#51104"  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced\Folder\Hidden\SHOWALL]

  "RegPath"="Software\\Microsoft\\Windows\\CurrentVersion\\Explorer\\Advanced"

  "Text"="@shell32.dll,-30500"

  "Type"="radio"

  "CheckedValue"=dword:00000001

  "ValueName"="Hidden"

  "DefaultValue"=dword:00000002

  "HKeyRoot"=dword:80000001

  "HelpID"="shell.hlp#51105"  [HKEY_CURRENT_USER\Software\microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced]

  "Hidden"=dword:00000001 [/i]
  bilgileri yazmaya devam ediyorum.bu esnada kaybolmasını riske etmek istemedim için yayına geçiyorum.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustang -- 10 Mart 2009; 2:22:40 >  |
  |
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  güncel
  |
  |
 • Yüzbaşı
  654 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: mustang

  güncel
  Sağol

  Bunlarıda kayıt altına aldım
  |
  |
 • Yarbay
  4196 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: mustang

  güncel
  arşive eklenmiştir paylaşım için teşekkür ederim.........
  |
  |
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  quote:

  Orijinalden alıntı: baranel

  arşive eklenmiştir paylaşım için teşekkür ederim.........

  Alıntıları Göster
  rıca ederim arkadaşlar her eve lazım
  |
  |
 • Yüzbaşı
  843 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: baranel

  arşive eklenmiştir paylaşım için teşekkür ederim.........

  Alıntıları Göster
  teşekkürler
  |
  |
 • Yarbay
  2648 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: ingeniatorem

  teşekkürler

  Alıntıları Göster
  tşkler
  |
  |
 • Binbaşı
  1500 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: lasguard

  tşkler

  Alıntıları Göster
  Teşekkürler.
  |
  |
 • Yüzbaşı
  586 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: serrrrro

  Teşekkürler.

  Alıntıları Göster
  bu bilgiler işimize yarayacaktır teşekkürler
  |
  |
 • Binbaşı
  1305 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: maslan7

  bu bilgiler işimize yarayacaktır teşekkürler

  Alıntıları Göster
  sağol dost.
  |
  |
 • Yarbay
  2931 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: AkşamGüneşi

  sağol dost.

  Alıntıları Göster
  Gerçekten herzaman lazım olabilecek şeyler, basit ama etkili... Bu tip şeyler için bence en tepeye yazı panosu tarzı bişey yapılmalı böylece herkes bu tip küçük ama değerli şeyleri daha kolay paylaşabilmeli...
  |
  |
 • Onbaşı
  26 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: !brahim

  Gerçekten herzaman lazım olabilecek şeyler, basit ama etkili... Bu tip şeyler için bence en tepeye yazı panosu tarzı bişey yapılmalı böylece herkes bu tip küçük ama değerli şeyleri daha kolay paylaşabilmeli...

  Alıntıları Göster
  Arkadaşım paylaşım için teşekkür

  Saygılarımla!!!
  |
  |
 • Yüzbaşı
  804 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: World_neid

  Arkadaşım paylaşım için teşekkür

  Saygılarımla!!!

  Alıntıları Göster
  teşekkürler
  |
  |
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  quote:

  Orijinalden alıntı: sumituran

  teşekkürler

  Alıntıları Göster
  daha fazla kişi görsün

  up
  |
  |
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  quote:

  Orijinalden alıntı: mustang

  daha fazla kişi görsün

  up

  Alıntıları Göster
  güncellendi.
  |
  |
 • Yüzbaşı
  608 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: mustang

  güncellendi.

  Alıntıları Göster
  eline sağlık...

  Emiğine sağlık  saygılar...
  |
  |
 • Emekli Admin
  12128 Mesaj
  Oldukça güzel hazırlanmış. SSS ve Üst Konu yapılmıştır.
  |
  |
 • Binbaşı
  1769 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: mustang

  güncellendi.

  Alıntıları Göster
  Gerçekten güzel bir çalışma. Paylaşım için teşekkürler.........
  |
  |
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  quote:

  Orijinalden alıntı: musAKka

  Oldukça güzel hazırlanmış. SSS ve Üst Konu yapılmıştır.
  quote:

  Orjinalden alıntı: musAKka  Oldukça güzel hazırlanmış. SSS ve Üst Konu yapılmıştır.  musAKka teşekkürler  diğer arkadaşlar sizede teşekkürler..  güncel bilgiler günlük saklanmaya devam edecektir.
  |
  |
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  quote:

  Orijinalden alıntı: mustang

  quote:

  Orjinalden alıntı: musAKka  Oldukça güzel hazırlanmış. SSS ve Üst Konu yapılmıştır.  musAKka teşekkürler  diğer arkadaşlar sizede teşekkürler..  güncel bilgiler günlük saklanmaya devam edecektir.

  Alıntıları Göster
  Eğer üst kısmda yayınlanmasını istediğiniz done varsa lütfen pm atın.
  |
  |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Instagram takipçi satın al
Pubg mobile uc
Radyo Dinle
Webtures SEO;SEO Nedir?
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,422
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.