Şimdi Ara

Seat Leon 1.6 TDI DSG 2013 - Yorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (2 Mobil) - 4 Masaüstü2 Mobil
5 sn
33
Cevap
0
Favori
2.585
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Forumda araştırdım ancak yakın zamanda göremedim. Bir akrabamız Seat Leon 2013 Dizel otomatik aracını satacakmış. 80.000 km de araç. Yakın akraba olduğundan arabada güven sorunu olmaz. Ancak kafamda DSG problemi ile ilgili sorular var. Eşimde kullanacağından faydalı olacak ama sorunlar gözümü korkutuyor.

Bu konuda fikri olan var mıdır? Sizce kullanılır mı? Piyasası ne kadardır? Yardımcı olan olabilir mi?

• O yastaki bir dsgye bence bulasma.cok risk almis olursun. Daha sorunsuz olan japonlara yonel bence.
  • dsg bi anda elde kalan şanzıman değil ayrıca oyuncakta değil hemen bozulsun tavsiyem

arabaya binersin sürersin vites geçişlerini kontrol edersin, itme kakma sirkeleme var mı diye uyarı çıkarıyormu yol bilgisayarı bakarsın bunlara

baktın şanzıman yağ gibi akıyor geçişleri hissettirmiyor ilk kalkışta silkelemiyor ve hızlanmadada sorun yoksa alınır leon güzel araba
  • DSG = SAATLİ BOMBA
    Kararını buna göre ver
  • Açıkçası ben hiç otomatik kullanmadım. Eşim için gerekli olmasa zaten düz alırım. O nedenle araştırıyorum. Yorumlarınız için teşekkürler.

Evet okuduğuma göre DSG risk barındırır. Ama ltlmatiklerde sorunsuz denen çok yok gibi. CVT his vermiyor demiyor. Eski tork konverterliler çok yakıyor. Bir tek gördüğüm yeni nesil tork konverterliler mi uygun, eat6 eat8 gibi?
  • dsg'yi manuel vites gibi kullandıktan sonra sorun olmaz diyorlar kullananlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi suatcagdas -- 5 Temmuz 2020; 14:43:20 >
  • Evet DSG ile ilgili yorumları okudum. Ancak diğerlerinde de şikayet var. Sanki buraya göre otomatik almamak lazım. Tabi her an patlayabilir ihtimali korkutuyor DSG için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ayhan_eee

Evet DSG ile ilgili yorumları okudum. Ancak diğerlerinde de şikayet var. Sanki buraya göre otomatik almamak lazım. Tabi her an patlayabilir ihtimali korkutuyor DSG için.
    foruma göre diye birşey yok dsg sıkıntı şanzıman
    dsg problem çıkarırsa 5 bin tl ye tamir ettirirsin sanayide,mekatronik falan dağıttıysa 7 8 bin
    yetkili servis de uygun fiyata tamir ediyordu,bunları göze aldıysan al
    yoksa 308 alınabilir opel olur toyota honda zaten olur,kimsede bunlara bozuk demez
  • İki kelime "uzak dur"
  • Önceden kavraması değişmiş mi onu öğrenmek lazım. Değişmişse siizn için daha iyi, değişmemiş ise kullanıma da bağlı olarak ömrünün sonlarına yaklaşmıştır belki. öyle olsa dahi korkulacak bir şey yok kavramalar artık kolayca yenilenebiliyor, çok büyük maliyetler de açmıyor.
  • Arac servis bakimliysa al gitsin dusunme bile. En kotu 500-1000 iscilik odersin sanziman bozulsa bile. Aracin kaportasi yamulsa boya iscilik 1000 tl tutuyor artik bu piyasada. Cok mu? Dsg nin rahatligina gore 500-1000 cok rakam degil. Evet sikintili mi? Evet sikintili. Ama sadece iscilikle cozulebilen bir sikinti o yuzden cok buyutmeye gerek yok, dunyaya bir kez geliyorsun al gitsin o rahatligin tadina var. Bir de tanidik demissin, piyasada durust satici, yalansiz araba bulmak cok zor. Karsina bir firsat cikmis degerlendir, herkese denk gelmez boyle tanidik arac.

Servis bakimli degilse sakin alma. O durumda masraf 20-30 bile tutabilir arizaya gore.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gitarist308

Arac servis bakimliysa al gitsin dusunme bile. En kotu 500-1000 iscilik odersin sanziman bozulsa bile. Aracin kaportasi yamulsa boya iscilik 1000 tl tutuyor artik bu piyasada. Cok mu? Dsg nin rahatligina gore 500-1000 cok rakam degil. Evet sikintili mi? Evet sikintili. Ama sadece iscilikle cozulebilen bir sikinti o yuzden cok buyutmeye gerek yok, dunyaya bir kez geliyorsun al gitsin o rahatligin tadina var. Bir de tanidik demissin, piyasada durust satici, yalansiz araba bulmak cok zor. Karsina bir firsat cikmis degerlendir, herkese denk gelmez boyle tanidik arac.

Servis bakimli degilse sakin alma. O durumda masraf 20-30 bile tutabilir arizaya gore.
    Tam anlayamadığım nokta nasıl 1000 TL işçilik ile halloluyor. Benim okuduğum da üstteki arkadaşın dediği gibi 6-7 bin bandında masrafı var. Bilmediğim birşey mi var?

• Eski bir Leon TDI DSG kullanıcısıyım

Benim ki düşük kilometredeydi ve sanzıman bazen düşük viteslerde vuruntu yapıp kararsız kalsa da sorun cikarmamisti

Onun yerini TDI motor enjektörleri ve lambda sensörü problemleri aldı Ha bir de trim sesleri ve arabanın kalitesizligine dayanamadım sattım

Çift kavrama şanzımanlar, tork konvertörlü tam otomatik olanlara göre daha yüksek ihtimalle sorun çıkarmaya meyillidir. DSG de belki özellikle bahsettiğiniz senelerde bir nebze daha hassas veya sorun çıkarmaya meyilli denebilir. Açıkçası biraz da şans ve eski sahibinin kullanımı ile alakalı durum. İlla patlayacak diye bir şey yok zaten kavrama değişimi her türlü gerekecek.
  • Şahıs aracı olunca ve bakımları kayıtlıysa alınır, sen alınmaz diyenlere bakma ellerine para geçse ilk fırsatta tsi dsg passat alır çoğu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yılan Serdar

Eski bir Leon TDI DSG kullanıcısıyım

Benim ki düşük kilometredeydi ve sanzıman bazen düşük viteslerde vuruntu yapıp kararsız kalsa da sorun cikarmamisti

Onun yerini TDI motor enjektörleri ve lambda sensörü problemleri aldı Ha bir de trim sesleri ve arabanın kalitesizligine dayanamadım sattım

Çift kavrama şanzımanlar, tork konvertörlü tam otomatik olanlara göre daha yüksek ihtimalle sorun çıkarmaya meyillidir. DSG de belki özellikle bahsettiğiniz senelerde bir nebze daha hassas veya sorun çıkarmaya meyilli denebilir. Açıkçası biraz da şans ve eski sahibinin kullanımı ile alakalı durum. İlla patlayacak diye bir şey yok zaten kavrama değişimi her türlü gerekecek.
    Kalitesiz derken mesela satıp ne aldınız? Yani demek istediğim beklenti seviyesi neydi ?

Bir de servis kayıtlı olmadı bir avantaj getiriyor mu ? Yani araba geçmişi konusunda net Bilgi alabilirim. Ama sonuçta sonrası şans.
    Bir de ekolarlak dsg değişimi masrafı ne kadar oluyor aşağı yukarı ? Farklı fiyatlar var da.

• DSG nin keyfini yaşa
    Sorun olursa tamiri var
  • quote:

Orijinalden alıntı: ayhan_eee

Tam anlayamadığım nokta nasıl 1000 TL işçilik ile halloluyor. Benim okuduğum da üstteki arkadaşın dediği gibi 6-7 bin bandında masrafı var. Bilmediğim birşey mi var?

Alıntıları Göster
    Vw grubu agaclari alindigi gunden itibaren servis bakimliysa iyi niyet garantisi denen bi kapsama giriyor ve dsg ariza yaptiginda sadece arac sahibibden sadece iscilik aliniyor, parca dogus tarafindan karsilaniyor. Ama 1 bakiminin bile aksatilmamasi ve disarida yapilmamasi gerekiyor. 6-7 bin odeyen arkadasin aracinin bakimlari muhtemelen serviste yapilmadi ve bu yuzden iyi niyet garantisinden faydalanamadi

• quote:

Orijinalden alıntı: gitarist308

Vw grubu agaclari alindigi gunden itibaren servis bakimliysa iyi niyet garantisi denen bi kapsama giriyor ve dsg ariza yaptiginda sadece arac sahibibden sadece iscilik aliniyor, parca dogus tarafindan karsilaniyor. Ama 1 bakiminin bile aksatilmamasi ve disarida yapilmamasi gerekiyor. 6-7 bin odeyen arkadasin aracinin bakimlari muhtemelen serviste yapilmadi ve bu yuzden iyi niyet garantisinden faydalanamadi

Alıntıları Göster
    Anladım, ancak bu garanti 7 yıl diye biliyorum. Yanlıyor muyum ?
  • gitarist308 G kullanıcısına yanıt
    Bir de şöyle bi durum var ki iyi niyet için yıllarca servise bakıma gidince dsg arıza parasını otomatikman ödemiş oluyorsun zaten. Yetkili servisler bakımdan iyi para koparıyor, ben soygun diyorum.

Kendi içinde kısır bi döngü aslında bu iyi niyet garantisi, doğuş tezgahı iyi kurmuş.
  • Şanzıman tamirinin aracın fiyatına oranla çok aşırı tutacağını zannetmiyorum ancak bütçenizi sonuna kadar zorlayarak araç alıyorsanız sıkıntı olabilir. Hiçbir arıza olmasa bile balata değişimi çok uzak değil.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.