Şimdi Ara

Sabahları fren pedalı aşırı sertleşmiş buluyorum. Sebebi nedir? [Güncellendi]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
32
Cevap
0
Favori
14.377
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 3 yıl sonra gelen edit. İlk mesaja editlendi (17 Eylül 2023)

Herkese merhabalar.

Otomatik aracımı Sabahları araca bindiğimde çalıştırmak için fren pedalına bastığımda fren pedalının çok sert olduğunu fark ettim. Yani arabayı kapatmışım 10 kere fren pedalını pompalamışımda arabayı öyle terk edip eve çıkmışım gibi. Ama arabayı çalıştırdığımda fren pedalı hemen yumuşuyor ve frenleme konusunda bi sıkıntı yaşamıyorum. Arabada elektronik el freni var ve en dik yokuşlarda bile el frenini çektiğimde milim bile oynatmadan tutuyor, günlük kullanımdada frenlerimde bi sorun yok

Kimilerine sordum otomatik araçta olur öyle dediler ama pek alakalı bulamadım. Fren pedalım diğer araçlara göre biraz yumuşak bu arada, Sizce sorun neden kaynaklanıyor ? Pazartesi günü servise götürmeli miyim parça arızası mı işçiliği çok çıkar mı ? Başınıza böyle bişey geldiyse ne yapmam gerekiyor nelere baktırayım ?

17 Ocak Pazar editi: arkadaşlar garaja indim aracı çalıştırmadan fren pedalına yine bastım ve hava sesi yoktu, 3-4 defa üst üste bastım en ufak bir hava sesi pompalama sesi yoktu. Yani sanki ben bu konuyu açtığımda aracın frenini 10-15 kere pompalamışımda öyle yukarı çıkmışım gibi.

17 Eylül 2023 editi: arkadaşlar aracımı perşembe günü tespit ettiğim bir hatalı montaj parçası yüzünden sanayiye götürmüştüm ve montajın yanlış olduğunu %100 doğru teyit edip ustamız gerekli müdaheleyi ve tam doğru nokta atışıyla tekrar demonte etti ve aracımla ilgili yağ terlemesi, tıslama sesi gitmişti. Bu parça turbonun emme kısmının arkasındaki plastik bir parçaydı ve egr soğutucusuna iniyordu. Buraya kadar her şey tamam. Kısacası motorun turbo ve emiş sistemiyle alakalı bir hatalı parçaydı. Bunu çözdük. Gönül rahatlığıyla sessiz sedasız gidiyorum. Şimdi bu "ALAKASIZ BİR ŞEKİLDE" fren pedalı olayına nasıl etki etti? Detaylar aşağıda;

Araçta hatalı montaj yapılan parçanın değişimi sırasında ustam, uzaktan gözlemlediğim kadarıyla fren tertibatıyla ilgili bazı vakum hortumlarını çıkarıp geri taktı. Aracı sanayiden çıkardığımda fren pedalının daha keskin dönüş verdiğini, boşluğun çok ama çok aşırı azaldığını, şehir içindeki durma alışkanlığımda frene bastığımda arabanın daha erken durduğunu fark ettim hatta bazen küt diye durup yanımdaki yolcular bi öne atılıyordu. İyice gözlemledim ve gerçekten fren pedalının hissiyatının değiştiğini gördüm. Araç kesinlikle daha güvenli duruyor, pedalın biraz daha dolu olduğunu fark ediyorum ve ufak basışlarda balatalar diske daha hızlı dönütle temas ediyor. Şimdilik sadece ertesi gün pedal şişiyor mu bilmiyorum ama bu kadar da tesadüf olamaz. Sanırım benim ertesi gün fren pedalının şişmesi sorunum çözüldü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MeGaDave06 -- 17 Eylül 2023; 20:35:31 >

• Adam güzelce soru sormuş, cevaplara bak.

Fren sertleşmesi farklı sebeple olabilir.

Westinghouse içerisinde vakum odası hava kaçırıyor olabilir.

Soğuyan havayla birlikte vakum odasındaki havanın hacmi küçüldüğü için vakum odası büzüşür ve motor çalıştırılana kadar fren pedalı sert hissettirir.

Fren hidroliği özelliğini yitiriyor olabilir.

• Adam güzelce soru sormuş, cevaplara bak.

Soğuyan havayla birlikte vakum odasındaki havanın hacmi küçüldüğü için vakum odası büzüşür ve motor çalıştırılana kadar fren pedalı sert hissettirir.

• synthesizer kullanıcısına yanıt

Sorun yok bence arkadaş bir ustaya para yedirmek istiyor  

Sabah-akşam vs arabayı çalıştırken fren sert olur bu normaldir. Manuelde frene basmadan çalıştıranlar farketmeyebilir. Fren hidroliğini iterek frenleri tutturan sistemi itecek newton gücü bacaklarında yok o yüzden elektrikli bir kol desteği var. Basarken elektronik sistem devrede oluyor. Kontak kapalı iken bu sistem devre dışıdır gerçek kuvvetiyle fren sistemini itersin. Araç çalıştıktan sonra sert ise sorun olur çalışıyor iken yumuşaksa sorun yoktur.

O yüzden bazı insanlar yokuş aşşağı düz yolda kontak kapatsak yakıt yakmadan gider miyiz diye düşünürken önüne bir cisim çıktığını varsayıp frene basma durumunu hesaba katsa baya aptalca bir hareket olduğunu anlarlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Storm Raider -- 17 Ocak 2021; 1:21:19 >
  • Araba çalışmadığı için yeterli hidrolik basıncı yok westinghouse da boş. Çalışınca basınç geri geliyor ve yumuşuyor.
    Bence normal.
  • quote:

Orijinalden alıntı: synthesizer

Adam güzelce soru sormuş, cevaplara bak.

Hakkaten hocam bu cevaplar nedir otomobil bölümünü 16-17 yaşına yeni basmış araba kaçırmaya meraklı çocuklar mı bastı anlamıyorum. Otomobil bölümünün admini umarım iş başındadır konumuza dönersek;

Fren hidroliği yazın yeni konmuştu hocam. Westinghouse denen parçayı biliyorum ama çalışma mantığını bilmiyorum. Bu parçayamı baktırmalıyım en öncelikle ?

Bu arada soğuyan havadan kasıt demişsiniz bende şöyle söyleyim. Geçen ay otoparkın düz kısmındaydım ve el frenini bile çekmeden aracı terk ediyordum P ye takıp. Hiçbir frene basılmadan ve el freni çekilmediği halde bile sabah gelip bindiğimde fren pedalının sert olduğunu fark ettim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MeGaDave06 -- 17 Ocak 2021; 1:46:35 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Storm Raider

Sorun yok bence arkadaş bir ustaya para yedirmek istiyor  

Sabah-akşam vs arabayı çalıştırken fren sert olur bu normaldir. Manuelde frene basmadan çalıştıranlar farketmeyebilir. Fren hidroliğini iterek frenleri tutturan sistemi itecek newton gücü bacaklarında yok o yüzden elektrikli bir kol desteği var. Basarken elektronik sistem devrede oluyor. Kontak kapalı iken bu sistem devre dışıdır gerçek kuvvetiyle fren sistemini itersin. Araç çalıştıktan sonra sert ise sorun olur çalışıyor iken yumuşaksa sorun yoktur.

O yüzden bazı insanlar yokuş aşşağı düz yolda kontak kapatsak yakıt yakmadan gider miyiz diye düşünürken önüne bir cisim çıktığını varsayıp frene basma durumunu hesaba katsa baya aptalca bir hareket olduğunu anlarlar.

Hocam konuyla ilgili biraz topic baktım ve şu mesajı gördüm. Westinghouse denen parçada gerçekten bi sorun varsa ?

Bide geçen ay otoparkın düz tarafındaydım ayağımı frenden çektiğimde araç hareket etmediğini fark edince 1 ay boyunca el frenini bile çekmeden direk p ye alıp terk ediyodum. Geçen ay bile sabah bindiğimde pedalın sert olduğunu gördüm. Yani aracın frenini tutacak hiçbir hidroliği devreye sokmadığım halde pedal sert oluyordu. Westinghouse denen parçanın bakılmasıda çok zahmetli değil midir çünkü baya içerde kendisi

• MeGaDave06 kullanıcısına yanıt

Westinghouse sorunlu olsa fren performansın kötüleşir frenler tutmuyor ve bacaklarını yoruyor olurdu bunlar yoksa her zamanki gibi ise sağlıklı çalışıyordur. Sistem kısa süreli sorunlu çalışmaz sürekli sıkıntı yaratırdı bana kalırsa sorun yok.

Araç düz zeminde iken p ye aldıktan sonra frene basıp el frenini almasanda sıkıntı yaşamazsın yük altında kalmaz. Frenin sertliği ilerde alakası olmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Storm Raider

Westinghouse sorunlu olsa fren performansın kötüleşir frenler tutmuyor ve bacaklarını yoruyor olurdu bunlar yoksa her zamanki gibi ise sağlıklı çalışıyordur. Sistem kısa süreli sorunlu çalışmaz sürekli sıkıntı yaratırdı bana kalırsa sorun yok.

Araç düz zeminde iken p ye aldıktan sonra frene basıp el frenini almasanda sıkıntı yaşamazsın yük altında kalmaz. Frenin sertliği ilerde alakası olmaz.

Sizde normal diyorsunuz kafam karıştı internette sabahları fren pedalı sertleşmesi topiclerini görüncede bizim arabadada sorun var herhalde dedim. Bu arada konudan bağımsız bi sorum olacak. Pm kutunuza bakarsanız sevinirim

• westinghausenin içerisinde oluşan vakumu muhafaza etmesi gerekir. sabah aracı çalıştırmadan pedala ilk basışınızda fren yumuşak ikincisinde sert olur. muhtemelen vakum hortumunun bağlandığı yerdeki subap kaçırıyordur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi umut by umut -- 17 Ocak 2021; 2:30:44 >
  • Yokuş bir yere park ediyorsanız ve ayağınız frendeyken oto el freni çekiliyorsa yokuş kalkış desteği devreye girmiş halde olduğundan olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rubelhizb

Yokuş bir yere park ediyorsanız ve ayağınız frendeyken oto el freni çekiliyorsa yokuş kalkış desteği devreye girmiş halde olduğundan olabilir.
    Araç kapalı otoparkta ve dümdüz. Yokuş kalkış desteği var ama ben kullanmaya gerek görmüyorum.

El freni çekik bıraksamda bırakmasamda sabah geldiğimde pedal baya sertleşmiş oluyor
  • Aynı sorun benim jetta 1.2 tsi manuel vites aracımda var,araç sabahları fren pedalı taş gibi oluyor, marsa basmak için debriyaja basmam gerekiyor, eger el freni Çekili degil ve rampa aşagı ise araç öne kayıyor fren pedalına basılmıyor, ilk zamanlar böyle çok ufak kaza atlattım, sizin araç otomatik oldugu için p de duruyor kaza riski olmuyordur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MeGaDave06

Araç kapalı otoparkta ve dümdüz. Yokuş kalkış desteği var ama ben kullanmaya gerek görmüyorum.

El freni çekik bıraksamda bırakmasamda sabah geldiğimde pedal baya sertleşmiş oluyor

Alıntıları Göster

ben bu sorunu fb gruplarindan birinde görmüştüm, ordaki arkadaşlar bu sorunun 'fren tertibatında bulunan elektrovana isimli parçadan olduğunu' söylemişlerdi.

• Yıllar evvel 0 aldığım 2005 model easytronic corsada bu problem olmuştu. Servis garantiden frenle ilgili bir şeyleri değiştirip çözmüştü sorunu. Ama neyi değiştirdi unuttum üzerinden uzun zaman geçti.
  • Vakum kaçağı var bir yerde.

• Freni sert pompaladığınızda hava sesi geliyor mu?
  • Basit bir sorun olur genel bunlar, servise gidin onlar arızayı bulurlar. Sabahleyin taş gibi fren olması normal değil. Genelde arkadaşların dediği yerlerden çıkar arıza.

• quote:

Orijinalden alıntı: Oh Long Johnson

Freni sert pompaladığınızda hava sesi geliyor mu?
    Hayır hocam şimdi indim garaja baktım fren pedalına bastığımda hiçbir hava sesi gelmiyordu. 3-4 defa üst üste bastım yine semsertti ve hava sesi sıfırdı. Yani önceki gün sanki arabayı kapattıktan sonra hava sesi kesilene kadar freni pompalamışımda öyle terk etmişim gibi.

Konu başınada editliyorum şimdi
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.