Şimdi Ara

Ryzen 5 3600 ile çöl sıcaklığından kutuplara götürecek soğutucu tavsiyesi istiyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
106
Cevap
1
Favori
4.547
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadaşlar R5 3600ü 3.6 ghzde kullanmaktan artık FPS değerlerini iliklerime kadar hissedemiyorum. Tek isteğim 4.1 Ghzde maksimum 72 derece görücek bir hava soğutucusu . Sıvı asla ama asla önermeyin lütfen çünkü Sıvı Sızma ihtimali 1/1000 bile olsa asla almayacağım.

Evet google yaz çıkar felan diceksiniz ama ben şahsi sorunlarımı söyliyim şahsi yardım alayım istedim .

Kasa Rampage Joyance 4 tane 120lik fanlar var ön mesh ve ön + üst filtereye sahip .

Stok soğutucum R5 3600ın yanında gelen zımbırtı .

1.25 V verip 4.0 Ghz sabitledim sistem 5-10 dk sonra mavi ekran verdi . Voltajı otomatiğe çektim bu sefer sistem açıldı ama oyunlarda 85 dereceleri gördüm .

Boost moost ne varsa Disabled yaptım 3.6 ghz sabitledim voltajı otomatik yaptım 75-65 derece yükte görüyorum.

Sistemimde RTX 2070Super olduğu için 3.6 ghz gerçek fps değerinden daha az görüyorum ve bıktım sıkıldım artık . Ne önerirsiniz ? Kasayı yeni aldım bu yüzden değiştirmesi sıkıntı olabilir veya kasayı değişşsem bile soğutucu alacağım yani bana öneriniz kasa değiştirmek yerine ne olabilir ?

• ''Sıvı asla ama asla önermeyin lütfen çünkü Sıvı Sızma ihtimali 1/1000 bile olsa asla almayacağım'' Bence bu dar düşünceyi değiştirin ilk olarak. Her sıvı soğutma kullananın bilgisayarına sıvı sızmıyor. O zaman arabaya da binmeyin, o da 1000 de bir de olsa ölümlü kazaya sebep olabiliyor!!!!
    Aynen brolar bi siz akıllısınız ama koskoca kule tipi soğutucuların miladı ve uzunca yıllarca oyun bilgisayarlarında yer almış çatır çatır ocli olarak kullanılmış işlemcileri serinletmiş kule tipi soğutucular Kasaya zor sığıyor, 240 lık sıvı soğutmaların yanından geçemiyormuş () bide kasayı ısıtıyormuş yok kule tipi kasaya girince 10-15 derece daha sıcak oluyormuş OHA OHA uzay montaj gerekiyormuş vs. kabahatli öyle mi ? Kafanızı cidden yaşamak isterdim

Bakın bakalım burdaki tabloda istemediğiniz kadar kule tipi ve sıvı tipi soğutucular var hani sıvı soğutucuların yanından geçemiyormuş ya kule tipleri... bu tabloda ne kule tipleri varda sizin bi halt bildiğinizi sandığınız bi işlemci parası verip aldığınız sıvı soğutucularla sadece 2-3 derece fark ettiricek bir farkla yanınızda bakında bi mozarın. Nerde 10-15 derece daha sıcak çalışan windale 4/6 lar, dark rock 4 ler, arcticler, mugenler ? Ben göremedim. Yanınızdan geçemiyormuşuz ha. Bazıları 240lık sıvı soğutucularınızı bile geçmiş

Üstelik ses seviyesi olarakta hiçte avantajınız falan yok

Hele bide kasaya sığmıyormuş falan siz kule tipi soğutucu kullananların herhalde kasanın ölçüleriyle kule tipinin uzunluğuna bakıp ölçüp tartarak alıyolar herhalde ben hiç kasanın ebatlarına bakmadan kule tipinin uzunluğuna bakmadan alıpta evine gelip "yaaa bu sığmadı" diyen bi saftiriğe denk gelmedim

Konu başlığındaki gibi 3600 işlemcim var soğutucumda tek fanlı kule tipi (egzoz fanı var zaten kasada 2 fanlı soğutucuya gerek yok) 4.1 ghz 1.31 voltajda oyunlarda 62 dereceyi 1 dirhem bile geçmedi. Aynı değerlerde PRİME95 GİBİ İŞLEMCİYE TECAVÜZ EDEN stress testinde ise 84 ü geçmedi.

Daha sonra 4.0 ghz 1.26 voltaja çektim işlemciyi oyunlarda 5 fps bile fark ettirmediği için böyle kullanmaya devam ettim ve sonuç ne mi ?;

Cod warzone; 56 dereceyi geçmiyor
    Apex legends: 58 dereceyi geçmiyor
    Doom 2016: 55-56 derecelerde
    Rainbow six: 59 dereceyi geçmiyor

Cinebench r20 sentetik testi: 3 defa üst üste yapılmak üzere 62.3 derece
    Prime95: 77 derece yarım saatlik test

Şimdi ben imzamdaki 34 esports one ı 230 lira gibi çok uygun bir fiyata almıştım zamanında, o dönem cooler master 240mm lik sıvı soğutucuya ise arkadaşım 650-700 lira gibi bi para vermişti yanılmıyorsam. Sonuç mu ?;

Ondan daha serin ve ondan daha az gürültülü bir soğutucuya sahibim. Bunu onun suratına vurduğumda "o ne kardeş öyle çağa ayak uyduracaksın" cümlesinden başka bişey duymuyorum. Utanma olum yapmışsın bi hata beni dinlemeyerek dediğimde ise gülüyor bozulmakla karışık

Sıvı soğutmalara, hava soğutmaların 2-2.5 katı kadar hatta 3 katı kadar fiyat verin ama burda sıvı soğutucularla ferrari gibi fark atıyormuş gibi psikolojik savunmalara geçin. Sizi alkışlıyorum ama çaresizliğinizi paramda cebimde işlemcimde püfür püfür serinliğinde

İsteyen istediğini kullanır ama gelipte "kule tipi soğutucu" alan adamlarada enayi gibi nitelendirme yaparsanız hele 10-15 derece gibi kasa içinde ütopik, aslı astarı olmayan sıcak çalışma diye iddaa ederseniz orda oturun oturduğunuz yerde ve 10-20 derece fark atıyor gibi sanıp susun kule tipi alanlarında parası cebinde kalsın. Akıllı adam gider kule tipi alır radyatörüyle su pompasıyla sıvısıyla vs uğraşmaz sizin gibide 10-15 derece daha sıcakmış yok kasayı ısıtıyormuş yok hele 240 lıkların yanından bile geçemiyormuş gibi asılsız iddaalara gelmez
  • https://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=2597

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sıvı soğutucunun bağlantısını patlatman için bilerek işkence uygulaman lazım. 7 senedir kullanıyorum sök tak başına neler geldi, eydim büktüm, kasıldı, takıldı vs. Ayrıca sıvı soğutucuların içindeki sıvı düşündüğüm gibiyse iletken değildir, sızsa bile hiçbir şey olmamış gibi kullanırsın, kısa devre yapmaz, silmesen üstünde kurusa korozyon yapmaz. Tabi soğutucu bozulunca sistem kapanır o ayrı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ryzenmaster -- 17 Mayıs 2020; 15:51:15 >
  • 1.25 4 nasıl olmuyor la
  • Fuma 2 tavsiye ederim. Parasını sonuna kadar hakkediyor.
    https://www.sinerji.gen.tr/scythe-fuma-2-120mm-intel-amd-uyumlu-hava-sogutucu-pmu419940
  • fuma2 alıyosun sisteme takıyosun arkana bile bakmıyosun :D
  • Kule tipi soğutucu alırken mutlaka kasanın içine sığacağından emin ol yoksa o çölde bahtsız Bedevi olursun :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chamicals2 -- 20 Mayıs 2020; 2:3:39 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Arctic Freezer 34 Esports Duo. Diğerleri gereksiz pahalı. 1- 2 derece için değmez. Webde bolca incelemesi var.
  • bir işlemci parasını hava sogutmaya vermek ne bıleyım

o paralara 240lık sıvı gosutma alırsın en kalıtelısınden şu yaz gunlerınde bıle 60ı gormeden devam edersın...

hem hava sogutmalarda kasa ıcı sıcaklıga etkısı oldugundan anakartın ekran kartın ve ramlerın daha sıcak calısacak.
  • acura07 kullanıcısına yanıt
    Hocam 240'lık olanlar da pek matah şeyler değil, ne yapsak şaşırdım valla. Bu kadar para ver boşta 40 derece işlemci, yazın ne olur bu işlemcilerin sıcaklıkları kimse düşünmüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ryzenmaster -- 17 Mayıs 2020; 23:21:38 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ryzenmaster

Hocam 240'lık olanlar da pek matah şeyler değil, ne yapsak şaşırdım valla. Bu kadar para ver boşta 40 derece işlemci, yazın ne olur bu işlemcilerin sıcaklıkları kimse düşünmüyor.
    BENDE 120lıgı var o bıle yetıyor acıkcası...

4.4 de kullanıyorum bıde.
  • Kasaya taze hava alip isinani hizlica atmayi halletmeden sogutucudan mucize bekleme..
    Sonrasinda cnps10x optima fermorma v2
    Fuma 2
    Macho a rev b
    Bakabilirsin.
    En uygunu cnps olsa gerek..

Boşver alsınlar 2 kilo kasaya zor sigiyolsr 😂 performansta 240 ligin yanindan geçmiyor kasayı isittigida çabası ben kendim sıvı sogut.a yaptım 100 liraya 😂
    Ryzen 5 3600 ile çöl sıcaklığından kutuplara götürecek soğutucu tavsiyesi istiyorum

• -Gardiyan- kullanıcısına yanıt
    Gardiyan nickli Arkadaşın önerisine kulak verin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ThE LoSt -- 17 Mayıs 2020; 18:36:23 >
  • xcaka28 kullanıcısına yanıt
    uzay montaj testlerde yakalıyor hava sogutmalar.

ama ıste uzay montaj

10 15 derece fark edıyor kasa ıcıne gırınce :D
    sonra dıyorlar neden testlere gore sıcak

burada hava 40 45 derecelere gelıyor kasa ıcı 50 derecenın ustune cıkar bıde sıcak havayı kasa ıcıne verınce nolacak o anakarttır ramdır m2sdd dır kavrulacak

bilindik bır marka sıvı sogutucudan sasmamak lazım :D

tabı totosuna guvenen senınkı gıbı bır setupda kurabılır

Sanada tavsiyem 360lik radyatör al Çin'den yada burdan senin radyatorle onu değiş bedavadan performans alırsın 😉

• Zamanında 225 TL'e aldığım soğutucu ile;

4.2ghz 1,288v
    Boşta; 29 derece
    R20 Testi; 62 derece

• No Way Out kullanıcısına yanıt
    Ortam klimalı herhalde.Ne yaparsanız yapın bulunduğunuz ortam sıcaklığı altına inmez diye biliyorum.
  • xcaka28 kullanıcısına yanıt
    Hava kalmayacak sekilde nasıl bağladın veya havayı nasıl tahlie ettin? Rezervuar olmadan sistemini içindeki suyu nasıl tam seviyeye ulaştırdın acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ryzenmaster -- 17 Mayıs 2020; 18:9:46 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.