Şimdi Ara

Rutin bakımlar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
1.388
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arabanızı düzenli rutin bakımlara sokuyor musunuz?
    4 Filtrenin değişmesi mühim mi?
    Araba kitapçıklarında şanzıman yağının 3 yılda bir değişmesi gerektiği yazar ama sanayiye sorduğumda 10 yıl bile götürür diyorlar?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• düz vites araçlarda şanzıman yağının baskı-balata değişirken yenilenmesi yeterlidir hocam.

• nasıl konu bu yahu. adı üstünde bakım.

otomatik şanzıman yağları değişim istiyor ama mesela benim araç manuel kitapçıkta yağ değişimine gerek yok yazıyor.
  • Kitapçıkları yazanlar,aracı tasarlayanlar aslında cahil cühela insanlar siz ustalar ne derse onu yapın. Hatta aracın anahtarlarını bana bırak git dese bile hiç itiraz etmeden bırakın gidin.
  • Bir araç için 150k km ömür biçilir. Ömür boyu yağ değişimine gerek yok demek 150k km boyunca sorun olmaz demektir. Bunu Anlatan Adamlar kanalında ki arkadaş açıklamıştı. Ömür boyu = 150k

yani 75k’da ki bir araç, üreticinin biçtiği ömürün yarısını doldurmuş demektir.

Sen 1m km de sürersin ama sağlıklı ömür bu maalesef.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • ø kullanıcısına yanıt
    bakımlı 150 bindeki motor daha ömrünün çeyreğine gelmemiştir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • emir.ksk kullanıcısına yanıt
    Bizim için öyle başka yerde 150.000’e gelmiş araba ölüdür

• ø kullanıcısına yanıt
    He he adamların boya takıntısı bile yok

• quote:

Orijinalden alıntı: ø

Bizim için öyle başka yerde 150.000’e gelmiş araba ölüdür
    Tam tersi. Bizde 1 milyona ulaşmış araç göremezsin ama y.dışında yıllardır aynı aracı kullanan insan çok.
  • ne 10 yılı 20 yıldır aynı yağ var. 4 yıl önce değiştireyim dedim,kimse değiştirmedi. değişmez o diyorlar inatla .

diğer filtrelere gelirsek değişmesi lazım .atmosferik benzinli için şehir içi 20 bin şehirdışı 30 bin km
  • Her bakımda Yağ-Yağ Filtresi,Hava Filtresi,Polen Filtresi
    Her 2 bakımda bir Mazot Filtresi
    60.000 Km'de 3 yılda bir Direksiyon,Fren hidroliği ve Şanzıman yağı değişimi önerilir
    80.000 Km 4-5 Yılda birde Triger-VKayışı-Devirdaim-Gergi Bilyaları Kontrol edip değiştirilmeli

Bunları yaptığınız taktirde sorunsuz binebilirsiniz
  • tenekekutu kullanıcısına yanıt
    Ben de bıktım bu ustalardan. Yakınımda servis de yok. Nazlana nazlana illa değişim olmaz sen abartıyorsun deyip duruyorlar. Zannımca büyük işler arasında ufak tefek bakımlarla uğraşmak istemiyorlar. Kızgınlığımdan Youtube'den bakıp kendim değiştirmek istiyorum ama şimdi mesele araba olunca insan korkuyor 120'le giderken araba hata verse sonucu ölüm. Rutin bakımları da çıraklara veriyorlar düzgün yapmıyorlar diye herkes şikayetçi kötü sonuçlar çıkıyormuş.Servis de yakın olsa çok pahalı diyorlar. Bu ülkede her türlü yanan biz oluyoruz.

• emir.ksk kullanıcısına yanıt
    Çoğu kişi yaptırmıyor ki bakımları. Sonuçta biz paronayak olmuş oluyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-4153B7648

Her bakımda Yağ-Yağ Filtresi,Hava Filtresi,Polen Filtresi
    60.000 Km'de 3 yılda bir Direksiyon,Fren hidroliği ve Şanzıman yağı değişimi önerilir
    80.000 Km 4-5 Yılda birde Triger-VKayışı-Devirdaim-Gergi Bilyaları Kontrol edip değiştirilmeli

66.000 KM de aracı aldık.Bu bakımların hepsini yaptırdık.
    Sonrasında ise her 10.000KM de bir Filtre+Yag Degistiriyoruz.20.000KM de bir de Mazot Filtresini ki 10.000 bile beklemiyoruz 8500-9000KM de bir genelde bakım yaptırıyoruz.
  • Hidrolik, şanzıman yağı, kayışların da bakımını yaptırıyor musunuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: Karres

Hidrolik, şanzıman yağı, kayışların da bakımını yaptırıyor musunuz?
    Renault 1.5 DCI icin konusabilirim.Prosedur Oyle isliyor.
    80.000 de Agır Bakım yapılıyor.V kayısı ve Gergi Rulmanı,Motor Yagı,Sanzıman Yagı,Fren Hidroligi,Devirdaim Pompası,Filtreler hepsi degisiyor.

Biz Fren Hidroligi Bakımını Yetkili Serviste yaptırdık hem sanayi ile aynı paraydı hem de arac ile ilgileniyorlar,82 parca kontrolu mu ne var.Onlar yapılıyor.Bir sorun varsa size bildiriliyor.Ayrıca Rno-Dacia da 3 yıl ustunde Uygun Fiyatlı Orjinal Motrio ile Bakım Secenegi Var.

Sanayi ye coook guvendiginiz bir usta var ise ve Parcaları Kendiniz alıp goturmek sartı ile goturmek lazım bence yoksa 20 liralık kagıt filtreleri filtre diye takıp 2 katına size takabiliyorlar.Duzgun malzeme kullanan ya da kullanamak isteyen cok usta yok.Paranın yanında aracınızı da ciddi riske atıyorsunuz.

Anlatan Adamlar MANN serisinde izleyin Hava Filtresi Bildigin kagıt ve Nasıl yanıyor Kalitesiz urunlerde, Cakmagı caktıgı an filtre yanıyor.Bu filtreleri takıp arac riske atılır mı?

• Filteler tabii ki önemlidir.Hava filtresi özellikle.Çünkü toz zımpara gibidir.Filtre kötü ise işini güzel yapmazsa toz silindir içini zımpara gibi çizer piston hareket ederken.Mazot filtresi ülkemizde daha da önemli.Şanzıman yağı arabayı 400-500 bin km kullanırım diyorsanız her 60.000 kmde bir değişmeli.Benzin filtresi 30.000 km.Direksiyon yağı 100-120 bin kmde bir,fren hidroliği 2 yıl veya 40.000km.Antifriz de kayış değiştirirken değişir genelde.Bunların hepsi benim şahsi fikrimdir.Kullandığım araçlarda hep böyle yaptım hiçbiri sıkıntı çıkarmadı sadece bakım yaptırdım.
  • Karres K kullanıcısına yanıt
    Her bakımda Yağ-Yağ Filtresi,Hava Filtresi,Polen Filtresi

• huso kullanıcısına yanıt
    Allah kaza bela vermesin bakımsız araba bedelini yolda ödetir :) En iyisini yapıyorsunuz
  • caldexterr C kullanıcısına yanıt
    Bizim ülkede 200 bin km'de araba ilanı yok

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.