Şimdi Ara

PERİYODİK (YILLIK) BAKIM HAKKINDA

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
31
Cevap
0
Favori
5.045
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2010 model sıfır aracın ilk periyodik bakımında (temmuz 2011) yağ,yağ filtresi,hava filtresi,polen filtresi değişimi ve radyatör, camsil suyu

eklemesine 250 küsur TL gibi bir ücret istemişlerdi ve o gün için memnun edici bir miktardı özellikle opel ve ford servisine aynı bakımı yaptıran

arkadaşların ödediği daha yüksek ücretleri duyduktan sonra iyi bari dedim aracı güzel paraya aldık servisten yana da canımız sıkılmicak

anlaşılan diye seviniyordum (sanıyorum en uygun periyodik bakımı kia servisi yapıyordu o gün için. Garantide işlemlerinde de sıkıntı çıkarmadıklarını

duyuyordum baya memnun ediciydi ilk sıfır aracımızı aldıktan sonra). İkinci periyodik bakımı için aradığımda ilk bakıma ek olarak buji değişimi ve

fren ayarı olduğunu öğrendim; ancak istedikleri ücret dudak uçuklatan cinsten oldu. Buarada araç 2010 cerato. Meb başayar şaşmaz ın verdiği

fiyat 475 TL en fazla. kia nın bu ayın sonuna kadar uyguladığı yaz kampanyalı fiyatla bilrlikte 445 TL civarı olabileceğini söylediler. Neyse bi

hasibe çektikten sonra opal servisini aradım onlar da aynı işlemler için 400 Tl civarı bir bedel çıkacağını söylediler.

Muhtemelen periyodik bakımlarda yapılan işlemler her marka içiin aynıdır ancak merak ettiğim bu ücretler sizce de çok değil mi?

Diğer markalarda durumlar nasıl?

• Ford focus için geçen gün fiyat aldım. 2.ci bakım araç DİZEL Yetkili ford servisi (tan oto)

Yapılacak işlemler ve değişek parçalar kullanılacak malzemeye kadar yazdırdım

Yağ
    Yağ filtresi
    Hava filtresi
    Polen filtresi
    Gerek olmasada mazot filtresi (ki dizel araçların benzinliye bakımda fark atmasına neden olan unsur)
    Genel kontrol
    Balata temizleme
    İşçilik

Kdv dahil 390 tl direk fiyat.Firmada çalışan tanıdığımız var devreye soksak dediğimdede abi sen gel bişiler daha ayarlarız dediler.Fiyatı siz karşılaştırın isterseniz.

Bu arada her konuda dizelin bakımı pahalı diye bilmeden atıp tutan yada kendini avutanlara duyurulur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zugasi_berepe

Ford focus için geçen gün fiyat aldım. 2.ci bakım araç DİZEL Yetkili ford servisi (tan oto)

Yapılacak işlemler ve değişek parçalar kullanılacak malzemeye kadar yazdırdım

Yağ
    Yağ filtresi
    Hava filtresi
    Polen filtresi
    Gerek olmasada mazot filtresi (ki dizel araçların benzinliye bakımda fark atmasına neden olan unsur)
    Genel kontrol
    Balata temizleme
    İşçilik

Kdv dahil 390 tl direk fiyat.Firmada çalışan tanıdığımız var devreye soksak dediğimdede abi sen gel bişiler daha ayarlarız dediler.Fiyatı siz karşılaştırın isterseniz.

Bu arada her konuda dizelin bakımı pahalı diye bilmeden atıp tutan yada kendini avutanlara duyurulur.

teşekkür ederim hocam aslına bakarsanız baya uygun bir fiyat almışsınız üstüne bi de bir güzel indirim yaparlarsa miiss. Bahsettiğiniz mazot filtresi de

bi 30 TL civarındadır herhalde benzinli versiyon olduğunu varsayarsak en kötü 350 liraya halledilir.

Açıkçası benim de beklediğim değer 300-350 TL arasıydı. 400-475 TL arası bir fiyatlandırma şok etti resmen.

• hertürlü gidip opal a yaptıracam yıllık bakımı ancak yok mudur fiyat konusunda yapabileceğim birşey?
  • unicorn_10

Hocam mazot filtreleri belki dışarda o fiyata olabilir ancak yetkili servislerde firmaya göre en kötü 70 tl'den falan başlıyor.Çünkü benzinli için fiyat farkı hemen hemen 80-100 arası oynuyor dizelle aynı modelin benzinlisi arasında
  • quote:

unicorn_10

Hocam mazot filtreleri belki dışarda o fiyata olabilir ancak yetkili servislerde firmaya göre en kötü 70 tl'den falan başlıyor.Çünkü benzinli için fiyat farkı hemen hemen 80-100 arası oynuyor dizelle aynı modelin benzinlisi arasında

ooo desenize aynı aracın benzinlisi için ikinci yıllık bakım 300 TL civarında olacak. Vay halime diyorum.
  • Hocam telefonda fiyat alın. Uzak değilse gidip pazarlık yapın. Garantiden çıkmasın diye servise gidiyo kullanıcılar serviste eline geçirdiğini delicek illa.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SSamet.

Hocam telefonda fiyat alın. Uzak değilse gidip pazarlık yapın. Garantiden çıkmasın diye servise gidiyo kullanıcılar serviste eline geçirdiğini delicek illa.

hocam opal servisinden telefondan aldığım fiyat 400TL civarı olur.

meb başayar şaşmaz servisinden aldığım fiyat 450TL civarı olur.

ikisi de aşırı fazla ankarada başka yetkili servis yok, bana yakın olan da zaten opal servisi.

"zugasi_berepe" hocam dizel için 390 tl almış benzinlisi de 300tl civarı olur muhtemelen dolayısıyla fark 100tl ve az bir para değil o_0

üstelik yaz kampanyası dahilinde fiyatlar böyle bir de servis çok yoğunmuş 30 undan önce bakımı yaptırmam lazım yaz kampanyasından yararlanmak

için ve işin kötü yanı arabayı sabahtan bırakıp akşam alacakmışım.

Servistekiler yapılanları fiş de listeliyorlar ve bedellerini yanlarına yazıyorlar işçiliği de yazıyorlar. yaz kampanyasından %8 lik bir

indirim olucak muhtemelen işte listeden onu düşüyorlar ve bunu ödeyeceksin diyorlar. Merak ettiğim pazarlık yaparak indirebilir miyim?

• quote:

Orijinalden alıntı: unicorn_10

Hocam indirim işçilikte olur yani yüzyüzede fiyat almanızda fayda var bence.
  • parça konusunda indirim yapmazlar ama işçilikten kısabilirler.Birde parça konusunda indirim için kampanya olması lazım.mesela geçen sene ford polen filtresi hediye ediyordu periyodik bakımda bu senede hava filtresi yapmış
  • quote:

Orijinalden alıntı: SSamet.

Hocam indirim işçilikte olur yani yüzyüzede fiyat almanızda fayda var bence.

hmm anladım hocam. ilk bakımda hiç pazarlık olayına bile girmemiştik 250 civarı zaten bir hayli az gelmişti o anın sarhoşluğu ile enayilik yapmışız.

neyse ikinci raund da artık allah ne verdiyse yapacam birşeyler umarım bi 350TL civarı halledilir de param cebime kalır.

quote:

parça konusunda indirim yapmazlar ama işçilikten kısabilirler.Birde parça konusunda indirim için kampanya olması lazım.mesela geçen sene ford polen filtresi hediye ediyordu periyodik bakımda bu senede hava filtresi yapmış

hocam o filtre hediyesi de ayrı bir göz boyama numarası olmuş aama haklarını vermek lazım.

Yahu adamların yaptığı çakallığın sınırı yok. Bakımda yapılan parça değişikliklerinde parça fiyatları zaten piyasanın bir hayli yukarısı oluyor. Parça fiyatından zaten

işçilik parasını alıyorlar üstüne bide hayli yüksek işçilik parası ekliyorlar listenin sonuna.

• Eveet bugün sabahtan 10 civarı gittim 12 civarı da teslim aldım aracıı.

2. yıllık bakımda yapılan işlemler:

-HAVA FİLTRESİ...................................................23,20
    -YAĞ FİLTRESİ.....................................................10,50
    -POLEN FİLTRESİ..................................................47,80
    -WW.H-CAM TEMİZLEME SABUNU 32ML......................2,80
    -WW.HV-FREN BALATA ENDÜST. TEMİZL. 500ML..........6,30
    -MOTOR YAĞI 5W/30.............................................84,76
    -YAĞ TAPASI.........................................................5,00
    -KARTER YAĞ TAPA PULU.........................................1,40
    -ÇOK AMAÇLI SPREY WD-40 200ML..........................10,00
    -15.000 KM BAKIM................................................66,00
    -ATIK FİLTRE BEDELİ...............................................6,60

KDV'Lİ TOPLAM TUTAR:......................................280,00
    İNDİRİMLİ TUTAR..............................................266,77

araç 17500 km de olduğu için buji değişimini eklettirmedim ömrü 30000 km olduğu için. Eğer eklettirseydim 100TL imiş fiyatı. Bir de yağ kanallarını ve

ve yağ haznesini falan temizleme işlemi varmış özel bir sprey ile, onun için de 100TL dediler. Buji ve yağ temizliği yaptırmama rağmen ve elimden gelen

pazarlığı yapmama rağmen 266,77TL den aşağısına çıkamadım.

atık filtre ve 15000 bakım için istenen 72TL gibi gereksiz gözüken bedeli de daha yeni farkettim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi unicorn_10 -- 29 Haziran 2012; 18:31:06 >

• Ayrıca frenler ve el freninin de sertliği artmış ancak daha güzel olmuş. Bir de ne zamandır fırsat bulup da söyleyemediğim vites geçislerindeki

silkelenme ve sarsılmayı da belirttiğim için güzelcene halletmişler, artık olması gerektiği gibi kaymak olmuş

Aracı altıktan sonra çekişteki farkı da hemen hissettim dedim psikolojik olarak öyle olmasını istediğim için midir aracın performansı daha iyi geliyor

bana diye düşünüyordum. Sonra bi lastik hava basıncına bir baktırayım dedim nedense belirli bi süre sonra düşüyor, onu 33 e çıkartıyım da yormasın

boşuna diye akaryakıt istasyonuna girdim, bi baktım tüm tekerler 37 PSI. Yuh ya dedim napmışlar böyle. İdeal 32 PSI diye biliyordum bunlar baya

sınırları zorlamış herhalde. Neyse onu da 33 PSI ya düşürdüm. İyiki istasyona girip bakmışım, yoksa bizim yollar çok bozuk sağ şeritin ortasında

yarım metrekarelik kare çukur, yolda çökmeler hatta ilginçtir silindir şeklinde yükselmeler mevcut.

• bugün arkadaşım civicin ilk bakımını yaptırdı. 280 tl polen filtresi dahil. bu ay bende aynı araca yaptıracağım.arkadaş adana da yaptırdı . bakalım ben malatya da ne kadar fiyat alacağım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Merak ettim daha 15000 km de olan bir araca, bir kucuk wd40 i nereye siktilar? O aracta daha egzost bile paslanmamistir:) ayrica tapa pulu kaucuk mu? Yoksa bakir mi? Bence normal bir fiyata cikmissin. Bir daha ki bakimda acisini cikarirlar senden

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yetkili mercedes servisinde çalışıyorum..

Bahsettiğiniz bakımları yapıyorum 1 saatimi almıyor bunları yapmak ve tutarı 650 - 700 TL'den aşağı olmuyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: rumelian

quote:

Merak ettim daha 15000 km de olan bir araca, bir kucuk wd40 i nereye siktilar? O aracta daha egzost bile paslanmamistir:) ayrica tapa pulu kaucuk mu? Yoksa bakir mi? Bence normal bir fiyata cikmissin. Bir daha ki bakimda acisini cikarirlar senden

Motoru temizlemek için :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ~Trabzon61~

quote:

quote:

Motoru temizlemek için :)

Sadece platigini mi? Yoksa metal aksami da temizleniyor mu? İsininca zarar vermez mi? Leke birakma vs

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Sadece platigini mi? Yoksa metal aksami da temizleniyor mu? İsininca zarar vermez mi? Leke birakma vs

Ben balata spreyiyle yapıyorum sadece ama ikisini karıştırıp yapanlarda varmış.. Sıktıktan hemen sonra güzelce silindiği için problem olmuyor.

Görünüm olarak parlak olsun yeterli deniyor bize :) Yani işi yapan kişiye kalmış bir durum..

Ben plastiklerin tamamını ve silinebilir hortumları elimden geldiğince siliyorum işim tamamen bitince.

Araç teslim edildiğinde görünümün parlak ve temiz olması amaç..
  • Rot ve Balans ayarıda yaptırmanızı öneririm o şekilde fiyat çıkarsınlar.

Normal bakımda servisler Rot ayarı yapmıyorlar sizin istemeniz gerekiyor...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.