Şimdi Ara

Resimli DVD Dolabı Yapımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
533
Cevap
11
Favori
67.227
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

malum çoğumuzun tutkusu dvd arşivciliği, gerek dizi gerekse sinema filmlerini bluray rip olarak veya dvd r olarak bir şekilde edinip kendi imkanlarımızla dvd kutuları alıyor ve hazırladığımız ya da çeşitli sitelerden bulduğumuz cover ları bastırarak mükemmel bir görüntüye sahip oluyoruz...

bir kere bunun tadını alan insan kolay kolay bırakamıyor kesinlikle, bence tek oto kontrol yolu, kotalı nete geçmek... başka da bir çözüm bulamıyorum cidden yok...

uzun zamandır yaptığım dvd arşivini güzel bir şekilde sergileyebilmek adına dvd rafı arayışındaydım... takdir edersiniz ki arşivi sadece bakıp kendimizi tatmin etmek için yapıyoruz ve indirdiğimiz / aldığımız bir çok videoyu da izlemiyoruz...

raf bulmak adına gezmediğim yer kalmadı... ikea / bahaus / modoko / bir sürü mobilyacı / gitti gidiyor / hepsi burada...

hiç birinde istediğim şeyi bulamadım... genelde her yerde kitaplık şekilde kütüphane modülleri vardı ve bunlara dvd dizmeyi hiç sevmiyordum...

bir kere önünde deli gibi boşluk oluyordu ve üstteki boşluk da canımı sıkıyordu...

en sonunda gözümü kararttım ve kendim inşaa etmeye karar verdim...

mobilya yapımı cidden baya zor bir şey hazır bulsam kesinlikle girişmezdim bu işe ama ne yaptıysam bulamadım bir türlü...

raf yapımı için öncelikle bahaus dan tahtalar kestirim

kalınlıkları 1,8 cm

küçüklerin boyutu, 90 x 15 cm, 4 adet

uzunların boyutu, 226,6 x 15 cm, 4 adet

bu tahtaların toplam fiyatı 32.45 TL (8 adet fiyatı)

dvd dolabının arkası için ise aşadığaki arkalıkları kestirdim

bunların boyutu 111,3 x 93,5 cm, 4 adet, toplam fiyatı ise 49,51 TL (bu kadar uzun tek arkalık olmadığından tek dolap için eşit ölçüde 2 arkalık kullandım)

raf olarak ise, cam kullandım, genişliği 1 cm... bunları ailede camcı olduğu için beleşe temin ettim baya karlı oldu o açıdan....

gördüğünüz gibi dvd dolabı cam hariç 82 - TL civarına gelmiş oldu, forumda bazı arkadaşlar 500 TL yi gözden çıkartmıştı çok çok daha ufak boyutlu dolaplar için... sanırım bu konu onlar için de faydalı olacaktır...

hesaplamalardan da anlaşılacağı üzere, her bir raf aralığını 21 cm olarak düşündüm.. toplamda 10 raf aralığı olacaktı... böylece dvd kutuları ile üst raf arasında 1.5 cm filan boşluk kaldı... tam bir parmak girme boyutu

derinliği ise 15 cm olarak aldım, böylece gene kutularla bitme noktası arasında 1 cm civarı boşluk kalacaktı ki piyasada satılan çoğu dvd dolabında bu ordan 10 cm den fazla oluyor...

sonra yan tahtaları birleştirme aşamasına geçtim ki bu cidden çok zor oldu özellikle tek kişiyseniz orantılamak inanılmaz zor oluyor aşağıda da göreceksiniz, çok yüksek olduğu için harbiden elem ve keder çektim 4 bir yanı birleştirmeye uğraşırken...

bir diğer zorluk ise, birbirine tamamen dik olarak monte etmekti...

neyse ki avukatım da evde bol miktarda kalın kitabım var... okumaktan başka işlere de yaradıkları kanıtlanmış oldu böylece :D

4 taraf birleştiğinde aşağıdaki görüntü oluştu... ama dediğim gibi uzun olması, inanılmaz zorluklar çıkarttı devamlı devrildi, yan taraflar uzun tahtaları tutmakta hafif kaldı vesaire... ama Allaha şükür holloldu...

ve artık sıra geldi arka kısımları çakmaya...

arka kısımları da çakıp, dolabı kaldırdığımda böyle bir devasa yığın vardı karşımda... aslını isterseniz ben bile heybeti karşısında OHA dedim :D

daha önceden söylemiş miydim bilmiyorum ama küçük bir ayrıntı;

bu dolaplardan 2 adet yaptım sebebini anlayacaksınız birazdan...

tüm çakma ıvır zıvır işler bittikten sonra, sıra rafları tutturmak için o küçük aparatları çakmaya geldi...

en kolay iş buymuş gibi görünse de beni en çok oyalayan şey bu oldu zira milimetrik sapmalar bile herşeyi mahvedebilir, rafların yamuk durmasına sebebiyet verebilirdi... bu sebeple o kadar ince hesap yaptım ki... zaten bariz 2 saati sadece ve sadece hesaplama yaparak geçirdim...

her şey bittiğine göre, artık rafları yerleştirme zamanı geldi

hepsini takdığımda ise aşağıdaki görüntü oluştu...

bu sırada L biçimindeki aparatı demir aparatı duvara çaktım ve dolaba monte ettim ki az sonra hayvani ağırlığa ulaşacak dolaplar bir gece vakti devrilmesin :D

yavaş yavaş dvd leri dizme zamanı geldi sanırım...

evet cidden süper bir görüntü ortaya çıkmaya başladı... uzun zamandır istediğim şey buydu cidden...

dvd leri dizdikçe dolap da kendini göstermeye başlamıştı...

bir sebepten ötürü, 4 adet cam raf büyük geldi... onları törpületmeye yolladım onlar da bugün yarın gelirler... geldikleri anda dolacaklar yawrucaklar haberleri yok...

bu uzun uğraşın son hali aşağıdaki resimdir arkadaşlar... cidden çok uzun zamanımı aldı deli gibi terletti daha önceden mobilya ile hiç uğraşmadığım için bir sürü hata yaptım daha fazla zaman harcadım ama şimdi arkama yaslanıp baktığımda vay be renzo harbi değdi diyorum... (tahtaların yanları için de çok güzel kendiliğinden yapışkanlı kağıt kaplamalardan almıştım ütüyle ısıtıp yapıştırıyorsunuz ama resimlere yetişmedi... cam raflar da gelsin son halini görürsünüz)

dediğim gibi 2004 senesinden beri arşiv yapıyorum ve şu anda baktığınız resimde 1200 den fazla DVD var hele cam raflar da gelsin tamamlansın asıl resimleri o zaman çekip koyarım buraya...

bu arada bir parantez açayım arkadaşlar...

arşivciliğin sonu yok... tamam dolaplara bakmak cidden çok güzel ve tatminkar ama bu yol uğruna harcanan para ve emek devasa... girmek de dert girmemek de....

ama bana sorarsanız eğer henüz bu işe bulaşmamışsanız, sakın ola ki girmeyin... henüz işin başındaysanız da hazır yol yakınken geri dönün...

sonuç olarak dolap için harcadığım para;

tahtalar + arka kontrplak için 82 TL
    tahta yan kaplamaları için 5 TL
    rafların üzerinde duracağı ufak tutacaklar için 3 TL
    +---------------------
    90 TL + cam masrafı...

90 TL ye kapatmak şaka gibi... oysa her baktığımda aldığım zevke paha biçilemez

artık bu başlık altında dolap yapımı ile ilgili konulara değinelim istiyorum,

konuyu okuduktan sonra bu işe girişecek bir sürü arkadaş olacağına inanıyorum, benden bu konuda çok daha fazla tecrübeliler de muhakkak ki vardır hep birlikte daha iyi dolaplar için güçlerimizi birleştirelim derim, ne dersiniz ??

fikir edinmek açısından sizin de dolap resimlerinizi bekliyorum...
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• bizim burda hazır satılmış olarak var ama cam değil tahtadan 35 tl ama okadar büyük değil seeninki gibi iki taraflı dğeil tek taraflı
  • artık çok geç keşke önceden söleseydin yau :D

şaka bir yana nerede bu söylediğin yer ??

ben bir türlü bulamamıştım, üst ve önde boşluk olmasın istiyordum... yükseklik olarak da tatmin edici olmalıydı... nihayetinde giriştik bi işe bakalım...
  • Eline sağlık güzel olmuş.

Benim yapacağımın hemen hemen aynısı. Hatta alttaki boş daireye tutacam bu gidişle.

Yalnız resimleri 1 saatte açıyor. 3 mb herbiri. Resimleri link olarak yayınla bence. Kotalı olanların kotaları uçar birden.

Benimki bu şekilde idi. Arşiv Teknikleri konusunda da yayınlamıştım. Sen bedavaya getirmişsin resmen. O fiyata yaptıracağımı bilsem bugün yaparım şimdi.

Hatta son zamanlarda düşünüyorumda "U" şeklinde yapsam nasıl olur acaba? Bu gidişle odanın biri D&R gibi olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ExECaLiBuR -- 13 Haziran 2009; 15:59:55 >

• Çok büyük bi bütçe ister, sadece coverlar bile. yanda x360 ps3 duruyor. inanılmaz.
    Son fotoğrafı arka planım yapıyorum. Bir gün mutlaka böyle bi odaya sahip olmalıyım.
  • güzel sözler için teşekkürler...

resimleri upload bile bir hayli zaman aldı, çözünürlüklerini düşürüp yeniden upload edeyim o zaman

benim tahmin ettiğimden çok daha uzun sürdü dolabı yapması ve cidden çok zorluk çıktı...

bu işe girişmeden önce 2 kere düşünmek gerekiyormuş :D
  • Ağlamak istiyorum.

Elinize sağlık. Gerek arşiv gerekse de raf şahane
  • teşekkürler arkadaşlar...

bu inşaa işe girişmek isteyenler için her türlü yardıma hazırım...

bu arada bahaus da tahtaları kestirmek maks. 20 dakika sürüyor güzel bir olay... tedbirli davranıp akşam 21.00 sonrası gitmek daha mantıklı az biraz hafifliyor yoğunluk...
  • Bauhouse'da kestirmesi bir şey değilde getirmesi problem. Araç lazım. Kargo vb. ile göndermeleri lazım. Neyse şu temmuz ayı gelsin. Yapacağım bir şeyler artık. Hatta sürgülü çift katlı felan düşünüyorum ama sürgü materyalleri ayarlaması biraz zor iş. Sitelerde birine sormam lazım.
  • taylan diyecek birşey bulamıyorum dostum tek kelime MUHTEŞEMSİN...

not:pm den goruselım bana bıraz bılgı ver sana zahmet..
  • istanbulda mı oturuosun ??

ben kestirdim taksi vardı kapıda onunla da anlaştım, 15 TL ye kapıya kadar getirdi bıraktı taşıdı saolsun amcam...

yoksa kargo beklemek filan uzun iş, zaten hewes etmişim o kadar...

saolasın hakancım... pm e cevap verdim acilinden :D

bu arada arkadaşlar bilginiz olsun,

tek dolabı marangoza sormuştum kaça yapar die, raflar hariç sadece kesim ve montaj (raflar hariç, raf yapılacak yerleri bile delmiyor) 230 TL istemişti ki 3-4 farklı yerden yakın cevaplar almıştım... sadece tek dolaba dio bu fiyatı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi renzokuken -- 13 Haziran 2009; 16:59:17 >
  • Ellerine sağlık Taylan kardeş süper olmuş.Arşivinde maşallahı var yani.Aman nazar deymesin.Ama bir şeyi söylemeden duramayacağım.o dolapları duvara sabitlemeyi düşünüyorsun değilmi.Haliyle yüksek ve ağır yani havaleli gibi.Allah göstermesin bir sallantı anında devrilebilir.Benim düşüncem bu tabi katılmayabilirsin.Ama açıkçası güzel olmuş ellerine emeğine sağlık
  • Amin Uğur cum sağolasın...

evet sabitledim duvara L aparatı ile tam ortalarından... yoksa cidden kötü bir sürprizle karşılaşılabilir... camlar o kadar ağır ki...
  • Ankaradayım.

Bauhouse bizim evden 20 km mesafede. Taksiler 40 tlden aşağı gelmez oradan ki bu pazarlık yapınca olur. Neyse şu temmuzu bekliyorum. Odanın dekore işleri olacak önce badana, laminat, vb. onlar bitsin duruma göre bakacağız artık. Yalnız baya masraflı olacak gibi. Bir de masa lazım bu aralar. O da var işin içinde. Çevre birimlerini, hddleri koyacak yer kalmadı.

Bir de ben tavsiye de bulanayım. Rafların önüne, tam bittiği yere yarım milimetrelik bir kaplama, çıkıntı, vb. türü bir şey yap istersen. Yanlışlıkla dvdlerin devrilmemesi için koruma olur. Ben öyle yapmayı düşünüyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: PHI

Ağlamak istiyorum.

Elinize sağlık. Gerek arşiv gerekse de raf şahane

Tam bunları yazıcaktım.Bu arada Allah sahibine bağışlasın diyelim
  • Hocam her şeyiyle süper olmuş Allah bağışlasın
  • Elinize sağlık üstad, mükemmel olmuş. Fotoğrafları görünce böyle bi dolabı isteyesi geliyor ama üşeniyor insan.
  • Arşivin de rafın da inanılmaz güzel olmuş eline sağlık acayip kıskandım seni doğrusu ben basit bi rafı 200 liraya yaptırmıştım
  • quote:

Orjinalden alıntı: (EmRe)

Tam bunları yazıcaktım.Bu arada Allah sahibine bağışlasın diyelim

• Hiç Sıkılmadan okudum konu arşivcilik olunca sıkılmak mümkün olmuyor Rafında Arşivinde Çok harika Gözüküyorlar Görünce Daha Çok Depreşti Bu Arşiv olayı .. Yolun Başında Sayılmam Bilmem Siz Ne Düşünürsünüz Yolun %40 ını aldım galiba :D Coverları kendim yavaş yavaş tasarlıyodum sitelerden indirdiğim bazı coverlar ingilizce olunca editlemek zorunda kalıyorum Olayı biraz daha hızlandırayım da yaz sonunda Yaptırayım Böle Devasa Bişey :D
    Birde Siz coverları kendınızmı tasarlıyorsunuz yoksa hangi cover olursa bastırtıp arsıvlıyormusunuz ?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.