Şimdi Ara

Mengerler kaporayı geri vermiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
190
Cevap
2
Favori
28.979
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
256 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ekim ayında Mercedes A180 için yatırdığımız kaporamızı Mercedes Mengerler Ümitköy Ankara geri vermiyor. Aracın gelmesi 2 aydan fazla sürdüğü ve bu sürede euro kuru aynı kalmasına rağmen aracın fiyatına gelen 50bin₺ zam sonucu aracı almaktan vazgeçtik. Sipariş formunda açıkça, vazgeçildiği taktirde ‘aracın satışı sonrası kapora geri ödenecektir’ yazmasına ve aracın satılmasına rağmen kapora geri ödenmiyor. Sadece biz değil onlarca kişi benzer durumda. Sadece şikayetvar.com üzerinde bir dolu şikayet var. Lütfen girn bakın. Bazıları çok daha fazla tutarlarda kaporalar söz konusu. Böyle büyük bir firmanın bu durumda olmasına anlam veremiyorum. İhtar çektik, Mercedese email ve telefonla ulaşmaya çalıştık ama kesinlikle ses yok. Diğer mengerlerde de sanırım aynı durum var. Bu durumda ne yapılmalı yardımcı olabilecek var mı?

• 'Aracın satışı sonrası kapora geri verilir' maddesi varsa siz aracı almaktan vazgeçtiginize göre uygulumada sorun yok gibi. O zaman kaporanın manası ne?

Biz Doğuş'tan araç alırken kapora verdik. Vazgeçersek baştan kapora iade edilmez diye açık konuştular. Aracı aldık kapora iade edildi. Bilmiyorum biz mi katakulliye geldik...

Not: Arkadaşlar beni özelden darlamayin artık. Konu sahibi arkadaş samimiyse çıksın sözleşme mi var artık neye imza attılar tamamını paylassin hukukçu arkadaşlar ilgilensin. Oradan sadece 1 maddeyi kesip koymakla olmuyor. Paylaşsın görelim. Daha önce de 10 kere yazmışlar neye imzaladın?
    abayismail a kullanıcısına yanıt
    A abayismail demiş ki;
    Mesajı Yerinde Gör
    quote:

Orijinalden alıntı: abayismail

'Aracın satışı sonrası kapora geri verilir' maddesi varsa siz aracı almaktan vazgeçtiginize göre uygulumada sorun yok gibi. O zaman kaporanın manası ne?

Biz Doğuş'tan araç alırken kapora verdik. Vazgeçersek baştan kapora iade edilmez diye açık konuştular. Aracı aldık kapora iade edildi. Bilmiyorum biz mi katakulliye geldik...

Not: Arkadaşlar beni özelden darlamayin artık. Konu sahibi arkadaş samimiyse çıksın sözleşme mi var artık neye imza attılar tamamını paylassin hukukçu arkadaşlar ilgilensin. Oradan sadece 1 maddeyi kesip koymakla olmuyor. Paylaşsın görelim. Daha önce de 10 kere yazmışlar neye imzaladın?

Kapora dediğin işlemde iki tarafında dürüstlüğü esastır.

Arabayı satan adam fiyatı değiştirmez,malı değiştirmez bende sözümü tutar paramı veririm. Değişen euro yok, yeni gelen vergi yok ama ortada heybeye bir 50 bin tl zam var. Birde her arabanın fiyat kırdığı dönemde.

Bu iş böyle yürüyorsa bizde açalım bir bayi satalım 50 bin lira düşükten bir araba, alalım 10 bin kaporayı, sonra diyelim 70 bin arttı arabanın fiyatı. Böyle bir ticaret olabilir mi?

Dostum o kapora bu kapora değil yalnız. Siz sapla samanı karıştırıyorsunuz.

Bir mal üzerine anlaşılmıştır, kapora gönderilip mal bağlanmıştır. Alıcı taraf hiç bir sebep yokken vaz geçerse kapora yanar, satıcının satıştaki vakit kaybının özrüdür bu para. Sen bu konuda mağdur edilen bir satıcı görebiliyor musun? Ben göremedim.

Malın fiyatı konusunda anlaşılmış, el sıkışılmış. Aracın gelip de elde kalma durumundan kaçınmak için sembolik bir 10.000TL alınmış. Bunun adı kapora bile değil aslında.

Sonrasında ortada hiç bir sebep yokken (kur artışı, vergi zammı vb.) adam 50.000TL fiyata eklenti yapmış. Pazarlık üzerine bindirim yapılmış. Hem de hiç bir sebep yokken. Ayrıca olayın üzerinden 2 ay geçmiş. Müşteri 2 ay bekletilmiş. Satıcı taraf tüm mağduriyetleri yaşatmış yani.

Hocam bir arkadaş yazmış, çökün kapılarına, her gelene yaptıkları dolandırıcılığı anlatın. Ben bu ülkede bu tip şeylerden bıktım artık. Diken üstünde yaşamaktan bıktım...

ÖPE BASA VERECEKLER PARANIZI !

Yazdıklarınız arasında tutarsızlık var.

"Ha aracı almaktan vaz geçtim, kaporamın iade edilmesi gerekir." diye yazmış, hemen ardından da kamu ihalelerdeki teminat mektubu uygulamasını örnek göstermişsiniz.

Kamu ihale kanununa göre, ihaleyi kazandıktan sonra sözleşme şartlarını yerine getirmeyen, sözleşmeyi tek taraflı olarak fesheden (sözleşmeden dönen) firmanın verdiği teminat mektubu hazineye gelir kaydedilir ve firma ihale yasaklısı haline gelir. Yani bu olayda Mengerler firmasının yaptığı şeyin aynısı yapılır.

Konuyu açan arkadaş, altına imza attığı sözleşmenin en az 2 maddesini ihlal etmiş ancak hala kendisini haklı çıkarmaya çalışıyor. Firma alıcıya sabit fiyat garantisi ve teslim süresi taahhüdü vermemiş; bunu da sözleşmeye açık açık yazmış.

Arkadaşlar, altına imza attığınız sözleşmelerin çocuk oyunu olduğunu mu zannediyorsunuz? Yarım milyon TL'den fazla yükümlülüğün altına girdiğiniz sözleşmeleri neden adam akıllı okuyup, anlayıp öyle imza atmıyorsunuz?

Şu konudaki en mantıklı yorum bu. Bizim forumdaki bilgisizler, ergenler rezalet başlığı açan her adama ölümüne destek veriyor. 2 dakika mantıklı düşünse konu sahibinin yanlış,eksik ya da bazen yalan konuştuğunu idrak eder. Koskoca Mercedes Türkiye hiçbiryasal dayanak olmadan milletin parasına el koyacak ve bu ülkede bu yanına kalacak öyle mi ? Mafya değil, dolandırıcılık şebekesi değil. Dünyanın en büyük araba üreticilerinden birinin Türkiye sorumlusu mafyavari yöntemle paraya el koyacak ve haklı olduğunu iddia eden kişi de hakkını sosyal medyadan aramaya çalışacak. Haklıysan avukata gider paranı söke söke alırsın. Sosyal medyadan baskı oluşturarak almaya çalışmazsın. Bu tür rezalet başlıklarında konu sahipleri %99 yalan söylüyor, eksik anlatıyor. Forumdaki kraldan çok kralcılar da firmaya saydırıyor. Ben firmaların yerinde olsam bu konuyu kanıt göstererek marka itibarını zedelemekten, hakaretten suç duyurusunda bulunurum ki şark kurnazları firmanın itibarıyla oynamasın. Cebinde simit parası olmayan çulsuzlar yarım milyona araba almaya çalışan zengin adamın olmayan hakkını arıyor tam bir komedi :)

• Geçmiş olsun ne kadar gitti

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 'Aracın satışı sonrası kapora geri verilir' maddesi varsa siz aracı almaktan vazgeçtiginize göre uygulumada sorun yok gibi. O zaman kaporanın manası ne?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abayismail -- 12 Ocak 2021; 17:17:4 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • gamba kullanıcısına yanıt
    Gidin Galeriye oturun gelen her müşteriye yaptıklarını anlatın, o gün alırsınız paranızı.
  • Burası muz cumhuriyeti değil hukuki haklarınızı kullanın, ihtar çekmekle doğru bir iş yapmışsınız, inşallah mağduriyetiniz giderilir.

• Peşine düşün paşa paşa verecek

• defiant82 kullanıcısına yanıt
    10bin₺ gitti ama 1₺ bile olsa kolay kazanılmıyor
  • Haram o para. Durduğu saniyesi günah işliyor. Hukuk hızlı işlese sağlam 3 5 katı ceza verseler bir daha yapsınlar göreyim. Para kolay kazanılmıyor. Gelmesi belki aylar sürecek araca niye kapora yolluyorsunuz. Alıp 40 50 üzerine okutmak için mi

• quote:

Orijinalden alıntı: gamba

10bin₺ gitti ama 1₺ bile olsa kolay kazanılmıyor

Yani orası öyle tabi ama vermezler gibi sanki umarım hakkınızı alirsiniz 

• Sözleşme var mı peki ortada? Sözleşme yoksa iade etmek zorundalar. Gerçi sözleşme olsa bile sektörde kaporanın müşeriye iade edilmesi esastır. Vermediğin hizmetin neyinin parasını alacaksın ki?

Sözleşmede şu şekilde oluyor genelde, ya getirilen araç satıldığı zaman kapora iade edilir ya da araç cayma bedeli vardır o rakam bellidir ona göre kesinti yapılır. Ama dediğim gibi bu çok özel siparişlerde uygulanır, genel geçer satabileceğiniz araçta sektörde kimse bu şekilde davranmaz. Mercedes gibi firmanın yapması ilginç geldi. Cevap olarak ne diyorlar peki? Neye göre iade etmeyeceklermiş size parayı?

• Teşekkürler umarım öyle olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-007649809

Burası muz cumhuriyeti değil hukuki haklarınızı kullanın, ihtar çekmekle doğru bir iş yapmışsınız, inşallah mağduriyetiniz giderilir.
    Zamanında olmadıktan sonra gelen adalet muz cumhuriyetlerinde oluyor malesef. Mahkemeye verdin çok hızlı bir şekilde nitelikli dolandırıcılık davası için tebligat gitse görürüm onları ben. Mahkemede o kadar çok dosya var ki...

• tenekekutu kullanıcısına yanıt
    Sözleşme yok sadece sipariş formu. Onda da satılınca masraflar hariç geri ödenir yazıyor. Bize de bir fatura göndermişler masraflara istinaden. Sözle de biz o parayı gelir kaydettik gerl alamazsınız dediler.
  • Ben sero B kullanıcısına yanıt
    Büyük firma olmaz artık buna tenezzül etmezler dedik ama insan başına gelince anlıyor olabileceğini
  • 10 bin TL ne masrafı etmişler ki sattıkları diğer kişiden alamayacakları ? Faturada masraf kalemleri belli mi? Çekin ihtarı geçin saçma sapan şeyler kısacası yapılan. Patron firmasında çalıştım o bile iade ediyordu ki bazen getirilen araç 6 ay satılmazdı bile. Saçma saçma şeyler kısacası bu yapılan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tenekekutu -- 10 Ocak 2021; 20:32:5 >
  • Ayrıntılı şekilde yazarsanız ekşi sözlükte başlık açabilirim. Müşterisini mapdur eden firmalar hiçbir şekilde yola gelmese bile, başlık açılıp entry ler girildiğinde paşa paşa geri dönüyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: gamba

Büyük firma olmaz artık buna tenezzül etmezler dedik ama insan başına gelince anlıyor olabileceğini
    Sözleşme şartları ne olursa olsun emanet para bu. Emanet paranın faizini işletemezsin. Yanlış anlama ama bu kaporacı tayfa yüzünden millet perişan oldu. Bayi ağabey araç satıldı diyor gemide. Kaporası var diyor. Kapora aracın satıldığı manasına gelmiyorsa nasıl satılıyor diyorlar. Depoda olmayan araca kapora vermem.

• Eksisozluk başlık açsanız yeterli olur

• quote:

Orijinalden alıntı: Ben sero

Haram o para. Durduğu saniyesi günah işliyor. Hukuk hızlı işlese sağlam 3 5 katı ceza verseler bir daha yapsınlar göreyim. Para kolay kazanılmıyor. Gelmesi belki aylar sürecek araca niye kapora yolluyorsunuz. Alıp 40 50 üzerine okutmak için mi

yahu sen türkiyede yaşayan herkesin müslüman olduğu kanısına nasıl varıyorsun ?

herkesin inancı inancsızlıgı kendine. belki herhangi birşeye inanmıyor. dolayısla haramını helalını kendine sakla.

• silverusta S kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler öyle yapmayı düşünüyorum
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.