Şimdi Ara

Manuel Ceed CRDI yakıt paylaşımlarım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
112
Cevap
0
Favori
2.706
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • [Konunun eski başlığı : 1.2 TSI ile 1.6 dizelin yakıtlarını gerçek kullanım şartlarımda karşılaştırdım]

[Ceed yakıt paylaşımları ile buradan ara sıra bilgi paylaşımı yapacağım]

Araçlardan biri Fabia III 1.2 TSI 110hp DSG (arkadaşımız yeni aldı, 5000 km'de)
    Diğeri benim Ceed 1.6 dizel manuel (46 bin km'de)

Ceed'in, Octavia 1.6 TDI'dan özellikle şehir içinde daha fazla yaktığını biliyoruz. O yüzden ceedin yakıtını biraz düşük farzederek Octavia 1.6 dizele uyarlayabilirsiniz.

Öte yandan Fabia'nın rodajda olduğunu da belirtelim. Test esnasında Fabiada 2 kişi, Ceed'de 1 kişi idim. Fabia ile Octavia arasında yaklaşık 80 kg yani 1 kişi kadar fark var. Yani Fabia'yı bu ağırlık fazlası ile Octavia 1.2 TSI gibi kabul edebilirsiniz.

Testi kendi ev-iş güzergahımda, biraz da sağa sola gidip gelerek yaptım. Ama iki araç için de aynı yoları aynı şekilde izledim. İki ölçümde de klimalar açık. İkisinin de test sonunda ort hız : 38 kmh.

Evim, okula göre yüksekte ve 3 km uzakta.

1. nokta eve gidiş
    2. nokta evden okula dönüş
    3. nokta ise okuldan tekrar çıkarak bu sefer düz yolda yer yer hızlanarak ve 2 tane kırmızı ışıkta bekleyip kalkarak gidiş geliş.
    Toplam geçilen yol araç başına 13.4 km. İki araç da sabah kullanılmış, öğlene kadar biraz soğumuş.

Bu 3 noktadaki yakıt ortalamaları:

Fabia 1.2 TSI 110hp DSG ile,

11.1 lt - 9.6 lt - 8.6 lt

Dizel Ceed ile

8.6 lt - 7.4 lt - 6.7 lt

Ceed verilerini mesela 0.5 - 0.7 gibi düşürerek Octavia/Golf 1.6 TDI'ın ne yakacağını bulabilirsiniz.

Edit: Sabit 90 kmh ile eğimsiz sahil yolunda deneme;

quote:

Orijinalden alıntı: turkeril

Yasadigim yerde pek duzluk olmadigi icin karadeniz sahil yolunda buldugum firsati degerlendirdim. Rize donusunde Of-Arsin arasinda (ikisi de deniz seviyesi) 34 km boyunca 6. Vites 90 kmh cruise ile sabitledim. 4 isiktan gectim ama 2sini pek yavaslamadan gecebildim. Tuketim fotolardaki gibi 3.6 oldu. Bu kadarini ben de beklemiyordum. Pompa olcumu yapmadim ama onceki depo olcumlerim yb ile 0.1den fazla sapma gostermedi genelde.

Birkac kmlik denemelerde 100 kmh ile 4.0, 110 kmh ile 4.5, 120 kmh ile 5 civari yaktigini gozlemledim. 120 ile klima acik 5.3 yakti. Aracta 3 kisi (1 i 8 yasinda cocuk) ve bagajda 2 valiz vardi. Sicaklik 27-30 arasi, klima kapali, lastikler gy egp 33psi ile olcum yapildi.

Edit: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turkeril -- 9 Ocak 2016; 22:45:28 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Hata olmasın adamlar 1.4 tsi passat ile 6 litrelerde geziyor forumda

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: beyzade0606

Hata olmasın adamlar 1.4 tsi passat ile 6 litrelerde geziyor forumda

Hocam düzeltelim bence bırak 6 litreyi hiç yaktırmayanlar bile var

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Doğru bir karşılaştırma için yaptığınız bu kilometre çok az

• quote:

Bizim bi akrabada var 2014 passat dsg bi gün şu aracin yakit ortalamasina bir bakayim dedim gercekden okadar mi az yakiyor diye bi bakdim 14-15 litrelerde geziyodu o da 4000 km ortalama ile. Sen birak 6 litreyi istanbul trafiginde bu araca 10-11L arasi sabit tut öpde basina koy. O 6 litre yakanlar arabaya reno motoru koymus heralde😂

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi landscapee -- 5 Eylül 2015; 11:00:25 >
  • bıktıran yakıt konularına 5 milyonuncu tazelame

• Saçma bir karşılaştırma. Motor farkının yakıta performansa etkisini test etmek için aynı kasa aynı model aracı farklı motor tipleriyle kullanmak gerekir. Yoksa kia ceed ile fabia yı karşılaştırıp şu şunu yakıyo bu böyle gidiyo demenin mantığı yok.

• Yanlışınız var ya da Fabia yı hep 1-2 . viteslerde kullanmış olmanız lazım .Benim 1.4 TSI şehir dışı yolda kendi yakıt üretiyor . Şehir içi yakıt tüketimim yalan olmasın 1-2 falandı en son . Araca ilk benzini aldığım gün koydum bir de geçen bakıma gittim ayıp olmasın diye 30 liralık benzin atmışlar .

1.2 Kullanmadan burada yorum okuyanlar o 1.2 Tsi lar ne zaman ekonomik biliyor musunuz ? Aracı çekici ile çekerseniz veya At arabasından selektör yediğiniz zaman hiç yakmıyor . En kısa çözüm ise arabayı çalıştırmamak.

40-50 ortalama hız ile resim atıp araç 5 litre yakıyor demek kolay .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheCaliph_ -- 5 Eylül 2015; 11:13:43 >
  • Yeni Passat(highline)1.4tsi dsg ile şehiriçi max 6.5 yakarsınız

• Peugeot 308----9999 km ortalamam 5.2 lt.
    Hdi.

• quote:

Orijinalden alıntı: muratdns

Yeni Passat(highline)1.4tsi dsg ile şehiriçi max 6.5 yakarsınız

Olayı çözdüm beyler highline olunca 6 litre yakıyormuş

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • golf 7 1.4 tsi sehir ici ankara uzun kisa mesafe karma 7 lt civari tuketiyorum alti 80 90 km sabit hizlarda oluyor

• TSI yı bırak B7 TDI Passat İstanbul içi 8.5-9 Lt Mazot yakıyordu ne 6.5 Benzini ya hu :)

Ortalama hız çok düşük falan da değildi, çevre yolu kullanımı vs vardı bir dünya.

• quote:

Orijinalden alıntı: TheCaliph_

Yanlışınız var ya da Fabia yı hep 1-2 . viteslerde kullanmış olmanız lazım .Benim 1.4 TSI şehir dışı yolda kendi yakıt üretiyor . Şehir içi yakıt tüketimim yalan olmasın 1-2 falandı en son . Araca ilk benzini aldığım gün koydum bir de geçen bakıma gittim ayıp olmasın diye 30 liralık benzin atmışlar .

1.2 Kullanmadan burada yorum okuyanlar o 1.2 Tsi lar ne zaman ekonomik biliyor musunuz ? Aracı çekici ile çekerseniz veya At arabasından selektör yediğiniz zaman hiç yakmıyor . En kısa çözüm ise arabayı çalıştırmamak.

40-50 ortalama hız ile resim atıp araç 5 litre yakıyor demek kolay .

• quote:

Onları sol şeritte 80kmh ile gitmelerine rağmen ısrarlı sellektör yaptığımız halde yol vermemelerinden tanıyoruz.

• bende 1,2 tsi ile 3,5 lt yaktırdığım zaman oldu. ama aracı itmekten bel fıtığı oldum
  • Hocam herkes dalga geçmiş ama ben 1.4 TSİ Leon ıle 1 ay sırf sehir içi kullanımda 6.3 Lt yaktım. Ort hız 25 km idi. Resmini de paylasmıstım. Klima kapalıydı. 800 km menzil. Olmuştu bır depo ıle. 1.2 ıle cok fazla bu değerler.

• bende 1.2 tsi yeni leon var.istanbul içi bogaz trafiği dahil kullanım 7.1 litre 3 kişi klima açık genelde durkalk varken. istanbul ankara evden eve sehir içi bolu civarı trafikler dahil 5.3 litre ortalamam var hız 100-160 dalgali kullanımda.çok kısa mesafe ve çok dur kalkli yokuşlu bir yerde 11 lt gördüğüm oldu ama 4 km mesafe hep 1 veya 2. viteste giderek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vampirelf -- 5 Eylül 2015; 12:54:50 >
  • TahtalıKöyünMarangozu T kullanıcısına yanıt
  • Passat B6 1.4 Tsi ile tokatta ortalama 7.5 ile geziyordum
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.