Şimdi Ara

Otomatik Mondeo TDCI nasıldır

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
1
Favori
70.834
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • dizel olup da iyi bir otomatik araba bulmak zor.

Mondeo'da kullanılan durashift otomatik şanzıman nasıldır?
    Focustaki cvt gibi problem çıkarır mı?
    Düşündüğüm araba 2006-2007 eski kasa.
    Yeni kasalarda aynı şanzıman mı var?

Bilgi verirseniz sevinirim, önümüzdeki ay almayı düşünüyorum.

• sirketin bana verdigi araba 07 model mondeo 2.0 dizel otomatik.. yani tiptronik..

70 bin km oldu.. 40 bin km den beri ben kullaniyorum.. hic bir sorun olmadi..
    tavsiye ederim.. vites gecisleri cok guzel.. sorunsuz yani.. ama baska mondeolarda oyle mi bilmiyorum
  • yani sorunlu olsa düz vitesi talep az olduğu için kaldırmazlardı. 3 4 kişiyle konuştum bende almayı düşünürken. hepsi çok memnundu. düz vitese göre bg az 130bg birde yakıtı düze göre fazla. onun dışında vites geçişleri araçla uyumlu olduğunu ve sarsıntısız olduğunu söylediler
  • 9,7 lt şehir içi tüketimi var.
    Neredeyse 30 kuruş yakacak...
  • Almayı düşündüğünüz arabanın bende 2007 model düz viteslisi var. Almadan önce baya çok araştırmıştım. Bildiklerimi paylaşayım:

Yeni kasalarda da Durashift Tiptronik var ama aynı şanzıman değil. Yenisi 6 ileri Durashift, sizin almayı düşündüğünüz Mondeo'daki ise 5 ileri Durashift. Genelde sorunsuz bir şanzıman, genel kronik bir sorunu yok, kullananlar memnunlar genelde.

Fabrika verisi olarak şehir içi tüketimi 10.2lt verilmiş ama bu çok abartılı bi rakam. Ben almadan önce otomatik kullanan bir çok kişiye sordum, araştırdım, şehir içi tüketimi 8-8.5 lt civarı olduğunu söylemişlerdi.

quote:

düz vitese göre bg az 130bg birde yakıtı düze göre fazla

Eski kasalarda düz de, otomatik de 130hp. Düzün 140hp, otomatiğin 130hp olması yeni kasanın belli modelleri için geçerli. Şu an yeni kasalarda da otomatikler artık 140hp. Yalnız 130hp güç düşük gibi bir şey aklınıza gelmesin, çünkü motorun torku 330Nm, overboost ile 350Nm'ye yükseliyor. Müthiş performanslı bir motor. Şöyle söyleyeyim. Abim, benim Mondeo'mu kullandı baya. Şimdi kendisi 2010 BMW 320d aldı, bana "Senin Mondeo kadar seri değil" dedi. Bu abimin bana söylediği, abimin 320d'yi henüz ben kullanmadım.

quote:

9,7 lt şehir içi tüketimi var.
    Neredeyse 30 kuruş yakacak...

Herşey iyice karıştı. Bu 9.7 tüketim değeri, son kasa tiptronik Mondeo'nun fabrika verisi tüketim değeri.
  • Rot balansçıda bir bahsedilen aracın benzinlisi denk gelmişti. 236.000km yapmış adam. Bir ara satıp pssat almış , sonra onu da satmış vectra....''Hiç biri tat vermedi gidip mondeomu geri satın aldım sattığım arkadaştan'' demişti...
  • bilgiler için çok teşekkürler.

ben bir arkadaşın düz vites 2006 mondeosunu kullandım ve
    çok hoşuma gittiği için özellikle mondeonun otomatiğiyle ilgileniyorum.
    eşim kullanmıyor olsa 6 vitesli düz mondeodan başka araba almam.

arkadaşın araba şehir içi 6-7 litre arası yakıyor. otomatik olunca 8-8,5 litreyi geçmesi normal ozaman sanırım.
    ama 9-10 litre çok fazla. umarım okadar yakmaz.

artık karar verdim gibi. önümüzdeki ay yoğun bir şekilde araştırıcam.
    iyi bir ghia denk gelirse alırım. olmadı çelik jant takılmış temiz bir trend de bana uyar sanırım.
  • quote:

artık karar verdim gibi. önümüzdeki ay yoğun bir şekilde araştırıcam.
    iyi bir ghia denk gelirse alırım. olmadı çelik jant takılmış temiz bir trend de bana uyar sanırım.

Trend ve Ghia'nın donanımları aşağıdaki gibi. Bence arayın, araştırın muhakkak Ghia alın derim ben. Görüldüğü gibi baya donanım farkı var. Üstelik Ghia'larda ön göğüste ve kapılarda ahşap kaplamalar, arabaya baya güzel bir hava katıyor. Ghia'lar CD changer'lı Sony müzik sistemi de Trend'lerdeki müzik sistemine göre baya üstün. Cruise Control, Kararan dikiz aynası, Rezistanslı ön cam, Xenon far vs. bir sürü güzel donanımları var :

trend donanım özellikleri :
    �Akıllı Güvenlik Sistemi
    �ABS + EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı)
    �EBA (Acil Durum Fren Desteği)
    �Uzaktan kumandal� merkezi çift kilitleme
    �Alarm
    �Immobilizer
    �Kilitli motor kaputu
    �Yol bilgisayar�
    �Otomatik klima ve mikron hava filtresi
    �Direksiyondan kumandal� radyo/CD çalar
    �Ön koltuklarda ayarlanabilir bel desteği
    �Ön ve arka kol dayanaklar�
    �Derinlik ve yükseklik ayarl� deri kapl� hidrolik direksiyon
    �Elektrikli yükseklik ayarl� sürücü koltu¤u
    �Tek dokunuflta açılıp kapanan elektrikli camlar
    �Far yükseklik ayar�
    �Elektrikli ve �s�tmal� yan aynalar
    �Ön sis farlar�
    �Gövde rengi kap� kolları, yan aynalar ve tamponlar

trend donanım üzerine GHİA nın artları :

�Alüminyum alaşımlı jantlar (16�)
    �Yer aydınlatmalı, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar
    �Xenon farlar
    �Ön far yıkama sistemi
    �Isıtmalı ön cam ve silecek suyu
    �8 yönde elektrikli ayarl� sürücü koltuğu
    �Otomatik kararan iç dikiz aynas�
    �Otomatik ayarl� far yükseklik ayar�
    �Hız kontrol sistemi
    �Yağmur sensörü
    �Otomatik yanan farlar
    �Sony 6�lı CD değiştirici ve radyo
    �Krom şeritli gövde rengi kapı kolları ve tamponlar
    Esp opsiyonel

ESP 2006'larda opsiyonel, 2007'ler ise standart. ESP olup olmadığını Radyo/CD çaların altındaki ESP düğmesinden anlayabilirsiniz. İlanlarda genelde ESP işaretli oluyor ama çoğunda ESP olmuyor. Aşağıda ESP düğmesini kırmızı dikdörtgene alarak ESP'li ve ESP'siz Mondeo resimlerini koydum.

• teşekkürler
    bu durumda özellikle 2007 Ghia bakıcam.
    biraz daha paramı toparlamam lazım.
    umarım temiz bişey denk getiririm.
    bir de sunroof'lu bulabilirsem süper olur.
  • Acaba 2007 ghia fiyat aralığı nasıl?Birde "mondeo dizeller baya gürültülü çalışır". diyorlar.Acaba ses yalıtımı nasıl?Vergisi ne kadar?Bilgisi olan arkadaşlar cevaplayabilir mi?
  • arkadaslar bide ekleyeym.. sanzumanda sorun yasamadim.. kotu tarafi sunlar

dizzel olmasina ragmen benzinli gibi cok yakio...
    diger bi kotu yanida motor cok gurultulu traktor gibi

ama nasil gidiyor varyaa off off akillara zarar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MeHuG -- 21 Ocak 2010; 19:34:22 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MeHuG

bizde de 2007 (2006 sonu) mondeo dizel otomatik vardı....yakıt tüketimi ve ses konusunda sizle aynı fikirde değilim...
    çekiş ve yol hakimiyeti süper o ayrı
    şehiriçinde 8.5-9.0lt'den fazlasını görmedim...-ki forumda bir zamanlar yazıldı çizildi efendi kullanımla şehiriçi ortalaması 7.5-8.0lt
    sizin arabanızın motoruna 7000-8000TL sıkışmış olmasın sakın bosch servisin yolları taştan...denebilirmi acaba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-4FEE439E4 -- 22 Ocak 2010; 3:30:39 >
  • quote:

ama nasil gidiyor varyaa off off akillara zarar

Ses konusunda bu yazdıklarınıza katılmıyorum. Dizel bir çok araba kullandım, Mondeo'daki ses seviyesi diğerlerinden çok farklı değil. Hatta Mondeo'nun bir çoğundan daha sessiz olduğunu bile söyleyebilirim. Arkadaşımın 2.0TDI Passat'ında Mondeo'dan daha fazla motor sesi var örnek vermek gerekirse. Ama tabiki benzinli araba gibi bir motor sesi beklememek lazım.

Yakıt tüketiminde şöyle bir durum var. Arabanın motoru 2.0 dizel bir motor olduğu için motor özellikle soğuk kış aylarında çok geç ısınıyor. Bu geç ısınmadan ötürü soğuk kış aylarında özellikle arabayı devamlı kısa mesafelerde kullanıyorsanız ortalama tüketim artıyor. Yazın ise ortalama tüketim kışa göre düşüyor. Bu durum bütün dizel motorlar için geçerlidir, geç ısınırlar ve ısınana kadar da normale göre fazla tüketirler.

Arabanın performansı gerçekten inanılmaz. 5. viteste rampa çıkarken bile acaip ivmeleniyor. Geçen kendine çok güvenen bir E220 CDI sahibini rampada baya bir üzdüm, adam arkadaki TDCI yazısını okumak zorunda kaldı . O Mercedes'teki üstelik 2.2lt dizel motor.

quote:

Acaba 2007 ghia fiyat aralığı nasıl?Birde "mondeo dizeller baya gürültülü çalışır". diyorlar.Acaba ses yalıtımı nasıl?Vergisi ne kadar?Bilgisi olan arkadaşlar cevaplayabilir mi?

Yıllık vergisi şu an 1380TL. Eğer 2006 model düz vites alırsanız kasko bedelinini %5'i ile ilgili düzenlemeden faydalanabiliyorsunuz yani yıllık 800 küsür bir vergi ödeniyor. 2006 otomatik viteslere olmuyor çünkü otomatiklerin kasko bedeli daha yüksek olduğu için indrimden faydalanamıyor. 2007 model (düz-oto farketmiyor) alırsanız da kasko bedelinin %5'i ile ilgili indirimden yararlanamıyorsunuz (2007 modelin kasko bedeli daha yüksek olduğu için) ve 1380TL vergi ödüyorsunuz. Ama büyük ihtimalle seneye 2007 model düz vitesler de o indirimden faydalanabilecek yani yıllık 800 küsür olacak vergi.
  • mondeo dizel konusu olunca Barış bey herşeyi anlatmış . yalnız esp olayına gelirsek gördüğüm 2006 model mondeo ghiaların çoğunda esp var. tahminimce ford 2006 model mondeo ghiaların üretimini yaparken belli bir aydan sonra araçlara esp yi standart olarak koydu. 2004-5 bir mondeolarda esp görmek mucizedir. çünkü opsiyoneldir.
    Mondeo dizeller piyasada fazla tutulmazlar . bence iyi ki de tutulmuyor yoksa bu fiyatlara böyle güzel araçlara binemezdik.
    sınıf olarak aynı olan mondeoyu passatla kıyaslarsak. 2006 model dizel temiz bir passatı 45-50 bin tl arasında alabilirken 2006 model temiz bir mondeo ghiayı 28-34 bin tl civarında alabilirsiniz .elbette passatın mondeoya göre artıları vardır. passat daha iyi bir araç diyenlerde çıkabilir ama passatın yol tutuşuda mondeo kadar iyi değildir. f/p oranı olarak mondeo dizeller gerçekten ideal araçlardır .
    http://www.sahibinden.com/iddia_ediyorum_bu_kadar_temizi_yokkk_!!!-34WQQaXQQ19661592WQQpXQQdisplayitem

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ALOK -- 23 Ocak 2010; 18:15:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ALOK

mondeo dizel konusu olunca Barış bey herşeyi anlatmış . yalnız esp olayına gelirsek gördüğüm 2006 model mondeo ghiaların çoğunda esp var. tahminimce ford 2006 model mondeo ghiaların üretimini yaparken belli bir aydan sonra araçlara esp yi standart olarak koydu. 2004-5 bir mondeolarda esp görmek mucizedir. çünkü opsiyoneldir.
    Mondeo dizeller piyasada fazla tutulmazlar . bence iyi ki de tutulmuyor yoksa bu fiyatlara böyle güzel araçlara binemezdik.
    sınıf olarak aynı olan mondeoyu passatla kıyaslarsak. 2006 model dizel temiz bir passatı 45-50 bin tl arasında alabilirken 2006 model temiz bir mondeo ghiayı 28-34 bin tl civarında alabilirsiniz .elbette passatın mondeoya göre artıları vardır. passat daha iyi bir araç diyenlerde çıkabilir ama passatın yol tutuşuda mondeo kadar iyi değildir. f/p oranı olarak mondeo dizeller gerçekten ideal araçlardır .
    http://www.sahibinden.com/iddia_ediyorum_bu_kadar_temizi_yokkk_!!!-34WQQaXQQ19661592WQQpXQQdisplayitem

motor performansı ve yol tutuş olarak olarak mondeo passat önündedir
    birde daha önemlisi seneler geçtikçe yaşlı arabalarda parça ve servis maliyetleri önemli oluyor, o konuda ford açık ara önde
    passatın ikinci elini almak ciddi cesaret işidir ama ford o kadar değil, doğuş doğrar çünkü
  • quote:

mondeo dizel konusu olunca Barış bey herşeyi anlatmış .

Anlattıklarımın da çoğunu Mondeo almadan önce sizden öğrenmiştim zaten .
  • 2-3 gün önce bir tanıdıgım yeni kasa selective donanımlı mondeo almış bir test sürüşü yaptım vites geçişleri gayet yumuşak ekonomi yapmak isterseniz son oranıda uzun şahsen tavsiye ederim. ama uzun vade de ne getirir onu tecrübeli arkadaşlar bilir.
  • Değerli bilgiler için tekrar teşekkürler.Bu satırları okudukça c-max almaktan iyice vazgeçip mondeoya kayıyorum:))
  • Ben mondeo olsam 2.0i alır lpg taktırırdım.145 hp babalar gibi gidiyor..hem ucuz hemde daha düşük kmlerdeler ayrıca
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.