Yarbay
19 Nisan 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
10 üye
Görüntülenme
Toplam: 148 (Bu ay: 0)
Gönderileri
silinsin
Facebookta gördüm. adam bir de reklamını yapıyor. Hoş bir şey gibi paylaşıyor.
Yazık!

Arkadaşlar.Aracı rölantide çalıştırıp kalibrasyon yaptıktan sonra aracın ayarı süper deyip gönderen; daha sonra 50 60 binde aracım subap yaktı,lpg de araç çekmiyor, lpg rezilliktir diyenler için kendimce video hazırladım.

Ltft stft değerleri nasıl okunacak? resimli anlatım konu sonunda...


S.S.S.

**Yol ayarı gerekli midir?
-Kesinlikle,kesinlikle ..

**Ee usta araç rölantide çalışırken yaptı hatta gaza falan bastı sonra ayar yapıldı dedi.

-Yapılan şey oto kalibrasyondur. yol ayarı değildir.Oto kalibrasyon temel değerleri ayarlar. yolda giderken ve araç yükte iken aracın ne kadar yakıt gerektiğini vs hesaplayamaz ama TAHMİNİ değerle ayar yapar ki bu şekilde doğru ayar yapmak imkansızdır.En yeni kitler için de bu geçerli.

**Lpg kitim obd'li zaten kendi ayarını yapıyor yol ayarına gerek var mı?
---Evet,peki neden?

OBD'li kitlerde lpg beyni aracın yakıt trim değerlerini(ltft-stft) okuyarak düzenleme yapar ve en doğru yakıt karışımını ayarlar. eee o zaman manuel elle ayarlamaya neden uğraşayım?

Burada sınırlılık şudur. lpg kiti araç yakıt trimlerini okuduktan sonra düzeltme yapar ki tahmini olarak yarım sn sonra düzeltme yapar. arada kalan bu sürede eğer yol ayarı yapılmamışsa bu kısa sürede aracınıza yanlış yakıt gidecek motora zarar verecektir. (SÜRELER TAHMİNİDİR BİLİMSEL OLARAK DOĞRULUĞU YOKTUR)

ee 1sn geç gitsin ne olacak?

araç gazına sabit bassanız bile lpg haritasında yük yani ms değerleri genelde değişir. Kabaca örnek verelim: gaza sabit bastınız gidiyorsunuz. 5sn içinde örneğin aracın yük ve devir durumu en az 4 5 kere değişecek. bu değişimde lpg beyni ayak uydurmak için 5 kere yakıt düzenleme yapacak. 5 kere yakıt düzeltmesi en az 2 sn alacak. (ilgili videoda görülecektir)

sonuç: 5 sn'lik sürüşte ( yakıt/yük değişiminde) lpg beyni en az 2 sn geride kaldı. 2sn aracınıza yanlış yakıt gitti.

Bunu en aza indirmenin yolu yolda ayar yapmaktır.


**Ustama söyledim yolda ayara gerek yok dedi ya da yapmak istemiyor!

-yol ayarı belli tecrübe ve süre gerektirir. en iyi usta yolda ayar yapmaya kalksa yarım saati gidecek. adamlar araca lpg montajını 4/ 5 saatte yaparken sana yarım saat yol ayarı yapmakla uğraşmaması normaldir?


*** ustaya yol ayarı yaptırdım ama ayarların düzgün olup olmadığını kontrol etmek istiyorum ne yapmalıyım?

Elm 327 cihazı alıp Android telefon marifetiyle Torque pro uygulaması yüklenecek ve ltft stft değerlerine bakılacak. Araç seyir halinde rölantide vs her durumda +5 - 5 civarında ise ayarınız iyidir.

**Hangi lpg kitini taktırmalıyım?

İlk önce aracınız 2001 model ve sonrası ise ya da obd portu varsa lpg markasından ziyade markanın obd destekli kitini taktırın.

İkinci bakılacak şey yedek parça fiyatları. Örneğin enjektör regülatör gibi parçalar ortalama 60/100 bin arası değişmesi gerekir. Bu parçaların fiyatlarını öğrenin.
Yerli kitler bu noktada bir adım önde.
Yine bilinen çok kaliteli denilen bazı markalarda hala obd olmadığı sorduğunuzda gerek olmadığı söylenir ki bu büyük bir garabettir. Bilinçli olun, iyi araştırın!

Son olarak lpg kitinin kendiniz ayar yapabileceğiniz markalardan seçmek. Örneğin yeni brc ve Prins kitlerde ayar yapamazsınız ustaya bağımlısınız. Ben Zaten kendim ayar uğraşmam diyenler zaten bu seçeneği araştırmasına gerek yok.**yol ayarı yapınca ne olacak?

-Aracın çekişi benzinle aynı olacak,subap yanması vs sorunlar çok çok ötelenecek,yine yanlış yakıt karışımı nedeniyle katalitik konvertör başta olmak üzere ilgili sensorler zarar görmeyecek ve ARACA DOĞRU YAKIT GİTTİĞİ için BENZİN PERFORMANSINDA SÜRÜŞ YAKALAYACAK VE YAKIT TASARRUFU sağlayacaksın.Ayrıca subap yakma vs sorunu azalacak fazladan masraf olmayacak inşaAllah...

Torque pro ile ltft stft değerlerini okumak..
~Android telefona Torque pro full versiyon yükleyin.
~elm 327 cihazı aracın obd portu na bağlayın ve işlem ışığının yandığından emin olun.
~araç kontağı açın ya da aracı çalıştırın.
~telefondan Bluetooth ile elm cihazını elşleştirin parola 1234.
Torque pro açın ve bağlanmasını bekleyin.
açılan ekrandan EŞZAMANLI BİLGİ KUTUSUNA TIKLATIN.


__
boş bir sayfaya gelin ekranı sağa sola çekerek boş sayfa bulabilirsiniz,

__ boş sayfanın boş bir yerine basılı tutup GÖSTERGE EKLE TIKLATIN

Daha sonra gösterge tipini seçin. istediğiniz bir gösterge tipini seçebilirsiniz.çıkan listeden long fuel trim bank 1 sensor 1 seçin ekleyin.

daha sonra tekrar gösterge ekle ekle sekmesine gelip

short trim fuel bank 1 sensor 1 seçip ekrana ekleyin
artık ltft ve stft değerlerini canlı olarak okuyabilirsiniz

Lpg ayarı yapmadan önce kendi aracımın değerleri... nasıl çalıştığını görmeniz açısından ekliyorumhttp://m.youtube.com/watch?v=5ziK6npbWsg
Bilgilendirme amaçlı bir konudur hiç bir esnafı zan altında bırakma amacım yoktur! İşini helalinden yapan sayısız esnaf varken çürük yumurtalar da çıkmaktadır.

Konu şu

Sanayide vakit gecirdiyseniz bilirsiniz parça almaya girdiğinizde özellikle orijinal parça için konuşalım.
Bazı esnaflar kutudan parçayı çıkarır ve size verir. Kutu onda kalır. Özellikle dikkat edin.

Neden?

Sanayici arkadaşlarımın uyarısına göre bazı satıcılar bu kutulara yan sanayi ya da çok az kullanılmış pert ten çıkma araçlardan parçaları güzelce silip temizleyip koyuyorlarmıs.

Özellikle dikkat etmenizi fatura almanızı ve parçanın hangi ülke üretimi olduğu parça kodu gibi bilgileri eslestirmeden almayın ya da ustanız takarken parçaya kesinlikle bakın ve usta parçayı takınca ondan parça için fatura isteyin.


Sonuçta o parcalara canınızı emanet edeceksiniz.

Kendimce bilgilendirmek istedim.
2000 model üstü araçlarda obd soketi bulunmaktadır. Bu soket araç hakkında bir çok verinin okunduğu ve hataların okunup silindiği bir usb benzeri çıkış olarak düşünülebilir.Elm327 obd Okuyucu/Araç veri paylaşımı/Sorular-Sorunlar/Aracınızın doktoru olun!
Ürün Fiyatı

Çinden 6 dolara(tr.de 35/45tl) alınan bu cihaz ve Android programı ile aracınızın tüm bilgilerini görebilir hata kodlarını ve arıza lambasi ışıklarını sondurebilirsiniz!

Ürün örnek link/kendi kullandığım (alinacaksa v1.5 eski versiyon alınmalı yeni versiyon hataların çoğunu silemiyor!)

V1.5 süper mini ELM327 bluetooth karaağaç 327 sürüm 1.5 obd2/obdii android için tork araba kod tarayıcı ücretsiz nakliye
http://s.aliexpress.com/uE3umIj2
(from AliExpress Android)

KIMLER ONCELIKLI ALMALI?
***Aracında lpg bulunanlar.

Özellikle lpg li araçlarda yol ayarı yapılmadığı için pistonda yanlış yanma meydana gelir. Bunun görebilmek için de bu cihaz ile aracın ltft ve stft değerlerine bakılmalıdır. Ltft ve stft toplamı her devirde ve araç yükte iken +5 ve - 5 i geçmemelidir. Eğer geçerse araç zengin ya da fakir karışıma düşer böylece motorda yanlış yanma meydana gelir. Motor ömrü kısalır. Subap yanma vs sorunları genelde hep bu ayarların yanlış yapılması sonucu ortaya çıkar. Bu durumun daha da ileriki kısmında ise motor arıza lambasi yanabilir.

**aracında sürekli arıza lambasi yanan, bu lambayı söndürmek isteyen arızanın nereden kaynaklandığını görmek isteyen kullanıcılar.

*** Aracı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen/arıza lambasını söndürmek isteyen herkes.


Ne işe yarar

Özellikle bu değerler okunarak bir çok hata önceden tespit edilebilir arızalı ve yanlış çalışan sensörler bilinebilir.Bu sayede ustaların karambole parça değiştirme ve kullanıcıları maddi külfete sokma ihtimali de bir miktar azaltilacaktir.

Not:cihaz sadece şanziman ve airbag hatalarını silemez. Araca hiç bir zararı yoktur sadece bilgileri okur müdahale edemez!


Aracınızın desteklediği tüm bilgiler cep telefonu ekranından Bluetooth vasıtası ile anlık olarak görülebilir.


Örneğin.
-Anlık yakıt duzeltmeleri
-motor soğutma suyu yağ ısısı şanziman yağı ısısı katalitik konvertor isisi
-aracin torku ve beygiri
-hava sıcaklığı anlık yakıt tuketimi
-o2 sensör manifolt basıncı turbo basinci
-ortalama bir araçta 20 ye yakın sensörü anlık olarak takip edebilirsiniz!

Kendi aracımın videosu...
TAM OLARAK NEYE IHTIYACIM VAR?

Elm327 cihazi+

---Android cihaz Torque programi(türkçe ve ücretsiz sürümleri nette var)

---Android cihaz yoksa Bluetooth destekli pc ve gerekli yazılım.

---O da yoksa symbian işletim sistemli bir telefon ve ilgili progra

Tüm programları indirebileceğiniz link

https://www.sendspace.com/file/e3a25r


OBD SOKETİ NEREDE?


+Genellikle direksiyoın altındadır.Orada yoksa yolcu tarafı konsolun altınadır. Orada da yoksa direksiyon karsısında kapaklı bir bölmede bulunur(kitapçığa bakınız)İnşallah faydalı olur herkes için.
Önemli!
aracınızda esp/vsa/vsc/dsc/astc vs donanım olsa bile kesinlikle bu sistemlere güvenmeyin!
Virajlari dönerken direksiyonu normalden fazla kırdım araç kaysin ve çekiş kontrol müdahale etsin diye. Arac kamerasında çok belli olmasa da araç yoldan çıkma meyilli gösterirken çekiş kontrol sert bir müdahale ile yola sokuyor.

Sizin yapmanız gereken bu tip durumlarda direksiyonu düz tutmanız. Direksiyon acı sensörü ve yav sensörü bilgileri esp/vsc beynine aracın ne tarafa gitmek istediği yönünde bilgi verir bu nedenle kayma anında direksiyonu düz tutun ya da gitmek istediğiniz tarafa hafif çevirin.


Esp/vsc/vsa/dsc/astc aynı sistemdir. Farklı araç markaları farklı isim vermiştir. Lakin dikkat edilmesi gereken kısım bu sistemin iki çeşit olduğudur.

1 . çeşit sadece esp /vsc/vs. Yazan sistemdir.

__Bu sistem kayma anında sadece 2 tekere /aksa aynı anda müdahalede bulunabilir. Tepkisi daha serttir.

2.cesit esp+/vsc+/vs.

Bu sistem aracın 3 tekerine/aksına aynı anda müdahale edebilir.

Haliyle tepkisi daha dengeli yol çizgisine sokma performansı bir miktar daha iyidir.
2.ozelligi bu sistemde araç kaymaya başlar ve artık toparlanamaz boyuta geldiğinizde direksiyona kontra hareketi verir yani direksiyonu hafif döndürerek yol çizgisine girmenize yardımcı olur.

UNUTMAYIN! DUNYANIN EN İYİ ARACİNA DUNYANIN EN İYİ LASTIGINI DE TAKSANIZ BU SİSTEMİN SİZİ KORUMA IHTIMALI FIZIK KURALLARI KADARDIR!

SIKCA SORULAN SORULAR...
**Esp düğmesi olan araçlarda bu düğme neden vardır?

--bu düğme sistemi kapatmak için vardır. Bu sistem Siz aracı çalıştırdığınizda devreye otomatik girer(tüm araclarda)

**Araca zincir taktim esp kapatmalı miyim?

-- araçta zincir olsun römork takılı olsun başka bir aracı çekiyor olun esp kapatılmaz!

**esp/trc(çekiş kontrol) ne zaman düğmeye basılıp kapatılmalıdır.?

--çamur kar vs saplandiginizda araç patinaj çekmemek için güc keser ve 3000/3500 devir üstüne çıkmanıza müsade etmez. Böyle durumlarda çekiş kontrol kapatılarak çıkmaya çalışmak ise yarayabilir. Bu tür durumlarda kapatılır!

**esp/çekiş kontrol müdahalesi nasıl anlaşılır.

--göstergenizde turuncu kayan araç lambasi yanar. Bazı araçlarda biip diye uyarı sesi ile beraber yanar.

--esp/çekiş kontrol devreye girdiğinde:
Bazı araçlarda teyp sesi otomatik kisilir
-tüm araçlarda hız sabitleyici devrede ise otomatik iptal olur!

**Unutmayin! ister viteste ister vites boşta isterseniz de frene basiliyken... Her durumda esp müdahale edecektir!http://m.youtube.com/watch?v=6rgN9lm5vys

ÇEKİŞ KONTROL DENEMESİUstalara sorum.
Obd araç ecu sundan aldığı anlık yakıt düzeltmelerine bakarak yakıtı ayarlıyor yani zengin fakir karışımı önlemeye çalışıyor diye biliyorum.

Anlamadığım nokta bu obd sistemine entegre olan lpg beyni araç yakıt haritasını anlık degistiremedigine göre nasıl yakıt ayarına müdahale ediyor.?

Bir diğeri obd siz kitlerde bu anlık düzeltmeler olmayacağı için yol ayarınin nizami olarak yapılıp doğru yakıt oranının ayarlanması daha mı önemli hal alıyor?

Ustalardan cevap bekliyorum...
Arkadaşlar halojen alt yapılı tüm ampul çeşitlerine uyumlu üretilen bu ampuller. Xenon ampule göre ampul başına yüzde 35 daha fazla ışık veriyor.
Özellikle mercek ile kullanıldığında ışık şiddeti çok daha mükemmel oluyor.

Çin sitelerinde çifti 80-130 dolar arasinda satılıyor.

Youtube de karşılaştırmalar mevcut. Bu konuda bilgi sahibi olan kullanan kişilerin yorumları önemli.

Artilar.

Yüksek isik
Yildirim/Flash selektör yapabilme
Ulaşılabilir fiyatlar
Düşük enerji tüketimi aracın normal tesisatında zarar meydana getirmez.

Eksiler.

Halojen ampullere göre ömrü biraz kısıtlı/yenilerde fan kullanılmış belki daha da artmıştır.

Arka ısıtma kısmı biraz büyük kapaklı farı olanlar buna dikkat etmeli.
4300k gibi sarıya yakın renk galiba yokArkadaşlar Aliexpress.com da bujiler çok ucuz ortalaması 4 tane 15 dolar (11.11 indirimle daha da düşüyor) civarı orijinal denso vs. Markalar... alan oldu mu hiç. Satıcı orijinal diyor.
Benim araç denso iridyum buji tanesi tr de 65 tl aliexpress.com da 4 tanesi 12 dolar. Orijinal japon.

Eğer öyleyse süper fırsat...
Alanlar var mı bu şekilde?
Arkadaşlar imzamdaki araca po, BP ve shell den gaz alıyorum.cok şükür hiç problem yaşamadım.milangazdan bir sefer aldım tabi sıra çok uzun...
Pompacı ısrar ediyor abi tüm markaların gazı aynı vs vs.
Yav he he dedim uzatmadan alıp çıktım.
Menzili hesaplamadim çekişte de farklılık yaşamadım. Bir daha alır miyim bilmiyorum. Ama bizi aydınlatacak olan varsa sevinirim.
Gerçekten bu lpg nerede hangi şartlarda üretiliyor.
Firmalar bu lpg ye katkı vs ekliyorlarsa bu iş için ayrı kuruluşları mi var?
Hakkında
Konum: Amasya
Forum İmzası:
Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
Forum İkinci El İmzası:
Toyota Avensis İnceleme
[link]...http://forum.donanimhaber.com/m_89336323/mpage_14/f_//tm.htm#99087871[/link]
-------------------------------------------------
Eğil de Kulak ver ceddine.Türk'e Kefen giydirmek hangi itin haddine!!!
Hakkımda:
Toyota Avensis T27-2011 İnceleme-Foto-Karşılaştıma
http://forum.donanimhaber.com/m_89336323/tm.htm
--++--4300k phılıps zenon/Bagaj Stop Ledi F1 Çakar./G1w-c Sabit kamera Montajı/Geri vites ve geri sis cree led dönüşümü/Paçalık,silecek TRD logo,Paçalık Trd Logo/Tampon krom şerit/kapı eşiği karbon kaplama/Kapı tutamak film koruma/Ambians ışığı/Park 10 led 6000k/Drl ve LEd Sinyal/0w-20 ENEOS FS yağ kullanıcısı
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Notebook
Otomobil
Toyota
Takım
Galatasaray
Ses Sistemi
Logitech
GPS, Navigasyon
Next
Fotoğraf Ekipmanları
Canon
Motosiklet
Yamaha
Ekran Kartı
Asus
Beyaz Eşya
Homend
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 1 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 16 sa.
Mesaj Sayısı: 3.720
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 4.695
İkinci El Bölümü Mesajları: 26
Konularının görüntülenme sayısı: 133.335 (Bu ay: 1.998)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 2.333 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.