Şimdi Ara

LYS-2 İptal olan sorularla ilgili dönüt video geldi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
120
Cevap
0
Favori
1.571
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bildiğiniz gibi biyoloji sınavının en tartışmalı sorusu mitoz bölünmede yer almayanı soran 9. soruydu. Soruyu D yapanlar gibi A yapanlarda çoğunlukta ve bizce kesinlikle A nında doğru cevap olması gerekiyor. Bu konunun üzerine düştüm ve meb 10. sınıf kitabında bu bölümü buldum. LYS-2 İptal olan sorularla ilgili dönüt video geldi
    Açıkça ortada Kromozomlar birbirinden ayrılmıyor Kromatitler ayrılıyor ve kromozomlar sonra oluşuyor.
    Soruysa Şu:
     LYS-2 İptal olan sorularla ilgili dönüt video geldi
    Hatalı olduğunu düşünenler olarak ne yapacağız diye sordum ve aslında çok kolay
    İptalini isteyeceğiz. Bu da şöyle olacak:
    1-http://www.osym.gov.tr/belge/1-20525/adaylar-tarafindan-dilekce-gonderilmesi-ve-islem-ucretl-.html buradan dilekçemizi indirebiliriz ve Yapacaklarımıza bakabiliriz
    2-https://ais.osym.gov.tr/Dilekce/EvrakReferansNoAl buradan evrak referans numaramızı ediniyoruz.
    3- Ziraat bankası veya bankamatiğine giderek aynen şu hesap numarasına 20 tl yatırıyoruz.
    2533-06028011-5229 (kontrol etmeden yatırmayın başka birinin hesabına yatırmayın yanlışlıkla. Zaten sitede yatıracağın numarada çıkıyor ben kolay olsun diye yazdım.)
    4- Genel amaçlı dilekçedeki kişisel bilgilerimizi dolduruyoruz ve bize belirtilen talepler kısmına şunları yazıyoruz:
    Talim ve Terbiye Kurulunun 16.12.2014 tarihli ve 106 sayılı kararıyla 2015-2016 öğretim yılından itibaren 5 (beş) yıl süre ile Ders Kitabı olarak kabul edilen Ortaöğretim 10. Sınıf ders kitabının 17. Sayfasında belirtildiği gibi(ek-1) mitoz olayında kromozomlar birbirinden ayrılmamakta, her bir kromozomun kromatitleri ayrılmakta ve ayrılan kromatitler sonradan kromozom oluşturmaktadır. Ösym’nin yaptığı 2016 LYS-2 biyoloji sınavının yayınlanan kitapçığının 9. Sorusundaki(ek2) “A)Kromozomların kutuplara çekilmesi “ ifadesi MEB kitabının ifadesine aykırı olarak, gerçekleşir kabul edilmiştir. Buna göre sorunun incelenmesini, A) seçeneğininde doğru olması gerektiğini ve birden fazla doğru cevap olduğu için sorunun iptalini veya A) seçeneğinin de doğru kabul edilmesini, istiyorum. Ek-1 ve Ek-2 konuda bulunan resimler ister kullanın ister kullanmayın.
    5- Dilekçe Ekler ve para yatırdığımız dekont ile beraber En yakın ösym bürosuna giderek (adayın kendisi) teslim ediyoruz.
    Not: Başta banada çok uzun geldi bu işlemleri yapmak ama 3 saatimi almadı 1 yılımızı verdik bu işe 2 saat kaybetmişiz çok mu?? 1 el lol oynamadan 1 el cs girmeden 1 bölüm game of thrones izlemeden bu işi halledebilirsiniz.

İTİRAZ SÜRESİ DOLDU!!!!!!

9, 24, 25 ve 27 sorulara yoğun itiraz edildi
    9- Soruda kromozomların çekilmesi ibaresi yanlış olduğu için itiraz edildi (Bizde itiraz ettik ve dilekçe sunduk) ancak sadece yüzde 20 iptal olur
    24- Soruya çoğunluk itiraz etti yüzde 90 iptal olacak. Hürriyet aynen şöyle yazmış:
    Biyoloji testinin hatalı olduğu belirtilen 24’üncü sorusu için, “Aorttan ana toplardamara doğru olan kan basıncındaki değişim’ ifadesi kullanılmadığı için, doğru seçenek olarak verilen grafik, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) bazı kitaplarındaki grafiklerle, 1988-ÖSS ve 2012 LYS sorularında belirtilen kan basıncı grafikleri ile örtüşmüyor” denildi.
    Bir sürü ek felan koymuşlar.
    25- Bu soruya da birçok itiraz geldi sebebiyse şu: Soruda verilen mg/dl ve mEg/L birimleri müfredatımızda yok. yüzde 50 iptal olur.
    27- Sorudaki ifadelerin MEB’in kitaplarında farklı yer aldığı savunuldu. iptal olmaz ihtimal vermiyorum.

GÜNCEL: 20.07.2016
    VİDE0 GELDİ

Birçok soruya itiraz etmemize rağmen cevap olarak tam yapıştırılmamış dandik bir zarf almak beni çok üzdü. İstediğim üniversiteye belkide ufak bir farkla gidemeyeceğim :((
    Göndermeyi çekmek aklıma gelmedi ama geri dönüt mektubunu videoya çektim.

https://www.youtube.com/watch?v=bKI8AOKSmqQ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ignisfatuus -- 19 Temmuz 2016; 16:33:23 >

• up
  • Hocam meb kitabını atmışsınız, sağdaki resimde çekilen şeye(kromatit) kromozom yazmış.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ignisfatuus İ kullanıcısına yanıt
    Kardes bir yirmi liraya kac soru itiraz edebiliyoruz

• quote:

Orijinalden alıntı: TheCrane

Hocam meb kitabını atmışsınız, sağdaki resimde çekilen şeye(kromatit) kromozom yazmış.

Dedimya yazana göre ayrıldıktan sonra kromozom olarak adlandırılıyor. ayrılırken değil ayrıldıktan sonra yani.
  • Deruvishfounder D kullanıcısına yanıt
    Her soru için 20 tl. ayrı ayrı olmasına gerek yok ama herkes her soruya itiraz etmesin diye hem caydırıcı hem de cüzi bir ücret koymuşlar adamlar.
    Soruda da kromozom ÇEKİLİR diyor ayrılır demiyor. Çekilme ayrılmadan sonra oluyor yani. ADI ARTIK KROMOZOM YANİ.

Doğru soruya itiraz etme merakı da çıktı... Bu soruyu bilinçli olarak doğru yaptım ve hala savunuyorum çünkü bilgi hatanız var ve ssler bile size anlatamıyor. Benim suçum ne birader? Siz yanlış öğrendiniz diye sırf benim sorum niye yanacak? Sizi elemesi gereken soru eleyince neden bir ağızdan yanlış yanlış diyorsunuz ?
  • Zaten şıkta kromozomların ayrılması yazmıyor ki kutuplara çekilmesi yazıyor. Ayrılır ayrılmaz kutuplara ulaşmıyor ya sonuçta hocam.

• quote:

Orijinalden alıntı: ignisfatuus

Her soru için 20 tl. ayrı ayrı olmasına gerek yok ama herkes her soruya itiraz etmesin diye hem caydırıcı hem de cüzi bir ücret koymuşlar adamlar.

Sorma kardesim basacam parayi ben sozelim edebiyatta 1 2 soru var aklimda sen sanirim arastirmissin bu isi ygsde ki itirazlar ne oldu mesala cevap filan verildi mi yani geri donus yapiliyor mu ?

• quote:

Orijinalden alıntı: JequeL

Soruda da kromozom ÇEKİLİR diyor ayrılır demiyor. Çekilme ayrılmadan sonra oluyor yani. ADI ARTIK KROMOZOM YANİ.

Doğru soruya itiraz etme merakı da çıktı... Bu soruyu bilinçli olarak doğru yaptım ve hala savunuyorum çünkü bilgi hatanız var ve ssler bile size anlatamıyor. Benim suçum ne birader? Siz yanlış öğrendiniz diye sırf benim sorum niye yanacak? Sizi elemesi gereken soru eleyince neden bir ağızdan yanlış yanlış diyorsunuz ?

9. 10. sınıf hocama sordum bizim dönemimizde böyle bir ayrım yoktu. hepsi birdi dedi. Defterimi açtım aynı meb kitabım yok ama eminim ki bizim dönemimizin meb kitabında da İnterfazıda mitozun evresi sayar. Neyse Hoca bu sonradan değişti bu yüzden çoğu kişi yanıldı dedi. Soru karmaşık sürekli değişen bir müfredat var biz hangisine göre cevaplayacağız?? Bilgi eksikliğinden değil. Anlam karmaşasından da değil Mebin b.k yemesi

• Ona gelirsek damar basıncı sorusuda yanlış

Ben Palmeden çalıştım, bir de simetri kullandım ara sıra. MEB kitabı okumamama rağmen nerden biliyorum acaba bunu? Biz de aynı dönemiz ve ben bu bilgiyi öğrenebildim. Kardeşim biraz da dönüp desen ya ben yeteri kadar bakmadım diye sonra canımı yesen ya...
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheCrane

Zaten şıkta kromozomların ayrılması yazmıyor ki kutuplara çekilmesi yazıyor. Ayrılır ayrılmaz kutuplara ulaşmıyor ya sonuçta hocam.

Kromozomların çekilmesi diyor çekiyoruz iki kromozomu tutuyoruz iki kromozomu çekerek ayırıyoruz ÇEKİYORUZ. Size neyi hatırlattı??? Bana mayozu hatırlattı. neyse ben soruyu tartışmıyorum. Benim gibi düşünenler varsa itiraz etsin diye yazdım. Bir sorun varsa iptal olsun değil mi???
    SANA mayozu hatırlattı. BİLİMSEL olarak iki bölünmede de bu ibarenin yer alması doğru. NEDEN mi? ÇÜNKÜ SENİN DE İLK MESAJINDA DEDİĞİN GİBİ onlar ayrılınca artık KROMOZOM diye isimlendiriliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Deruvishfounder

quote:

Orijinalden alıntı: ignisfatuus

Sorma kardesim basacam parayi ben sozelim edebiyatta 1 2 soru var aklimda sen sanirim arastirmissin bu isi ygsde ki itirazlar ne oldu mesala cevap filan verildi mi yani geri donus yapiliyor mu ?

Biraz da kamuoyuna göre değişiyor kimse umursamazsa ÖSYM de umursamıyor. Yazışma adresi istiyor adamlar. Biz sizi ararız tarzında. İtirazın varsa kesinlikle et iptal olduğunu düşünsene 100 kişi atıyor istediğin yere gidebiliyorsun.
  • Bu arada iki kromozomu tutup ayırmıyoruz, bir kromozomu ayırıp iki yeni kromozom elde ediyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: JequeL

SANA mayozu hatırlattı. BİLİMSEL olarak iki bölünmede de bu ibarenin yer alması doğru. NEDEN mi? ÇÜNKÜ SENİN DE İLK MESAJINDA DEDİĞİN GİBİ onlar ayrılınca artık KROMOZOM diye isimlendiriliyor.

Biz bu işin içinden çıkamayacğız böyle en iyisi bırakalım uzmanlar karar versin duruma. Sınavdan beri sayısız kişiyle tartıştım kimse birbirine laf anlatamıyor. Bana göre kendi görüşüm doğru sana göre kendi görüşün ne yapacağız şimdi?? Soru açık olsa buna mahal vermezdi zaten.
  • JequeL J kullanıcısına yanıt
    Neyi biliyorsun kardeş. A şıkkı yapanlar emin ol senden daha fazla şey biliyor. Daha ayrıntılı düşünmekten yanlış yaptık zaten. Yok soru seçiciymiş de bilmem ne. Soru gayet basit kelime oyunu yapıyor adamlar. Mitoz evresi yerine mitotik evre, kromozom yerine kromatit yazsa sorun olmayacak. Gelmiş burda ben bu bilgiyi biliyorum filan diyorsun. Bildiğin de çok büyük bir şey olsa Allahım ya. Ayrıca herkes itiraz etme hakkına sahip,kararı ösym verecek rahat ol.

• bilmemkikiki B kullanıcısına yanıt
    Ehem ehem... Her zaman demişimdir 18'inde SS atalım senle birlikte ne kadar seçici bilmem ama bakalım hangimiz ne kadar ayrıntılı düşünmüşüz sınavda? Olur mu uyar mı?

Ya da şöyle diyim siz interfazı mitoz sanarsanız tabi çok bildiğinizi sanacaksınız, bu doğal. HÜCRE DÖNGÜSÜ = MİTOZ + İNTERFAZ. Yani mitoza hazırlık + mitoz.

Ha ama sen detaylı düşündün. Tabi mitozun içine interfazı da koydun orda ve bu sayede detaylı düşünmüş oldun.

Ben LYS'ye hazırlanıyorum ve her kitapta da bu ayrımı gördüm ve ben bu literatürü öğrenmekle yükümlüydüm öğrendim.

Şimdi sen eğer kendi egonu benim üzerimden tatmin etmeye çalışacaksan bunu 18'inde aynı konu altına SS atarak yapalım mı ?
  • Kromozom ayrılınca kromatitler kromozom oluyor bunu biz de biliyoruz. A seçeneğinde bahsedilen kromozom, ayrılmadan önceki kromozom mu yoksa ayrılan kromatitlerin oluşturduğu kromozom mu? İşte sorun bu anlıyor musun? Soru açık değil.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.