Şimdi Ara

LYS-2 İptal olan sorularla ilgili dönüt video geldi (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
120
Cevap
0
Favori
1.571
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: JequeL

Hop su içerken boğazımda kaldı ve gelip yazacaktım ki arkadaş yazmış. Tebrik ediyorum anafazın resmedildiği bir yerde nasıl ÇEKİLİRKEN DEĞİL dersiniz?

sanırım yazdığım anlaşılmıyor. sizin anladığınız tam 'o anda çekilirken'. bende diyorum ki hayır onların arasında süre farkı var meb kitabı da bize kromatitler çekilir ARTIK(bundan sonra anlamı taşır) kromozom adını alır. resimde de gördüğümüz gibi evrenin sonunda kutuplara çekilen kromozomlar var. tebrik etmene gerek yok yani öğrenmeyi sevdiğini söyledin bende bir şey anlatıyorum sana.
  • öncelikle sorunumuz dna işlenmesinin interfazda olup olmaması veya mitotik evrenin buna dahil olup olmaması değil. bunu zaten biliyoruz. ifade kromozomların kutuplara çekilmesi olduğu için bunu tartışıyoruz.

ayrıca neden korkuyorsunuz anlamıyorum. zaten doğruysa ösym bunu doğru kabul eder biter. itiraz ettik de sizin doğru sorunuz yanlış mı oldu? doğru doğrudur.
  • öncelikle sorunumuz dna işlenmesinin interfazda olup olmaması veya mitotik evrenin buna dahil olup olmaması değil. bunu zaten biliyoruz. ifade kromozomların kutuplara çekilmesi olduğu için bunu tartışıyoruz.

ayrıca neden korkuyorsunuz anlamıyorum. zaten doğruysa ösym bunu doğru kabul eder biter. itiraz ettik de sizin doğru sorunuz yanlış mı oldu? doğru doğrudur.
  • Ayrıca MEBin kitabında Hücre Döngüsü interfaz+mitoz evresi+sitokinez olarak anlatılıyor. Mitotik evre ise mitoz+sitokinez evreleri olarak. Mitotik evre yazmadığı için interfazı aldık demeniz de yanlış. Mitotik evre ile mitoz evreleri aynı şey değil çünkü. Mitoz evresi dediğimiz evre Profaz-Telofaz arası. Mitotik evre ise mitoz evresi+sitokinez. Hiç bir şekilde interfaz evresi giremez yani o tanımlamaya.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheCrane

Ayrıca MEBin kitabında Hücre Döngüsü interfaz+mitoz evresi+sitokinez olarak anlatılıyor. Mitotik evre ise mitoz+sitokinez evreleri olarak. Mitotik evre yazmadığı için interfazı aldık demeniz de yanlış. Mitotik evre ile mitoz evreleri aynı şey değil çünkü. Mitoz evresi dediğimiz evre Profaz-Telofaz arası. Mitotik evre ise mitoz evresi+sitokinez. Hiç bir şekilde interfaz evresi giremez yani o tanımlamaya.

bana söyledin sanırım. benim mitotik evreyle bir sorunum yok. açıkcası kimsenin yok :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: hyj

quote:

Ayrıca MEBin kitabında Hücre Döngüsü interfaz+mitoz evresi+sitokinez olarak anlatılıyor. Mitotik evre ise mitoz+sitokinez evreleri olarak. Mitotik evre yazmadığı için interfazı aldık demeniz de yanlış. Mitotik evre ile mitoz evreleri aynı şey değil çünkü. Mitoz evresi dediğimiz evre Profaz-Telofaz arası. Mitotik evre ise mitoz evresi+sitokinez. Hiç bir şekilde interfaz evresi giremez yani o tanımlamaya.

bana söyledin sanırım. benim mitotik evreyle bir sorunum yok. açıkcası kimsenin yok :)

Hocam ben senin dediğini anladım, diyorsun ki çekildikten sonra kromozom adını alır. Bende diyorum ki çekilmek süreçtir, ayrıldığı an kromozom adını alır ve çekilme devam eder. İptal olsa da olmasa da beni çok etkilemez ben bu sene giriyorum. Sorunun doğruluk yanlışlığını tartışıyorum sadece.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheCrane -- 29 Haziran 2016; 2:43:07 >

• quote:

quote:

quote:

Hocam ben senin dediğini anladım, diyorsun ki çekildikten sonra kromozom adını alır. Bende diyorum ki çekilmek süreçtir, ayrıldığı an kromozom adını alır ve çekilme devam eder. İptal olsa da olmasa da beni çok etkilemez ben bu sene giriyorum. Sorunun doğruluk yanlışlığını tartışıyorum sadece.

çekilmek süreçtir. ayrıldığı 'an' kromozom halini nasıl alıyor o zaman? bir süreci bir an dediğimiz şeye nasıl sığdırabiliriz? kardeş kromatitler 'çekilir'. artık kromozom adını alır. resimde de gördüğümüz bu. senin dediğin gibi olsaydı arada hiçbir süre farkı olmazdı ve kromozomlar kutuplara çekilir derdi. oysa çekilen şey kromatit. ama senin dediğin şekilde bir savunmayı ösym yaparsa şaşırmam. oradan buradan kıvrılabilecek bir konu artık bizde mikroskopları falan kapatıp kardeş kromatitler değil kromozomlar çekilir diye kabul ederiz :)

• quote:

quote:

quote:

quote:

çekilmek süreçtir. ayrıldığı 'an' kromozom halini nasıl alıyor o zaman? bir süreci bir an dediğimiz şeye nasıl sığdırabiliriz? kardeş kromatitler 'çekilir'. artık kromozom adını alır. resimde de gördüğümüz bu. senin dediğin gibi olsaydı arada hiçbir süre farkı olmazdı ve kromozomlar kutuplara çekilir derdi. oysa çekilen şey kromatit. ama senin dediğin şekilde bir savunmayı ösym yaparsa şaşırmam. oradan buradan kıvrılabilecek bir konu artık bizde mikroskopları falan kapatıp kardeş kromatitler değil kromozomlar çekilir diye kabul ederiz :)

Elimizde iki ip var ipin bir ucu kitabın bir ucuna bağlı, öbür ucu kitabın diğer ucuna. İpi çektim kitap ayrıldı ve sürüklüyorum. Ayrıldığı ana kadar kitabı çekiyorum ifadesi doğrudur ama ayrıldığı andan itibaren ben diyebilir miyim ki ben kitabı çekiyorum? Hayır, ben kitabın bir parçasını çekiyorum(sürükleme işlemi çekme gerektirir.). İsim ayrıldığı an değişiyor. Anafaz sadece ayrılma değil ki, kutuplara çekilirken seçtiğim herhangi bir an da anafaz evresine giriyor sonuçta.

• quote:

Orijinalden alıntı: JequeL

Soruda da kromozom ÇEKİLİR diyor ayrılır demiyor. Çekilme ayrılmadan sonra oluyor yani. ADI ARTIK KROMOZOM YANİ.

Doğru soruya itiraz etme merakı da çıktı... Bu soruyu bilinçli olarak doğru yaptım ve hala savunuyorum çünkü bilgi hatanız var ve ssler bile size anlatamıyor. Benim suçum ne birader? Siz yanlış öğrendiniz diye sırf benim sorum niye yanacak? Sizi elemesi gereken soru eleyince neden bir ağızdan yanlış yanlış diyorsunuz ?

ayrılmadan öncede kromozom, ayrıldıktan sonra da kromozom ise birşey değişmedi mi koca kromozom ayrılınca? ayrıca senin ilk yazdığın cümle gayette bizi destekler bir cümle

• verdiğin örnek aslında bizim kromatit-kromozom karmaşasının tam tersi gibi.senin verdiğin örnekte analojik bir hatada var diyebiliriz. anafaz evresinde resmin yanında da görüldüğü gibi ifade kardeş kromatitler çekilir 'artık' kromozom adını alır. yani bize burada anafazın başladığı an tam da kromatitler çekilirken ismi kromozom olur demiyor. bunu burdan çıkaramayız. biz zaten kutuplarda kromozom denmesini tartışmıyoruz soru 'kromozomlar kutuplara çekilir'. meb ifadesi kromatitler çekilir artık kromozom halini alır üstüne eklemiş anafazın 'sonunda' kromozom takımı olur diye. yani senin örnek verdiğin durumda burda bir kitap ve parçasından söz edemeyiz zira kromatitle kromozom arasında bu tip bir ilişki yok.
  • quote:

verdiğin örnek aslında bizim kromatit-kromozom karmaşasının tam tersi gibi.senin verdiğin örnekte analojik bir hatada var diyebiliriz. anafaz evresinde resmin yanında da görüldüğü gibi ifade kardeş kromatitler çekilir 'artık' kromozom adını alır. yani bize burada anafazın başladığı an tam da kromatitler çekilirken ismi kromozom olur demiyor. bunu burdan çıkaramayız. biz zaten kutuplarda kromozom denmesini tartışmıyoruz soru 'kromozomlar kutuplara çekilir'. meb ifadesi kromatitler çekilir artık kromozom halini alır üstüne eklemiş anafazın 'sonunda' kromozom takımı olur diye. yani senin örnek verdiğin durumda burda bir kitap ve parçasından söz edemeyiz zira kromatitle kromozom arasında bu tip bir ilişki yok.

Peki hocam şöyle sorayım, kitapta yazıyor ki(anafaz kısmında) "iğ iplikleri de bu sayede kromozom hareketine yardımcı olmuş olur." Kutuplara çekildikten sonra bu adı alıyorsa, hangi kromozom hareketinden bahsediyoruz? Demek ki çekilme anında da kromozom olarak kabul ediyor.

• quote:

quote:

verdiğin örnek aslında bizim kromatit-kromozom karmaşasının tam tersi gibi.senin verdiğin örnekte analojik bir hatada var diyebiliriz. anafaz evresinde resmin yanında da görüldüğü gibi ifade kardeş kromatitler çekilir 'artık' kromozom adını alır. yani bize burada anafazın başladığı an tam da kromatitler çekilirken ismi kromozom olur demiyor. bunu burdan çıkaramayız. biz zaten kutuplarda kromozom denmesini tartışmıyoruz soru 'kromozomlar kutuplara çekilir'. meb ifadesi kromatitler çekilir artık kromozom halini alır üstüne eklemiş anafazın 'sonunda' kromozom takımı olur diye. yani senin örnek verdiğin durumda burda bir kitap ve parçasından söz edemeyiz zira kromatitle kromozom arasında bu tip bir ilişki yok.

Peki hocam şöyle sorayım, kitapta yazıyor ki(anafaz kısmında) "iğ iplikleri de bu sayede kromozom hareketine yardımcı olmuş olur." Kutuplara çekildikten sonra bu adı alıyorsa, hangi kromozom hareketinden bahsediyoruz? Demek ki çekilme anında da kromozom olarak kabul ediyor.

bu soruya defalarca yanıt verdim. iğ iplikleri tabiki kromozom hareketine yardımcı olacak çünkü dediğin gibi bu bir sürec. demek ki kromatit olarak adlandırılıyor tezini de ifade de kromatitler çekilir lafından anlıyoruz. eğer öyle olsaydı neden kromozomlar çekilir demesin ki?

• uplayalım herkes görsün. sadece biyoloji değil herhangi bir dersin sorusuda olabilir nasıl itiraz yapılacağı öğrenilsin.
  • jequel çok çirkin tavırlara girmişsin kardeş. bu bilgiyi bilenler yaptı bilemeyenler elendi en iyi ben bilirim kafasindasin. insanlarin itiraz etmesi seni niye bu kadar rahatsiz ediyor?? yanlissa degisir degilse eyvallah. haksiz yere gececegin 3 5 kisinin derdine dusup etrafa saldiriyorsun. 18 inde gel ss atalim ne demek ya sidik mi yaristiriyoruz kac yasina geldik ayip.. birak adamlar itiraz etsin.rahat ol interfazin mitozda olmadigini hepimiz biliyoruz zaten..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ihsandogramaci1998 -- 29 Haziran 2016; 6:13:08 >
  • İtiraz edecek adamlara'Hatalarınızı kabullenin' diyen boş adamlar var şurada ya .Bu kişileri gördükçe tiksiniyorum.
  • Ben anlamıyorum döngüyü görmüyor musunuz görmek mi istemiyorsunuz ? İtiraz edin ona hiç bir lafımız yok lakin siz ayrıntılı düşündünüz biz mal gibi yaptık durumu yok ortada.Siz interfaz mitoz ayrımını bilmiyodunuz ösym de sizi vurdu.Detaylı düşününce nasıl interfazı mitozun içine koyuyorsunuz anlamak güç.Zaten o şıkkı bilseydiniz öbürünü işaretlemezdiniz zaten.Yani siz şanssızlıktan yanlış yapmadınız ya da ösym size kazık atmadı.Bilmediğinizden yanlış yaptınız.İnsanlara da bunu savunmanız saçma geliyor

• quote:

Orijinalden alıntı: gomango

Ben anlamıyorum döngüyü görmüyor musunuz görmek mi istemiyorsunuz ? İtiraz edin ona hiç bir lafımız yok lakin siz ayrıntılı düşündünüz biz mal gibi yaptık durumu yok ortada.Siz interfaz mitoz ayrımını bilmiyodunuz ösym de sizi vurdu.Detaylı düşününce nasıl interfazı mitozun içine koyuyorsunuz anlamak güç.Zaten o şıkkı bilseydiniz öbürünü işaretlemezdiniz zaten.Yani siz şanssızlıktan yanlış yapmadınız ya da ösym size kazık atmadı.Bilmediğinizden yanlış yaptınız.İnsanlara da bunu savunmanız saçma geliyor

Merak etme interfaz evresini sadece size ogretmediler. Soruyu okurken ilk aklıma gelen oydu zaten insanlarin bilgilerini bir takim cikarimlara gore olcmen yanlış.

• JequeL J kullanıcısına yanıt
    Hocam başlığı baştan sona okudum. Konuyu saygı çerçevesinde sadece bilimsel verilere göre gayet açık bir biçimde anlatmandan öte her türlü kişisel ithamlara karşılık saygını ve efendiliğini bozmaman özellikle takdir edilesi bir durum. Bu ortamda sadece izleyici olarak kalmamak adına bu mesajı atmak ihtiyacı hissettim.

Helal olsun.
  • ihsandogramaci1998 İ kullanıcısına yanıt
    Hayır arkadaşım, gece öyle bir gerilim oldu ki arkadaş bir anda konuyu basıp hatır hutur girişti. Ve ilk mesajında da tavrı agresifti, ezbercilikle de ayrı suçlandım. Ben de mecburen dedim madem sen ezberci değilsin, sen madem benden birkaç gömlek üsttesin 18'inde seninle ss atarak bu mevzuyu noktalayabiliriz. En iyi ben bilirim kafası yok hiçbir zaman olmadı. İtirazdan rahatsız olmadığımız da 3-4 mesajımda belirttim ve aklınızda soru işareti kalmaması için itiraz edin, üstüne ben de iptal edilir mi edilmez mi bilmiyorum AMA MEB böyle diyor ve bence de doğrusu bu şeklinde yaklaştım. Teşekkürler.
  • Dna eşlenmesini göre göre kromozomu işaretlemişseniz pardon da konunuz eksik demektir
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.