Şimdi Ara

LYS-2 İptal olan sorularla ilgili dönüt video geldi (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
120
Cevap
0
Favori
1.571
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Soruyun tartışın. Bilginizi sorgulayın ancak birbirinize hakaret etmeyin. Saygısızlık Bu sorudan çok daha büyük bir ayıp.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: JequeL

Olayı yine benim karakterime çekerek karalama olayını sürüyorsun hocam. Artık bu şekilde saçma şeylere cevap vermek istemiyorum ama içim el vermiyor. Özel mesajla yürümüyorsa peki tartışmayalım. Hoş gereksizse tavrım kaale alıp neden cevaplıyorsunuz? Hani genelde gerekli şeyleri yaparız ya hep gereksizleri yapmayız... Dediğim gibi ben MEB kitabından cümleler söyledim. Mayozun profazıyla mitozun profazını karşılaştırıyorsunuz. Peki şunu sorayım : bizim mitoz sonucu oluşan hücrelerimiz 2n kromozomlu mu 2n kardeş kromatidli mi? Yani kardeş kromatid ne zaman kromozom ismini alıyor sitoplazma bölünmesinden sonra mı? Eğer öyleyse neden aynı yapıya sitoplazma bölünmesinden sonra kromozom diyoruz da kutuplara birbirinden bağımsız halde çekilirken kardeş kromatid diyoruz? Aralarındaki yegane farklılık canım sitoplazmanın hangi evrede bölündüğü mü? Yani bir nesnenin isimlendirilmesi hangi evrede olduğuna göre mi yapılıyor yoksa kendi hangi durumda ona göre mi?...

karakterine değil üslubuna laf ettim. karalama gibi bir amacım yok yanlışlarını düzeltme gibi bir amacın olduğunu söylüyorsun ben de sana bir örnek verdim. sen de bana benim örneğimle alakalı olmayan bir örnek verdin. meb kitabında aynen anafaz-1 evresinde kardeş kromatitler çekilir,ARTIK bunlar kromozom olarak adlandırılır yazıyor. senin sorunu mikroskopta inceleyip cevaplamak gerekmiyor sanırım müfredat bize böyle söylüyor. bu arada artık demek 'bundan sonra' anlamı taşır. yani bir evredeki olayı ondan mili saniye önce gerçekleşmiş olayla tam olarak bağdaştırmazsın sanırım derdimi anlatabildim.

• Hocam hocam hocam. Bakın çok saygı duyuyorum söylediklerinize ama MEB'in kitabında bu ibarenin yanında tam çekilirken göstermiş yani yarı yoldalarken ve resimde üzerlerine kromozom yazmış. Yani sanırım hangi anın kastedildiğini anlıyoruz ayrıldıktan sonra "ÇEKİLME" dediğimiz anın her noktasında adları kromozom -- MEB'e göre...
  • JequeL J kullanıcısına yanıt
    "Kutuplara cekilen kromozomlar" ifadesini gorunce o zaman tartisilacak bir sey yok dedim ama bu palmede yer aliyormus.
    Meb kitabindaysa "Kardes kromatitler zit kutuplara dogru cekilir. Kardes kromatitler kromozom ismini alir." diyor. Bu cumlede kutuplara cekilenin kromatitler oldugunu soyluyor aksine.

• quote:

Hocam hocam hocam. Bakın çok saygı duyuyorum söylediklerinize ama MEB'in kitabında bu ibarenin yanında tam çekilirken göstermiş yani yarı yoldalarken ve resimde üzerlerine kromozom yazmış. Yani sanırım hangi anın kastedildiğini anlıyoruz ayrıldıktan sonra "ÇEKİLME" dediğimiz anın her noktasında adları kromozom -- MEB'e göre...

çekilme anında değil. ifade KARDEŞ KROMATİTLER zıt kutuplara doğru ÇEKİLİR.Kardeş kromatitler ARTIK kromozom olarak adlandırılır. soruda verilen 'Kromozomlar Kutuplara Çekilir'.yani anlatmak istediğimiz bu. resimde de çekildikten sonra kromozom halini almış bana öyle gözüküyor . yani ifadenin yanlış olduğunu anlatabildim sanırım şimdiki sorunumuz resimdeki durum

• Resimde çekilir iken adına kromozom diyor. Çekilen artık kromozom oluyor. Sadece yazıyı okumayın lütfen yanındaki resim o "kelime oyunlarını" ortadan kaldırmak için konulmuş.

hyj hocam: Resimde çekilen şeyin adı kromozom olarak veriliyor. Bir şey kutuplara çekilirken adı kromozomsa sizce kromozomlar mıdır kutuplara çekilen kromatidler midir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JequeL -- 29 Haziran 2016; 2:00:03 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hyj

quote:

Hocam hocam hocam. Bakın çok saygı duyuyorum söylediklerinize ama MEB'in kitabında bu ibarenin yanında tam çekilirken göstermiş yani yarı yoldalarken ve resimde üzerlerine kromozom yazmış. Yani sanırım hangi anın kastedildiğini anlıyoruz ayrıldıktan sonra "ÇEKİLME" dediğimiz anın her noktasında adları kromozom -- MEB'e göre...

çekilme anında değil. ifade KARDEŞ KROMATİTLER zıt kutuplara doğru ÇEKİLİR.Kardeş kromatitler ARTIK kromozom olarak adlandırılır. soruda verilen 'Kromozomlar Kutuplara Çekilir'.yani anlatmak istediğimiz bu. resimde de çekildikten sonra kromozom halini almış bana öyle gözüküyor . yani ifadenin yanlış olduğunu anlatabildim sanırım şimdiki sorunumuz resimdeki durum

Sanırım konuyu çok net özetlediniz hocam.

• quote:

Resimde çekilir iken adına kromozom diyor. Çekilen artık kromozom oluyor. Sadece yazıyı okumayın lütfen yanındaki resim o "kelime oyunlarını" ortadan kaldırmak için konulmuş.

hyj hocam: Resimde çekilen şeyin adı kromozom olarak veriliyor. Bir şey kutuplara çekilirken adı kromozomsa sizce kromozomlar mıdır kutuplara çekilen kromatidler midir?

e ama ben müfredattan sorumluyum. neden oraya KARDEŞ KROMATİTLER kutuplara ÇEKİLİR. ARTIK kromozom adını alır diyor. O resimde gösterilenden çekilenin hemen 'o anda' tam da 'o sırada' kromozom olduğunu çıkartmak biraz güç zira zaten hücre telofaz safhasına geçmiş görünüyor Kromozomlar kutuplarda zaten ortalarda falan da değil. yani resimde bir kelime oyunu yok çünkü hücrede bir çekilme olurken tam 'o anda' hücre bu şekilde gözükmez.

Bence "Kromatitler kutuplara çekilir. Kromatitler artik kromozom ismini alir" seklindeki bir ifadeden sonra diretmeye gerek yok gercekten. Artik diyor ustune ustluk. Artik demektir ki, az once olan sey bitmis. Resimde baska bir sey gosteriyor olabilir, farketmez. Kromozomlarin cekilmesi ifadesi dogruysa bile eger yazili metinde acik bir yanlislik varsa, "artik" gibi net ifadeler; boyle bir soru sorulamaz. Ben bu kadar net bir seyle karsilasmayi beklemiyordum. Soru kesinlikle yanlis.

• Konuyu çekmeyin... Resimde ne olduğunu net söyledim ve siz de net gördünüz. Müfredat bu işte, okuyanlar anlayamamış olabilir, resim koyalım demişler. Hücrenin tam o anda nasıl göründüğü sanırım lise düzeyinde bize hiç öğretilmedi. Biz öğretileni yapıyoruz ve resimden öğrendiğim ayrılmadan sonra kutuplara çekilene ve sonrasına kadar o arkadaşın ismi kromozom...

Ve müsadenizle sahur yapıp uyumaya gidicem eğer gerçekten aklınızda kalan bir şey varsa veya böyle şeyler, bana ÖZEL MESAJ atın.
  • Kardeşim ne demek resimi takmayalım? O resim sizin iddia ettiğiniz "kelime oyununa" açıklama getirmek için orda var. MEB kitabını atıyorum onun bile işinize gelen kısmını alıyorsunuz. Tebrikler... Tam vaktinde çıkıyorum sanırım tartışmaya artık değer şeyler söylemiyorsunuz ve benim sahur yapmam acilen gerekli. Esen kalın.
  • quote:

Konuyu çekmeyin... Resimde ne olduğunu net söyledim ve siz de net gördünüz. Müfredat bu işte, okuyanlar anlayamamış olabilir, resim koyalım demişler. Hücrenin tam o anda nasıl göründüğü sanırım lise düzeyinde bize hiç öğretilmedi. Biz öğretileni yapıyoruz ve resimden öğrendiğim ayrılmadan sonra kutuplara çekilene ve sonrasına kadar o arkadaşın ismi kromozom...

Ve müsadenizle sahur yapıp uyumaya gidicem eğer gerçekten aklınızda kalan bir şey varsa veya böyle şeyler, bana ÖZEL MESAJ atın.

ayrılmadan sonra kutuplara çekilene kadar nasıl bir ifade ya :) konuyu çekmiyorum aksine bildiğim ve gördüğüm şeyi söylüyorum sence resimde kromozom dediğin şeyler çekilme 'anında' mı? bu kadar basit. müfredata laf atmaya gerek yok onlar da bilimsel kaynakları araştırıp bu resmi koymuşlar. benim diyeceklerim bu kadar argümanlarının hepsine cevap vermeye çalıştım.

başka sorusu olan???

• Sadece teşekkür ediyorum çünkü resim ortadadır hocam. Çekilme anında değil ise o kromozomlar mesela neden iplikçikler tarafından tutuluyorlar ve neden merkez ile kutubun tam ortasındalar mesela? Sabah kalktığımda buna verdiğiniz yanıtı da okumak nasip osun.
  •  LYS-2 İptal olan sorularla ilgili dönüt video geldi
     LYS-2 İptal olan sorularla ilgili dönüt video geldi

Anafaz evresinde kromozom sayısı iki katına çıktığına göre çekilen şeyler kromozom adını çekilirken alıyor. Ayrılması ve çekilmesi aynı şeyler değil. MEB kitabındaki resimde de belli zaten. Anafaz evresini anlatan bi şemada telofaz evresi verilemez. Bu konunun anlatıldığı sene tüm yazılılarfa anafazdaki kromozom sayısını sordular, ve anafazda çekilenlerin kromozom haline geldiğini söylediler.

• sorunun cevabı net DNA eşlenmesidir..o şıkkı görür görmez işaretledim hatta en fazla 15 saniye sürmüştür bu soru..sınav çıkışında garanti doğrularım arasında sayıyodum ama gelin görün ki yine 30 sorudan 40 tane iptal edilecek soru bulduk.bu konuda baya yetenekliyiz..anahtar kelime "evre" kelimesidir o soruda..belli ki soru senin bu bölünme türüne ait evreleri ne kadar bildiğini ölçmek istemiş..amacınada ulaşmış fazla kurcalamayın..yanlış yaptığınız yerde yanlışınızı kabullenin..bir başkasının bilgi eksikliği ya da yanlış yorumlamasının cefasını neden ben çekmek zorundayım..haklısınız daha net ifadeler kullanılabilirdi ama sorunun neyi sormak istediği açıkça bellidir..
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheCrane

Anafaz evresinde kromozom sayısı iki katına çıktığına göre çekilen şeyler kromozom adını çekilirken alıyor. Ayrılması ve çekilmesi aynı şeyler değil. MEB kitabındaki resimde de belli zaten. Anafaz evresini anlatan bi şemada telofaz evresi verilemez. Bu konunun anlatıldığı sene tüm yazılılarfa anafazdaki kromozom sayısını sordular, ve anafazda çekilenlerin kromozom haline geldiğini söylediler.

https://store.donanimhaber.com/c3/94/74/c3947498f5e35cb13488c81d3f283073.png

anafazın sonunda kutuplar eşit sayıda kromozom takımına sahip olur. tabiki anafazın sonunda iki katına çıkacak bizim bununla bir sorunumuz yok ama ifade de dediği gibi sonunda. 'o anda' 'çekilirken' değil.

• ABİ AKILLI OLUN DNA İNTERFAZDA EŞLENMİYORMU İNTERFAZ MİTOZA MI GİRER MANTIKLI OLUN BİRAZ
  • Hop su içerken boğazımda kaldı ve gelip yazacaktım ki arkadaş yazmış. Tebrik ediyorum anafazın resmedildiği bir yerde nasıl ÇEKİLİRKEN DEĞİL dersiniz?
  • quote:

Sadece teşekkür ediyorum çünkü resim ortadadır hocam. Çekilme anında değil ise o kromozomlar mesela neden iplikçikler tarafından tutuluyorlar ve neden merkez ile kutubun tam ortasındalar mesela? Sabah kalktığımda buna verdiğiniz yanıtı da okumak nasip osun.

iplikçikler tarafından tutulacaklar tabiki çünkü kutuplara ulaşıyorlar. merkez ile kutbun tam ortasında yanlış bir ifade burda merkezden bahsedilemez senin dediğin şekilde olsaydı o kromozom dediğin şeyleri koyarlardı 'merkeze' yanına da kromatit yerine kromozom yazıp yukarı aşağı çekerlerdi. oynatılan şey kromatittir evrenin sonunda kromozom ifadesini alıp kutuplara ulaşır. resimden de net bir şekilde görüyoruz. başka sorun varsa yanıtlayayım.
    Ben resmi takmayalim demedim. Eger o ifade dogruysa, resim o ifadenin dogrulugunu gosteriyor olsa bile eger yazili olarak cok acik bir sekilde baska bir seyden bahsediyorsa boyle bir soru soramaz. Cunku yazili ifadede hicbir karmasa yok. Kelime oyunu oldugunu iddia etmiyorum artik, cunku ben buna "dusunus seklindeki farklilik" olarak bakiyordum. Fakat kitapta bu kadar net bir ifade oldugunu bilmiyordum. Kitapta farkli bir ifade kullanmislar. Ozensiz hazirlanmis muhtemelen ordan kaynaklanan bir sorun. Ama iste o zaman boyle bir soru sorulmayacakti. Burdaki onemli nokta kitabin bir yerinde "Kromatitler kutuplara cekilir. Kromatitler artik kromozom olarak adlandirilir" seklinde bir ifade kullanilip kromatitlerin cekildikten daha sonra kromozom adini aldiklarinin soylenmesi. Kitabin herhangi bir yerinde boyle bir ifade yer aliyorsa boyle bir soru soramazlar. Ters anlasiliyor cunku. Kromozomlarin cekilmesi ifadesini yanlislayan bir sey var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nikordis -- 29 Haziran 2016; 2:54:18 >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.