Şimdi Ara

Lpg şu an en avantajlı yakıt değil mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
82
Cevap
0
Favori
11.458
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar kimse bu konuyu pek dile getirmiyor ama gelen zamlara bakılırsa savaş da çıksa ekonomiler de çökse. LPG sanırım en avantajlı yakıt olmaya devam edecek gibi.Hep LPG nin tüketiminin benzin mazottan fazla olması dile getiriliyor da tüketim muketim mı kaldı?Fiyatlar ikiye katlandı.

Benzin 19

Mazot 20

Lpg 10

Lpg barajı zor geçmiş😂

Ne yapsak LPG ye mı geçsek?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ykaya1983 -- 5 Mart 2022; 22:3:20 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 2018 de kpg taktirdim 36 bin km deydi simdi 115 bindeyim, 5 bini son 3 ay benzinde kullandim diyelim 80bin km oldu. Henuz lpg kaynakli herhangi bir sorun yasamadim.

Lpg isinde 3 şey cok onemli

1 - arabanin markasi bazi arabalar genetik lpg li misal toyota, bazi arabalarda genetik olarak lpg alerjili gm grubu opel chevrolet vb.

Lpg taktirdigimda lpg kaskosu yaptirdim 50 bin km lpg den dolayi hasarlari ucretsiz karsilayacakti. Kasko policesinde opel ve chevrolet araclar kapsam disidir yaziyordu yani bazi araclara lpg olmuyor zorlayinca da lpg nin adi cikiyor verdiginiz linkteki araba gibi.

2- kit markasi ve arabaya ve motora uygun kit takilmali misal benim aracim 3 silindirli cogu usta 4 silindirli kitin bir enjektorunu iptal edip oyle takiyorken benim taktirdigim yer brc nin 3 silindirli kitini getirtti onu takti. Brc lovato prins bunlardan birini takman sorun yasamaman icin faydalı.

3 USTA USTA USTA Yani kiti takan yer. Gerek montaj gerek montaj sonrasi ayar .

Hatta montaj yuzde 40 montaj sonrasi ayar yuzde 60. Arabayi notebooka baglayip montajdan sonra rn az yarim saat yolda ayar yapmayan yerde lpg taktirmayacaksin. Rolantide ayar yapan yerden kosarak uzaklas. Once aracin benzindeyken yukte ve normal suruste degerleri kaydediliyor. Bunlar grafikta yesil noktalar olaral gorunuyor sonra lpg ye gecilip benzer hiz ve devirde lpg verileri kaydediliyor bunlarda kirmizi noktalar. Sonra ayarlama yapilarak bu yesil ve kirmizilar ust uste getiriliyor. Boylece sorunsuz lpg surunun on sarti yerine gelmis oluyor.

Bu sekilde ayar yapmayan yere lpg taktirmayin. Varsin 1000 lira pahali olsun.

Su an lpg nin tasarrufu yuzde elliyi geçti benzinde 2000 tuketen lpg en fazla 1200 tüketir tabi rakamlar afaki. Benim benzin tuketimim 2000 e yaklasmisti tekrar lpg ye gectim son fiyatlarla cok mantikli hale geldi

Ayda 800 demek yilda 9600 demek arabanin bakimi kaskosu lastigi bedavaya geliyor yani.

Uyumlu bir araciniz varsa düşünmeyin taktirin. Uyumsuz araciniz varsa da zorlamayın taktirmayin derim.

Hayirli gunler
  • LPG on numara yakıt

1.6 Corolla 2019 aracıma taktırmıştım en ufak sorun , problem aksaklık yaşamadım 48.000 km de

Şuan kullandığım araç da 1.4 hyundai motoru taktırmamak için kendimi zor tutuyorum.

Oyuncağı biraz az bir araç olsaydı çoktan taktırmıştım.

• emrcnd E kullanıcısına yanıt

Valla hocam benim de aklım kaymıyor değil. Bende de 1.4 hyundai var. Motor için lpg ile çok uyumlu diyorlar. Sırf çok km yapmadığım için erteliyorum. Acaba kaç para şuan kitler?

• hknayn55 H kullanıcısına yanıt

BRC comfort 3800 TL civarıydı corolla için hyundai için de benzer fiyatlar olacaktır diye tahmin ediyorum

Candan mühendislik kampanya var diyor her paylaşımında sormak lazım

Düşünüyorum hocam da yıllık yapsam yapsam 10bin km yapıyorum. Değer mi bilemiyorum

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

şuanki araç bayon mu?

• Evet şuan bayon mevcut

• Orta halli bir lpg kiti kaç ₺ acaba?

• %20 fazla yaksa + 3tl de benzin tuketse, 15tl ye mal olur en kotu. Fena degil ama bakalim lpg ye zam gelecek mi

• siz böyle gündeme getirin bikaç güne 18 olur

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu tabloya rağmen bu LPG nasıl mazottan ucuz oluyor anlamış değilim?

Lpg şu an en avantajlı yakıt değil mi?

• Zehirli ok atılmış yakında 2 lira zam gelir

• Ben taktırsam tekrar fiyatı benzinle eşitlenir o yüzden taktırmayayım sizin önünüz açılsın

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • şimdi, geçmişte ve gelecekte en ucuz,en ekonomik yakıt. öyle olmaya da devam edecek.

Hocam bayon zaten cağ dışı 1.4 motor diye tabir edilen atmosferik motorun Türkiye ye getirilme sebeblerinden biriside LPG takılması için getirildi biraz kasıtlı. Hyundai 1.6 dcvvt motor Elantra kullanıyorum. Lovato c-obd2 kullanıyorum. 44 bin km sıfır sorun filtre değişim aralığıa çok uzun ve uygun fiyatlı parçaları+ LPG kiti de 3800 comfort ise 3600 dür mesela. Ayrıca prins tecnomax da bu motora uyumlu oda brc de kullanılan gemini mavi enjektörlerini kullanır. Lakin filtre değişim aralığı sık ve pahalı maalesef.

• hknayn55 H kullanıcısına yanıt
    Hocam Hyundai Toyota Honda grubunun atmosferik motorları LPG takılmak için yapılmışıtr. Benzinle binilmek için değil o çağ gecti benzinle binilecek araçlar güncel teknoloji turbo destekli torklu verimli motorlar.

• Yakında zam gelir. Lpg yüzde 20 fazla litre olarak yakar. Artı bunun yüzde yirmisi kadarda benzin yakar.

Örnek olarak 8 litre benzin yakarsa lpg de 10 litre lpg yakar. Artı 0.5 litre benzin yakar. Yani toplamda yüzde 25 fazla yakmış olur. Kısaca 20 liraya benzin satılırsa 15 liraya kadar lpg mantıklı olur. 15 liradan fazla olursa benzin mantıklı olur.

• Mhmmd.239 M kullanıcısına yanıt

Motorla ilgili bir soru işareti yok ama

Şerit takip , dijital ekran , far sensörlüleri vs ilerde bunlar bozulursa ilerde dediğim 1-2 yıl içersinde garantiye sokmazlar diye korkum var

Sonuç olarak lpg montajında aracın elektrik tesisatını kesiyorlar.

Su almış , kısa devre yapmış bahane uydurup lpg var diye garantiye alacaklarını sanmam

Araştırıyorum böyle bir sorun var mı diye

Ben takdırken sorduğum da LPG ile ilgili motor ateşeleme sistemi egsoz sistemi garantinin kalkacağını söylendi genel merkez tarafından. Elektrik li aksam larda hepsinin sigortası ayrı tesisatın kesilmesi ile cihazın bozulmasının bir bağlantısı yok. En fazla çalışmaz kapanır. Ama yanmaz. Bozulmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mhmmd.239 -- 5 Mart 2022; 23:14:55 >
  • Mhmmd.239 M kullanıcısına yanıt

Az çok karar verdim gibi ilk 10.000 km benzinde biniyorum sonra yağ bakımı öncesi lpg taktırıp aracın yağ bakımını yaptırıyorum

Eğer fiyatlar değişmez ise %90 bu araç da da böyle yapacağım lpg den çok memnundum boşuna fazla para vermeye gerek yok

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.