Şimdi Ara

KURANDA 30 GÜN ORUÇ DİYE BİR ŞEY YAZMAMASI (NEDEN 30 GÜN ORUÇ TUTUYORUZ]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
0
Favori
9.979
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, malum yarın sahura kalkıp oruçlarımızı tutacağız, tabi aramızda tutmayanlarda olacaktır.Yalnız benim aklıma bir şey takıldı;

Oruç tutmamız kuranda yazıyor ama kaç gün tutulacağıyla ilgili hiçbir bilgi yok.Biz neden 30 gün oruç tutuyoruz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SiyahPapyon -- 26 Mayıs 2017; 9:59:8 >

• Kuran'da Peygamber'in izinden gidin diye bir ayet var. O ne yaptıysa biz de yapmak zorundayız. Allah, Hz. Muhammed'i, ömrü boyunca, İslam toplumunun başında, sağ salim yaşattı ki topluma dinini öğretsin.
  • Yemek içmek orucu bozar deniyor. Gerçekten bozar mı? Oruç nedir merak ettim. Bilen bi ehil anlatsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kingman29

Kuran'da Peygamber'in izinden gidin diye bir ayet var. O ne yaptıysa biz de yapmak zorundayız. Allah, Hz. Muhammed'i, ömrü boyunca, İslam toplumunun başında, sağ salim yaşattı ki topluma dinini öğretsin.

Peygamberin ne yaptığını nereden biliyosun, iki üç tane ravinin söylediklerinden mi

"Q bana söyledi, ona da W söylemiş, ona da E, ona da R, ona da T, ona da Y, ona da U...(500 yıl sonra)...ona da Hz Muhammed"

Sadece bu nedenden değil, Kur'an dışı kaynakları kabul etmemek için milyar farklı neden var. Kur'an'a inancı olanları yine anlayabiliyorum ama, Kur'an dışı kaynakları kabul edenler bildiğin KOMİK geliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: HADO77

Yemek içmek orucu bozar deniyor. Gerçekten bozar mı? Oruç nedir merak ettim. Bilen bi ehil anlatsın.

Kur'an'da yazan HERHANGİ BİR kelimenin anlamını nereden biliyorsan, oradan biliyorsun.

Anlamadığınız şey şu, dinlerin istisnasız hepsinde DİL bariyeri vardır. Dili insanlar oluşturduğu için, en iyi ihtimalle yine insanların var ettiği kaynaklar üzerinden ispat mümkün olur.

Birisi sana Kur'an'dan herhangi bi kelime gösterip, "bunun iddia ettiğin anlama geldiğini bana ispatla" dese, nasıl ispatlayacaksın? Değil mi?

Dolayısıyla Kur'an'da yazılanlar da eski kaynaklar üzerinden öğreniliyor. Eski kaynaklara baktığımızda da orucun ne anlama geldiğini öğreniyoruz zaten. Zira oruç sadece müslümanlara ait olan bir kültür öğesi değil. İslam'dan önce var olmuş tonla farklı toplumda da vardı.

• quote:

Orijinalden alıntı: John Wick

quote:

Kuran'da Peygamber'in izinden gidin diye bir ayet var. O ne yaptıysa biz de yapmak zorundayız. Allah, Hz. Muhammed'i, ömrü boyunca, İslam toplumunun başında, sağ salim yaşattı ki topluma dinini öğretsin.

Peygamberin ne yaptığını nereden biliyosun, iki üç tane ravinin söylediklerinden mi

"Q bana söyledi, ona da W söylemiş, ona da E, ona da R, ona da T, ona da Y, ona da U...(500 yıl sonra)...ona da Hz Muhammed"

Sadece bu nedenden değil, Kur'an dışı kaynakları kabul etmemek için milyar farklı neden var. Kur'an'a inancı olanları yine anlayabiliyorum ama, Kur'an dışı kaynakları kabul edenler bildiğin KOMİK geliyor.

2-3 tane ravi mi söylemiş? Oruçtan bahsediyoruz. 1.400 yıl boyunca tüm müslümanların yaptığı ibadet bu. Sabah ezanında yeme içmeyi kesersin, akşam ezanından sonra yiyip içersin. Öküz altında buzağı aramanın gereği yok.

• quote:

quote:

quote:

2-3 tane ravi mi söylemiş? Oruçtan bahsediyoruz. 1.400 yıl boyunca tüm müslümanların yaptığı ibadet bu. Sabah ezanında yeme içmeyi kesersin, akşam ezanından sonra yiyip içersin. Öküz altında buzağı aramanın gereği yok.

Ben onu genel olarak söyledim oruç için değil

• quote:

quote:

quote:

quote:

Öncelikle hadis okumalısın. Okumadan, görmeden hadisler hakkında atıp tutamazsın. 12 ciltlik hadis ansiklopedisi var. Önce bi oku, sonra gel burda hadisler hakkında ahkam kes.

Hadisler içinde varsa uydurma hadisler, uygulamak zorunda değilsin. İslam da okuduğunuz her hadisi uygulayın diye bir emir yok. Ben şahsen hadis okuyan biri olarak, ters bi hadisle karşılaşmadım. Ama elbette bu kadar hadis içinde uydurma hadisler de olduğunu biliyorum. Ben akıl süzgecinden geçirerek hadis okurum. Öldüğümde Allah bana, şu hadisi neden kabul etmedin diye hesap sormaz. Biz hadislerden yükümlü değiliz. Ancak bir hadis var diyelim, Hz. Muhammed'in fakir birine yardım ettiğini anlatıyor. Şimdi ben bu hadisi neden inkar edeyim. Tartışmalı hadis çok azdır. Hadislerin tamamına yakını zaten İslamın özünde olan, hoşgörü, ahlak ve iman esaslarını anlatır. Aykırı duruma rastlayamazsın. Ancak çok nadir bazı hadislere eleştiri getirilmiştir. Ben şimdi bi kaç tane hadisi kabul etmezsem, Allah bana bu konuda hesap sormaz. 1.400 yıl önce geeçekleştiği iddia edilen bir olayı, ravi olarak şahit olduğunu iddia eden bi kaç kişiye inanmadım diye dinden çıkmam. Allah da bu konuda bana zorluk çıkarmaz. Ancak ben çakallık yapıp, oruç 30 gün değil, 3 gündür dersem, bunu da hiçbir haklı gerekçe gösteremezsem, elbette yaptığım çakallıktan Allah'ın haberi olur. Hesabını veririm.

Mesela cübbeli Ahmet hoca diyor ki şu hadisi inkar edersen dinden çıkarsın. Yahu Kuran da ayet mi var ki hadis ibkar edersen dinden çıkarsın diye? Ama şöyle bir ayet var Peygamberin izinden gidin diyor. Keyfi olarak, hiçbir haklı gerekçeye dayanmadan hadis inkar edilemez. Akıl ve mantık süzgecinden geçirerek, çok az bir kısmını istersen elersin. Allah da sorumlu tutmaz. Keyfi ve gereksiz inkarlardan sakınmak lazım. Bedeli ağır olur.

• direk 30 dememiş zaten, ramazan bu sene 29 gün mesela...

İlave olarak orucun norveçte 20 saat, yeni zelanda'da 10 saat olarak tutulmasının hikmeti nedir acaba? (sürelerii yaklaşık söyledim.)

daha süperi var!!
    bu haberdeki köyde güneş 14:30'da dağların bloklaması sonucu batıyormuş gibi oluyormuş. köyde iftar saati tartışılıyormuş.http://www.sabah.com.tr/dunya/2016/06/08/dunyanin-en-kisa-orucu-bu-koyde-tutuluyor.

vekan köyünde yaşasanız orucu kaçta bozarsınız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi laserss -- 26 Mayıs 2017; 11:55:17 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Öncelikle hadis okumalısın. Okumadan, görmeden hadisler hakkında atıp tutamazsın. 12 ciltlik hadis ansiklopedisi var. Önce bi oku, sonra gel burda hadisler hakkında ahkam kes.

Hadisler içinde varsa uydurma hadisler, uygulamak zorunda değilsin. İslam da okuduğunuz her hadisi uygulayın diye bir emir yok. Ben şahsen hadis okuyan biri olarak, ters bi hadisle karşılaşmadım. Ama elbette bu kadar hadis içinde uydurma hadisler de olduğunu biliyorum. Ben akıl süzgecinden geçirerek hadis okurum. Öldüğümde Allah bana, şu hadisi neden kabul etmedin diye hesap sormaz. Biz hadislerden yükümlü değiliz. Ancak bir hadis var diyelim, Hz. Muhammed'in fakir birine yardım ettiğini anlatıyor. Şimdi ben bu hadisi neden inkar edeyim. Tartışmalı hadis çok azdır. Hadislerin tamamına yakını zaten İslamın özünde olan, hoşgörü, ahlak ve iman esaslarını anlatır. Aykırı duruma rastlayamazsın. Ancak çok nadir bazı hadislere eleştiri getirilmiştir. Ben şimdi bi kaç tane hadisi kabul etmezsem, Allah bana bu konuda hesap sormaz. 1.400 yıl önce geeçekleştiği iddia edilen bir olayı, ravi olarak şahit olduğunu iddia eden bi kaç kişiye inanmadım diye dinden çıkmam. Allah da bu konuda bana zorluk çıkarmaz. Ancak ben çakallık yapıp, oruç 30 gün değil, 3 gündür dersem, bunu da hiçbir haklı gerekçe gösteremezsem, elbette yaptığım çakallıktan Allah'ın haberi olur. Hesabını veririm.

Mesela cübbeli Ahmet hoca diyor ki şu hadisi inkar edersen dinden çıkarsın. Yahu Kuran da ayet mi var ki hadis ibkar edersen dinden çıkarsın diye? Ama şöyle bir ayet var Peygamberin izinden gidin diyor. Keyfi olarak, hiçbir haklı gerekçeye dayanmadan hadis inkar edilemez. Akıl ve mantık süzgecinden geçirerek, çok az bir kısmını istersen elersin. Allah da sorumlu tutmaz. Keyfi ve gereksiz inkarlardan sakınmak lazım. Bedeli ağır olur.

http://www.kurandakidin.com/

• Kuran da 5 vakit namaz kılında yazmıyor neden 5 vakit kılıyoruz ?
  • savm siyam

oruç kelimesi Farsça’dan dilimize geçmiş bir kelimedir. Dilimize oruç diye çevrilen bu kelimenin Arapça aslı “savm-siyam’dır”dır.
    Ramazân ayı ki, Kur’ân, bir kılavuz olarak ve furkândan, yol göstermeden açık açık açıklamalar olarak kendisinde indirilmiştir. Bu nedenle sizden her kim bu aya şâhit olursa hemen onda savm etsin/oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise diğer günlerden sayısıncadır. Allah, size kolaylık diler, size zorluk dilemez. Bu kolaylık, Allah'ın koruması altına girmeniz ve sayıyı tamamlamanız, size yol gösterdiğinden dolayı Allah'ı büyüklemeniz ve Allah’ın verdiği nimetlerin karşılığını ödeyesiniz diyedir.(Bakara, 185)

Bakara 185’teki “Ramazan ayı” tabiri nedeniyle savm, bugün Hicri takvimde yer alan Ramazan ayında 30 gün süre ile icra edilmektedir.

yer ve gökler yaratılırken ayların sayısı 12 dir ... 12 ay yaratılışın baslangıcından beri vardır

dolayısıyla bu aylardan biri ramazan ayı dır ...

herşeyi satırlamak mı lazım yavrucum zaten yazıyor birde ... hem anlamıyonuz okumuyonuz

kuranda yazmıyomuşmuş ..

okudugunu anlamıyorsan bir sor bilene ... anlatsın

• laserss kullanıcısına yanıt
    Oruç sürelerinin değişmesinin nedeni dünyanın şekli ve mevsimle alakalı.

Köy hakkında yorum yapamayacağım.
  • Oruç... Sıyam yani ayrılma zamanı sıyrılma hali. Yapışık iki kardeş gibi duşunun. Bunların ayrılması mumkun mu?

Gecenin gunduze yapışık olduğu ve salt dönerken bize vakit tayin ettiği bi hal.

Oruç nasıl oluştu? Bi kişi birini sevdi ve o oldu. O yemez içmez oldu. O da onun gibi olmak istedi ve yemedi içmedi bir zaman.

İlahi kudretin yemez içmez oluşu meleklerin de yemez içmez oluşlarına hukmetti ve yemedim dedi.

Kitapta ramadan ve kadir gecesi kavramlarında vahyin gelişi ile ilinti kurulmuş ve ramazan ayının vahiyle alakası bakımından ayrışma hali esas alınmıştır.

İnsanları ayrıştıran şey ramazan veya oruç diye anılmış.

İnsana içinden gelen bi soru var acaba ben gerçekten yokluğundan elem duyduğum bi şey var mı? Böyle bi şey olabilir mi?

Benim içremdeki bi maraza bugün benden ayrışacak şekilde benden uzaklaşabilir mi?

Anlatılagelen insanın size göre yokluğuna uzulebileceği bi değeri olabilir mi?

• Orucun gece tutulabilir olması mumkun mu? Gece istirahati bi nevi yemeden içmeden geçen bi zaman. Bu zamanın oruç hali olarak duşunulmesi ne derece doğru olur?

Gunduz tutmayın denmiyor? Yemeden içmeden kesilme zamanı bakımından fıtrı bi zaman var zaten neden gunduz orucu da dahil edilmiş.

Güneşin battığından doğduğu zamana kadar bi dilim mevcut bu duruma göre.

Fikirleriniz ve olabilitesi hakkında goruşleriniz.
  • HADO77 kullanıcısına yanıt
    Reis bence sen bazen kimse okumuyo diye rastgele bi şeyler sallıyosun
  • quote:

Orijinalden alıntı: kasova

Oruç sürelerinin değişmesinin nedeni dünyanın şekli ve mevsimle alakalı.

Köy hakkında yorum yapamayacağım.

dünyanın yalan uyduruk şekli topik geoit olmasıyla ne alakası var

oruc süresi fecr ile başlar güneş akşam gözden kaybolunca biter .

bu kadan basit

nerde yasıyorsanız bu fenomenleri gözlemleyebilirsiniz güneş doğmadan görünür olmadan önce doğu ufkunda kızıllık oluşur . simetrisinde garb ederkende batı ufkunda kızıllık oluşur

yeryüzünün her coğrafyasında bu yasanır düz dünyada ..

kutup masalı anlatmayın ömrü hayatında kutup görmemiş 70. kuzey güney enleminin dışına çıkmamış kişilerin kutup masallarına inanıp 6 ay gece 6 ay gündüz vaa mış gutuplarda diyerek sacmalama devri gecti .

yok böle bir olay 6 ay gece 6 ay gündüz

her coğrafyada 1 gün yasanır ve 24 saattir .. her cegrafyada istisnasız gece+gündüz yasanır ...

• Bunu yahudilere sorsan daha iyi aslında
    bkz."Yom Kippur"
  • artık yazamayacam zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HADO77

artık yazamayacam zaten.

Hayırdır niye
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.