Şimdi Ara

Felsefe okuyan ya da okumayı düşünen var mı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
10.368
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hacettepe üniversitesinde felsefe okumayı düşünüyorum ama çoğu kişi işsiz kalacağımı söylüyor. Akademik kariyer yapmak zor mu ? ya da formasyon alıp öğretmen olmak

• Hocam ilgin varsa yine uğraşırsın her şekilde. Mesleğini icra ederken bir yandan da felsefeyle ilgilenirsin. Bence felsefeyle uğraşmak için illa o bölümü okuman gerekmez. İş imkanlarını, çalışma koşullarını vs. iyi araştır, ileride pişman olmayasın.
  • Şu ana kadar öğrendiğim bir şey varsa o da insan sevdiği işle uğraşıyorsa başarısız olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lokomatif Portakal

Şu ana kadar öğrendiğim bir şey varsa o da insan sevdiği işle uğraşıyorsa başarısız olmaz.
    Eğer "Ben felsefeyi seviyorum, okursam araştırırım, öğrenirim, hayatımın felsefesi olur" diyorsanız ve merak ediyorsanız okuyun derim.İş imkanları hakkında araştırma yapmadım fakat gözlemlediğim kadarı ile sıkıntılı bir durum var. Dolayısıyla, eğer bu işi yapacaksanız bu işin en iyisi olmaya çalışın.Ve inanıyorum ki, insan sevdiği işle uğraşıyor ve çalışıyorsa kolay kolay başarısız olmaz, olsa bile ders alır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Prof.Celal Şengör

Eğer "Ben felsefeyi seviyorum, okursam araştırırım, öğrenirim, hayatımın felsefesi olur" diyorsanız ve merak ediyorsanız okuyun derim.İş imkanları hakkında araştırma yapmadım fakat gözlemlediğim kadarı ile sıkıntılı bir durum var. Dolayısıyla, eğer bu işi yapacaksanız bu işin en iyisi olmaya çalışın.Ve inanıyorum ki, insan sevdiği işle uğraşıyor ve çalışıyorsa kolay kolay başarısız olmaz, olsa bile ders alır.

Alıntıları Göster
    Ben olursa bu sene olmazsa seneye felsefe okumayı düşünüyorum.Bana da çoğu kişi felsefe okuma işsiz kalırsın, sosyoloji oku, psikoloji oku gibi önermelerde bulunuyor.Ama kararımdan döneceğimi sanmıyorum.Eğer sen de seviyorsan kesinlikle oku.

• Metin2nin Demircisi kullanıcısına yanıt
    Eğer felsefe okumaz ve başka bir işte çalışırsam felsefeyle nasıl ilgilenebilirim bi önerin var mı ? İşte benim de en büyük korkum pişman olmak
  • Osorkon kullanıcısına yanıt
    Evet seviyorum fakat 4 sene sonra işsiz kalma ihtimali de korkutmuyor değil
  • İngilizce olmak kaydıyla mumkun. İngilizce öğretmeni olmak veya turizmle ilgilenebilme gibi iki ayrı imkana sahip olursunuz.

Yabancı dil yoksa kesinlikle tavsiye etmem.
  • Okuma. İlerde işsiz kalınca kafanı duvarlara çok vurursun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zeyng

Eğer felsefe okumaz ve başka bir işte çalışırsam felsefeyle nasıl ilgilenebilirim bi önerin var mı ? İşte benim de en büyük korkum pişman olmak

Felsefe öğrenmek daha çok okuma ile olacağı için uygun kitapları okumanız bu konuda size yardımcı olacaktır.

İkinci Üniversite bünyesinde Felsefe lisans bölümü de bulunuyor. İsterseniz dışarıdan da bu bölümü okuyabilirsiniz. Tabi bir tartışma ortamı olmadan ne kadar faydası olur bilemiyorum. Eğer kendi okulumda çalışırım, ortalamamı yüksek tutarım derseniz de girdiğiniz bölümle beraber çift anadal olarak o bölümü okumanız mümkün.
  • Üniversiteside felsefe okumak sadece zenginlere yani gelecek kaygısı taşımayanlara has bir durumdur. Felsefenin de öncelik şartı refah hayat şartlarıdır, huzurlu olmaktır zaten. Ben de. O bölümü okumak isterdim ama imkansız, işsiz kalırsın en fazla Öğretmen olursun yükselemezsin. Ailem koç sabancı filan olsaydı her türlü okurdum ama bu şartlarda okumak intihardır.
  • Aynı durumdayız.

5 senedir felsefeyle ilgilenirim. 50-60 tane kitabı anlayarak okudum. İnternette felsefe üzerine bazı araştırmalar yaptım. Şu anda kendime felsefede güvenim var. Aynı zamanda sosyolojiye de ilgim var.

Ben şu an 21 yaşındayım. Liseyi geç bitirdiğimden ve 1 sene de mezuna kaldığımdan ben de bu sene üniversiteye başlayacağım. Hedefim Hukuk okumaktı ve zora girdi.

Kamu Yönetimi/Felsefe/Sosyoloji bölümlerinden birini okuyacağım. Felsefe sıkıntılı bir bölüm. İş imkanları kısıtlı ama çevre edinebilirsek bir şekilde iş imkanı elde edebiliriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ohol Oula

Aynı durumdayız.

5 senedir felsefeyle ilgilenirim. 50-60 tane kitabı anlayarak okudum. İnternette felsefe üzerine bazı araştırmalar yaptım. Şu anda kendime felsefede güvenim var. Aynı zamanda sosyolojiye de ilgim var.

Ben şu an 21 yaşındayım. Liseyi geç bitirdiğimden ve 1 sene de mezuna kaldığımdan ben de bu sene üniversiteye başlayacağım. Hedefim Hukuk okumaktı ve zora girdi.

Kamu Yönetimi/Felsefe/Sosyoloji bölümlerinden birini okuyacağım. Felsefe sıkıntılı bir bölüm. İş imkanları kısıtlı ama çevre edinebilirsek bir şekilde iş imkanı elde edebiliriz.
    Üniversite fark eder mi ki ? Boun, gs, odtü de olsa yine işsizliğe mahkum mudur ?
  • Üniversite kendini geliştirmek adına önemli bence yoksa boun da ki de işsiz kalabilir odtü de ki de ,tamamen kişinin göstermiş olduğu başarıya bağlı bence
  • Ben de felsefeye geçmeyi düşünüyorum kısmetse ankara Üniversitesi'nde. Ankara Üniversitesi'ne de bir bakın derim. Ama genel olarak üniversiteler işkur değil. Bilim yerleridir. Bir şeyler üreteceksen istediğin her alanda başarı kaçınılmaz. Üniversite hocaları uzaydan düşen adamlar değil. Onlar da senin benim gibi insanlar. Yüksek lisansın şart olduğunu unutma. Mümkün mü bilmem ama sinemadan dahi yapılabilir y. lisans. Okumak şart olacak lakin üniversitede okumayan adam da iş bulamasın bir zahmet.
  • Hangi bölümde okuyorsunuz ?
  • Çtle
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ohol Oula

Aynı durumdayız.

Hocam felsefeyle ilgili olduğunuzu söylemişsiniz. Ben bugüne kadar 100 ün üzerinde kitap aldım. Ama geçen goodreads sitesinde okuduklarımı saydım 55 çıktı ve çok üzüldüm. Okuduğum kitapların yaklaşık 10 15 tanesi felsefeyle ilgili. Ama salt felsefe değil. Örnek Albert Camus-Yabancı, Kafka-Dönüşüm, Montaigne Denemeler, İçlerinde tam felsefi metinler okuduklarımda var. Örnek Platon devlet. Ben şu an yeni bir başlangıç yapmak istiyorum. Kendi hayat amacımı bulmak için felsefenin gerekli olduğunu düşünüyorum. Sizden düşünce ufkumu genişletecek kitap önerisi bekliyorum :)

• quote:

Şu ana kadar öğrendiğim bir şey varsa o da insan sevdiği işle uğraşıyorsa başarısız olmaz.

Başarının tanımına göre değişir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: iwasmadeforthis

quote:

Başarının tanımına göre değişir.

Alıntıları Göster
    Lys açıklandı, sıralama geldi. Okul puanı da geri atınca hukuk ve psikoloji olmadı. Pdr tutuyor bazı şehirlerde ( 40k sıralama, aydın, muğla iö pdr gelirse giderim ama diğer pdrler(şehirler) konusunda kararsızım ) .

ODTÜ felsefe ( İngilizce ) düşünüyorum ama iş imkanlarını falan nereden öğrenebilirim, aslında kesinlikle felsefe okumalıyım diye düşünmüyorum sadece psikoloji için bir kesinlik düşünüyordum ama olmadı.
    Bir sürü bölüm bir sürü alternatif var ama hem ODTÜ olması hem ingilizce olması, felsefe de güzel bölüm kafamı çeliyor, işsiz kalmak istemiyorum da bir yandan, çok kararsız kaldım.

Bu konuda bilgili olan varsa hatta felsefe okuyan veya mezunu olan varsa çok güzel olur.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.