Şimdi Ara

KLİMASI EN İYİ SOĞUTAN BİNEK ARAÇ HANGİSİ? (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (2 Mobil) - 3 Masaüstü2 Mobil
5 sn
215
Cevap
2
Favori
26.443
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kapasite verilerine ulaşamıyorsanız aracın gaz kapastesine bakın. Kompresörde veya şarj valfinin yakınlarında br yerde yazabilir. Gaz kapasitesi bire bir soğutma performansını vermez ama soğutma performansı, sistemin büyüklüğüyle, büyüklük de kullanılan gazın kapasitesiyle (ağırlık) oranlıdır.

Pek tabii ki 2 kiloya yakın gaz alan bir araba, 600 gram alandan çok daha iyi soğutur. Sıcaklık arttıkça da farklar belirgin olmaya başlar. Şimdiye kadar baktığım modellerde bu veri beni hiç şaşırtmadı.

Üfleme sıcaklığı kapasiteyi vermez. Üfleme sıcaklığının, üfleme kesiti ve debiyle beraber hesaplanması kapasiteyi verebilir. Bunu da bulamayacağımza göre siz gaz kapasitesine bakın. Üfleme sıcaklığı bakım için önemlidir, spesifikasyon 4, 6 veya 10 derece olabilir, pek önemli değil.

Buz tutması iyi olabileceği gibi, kapasitenin yetersiz olduğunu da göstereblir. Kapasite en çok nemi almak için gereklidir. Nemi konfor için %50'ye indirmek gerekiyor, sistem asıl burada zorlanıyor, sıcaklığı 8-10 derece düşürmekte değil.. Enerjinin bedava olduğu zamanların büyük arabalarında klima havayı soğutur, sonra da tekrar 20-22 dereceye çıkması için kalorifeden geçirirdi. Böylece değişik şartlar altında %50 nem oranına hep yakın kalınırdı. 20 derece ve üzerinde üşüyorsanız eğer, o sistemin kapasitesi "tırt" demek oluyor.

İronik şekilde kapasiteli klima insanı çarpmıyor, hasta etmiyor. Tersine; derece, oran ve nem hesaplamadan "buz gibi" denilebilecek sistemler tırt sistemler oluyor. Bunlar hasta ve rahatsız ediyor, bakteriyi de bunlar üretiyor.

Kapasieler için liste (Amerikan pazarı):http://www.austinbaker.net/downloads/2014/2014%20ABI%20Oil%20Catalog.pdf

• Mitsubishi lancer derim. arabayı çalıştır öğlen sıcağında, daha vites boştayken içersini buz yapıyo. ben böyle bi klima görmedim...
  • laguna 1 16 derece sogugun hava kanalından cıkıs sıcaklıgı sanıyorum aracımın gazı bıttı gazı full dolu ve tam ayarında olunca gaz yag orantısı 5 ile 10 dereceye kadar düşüyormuş sogutması laguna sahıplerının yorumuda bu yönde bende gaz bastırınca denerim
  • gördüğüm en saçma konulardan biri. ne olur yani biraz daha az veya biraz daha çok soğutsa...
  • quote:

Orijinalden alıntı: srcannn

gördüğüm en saçma konulardan biri. ne olur yani biraz daha az veya biraz daha çok soğutsa...

Nasıl saçma ya ?

Eski aracım Honda Jazz Kuşadası sıcağında çoğu zaman yeterli olması için birkaç dakikaya ihtiyaç duyuyordu.

Şimdi aynı yerde Volvo v40 var. Çok fark ediyor. Maksimum soğukluğu bana 30 saniyede veriyor araba.

Aradaki 2–3 dakikayı az görmüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

gördüğüm en saçma konulardan biri. ne olur yani biraz daha az veya biraz daha çok soğutsa...

Gördüğü en saçma konuymuş. Erzurumda yaşıyorsan klimanın performansı sizin için fark etmeyebilir ama bizim gibi İzmir de yaşıyorsan , çok önemli

• Volvo s60 dizel 6,5 derece üflüyor. 5 dakika boyunca araba rolantide çalıştı. 5 derecenın altına iner diye tahmin etmistim.
     KLİMASI EN İYİ SOĞUTAN BİNEK ARAÇ HANGİSİ?

• Konu ile alakasız ama; ev ve iş yerimde kullandığım Carrier - LG Beko ve Siemens klimaların aynı derecede bile farklı etki oluşturmaları dediğiniz hesaplardan oluyor sanırım.

Görünürde üçü de odayı 23 dereye getiriyor ama özellikle Carier ın soğuttuğu ortamda daha bir doğal hava hissi hakim oluyor..
  • quote:

Bence saçma sayılmaz, sıcak bir yaz günü babamın 156 sından inip Corolla ma sırf klima farkı için bindiğimiz oldu.
  • Astra Sedan 1.6 cdti sport kullanıyorum.

En az 15 tane b ve c segmenti araç (Çoğu 0 ve en az 30000 km) ve kia spo, dacia duster 1.5 110 ile en az 10000km Yaptım..

Ben bu kadar iyi soğutan klima kesinlikle kullanmamıştım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Honda Accord...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: CorsaD2011

Volvo s60 dizel 6,5 derece üflüyor. 5 dakika boyunca araba rolantide çalıştı. 5 derecenın altına iner diye tahmin etmistim.
     KLİMASI EN İYİ SOĞUTAN BİNEK ARAÇ HANGİSİ?

Çok yanlış bir method.

Klima performansını belirleyen bie şey olamaz bu yaptığınız.

Evdeki klimada da bu değerleri görürsünüz zaten.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Baby Blue

Bence Mitsubishi'nin iddialı olduğu tek konu kliması, ben Mitsubishi diyorum

Taner Göde abimiz hem passat hem asx kullanmış biri olarak yorumunda passatın klimasının asx ten biraz daha iyi olduğunu yazmıştı bir mesajında..
  • bugün yoğun trafikte (adım adım ilerleyen cinsten) 0.9 motorlu stpewayin kliması çok zayıf kaldı rölantide çok az soğutuyor ancak önün açılıp 2500 3000 devire çıkınca esmeye başlıyor.

rölantide bile ilk çalıştırmada çok iyi soğutuyor dediğiniz araçlar nelerdir?
  • Klima konusunda başarılı araçlar Japonlar. Astra j klima soğutması yetersiz. Golf 7 yetersiz. 2008 Corolla çok iyi.

Yaz güneşi altında bir araçta klima performansından daha önemli olan kesinlikle cam filmi. Cam filmi olmayan aracın için soğumuyor, yandan vuran güneş yakıyor. Kaliteli cam filmi olan araç kısa sürede soğuyor ve güneşten etkilenmiyor.
  • Hyundai Accent Era 2010 model dizel yeni soğutucu gaz koyuldu. 5. Vites 1. Kademe temmuz ayı dış 31 derece iken üfleme sicakligi 5.3 derece.
     KLİMASI EN İYİ SOĞUTAN BİNEK ARAÇ HANGİSİ? KLİMASI EN İYİ SOĞUTAN BİNEK ARAÇ HANGİSİ?

• bizim maybach den bu yaz sıcaklarında memnunuz

• 2.0 cdti insignia kullanıyorum soğutması gayet iyi.
  • Merhaba.
    En düşük sıcaklığı vermesinden ziyade verimli soğutması, öndekileri üşütürken arkadakileri terletmemesi daha önemli.

• şakamısın sen ya....
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.