Şimdi Ara

klima ne kadar soğutmalı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
5.047
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • klima çalıştıktan 15-20 dk sonra üflediği yere termometre koysak 1. fanda ne kadar derece göstermeli. iyi bir klima ne kadar soğutur.

• 15 Dakika sonra 6-7 derece ideal.Tabii bu değerler dışarının sıcaklığına bağlı olarak değişim gösterecektir.
  • 9 - 11 olması lazım hiç değilse bendeki böyle
  • quote:

Orijinalden alıntı: efelerr

klima çalıştıktan 15-20 dk sonra üflediği yere termometre koysak 1. fanda ne kadar derece göstermeli. iyi bir klima ne kadar soğutur.

Aldigin klimanin kalitesine, inverter olup olmamasina gore degisir. Kaliteli bir inverter klima, konforlu bir iklimlendirme yapmak ve daha az elektirik harcamak icin diger klimalardan daha sicak hava ufler. En azindan su ana kadar test ettigim mitsubishi krigamine ve hyper inverter min 9 derece ve genel olarakta 12 derece ufluyor.
  • hangi marka diye önemlimi peki?
    bendeki klima arçelik düz 12lik oda 22m2 yer istanbul-bahçelievler yalıtım orta seviye
    normal oda termometresiyle ölçtüm 40dk sonra 7 derece oldu,daha sonra 8/9a çıktı sonra
    2saat kadar tekrar 6 ya kadar düştü gibi çalışıyor,4 senelik klima ama sesi hariç ısıtma dahl
    çok memnunum.

diğer yeni klimam inverter arçelkik 12064modeli 1,5 ay oldu takılalı salonda taklı ve 28m2,dondurdsu bizi
    bu klima,nasıl sistem çalışlıyor bilmiyorum ama bunuda ölçtüm geçenlerde,bu forumda okuduktan sonra
    aöa dşük soğukluk üflemiyor bu klima 10 ile 14 arasında çıkıyor derecesi,ancak soğutma başarısı
    çok mükemmel korkarak almıştım açık söyliyeyim,çünkü bir kaç forumu okudum sürekli arçelik kötülemesi
    dışında olumlu yazan yok.
    sadece bir kaç ay üye okudum burada benim modelden kullanan ve onlarda çok iyi diyorlar.
    arçelik,verstel,beko bunlar ne kadar kötü onuda bilemiyorum çünkü insanlar en çok bunları alıyor ve sadece
    ucuz diyemi bunlar aljnıyır acab?
    bu forumda sürekli ağız sıcaklığı ve ithal bazı markalar konuşluluyor ama bunlarda sorunlu gibi,bu kadar karmaşasdan sonra
    vatandaş gibid tabiki yinede yerli klima alacaktır.
    arçelik inverter serileri kullanan bu forumda 2/3 kişi gördüğm ben anma hepside çok memnun,o zaman bu klimayı almakla ben hatamı yaptım
    diye düşünüyorum arkadaşlar,yani hata bizdemi yoksa burada sürekli yerli klimaları kötüleyenlerdemi bunuda anlamadım kusura bamayın.

• Arceliğin XX064 seri inverter klimalarından herkes çok memnun soğutma olarak... Geçen sene alıp ısıtmada kullanan arkadasta memnuniyetlerini belirtti... Hatta bir ara kampanyada 660 TL ye alan arkadaslar bedavaya getirdiler işi:-) Bu seri sorunsuz vede 9000 btu olanın degerleri çok iyi bende özellikle koko69 arkadasın referansına dayanarak özellikle 9000 BTU inverter modelini tavsiye ederim fiyat / performans olarak çokta iyi bir yerde inverter olarak değişken kapasitelerde çalışabiliyorsa sorun yoktur. Burda birtek soru işaretlik durum var oda istenen dereceye indiğinde min. kaç btuya kadar kendini kısabiliyor? birde ilk çalıştırmada yüksek kapasitede nerelere kadar çıkabiliyor? rölantide ne harcar maximumda ne harcar? Elimizde bir arkadasın testi var sadece oda zaten çok iyibir tüketim geldiğini söylemişti...

Düzenleme :

Soğutma Kapasitesi (BTU/h) Nom10000(Min3070~Max12620)
    Isıtma Kapasitesi (BTU/h) Nom13000(Min3070~Max17060)

klima ne kadar soğutmalı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samet007tr -- 28 Ağustos 2010; 17:39:10 >

• General 12 binlik lgc serisi inverter 14 dereceden aşağı bir türlü üflemiyordu.

Sigma 18 binlik inverter ise 6 derece üfledi.
  • quote:

klima çalıştıktan 15-20 dk sonra üflediği yere termometre koysak 1. fanda ne kadar derece göstermeli. iyi bir klima ne kadar soğutur.

Konuyu acan arkadasim soyleyeceklerimi sahsina elestiri olarak degilde sadece sorularinin cevabi olarak algilasin.

Anlamsiz, yanlis sorular yine anlamsiz, ilgisiz cevaplara mahkumdur.

Soru : Iyi bir klima ne kadar sogutur.

Beklenen cevap : cok sogutur.

Benim yorumum : Hic zanetmiyorum. Iyi bir klima ayarladiginiz sicakligi saglar. Dahada soguk yapiyorsa iyi degildir veya bozuktur.

Forumda klima ic unite cikis sicakligiyla klimanin iyi olmasi (bu nasil bir iyilikse ?) arasinda bir baglanti kurmaya calisan basliklar aciliyor. Soru ve bu sorularin cikis notasi yanlis. Cevaplar dahada alakasiz.

Cikis sicakligi dusuk olan klima daha iyiye degil tam aksine kotuye, eski teknolojiye sahip bir klimanin isaretidir. 24 dereceye ayarlanan bir klimanin tam dibinde 5 derece istemeyiz, 15 derece daha konforludur. Ayrica dahada onemlisi klima ic unite cikis sicakligi dustukce verim yani ayni sogutmayi saglamak icin cekilen elektrik enerjisi miktari ve odediginiz para miktari artar.

Klimayi 25'e ayarladim 23 yapti super soguttu demek gibi bir seye dogru deme imkani varmi ?

• quote:

Orijinalden alıntı: okyanus01

General 12 binlik lgc serisi inverter 14 dereceden aşağı bir türlü üflemiyordu.

Sigma 18 binlik inverter ise 6 derece üfledi.

General'i klimadan saymıyoruz artık. Kara listeye aldım kendim
  • soruma cevabı ikinci paragrafta vermişin... ilk söylediklerin garip ve manasız. sorular öğrenmek için sorulur. soruyu anlamsız bulursan bakar geçersin cevaplama zahmeti göstermezsin olur biter...
  • cengiz bey soruma cevabı ikinci paragrafta vermişin... ilk söylediklerin garip ve manasız. sorular öğrenmek için sorulur. sen sorumu yanlış anlamışın. doğru okusaydın sadece ikinci paragrafta yazdıklarını yazardın..
  • Bende birşeyler eklemek isterim şimdi;

1- Dış ünitesi güney cephe olan bir klima ile kuzey cephede olan bir klima aynı performansı vermez...
    2- Arakatta veya yalıtımlı bir yerde yapılan ilk çalıştırma ile izolasyonsuz veya çatıkatta yapılan ölçüm bir olmaz..
    3- İç oda sıcaklığı normalde 32 iken yapılan çalıştırmada alınan degerle, iç oda sıcaklığı 25 derece iken alınan degerde bir olmaz...
    4- Bir mahal hiç çalıştırmdan 28 derece iken bir mahal 31 derece ise 15er dak. sonra aynı iki klima olsa ilki ağız sıcaklığında daha düşük çıkar...
    5- İlla ki 7 derece üfleyecek diye bir olay yok bazı tropikal klimalar 3-5 derecelerde üfleyebiliyor elektriğe acımadan bazılarıda 9-11 derece üflüyor tasarruf ederek anormal olan mahalin istenen sıcaklık derecesini bulamamasıdır...

Aşağıdaki fotoda 9000 btu sabit hızlı klima 21.08.10'da dış sıcaklık 32°C - iç oda sıcaklığı 22,6°C iken üflediği hava 7,9°C idi... Ama oda ısısı 30 iken bu değeri görebilmem tabiki imkansızdı... Birde inverter klimalarda bazı değişkenlikler olabiliyor örneğin ben diğer odada klimamda en yüksek fan hızında oda set ettiğim degere geldiğinde 17-18°C lere kadar üfleme ısısıda görebiliyorum, set değerine uzakken 11-12°C de görebiliyorum... Klima ağız çıkışında düşük derece ile tüketim arasında ters orantı var buda bir gerçek tabii...

klima ne kadar soğutmalı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samet007tr -- 2 Eylül 2010; 3:03:21 >

• quote:

cengiz bey soruma cevabı ikinci paragrafta vermişin... ilk söylediklerin garip ve manasız. sorular öğrenmek için sorulur. sen sorumu yanlış anlamışın. doğru okusaydın sadece ikinci paragrafta yazdıklarını yazardın..

Boyle bir yanlis anlamada bulunacaginiz ihtimalini dusunerek soyleyeceklerimi sahsiniza direk elestiri olarak almamaniz gerektigini bastan yazdim. Forumun klima kismiyla ne kadar ilgilisiniz bilmem ama son zamanlarda sizin bu actiginiz basliga benzer olarak klima agiz sicakligi ile (sizin degiminizle) klima iyiligi arasinda baglanti kurmaya calisan basliklar aciliyor. Bunu tek yapan siz degilsiniz. Bu yanlis/yetersiz bir baglantinin sorgulanmasindan ibaret bir arayis. Bunu boyle yazmamdan alinmayin cunku dogru cevap budur. Bu cokta normal bir soru aslinda. Cok soguk bir cikis sicakligi sanki iyi bir performans gostergesi gibi geliyor. Bu dusunce cok normal, fakat tek basina dogru degil.

• quote:

Orijinalden alıntı: cengizumur

quote:

Konuyu acan arkadasim soyleyeceklerimi sahsina elestiri olarak degilde sadece sorularinin cevabi olarak algilasin.

Benim yorumum : Hic zanetmiyorum. Iyi bir klima ayarladiginiz sicakligi saglar. Dahada soguk yapiyorsa iyi degildir veya bozuktur.

Forumda klima ic unite cikis sicakligiyla klimanin iyi olmasi (bu nasil bir iyilikse ?) arasinda bir baglanti kurmaya calisan basliklar aciliyor. Soru ve bu sorularin cikis notasi yanlis. Cevaplar dahada alakasiz.

Cikis sicakligi dusuk olan klima daha iyiye degil tam aksine kotuye, eski teknolojiye sahip bir klimanin isaretidir. 24 dereceye ayarlanan bir klimanin tam dibinde 5 derece istemeyiz, 15 derece daha konforludur. Ayrica dahada onemlisi klima ic unite cikis sicakligi dustukce verim yani ayni sogutmayi saglamak icin cekilen elektrik enerjisi miktari ve odediginiz para miktari artar.

Klimayi 25'e ayarladim 23 yapti super soguttu demek gibi bir seye dogru deme imkani varmi ?

sayın cengiz bey, bu durumdaki tespitlerinize katılmıyorum. bir yazınız daha vardı bulamadım. klimalardan verim açısı dolayısıyla ağız çıkış sıcaklığı soğutma açısından 15C olması o klimanın verimli olduğunu gösterir demişsiniz. bir kaç saat kullnıldığı odayı foruma sokması daha iyi demişsiniz. kesinlikle katılmıyorum ozaman klimanın soğutmada hiç mantığı kalmaz. ben zaten sizin gibi inverterin mantığında çok inanmıyorum ben soğukluk veya sıcaklık elde edemiyorsam varsın o klima az yaksın benim için klima değildir. ben şahsen cop değerleri ile oynanan klimalara naylon klimalar diyorum inanmıyorum klima dediğiniz çabuk soğutup ısıtmalı yoksa ben saatlerce bekleyeceksem burda azyakmasının önemi olabilirmi birkez daha incelerseniz. çünkü az yakmak adına bu aralar klimaların özünü bozdular.

Benim yorumum : Hic zanetmiyorum. Iyi bir klima ayarladiginiz sicakligi saglar. Dahada soguk yapiyorsa iyi degildir veya bozuktur. bu yazınıza katılırım ama diğer bulamadığım yazınıza katılmıyorum. geçen gün bir panasonic şikayeti vardı arkadaş geri iade etti. alarko carrier aldı çok memnun. adama demişler bu klimanın ağız çıkış sıcaklığı normal 15-16C den aşağı düşmüyormuş bu kadar soğutur demişler. ben daikin klima ile ağız çıkış sıcaklığını 4-5 derecelerde yakalıyorsam bu durumda sizin tezinize katılmıyorum. ve birkez daha soruyorum size bu durum verimlilik açısından normalmidir. 6-7 saatte anca bulunduğu alanı soğutacak bir klima klimamıdır selamlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: 9 köyden kovuldum

quote:

Orijinalden alıntı: cengizumur

quote:

sayın cengiz bey, bu durumdaki tespitlerinize katılmıyorum. bir yazınız daha vardı bulamadım. klimalardan verim açısı dolayısıyla ağız çıkış sıcaklığı soğutma açısından 15C olması o klimanın verimli olduğunu gösterir demişsiniz. bir kaç saat kullnıldığı odayı foruma sokması daha iyi demişsiniz. kesinlikle katılmıyorum ozaman klimanın soğutmada hiç mantığı kalmaz. ben zaten sizin gibi inverterin mantığında çok inanmıyorum ben soğukluk veya sıcaklık elde edemiyorsam varsın o klima az yaksın benim için klima değildir. ben şahsen cop değerleri ile oynanan klimalara naylon klimalar diyorum inanmıyorum klima dediğiniz çabuk soğutup ısıtmalı yoksa ben saatlerce bekleyeceksem burda azyakmasının önemi olabilirmi birkez daha incelerseniz. çünkü az yakmak adına bu aralar klimaların özünü bozdular.

Benim yorumum : Hic zanetmiyorum. Iyi bir klima ayarladiginiz sicakligi saglar. Dahada soguk yapiyorsa iyi degildir veya bozuktur. bu yazınıza katılırım ama diğer bulamadığım yazınıza katılmıyorum. geçen gün bir panasonic şikayeti vardı arkadaş geri iade etti. alarko carrier aldı çok memnun. adama demişler bu klimanın ağız çıkış sıcaklığı normal 15-16C den aşağı düşmüyormuş bu kadar soğutur demişler. ben daikin klima ile ağız çıkış sıcaklığını 4-5 derecelerde yakalıyorsam bu durumda sizin tezinize katılmıyorum. ve birkez daha soruyorum size bu durum verimlilik açısından normalmidir. 6-7 saatte anca bulunduğu alanı soğutacak bir klima klimamıdır selamlar.

panasonic etherea yı iade eden ve alarko carrier alan benim.
    Sanırım cop eer değerleri yükseldikçe klimanın ağız üfleme ısısı en azından soğuk üflemede istediğiniz soğuklukta üflemiyor.
    fakat şöyle birşey var. Benim 2003 model fijitsu üst sınıf 13.000 soğutma 20.000 ısıtma olan klimam çok iyi soğutup ısıtıyordu büyük salonumu.
    ayrıca elektrik faturası olarak verimlide çalışıyordu.

Şimdi gelelim asıl konuya. Japonlar klima işini çin e devrettikten sonra, cop ve eer değerleri yakalamak adına bazı şeylerden vazgeçilmiş.
    Bakınız fijitsu lgc serisi.
    ithalatcı firma bile tüm uyarılara rağmen lgc serilerini lcc sayısal değerleri ile satmaya çalışmaya devam ediyor. Sanırım elindekileri bitirip bir daha bu serileri getirmeyecekler.

gelelim alarko carrier olayına. cop ve eer değerleri sınırda. fakat klimayı açınca anında serinlik etkisi yaratıyor. set değerini 25 civarında tutunca ağız üfleme ısısı 11-14 arasında değişiyor. set değeri olan 25 e yaklaştıkça ağız üfleme fan hızı düşüyor ve ağız üfleme ısısı dikkat edin 14-15 derecelerde geziyor.
    8 derece üfler ise zaten konfor sağlamaz. ortamı istenilen dereceye ulaştıran klima en az ne kadar yakacaksa o kadar soğuk üflüyor.

işin özü inverter klimayı en azından gün içinde hiç kapatmayın. gece kapatacaksanız. Sabah erken kalkın güneş evinize vurmadan açın ki ev ısınmasın klimada verimli çalışsın.(yazdıklarımın çoğu sağutma içindir.)

Gelelim panasonic etherea ya. bu klimayı alacaksanız. odanızın metrekaresini 2 ile çarpın ona göre kapasite seçin. mesela 25 metrekare odanız için 50 metrekare ye yetecek klima alın ki panasonic etherea verimli çalışsın. Aslında boşverin hiç bulaşmayın bu klimaya. Baş bayi sattığı ürünü 3 gün sonra geri almadı. üstelik tüm takma ve sökme masraflarını üstleneyim, klimanın kutusunun açılma parasını dahi düşelim dediğim halde. baş bayii kesinlikle böyle birşey olamaz deyip kestirip attı. 3 gün önce sattığı klimanın sahibinin ne halde olduğu önemli değil. Sağolsun ara bayi yani klimayı bana satan firma ile aramzıda anlaştık. Geri aldı ürünü.

Bu forumda da panasonic geçen her yerde bu olayı yazacağım. ithalatçı firmanın taki beni arayıp özür dilemesine kadar.

• Merhaba bende 12000 lik panasonic etherea modeli aldım 16 derece sogukda çalıştırdım ağız sıcaklığı 15 derece altına düşmüyor gaz basıncını servis gelip kontrol etti 9 bar normal dedi borular montaj sırasında vakumlandi servis takarken klimayı yanlarindaydim klimayı alali 5 ay oldu hiç memnun degilim odayı 25 derece altına hiç dusuremedi 16 derececede çalıştırmama rağmen klima değişimi için uğraşıyorum suanda sakin panasonic klimalara bulasmayin paranizla rezil olursunuz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: idol35

Merhaba bende 12000 lik panasonic etherea modeli aldım 16 derece sogukda çalıştırdım ağız sıcaklığı 15 derece altına düşmüyor gaz basıncını servis gelip kontrol etti 9 bar normal dedi borular montaj sırasında vakumlandi servis takarken klimayı yanlarindaydim klimayı alali 5 ay oldu hiç memnun degilim odayı 25 derece altına hiç dusuremedi 16 derececede çalıştırmama rağmen klima değişimi için uğraşıyorum suanda sakin panasonic klimalara bulasmayin paranizla rezil olursunuz

15 derece çok yüksek bir sıcaklık ve 9 bar basınç ta aslında fazla...

Klimayı çalıştırın ve 15 dk sonra dış ünitenin boru bağlantı vanalarının olduğu bölüme bakın. Kalın boruda karlanma varsa gaz fazladır.

• Vallahi klima demeyin bana iş yerinde gün boyunca açık eve gidince ölü gibi oluyorum, ideal sıcaklıkta kullanmakta fayda var ne çok sıcak ne çok soğuk olsun kararında olsun bizim olsun :D
  • Arkadaşlar soğutma performansı dandik düz klimalarda daha yüksek gibi görünse de en başta sonrasında kalite inv. cihazlar alıp götürüyor.Bende Fujitsu inv var.İlk çalıştırmada alet hiç soğutmuyor gibi valla hayret ettim ben hatta aldığımda ne biçim klima bu 3000 tl yandı dedim.Fakat anladım ki inv klima yavaş yavaş soğutuyor ve bu işi bu şekilde gayet konforlu yapıyor.İsk. gibi arabistan çöllerinde klimayı 27c ayarlıyorum mesela akşam 9 da açıyorum gece 12.00 da içeriye buz attırıyor 27c de donduruyor neredeyse.Ama hemen soğutsun dersek olmuyor öyle Mitsubishi de toshiba da inv lerin hepsi böyle daha geç ve konforlu soğutuyor.
  • 7-8 DERECE mantıklı geldi bana
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.