Kurmay Yarbay
26 Haziran 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
145 üye
Görüntülenme
Toplam: 1891 (Bu ay: 11)
Gönderileri

Forum üzerinden temasta bulunduğum forumdaşlarıma hitaben ;

Sevgili forumdaşlarım ; herkese merhabalar. Bu aralar geç cevap verdiğim için lütfen kusurumu bağışlayın. Birkaç sıkıntı sebebiyle ancak foruma girebildim. Forumda yaklaşık "1 Ay" boyunca bulunamayacağım. Yani herhangi bir şekilde forum yönetimi tarafından ceza olarak uzaklaştırılmadım. 1 Ay boyunca kendi rızamla forumdan uzaklaşıyorum ki,forumdaşlarımız kasten cevap yazmadığımı düşünmesin diye. Lütfen hakkınızı helal ediniz. Bu süreçte klima tavsiyesine ihtiyacı olan forumdaşlarımın,bu konunun sondan başlayarak eski sayfalarına bakmalarını ve kendi arayışlarına en yakın tavsiyeyi değerlendirerek tercihte bulunmalarını tekrar affınıza sığınarak rica ediyorum. Forumdan uzak kalacağım sürenin sonunda aynı enerji ve heves ile devam etmeye dâir niyetim tamdır. Nasip kısmet olursa öyle de olacaktır. Şimdiden kusurumu bağışlamanızı rica ediyorum. Esenlikler diliyorum. Saygılarımla...

Klimadan Neden Su Geliyor veya Gelmiyor ?


"Konuyu PDF Formatında incelemek için tıklayabilirsiniz."Klimalar,konfor amaçlı kullanılan iklimlendirme ve soğutma makinelerinden biridir.


Yazın soğutma veya nem alma,kışın ısıtma veya nem verme gibi özellikleri ile klima,yaşam konforunu ısıl yönden sağlayan bir yapıya sahiptir.


Ev tipi klimalar ; iç veya dış ortamda bulunan havanın ısısını,ortamlar arasında transfer ederek verimli bir şekilde iklimlendirmeyi sağlarlar.

Yaz aylarında soğutma modunda çalışan bir klima,iç ortamdan emdiği ısıyı dış ortama atarak iç ortamdaki ısının,ortamdan uzaklaştırılması sonucu iç ortam sıcaklığının düşmesini sağlar.


Bu işlemi,dış ünite içerisinde bulunan kompresör adlı elemanın soğutucu akışkanı sıkıştırıp basınçlandırması ve iç-dış üniteler arasında dolaştırarak ısı transferi sağlaması ile gerçekleştirir.


Klima soğutma konumunda çalışırken iç,ısıtma konumunda çalışırken dış ünitesinden su gelmesi gayet normal bir durumdur.


Klima,su üretmez veya su açığa çıkarmaz veya bu suyun açığa çıkması için elektrik harcamaz.


Açığa çıkan,meydana gelen su ; ortam havasında buhar halde bulunan “nem”dir.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/0e/c4/7b/0ec47b2cbb16a9bf5b22ad3dea75d2d1.png&t=0&width=480&text=1

Fizik kuralları gereği Buhar,ısı verdiğinde yoğuşarak sıvı hale dönüşür. Sıvı ise ısı verdiğinde katılaşarak buz haline dönüşür.


Tam tersi olarak Katı,ısı aldığında eriyerek sıvılaşır. Sıvı ise ısı aldığında buharlaşır ve gaz haline dönüşür.


Isı akışı,pozitiften negatife doğru gerçekleşir. Yani sıcak olan madde,soğuk olan maddeye ısı verir.


Örneğin sıcak bir çay ; bardağa koyduğumuzda zamanla soğur. Bu esnada sıcak çay,bulunduğu ortamın havasına ısısını bırakarak soğur. Çayın sıcaklığı ile ortam sıcaklığı eşitlenene kadar bu ısı transferi devam eder. Tam tersi olarak soğuk su,ortam havasından ısı alarak ısınır. Soğuk su ısınıp sıcaklığı ortam havasının sıcaklığı ile eşitlenene kadar ısınmaya devam eder.

Burada soğuk su örneği,klimalar ile bağdaştırılabilir. Dolaptan çıkardığımız soğuk suyun,kışın yaz aylarında camların üzerinde bir buğu tabakası oluşur.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/8e/c8/a7/8ec8a7938789b20b895119cc283b50d8.png&t=0&width=480&text=1


Bunun sebebi,iç ortam ile dış ortam arasındaki sıcaklık farkıdır. Dış ortamın soğuk havasından ötürü soğuyan cam,iç ortamın sıcak havası ile de temas halindedir. Dış ortamın soğuk havası ile soğuyan camın yüzeyine temas eden iç ortam havasının nemi,soğuk cam yüzey ile buluşarak yoğuşur ve sıvı hale gelir.


Bu da cam üzerinde su birikmesine sebep olur.


Aynı durum klima sistemleri için de geçerlidir. Klima,soğutma konumunda çalışırken iç ünite serpantini olan evaporatör,soğuk bir yüzeye sahiptir. Çünkü iç ortam havasındaki ısıyı emip dış ortama attığında evaporatör soğumuş olur. İç ortamdaki hava,iç ünite fanı vasıtası ile soğuk olan evaporatörden geçirilir.


Soğuk evaporatörden geçen havanın sıcaklığı,evaporatörün sıcaklığından yüksektir. Bu nedenle iç ortam havası,evaporatöre ısısını bırakır. 


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/65/b9/91/65b9914803450aaca43e55ecd1cc730b.png&t=0&width=480&text=1

Sıcaktan soğuğa,yani pozitiften negatife doğru bir akış gerçekleştiğini söylemiştik. Sıcak olan ortam havası,soğuk olan iç ortam evaporatörüne ısı bırakarak soğur.


Böylelikle iç ortamdaki hava soğutulmuş ve istenen sıcaklığa getirilmiş olur. Bu esnada tıpkı cam örneğinde olduğu gibi,soğuk evaporatör yüzeyi ile buluşan buhar haldeki nem,yoğuşarak sıvı hale dönüşür ve cam yüzeyinde biriken su damlacıkları gibi iç ünite evaporatörü üzerinde birikmeye başlar. Burada biriken su,ısı transferi sürekli olarak gerçekleştiği için cam yüzeyinde oluşan sudan daha fazladır ve sürekli artış gösterir. Bu nedenle meydana gelen yoğuşmuş nemin,tahliye edilerek uzaklaştırılması gerekir.


Evaporatör yüzeyinde artarak biriken nem,yerçekimini kuvvetiyle aşağıya doğru akmaya başlar.Evaporatör elemanının altında,biriken nemi toplayıp tahliye etmek için “drenaj tavası” adı verilen bir hazne bulunur. Birikerek akan nem bu haznede toplanır ve klima iç ünitesine bağlanmış olan hortum vasıtası ile dış ortama veya atık su hattına gönderilir.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/d5/6f/1a/d56f1acbd3adea9f25a9f5ba786a4499.png&t=0&width=480&text=1


Tahliye (drenaj) hattında bir tıkanıklık meydana gelirse,bu durumda drenaj haznesinde biriken su,iç üniteden akmaya başlayacaktır. Suyun hortum yerine iç üniteden iç ortama akması,bir arıza göstergesidir.


İç üniteden dış ortama akacak olan su,klima ancak soğutma veya nem alma konumunda çalıştığında meydana gelecektir. Fan veya ısıtma modunda iç üniteden dışarı herhangi bir su akışı olmaz.


Çünkü fan modunda çalışan bir klimanın evaporatörü ortam sıcaklığından daha düşük bir sıcaklığa sahip olmaz. Bunun olması için dış ünitenin çalışması ve soğutma çevrimini gerçekleştirmesi gerekir. Fan modu,iç üniteyi bir vantilatör gibi kullanmamızı sağlar. Soğutma veya ısıtma yapmadan,sadece iç ortam havasının devridaim edilmesini sağlar.


Isıtma konumunda çalışan bir klimanın iç ünitesinde bulunan petekler (klima ısıtma modunda çalıştığında iç ünite petekleri “kondanser” adını alır) sıcak bir yüzeye sahip olacağı için yoğuşmadan söz edilemez.


Soğutma modunda çalışan bir klimanın dış ünite kondanserinde su birikmeyecektir. Çünkü soğutma modunda çalışan bir klimanın dış ünite kondanseri sıcak bir yüzeye sahiptir.


Fan modunda çalışan bir klimadan hiçbir şekilde su gelmeyecektir.


Isıtma modunda çalışan bir klimanın ise dış ünitesinde bulunan peteklerde su birikmesi söz konusu olacaktır.


Evaporatör : Buharlaştırıcı


Kondanser : Yoğuşturucu


Anlamlarına gelmektedir. Bu nedenle klima soğutma modunda çalışırken iç ünite petekleri evaporatör,dış ünite petekleri kondanser görevi görür. Isıtma modunda ise tam tersi söz konusu olacaktır.


Isıtma modunda çalışan klimanın dış ünitesinde bulunan peteklerden (dış ünite evaporatörü) su gelmesi söz konusu olacaktır demiştik.


Bu durumda dış ünitenin tabanında biriken su,dış ünitenin alt kısmında bulunan tahliye deliklerinden akacaktır. Bu deliklere hortum takılabilmesini sağlayan aparatlar,klima ile birlikte verilmektedir.


Buna ek olarak çok düşük dış ortam sıcaklıklarında ve nem oranının yüksek olduğu zaman dilimlerinde dış ünite peteklerinde su birikmesine ek olarak,biriken suyun donması sonucu kristalleşme (karlanma) meydana gelmesi de olağan bir durumdur.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/45/6e/31/456e3121380f37dd0345e25292850ec0.png&t=0&width=480&text=1

Klima dış ünitesinde biriken su,dış ortam sıcaklığının düşük olduğu zaman dilimlerinde dış ünite tabanına doğru akarken donabilir. Çok soğuk havalarda otomobil camlarında yoğuşan nemin buz oluşturması da buna bir örnektir. Oluşan kar,dış ünite fanının oluşturduğu hava sirkülasyonunu engeller ve hava geçiş yollarını tıkayarak hava geçişini bloke eder. Yeteri kadar karlanma olduğunda klimanın performansı düşer ve ısıtma yapamaz hale gelir. Soğutucu akışkan sıcaklıklarını takip eden iç-dış ünite kartı ; dış ünitenin bu karlanmayı,buzu çözmesi gerektiğini algıladığında klimaya bu karlanmayı eritecek manevrayı yapması için komut gönderir. Bu manevranın adı “ defrost “ manevrasıdır. Klima defrost manevrası yapmaya başladığında ısıtma işlemi durdurulur ve klima soğutma moduna geçer. Ancak iç ortamı soğutmaması gerekir. Bunun için dış ünitede bulunan fan ve iç ünitede bulunan fan durdurulur. Klima soğutmada çalışırken dış ünite peteklerinin sıcak olduğunu söylemiştik. Klima soğutma moduna geçtiği için dış ünite peteklerine ısı aktarılmaya başlanır. Böylelikle dış ünite peteklerinde biriken kar,eritilir. Bir kısmı buhar,bir kısmı sıvı hale gelen nem ; dış ünite peteklerinden temizlendikten sonra klima tekrar ısıtma modunda çalışmasına devam eder.


Bu işlem bir defaya mahsus değildir,her karlanma meydana geldiğinde tekrarlanır. Soğutma modunda çalışan bir klimanın bulunduğu iç ortam,ısıtma modunda çalışan bir dış ünitenin maruz kaldığı düşük sıcaklıklarla karşılaşmadığı için soğutma konumunda herhangi bir defrost ihtiyacı,ev tipi klimalarda söz konusu olmaz.


Her Zaman Su Akar mı ?


Bu yazıyı okuduktan sonra veya merakınız varsa başından beri klimanın dışarı tahliye ettiği su miktarını gözlemleyecek veya gözlemlemiş olabilirsiniz. Klimanızı çalıştırdığınızda su gelmesini beklersiniz ancak,her zaman su geleceğini söylemek mümkün olmaz.


Gelen suyun,yoğuşan nem olduğunu söylemiştik. İç veya dış ortam havasında bulunan nem miktarına göre açığa çıkacak olan suyun miktarı da değişiklik gösterir. Çünkü bahsettiğimiz gibi akan su,ortam havasındaki nemin ta kendisidir. Suyun kaynağı nem olduğuna göre,miktarı da havadaki nem oranına bağlıdır.


Klimanın çalışma süresine de bağlı olmakla beraber,çok kuru bir hava mevcut ise bu durumda iç üniteden veya dış üniteden su akışı gerçekleşmeyecektir.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/3d/50/9d/3d509dc70b55928df85b7b7c00acf527.png&t=0&width=480&text=1

Aynı zamanda klima açıldığı andan itibaren su gelmesi söz konusu değildir. İç veya dış üniteden gelen su,ancak birikip süzülmeye başladıktan sonra dışarı atılabilir. Birikip süzülmeye başlayana kadar meydana gelen su petekler üzerinde birikir ve peteklere tutunur. Bu tutunmayı azaltmak,biriken suyun çabuk bir şekilde iç üniteden uzaklaştırılabilmesi için iç ve dış ünite petek yüzeylerine suyun tutunmasını engelleyen,suyu kaydırıcı özelliğe sahip kaplamalar uygulanır.


Böylelikle su petek yüzeyinde oluştuğu anda petek yüzeyinden kayarak tahliye haznesine ulaşır. Çünkü bu durum özellikle ısıtmada çalışan klima dış ünitesi için bir sorundur. Çünkü yüzeye tutunup kalan su donarak kar haline dönüşür ve klimanın defrost manevrası yaparak ısıtmaya ara vermesine sebep olur. Yüzey ne kadar kaygan olur ve su o kadar az tutunursa,meydana gelecek karlanma da o kadar az ve geç olacaktır.


Açıklamış olduğumuz gibi gelen su,nem miktarına bağlıdır. Mutlaka su gelecek diye bir yorum yapılamaz. Miktarı ortam havasının nemine bağlıdır. Klima soğutma konumunda çalışıyorsa ve hortum ucundan su gelmiyorsa,ancak buna rağmen iç ünitenin herhangi bir yerinden iç ortama da su akmıyorsa bu durumda herhangi bir arıza yoktur. Suyun iç ortama akmaması ve buna karşılık hortumdan da akmaması,suyun meydana gelmediğini gösterir ve bu bir arıza değildir.


Ancak hortumdan akmayan su,iç ünitenin herhangi bir yerinden veya ısıtma modunda çalışan bir klima için dış ünitenin drenaj delikleri yerine dış ünite tabanının herhangi bir yerinden akıyorsa ; bu durumda drenaj hatları tıkanmıştır. Çünkü duvar tipi klimaların iç ünitelerinde,meydana gelen suyu dışarı tahliye eden bir pompa tertibatı bulunmaz. Kaset tipi,yer-tavan tipi gibi yüksek hizalara monte edilen klimalarda meydana gelen su,iç ünitede bulunan tahliye pompası ile basılır.


Tıkanan tahliye hattının ucu,ulaşılabilir bir konumda ise bunun çözümü için en yaygın kullanılan yöntem,drenaj ucunun elektrikli süpürgenin hortumunun ağzına sokulması ve bu şekilde drenaj (tahliye) hattındaki tıkanıklığın vakumlanmasıdır. Bu işlemin uygulanacağı süpürgenin ıslak-kuru süpürge olması,tıkanıklığın vakumlanması esnasında hortumdan gelen suyun süpürgeyi bozmaması adına faydası olacaktır. Kullanıcının yapabileceği bu işlemin,kullanıcıyı aşması durumunda servise bırakılması daha sağlıklıdır.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/f1/c7/01/f1c70140e218e467b36f34122915422a.png&t=0&width=480&text=1

...Saygılarımla...


2HP Electric Motor Driven Smart Drive HV Generator

Just for the fun of it, my Brook 2HP motor driving the smart drive generator with a microwave transformer hooked up to it. The Jacobs ladder was a bit erratic but still shows the voltage potential of this device.

ATCN20-02-Newsletter .pdf

ATCN20-02. OCTOBER 2020. Newsletter Newsletter Editor: Ceren Vatansever, Samad Moghanirahimi, Can İşbilen. 2021 ASHRAE Annual Conference. ASHRAE through competitions. Phoenix, AZ | Jun 26–30, 2021. Instructor-Led Training. 2020 HVAC&R STUDENT PAPER COMPETITION Joshua Vasudevan (second from left) was ...

Daikin exclusive swing inverter compressor

Most manufacturers use a standard rotary inverter compressor but Daikin (http://www.comfortconnections.com/) improved the technology with its exclusive swing inverter compressor. This change makes a huge difference in how quite and efficient the system operates. Most inverter compressors use a spring and a seal to create the compression cycle. Daikin has welded components together to eliminate the spring and the seal. Small change, big impact.

Rotary,Twin Rotary,Triple Rotary ve Swing Kompresör.


Rotary Kompresörler,ekseninden kaçık bir diskin soğutucu akışkanı sıkıştırıp basınçlandırması mantığını dayalı olarak çalışırlar. Emme ve basma kanalları arasındaki izolasyonu ise yay baskılı bir kama sağlar.


Özellikle yüksek basınçlı soğutucu akışkanlarda (R410A,R32 vb.) bu kompresör türünde sızdırmazlık bir sorun haline gelmektedir. Sızdırmazlık kaması/port ayracı ; eksenel şekilde hareket eden diske,doğrusal bir baskı uyguladığı için diskin dönüşü esnasında kama ile diskin arası açılabilmektedir. Bu da kamanın sekmesine ve kompresör diskine bir çekiç gibi çarpmasına sebep olmaktadır. Bu,sesi artırmakla beraber sızdırmazlığı olumsuz etkileyerek kompresörün meydana getirdiği basıncı azaltır ve basma kısmından emiş kısmına soğutucu akışkan sızmasına sebep olur.


Twin Rotary kompresörler ise çift disk bulundurur. Triple Rotary kompresörler ise 3 adet disk bulundurmaktadır.


Disk sayısının artırılması daha yüksek verim,daha düşük sürtünme ve daha düşük ses seviyesi gibi avantajları meydana getirir.


Swing Kompresörler ise Daikin tarafından sunulan ve sızdırmazlık kamasının/port ayracının,kompresör diskinin hareketine göre yön değiştirdiği uygulamayı meydana getirir. Böylelikle Rotary kompresörde meydana gelen sızdırmazlığa ve sese dair sorunlar minimize edilmiş olur.

Rotary Compressor Exposed - Headless!

This is the General Rotary with its head removed, showing the "Ring", mounted on an eccentric lobe of the crank shaft. I'm not sure what the spring loaded sliding "Seal" is called, maybe somebody can enlighten me?

Rotary Kompresörün çalışması


Videoda görülen kısım,kompresörün alt kısmıdır. Kompresör ters çevrilmiş,alt kısmı kesilmiş ve o şekilde gösterilmektedir. Rotary kompresörlerin motor kısmı üstte,mekanik kısmı alttadır.


Videoda görülen ve kompresörün diskine temas eden parça,kompresörün emiş ve basma portlarını (odalarını) birbirinden ayırmaktadır.


Rotary kompresörün ekseninden kaçık olan diski emiş portundan soğutucu akışkanı alıp sıkıştırarak basma portundan devridaim eder.


Bu esnada emme portu ile basma portu birbirinden bağımsız olmalıdır. Check valve vazifesi görerek iki portu birbirinden ayıran yay tertibatı fotoğrafta işaretlenmiştir.


Video ve kanal sahibi Edward,28 Mayıs 2019'da hayatına son vererek aramızdan ayrılmıştır...


https://forum.donanimhaber.com/kompresor-port-ayraci--149341890#149341890

Fridge Compressors get Naked!

This is a Danfoss TL4A 240V domestic refrigeration compressor that I have cut open with a grinder to show its workings. The Mitsubishi, AC Delco and Danfoss Performer compressors mentioned in the video were dropped off as scrap, completely inoperable., the Mitsi had burned windings, AC compressor was just too old, and the Performer, well, the oil inside was a thick metallic Grey sludge with metal particles, a product of its self destruction. possibly from low lubricant or blocked oil ventury in the spindle. Under normal operation, the low temp, low pressure gas from the evaporator coils is drawn into the unit via one of the suction tubes on the housing and is compressed into a high temp, high pressure form before being discharged through the thin silver tube, and into the condensing coils where the heat is removed and it becomes a liquid again. :WARNING: always treat mains power with great care!, if you are not competent with electrical work, do not attempt to reproduce what I have done in my video's!, I accept no liability for electrocution's resulting from ppl copying my work.

R.I.P Ed

2008 Yılında yapılan Güney Kampüsü Chiller Soğutma Tesisi, 2009 AIA Chicago Bölüm Ödülü, 2008 Chicago Mimarlık Vakfı Yılın Patronu Ödülü ve 2008 Midwest İnşaat'ın En İyi Yapı Ödülü'nü aldı.


Chicago Üniversitesi'ndeki bu soğutma tesisi projesi , teknik ekipmanın bir sanat eseri gibi nasıl sergilenebileceğini gösterirken aynı zamanda işlev, performans, malzeme ve inşaat unsurları için tasarım fırsatı sağladı. Güney Kampüsü Chiller Tesisinin ortaya çıkan sonucu, teknik ekipmanın modern sunum ekranıdır. Hizmet ekipmanı alenen görününce, diğer inşaat unsurları da "açıkta" kalıyor. Beton duvarlar ve zeminler, çelik yapı malzemeleri , kanallar, aydınlatma armatürleri ve borular rahatça görünebilmektedir.


Güney Kampüs Chiller Tesisi, tasarım ve estetiğin öznel yönlerini ortadan kaldırır ve bunların yerine işlev, performans, malzeme ve yapıya dayalı rasyonel bir yaklaşım getirir. Ortaya çıkan sonuç, bu parçaların toplamından daha fazlasıdır ve bir sanat eseri haline gelebilir, teknik ekipmanı sergileyebilir. Tesis, Üniversite ve Hastane Binalarını ısıtmak ve soğutmak için elektrik ve doğal gazı kampüste dağıtılmak üzere soğutulmuş su ve buhara dönüştüren makinelermiş gibi tasarlandı. Bu nedenle, bina oldukça teknik bir görünüme sahip ve yapı bileşenleri hassas aletlerin görünümünü alıyor. Güney Kampüs Chiller Tesisi, kampüsün güneydoğu ucunda, cadde ızgarasından uzakta bağımsız duran binalar ile karakterize edilen çok açık bir alanda yer almaktadır. Güney Tesisi bir "banliyö" alanıdır ve ortaya çıkan bina formu, yumuşak köşeleri ve tepesi olan pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Tesisin cephesi ana ekipmanın sergilenmesini kolaylaştırırken, aynı zamanda bireysel taze hava girişi ve egzoz ihtiyacına yanıt olarak binanın "nefes almasına" ve "nefes vermesine" izin veren iki ana sistemden oluşur. Büyük ekipman odalarında, "Çelik Çubuk Mullionlar" üzerinde desteklenen zeminden zemine Düşük Demirli Ultra Şeffaf Cam perde duvar vardır. Tüm binanın teknik sistemleri sokaktan görülebilir. Ekipmanlar , borular, vanalar, kolonlar, kirişler, kirişler ve zemin güverteleri. Binanın “nefes alması” gereken alanlarda, yüzey, prekast beton plakaların önünde 4 ”tutulan sürekli profilli delikli paslanmaz çelik panellerle kaplanmıştır. Cephe konstrüksiyonunun mekanik doğası ve binanın "örtülmemiş" yapısı, talep arttıkça binanın işlevinin büyümesine izin verir. Doğası gereği, bu binaların asıl sakinleri insanlardan çok makinelerdir.


...Saygılarımla...


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/2a/20/1a/2a201ae7aaf72f4799c4d450965c3b93.jpeg&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/ce/36/a3/ce36a375cafa68df9bc5e55a84f8c10e.jpeg&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/78/af/8d/78af8d0a6a2a46f778f704e85fe1963f.jpeg&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/e5/b0/21/e5b02139f29d0acb441429c61c7a7a9d.jpeg&t=0&width=480&text=1


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/36/49/fe/3649fe4bc836b87cba1a8efc0ad7c309.jpeg&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/52/7b/0e/527b0e2bea9c293bb9b48ff46b9a4b3f.jpeg&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/55/8f/bb/558fbb23b74047d79857a80a77bbe31b.jpeg&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/f1/40/81/f14081d9c06b39994621d58a89b7734a.jpeg&t=0&width=480&text=1


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/ed/c3/64/edc3649ca4d416efb4057d3c2a4470db.jpeg&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/28/8c/e1/288ce11112b8817bd69324333cee667a.jpeg&t=0&width=480&text=1


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/b4/95/0b/b4950b03c8ec046c0d2d05a623be487c.jpeg&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/f7/5a/53/f75a53462bbefe692816bb5072124dcd.jpeg&t=0&width=480&text=1


Düzenleme : Fotoğraflar düzenlendi.

Toshiba,yeni modeli olan Haori'yi duyurdu,en kısa zamanda ülkemizde de satışa sunulacak.


Yurt dışında 10000 Btu olan Haori'nin fiyatı 850 Euro olarak belirlenmiş.


10.000-13.000-16.000 Btu/h olmak üzere 3 kapasite seçeneği ile sunulmaktadır.


Birden fazla renk seçeneğine sahip olan Haori,siyah renk kumanda ile birlikte sunulmuş. Haori'nin ön paneli kumaş dokuya sahip olacak şekilde tasarlanmış. Bu da cam ön panelli klimalara alternatif bir tasarım olarak karşımıza çıkıyor.


(Fotoğraflara tıklayarak daha net haliyle inceleyebilirsiniz)

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/75/c0/ab/75c0ab4d1e1f6fdcc3b29a670f7f4a8a.png&t=0&width=480&text=1


Aynı zamanda Wi-Fi aracılığı ile uzaktan kontrol imkânı da sunmaktadır. Google Home Assistant,Amazon Alexa gibi uygulamalar ile entegre çalışabilmektedir.


HAORI, IAQ ve Ag + Plazma Arındırıcı hava filtrasyonu ile konut tipi Toshiba Haori klima sistemlerine çarpıcı estetik, birinci sınıf verimlilik, sessizlik ve hava kalitesi getiriyor. Bu yenilikçi iç ünitesi, çeşitli standart ve isteğe bağlı renklerle, aynı zamanda sonsuz özelleştirme olanakları sunan oldukça çekici bir ön panele sahiptir.


ŞIK TASARIM


 • Toshiba haori klima  şık bir kumaş kaplamaya sahiptir
 • Sonsuz olasılıklara sahip kumaşlar, stiliniz rehberiniz olsun!
 • Takması kolay, sadece çıkarın ve yapıştırın. Böylelikle ön panel kumaşı rahatça çıkarılabilir ve değiştirilebilir.


ÜSTÜN PERFORMANS


 • Soğutma ve ısıtma modlarında A +++
 • 19 dB (A) 'dan düşük ultra sessiz sistem
 • 39 dB (A) 'ya kadar dış ünite sessiz çalışma


YÜKSEK İÇ HAVA KALİTESİ


 • Toshiba Ultra Pure Filter, PM 2,5'in% 94'üne kadar yakalar.
 • Toshiba Plazma İyonlaştırıcı, kirlenmiş parçacıkları yakalar ve etkisiz hale getirir.
 • Toshiba Magic Coil ile iç ünite serpantinleri her zaman yeni gibi temiz.


ÇÖZÜM SAĞLIĞI


 • Manyetik bir tutucuya monte edilmiş lüks, şık siyah ve fırçalanmış dokulu uzaktan kumanda
 • Enerji faturalarını düşürmek için güç seçimi ve ECO modları, hızlı soğutma veya ısıtma için Yüksek Güç
 • Klimanızı Toshiba Home AC Control uygulaması aracılığıyla kontrol etmek için fabrikada entegre edilmiş Wi-Fi
 • Google Home asistanı ve Amazon Alexa akıllı hoparlörlerle uyumluluk sayesinde enerji izleme ve tam ses kontrolü gibi yeni sunulan özellikler.


FotoğraflarRenk Seçenekleri


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/75/f6/f1/75f6f110be3cb2e6302b5feebf8f9c0a.png&t=0&width=480&text=1


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/6f/94/55/6f94553ba0abe7f8fb95cf8575f5df29.jpeg&t=0&width=480&text=1


Verimlilik Değerleri ve Diğer Teknik Veriler

(Resme tıklayarak net haliyle inceleyebilirsiniz)

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/fd/8b/21/fd8b21e23dc9605fd99f6c8edbbdd1a5.png&t=0&width=480&text=1


Önemli kısımlar vurgulanmıştır. Verimlilik değerleri itibariyle Haori,orta-üst segmentte bulunacak.


Tanıtım Videosu


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/68/4b/37/684b375026e0742ef44b626b432766a0.png&t=0&width=480&text=1


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/b4/82/05/b482057a09fc7aa08f47e65176811865.png&t=0&width=480&text=1

Düzenleme : Fotoğraflar düzenlendi.

Saygılarımla...

Hakkında
Meslek: Elektrik & Makine Mühendisi
İlgi Alanları: Elektrik & Elektronik - HVAC (Isıtma,Havalandırma ve İklimlendirme) - Sportif Havacılık
Hakkımda:
* Başka bir forumda üyeliğim bulunmamaktadır. *
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 5 ay
Mesaj Sayısı: 8.614
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 9.907
İkinci El Bölümü Mesajları: 12
Konularının görüntülenme sayısı: 3.355.775 (Bu ay: 12.940)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1.290 (Bu hafta: 1)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.