Şimdi Ara

Kia mı Hyundai' mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
151
Cevap
1
Favori
32.562
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    hyundai : türkyiede çok büyük kitle tarafından tercih ediliyor .
    kia : tuhaf bir firma fiyatlar yüksek gibi

• Tabiki benim nick
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hyundai Motor Company

Tabiki benim nick

bende accent 01 sahibiyim ama kia ilgimi çekiyor
  • capon
  • Kia Hyundai'ye ait ama sahibine göre daha iyi araçlar üretiyor. Kia derim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rbyygt2

capon

japon
  • Modeline göre değişir. Mesela i30 yerine ceed derim. Ama sportage değil ix35 derim. Gibi...
  • hyundai mersoysa, kia vw dir
  • Her ne kadar aynı araçlar olsalarda Kia bana hep daha kaliteli gelmiştir o yüzden Kia derim.Saygılar.
  • bu kadar kişi cevap yazmış bir kişi de çıkıp hyundia ile kia zaten aynı şirketin 2 ayrı markası dememiş. hyundai ile kia, citroen ile peugeot gibi aynı ana babanın çocuğudur.
  • Hyundai ve Kia arasında kalite farkı yoktur
    fakat konu Türkiye satış servis olunca
    Distribütörler devreye giriyor
    Kia aracları ANADOLU EFES gurubu getirtiyor
    Hyundai araçları KİBAR holding ASSAN getirtiyor

Hyundai Türkiyede montaj fabrikası olduğundan 2-3 modeli Türkiyede montajladığından üretilen modellerde fiyat avantajı ufakda olsa var

KIA tüm modellerini ithal ettiğinden (genelde deniz aşırı) daha pahalı olabiliyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: ohara

bu kadar kişi cevap yazmış bir kişi de çıkıp hyundia ile kia zaten aynı şirketin 2 ayrı markası dememiş. hyundai ile kia, citroen ile peugeot gibi aynı ana babanın çocuğudur.

Bu aynştaynlığı kim yapıcak diye bekliyorduk
  • quote:

Orijinalden alıntı: insomnia__

quote:

Orijinalden alıntı: ohara

bu kadar kişi cevap yazmış bir kişi de çıkıp hyundia ile kia zaten aynı şirketin 2 ayrı markası dememiş. hyundai ile kia, citroen ile peugeot gibi aynı ana babanın çocuğudur.

Bu aynştaynlığı kim yapıcak diye bekliyorduk

• hyundai ile kia arasında bir kalite farkı yok.
  • quote:

capon

ikiside japon degil kia kore mali ve cok kalitesiz hyundai ile kiyaslanamayacak kadar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: onboardx

hyundai ile kia arasında bir kalite farkı yok.

+1 ikiside aynı firmanın aracı.hatta pazarda daha iyi bi yer edinmesi için kia ya daha fazla özen gösterdiklerini düşünüyorum!
  • quote:

Orijinalden alıntı: +24edition

quote:

capon

ikiside japon degil kia kore mali ve cok kalitesiz hyundai ile kiyaslanamayacak kadar.

hyundai ne malı şimdi düşünmeye başladım
  • Aynı tas olmalarına rağmen Türkiye'de üretim yaptığından ve daha çok yaygın olduğundan Hyundai derim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: banchi_doğan

Aynı tas olmalarına rağmen Türkiye'de üretim yaptığından ve daha çok yaygın olduğundan Hyundai derim.

birde su var yerli mali hyundai'lerin ithal edilen kore mali hyundai'lerden daha saglam oldugu konusulanlar arasinda.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aslında bu sorunun cevabı çok basit. Her iki foruma da girersin ve hangi araçtan daha fazla şikayet var, ona göre kararını verirsin.

Yine de biraz deneyimlerimden bahsedeyim.

Benim mesleğim mimarlık. Toyota fabrikasının yapım aşamasında bulunmuştum. Projede olan 2 soğutma ve 1 enerji destek birimlerini, yukardan gelen emirlerle (tahmin edersiniz o yukardakileri) yapmadık. Hatta projenin gözlemcisi japon mühendisi nasıl ikna ettiler, hala merak etmekteyim.

Her neyse, konuya gelelim. Hyundainin montaj fabrikası burada. Bu da demektir ki, maliyeti düşürmek için; mesela elektrik kablosu veya bazı plastik aksamlar Türkiyeden temin edilmekte. 1 adet kablonun 3 USD olduğunu gözönüne alırsak... Gerisini tahmin edersiniz.

Bu kesinlikle Hyundainin suçu değil, bizim Türk işadamlarımızdan kaynaklanan bir sorundur. Sonuç ; kronik arızalar... Ancak Elentra modeli tamamen ithal sanırım ve daha az problem çıkarıyor. Kia ise tamamen ithal ve burada sağına soluna dokunulmuyor. Toyota fabrikasının yapım aşamasından sonra maalesef Türkiyede üretilen bir araç almamaya karar verdim. Maalesef diyorum çünkü ülkemi çok severim ama Türk işadamlarının içyüzünü de öğrenmiş oldum.

Her ne kadar altyapı ve motor aynı da olsa, Kia ve Hyundai araçları birbirlerinden çok farklıdır. Aynı vw ve Audi gibi. Kia da bir tasarım hatası mıdır bilmiyorum ama benim aracımda hararet göstergesi gözönünde değildir. Sadece yol bilgisayarından görünür. Ayrıca motoru korumaya yönelik bir sistemi olduğunu söylüyor servis. Motor hararet yapınca araç çalışmıyor. Bu nedenle hararete bakmamıza gerek yokmuş. Kafadan uydurulan bir neden mi, yoksa gerçek mi bilemedim ama bu kadar büyük bir hata yapılacağını da sanmıyorum, ki Hyundai gibi bir ortağı varken.

Bir de Kia az satan bir markadır. Bu da servislerde bekleme süresi ve itinalı bir bakıma etki ediyor.

Sinekten yağ çıkarmak diyebilirsiniz ama benim tercihim bu nedenle Kia.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.