Yarbay
05 Mart 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
10 üye
Görüntülenme
Toplam: 46 (Bu ay: 0)
Gönderileri
.
kontak ceryanı zayıff olanlar için yaptım inş yararlı olur.
HYundai excel marka aracıma işinin ehli bir dönüşümcüde 5 ay önce aldesa marka sistem taktırdım. karbratörlü mikserli sistem.

Son 15 gündür çok nadir zamanlarda kontağı açınca çıt sesi gelmiyordu. birkaç aç kapa yapınca kesici açılıyordu. 2 kez böyle çalıştırdım.

bugün yine aynısı oldu ama çalışıramadım. benzine alıp yoluma devam ettim.

Elektrikçi abim ceryan az geliyodur dedi, role bağladı. neyse onunla biryere gittik. dönerken yine aynısı oldu. baktık falan

direk ceryan verdik kesiciye açmadı. anahtarı söküp verdik bu sefer çalıştı. şimdi durum böyle olunca anahtarda mı kesicide mi anlayamadık.

siz ustalardan yardımları bekliyorum. bu sorunu 50 marş basıyorsam 5 inde yapıyor yani arasıra.
3 bin lira bütçe ile mantıklı ne alınabilir. amaç yolda yürümesi..
İzmirden olursa ilanlar sevinirim. Kafamızda taunus ve lada var.
Arkadaşlar benim sistemde de motor sesi vardı. Kendim montajcı olduğumdan bağlantıda bir sıkıntı yoktu.

Hatta cd çalarken mekanizmanın sesini bile veriyordu..

Bugün tamirci arkadaş benim arabayı kullanması gerekti. yolda teybi açmış ve sesi duymuş.. bana abi neden söylemedin,

Senin teybin (şuan ismini unuttuğum bir parça) yanmış dedi.. Tamam kardeşim sökeyim teybi halledelim dedi..

Başka bir hurda pionner teybten birşeyler söküp buna taktı ve gerçekten motor sesi 0 a indi. cd çalarken de artık o ses gelmedi..

Bunun nedeni, teyb açıkken rca ları çıkarıp takmaktan oluyormuş.. onun için ne yapıyoruz teyb açık iken rca ları çıkarıp takmıyoruz...

Arkaya şase verilse bile bu ses gitmiyor. illa o parçalar değişmesi gerekiyor ve ücreti 50 tl miş..
Kafaya çok taktım bu işi.. Kimi böyle olur diyor kimi böyle..
Arabam 92 Hyundai excel gls

Karbratörü komple temizlettim. diyaframları, açış kapış vs hepsi değişti yapıldı...

Mikserim arabama uygun hava giriş haricinde gram hava almıyor..

Burada ünlü bir gaz ayarcı var ısrarla hava girişine bulaşık teli sokuyor.

Böyle yapınca araba devirlenemiyor. gaza tepki vermiyor.

ben bunu söküp kendi kafama göre ayar yapmak istiyorum ama doğru ayar nasıl olur bilemiyorum.

ben şöyle bir ayar yaptım doğrumudur bilemem;

Prinç vida 1.5 tur açtım. regülatördekini rolanti değişene kadar açtım. üst limiti 3.500 devirden düşene kadar kıstım.

Evet ustalar doğru bu ayar?
Aracımda rolanti dengesizliği vardı. iyice kurcalattığım ve karbüratör diyafram arızası varmış.
Kafasına göre gaz verip alıyor ve stop etme sorunları var. daha karbüratörcüye gitmedim. kaç para tutar acaba?
pahalı bir iş diyorlar.. Ve son olarak İzmirde önerebileceğiniz karbüratörcü varmı? bana otolab ve besim ustayı önerdiler.
Merhaba arkadaşlar. Forumdaki bazı arkadaşlar bilir, İlk sahibi olduğumuz 92 Model Hyundai Excel GLS marka aracım var.
Araba 150. bin km de. Yaklaşık 3 ay önce Lpg taktırdım. Aracın bakımları hep tam yapılır..

Sorunumuza gelirsek Pazar günü arabayla markete gideyim dedim. demez olaydım. saat gibi çalışan arabayı bozduk..

Arabanın lpg si bitmişti benzinde çalıştırayım dedim çalışmadı. Benzin azda olsa var diye biliyordum. neyse gittim şişede benzin alıp koydum
yine çalışmadı. Benzin hortumu söküp ağzımla çektim benzin geldi. Biraz orayı burayı kurcalarken çalıştı.

Sonra gidip lpg aldım. Ama araba lpg de sorunlu çalışıyordu. tekleme rolanti düşmesi falan.. dedim herhalde gaz ayarını bozduk..
Neyse bugün ilk önce tamircime gitttim.. benzinde çalışmaması yüzünden baktı ve yeterli benzin yok dedi. tamam deyip 50 liralık benzin aldım.
Benzinde çalışmaya başladı araba.

en az depoda 7 litre olması lazım dedi. Sonra ayar yaptırmaya gittim lpg için.
yolda araçta stop etmeler v.s neyse ayarı da yaptırdım.
orada pek sıkıntı yoktu ama yola çıkınca motor ısınınca rolanti de dalgalanmalar oluyor. kendi kendine düşüp yükseliyor. Freni pompalayınca rolanti yükseliyor.
Ve fren pedalı en aşşağıya iniyor. daha önceden bu kadar inmezdi. ama frenin tutmasında herhangi bir sorun yok.

Tekrar tamircime geldim ve karbüratörü, karbüratör temizleme spreyi ile temizledik. arkadan kara duman attı temizlendi.. ama sorun çözülmedi..

araba soğuk iken rolanti yüksek, sıcak iken düşüyor .. eskiden tam tersi olurdu. ve rolanti sabit durmuyor..

Kafayı yemek üzereyim. arabada bir sorun olduğu zaman onu çözmeden içim rahat olmaz..

Benim araştırmalarıma göre hava hortumları ile ilgili bir sorun. ama nerede nasıl onu bilmiyorum. Zaman ayırıp Okuyanlara sonsuz teşekkür ederim..
Merhaba arkadaşlar. Forumdaki bazı arkadaşlar bilir, İlk sahibi olduğumuz 92 Model Hyundai Excel GLS marka aracım var.
Araba 150. bin km de. Yaklaşık 3 ay önce Lpg taktırdım. Aracın bakımları hep tam yapılır..

Sorunumuza gelirsek Pazar günü arabayla markete gideyim dedim. demez olaydım. saat gibi çalışan arabayı bozduk..

Arabanın lpg si bitmişti benzinde çalıştırayım dedim çalışmadı. Benzin azda olsa var diye biliyordum. neyse gittim şişede benzin alıp koydum
yine çalışmadı. Benzin hortumu söküp ağzımla çektim benzin geldi. Biraz orayı burayı kurcalarken çalıştı.

Sonra gidip lpg aldım. Ama araba lpg de sorunlu çalışıyordu. tekleme rolanti düşmesi falan.. dedim herhalde gaz ayarını bozduk..
Neyse bugün ilk önce tamircime gitttim.. benzinde çalışmaması yüzünden baktı ve yeterli benzin yok dedi. tamam deyip 50 liralık benzin aldım.
Benzinde çalışmaya başladı araba.

en az depoda 7 litre olması lazım dedi. Sonra ayar yaptırmaya gittim lpg için.
yolda araçta stop etmeler v.s neyse ayarı da yaptırdım.
orada pek sıkıntı yoktu ama yola çıkınca motor ısınınca rolanti de dalgalanmalar oluyor. kendi kendine düşüp yükseliyor. Freni pompalayınca rolanti yükseliyor.
Ve fren pedalı en aşşağıya iniyor. daha önceden bu kadar inmezdi. ama frenin tutmasında herhangi bir sorun yok.

Tekrar tamircime geldim ve karbüratörü, karbüratör temizleme spreyi ile temizledik. arkadan kara duman attı temizlendi.. ama sorun çözülmedi..

araba soğuk iken rolanti yüksek, sıcak iken düşüyor .. eskiden tam tersi olurdu. ve rolanti sabit durmuyor..

Kafayı yemek üzereyim. arabada bir sorun olduğu zaman onu çözmeden içim rahat olmaz..

Benim araştırmalarıma göre hava hortumları ile ilgili bir sorun. ama nerede nasıl onu bilmiyorum. Zaman ayırıp Okuyanlara sonsuz teşekkür ederim..
Arkadaşlar satıcılara ben bilmediğimden değil, sadece ne söyleceklerini merak ettiğim içi sorarım. Bu amfi neyi besler neyi kaldırır diye...

Aldığım cevaplar ise tam rezillik.

Örnek olarak Msx 465 amfi için verdikleri cevap; 2 takım 6995s + 1 takım ts s20 birde bunlar yetmezmiş gibi 2 tane 30 cm bass kaldırırmış

Amfinin verceği değer max 65 rms.

Adam bana 100 rms lik 2 takım coax ı , 50 rms tweeter ı hadi 200 rms lik bir bası hemde buda 2 tane kaldırabileceğini söylüyor..

toplamda 800 rms civarı bir güc lazımken, bunu 250 rms ile bitirebileceğini sanıyorlar..

Onlardaki bu besleme düşüncesi sanırım hoparlörden ses gelsin yeter.

aslında belirtiğim amfi 1 takım 95s i ve ts s20 yi anca besliyor..

O yüzden amfi alırken satıcıya 'abi bu neyi kaldırır' diye hiç sormayın. Alacağınız cevaplar belli başlı..

Yapanız gereken bilindik bir marka ise (sallama değer vermeyen) RMS hesabını yapmanız..

Sonradan pişman olmamak için, sistem almadan önce foruma danışmanızı tavsiye ediyorum.
Hakkında
Meslek: Sound Professör
İlgi Alanları: car,computer,music
Forum İmzası:
İnci akü 82 amper -- Boss 3,5 farad kapasitör -- 2x 4 AWG Power cable -- Pionner DEH-X7550SD -- M acoustic msx 465 -- M Acoustic MSX 1000.1 Mono -- Kicker Comp 38 -- Pioneer TS-A 6995 S -- Pionner ts s20 --JBL GTO 6508C 16cm Mid
Forum İkinci El İmzası:
İnci akü 82 amper -- Boss 3,5 farad kapasitör -- 2x 4 AWG Power cable -- Pionner DEH-X7250SD -- Pionner ts s 20 x2 --cadence momentum 6-- pionner ts a 6965v2-- jbl component-- harvard 80x4 mosfet amplifer-- audiomax mx 902 D class mono -- kicker comp 38..
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Asus A42JA-VX095V
Otomobil
Volkswagen
Otomobil
Hyundai
Mobil cihaz
SamsunG
Operatör
Türk Telekom
Oyun Platformu
PC
TV
Samsung
Klima
regal 12.000
Ses Sistemi
pionner, kicker
Dünyadan Futbol
Galatasaray
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 5 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 6 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 3.921
İkinci El Bölümü Mesajları: 1
Konularının görüntülenme sayısı: 402.413 (Bu ay: 3.124)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 36 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.