Şimdi Ara

Kart Bilgilerim Çalınmış -Siz de dikkat edin-

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
3
Favori
3.066
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Az önce ziraat bankasından şöyle bir mesaj aldım, kartı hemen kapattırıp kurtuldum, allahtan limitin üstünde alışveriş yapmaya çalışmışlar..

Son dönemde alışveriş yaptığım siteler; morhipo evidea markafoni.
    Ben markafoniden şüpheleniyorum ama kimsenin hakkına girmeyeyim, siz de dikkat edin

Sn. *, son 4 hanesi * olan kartiniz ile yapilan 4.955,83 TL tutarindaki islem, kartinizdaki islem kisiti nedeniyle gerceklestirilememistir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Gecmis olsun, sanal kart tavsiye ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: They Call Me Alpha

Gecmis olsun, sanal kart tavsiye ederim.

Bunu demeye gelmiştim.
  • ben en az 15 yıllık kredi kartı kullanıcısıyım. bugüne kadar başıma hiç gelmemişti ama son 2-3 ayda gittigidiyor'dan alışverişimde puan kullandığım için kart bilgisini girerek işlem yaptım, akabinde bir kumarhaneden küçük meblağ deneyip sonra sonra fatura ödemesi yapmaya çalışmışlar. yapı kredi, şüpheli işlemden dolayı kartı kullanıma kapatmış.

bugün sabah da, ikinci vaka ile uyandım. dün gece avea, pttcell'in sitesinden bonus kart ile fatura ödemesi yapmıştım, bir kampanyadan yararlanmak için yine gerçek kart bilgilerini girdim. ertesi sabah garanti'Den bir sms gelmiş. kartınızla şuradan 1.20 usd 'lık işlem gerçekleştirilmiştir, işlem size ait değilse arayınız.. aradım kart iptal ettirdim, banka zaten işleme onay vermemiş Allah'tan.

hadi ilk işlemde gg'den şüphelenmiştim ama üstüne bu işlem de olunca, acaba nerede yanlış yapıyorum diye düşünmeye başladım. halbuki kart bilglerini girerken sürekli sanal klavye kullanırım. key logger ile bilgileri çalmaları bu nedenle mümkün değil diye düşünüyorum. sonra bilgisayar'da komple son dönemde kurduğum tüm programları sildim, bilgisayarı da formatladım.

aklımda birkaç soru var, birisi wireless bağlantı ile internete bağlanıyorum, acaba bu bir güvenlik zaafiyeti mi oluşturuyor?
    ikincisi de; 4-5 ay öncesinde mesela browser ile internete gireceksin, bir yere , arama çubuğuna vs. tıklayınca spam acayip acayip siteler açılıyordu. ne yaptıysam kurtulamadım bu spam açılışlardan.. en son ttnet modemi sıfırlayınca artık açılmamaya başladı. nasıl olur anlam veremiyorum, bu virüs-trojanlar modemin neresine yerleşiyor da, spam sayfa açıyor..?? işte bundan da şüpheliyim, modem veya ttnet hattından mı çalışyorlar bilgllerimi?

üçüncü ihtimalde GG ve avea çalışanları tarafından bilgilerimin çalınmış olma ihtimali. GG'den alışveriş yapınca ilk orayı suçlamıştım ama şimdi üstüne bir de bu hırsızlık olayı olunca acaba hata-açık benden mi kaynaklanıyor?

yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa fikirlerini öğrenmek isterim..

• eranyumm kullanıcısına yanıt
    Genel manada yardimci olamam ama hemen karti internete kapatip yeni kart talep edin derim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: eranyumm

ben en az 15 yıllık kredi kartı kullanıcısıyım. bugüne kadar başıma hiç gelmemişti ama son 2-3 ayda gittigidiyor'dan alışverişimde puan kullandığım için kart bilgisini girerek işlem yaptım, akabinde bir kumarhaneden küçük meblağ deneyip sonra sonra fatura ödemesi yapmaya çalışmışlar. yapı kredi, şüpheli işlemden dolayı kartı kullanıma kapatmış.

bugün sabah da, ikinci vaka ile uyandım. dün gece avea, pttcell'in sitesinden bonus kart ile fatura ödemesi yapmıştım, bir kampanyadan yararlanmak için yine gerçek kart bilgilerini girdim. ertesi sabah garanti'Den bir sms gelmiş. kartınızla şuradan 1.20 usd 'lık işlem gerçekleştirilmiştir, işlem size ait değilse arayınız.. aradım kart iptal ettirdim, banka zaten işleme onay vermemiş Allah'tan.

hadi ilk işlemde gg'den şüphelenmiştim ama üstüne bu işlem de olunca, acaba nerede yanlış yapıyorum diye düşünmeye başladım. halbuki kart bilglerini girerken sürekli sanal klavye kullanırım. key logger ile bilgileri çalmaları bu nedenle mümkün değil diye düşünüyorum. sonra bilgisayar'da komple son dönemde kurduğum tüm programları sildim, bilgisayarı da formatladım.

aklımda birkaç soru var, birisi wireless bağlantı ile internete bağlanıyorum, acaba bu bir güvenlik zaafiyeti mi oluşturuyor?
    ikincisi de; 4-5 ay öncesinde mesela browser ile internete gireceksin, bir yere , arama çubuğuna vs. tıklayınca spam acayip acayip siteler açılıyordu. ne yaptıysam kurtulamadım bu spam açılışlardan.. en son ttnet modemi sıfırlayınca artık açılmamaya başladı. nasıl olur anlam veremiyorum, bu virüs-trojanlar modemin neresine yerleşiyor da, spam sayfa açıyor..?? işte bundan da şüpheliyim, modem veya ttnet hattından mı çalışyorlar bilgllerimi?

üçüncü ihtimalde GG ve avea çalışanları tarafından bilgilerimin çalınmış olma ihtimali. GG'den alışveriş yapınca ilk orayı suçlamıştım ama şimdi üstüne bir de bu hırsızlık olayı olunca acaba hata-açık benden mi kaynaklanıyor?

Hocam bende bonus kart kullanıyorum. Elimden geldiğince sanal kart ile işlem yapıyorum ve limitini elimden geldiğince 0 tl de tutuyorum. İşim bitince hem asıl hemde sanal kartımı internetten ve posta/mail ile alışverişe kapatıyorum.

• gittigidiyor tarzı sitelerde genelde BKMexpress kullanıyorum bkm yoksa sanal kart en mantıklısı
  • Geçen yılın sonunda annemin Yapı Kredi kartıyla böyle bir işlem yapılmıştı (tabii bizim o sırada haberimiz yok). İşlemin yapılmasından kısa bir süre sonra Çağrı Merkezinden aradılar; hemen kartı iptal ettiler. Ben de hemen annemin telefonuna baktım. Bir işlem 3D şifresi istediği için gerçekleşmemişti ama 100 lira civarındaki diğeri yapılmıştı. Neyse ki bankaya yaptığımız şikayet sonucu parayı geri aldık. Ben de ondan sonra telaşlanıp (daha doğrusu akıl edip) bütün kartları internet şubesinden internet kullanımına kapattım. Yurt dışı sitelerinden sık sık alışveriş yaparım ve sanal kart kullanırım ama ülke içi alışverişlerde dönemsel puan kampanyaları sanal kartta geçerli olmayabiliyor (olsa bile o puanları internet dışında kullanamamak kısıtlama oluyor). Sanal kartın limitini sıfırlamayı ihmal ettiğim zamanlar oluyordu. Ama sonradan anladım ki, sanal kart kullanmaktan daha temizi üşenmeyip bütün kartları internet alışverişine (tabii mail order'a da) kapatıp bir alışveriş sırasında açmak ve işi bitince yine kapamak. Buna üşenmemek lazım. Yani "ben nasıl olsa internet üstünde sadece sanal kart kullanıyorum" diye bunu yapmamak bile karşınıza olumsuz bir sonuç olarak çıkabilir. Çünkü fiziki kartınızı kullandığınız küçük bir dükkandaki POs makinesiyle kart bilgilerinizi kopyalayabilirler.

Özetle bence en güvenilir yöntem, fiziki ve sanal bütün kartları (debit kartlar dahil) internet şubesi üstünden internet alışverişine kapamak ve ihtiyaç duyunca açıp işi bitince yine kapamak. Kredi kartlarını internette kullanmıyorsanız bile bankanın sisteminden kartınız çalınabilir (geçen senelerde böylesi söylentiler vardı) ve başınız ağrıyabilir. O yüzden en güvenli yöntem bence budur. Bundan daha güvenli tek yöntem ise, kartları tamamen iptal ettirmektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Fenman

Geçen yılın sonunda annemin Yapı Kredi kartıyla böyle bir işlem yapılmıştı (tabii bizim o sırada haberimiz yok). İşlemin yapılmasından kısa bir süre sonra Çağrı Merkezinden aradılar; hemen kartı iptal ettiler. Ben de hemen annemin telefonuna baktım. Bir işlem 3D şifresi istediği için gerçekleşmemişti ama 100 lira civarındaki diğeri yapılmıştı. Neyse ki bankaya yaptığımız şikayet sonucu parayı geri aldık. Ben de ondan sonra telaşlanıp (daha doğrusu akıl edip) bütün kartları internet şubesinden internet kullanımına kapattım. Yurt dışı sitelerinden sık sık alışveriş yaparım ve sanal kart kullanırım ama ülke içi alışverişlerde dönemsel puan kampanyaları sanal kartta geçerli olmayabiliyor (olsa bile o puanları internet dışında kullanamamak kısıtlama oluyor). Sanal kartın limitini sıfırlamayı ihmal ettiğim zamanlar oluyordu. Ama sonradan anladım ki, sanal kart kullanmaktan daha temizi üşenmeyip bütün kartları internet alışverişine (tabii mail order'a da) kapatıp bir alışveriş sırasında açmak ve işi bitince yine kapamak. Buna üşenmemek lazım. Yani "ben nasıl olsa internet üstünde sadece sanal kart kullanıyorum" diye bunu yapmamak bile karşınıza olumsuz bir sonuç olarak çıkabilir. Çünkü fiziki kartınızı kullandığınız küçük bir dükkandaki POs makinesiyle kart bilgilerinizi kopyalayabilirler.

Özetle bence en güvenilir yöntem, fiziki ve sanal bütün kartları (debit kartlar dahil) internet şubesi üstünden internet alışverişine kapamak ve ihtiyaç duyunca açıp işi bitince yine kapamak. Kredi kartlarını internette kullanmıyorsanız bile bankanın sisteminden kartınız çalınabilir (geçen senelerde böylesi söylentiler vardı) ve başınız ağrıyabilir. O yüzden en güvenli yöntem bence budur. Bundan daha güvenli tek yöntem ise, kartları tamamen iptal ettirmektir.

merak etmeyin, hırsızlar bu işi profesyonelce yapıyor. sanal kart ve banka kartlarının bilgilerini elde etseler bile, bu kartlara hiç bulaşmıyorlar. malumunuz kartın üzerindeki numaraların belli kodları var hangi bankaya ait olduğu , bankamatik kartı mı, sanal kart mı, hepsi belli... mesela önceki olayda ben sıkça banka kartı ve sanal kart kullandım, bu kartlarla ilgili bir iznim dışında işlem gerçekleştirilmedi ama ne zaman ki , puan kullanmak için GG sitesine asıl kart bilgilerini girdim , ardından bu çalınma işlemi oldu.

benim asıl takıldığım nokta hırsızlık alışveriş yapılan sitelerdeki kişiler tarafından mı yapılıyor, yoksa bir trojan yöntemi vs. mi var...

• 3d siz alısverişe kapatın kartı.tel onayı haricinde chipi kopyalayamadan fızıkı magazadada kullanamaz sanaldada
  • artık şundan mı demenin manası kalmadı ,çünkü aylardır başka firmalardan alışveriş yaptığını söyleyen ve değişik banka kartları kullandığını söyleyen bir sürü kişinin başına bunlar geldi
    yani olay büyük gibi ama kimse açıklama yapmıyor
  • kullandığım yöntem; kartlarım internet alışverişine kapalı. sanal kart kullanıyorum. onu da yapacağım alışveriş kadar limit tanımlıyorum. alış veriş yapılınca limit otomatik olarak 0 oluyorç. puan kullanacağım zaman asıl kartı internete açıp alışverişimi yapıp tekrar kartı internet/mailorder/yurtdışı kullanımına kapatıyorum. daha başıma bir şey gelmedi. sanırım fiziki kopyalanma dışında da en güvenli yöntem bu.
  • ay başında ykb kartımdan peş peşe farklı tutarlarda çekim yapıldı. işin garip tarafı çekim işlemi türktelekom mobil web olarak gözüküyor. adamlar türk telekom ile dolandırıyor ötesi mi var daha. hemen iptal ettirdim parayı geri iade ettiler.

önerim sanal kart kullanılması
    ve virüs programları nın özel tarayıcılarını alışverişlerde kullanılması
  • benim 1 sene boyunca kullanmadığım karttan alışveriş yapıldı. 2 ay geçtikten sonra aynı bankaya ait kredi kartım güvenlik sebebiyle yenilendi. benim talebim olmadı.
    hiç boşuna suçu kendinizde aramayın. kart bilgilerini çaldıran bankalar.
  • benimde başıma geldi.ben bankacılık işlemlerinde genelde cep telefonumu kullanırdım.kurduğumuz uygulamalar telefondaki tüm bilgilere ulaşıyor. geçenlerde hopi uygulamasını kurdum baktım neredeyse tüm bilgilerime ulaşıyor.artık önlem olarak alışveriş uygulamalarını diğer telefonuma kurdum,bankacılık uygulamaları farklı telefonda.sizde bu şekilde yapın.
  • 3d li ödeme yöntemi her sanal sitede şart olmalı anca o zaman önüne geçilir
  • quote:

ben en az 15 yıllık kredi kartı kullanıcısıyım. bugüne kadar başıma hiç gelmemişti ama son 2-3 ayda gittigidiyor'dan alışverişimde puan kullandığım için kart bilgisini girerek işlem yaptım, akabinde bir kumarhaneden küçük meblağ deneyip sonra sonra fatura ödemesi yapmaya çalışmışlar. yapı kredi, şüpheli işlemden dolayı kartı kullanıma kapatmış.

hocam geçmiş olsun,

aslında muhtemel sebepleri kendiniz yazmışsınız.

başka bir eklenti üzerinden yada arama çubuğu üzerinden arama yapmanız büyük risk. büyük bir ihtimal bir trojan yeme durumunuz olabilir. yapacağınız işlemler bu tür eklentiler üzerinden kolayca takip edilebilir. genelde sizi farklı farklı sitelere yönlendirirler.

wireless bağlantı ile bağlanmanız sorun oluşturmaz. ancak bu bağlantının kesinlikle kendi modeminiz üzerinden olduğuna emin olmalısınız. ayrıca wireles bağlantınızı başkası ile paylaşmamalısınız. çok değişik programlar veya saldırı yöntemleri var. sizin modeminizin sağladığı bağlantıyla aynı özellikte wireless bağlantı sağlayabilen uygulamalar var. siz kendi ağınızdan bağlandığınızı sanıyorsunuz fakat, saldırganın yaydığı sizinkiyle aynı isme sahip olan ağ üzerinden geçiyorsunuz. tabi tüm trafik takip edilebiliyor. genelde bu tür saldırılar halka açık yerlerde, hava alanı kafeler vb tercih ediliyor.

bilgisayarınızda trojan tarzı zararlı programlar gelmiş olabilir. bilgisayarınızda açık kapılar bırakan bu tür programları farkında olmadan kurmuş olabilirsiniz. herhangi bir yerden indirdiğiniz örneğin acrobat reader programı içine bu tür zararlı kod parçaları ekleyerek indirme sitelerine koyuyorlar. baktığınızda acrobat reader ve kuruyorsunuz gerçekten acrobat reader çalışıyor. fakat içerisinde zararlı kod parçası enjekte edilmiş. çalıştırdığınız an arka planda farklı işlemler yapıyor ve bilgisayarınıza yerleşiyor. bu tarz zararlı kod içeren programları antivirüs programları çoğunlukla yakalayamaz.

zararlı yazılımlardan korunmak için;
    -kesinlikle bilinmeyen kaynaklardan sitelerden program indirmemek lazım.
    -basit tiptede olsa zararlıları yakalamak için bir antivirüs programı kullanmak lazım.
    -www.virustotal.com gibi bir siteden taramada faydalı olabilir.

illegal işlemleri engellemek için
    -sanal kart kullanmak,
    -sanal kart limitlerini yüksek vermemek veya hemen sıfırlamak
    -kartları internet işlemlerine kapatmak, gerektiğinde açmak, faydalı olabilir.

buna benzer işlemleri yaptıktan sonrada dahi kesinlikle bu sorunları engellemiş olmuyoruz. her zaman risk var maalesef.

birde bankadaki bilgilerin çalınması durumu var. bu durumda limitiniz elveriyorsa işlem yapılabiliyor. bankaların kendi iç kontrollerine takılmaz ise bu tür işlemler yapılabiliyor. bu durumda da bankaya itiraz gerekli.

• calistiginiz bankanin mobil uygulamasi varsa oradan kartinizi nete kapatin bir sey alacaginizda acin sonra tekrar kapatin.provizyon icin beklemenize gerek yok kapaliyken acin onayi verin okeyi gorunce tekrar kapatabilirsiniz.sanal kart kullanirdim ama bu yontem bence daha iyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jake Lockley -- 25 Haziran 2017; 22:20:37 >
  • quote:

Modemin firmware güncellemesi varsa yap:
    http://ademocut.com/guncel-firmware-nedir-nasil-guncellenir/
    İnternetten alışveriş yapıyorsan sanal kart kullan. Normal kartını da internetten alışverişe kapat.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Türkçesever -- 20 Haziran 2017; 11:59:3 >

• quote:

Orijinalden alıntı: marcelor

benim 1 sene boyunca kullanmadığım karttan alışveriş yapıldı. 2 ay geçtikten sonra aynı bankaya ait kredi kartım güvenlik sebebiyle yenilendi. benim talebim olmadı.
    hiç boşuna suçu kendinizde aramayın. kart bilgilerini çaldıran bankalar.

işte benim söylemeye çalıştığım şey, bir ara bankalara siber saldırılar falan olmuştu belki bu saldırılar sırasında birçok kimsenin bu şekilde kart bilgileri çalındı. sizin başınıza gelen olay bunun bir kanıtı.

aslında bilgisayar konusunda bilgiliyim, internet alışverişi konusunda da azınsanmayacak tecrübem var. son zamanda meydana gelen bu iki olay acaba ben de mi sorun var dedirtmişti. ama görünen o ki, bankalarda problem var gibi. yine de benim kart bilgilerim ellerindeyse, kartımla işlem yapmak için neden bir yerde kullanmamı bekliyorlar... bu halen bir soru işareti? belki de açığa çıkmamak içindir, msela sizin gibi 1 yıldır kullanılmayan kart ile internet alışverişi yapılması veya bir kartla ilk defa internet alışverişi yapılması bankaların güvenlik için kendi içlerinde aldıkları bir önlem olabilir. hırsızlarda bu önlemi aşmak için kart sahibinin bir yerden alışveriş yapmasını bekliyor olabilirler bir ihtimal..

aslında daha vahimi de, bu hırsızlığı yapanların yanına kar kalıyor. bankaların tek yaptığı şey, kartı kapatıp yenisini gönderiyorlar. yapanın yanına kar kalıyor

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.