Şimdi Ara

İnternet Kesintisi, PON Işığı Yanıp Sönüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
14
Cevap
0
Favori
2.059
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Gigafiber internetim var. Bugün durup dururken, ben hiçbir şey yapmadan internet gitti, baktığımda cihazda PON ışığı yeşil yanıp sönüyor. Sanırım sinyal alamıyormuş. Desteğe başvurduğumda fiziksel hata olabileceğini söyledi ama internetten baktığımda PON ışığının yeşil yanıp sönmesine pek fiziksel bir hata dememişler. Destek henüz sonuçlanmadı

Klasik DSL internette kaynak çok ancak bu konuda başka kullanıcıların da Google'da arama yaptığında yararlanabilmesi adına, bu problemin kaynağı ne olabilir? Bilgilerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.

Güncelleme: fiber hat kablosunu çıkarıp taktıktan sonra PON ışığı sabitlendi, ama modem internet ışığı hala kırmızı

Güncelleme 2: akşam saatlerinde ONT cihazını bir kez daha resetlememle sorun çözülmüştür. Ne yol açtı, bir daha olur mu bilemiyorum ancak bunları aktarabildim

Güncelleme 3: Yine birkaç kez gitti geldi, özellikle modem ve ONT'yi kapatıp açtığımda bazen gelmeyebiliyor, gelmesi de saatler alıyor. Ancak başka bir sorun keşfettim o da upload hızım eskisinin %10'u kadar. Eskiden 800 civarı olan upload hızı şimdi 20-90 arasında.

Güncelleme 4: TurkNet saha ekipleri gelip, sanırım apartman kutusundan kaynaklanan sinyal azlığı problemi olduğunu söyleyip sorunumu düzeltti. Upload hızım eski haline döndü. Teşekkür ediyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dreamroamer -- 27 Temmuz 2023; 15:47:39 >

• Merhaba, destek kaydı numaranızı gönderir misiniz? Kontrol ederek yardımcı olmak isterim.
  • TurkNetDestek kullanıcısına yanıt

65826874

Ama kayıttaki durumu söylemenize gerek yok. Bana gereken farklı türden daha detaylı bir bilgi ve kayıttı, ama tabii ki olmadı. Bu başlığı ben PON ışığı yanıp sönmesi neyden kaynaklanır onu öğrenmek için açtım.

• dreamroamer kullanıcısına yanıt

Sahada bir yerde fiber kırılmış olabilir. Aparmanda komşunuz vs. yeni abone olduysa sokette gevşeme de olabilir. Fiber biraz hassas bir teknoloji..

• _A_N_I_L_ kullanıcısına yanıt

Olabilir hocam, bakalım düzelmezse ekipler gelecek artık. Bu arada bir güncelleme olarak, hat kablosunu çıkarıp taktım, PON ışığı sabit ama modem internet ışığı hala kırmızı

Ekipler kontrolleri sağladıktan sonra detaylı bilgi paylaşacaktır. Sizi bilgilendirecekler.
  • _A_N_I_L_ kullanıcısına yanıt

Hocam fiber kırılsaydı eğer alarm ışığı yanması lazım bu ışığın rengi kırmızı oluyor pon ışığının yanıp sönmesi karşıdaki sunucuyla henüz eşleşmediği için erişim sağlanamıyor anlamına geliyor veya seri numarası kayıtlı değildir.

• Kaydınızla ilgilenen arkadaşımız bir süre daha hattınızı gözlemleyeceğini iletti.
  • Yine bir şekilde internet gitti geldi, bu defa da upload hızım çok düşük. Normalde 800-900 çıkarken artık 20-90 arası. Eve bugün umarım ekipler gelecek, güncellerim

• anlattığına bakılırsa sinyal zayıflaması fazla gibi. kablo bağlantı yerlerinde (binadaki kutu, ont vs) gevşeklik falan olabilir. ont cihazının arayüzüne girip sinyal durumuna bakman lazım PON yeşil yanarken. zaten ekip gelince de kabloyu ölçüm cihazına takıp bakacaktır.

Hattınızda yaşanan sorun için bende uzmanımıza bilgi verdim. Gelişmeleri sizinle paylaşacağız.
  • Son güncelleme. TurkNet saha ekipleri gelip, sanırım apartman kutusundan kaynaklanan sinyal azlığı problemi olduğunu söyleyip sorunumu düzeltti. Teşekkür ediyorum

Sorunu giderilmiş olmasına sevindim. Keyifli kullanımlar dilerim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.