Şimdi Ara

i5 9400F,1660TI'ye darboğaz yaşatıyor. (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
147
Cevap
2
Favori
11.170
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    işte hocam. siz de zamanında 4690k alsaydınız, bugün hiç de hoş performans almayacaktınız,

işte ht'siz 4790k'nın 6 thread optimizasyonlu oyundaki hali
    https://www.youtube.com/watch?v=TXxiweuGoOo

4 thread optimizasyonlu oyundaki hali (4690k almayı meşru kılanlar bu tür oyunlara göre düşüncelerini savunuyorlardı)
    https://www.youtube.com/watch?v=mCXUHqB0l4E

8700k ht ile ac originsde 5-6 framelik bir fark çıkarabilmiş, faket scale olduğunu iddia edecek bir fark değil bu
    https://www.youtube.com/watch?v=u7lcS-iLsPY

aynı şeyin birebiri şu an 2600 ve 8400 arasında yaşanıyor. 4790k ve 4690k arasındaki fark neyse, 8400 ve 2600 arasındaki fark da o. 8600k ve 8700k arasındaki fark da o. bu farklar oyunlar 8 thread optimizasyonuna geçtiği an kendini gösterecek

şu an 12 thred işlemcilerin gücünü kullanabilen bir oyun olmadığı için birebir aynı şey yaşanıyor.
    "9600k, 8600k al, 8700k'yı boşver. çok daha ucuza aynı performans moruk"

evet şu an aynı performansı veriyorlar. 4690k ve 4790k da bir zamanlar aynı performansı veriyordu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 8 Haziran 2019; 11:52:8 >
  • Bu video tamamen bana aittir.Bende söylediğin gibi i5 4690k 1 yıl boyunca gtx 1070 ile kullandım.Bu kullanımımda bana sıkıntı çıkarmadı taki ac origins gelene kadar işte o zaman anladım artık acilen i7 4790k geçmem gerektiğini ve buldum geçtim iyiki geçmişim diyorum.Bu forumda bir zamanlar bana fx 6300 çok iyi işlemci olduğunu savunanlar oldu ama i3 2100 sürekli testlerde önde oluyordu.Bu durumdan dolayı insanlar hep intele kaydı ben i3 2100'ün fx 6300den iyi olduğu o dönemlerde söylerken benide gömmek istediler ve testler sürekli en alt sıraya oynayan fx 6300 ve orta sıralarda olan i3 2100 gördükçe kullananlar testlerini artırıp baktılarki gerçekten öyle fx 6300 çöp bir işlemciymiş demeye başlandı hatta forumda fx 6300 tavsiye edenlere kükrediler.Uzun zamandır foruma girmedim baktım millet neler yazıyor nasıl bilgisizce düz yazılar dönüyor.Seni gördüm bende rahatladım.Şimdi ise ben intel almayın diyorum çünkü oyunlarda tek çekirdek performansı devri bitti.Ne kadar thread o kadar köfte oldu.i7 4790k 4 thread hali i5 4690kdan güçlüdür tam anlamı ile değer verilemez çünkü 4+4 i7 4790k onun için aslı 4 thread şeklinde görünmektedir.Bu sana bahsettiğim olaydan sonra kimse amd bakmaz oldu tabi güvenleri bitti bu inteli savunan tayfa onlar olmaya başladı ama anlık olrak günümüze ayak uyduranlar ise hangisi iyi ise onu tavsiye etmeye başladılar.Ben seni anlıyorum.Bu forumda ram hızlarının önemi olduğunu anlatmıştım göstermiştim ama yinede bana gerek yok mhz yüksek ramlere denilmişti şimdi ise bakıyorum herkes 3200-3400mhz alın diyor.Kısacası bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz kardeşim.Bu forumda yanlız değilsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi moonquad -- 8 Haziran 2019; 12:56:40 >
  • Daha yeni konu açılmıştı 1660 Ti ile R5 2600 mü yoksa i5 9400F mi diye. Cevap buradaymış meğer

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Elessar Eredhian kullanıcısına yanıt
    bun linkini attımya hocam o konuya :)
    https://forum.donanimhaber.com/i-5-9400f-mi-ryzen-5-2600-mu--138586124-2#138587344
  • dodofran D kullanıcısına yanıt
    Ne kadar boş yapan bir adamsın ya

Özellikle CS:GO işlemciye yüklenen bir oyundur, sadece bu videoyu örnek vereceğim sana.
    9400f + 1660Ti vs 2600x + 1660Ti (150mhz daha hızlı versiyon kart )

Bak bakalım nasıl bir performans alıyor 2600x'e karşı.
    Sıcaklıklara da iyi bak, ikisi de stok soğutucu 2600x 81 dereceleri görüyor, 9400f 62 derece max

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zendagi Migzara -- 8 Haziran 2019; 18:39:51 >
  • Diğer konuya yazamadım bu konuya yazıyorum, neden 9400F tercih ettiğimi.
    OC demek ısınma demek, ek soğutucu demek.
    Benim şuanki bütçem custom eklentilere yetmediğinden, stok performansı en iyi olan ve uzun süre idare edebilecek işlemciyi tercih ettim.
    Yani 9400F tercih ettim. Daha önce FX8320, R32200, i5 8400 gibi işlemciler kullandım ayrıca arkadaşa topladığımız sistemde R5 2600'ı da deneyimledim, gayet hızlı o da. Fakat 8400/9400f'deki tek çekirdek performansı muazzam. Özellikle oyunlarda da fps'i direk etkiledğinden son topladığım sistemde 9400f kullandım, gayet memnunum. Stok fanla mutlu mesut yaşıyoruz, boşta 32-33 derece oyunlarda 65 derece max.
  • Zendagi Migzara kullanıcısına yanıt
    hahahah profilinde intel logosu olan birini ciddiye alıp cevap bile vermem hahsadhaha.
  • dodofran D kullanıcısına yanıt
    Uzun yıllar amd yazdı şimdi intel yazıyor :)

Katılım zamanı: 27 Ocak 2019

Ben de senin gibi birine cevap vererek hata yaptım kbakma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zendagi Migzara -- 8 Haziran 2019; 20:52:44 >
  • Amd anakartlar işlemcilere gereğinden fazla voltaj verdikleri için yüksek voltajda işlemcileri çalıştırdığı için sıcaklık yüksek görüne bilir bunu stabil olacak şekilde voltaj düşürdüğünde intelden çok daha serin çalışmaktadır.Onun için burada boş muhabbet yazmayın iki işlmcide iyidir kalitelidir.Ryzenlerin artık tüm alanlarda oldukça iyi performans vermediğini söyleyen varsa ona daha başka bir şey denilmesine gerek yoktur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi moonquad -- 8 Haziran 2019; 22:27:51 >
  • Sistem 8 gb ram demissiniz ilk mesajda zaten ne takarsan tak 8 gb lik gtx 1660 ti li oyun makinesi olmaz gtx 1050 ti felan olsa neyse de 8 gb ramli makinede 9400f ve gtx 1660ti efsanyemis.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cobi -- 8 Haziran 2019; 22:47:58 >
  • 2600x'te PBO'yu kapatırsan ısınma olmaz. PBO açıkken otomatik oc yapıyor sistem

• quote:

Orijinalden alıntı: asko56

dostum rakip işlemci 1000 tl altına düşmüş tabi 1200 1300 den alan arkadaşlar dogal olarak kuduruyorlar normal

1200 e 6/6 alıp ve intelin açıkları ile ugrasıp performans düşüsü yasıyan lara gelsin bu yazı
    800-900 e 4c 4t 8350k alanlara ne demeli peki
  • bide utanmadan burda önerdiler overclok yapınca söyle kaçıyor böyle kaçıyor diye
  • inteller güncellme sonrası ne oldu bilmiyorum .Sıkıntı yaşıyorsnız fps 75-90 gibi değerler kitlmeniz faydalı olucaktır. Dual channle ram kullanmadan artık hiç bir oyunda adam akıllı bir akıcılık yaşayamazssınız. 16 gb dula chnannel olmaz olmaz. Gerekirse gpudan fedakarlık edilsin bundan edilmesin.
  • E be kardeşim siz gidipte bu devirde 1660ti ile 8gb ram kullanırsanız tabi darboğaz olur.Ekran kartı üreticileri bile bu kartlar için 16 gb öneriyor ram darboğazı ile ilgili bir çok test var ve 8 gb ram den 16 gb ram e geçiş darboğazı önleyecektir.İşlemci kullanımının bu denli yüksek olmasının ram den başka bir sebebi olamaz diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-041FF024C -- 7 Temmuz 2019; 1:14:16 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Oyunun kendisinde problem var gibi. Aralık ayından kalma ve düzgün şekilde oyun güncelleme aldıysa değişen bir şeyler vardır. Bide Windows 1903 ile AMD işlemcilerde performans artışı var. Optimizasyon özürlüsü bir oyunun pişmesi bi altı ay alıyor.

• 6/6 çok sınır Witcher 3 de kalabalık pazar yerleidne anlık %90 kullanım görüyorum.
  • 6 cekirdek intel yetmiyor nerden nereye be
    .

• çift kanal daha fazla gpu beslemesi sağlıyor, bu da daha yüksek fpsler çıkarmasına sebep oluyor

ama yine de cpu usageler bu şekilde. bizzat 8400 kullanıyorum. işlemci 2015'in witcher 3'ünde bile boğuluyor

ben bu 6/6 işlemcileri zamanın 3 çekirdek işlemcilerine benzetiyorum. amd bir zamanlar 2 ve 4 çekirdek arasında konumlandırılmış 3 çekirdek işlemciler çıkarmış, haliyle pek tutmamış, birkaç yıl kurtarmış fakat 4 çekirdekler tarafından ezilmiş

bu 6/6lar da benzer şekilde ara ürün olarak kalan ve ileriye pek götüremeyecek işlemcilere benziyor

hikayeli oyunlar neyse de, online oyunlarda durum facia maalesef.

battlefield 6 mı çıkar artık bir sonraki battlefield ne oyunu olur bilmiyorum ama, 6/6ların ölümü o oyunun elinden olacaktır. muhtemelen 4/4ler 25-30 fps, 6/lar 45 50 fps verecektir

şu an bf5'de gördüğüm kadarıyla 4/4 7600k 45 50 fps civarı boğuluyor. 6/6 i5 8400le bugün bf5 sina çölü 64 kişilik haritayı denedim ve 65 70 fps gibi absürt değerler gördüm. hatta ara ara %100 yük sebebiyle de stutterlar yaşanıyordu.

anthem'in 10 saatlik betasını oynadım. canavar gelir gelmez fps 25 30 lara kadar dip yapıyor, 60 70lere geri toparlıyor ama 80i falan geçmiyor. tüm çekirdekler %100e dayanmış şekilde.

kısacası bu işlemcilerin online oyunlar açısından geleceğe vaadi yok. günü bile kurtaramıyor ki. bf5 oynayayım desen onu bile yaptıramıyor bu işlemci.

oyun sorunlu falan diye diye her oyunu sorunlu ilan edip PC oyunculugu defterini kapatalım o zaman. o sorunlu bu sorunlu. 10 oyundan 6 7sinde olan bir durum varsa oyun değil işlemci sorunludur. ryzen 2600 ile oynayan arkadaşlarım hem anthemde hem de bf5de çok stabil ve iyi perfomanslar alıyorlar. yine 60 70 alıyor ama en azından stutter yemiyor. üstelik işlemcide de boşluk var, yani ileride oyun daha çok threadi daha iyi kullanabildiğinde yine daha iyi gelecek sunacak
  • quote:

Orijinalden alıntı: DaenerysStormborn

çift kanal daha fazla gpu beslemesi sağlıyor, bu da daha yüksek fpsler çıkarmasına sebep oluyor

ama yine de cpu usageler bu şekilde. bizzat 8400 kullanıyorum. işlemci 2015'in witcher 3'ünde bile boğuluyor

ben bu 6/6 işlemcileri zamanın 3 çekirdek işlemcilerine benzetiyorum. amd bir zamanlar 2 ve 4 çekirdek arasında konumlandırılmış 3 çekirdek işlemciler çıkarmış, haliyle pek tutmamış, birkaç yıl kurtarmış fakat 4 çekirdekler tarafından ezilmiş

bu 6/6lar da benzer şekilde ara ürün olarak kalan ve ileriye pek götüremeyecek işlemcilere benziyor

hikayeli oyunlar neyse de, online oyunlarda durum facia maalesef.

battlefield 6 mı çıkar artık bir sonraki battlefield ne oyunu olur bilmiyorum ama, 6/6ların ölümü o oyunun elinden olacaktır. muhtemelen 4/4ler 25-30 fps, 6/lar 45 50 fps verecektir

şu an bf5'de gördüğüm kadarıyla 4/4 7600k 45 50 fps civarı boğuluyor. 6/6 i5 8400le bugün bf5 sina çölü 64 kişilik haritayı denedim ve 65 70 fps gibi absürt değerler gördüm. hatta ara ara %100 yük sebebiyle de stutterlar yaşanıyordu.

anthem'in 10 saatlik betasını oynadım. canavar gelir gelmez fps 25 30 lara kadar dip yapıyor, 60 70lere geri toparlıyor ama 80i falan geçmiyor. tüm çekirdekler %100e dayanmış şekilde.

kısacası bu işlemcilerin online oyunlar açısından geleceğe vaadi yok. günü bile kurtaramıyor ki. bf5 oynayayım desen onu bile yaptıramıyor bu işlemci.

oyun sorunlu falan diye diye her oyunu sorunlu ilan edip PC oyunculugu defterini kapatalım o zaman. o sorunlu bu sorunlu. 10 oyundan 6 7sinde olan bir durum varsa oyun değil işlemci sorunludur. ryzen 2600 ile oynayan arkadaşlarım hem anthemde hem de bf5de çok stabil ve iyi perfomanslar alıyorlar. yine 60 70 alıyor ama en azından stutter yemiyor. üstelik işlemcide de boşluk var, yani ileride oyun daha çok threadi daha iyi kullanabildiğinde yine daha iyi gelecek sunacak
    Yok işlemcinin kazıklığına ve kötülüğüne sözüm yok ama 8 gb ram ile yapılan bir teste güvenilmemeli

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.