Şimdi Ara

RYZEN İŞLEMCİ OC YARDIMLAŞMA ANA KONU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
209
Cevap
13
Favori
5.679
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba dostlar bugün sizlere ryzen işlemciler için Overclock un ne kadar önemli oldugunu gösterecegim

Bildiginiz üzere artık ryzen işlemciler piyasayı fiyatları ve verdigi performans ile domine etmiş durumda ve forumda çok fazla tavsiye ediliyor ama bu işlemciler
    için daha fazla nasıl performans alıcagımız muamma

misal her kullanıcı Overclock yapmayı bilmiyor standart kullanıcı için basit ama etkili overclok nasıl yapılır

standart kullanıcı için En basit yöntem Ryzen Master Programıdır

Evet şimdi dediklerinizi hisseder gibiyim ama işlemcim de stok sogutcu var nasıl yapıcam anakartım dandik

bu klasmana giren arkadaşlar Overclock degil underwolt yapsınlar sıcaklık sorununu çözerler bkz ryzen 3600 3600x ve hazır sistem de kullanılan uygun yönlü 2700x ler

Overclock riskli bir işlemdir bu konuya güvenip Overclock yapmayın yapılan işlemlerin riski size aittir

tavsiye etmedigim anakartlar elinizde varsa bu anakartlar ile çok fazla zorlamayın

MSI B450M-A PRO MAX,MSI B450M PRO-M2 MAX,Asus Prime B450M-K,Asus Prime B450M-A,Asrock B450M-HDV R4.0

KENDİ İŞLEMCİM İLE YAPILAN OC LU VE OC SUZ SONUÇLAR

Overclock Lu CPU Z VE CALL OF DUTY MW MULTİPLAYER VE COD MW2 REMASTERED SONUCU

Overclock Suz Stok CPU Z VE CALL OF DUTY MW MULTİPLAYER SONUCU

Kullanılan sistem

MSI B450-A PRO MAX (ATX) ANAKART BİOS GÜNCEL AGESA 1.0.0.5 BİOS YÜKLÜ

RYZEN 7 2700 MAX (WRAİTH MAX 4 BAKIR BORULU SOGUTUCU İLE KULLANILIYOR) 4.1 GHZ 1,3875V

16 GB TEK SLOT 2400 MHZ RAM (3000 3200 MHZ DE DAHA FARKLI SONUÇLAR ÇIKARABİLİR)

500GB HDD 120 GB SSD 250GB SSD OYUN HDD YE KURULU

RX590 8GB EKRAN KARTI SON SÜRÜCÜ OLAN 20.4.2 KURULU

BU KONU NEDEN AÇILMISTIR DH DAKİ RYZEN KULLANICILARI İLE YARDIMLAŞMA OC DEGERLERİNİ İNSANLARA PAYLAŞMA YARDIMLAŞMA BENİM YAPTIGIM SEKİL DE SS ALIP ATABİLİRSİNİZ BASİT OLARAK İNSANLAR BİLGİLENSİN

KONU HOŞUNUZA GİTTİ İSE DAHA FAZLA ANAKART BİLGİSİ İÇİN DİGER KONUMU TAKİP EDİNhttps://forum.donanimhaber.com/f-p-am4-anakart-ana-konu--142876057

EXTRA BİLGİ

RYZEN MASTER OC NASIL AYARLANIR

ilk önce game mode ye gelin

sonra manuel e alın

sonra voltajınızı girin

sonra apply and test deyin bekleyin

sonra bir oyuna girin biraz oynayın siyah ekrana düşerseniz makinayı yeniden başlatın

extra bilgi fazla voltaj verdin diyenler için

1.275 4.1 ghz ryzen masterda sıkıntı yok cpu z de sıkıntı yok oyunda siyah erkan makina yeniden restart

1.3 4.1 ghz de gene aynı

BU RYZEN MASTER AYARI CİNEBENCH VS AGIR STRES TESTLERİ İÇİN DEGİL GÜNLÜK İŞLEMLER VE OYUN İÇİN GEÇERLİDİR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asko56 -- 6 Mayıs 2020; 13:58:30 >

• dostum sana katılmakla birlikte çünkü ben de ilk aldığımda deli gibi kırbaçladım geçen sene temmuzda ama sonra ABBA denen bios çıkınca bi baktım PBO denen alet benden güzel kırbaçlıyor yani kendi haline bıraksam 4.2 yaptığım elle oc'den iyi oluyor o yüzden ne zaman çıktı o ABBA o zamandan beri ben stok+pbo kullanıyorum. lakin bu tartışma bir yere varmaz işte herkes bir şeye inanmış gidiyor.senin geldiğin gibi stok bırakırsan degrade oluyor diyen de oldu şimdi kim neye inansın?sabitlemiş bir hıza düşük voltaj vermiş, stokta 1.5v bile görüyor adam da buna ikna olmuyor.bu aletler gayet zeki ne voltajı ne zaman vermesi gerektiğini biliyor 1.5 gereken yer vardır boşta 0.4 bile gördüm ben biraz anakart soğutma durumlarına göre değişiyor herkes benim gibi bin liralık soğutucu 2700 liralık anakart kullanmıyor ki salsın kendi haline.stok+pbo sağlam ısıtır düzgün soğutman yoksa ve anakartın iyi değilse bendeki gibi olmaz.full bütün çekirdekler 4350 vurabiliyor bende ve 4300 altına düşmüyor pek oyunlarda o yüzden elle oc anca cinebench cpu-z gibi benchlerde para ediyor oyunlarda etmiyor hatta 3dmark testlerinde bile uğraştığına değmiyor.kırbaçlıyoruz derken arkadaş kimse 3700x alıp 4.3 4.35 günlük kullanmıyor o zaman voltaj yüksek olur soğutamazlar bu adamlar zaten sıcaklık yüzünden sabitliyor.4.1 diyor 1.28v diyor yani daha senesi dolmadı bundan degrasyon oluyorsa zaten yapamamışlar demektir boşver.
  • Hocam guzel faydalı bir konu olmus.
    Anahtar nokta da Anakart bence MSI B450A Pro Max,MSI B450 Tomahawk,Asus TUF B450 Pro Gaming varsa b450 SERİSİ icin sıkıntı yok.
  • huso kullanıcısına yanıt
    EVET ANAKART DOGRU AMA Asus TUF B450 Pro Gaming,MSI B450 Tomahawk BU ÜRÜNLERE 1100 TL ÇOK FAZLA 1500 CİVARINA X570-P ÇOK DAHA MANTIKLI VE 2 ÜRÜNDENDE ÇOK ÜST KALİTE AMA

MSI B450 Tomahawk VE TUF PRO ARASINDA FİYAT OLARAK KALAN MSI B450 Tomahawk MAX TERCİH ETMELİ ARADA 50 LİRA OYNUYOR
  • Güzel ve faydalı bir konu takipteyim
  • RYZEN İŞLEMCİ OC YARDIMLAŞMA ANA KONU

ryzen master oc nasıl ayarlanır

ilk önce game mode ye gelin

sonra manuel e alın

sonra voltajınızı girin

sonra apply and test deyin bekleyin

sonra bir oyuna girin biraz oynayın siyah ekrana düşerseniz makinayı yeniden başlatın

extra bilgi fazla voltaj verdin diyenler için

1.275 4.1 ghz ryzen masterda sıkıntı yok cpu z de sıkıntı yok oyunda siyah erkan makina yeniden restart

1.3 4.1 ghz de gene aynı

• Stok soğutucu olayını bir an önce çözebilirsem bende vuracak kırbacı 😂İşin şakası bir yana 3600 stok soğutucuyla sınır nedir acaba deneyen varsa yorum yazarsa sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mustafa 09 kullanıcısına yanıt
    mugen rev 5 yada deep cool sıvı sogutma var 240 lık onada bakabilirsin
  • ben de stok+pbo ile kontrol grubu olayım.bilmiyorum başlık günlük makul oc diye mi gidecek yoksa çılgın dip oc diye mi gidecek ama 4.3 yapmadığım sürece stok kullanmanın daha iyi olduğunu gördüm.geçen sene temmuzda aldım ben bu işlemciyi ilk oc'lerinden birini ben yaptım ama o zamanki bioslar güzel değildi.üzerine bir çok bios gelince şimdi pbo etkin çalışıyor.4.2 yapsam stoktan kötü olabiliyor ama bu pbo işi de anakarta ve soğutmaya göre çok değişiyor.o yüzden işinize yarar mı yaramaz mı bilemiyorum ama sensiz ryzen konusu mu olur comrade diyen konu sahibini de kırmayacağım.çılgına bağlarsanız belki ben de katılırım.

• teşekkürler jedi dostum

linkteki üründe 3600 ile işini görür ama ileri dönük düsünüyorsan dedigim ürünlere bak

satıcı elmacık :D
    https://www.trendyol.com/Cooler-Master/Cm-Hyper-H410r-92mm-Rgb-Led-Fanli-Islemci-Sogutucusu--intelam4-Destekli--p-35011317?boutiqueId=316717&adjust_t=mk12x3o_m4o2h83&utm_source=share&adjust_tracker_limit=999999999&utm_medium=product_free&adjust_campaign=product_free&link_contentid=35011317&link_userID=16997933

linki düzgün atsaydınız bari :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asko56 -- 3 Mayıs 2020; 17:2:36 >

• ASUS CROSSHAIR VI HERO(Bios 7704)- Ryzen 5 3600 - GSKILL 32GB (4x8GB) TRIDENT Z DDR4 3000MHz CL14-COOLER MASTER MASTERLIQUID 240L,

Sistemle 1.3 volt 4.3 ghz ramlerde 4x8gb 3733mhz cl15-16 kullanıyorum günlük.
    Isılar benim tahminimden çok daha iyi, boşta 33-39(fan devri minimum 70c den sonra %50 nin üzerine çıkıyor) arası gidiyor 10 dakika OCCT6.0.0.1 testi 72c maximum.
    1800x den geçtim ramler 3200 ün üzerinde stabil değildi. özellikle ram stabilitesi inanılmaz arttmış bu seride.

Burada overclok yaparken sadece çarpanı değiştirdim xmp açtım ama hızı 3733e çektim.
    ram timingleri ram calculater programından alıp biosda girdim
    pbo kapattım. sadece cpu voltajı 1.3v ayarladım. ramleri de 1.39v
    Diğer kısımların hepsi otomatik

resimlerde ekliyorum bilgi amaçlı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scerit -- 3 Mayıs 2020; 17:10:45 >

• asko56 kullanıcısına yanıt
    O zaman en iyisi bütçeyi arttırıp sizin dediğiniz ürünlerden birini almak.Umarın devamlı zam yapıp durmazlar :D

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    pazartesi görecegiz
  • scerit S kullanıcısına yanıt
    c6h a çok fazla niyetlenip alamadıgım anakart ozaman asgari ücret 1600 dü derinde mazisi çok var 980 tl ye almadıydım :/
  • quote:

Orijinalden alıntı: asko56

c6h a çok fazla niyetlenip alamadıgım anakart ozaman asgari ücret 1600 dü derinde mazisi çok var 980 tl ye almadıydım :/
    bende çok uyguna aldım vatandaki son iki anakart kalmıştı. 900tl ye almıştım ağustos 2018 de.
    gerçekten tahminlerimin çok ötesinde anakart.
    maximum ram desteği 3200 yazıyor sitede ama inanılmaz ram değerlerine oc ye müsaade ediyor.
    Son biosunda buna etkisi fazla önceki biosda bukadar olmuyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scerit -- 3 Mayıs 2020; 17:36:42 >
  • Buda boştaki sıcaklıklar.Bu işlemci için çok ısınıyor diyenler için. Bu arada adanada oturuyorum. soğuk bir memlekette değil.
    Fan devirlerine bakarsanız sessiz profilde

• scerit S kullanıcısına yanıt
    evet vatandı kdv indirimde 900 oldu sonra 980 e çıakrdılar ama o donem dovizin artış dönemi idi kötü kaçtı :D
  • gigabyte b450 gaming x nasıldır.
  • alınmaz çok gereksiz pahalı vatan inidirmi zamanında 550 tl idi o rakamın üstü verilmez s2h e ise gaming x o vrm leri aynı birebir anakart konuma bakabilirsin
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.