Şimdi Ara

i5 9400F,1660TI'ye darboğaz yaşatıyor. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
147
Cevap
2
Favori
11.178
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Kenar yumusatmalari acman lazimki ekran karti biraz yorulsun tabiki o sekilde darbogaz olur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • O kanallar coluk cocuk tarafindan izleniyo ciddiye dahi alinmaz iceriklerin %80i reklam ve kitle genel olarak "x abi termal macun bulamadim islemcime tereyagi sürsem calisir mi?" Kafasinda oldugu icin bilgisayar bilesenleri satan siteler ellerinde kalan eski seri veya satilmayan ürunleri bu genc kardeslerimize iteliyorlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sorunuzun cevabı burada buyrun

i5 9400F,1660TI'ye darboğaz yaşatıyor.

RTX 2060 üstü için tavsiye etmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi moonquad -- 6 Haziran 2019; 9:46:9 >

• dostum rakip işlemci 1000 tl altına düşmüş tabi 1200 1300 den alan arkadaşlar dogal olarak kuduruyorlar normal

1200 e 6/6 alıp ve intelin açıkları ile ugrasıp performans düşüsü yasıyan lara gelsin bu yazı
  • asko56 kullanıcısına yanıt
    valla kardeşim ben 860 liraya aldım, hatta o sıralar sanırım 2600 çıkmamıştı ve r5 1600 1000 lira civarına satılıyordu. üstelik r5 1600'ün IPC'si cidden çok çok geride kalıyordu i5'e göre

ayrıca ryzen 2600'ün de besleme oranları az çok aynı olur, sadece daha düşük kullanım verir, ama şu noktada o oyunların hiçbiri o kullanımı doldurmuyor (3-4 yıl sonra o noktaya geleceğimizi düşünüyorum ama o noktada da iki işlemcinin de oyun performansını genel olarak tatmin etmeyeceğini düşünüyorum). tabii ki ryzen 2600'ün multi tasking ve render avantajı çok daha ağır basardı. o noktada aynı fiyata r5 2600 olsaydı ben de onu seçerdim ama yapacak bir şey yok, ters zamanda işlemci almışım

yani r5 2600 alınca daha çok fps almayacaksın ki 1660ti ile o oyunlarda, bunu da kabullenelim.

mesela i5 8400 zar zor 60 fps veriyor ahahah diyen arkadaşlar, ryzen 2700x de aynı oyunda zar zor 60 65 fps veriyor. elbette ryzen 2700x tercih edilir, benim pişmanlıgım zaten oyun performansı ya da kullanımlar değil, aynı fiyata potansiyel olarak multi tasking performansı kaybetmiş olmam

onun dışında oyun bazında hiçbir işlemciye ben suçlu bulmuyorum. çok net sıkıntı oyunda bana kalırsa, birçok programcı yazılımcı da oyunda driver overhead olduğunu söylüyorlar. ryzen 2700x gibi bir beygir işlemcinin zar zor 60 fps verebildigi bi oyunda bence i5 8400'ün de 55 60 fps vermesini eleştirmek hiç de akıllıca değil

• aynen dostum bizde forumda bas bas bunu diyoruz

örnek x işlemci 6/12 ve 970 tl y işlemci 6/6 ve 1200 tl

fiyat ve alıcagın performans ve uzun ömürlülük için biz x işlemci diyoruz

adam bas bas bagırıyır y işlemci 5 fps fazla veriyor 5 fps için 200 tl fazla vermeye gerek yok :)

oda işlemci açılarından sonraki performans düsüsünden sonra bitti fark nerdeye yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asko56 -- 7 Haziran 2019; 13:22:18 >
    şu noktada cidden 9400f alan büyük hata etmiş olur. ipc olarak r5 2600 zaten büyük oranda yetişti i5lere ve çok daha iyi multi task performansı veriyor

bu arada 2700x ve 60 fps olur mu diyenlere şöyle bi videoyu da bırakayım. sorunun işlemcide değil oyunda oldugu belli olsun

8:21'e getirip low kısmına bakın (lowda oynanacak demiyorum ama lowda alabileceğiniz max. fps hakkında bi fikir edinmiş oluyorsunuz).

öncelikle frametime grafiğine bakalım. 8/16 olmasına rağmen, ve şehir olmayan ve npc fazla olmayan bir bölgede olmasına rağmen frametime hiç stabil değil. fps değerleri 60-80 arasında fluctuate ediyor. açık alanlarda 90-100'e çıkıyor

özetle bu oyun sorunlu abicim. bundan 2 yıl önce burada bir konu açılmıştı, 4 çekirdekler öldü ac origins öldürdü diye. o oyun da sorunluydu. bu oyuna 9900k da taksan o sorunlu bölgelerde 80-85 fps'i geçemiyorsun

hani işin bu sadece işlemci tarafı. bu oyun ekran kartı tarafından da tam bir komedi. mesela ultra 1080pde gtx 1080tiyi bile ayağa düşüren salak bir oyun bu.

şu videoya bakar mısın? 60 fps altına inmemek için ıkınıyor sistem. 1:24'de de pes edip iniyor. 1:38den itibaren de tamamen salıyor

hani 4k kartıydı bunlar? diğer birçok oyunda 4k'da 60 fps verebilen 2080 ve 1080ti bu oyunda 1080p ultrada patlıyor.

kısacası ben bu oyunu hiçbir donanım karşılaştırmasında metrik olarak kabul edemiyorum artık. genel olarak tüm ubisoft oyunlarında aynı sorun seyir ediyor. the division 2, watch dogs 2, far cry 5.

şimdi bu noktada ne yapmalı? bu oyunu metrik kabul edip "ahıa tüm oyunlar böyle olacak işlemciler öldü" diye fearmongering mı yapmalı? yoksa önümüze bakıp ne veriyorsa onunla yetinip oyunumuza mı bakmalı?

1080ti ve 8700k sistem dizeceksin ve 1080pde 60 fps altına düşüş yaşayacaksın. ne yapılması gerekiyor 60 fps altına düşmemek için? insanlar o tür bir sistemle bir çok oyunda stabil 100+ fps, birçok oyunda stabil 144 fps alabiliyorken bu oyun masaya ne koyuyor da bu tür bir düşüş yaşatıyor? evin içerisinde simülasyonla şehir kuruyor da bizzat biz mi şehrin içine girip oynuyoruz, nedir yani?

olmamış, yapamamışlar. bunun başka açıklaması yok. ps4'ün aciz 8 threadli zayıf işlemcisini de patlatan yegane oyun budur. ps4'de ac odyssey'i birçok bölgede oynamak zulüm. 20-30 fps arası dalgalı. üstelik npclerin sayısı hatrı sayılır derecede daha az.

bilgisayar gereksinimlerini bile "30 fps hedefli" diye paylaşan bir firmanın hiçbir oyunu metrik kabul edilemez kanımca

optimizasyonu yapılan oyunlar fx 8350 ve 2500k gibi eski işlemcilerle bile çatır çatır oynanıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 7 Haziran 2019; 13:38:3 >

• merhaba benim merak ettigim nokta surda

bu 2 videoda 2018 in videosu 2018 de bu kadar açık ve yamalama yoktu ve driverlar daha eski

daha güncel bir oyun testi varmı acaba en azından daha objectif olur benim için
    testleri tamamen cpu bound olmaları için low presette yaptım

environmental details ve clutter ayarları cpu bound oldukları için fps değerlerinin epey yükseldiğini ve 60 altına inmediğini gözlemleyebiliyoruz. bizzat oyunu stabil 60 oynayabilmek için bu ayarları medium'a indirerek oynamıştım (oyunu daha düşük işlemciyle oynayanlara da önerim bu olacaktır. hatta 2/4 4/4 işlemcisi olan arkadaşlar bu ayarları lowa alsınlar. zaten ebesinin örekesindeki otun detayını görecek kadar gelişmiş gözlerimiz yok)

((bir not düşmem gerekir ki, diğer tüm testlerde ultra presete ait environment details kullanıldı. ama custom yazmasının sebebi benim elle Volumetric Clouds'u düşürmem. çünkü bu ayarın ultra'dan high'a farkı %20lik bir gpu usage ekliyor. üstelik gözle görülebilir bir grafik etkisi de yok. yani o ayarı ultra'ya alırsam gpu usageleri şişik çıkar ve testlerin anlamı olmaz. internetteki birçok testte şişik gpu kullanımlarının çıkmasının en temel sebebi de bu ayar))

bu ayarlar ps4 ve xbox'ta da low'a yakın bir presette (her ne kadar konsol shill'i digitalfoundry xboxtaki high, ps4deki medium diye yıkama yağlama yapmış olsa da) ps4 kafeye gidip sırf bunun için test ettim. pcdeki low environmentin aynısı ps4 ve ps4 prodaki (evet proda da low'a yakın çünkü bu ayar cpu bound)

mitigationların net şekilde etkisi hissediliyor. ölümcül derecede değil ama yine de ortada. genelde mitigation kapalı taraf hep 2-3 fps yer yer 5 fps kadar fark açabiliyor. aralarındaki farkın hep korunması da mitigationun gerçekten oyunun performansını etkilediğini kanıtlıyor. yine düşük fpslerde dolandığımız için bu fark büyük gelmeyebilir ama csgo, apex legends gibi 100+ fpslerin döndüğü ortamlarda bu farkların 10-30 gibi absürt değerlerde oynayabileceğini de belirtmek lazım. zaten bu işlemcileri olup r5 2600'i kötüleyenlerin tek silahı da zaten 100+ fpsde oluşan 20 25 fpslik farklardı. o farklar da bu açıklarla net şekilde erimiştir

userbenchmark,

ipc performansına etkisi,

değişik yük tiplerinde (syscalls diye bir nane) etkileri. tarayıcı vb. performanslarının sandy bridge seviyelerine kadar gerilediği açıkça görülüyor.. örneğin firefox sekme yükleme süreleri sandy bridge seviyelerine kadar gerilemiş. elbette bu farkı hissedecek kadar gelişmiş insanlar değiliz ama bu açıkların oyunları olmasa da genel günlük kullanımı çok etkilediği ortada. halihazırda %40 multicore farkı atan r5 2600 gibi işlemciler bu açıkların etkileriyle beraber tarayıcı ve genel günlük windows kullanımı performansında çok daha büyük farklar yarataiblir
    https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=intel-9400f-mitigations&num=1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 7 Haziran 2019; 14:19:45 >

• öncelikle bukadar ugraş vermeniz güzel olmus başarılı buldum tek tek inceliyorum + nı verdim ben :D

yamalı yamasız arasında ortalama 4-5 fps arası oynyor gözlemledigim bazen aynı oluyor ama kalabalık bir alana yürüdügünde fark belli oluyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asko56 -- 7 Haziran 2019; 14:23:52 >
  • Şimdi oyunlar sistem şu şekilde çalışıyor 8gb olan bir sistemde oyunu açtığınız da Max 7gb ram oyuna kalıyor ve oyun bunu aşmak istedikçe bu veriyi işlemciye yüklüyor bu durumdan dolayı işlemcideki yük artıyor ve ekran kartına giden veri azalıyor.Bu nedenle Darboğaz olmaya başlıyor ama bu Darboğaz işlemci Darboğazı değil Ram Darboğazı oluyor.Bize gösterdiğiniz i5 9400f - gtx 1660 ti Darboğazı işlemci değil Ram Darboğazıdır. Eğerki yanına 8gb daha ram eklendiğinde Darboğaz ortadan kalkacaktır.

dedigim gibi hocam. bu işlemci ve bu tür gpu kombinleri için dual channel şart
    https://www.youtube.com/watch?v=xv4v_otZJ1o

şu videodaki performansa bakın. bi de o videodaki 50 fps altına inen performansa.

bambaşka dünyalar yani, insanlar da boşuna yanlış yönlendiriliyor, sanki rezalet bir işlemciymiş gibi gösteriliyor. bu kadar da itin bi tarafına iteklemenin manası yok, hatalı bi konfigürasyon sonucu gelen düşük fpsleri de işlemciye bağlamamak gerek
  • quote:

Orijinalden alıntı: moonquad

Sorunuzun cevabı burada buyrun

RTX 2060 üstü için tavsiye etmiyorum.
    Rtx 2060 için tavsiye ediyormusun peki 9400f + rtx 2060 lı bir sistem toplamayı düşünüyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: DaenerysStormborn

Bu mesaj silindi.
    Hocam bende i5 9400 f + rtx 2060 + dual channel 2x8gb ram li bir sistem düşünüyorum bunda sorun yaşarmıyım sizce

• hacıt iki işlemciyle de sorun yaşamazsın, ikisiyle de pişman olmazsın, hangisine sempatin varsa onu seç ama ille de hangisi dersen ryzen derim
  • mithrain ekstra 3 kuruş için yetersiz bilgisi ile bilgisayar satmaya çalışmasa daha iyi olur.
  • Am4 platformuna 24 thread işlemci duyurulmasına rağmen nasıl oluyorda böyle kanalları izleyip hala oyun bilgisayarı adı altında 6/6 işlemci alınıp sistem kuruluyor cidden merak ediyorum. 1 yıl sonra yeni nesil konsollar minimum 8 çekirdek ile çıkıyor. Konsollar 8/16 gelirse zaten vay halinize. 6/6 işlemciler 60 fps yi bir daha rüyalarında görürler. 9900k mı alacaksınız peki? İntelin ikinci el fiyatları ortada.

Herneyse. İşlemci zaten çöp. 8gb ram mutlaka 16gb olmalı. Bunu da unutmayın. 16gb ram yaptığınızda sorunlar büyük ölçüde azalır ama işlemcinizin ve platformun ömrü yine uzun değildir. Ömrü ps5 konsolunun çıkışına kadardır.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Sistemi yaptığında sorun yaşamazsın ama sana tavsiyem bu işlemciye para vereceğine az daha bekle ryzen 5 3600 çıkınca alırsın ileriye dönük olur.İntele gereksiz o kadar para vermenin hiç alemi yok bende i7 4790k olduğu için sistem değiştirme ihtiyacı hissetmiyorum çünkü gtx 1070 ile çok güzel çalışıyorlar.Siz yeni bir sistem kuracaksanız mutlaka ryzen 5 3600 ve rtx 2060 kullanmanızı öneririm.Ryzen 5 3600 tahminlerime göre ryzen 7 2700x den az daha güçlü bir işlemci onun için size tavsiyem ryzen 5 3600 beklemeniz.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.