Yarbay
30 Haziran 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
25 üye
Görüntülenme
Toplam: 621 (Bu ay: 2)
Gönderileri

Açtığım konunun içeriğini güncelliyorum ama yaptığım değişiklikler konuya yansımıyor. Tekrar düzenle dediğim zaman sanki yansımış gibi düzenleme ekranında konunun olması gereken güncel halini görebiliyorum. Ama kaydedince yine eski halde kalıyor. Neden acaba?

HUAWEI Matebook D16 // ANA KONUHerkese selam, yakın zamanda bu laptop'ı aldım ve forumda bir kullanıcı kulübü veya ana konusunu bulamadım.


Bu cihaz ile ilgili deneyimlerimizi burada paylaşıp bilgi alışverişi yapabiliriz. HUAWEI Matebook D16 // ANA KONU 


https://shop.huawei.com/tr/product/huawei-matebook-d16-r5

Arkadaşlar selamlar, geçtiğimiz hafta Hepsiburada.com'daki Teknoloji.burada satıcısından Nintendo Switch Pro Controller Xenoblade Chronicles 2 Edition Switch Pro Controller ürününü şu linkten aldım:https://www.hepsiburada.com/nintendo-switch-pro-controller-xenoblade-chronicles-2-edition-p-HBV0000111BSK?magaza=Teknoloji.buradaTabii ki şu anda bu satıcıda ürün görünmüyor ve başka satıcılardaki ürünlerin de sahte olup olmadığına dair bir şey diyemem. ANCAK benim Teknoloji.burada satıcısından 600 TL'ye aldığım kumanda SAHTE çıktı.


Öncelikle kumandanın kendisinin fotoğrafını çekmedim çünkü gerçekten dış görünüm itibariyle bu kumandanın sahte olduğunu anlamanız imkansız. Tüm Nintendo logoları ve hatta sağ stick'in altındaki THX2ALLGAMEFANS! easteregg'ini bile neredeyse birebir yapmışlar. Kumandanın dış kasası, düğmeleri, stickleri orijinal ile birebir aynı (çıkma orijinal parçayla yapılmış olabilir). Ayrıca kullanırken tuşların hissiyatı, malzeme kalitesi de birebir aynı.


Peki sahte olduğunu nasıl anladım?


Aslında ilk olarak kutudan ele veriyor kendini. Ürün geldiğinde ben "paralel ithalat" Japonya ürünüdür diye düşündüğüm için bunu sorun etmemiştim. Çünkü kutu içeriği ve hatta kutunun içinden çıkan Nintendo USB kablosu bile orijinali ile aynı (Kutunun içindeyken kumandanın bulunduğu köpük/plastik torba bile birebir aynıydı!). Resimlere bakalım:
Gördüğünüz üzere diğer çakmaların aksine kutuda tüm Nintendo logoları vs. mevcut. Ürüne Japonya'dan ithal edilmiş görünümü verilmiş. (Kutunun önden bakınca orijinalden farkı SIFIR. Baskı kalitesi, kartonun kalınlığı, logolar, fontu HER ŞEY aynı.)


Dediğim gibi kutudan çıkardıktan sonra ürüne bakarak sahte olup olmadığını anlamanız MÜMKÜN DEĞİL. Dış görünüm olarak kumanda "kusursuz".


Kolu kullanıp çok spesifik bir işlevini kullanmadan sahte olduğunu anlamıyorsunuz.


Ben sahte olduğunu 2 gün sonra kumandanın konsolu uykudan uyandırmadığını fark edince anladım. Araştırınca gördüm ki yalnızca orijinal kumandalar konsolu ev tuşuna basarak uykudan uyandırabiliyormuş.


Bu özellik ve denemediğim NFC özelliği dışında bu kolun kullanım olarak orijinalden farkı yok. Malzeme kalitesi, tuşların hissiyatı orijinal ile birebir aynı. Ben bu ürünün sahte olduğundan şüphelendikten sonra internette araştırdım ve Reddit'te şu konuya denk geldim:


https://www.reddit.com/r/NintendoSwitch/comments/briqny/warning_almost_perfect_switch_pro_controller/


Burada konuyu paylaşan arkadaş kumandayı söküp anakartının fotoğraflarını çekmiş; buradan sahte kumandanın ayrıntılarını daha detaylı bir şekilde görebilirsiniz.


KISACA SAHTE Mİ DEĞİL Mİ ANLAMANIN YOLLARI:


  1. Kutu İngilizce değil de Japoncaysa (Japonca kutuya rağmen orijinal olanlar da var sanırım, diğer iki madde daha önemli)
  2. Ev tuşuna basınca konsol uykudan uyanmıyorsa
  3. Sağ stick'i aşağı çekip üstündeki yarı saydam plastikten bakınca (bu şekilde: https://i.imgur.com/vPUyBy0.jpg) THX2 ALLGAMEFANS! yazısını tam olarak göremiyorsanız ve düz bir font ile TMX2 ALLGAMEFANSL yazıyorsa (doğrusu bu: https://i.imgur.com/HLzszYs.jpg, sahtesi bu: https://i.imgur.com/lXQ2vgM.jpg)


Maalesef aldığınız kol çok iyi yapılmış bir çakmadır. Lütfen Pro Controller alır almaz bunu kontrol edin.


Ben aldığım kolu aldığım hızla iade ettim. Neyse ki satıcı iadeyi reddetmek gibi bir hata yapmadı.


Son olarak hatırlatma; attığım linkte başka satıcılar da çıkıyor. Bunlar orijinal olabilir. Özellikle Kegames ve Gizala hakkında kötü yorumlar gördüğümü söyleyemem. Ancak dikkatli olmanızda fayda var.


EDİT: Arkadaşlar benim iademden sonra Teknoloji.burada mağazası tüm ürünleri ile birlikte Hepsiburada'dan kaybolmuş. "Teknoloji Burada" satıcısı ile karıştırmayın lütfen. Benim aldığım satıcı "Teknoloji.burada"dır ve firma adı da "GENCO ELEKTRONİK TELEFON AKS.TEKS. HEDİ.EŞY.İNŞ.SAN.TİC.LTD.ŞTİ."dir.

100 Mbps paketten kullanıyorum yanında da statik IP'm var. 15 TL'ydi statik IP, Nisan faturası gelince gördüm ki bunu 25 TL'ye çıkarmışlar.

Ayrıca normalde faturada böyle bir kalem yoktu ama 10 TL de "Fiber Modem Kullanım Bedeli" gelmiş. Mart ayı ve öncesi faturalarda yoktu böyle bir kalem...

Modemi iade etsek de bu ücreti almasalar olmuyor mu? Kullanmıyorum zaten verdikleri modemi
Selamlar arkadaşlar,

Bir süre önce aracımla ufak bir kaza geçirdim; sonuç olarak ön tampon kullanılamaz hale geldi.

Neyse, sigorta dosyası, bayram tatili, mutabakatsızlık, komisyon kararı derken karar çıktı karşı taraf %100 kusurlu bulundu. Bu süreç sırasında aracın muayenesi doldu...

Muayene dolmasının ardından trafik çevirdi; cezayı yedik 7 gün süre verdiler...

Tam parça geldi gelecek derken onarılmaz halde olan tampona onarım yazıldığını fark ettik; tampona pert kararı çıkarttık ve yeni tampon istedik. Ama bu sırada bir hafta dolmak üzere... Şimdi Perşembe gününe kadar vaktim var. Güya bugün gelir diyorduk tampon ama hala haber yok.

Muayeneden dolayı cezayı zaten yedik şimdi tekrar süre dolarsa bu sefer olay daha da büyüyor...

Sormak istediğim soru şu:
Araçta şu anda tampon yok, plaka da ön camda duruyor; bu şekilde muayeneye gitsem ne olur? Bu şekilde gitsem, ağır kusurdan kalsam 1 ay daha süre verirler değil mi? Sadece zaman kazanmak için soruyorum. Trafik tekrar çevirdiğinde ceza yemek veya aracın bağlanmasını istemiyorum.
Ya arkadaş şu forumda niye her tartışmalı konu siliniyor? Ya ben konuya üç sayfa yazı yazmışım bir sürü insan yazı yazmış fikir belirtmiş ertesi sabah bakıyoruz çat konu gitmiş komple.

Bu yöneticilerin tembelliği değil de nedir niye tüm konuyu siliyorsun? Küfür edeni banla mesajını sil kural dışı olanı banla mesajını sil... On sayfalık konu niye silinir? Tartışma gereğinden fazla uzadıysa kilitle konuyu bari emek verip yazdığımız onca şey puf olup gitmesin.

Bu saçma sapan moderasyon tutumu son bulmadıkça foruma mesaj yazmayacağım. Bu ne arkadaş, tartışmayacaksak ne diye var bu forum?
Selam arkadaşlar 23 Nisan Salı günü bir kaza geçirdim, neyse ki kimseye bir şey olmadı. Neyse tutanakları tuttuk ustaya götürdük aracı eksper baktı.

Bugün sigorta360.com üzerine kaza tespit tutanağı girilmiş DEĞERLENDİRME aşamasında olarak görünüyor, ancak bir sıkıntı var tutanakta her şey doğru olmasına rağmen sisteme A aracına benim bilgilerimi B aracına ise karşının bilgilerini girmişler. Tutanakta ise tam tersi ben B tarafını doldurdum karşı A tarafını doldurdu ve tutanakta her şey doğru. Ama gelgelelim sistemde A aracı kısmında ben B kısmında karşı görünüyor. Sigortacıma söyledim tramerden sonuç çıksın itiraz hakkımız var dedi yani yanlış karar çıksa bile bundan dolayı itiraz edebileceğiz gibi ama size de sormak istedim bunu yaşayan oldu mu? Bu bir sorun teşkil eder veya yanlış karara sebep olur mu? Bana çarpan araç soldan geldiği için kusurlu çıkması gerekiyor ama araçları karıştırıp kusuru bana yazarlar diye korkuyorum

https://www.asus.com/events/info/activity_Promotion/

Buradan hesap oluşturduktan sonra ürününüzü seri numarası ile kaydederseniz 1 aylık Origin Access Basic ve Anthem için özel vinyl kodu veriyor. Birden fazla ürün kaydederek birden fazla kod alabiliyorsunuz.

Ben 7 tane kod aldım 7 aylık üyeliğim oldu.

Kablosuz alıcıdan, telefona her türlü ürün kabul ediliyor
Selam arkadaşlar bugün size Vatan Bilgisayar ile yaşadığım sıkıntılı bir durumu anlatmaya ve ikinci el ürün alma niyetinde olan arkadaşları uyarmaya geldim...

Bilenler biliyordur belki ama bu konuda ciddi bir konu göremediğim için açıyorum...

18 Ocak 2019 tarihinde forumdaki bir arkadaştan çok az kullanılmış bir ASUS Strix Vega 56 ekran kartı aldım. Ürün Vatan Bilgisayar'dan alınmaydı ve daha 3 haftalık falandı. Fiyatta da anlaştık ürünü aldım.

Ürün geldi ve gerçekten sıra dışı bir sorun yaşıyordum; ekran kartı masaüstünde sistemin takılmasına, seslerin bozulmasına sebep oluyordu; ancak oyunlarda böyle bir sorunu yoktu. Satışı yapan arkadaşa sordum böyle bir şeyden haberin var mıydı diye ve yok dedi. Hatta çok şaşırdı bende böyle bir sorun yoktu dedi ürünü iade almayı dahi kabul etti. Ama dedim ki ya önemli değil (arkadaşa da güvendiğim için) garantiye gönderirim zaten bir aylık bile değil ürün değişim çıkarırlar yenisini alırım sorun değil...

Neyse ürün iki kere servise gitti ve ikincisinde ASUS SMS Infocomm servisi ürün için değişim kararı çıkardı.

SORUN BURADA BAŞLIYOR

Karar çıktıktan bir hafta sonra Vatan Bilgisayar bana "iade alınabilir" mesajı gönderdi ancak oraya gittiğimde şöyle bir sorunla karşılaştım; Vatan Bilgisayar diyor ki "değişim ve iade" işlemini sadece "FATURA SAHİBİNE" yaparız.

Derdimi anlatmaya çalıştım, kartın sahibi benim, faturası da benim elimde (orijinal nüsha bendeydi) vs. diye... Ama yok; kabul etmediler.

Uzun bir tartışmanın ardından fatura sahibinin imza vermesi ile işlemi yapabileceklerini ifade ettiler. Ben Gaziantep'teyim. Ürünü aldığım Trabzon'da yaşayan arkadaşımdan bir Vatan Bilgisayar şubesine gitmesini rica etmek zorunda kaldım ve gerçekten mahcup oldum. Sağ olsun beni kırmadı gitti muvafakatname imzaladı ve işlemi Gaziantep'ten halledebildim.

ANCAK, her satıcı aynı iyi niyette olmayabilir. Karşımda kötü niyetli biri olsa, herhangi bir Vatan şubesine gidip başka hiçbir belgeye gerek duymaksızın (servis formu da gerekmiyor) SADECE KİMLİK ibrazı ile ürünün değişimini veya para iadesini alabilirdi. Ayrıca benim alışverişim daha yeni olduğu için arkadaşa ulaşabildim. Alışveriş üzerinden 2 yıl geçmiş de olabilirdi ve arkadaşa ulaşamayabilirdim de. Şimdi bile düşünüyorum bu kart 2 sene sonra arıza çıkarırsa ne olacak halimiz diye...

Vatan Bilgisayar'ın yaptığı, fatura sahibini güvence altına alsa da ikinci el satışları tamamen yok saymaktır ve suistimale açıklık vermektedir.

Bunun yasal olduğundan da emin değilim, ancak bu konuda fazla bilgi sahibi değilim. Hukukçu arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum.
Selam arkadaşlar internet paylaşımı skandalı sonrası hattımı Türk Telekom'a taşıma işlemlerini başlatmışken değişen tarifelere bakıyordum ki şu tabloya denk geldim:
Görüntüdeki tarife: https://bireysel.turktelekom.com.tr/mobil/web/tarife-ve-paketler/Sayfalar/Faturali/Tarifeler/prime-ekstra-15gb-tarifesi.aspx


Diğer prime tarifelerinde de aynı şey görünüyor.

https://bireysel.turktelekom.com.tr/mobil/web/tarife-ve-paketler/Sayfalar/Faturali/Tarifeler/prime-eksper-25gb-tarifesi.aspx

https://bireysel.turktelekom.com.tr/mobil/web/tarife-ve-paketler/Sayfalar/prime.aspx

Ne bu şimdi

Edit: Yanlış alarm data hattına paylaşımmış bilgilendiren arkadaşlara teşekkürler. Ayrıca iyi okusaydın, nasıl böyle anladın diyen arkadaşlar verdiğim linkleri incelerlerse bu duruma dair hiçbir bahis olmadığını görebilirler.
Hakkında
Konum: Gaziantep, Şahinbey
Meslek: Çevirmen, Dil Uzmanı
Forum İmzası:
AMD Ryzen 7 5800X3D // NZXT Kraken X62 // ASUS ROG Crosshair VI Hero // ASUS RTX 3060 Ti DUAL V2 OC 8GB GDDR6 256 Bit LHR // G.SKILL RIPJAWS DDR4 3200 Mhz CL16 2x16 GB // Corsair HX850i // Phanteks Enthoo Evolv ATX TG // WD_BLACK SN850 1TB // AOC G2460PF 144Hz Freesync // Logitech G710+ // Logitech G903 // Edifier M3200 2.1

Ibanez RG370AHMZ-BMT // Behringer U-PHORIA UMC204HD // BIAS FX 2 Professional
Hakkımda:
Çevirmen. Gitarist. Teknoloji ve donanım tutkunu. Eski oyunculardan.
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
AMD
Mobil cihaz
LG
Operatör
Turkcell
ISS
Millenicom
Oyun Platformu
PC
Steam
FFfurkandeger
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 16 dk. önce
Son Mesaj Zamanı: 2 hafta
Mesaj Sayısı: 4.437
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 7.381
İkinci El Bölümü Mesajları: 176
Konularının görüntülenme sayısı: 328.946 (Bu ay: 1.084)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 3.972 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.