Şimdi Ara

Hava temizleme cihazları (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.999
Cevap
146
Favori
568.205
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • DEĞERLİ BU KONU İLE İLGİLİ VE BİLGİLİ ARKADAŞLARIM....
    BU FORUMU RASTGELE OKUDUM VE GERÇEKTEN SİZLERDEN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM..
    BUNUN ÜZERİNE İŞ YERİ ORTAMINA HAVAYI TEMİZLEMEK İÇİN (ÖZELLİKLE SİGARA DUMANINDAN) BİR CİHAZ ALMAK İSTİYORUM.
    İŞ YERİ YAKLAŞIK 100 METREKARE VE 12 KİŞİ FİLAN ÇALIŞIYOR.
    İKİ TANE KLİMA YAZIN ÇALIŞIYOR.
    BÜTÇEMDE YAKLAŞIK 500YTL CİVARINDA...

BUNUN İÇİN BANA NE ÖNEREBİLİRSİNİZ; SİNBONUN CİHAZINI ALSAM OLURMU. BİRDE O MODELİN 5501 VE 5502Sİ VAR ONLAR DAHA UYGUN AMA ÇOKTA KÖTÜ BİRŞEY OLMASIN FİLTRESİ DEĞİŞTİRİLEBİLİR SORUNSUZ BİR ŞEY OLMASINDA FAYDA VAR.

ŞİMDİDEN YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
  • mustard, öncelikle bence sinbo markasını cidiye alma bütçen 500 ytl ise sana tavsiyem içinde mutlaka hepa filtre ve aktif karbon filtresi olan bir cihaz almandır.

ben daha önce York tan 40 m2 lik alanlar için almıştım ama şu ara fiyatı 740 ytl, 25 m2 alanlar için olanı var fiyatı 470 ytl ,yani anlayacağın çözüme kavuşmak istiyorsan bütçeyi biraz daha artırmanı öneririm,bu tip durumlarda satın almış olmak için hareket edilirse pişman olursunuz.

Saygılarımla...
  • quote:

Orjinalden alıntı: mustard

DEĞERLİ BU KONU İLE İLGİLİ VE BİLGİLİ ARKADAŞLARIM....
    BU FORUMU RASTGELE OKUDUM VE GERÇEKTEN SİZLERDEN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM..
    BUNUN ÜZERİNE İŞ YERİ ORTAMINA HAVAYI TEMİZLEMEK İÇİN (ÖZELLİKLE SİGARA DUMANINDAN) BİR CİHAZ ALMAK İSTİYORUM.
    İŞ YERİ YAKLAŞIK 100 METREKARE VE 12 KİŞİ FİLAN ÇALIŞIYOR.
    İKİ TANE KLİMA YAZIN ÇALIŞIYOR.
    BÜTÇEMDE YAKLAŞIK 500YTL CİVARINDA...

BUNUN İÇİN BANA NE ÖNEREBİLİRSİNİZ; SİNBONUN CİHAZINI ALSAM OLURMU. BİRDE O MODELİN 5501 VE 5502Sİ VAR ONLAR DAHA UYGUN AMA ÇOKTA KÖTÜ BİRŞEY OLMASIN FİLTRESİ DEĞİŞTİRİLEBİLİR SORUNSUZ BİR ŞEY OLMASINDA FAYDA VAR.

ŞİMDİDEN YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Sizin hava temizleme cihazina degil bir aspiratore ihtiyaciniz var.

Kapali bir ortama bir kisi icin saatte 30 metrekup taze hava girisi olmali ve dogal olarak bu miktarda kullanilip kirlenmis hava ortami terk etmeli. 12 kisi icin bu 12 * 30 = 360 metrekup eder. Bunu yapacak bir aspiratoru en fazla 200 liraya alirsiniz.

Yok ben bu 360 metrekup havayi atmak yerine tutup butun sigara dumani vesaire pisliginden temizleyip geri iceri verecegim derseniz bahsettiginiz sinbo bu isi yapamaz ben bu isi yapacak 500 liralik bir alet bilmiyorum hatta daha pahaliyada olsa bilmiyorum. Hadi bu oldu temizlendi diyelim, havadan eksilen oksijen nasil tamamlanip normaldeki % 20 duzeyine cikartilacak ?

Size firsatiniz olursa Apollo 13 adli filmi seyretmenizi tavsiye ederim. Kullanilan havayi gercekten temizleyip eksilen oksijeni tazelemenin ne kadar zor ve hatta pratikte imkansiz oldugu bu filmde cok guzel anlatiliyor.

• Bu konudaki yorumlarınız için teşekkür ediyorum.
    Banada araştırınca yapmak istediğim şeyin zor olduğunu anlamışştım.
    Ama sizlerin değerli yorumlarınızdanda anlıyorum ki, istediğim şey hem imkansız hemde saçma birşey.

Cengiz bey o zaman benim güçlü bir aspiratör almam daha mantıklı olacak ama şundan süphem var ki;
    100-120 metre kare yeri tek yerden aspiratörle boşaltmam mümkünmü acaba.
    Ben bu konuda çok bilgili değilim ama sanki 15metre ilerdeki bölgenin havasını boşaltamam gibi geliyor.
    Sadece etrafındaki bölgenin havasını çıkarır gibi.

Bu konuda profesyonel çözüm bulacak bir şirket bulabilirmiyim veya sizlerin önereceği birileri varmıdır.

Teşekkürler
  • quote:

Orjinalden alıntı: mustard

Bu konudaki yorumlarınız için teşekkür ediyorum.
    Banada araştırınca yapmak istediğim şeyin zor olduğunu anlamışştım.
    Ama sizlerin değerli yorumlarınızdanda anlıyorum ki, istediğim şey hem imkansız hemde saçma birşey.

Cengiz bey o zaman benim güçlü bir aspiratör almam daha mantıklı olacak ama şundan süphem var ki;
    100-120 metre kare yeri tek yerden aspiratörle boşaltmam mümkünmü acaba.
    Ben bu konuda çok bilgili değilim ama sanki 15metre ilerdeki bölgenin havasını boşaltamam gibi geliyor.
    Sadece etrafındaki bölgenin havasını çıkarır gibi.

Bu konuda profesyonel çözüm bulacak bir şirket bulabilirmiyim veya sizlerin önereceği birileri varmıdır.

Teşekkürler

Istediginiz sacma birsey degil ama gercekten imkansiz. Bende yaklasik on yildir bir suru hava temizleyici makina alip teknolojileri arastirdiktan ve temiz hava denen seyin aslinda ne oldugunu ogrendikten sonra ancak yukarida ozetledigim sonuclara vardim.

Bir kapali mahallin havasini tahliye ve tazeleme sistemini tasarlarken, ortamdan cikarttiginiz hava miktari kadar havanin yine bir sekilde ortama girmesi gerektigini unutmayin. Yani siz bir aspiratorle havayi disari atarken ayni miktarda hava kapi alti pencere araligi gibi yollardan ortama girmek zorundadir. Iste bu hava sizin yeni ve taze hava kaynaginiz olur. Isi oluruna birakmayip yeni havanin nerelerden ortama girdigini incelemekte fayda var. Hava girisi icin bir pencereye takilmis bir mazgal kullanabilirsiniz, dogal gaz icin cama takilan menfezler gibi bir sey olabilir. Bu girisin temizce bir kaynaktan olmasina dikkat edin. Yukaridaki sorunuzun cevabi olarak, hava girisiyle cikisinin birbirinden en uzak noktalardan olmasini saglamanizi tavsiye ederim, boylece ortama giris yapan taze hava cikana kadar en uzun yolu izlemeli. Yinede kiyida kuytuda kalan yerler olabilir, buralar icinde ayrica diger hava giris veya cikis noktalari olusturulabilir veya mesela bir tavan pervanesi veya masa pervanesiyle ortam icinde hava akimlari yaratilarak bu kor noktalarda havalandirilir.

Birde disari atilan pis havayla kaybedilen isiyi dusunmeye basliyacaksiniz, buda ayri bir konu.

Bu isleri yapan profesyonel sirketler var ama benim bildigim kimse yok. Istanbuldaysaniz aspirator ihtiyaci icin persembe pazarina bakin buradaki dukkanlardan bu isi yapan firmalarida ogrenebilirsiniz.

• Cengiz Bey,

Bu konuyla iligli butun mesajlari okudum ve acikcasi bu konuda hicbisey bilmedigimi anladim.. Degerli bilgiler icin tesekkurler.. Sorusu olan arkadaslara gosterdiginiz yardimdan cesaret alarak ben de bi soru sormak istiyorum..

Oturdugumuz ev e-5 e cok yakin (30-40 metre) ve 3.kat.. Evi havalandirmak istedigimiz zaman iceri temiz havadan cok egzoz gazi doluyor.. Esim falan bunu farketmiyor ama benim koku alma hissim cok hassas oldugu icin (ve de kotu koku migrenimi tetikledigi icin) hemen pencereleri kapatiyorum ama bu durumda da evi havalandirma problemimiz oluyor.. Bu forumu okuyana kadar bu problemi bir ya da iki cihaz satin alarak halledebilecegimi dusunuyordum ama simdi biraz daha karamsar oldum..

Ozellikle 4 yasindaki oglumuzun odasi icin (ki ev tozuna alerjisi olan esimden sonra onda da alerjiye yatkinlik cikti) bi cozum ariyorum.. Belki en radikal cozum burdan tasinmak olacak ama evimizin bu konu disinda bicok artisi var.. Sorularim kabaca:

- Iceri hic temiz hava almamaktansa egzoz + temiz hava girmesi daha iyidir diyebilir miyiz ?..

- Bunu yapmak icin daha once yazdiginiz :
    Ayrica temiz hava sirkulasyonuna dikkat ediyorum. Pencereye disaridan hava alan bir fan taktim. Fanin eve girisinde sanayi sitesinden aldigim bir HEPA filtre var. Ayrica fana bir zaman saati taktim. Sobalarin cok yakildigi, ve trafigin cok oldugu sabah ve aksam saatlerinde fan duruyor. Eve hava girisi, dis havanin nisbeten temiz oldugu oglen ve gece yarisindan sonra ki saatlerde oluyor.

seklinde bi onlem alinabilir belki ama sanayi sitesine gidip HEPA filtre istiyorum desem derdimi anlatabilir miyim :)

- Tabiiki her halukarda, hic pencere acmasam bile hem egzoz hem de diger potansiyel kirli hava ile evdeki hava kirleniyor.. Bunun icinde eve Honeywell + hepa filtreli bi makina dusunuyorum ama bu honeywell hava temizleme cihazindan biraz daha cok nem uzerine calisan bi alete benziyor, haksizmiyim ?..

Cok tesekkurler..

• merhaba!
    konunun tamamını okudum. ailemde astım veya diğer herhangi bir alerjik solununm yolu hastalığı bulunmamasına rağmen konu ilgimi çekti. ben küçük bir şehirde yaşıyorum. kış mevsiminde yaşanan bazı olumsuz meteorolojik şartlar (inversiyon) haricinde, kirli hava ve buna bağlı hissedebildiğimiz sorunlarımız olmuyor. dolayısı ile bu hava nemlendirici veya temizleyici türden cihazlar şimdiye kadar hiç ilgimi çekmemişti. ama burada bu topiclerin bir süredir üst sırada olması dikkatimi çekti ve konuyu baştan sona inceledim.

içimden şu düşünceler geçti "çevre kirliliği artık insanların evlerinin içine kadar giriyor, aslında uzun zamandan beridir giriyordu da yeni farkına varıldı sanırım, yada vardırtıldı. pazarlama ve üretim teknolojileri veya zihniyetleri için de işte iyi bir fırsat bu. artık ozon mu yayıyor, işe yarıyor mu yaramıyor mu önemli değil. keşke burada bu sorunları yaşayan arkadaşlara, köyünüzü niye terkettiniz, babanız keşke o büyük şehire gelmeseydi 30-40 sene evvel. sorunlarımızın çözümü için üretilen her bir ekstra aygıt, cihaz her neyse, yeni bir sorunumuzun gelişmesi veya mevcut sorunlarımızın pekişmesi için bir sepep olacak bunun farkındamıyız. tamam bireysel olarak işimizi görüyoruz ama sorunlarımızın kökeninde toplumsal nedenler var, çözüm de toplumsal olmalı, bir cihazla sadece kendi havamızı temizleriz. o da gerçekten temizlenecekse yani. kaldı ki, hepimiz bunun bilincine varsak ta artık böyle iyi niyetli düşüncelerle bir yere varamayız. konu biraz da para kimin elinde meselesi.

dünyamızın işleyişinde bir denge, bir döngü var. çok büyük bir güç. bu güç kendi kendini temizleyemez hale geldiyse, bize düşen, temizlemeye çalışmak değil, bu işleyişteki aksaklığın nedenini ortadan kaldırmaktır. ama bu mümkün değil artık. işte böyle estekle köstekle günümüzü geçirip gidiceez. üzgünüm!

• quote:

Orjinalden alıntı: a_efe

Cengiz Bey,

Bu konuyla iligli butun mesajlari okudum ve acikcasi bu konuda hicbisey bilmedigimi anladim.. Degerli bilgiler icin tesekkurler.. Sorusu olan arkadaslara gosterdiginiz yardimdan cesaret alarak ben de bi soru sormak istiyorum..

Oturdugumuz ev e-5 e cok yakin (30-40 metre) ve 3.kat.. Evi havalandirmak istedigimiz zaman iceri temiz havadan cok egzoz gazi doluyor.. Esim falan bunu farketmiyor ama benim koku alma hissim cok hassas oldugu icin (ve de kotu koku migrenimi tetikledigi icin) hemen pencereleri kapatiyorum ama bu durumda da evi havalandirma problemimiz oluyor.. Bu forumu okuyana kadar bu problemi bir ya da iki cihaz satin alarak halledebilecegimi dusunuyordum ama simdi biraz daha karamsar oldum..

Ozellikle 4 yasindaki oglumuzun odasi icin (ki ev tozuna alerjisi olan esimden sonra onda da alerjiye yatkinlik cikti) bi cozum ariyorum.. Belki en radikal cozum burdan tasinmak olacak ama evimizin bu konu disinda bicok artisi var.. Sorularim kabaca:

- Iceri hic temiz hava almamaktansa egzoz + temiz hava girmesi daha iyidir diyebilir miyiz ?..

- Bunu yapmak icin daha once yazdiginiz :
    Ayrica temiz hava sirkulasyonuna dikkat ediyorum. Pencereye disaridan hava alan bir fan taktim. Fanin eve girisinde sanayi sitesinden aldigim bir HEPA filtre var. Ayrica fana bir zaman saati taktim. Sobalarin cok yakildigi, ve trafigin cok oldugu sabah ve aksam saatlerinde fan duruyor. Eve hava girisi, dis havanin nisbeten temiz oldugu oglen ve gece yarisindan sonra ki saatlerde oluyor.

seklinde bi onlem alinabilir belki ama sanayi sitesine gidip HEPA filtre istiyorum desem derdimi anlatabilir miyim :)

- Tabiiki her halukarda, hic pencere acmasam bile hem egzoz hem de diger potansiyel kirli hava ile evdeki hava kirleniyor.. Bunun icinde eve Honeywell + hepa filtreli bi makina dusunuyorum ama bu honeywell hava temizleme cihazindan biraz daha cok nem uzerine calisan bi alete benziyor, haksizmiyim ?..

Cok tesekkurler..

a_efe,

Eve hava girisini tamamen onlemek bir cozum degil, nihayet iceride oksijen azalacak ve disaridan daha yasanmaz olacaktir. Yani mecburen egzozla kirlenmiste olsa icerideki oksijeni tazelemek zorundasiniz, yalniz bu devamli pencereyi aralik birakin devamli evi havalandirin demek degildir. Daha once bahsettigim havanin nisbeten daha temiz oldugu, trafigin daha az oldugu zamanlarda evi havalandirmaya calisin. Ruzgarin yonune dikkat etmeye baslayin. Ruzgar E5 tarafindan esmedigi gunlerde veya saatlerde havalandirma yapmaya calisin. E5 in kuzey tarafindaysaniz daha sanslisiniz istanbulda ruzgar genelde poyrazdan eser. sabaha karsi nasil oluyor ? eger bu vakitlerde hava daha temizse bir aspiratoru ters takin havayi iceri alsin ve zamanlayicili bir saltere baglayin gece siz uyurken o calissin. kapasitesine gore mesela 1 saatlik calisma ile aldigi hava sizi oglene kadar idare eder is trafiginin pisligini boylece atlatirsiniz.

Hava temizleyicileri genelde pek tavsiye etmiyorum fakat toza karsi alerjisi ve astimi olanlari ayiriyorum, benim esim gibi. Bu durumda HEPA filtreleri tavsiye ediyorum, cunku bu filtreler tozu tutuyor. Biz faydasini goruyoruz.

Honeywell hepa filtre yapar. ben yaklasik 8-10 sene once bir tane kullaniyordum. Yapisi silindirik bir model oldugundan daha sessizdi.Sizin bahsettiginiz makine hangi model bilmiyorum yanlislikla nemlendirici almayin. Ciddi bir kullanimda en gec uc ayda bir filtrenin degisecegini unutmayin buna gore yedek filtre bulunabilir ve ucuz olmali. Sunuda bilinki Bu toz ve dolayisiyla astim problemini cozer veya oldukca azaltir fakat HEPA filtreler gazlar uzerinde etkili degildir ve egzost gazlarini gidermede bir faydasi olmaz.

HEPA filtreler egzost gazlarini gideremez ama eve hava girisi yapan yere veya fana takilirlarsa egzosttaki katranimsi ve karbon esasli kaba partikulleri tutabiliyorlar. Benim eve kurdugum sistemde yagli kara denen cinsten bir tabaka olusuyor. Bendeki hava girisine, HEPA'nin onune birde Bauhaustan alti tanesini bir kac liraya aldigim aspirator kagit filtresini koydum o bile bayagi kir katran tutuyor ve HEPA'nin omru artiyor.

Her sanayi sitesinde filtreci olmayabilir. Ben istedigimi levent seyrantepe sanayideki MGT'den aliyorum, telefonlari 212 325 83 01, web siteleriwww.mgt.com.tr Oraya gitmeden once biraz filtreler nasil numarandirilip siniflaniyor biraz ogreninki size yardimci olabilsinler. Standard boyutlarda cercevelenmis filtre satmaya veya sizin olcunuze gore cercevelemeye alisiklar cunku piyasa boyle calisiyor, ama derdinizi anlatirsaniz ve eger ihtiyaciniz oyleyse metre ile kumas gibide filtre kestirebilirsiniz, hic olmazsa birkac metre isteyin kestiklerine degsin. Birde HEPA numarasi yukseldikce metreyle almakta zorlaniyorsunuz, herhalde bunlar hazir cerceveli geliyor.

Ionizerli veya ozon ureten cihazlar aslinda egzoz gazindaki hidrokarbonlari kirabilirler ama bunu yapabilmeleri icin bayagi ozon ve ion uretmeleri gerekir ve ihtiyactan bir molekul fazla urettikleri anda bu ionlar veya ozon molekulleri sizin cigrlerinizi en az egzoz gazi icindeki kimyasallar kadar tahrip edecektir, cihaz ureticilerinin bizim cihazin sensoru var lazim oldugu kadar ion uretir laflarina inanmayin bunu kontrol etmek o kadar kolay ve ucuz degil, bunuda yazmadan edemedim.

• quote:

Orjinalden alıntı: mbbilici

merhaba!
    konunun tamamını okudum. ailemde astım veya diğer herhangi bir alerjik solununm yolu hastalığı bulunmamasına rağmen konu ilgimi çekti. ben küçük bir şehirde yaşıyorum. kış mevsiminde yaşanan bazı olumsuz meteorolojik şartlar (inversiyon) haricinde, kirli hava ve buna bağlı hissedebildiğimiz sorunlarımız olmuyor. dolayısı ile bu hava nemlendirici veya temizleyici türden cihazlar şimdiye kadar hiç ilgimi çekmemişti. ama burada bu topiclerin bir süredir üst sırada olması dikkatimi çekti ve konuyu baştan sona inceledim.

içimden şu düşünceler geçti "çevre kirliliği artık insanların evlerinin içine kadar giriyor, aslında uzun zamandan beridir giriyordu da yeni farkına varıldı sanırım, yada vardırtıldı. pazarlama ve üretim teknolojileri veya zihniyetleri için de işte iyi bir fırsat bu. artık ozon mu yayıyor, işe yarıyor mu yaramıyor mu önemli değil. keşke burada bu sorunları yaşayan arkadaşlara, köyünüzü niye terkettiniz, babanız keşke o büyük şehire gelmeseydi 30-40 sene evvel. sorunlarımızın çözümü için üretilen her bir ekstra aygıt, cihaz her neyse, yeni bir sorunumuzun gelişmesi veya mevcut sorunlarımızın pekişmesi için bir sepep olacak bunun farkındamıyız. tamam bireysel olarak işimizi görüyoruz ama sorunlarımızın kökeninde toplumsal nedenler var, çözüm de toplumsal olmalı, bir cihazla sadece kendi havamızı temizleriz. o da gerçekten temizlenecekse yani. kaldı ki, hepimiz bunun bilincine varsak ta artık böyle iyi niyetli düşüncelerle bir yere varamayız. konu biraz da para kimin elinde meselesi.

dünyamızın işleyişinde bir denge, bir döngü var. çok büyük bir güç. bu güç kendi kendini temizleyemez hale geldiyse, bize düşen, temizlemeye çalışmak değil, bu işleyişteki aksaklığın nedenini ortadan kaldırmaktır. ama bu mümkün değil artık. işte böyle estekle köstekle günümüzü geçirip gidiceez. üzgünüm!

mbbilici,

Aslinda hikayenin ozu sizinde yazdiginiz gibi cevremizin ne kadar temiz oldugu ve ekolojiyle ne derece uyumlu yasayip doganin kendini temizleme gucunu baltalamamamizla ilgili.

Evimizdeki hava ancak penceremizin disindaki kadar temiz olabilir.

Bu arada daha once cevreci bir sulama projesiyle ilgili bir calismaniz oldugunu yazmistiniz. Benim bir ahbabimin tarlasini sulamakla ilgili bir problemi var. Bunu biraz once elektronik bolumune yazdim ama orada belki gormezsiniz ve bu konuda bilginiz vardir diye burada bir giris yaptim. Bizimki maalesef pek cevre uyumlu degil, eger bio dizel kullanmazsa tabii. Linki veriyorum eger bir bakarsaniz sevinirim.

http://forum.donanimhaber.com/m_19377869/tm.htm

• Arkadaslar verdiginiz bilgiler icin tesekkurler. Ufak bir sorum olacak kısa ve kolay bir cevapla yetinebilirim.
    Herhangi bir hastalıgım yok. Yattigim odada sigara iciyorum ve yol uzerinde oturdugumdan asiri toz oluyor. Bu iki problemimi (sigara kokusu/dumanı ve toz) giderebilecek bir urun tavsiye edebilir misiniz?
    Simdiden tesekkur ederim.
  • sayın cengiz umur bu cihazıda yorumlamanız mümkün müdür?Daha önce incelediğimiz su ile çalışan air o swiss markasının hem hepa hem sulu sistemi sanıyorum...

http://www.plaston.com/uc/ats/products/combi/aos2071

http://www.airpurifiers.com/products/air-o-swiss/aos2071.htm

• cengizumur cok tesekkurler.. yardimlarin ve yorumlarin icin..
  • Fakir in hava temizleme cihazını kullanan yada bu cihazla ilgili bilgisi olan varsa bu konuda yardım rica ediyorum......
  • quote:

Orjinalden alıntı: trou6le

sayın cengiz umur bu cihazıda yorumlamanız mümkün müdür?Daha önce incelediğimiz su ile çalışan air o swiss markasının hem hepa hem sulu sistemi sanıyorum...

http://www.plaston.com/uc/ats/products/combi/aos2071

http://www.airpurifiers.com/products/air-o-swiss/aos2071.htm

Gec cevabim icin ozur dilerim.

Linkte verdiginiz cihazi ben almazdim cunku fiyatina deger bir fayda beklemiyorum. Bu buyuk ihtimalle bu markanin kullandigi tozlari suyla tutma teknolojisinin kullanildigi bir baska urun. Bu teknolojide havanin suyla temasi sonucunda yan urun olarak ortam nemi yukseliyor. Dolayisiyla bunu Hava temizleyici + temizleyici olarak pazarlamalari dogal.

Verdiginiz linklerde yapilan aciklamalarda bir yalan var, soyleki, "The combi unit (air purifier and humidifier) guarantees a healthy room climate throughout the year. Not only does it ensure pure air by removing even the smallest particles, it also ensures optimal humidity (evaporator system)." demisler. Bunun Turkcesi yil boyunca hem havayi temizler hemde nemi "YIL BOYUNCA" en ideal seviyede tutar demek.

Evaporator sistem sadece havaya nem ekler, fazla nemi alamaz. Nemi almak icin bir isi pompasi ve nemi disari atan bir boru lazim, bunlar bu sistemde yok. Yazin yani icerisi disaridan soguk oldugunda, ortama nem vermek degil ortamdan nem almak gerekir. Bu alet tam tersine yazinda ortama ne verir, ortam havasini daha kotu yapar, yani "YIL BOYUNCA" nem seviyesini idealde tutar lafi YALAN. Belki orijinal uretici bunu iddia etmiyordur ama sizin linklerini verdiginiz saticilar boyle demis.

Gelelim karbon filtreye. Bu karbon filtreler havadaki cogu zararli gazi mesela sigara dumanini temizliyor, bu dogrudur, mesela gaz maskeside aslinda bir karbon filtredir. Problem suradaki bu aletlere takilan karbon filrelerin kapasitesi cok dusuktur. Soyle dusunun. Bir paket sigara 50 gram olsun (tahminen). bu paketteki sigaralari yakinca yaklasik yarisi yani 25 gram kul olur geri kalan 25 gramda duman olur. Bu karbon filtre eger bu 25 gram dumani tutacaksa odada bir paket sigara ictikten sonra bu filtre 25 gram daha agirlasmali, aylar sonra kilolarca agirlasmali. Ben boyle karbon filtreli cihazlari uzun sure kullandim birakin kiloyu gram fazlalik bile hissetmedim. Benim karbon filtrem 6 ay sonra gobek yapti 3 kilo aldi diyen varsa soylesin bilelim. Daha once yazdim tuy agirliginda karbon filtreyle 6 ay temizlik bir YALAN boyle sey olmaz. Gaz maskelerindeki karbon filtreler sadece bir saatten az ise yarar sonra karbon deactive olur ya kartus degistirirsiniz ya olursunuz.

Sonuc olarak bu cihaz kisin hem hava temizleme hem nem alma fonksiyonu icin uygundur ama bu iki fonksiyonu su anda Turkiyede iki farkli alet alarak 200 TL nin altinda alirsiniz, yazinda nemlendiriciyi kapatma sansiniz olur.

• quote:

Orjinalden alıntı: a_efe

cengizumur cok tesekkurler.. yardimlarin ve yorumlarin icin..

Rica ederim, burada hep beraber cozum ariyoruz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: nesligül

Fakir in hava temizleme cihazını kullanan yada bu cihazla ilgili bilgisi olan varsa bu konuda yardım rica ediyorum......

Bu cihazi kullanmadim, bilmiyorum. Bir link verirseniz belki bilen vardir. Sizi klima forumunda gordum, galiba bir ilk okul sinifi icin hava temizleyici ariyorsunuz. Biraz curetkar yazacagim ama sakin cocuklari ionizerli sistemlere maruz birakmayin. Aralarinda astimlisi, hassas cigerlisi vardir. Sizin bence yapacaginiz en iyi sey, eger yapabilirseniz ders sirasinda kisin sinif kapisini yazin pencereleri acik birakmak. Okulunuz Iyi dizayn edilmis bir merkezi isitma havalandirma sistemi ki buna nemlemdirme ve hava filtrelemede dahil gecmedikce baska sansiniz yok.
  • Sn.cengizumur; Sınıfımızın durumu için gerçekten ne yapacağıma karar veremiyorum.klima mı hava temizleme mi . hava temizleyiciler bakteri ,akar,vs. gibi mahlukleri zararsız hale getiriyor mu Bunu yapıyor ise daha zazararlı bir hava oluşturabilir mi? şeklinde düşüncelerim zaten vardı. Hava temizleyiciler ile ilgili yazılanız gerçekten çokfaydalı oldu . TEŞEKKÜRLER....
  • arkadaşlar öncelikle anlatılanları okuduktan sonra açıkçası soracak pek bir şey kalmıyor!
    Benim 3 aylık bir bebeğim var. her kes mutlaka soğuk buhar makinesi al diyor!
    size danışacağım şey o kadar çok makine var ki ?
    ne alayım karar veremedim!
    bazı makineler iyonizerli diyor?
    sizce sadece normal soğuk bu har makinesimi alayım iyonizerli (ozon...) mu alayım
    ve hangi markayı tavsiye edersiniz
    şimdiden teşekkürler...
  • Cok acill bir soru sormam lazim.Bir hava temizleme cihazi ve nemlendirici almam gerekiyor.Bu sitede yer alan hangi urunleri tercih etmeliyim.Magazada olmama sansi da var urunun o yuzden hava temizleme cihazi ve nemlendirici icin 1. secenek ,2.secenek diye siralama yaparsaniz cok sevinirim.Ozlellikle Cengiz Timur bey cevaplarsaniz sorumu cok sevinirim.http://www.bestbuy.com/site/olspage.jsp?id=pcat17080&type=page&qp=crootcategoryid%23%23-1%23%23-1~~q70726f63657373696e6774696d653a3e313930302d30312d3031~~cabcat0900000%23%230%23%2322p~~cabcat0908000%23%230%23%23y~~nf398%7C%7C486f6e657977656c6c&list=y&nrp=15&sc=abHomeAppSP&sp=%2Bbrand+skuid&usc=abcat0900000

• cengiz bey bu makıne yada hava nemlendiriciler hakkındakı fıkrınız nedır acaba?
    http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?Categoryid=158411&Productid=evuyduiyonizer
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.