Şimdi Ara

Hava temizleme cihazları (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
1.991
Cevap
146
Favori
567.456
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Klimalardaki negatif iyon üreteçlerine bir türlü güvenemiyorum. Güvenilebilecek klimalar da çok pahalı!
    Çözüm arayışlarım sırasında nextvisiontrade'de tanıtılan ürünün en iyi negatif iyon üreteci olduğuna dair yazılar okudum.
    http://www.amazon.com/Hyundai-EOS-204-RED-Filtration-System/dp/B000GT2GA2
    Yani, iyon üreteci olmayan herhangi basit bir klima alıp, sağlık için de bu hava temizleyiciyi almak en iyi çözüm gibi duruyor.
    Hem daha ucuza geliyor hem daha güvenilir oluyor

• ilhami,

Daha once verdiginiz linklere ancak bakabildim.

http://www.hydrocell.fi/en/co2-suodattimet_huonesuodatin.html

Buradaki cihaz havadaki karbon dioksiti bir filtre ile yakalayip sonrada bu filtreyi isitarak filtreden ayirdigi karbon dioksiti bir boru ile disari ufluyormus. Karbon dioksiti Karbon ve oksijene ayirip ortama geri verir demiyor.

Bu disari atilan karbon dioksitin hacmi kadar gaz bir yerlerden odanin icine girmeliki odada vakum olmasin. Dolayisiyla oksijen kaynaginiz yine disaridan giren hava oluyor.

SIMDI;
    Bildigimiz en adi mutfak fani bile zaten bu isi yapiyor. Evet karbon dioksitle birlikte diger faydali faydasiz gazlarida disari atiyor ama boyle filtreydi isitmaydi filan gibi masraflari yok.

Birde buradaki cihaza baktim.

http://www.nextvisiontrade.com/pdf/EOS.pdf

Bir cok profesorun arastirmalarindan bahsediyorlar. Mesela Profesor Boulatov. Internetten bakiyorum bulabildigim tek Profesor Boulatov bir ekonomist.

http://www.bauer.uh.edu/aboulatov/

Iondan ne kadar anlar acaba?

Devam ediyorum, birde Profesor Awkins var.

http://www.google.com/search?num=100&hl=en&as_qdr=all&q=+%22professor+awkins%22&btnG=Search

Bu adamla ilgili bir kaynak yok, hani isim benzerligi olsun o bile yok.

DEVAM;

Profesor Delenau

http://www.google.com/search?num=100&hl=en&as_qdr=all&q=+%22professor+delenau%22&btnG=Search

Bu adamda hic yasamamis.

Profesor Thvevki'yide unutmayayim;

http://www.google.com/search?num=100&hl=en&as_qdr=all&q=+%22professor+delenau%22&btnG=Search

Boyle biride yok. Ben geri kalanini okumuyorum.

Daha once klima bolumunde yazdigim gibi, ne kadar buyuk bir marka olsada ne kadar cok "profesor, amerika, arastirma, japonya, astim dernegi, birincilik odulu, sertifika" gibi etkileyici amacli laf gecsede, uretici, saticilarin sitelerine kiymetli bilgi kaynagi olarak bakmayin, dedikleri herseye inanmayin, ve hatta yalan bile soylediklerini hesaba katin.

Bence biraz daha guvebilir bir kaynaga ornek olarak daha once verdigim bir linki yine veriyorum.

http://www.cnn.com/2007/HEALTH/01/26/clean.air.health/index.html

Burada Dr. James Sublett diyorki.

"Remember to avoid products with "ion" or "ozone" in their names. James Sublett, M.D., a spokesman for the American College of Allergy, Asthma and Immunology, says none of the ion-generating purifiers he has tested circulate enough air to be effective -- and they all emit some ozone gas. "

Yani bu adam ion jeneratorlerini test etmis. Hic birini etkili bulmadigi gibi hepsininde ozon urettigini bulmus. Bunlardan uzak durun diyor.

Evet CNN soyledir boyledir ama direkt olarak hava temizleyici satma isinde degildir. Yinede guvenmeyip burada adi gecen "James Sublett" adindaki doktoru arastiriyorum.

http://www.google.com/search?as_q=&hl=en&num=100&btnG=Google+Search&as_epq=James+Sublett&as_oq=&as_eq=&lr=&as_ft=i&as_filetype=&as_qdr=all&as_nlo=&as_nhi=&as_occt=any&as_dt=i&as_sitesearch=&as_rights=&safe=images

Adam hakkinda 810 link cikiyor ve bir cogunda bu adam alerji doktorudur diyor. Ben burada durup artik buna inaniyorum. Hadi bunada inanmasak iste o zaman sizin klima forumunda dediginiz gibi bir magaraya saklanip orada yasamak lazim.

Bana ders verir gibi yazdigim daha once soylendi. Boyle oldugunu bende gorup rahatsiz oluyorum. Bu sadece "bu iyidir bu kotudur" demek yerine neden boyle dusundugumu adim adim yazmamdan kaynaklaniyor. Bu haliyle biraz derse benziyor. Bunun icin kusura bakmayin. Ama bende bir sey sordugum zaman bana sadece varilan sonucun soylenmesi yerine nasil o sonuca cikildiginin gosterilmesini bekliyorum. Sizinde klima konusunda yazdiklarinizdan faydalaniyorum, tesekkur ediyorum.

Iyi aksamlar.

• Simdi yukarida yazdigim yazida problem oldugunu gordum. Linkleri bolemedigi icin satirlar asagi atlamadan
    devam edip kaybolmus. Ayni yaziyi linkleri duzelterek yine kopyaliyorum.

ilhami,

Daha once verdiginiz linklere ancak bakabildim.

http://www.hydrocell.fi/en/co2-suodattimet_huonesuodatin.html

Buradaki cihaz havadaki karbon dioksiti bir filtre ile yakalayip sonrada bu filtreyi isitarak filtreden ayirdigi karbon dioksiti bir boru ile disari ufluyormus. Karbon dioksiti Karbon ve oksijene ayirip ortama geri verir demiyor.

Bu disari atilan karbon dioksitin hacmi kadar gaz bir yerlerden odanin icine girmeliki odada vakum olmasin. Dolayisiyla oksijen kaynaginiz yine disaridan giren hava oluyor.

SIMDI;
    Bildigimiz en adi mutfak fani bile zaten bu isi yapiyor. Evet karbon dioksitle birlikte diger faydali faydasiz gazlarida disari atiyor ama boyle filtreydi isitmaydi filan gibi masraflari yok.

Birde buradaki cihaza baktim.

http://www.nextvisiontrade.com/pdf/EOS.pdf

Bir cok profesorun arastirmalarindan bahsediyorlar. Mesela Profesor Boulatov. Internetten bakiyorum bulabildigim tek Profesor Boulatov bir ekonomist.

http://www.bauer.uh.edu/aboulatov/

Iondan ne kadar anlar acaba?

Devam ediyorum, birde Profesor Awkins var.

http://www.google.com/search?num=100&hl=en&as_qdr=all&q=+%22professor+awkins%22&btnG=

Bu adamla ilgili bir kaynak yok, hani isim benzerligi olsun o bile yok.

DEVAM;

Profesor Delenau

http://www.google.com/search?num=100&hl=en&as_qdr=all&q=+%22professor+delenau%22&btnG

Bu adamda hic yasamamis.

Profesor Thvevki'yide unutmayayim;

http://www.google.com/search?num=100&hl=en&as_qdr=all&q=+%22professor+delenau%22&btnG

Boyle biride yok. Ben geri kalanini okumuyorum.

Daha once klima bolumunde yazdigim gibi, ne kadar buyuk bir marka olsada ne kadar cok "profesor, amerika, arastirma, japonya, astim dernegi, birincilik odulu, sertifika" gibi etkileyici amacli laf gecsede, uretici, saticilarin sitelerine kiymetli bilgi kaynagi olarak bakmayin, dedikleri herseye inanmayin, ve hatta yalan bile soylediklerini hesaba katin.

Bence biraz daha guvebilir bir kaynaga ornek olarak daha once verdigim bir linki yine veriyorum.

http://www.cnn.com/2007/HEALTH/01/26/clean.air.health/index.html

Burada Dr. James Sublett diyorki.

"Remember to avoid products with "ion" or "ozone" in their names. James Sublett, M.D., a spokesman for the American College of Allergy, Asthma and Immunology, says none of the ion-generating purifiers he has tested circulate enough air to be effective -- and they all emit some ozone gas. "

Yani bu adam ion jeneratorlerini test etmis. Hic birini etkili bulmadigi gibi hepsininde ozon urettigini bulmus. Bunlardan uzak durun diyor.

Evet CNN soyledir boyledir ama direkt olarak hava temizleyici satma isinde degildir. Yinede guvenmeyip burada adi gecen "James Sublett" adindaki doktoru arastiriyorum.

http://www.google.com/search?as_q=&hl=en&num=100&btnG=Google+Search&as_epq=James+Sublett&as_oq=&as_eq=&lr=&as_ft

Adam hakkinda 810 link cikiyor ve bir cogunda bu adam alerji doktorudur diyor. Ben burada durup artik buna inaniyorum. Hadi bunada inanmasak iste o zaman sizin klima forumunda dediginiz gibi bir magaraya saklanip orada yasamak lazim.

Bana ders verir gibi yazdigim daha once soylendi. Boyle oldugunu bende gorup rahatsiz oluyorum. Bu sadece "bu iyidir bu kotudur" demek yerine neden boyle olduklarini dusundugumu adim adim yazmamdan kaynaklaniyor. Bu haliyle biraz derse benziyor. Bunun icin kusura bakmayin. Ama bende bir sey sordugum zaman bana sadece varilan sonucun soylenmesi yerine nasil o sonuca cikildiginin gosterilmesini bekliyorum. Sizin klima konusunda yazdiklarinizdan faydalaniyorum, tesekkur ediyorum.

Iyi aksamlar.

• Merhaba arkadaşlar,

Şu anda astım/alerji vb. bir rahatsızlığım olmamasına rağmen temiz havayı önemsediğim için bu sayfadaki yazılanları okudum.

Öncelikle söylemek istediğim pek de bilinmeyen bir şey var. Vücut zaten bu akar/kokar/alerjik materyalden etkilenmeyecek kadar güçlü ve kendini yenileyebilen bir şey. Bu benim görüşüm. Görüşümün böyle de kalmasını tercih ederim çünkü düşünceler ve inançların da bedenin savunma mekanizmalarını güçlendirmekte veya zayıflatmakta etkili olduğuna eminim. Bu aslında tıbbın/bilimin de mecburen kabul ettiği birşey. Şöyle ki, moralin kanser gibi rahatsızlıklarda ne kadar etkili olduğu, veya placebo/sahte ilaçların inanç sayesinde etkili olabildiği, veya bir otoritenin/doktorun sizin sağlınıza ilişkin söyleyeceklerinin (“sen yaşayacaksın” veya “şu kadar ömrün kaldı” gibi) üzerimizde ne kadar büyük bir etki yaptığı gözlemlenmiş bir durum. Bunların hepsi maddenin değil düşüncenin etki gücü. Hatta size ufak bir örnek vereyim kendimden. Şu son birkaç gündür elektrik süpürgesi konusu sonrası, bu hava temizleme konusuna daldım. İkisinde de bolca mite/akar/kokar/pis/kir/alerji lafları geçiyor. Ve ben bunları okudukça, anlamak için bu zararlı mikro yaratıkların prototipini zihnimde yaratmak/gerçekleştirmek zorunda kalıyorum. Ve sonuçta burnum huysuzlanmaya başladı, önümdeki masa kokmaya başladı, yüzeydeki materyal sanki havaya kurumuş tahta tozu yayıyormuş gibi geliyor. Neyse 3-5 kez birşeylerle sildim. Balmumu içeren bir ahşap koruma sıvısı dahil. Olmazsa çayla nemlendirilmiş bezle sileceğim. Bu çay olayını kötü şekilde hamur (veya yaş ağaç mı demeli) kokan bir dolap içinde denedim. Poşet çayları kullandıktan sonra bir kap içinde dolapta tuttum ve arasıra çay yaptıkça sıcak su ilave ettim falan, koku kalmadı.

Neyse demin gittim ve 2 bardak su içtim. Bunun sebebi ise son zamanlarda okuduğum bir kitap. Henüz bitirmedim ama içinde oldukça ilginç bir bilgi var. Kitabın adı “Su. Hasta değil susuzsunuz.” Kitabı yazan doktorun uzun seneler boyunca araştırdığına göre vücuttaki birçok hastalık olarak gördüğümüz şey lokal/bölgesel dehidrasyon/susuzluktan başka birşey değilmiş. Adam İranlı galiba, hatta bir ara hapise de atıyorlar bunu kuşku üzerine. Hapiste yüzlerce ülserli hastayı sadece onlara su vererek tedavi etmiş. Zaten verecek başka birşey de yokmuş. Aynı şekilde astım/alerji gibi daha onlarca rahatsızlığın bedendeki bölgesel su eksikliğinden kaynaklandığını söylüyor. Beden bu organlar için gerekli olan su olmayınca, o organa ilişkin hastalık belirtileri veriyormuş ve bizde bu belirtileri bedendeki kullanılabilir suyu daha da azaltan zehirli kimyasallarla (ilaçlarla) çözmeye çalışmaktaymışız. Mevcut tıp vücuttaki su eksikliğini sadece ağız kuruluğu ile ölçmekteymiş, ama kitaba göre iş bu noktaya vardığında zaten sistemin büyük kısmı susuzluk olayına girmiş durumda oluyormuş. Kitapta çok ayrıntılı olarak anlatıyor. Size ilginç bir bilgi örneğin, herkes idrarın renginin hafif sarı olması gerektiğini düşünür ya, adamın dediğine göre idrarın beyaz/renksiz olması gerekirmiş sarı olması bedende susuzluk belirtisiymiş. Ve dünyadaki herkeste genelde biraz sarı bu meret. Ama beyaz olduğu nadir zamanları da hatırlıyorum ben kendim için.

Şimdi şöyle de bir durum var. Bu doktor bütün araştırmalarını belgeliyor, yayınlarını yapıyor, binlerce iyileşme vakasını belgeliyor ama tabii kökleşmiş tıbbi kurumlar da bir o kadar buna karşı çıkıyorlar. Çünkü adam iddia ediyor ki şu anki sağlık harcamalarının %30’u ile şimdikinden çok daha sağlıklı bir dünya elde etmek mümkün. Vücut komple susuz kalıp hastalık ortaya çıkıp sonra bunu tedavi etmeye uğraşmak yerine basitçe “su için” diyor. Ve su içeren bira, gazoz, süt, ayran vb şeylerin su yerine geçmeyeceği bunların bir de kendisinin su ihtiyacı yaratacağını söylüyor (Bunları içmeyin demiyor, bunları “su yerine geçer” diye içmeyin diyor).

Şimdi dünyadaki sağlık masrafının %70’inin gereksiz olduğunu söylerseniz, bu işten para kazanan ilaç firmaları vs. ve gene bu ilaçları yazan ve sistemin bir parçası olan bir yığın doktor size karşı çıkacaktır. Bu karşı çıkanların hepsi saygın kurum ve kişiler olacaktır. Toplumda hepsi sizden daha etkili/kökleşmiş olacaklardır.

Vaktiyle bir yazı okumuştum. Adamın biri (doktordu bu da sanırım, adını unuttum) bir zamanlar bir cihaz icat ediyor. Cihazın yaptığı tek şey yüksek frekanslı titreşim üretmek. Ve bununla kanser dahil neredeyse bütün rahatsızlıklara şifa vermeye başlıyor. Düşünce çok basit. Eğer bir maddeye onun doğal frekansını verirseniz, o madde rezonansa girer ve parçalanır/dağılır. Köprülerde örneğin askerlere serbest yürüme emri verilir. Çünkü uygun adım yürürken askerlerin düzenli adımları yanlışlıkla köprünün doğal frekansıyla denk gelirse köprü zarar görebilir. Bu, köprüden geçen ağırlığın büyüklüğünden değil, titreşimlerin üstüste binmesinden. Örneğin salıncak sallamak gibi. Doğru noktada kuvvet uygularsanız salıncak giderek daha hızlı sallanır. Ama çok daha büyük kuvvet de uygulasanız, yanlış zamanlamayla uygularsanız salıncağı hızlandırmak yerine yavaşlatırsınız.

İşte bu doktor da her bir hastalık ve rahatsızlığın, herbir mikroorganizmanın kendine özgü bir doğal frekansı olduğunu keşfetmiş. Bu ‘hastalık doğal frekansları’ da sağlıklı bedene ilişkin frekanstan ayrı ve düşükmüş. Böylece yaptığı cihaz hangi rahatsızlık sözkonusu ise ona ilişkin doğal frekansı beden üzerine vermekten ibaretmiş. Böylece kötü mikroorganizmayı ve hastalıklı dokuyu kendi içinde çözüyor/parçalıyor.

Çok uzattım. Neyse. Sonra işte bu adamın başına gelmeyen kalmıyor. Laboratuvarının yakılması dahil. Şu anda tıp dünyasında adı/esamesi bile bilinmiyor (tam hatırlamıyorum ama bir 50-100 yıl geçmiş galiba üstünden), yöntem kayıplara karışmış, üstü örtülmüş vs. vs. Çünkü her meslek, sistemin ihtiyaçlarını karşılar ve siz bu ihtiyaçları ihtiyaç olmaktan çıkarırsanız o mesleği de gereksizleştirmiş olursunuz. Böylece aslında sistemler sadece gelişmeye doğru gitmez, kendi içinde kendi kendini engelleyici bir direnç de taşır. Matbaanın bize geç gelmesi gibi. (Karıncaların peyniri yuvaya taşırken aslında peyniri hepsinin kendi tarafına çekmesi gibi. Normalde 100 birim güçle yapılacak şeyi 1000 birim güçle yaparlar). Konu ne olursa olsun.

Şimdi arkadaşlar buradan nereye varmak istiyorum. Yetkin kurum ve kuruluşlar herzaman sizin en büyük faydanızı düşünüyor olmayabilirler. Örneğin, EPA veya saygın bir kurumun/doktorların “iyonlaştırıcılar/ozonlayıcılar işe yaramaz” diyor olmasının arkasında şöyle farklı bir neden de yatıyor olabilir; Bu hava temizleyicilerinden aldığınızda, eğer ki bu iyon/ozonla havayı temizleyebiliyorlarsa, bunu bir kere almışsınızdır, firma bunu size tekrar satamaz. Ama Hepa filtreleri tekrar tekrar satar. Yani bu sektör doğal olarak bu filtreleri size satmayı tercih edecektir, sadece tek kez satabileceği bir makina yerine. Ve bunun için hangi kurum ve kişileri kendi yanına çekmesi gerekiyorsa onları ikna yollarını da arayacaktır.

Bu anlatımımla, “bu böyledir” demek istemiyorum. Çünkü bunu bilmiyorum. Ama bu olasılığı aklınızda bulundurun derim.

Aslında EPA’nın çok sağlam gözüken bir açıklaması var; “İyon/ozon zararlı mikroorganizmayı yokedebilir, ama bunu yapmak için insan sağlığının gerektirdiği limitin 10 kat üstüne çıkmalı.”

Kendi içinde çok sağlam ‘gözüken’ bir açıklama. Ancak eğer üstünde biraz düşünmeye başlarsanız şöyle sonuçlar ortaya çıkıyor.
    Şimdi ben bu hava temizleyen cihazı bir küp kutu olarak düşüneceğim. Bu küp kutunun içinde iyon/ozon neyse üretiliyor ve etkili olduğu noktanın da o kutunun içi olması yeterli. Neden yeterli çünkü odadaki tüm hava bu küp kutunun içinden geçecek zaten. Nasıl ki odanın bütün duvarlarını hepa filtre ile kaplamıyorsak, iyon/ozonun da odanın heryerinde mikroorganizma yokeden oranda (yani insan sağlığını tehdit eden oranda) üretilmesi gerekmiyor. Küp kutu içerisinde yeterli oranda olsun yeter.

Ve biz de bu kutunun içinde oturmuyoruz. Dışarıdayız. Peki ne kadar dışarıdayız ve kutu içindeki iyon/ozon yoğunluğu ile çevresindeki ne kadar farklıdır? Şimdi bu soruya bakalım.

Kutuyu ortaya koyup bu kutunun etrafını aynı hacimde fakat boş kutularla doldurduğumu düşünün. Eğer çapraz köşelerde dahil kutunun her tarafını sararsanız ortaya 3*3*3’lük bir hacim çıkar. Bu ne demek? Sizin cihazınız olan kutunun boyutu kadar uzaklıkta bu iyon/ozon yoğunluğu kutunun içindekinin 27’de birine (3*3*3=27) düşmüş oluyor. Eğer bu 3*3*3 hacmin etrafını gene aynı kutularla sararsanız (tabii ki kutuyla sarmanız gerekmiyor birşeyi ben sadece gözde canlandırabilmek için bu şekilde söylüyorum) 5*5*5 bir hacim çıkar ki; bu da kutunuzdan 2 kenar boyutu uzaklıkta bu iyon/ozon yoğunluğu kutu içindekinin 125’te birine (5*5*5=125) düşmüş olması anlamına geliyor. Ki bu mesafe bence minimum olması açısında makul gözüküyor. Kimse makinayı kucağına alıp oturmuyordur herhalde.

Böylece oda içinde insan için izin verilen limitin 100 katına kutu içinde ulaşmak mümkün. Ki sanırım 10 katı bu mikroorganizmalarda etkili olmak için yeterliymiş. O halde bir sorun yok gözüküyor. Tek sorun; bu cihazın ortamdaki iyon/ozon’u ölçen mekanizmasının iyi olması ve bu değerleri sürekli gözleyerek gereken yoğunlukta iyon/ozon üretmesi.

Tabii bir de şu var; siz kutu içinde 10-20-50 kat bir yoğunlukta ozon üretince, bu ozonun ne kadarı mikroorganizmaları etkisiz hale getirmek için harcanıyor ve ne kadarı kutu dışına çıkıyor. Kutudaki iyon/ozon yoğunluğu fazla olduğu için, bunun az olduğu oda ortamına sürekli bir akış olacaktır. Bu durumda odadaki iyon/ozon oranı artar. İşte bunun limitleri geçmemesi için kutu içindeki yoğunluğun, mikroorganizmalar için harcanan ve dışarıya salıverilen oran da göz önüne alınarak iyi ayarlanması ve test edilmesi gerekiyor. Bu zor bir iş ama imkansız değil kanımca, bu hava temizleme cihazlarını üreten ciddi üreticiler için. (Aslında bir klima bana daha verimli gözüküyor ya neyse. Ben olsam o hava temizleme cihazlarına o kadar para vereceğime bu işleri yapabilen bir klimayı daha tercih edilir bulurum gibime geliyor. Bizde bir odada sharp’ın yukarıda bahsedilen modeli var (negatif ve/veya pozitif iyon verebilen plasmacluster mı neydi) ve verdiği hava epey güzel, dağ havası gibi bir şey))

Şimdi bu noktaya kadar yazdım ama amacım “bu kesin böyledir” demek değil. Sadece farklı bakış açıları sunmak üzere aklıma gelenleri yazdım. İyon/ozon zararlı olabilir ve bunu tavsiye etmek de bir sorumluluk olabilir. Ama bunun tersi de olası. Eğer iyon/ozon’u dikkatli kullanmak yoluyla elde edilebilecek ekstra bir fayda varsa “bunu tavsiye etmem” demek de kendi içinde bir sorumluluk. Tabii ki ‘zarar verme riski’, ‘faydayı azaltma riski’nden daha büyük bir sorumluluk, bunu kabul ederim. Dediğim gibi ben sadece farklı bakış açıları sunmaya çalıştım. Düzeltme ve eksiklerini gidermek isteyen arkadaşlara açığım, teşekkürler...

• normal temizlikten daha hijyenik ve daha güvenli bence. bende yeni aldım. benim kullandığım buharlı temizleyicinin adı H2O Buharlı Temizleyici. vileda ile yaptığım temizlikten çok daha iyi temizlediğini söyleyebilirim. özellikle evde bebeğiniz varsa çok sağlıklı bir ürün. mikrofiber bezi sayesinde tozu, kiri bir yerden alıp başka bir yere bırakmıyor, kir tamamen mikrofiber beze yapışıyor ve oraya sabitleniyor. ben çok memnunum. öneririm.

• Merhaba cengizumur,

Gerçekten çok değerli bir paylaşım yapmışsın. Bu başlıkta yazılanları baştan sonra inceledim.

İzin verisen diğer Hepaonline cihazları ile ilgili fikirlerini soracağım. bap1300'ü incelemişsin. Fiyat dışında ki görüşlerin olumluydu. bap825 ve bap1500 içinde fikirlerini alabilir miyim? Bunların fiyatları daha uygun gözüküyor (gerçi anladığım kadarıyla bunlar bile pahalı). Benim gördüğüm farklar:

- Bunların Hepa filtreleri %99,97 değil %99. Pratikte çok fark ediyor mu?

- bap825 ve bap1300'de Microban Anti Bakteriyel Hepa Filtre var. bap1500'te ise Permatech Temizlenebilir Hepa Filtre var. Temizlenebilir filtre gerçekten yıllarca kullanılabilir mi? Bunlar Bakteri ve küfü yıllarca filtreleyebilir mi? Hangisi kandırmaca: Yeni filtre satmaya çalışan ticari yaklaşım mı? Yoksa yıllarca kullan diyen pratikte geçersiz söylem mi?

- Birde bu iki modelde kapatılabilen ionizer var. Normal kullanımda iyonizer'ı kapatırım zaten. Ama ben bunu çok küf olan banyomda açsam, kapıyı kapatsam, saatler sonra orayı ve evi bir saat havalandırsam akıllıcı bir iş yapmış olur muyum? Çünkü benim en büyük alerjim küfe karşı ve maalesef kışın banyo tavanı nem oluyor. Boyatınca boya nemden 15 günde dökülüyor :(

Birde filtre fiyatları sence nasıl?

Toplu halde linkler:
    http://www.hepaonline.com/antibakteriyel_hava_temizleme_cihazi_3.php (bap1300)
    http://www.hepaonline.com/antibakteriyel_hava_temizleme_cihazi_4.php (bap825)
    http://www.hepaonline.com/antibakteriyel_hava_temizleme_cihazi_5.php (bap1500)
    http://www.hepaonline.com/yedek_filtreler.php (filtre fiyatları)

Şimdiden çok teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi buyukbang -- 31 Ekim 2007; 17:56:48 >

• quote:

Orjinalden alıntı: exen

Merhaba cengizumur,

Gerçekten çok değerli bir paylaşım yapmışsın. Bu başlıkta yazılanları baştan sonra inceledim.

İzin verisen diğer Hepaonline cihazları ile ilgili fikirlerini soracağım. bap1300'ü incelemişsin. Fiyat dışında ki görüşlerin olumluydu. bap825 ve bap1500 içinde fikirlerini alabilir miyim? Bunların fiyatları daha uygun gözüküyor (gerçi anladığım kadarıyla bunlar bile pahalı). Benim gördüğüm farklar:

- bap825 ve bap1300'de Microban Anti Bakteriyel Hepa Filtre var. bap1500'te ise Permatech Temizlenebilir Hepa Filtre var. Temizlenebilir filtre gerçekten yıllarca kullanılabilir mi? Bunlar Bakteri ve küfü yıllarca filtreleyebilir mi? Hangisi kandırmaca: Yeni filtre satmaya çalışan ticari yaklaşım mı? Yoksa yıllarca kullan diyen pratikte geçersiz söylem mi?

- Birde bu iki modelde kapatılabilen ionizer var. Normal kullanımda iyonizer'ı kapatırım zaten. Ama ben bunu çok küf olan banyomda açsam, kapıyı kapatsam, saatler sonra orayı ve evi bir saat havalandırsam akıllıcı bir iş yapmış olur muyum? Çünkü benim en büyük alerjim küfe karşı ve maalesef kışın banyo tavanı nem oluyor. Boyatınca boya nemden 15 günde dökülüyor :(

Toplu halde linkler:

exen,

su an vaktim yok yarin veya oburgun yazacagim.

• OK,

Beklemedeyim...

quote:

Orjinalden alıntı: cengizumur

exen,

su an vaktim yok yarin veya oburgun yazacagim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: exen

Merhaba cengizumur,

Toplu halde linkler:

bap825 ve bap1500, ikisi icinde soyleyebilecegim ortak ozellikler sunlar. Ikiside cok pahali ve ikisininde filtreleri bu fiyattaki bir cihaz icin kucuk. Filtre alani ne kadar buyukse temizleme kapasitesi o kadar artar ve genel olarak aletin sesi azalir.

Filtre yuzeyini uzerinde bakteri yasamasini onleyen/zorlastiran maddelerle kapliyor veya filtreyi bu ozellikli malzemelerden imal ediyorlar. Microban boyle birsey olmali. Bunu bir cok farkli markada gorebilirsiniz. Ne kadar ise yararlar ne kadar dayaniklidirlar bilmiyorum.

Permatech temizlenebilir filtreye gelince bunun hakkindada cok bilgi bulamadim, daha cok aransa belki bulunur. Ben zaten her turlu hepa filtrenin aradabir silkelenip, elektrik supurgesiyle supurulup temizlenmesini tavsiye ediyorum. Amerikada bir firmanin boyle temizlenebilir filtreleri var. Malzemesi cam elyafi yani diger sentetik veya kagit hepa filtrelerden farkli. Boyle olunca Cam elyafi sekil ve formunu tekrar tekrar yapilacak temizleme ve yikamalarda sentetik ve kagit filtrelere gore daha iyi koruyor. Permatechte malzeme ne acaba ? Hepa filtreler suzgeckleme disinda statik elektriksel atraksiyon (adsorbtion) yoluylada bir kisim tozu tutar. bu temizleme islemleri kaybolan elektriksel yukleri ne derece eski haline getiriyor onuda bilmiyorum. Ben yinede boyle temizlenmeye daha yatkin filtrelere taraftarim.

Filtre fiyatlari fena degil.

Filtrelerin %99,97 değil %99 olmasi bence cok fark yaratmaz ve bence bu bir yazim hatasidir, %99,97 son derece standard halde artik.

Ionizer konusunda kullanim bence yazdiginiz sekilde yani siz ortamda yokken ionizeri calistirmak seklinde olmali banyoda bu sekilde kullanabilirsiniz. Kuf konusunda en onemli cozum kufun olusmasini onlemek, olusan kufu filtremek degil. Banyo yaptiktan sonra olusan nemi atmak icin banyo perdesini veya dusakabin kapisini ve banyonun kapisini, penceresini acin, banyodaki kaloriferde isitsin, birde banyoya hava cikisini saglayan bir fan koyabilirseniz iyi olur. Nem normale ulastiktan kapi ve pencereyi kapatip ionizeri calistirabilirsiniz.

Size ve herkese su cihazi incelemenizi tavsiye ederim.
    http://www.sinbo.com.tr/urun.asp?MenuId=18&TypeId=7&SCatId=52&ProdId=275

Bu sinbonun hava temizleyicisi sap-5503 Piyasada gordugum boyuna gore fiyati en ucuz cihaz bu. Migrosta 150 milyon. Her sinbo gibi buda ucuz ve plastik gorunuyor. ayrica sonra filtresi bulunurmu bilmem ama kendisi zaten bir filtre fiyatina hic olmadi filtre biter ve bulunmazsa komple atarsiniz veya sanayiden kendinize antibakteriyelli vesaireli yeni filtreler yaptirirsiniz.. Evde baska filtreler olmasa ben bir tane alirdim. Ayrica kapatilabilen iyonizeride var.

Daha once yazdigim gibi bu filtreler ne kadar iyi olursa olsun bunlar cozumun sadece bir kismi. bunlara ozel hastaliklar disinda cok yatirim yapip cok sey beklemeyin.

• Sevgili cengizumur,

Önerdiğin cihaz gerçekten çok uygun fiyatlı ve aynı işi görüyor gibi gözüküyor. Şu aralar öksürüğe meyilim arttı, başlarsa durmaz bu meret. Hemen bir cihaz almam gerekli. Buna yapılacak yatırım fazla olmadığı için almayı düşünüyorum.

Yorumlarını yazdığın için eline sağlık...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi buyukbang -- 2 Kasım 2007; 0:30:30 >
  • sayın exen hava temizleme cihazlarının kullanılabilir olabilmesi için sorgulanması gereken kriterlerden birisininde 1 saat içerisinde ortamdaki hava değişim sayısının mimumum 3-4 sefer olması gerektiğinden bahsediliyor. bu kriterede dikkat edilmesi gerekir diye düşünüyorum. sayın cengizumurun bilgilerinden istifade ediyoruz ve kendisine teşekkür ederiz. bu konu hakkında tavsiye ettiği cihazın bu özelliğini bulamadım. bilgi verebilirse memnun olurum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: abrekahmet

sayın exen hava temizleme cihazlarının kullanılabilir olabilmesi için sorgulanması gereken kriterlerden birisininde 1 saat içerisinde ortamdaki hava değişim sayısının mimumum 3-4 sefer olması gerektiğinden bahsediliyor. bu kriterede dikkat edilmesi gerekir diye düşünüyorum. sayın cengizumurun bilgilerinden istifade ediyoruz ve kendisine teşekkür ederiz. bu konu hakkında tavsiye ettiği cihazın bu özelliğini bulamadım. bilgi verebilirse memnun olurum.

Bu cihazin debisi nedir bilmiyorum. Yaktigi watt degerinden fanin debisi yaklasik olarak anlasilabilir. Bir elektrikcide benzer bir gucte fan bulun kutunun uzerinden saatteki debiyi okuyun, sonra bunu kendi oda hacminizle oranlayin saatte kac degisim olacagini bulun yanlis hatirlamiyorsam CADR standardi saatte 6 hava degisimi istiyor.

Debinin yuksek olmasi iyidir ama debi yukseldikce filtrenin verimliligi yani gecen hava hacmi basina tutabildigi kir miktari azalir, buda bir baska olay hepsini dengelemek lazim.

Bence cihazlari bir saatte gecirdigi hava miktarina gore degil filtrelerinin yuzey buyuklugune gore, yani koruk filtre acildiginda kapladigi alana gore karsilastirmak daha dogru. filtre yuzeyi ne kadar buyukse o kadar uzun omurlu olacak ve o kadar cok kir tutacaktir.

• sayın cengiz umur sinbo hava temizleme cihazını aldım. ilk olumsuz izlenimim fanının biraz ses yapması. digital ekranı ve düğmeleri oldukça iyi şu an çalışıyor ve izlenimlerimi zamanla aktaracağım.
  • quote:

sayın cengiz umur sinbo hava temizleme cihazını aldım. ilk olumsuz izlenimim fanının biraz ses yapması. digital ekranı ve düğmeleri oldukça iyi şu an çalışıyor ve izlenimlerimi zamanla aktaracağım.

Arkadaşım bende alacagım bu cihazdan,acaba ses kaç desibel yazıyormu,yani 25-30 desibelden fazlamı,izlenimlerinizi büyük merakla bekliyoruz,ve yedek parçası birde filtreleri bulunabiliyormu,filtreler kaç saatte degişmesi yada temizlenmesi gerekiyor,filtrelerin fiyatı hakkında araştırma yaptınızmı.

iyi akşamlar.
  • ayrıca daha önceki yazılarınızdan belirtmiş olduğunuz gibi negatif iyon tuşu var. yani sizinde yaptığınız açıklamalar doğrultusunda bu tuşu yalnızca evde kimsenin olmadığı zamanlarda akar, küf mantarı vb. gözle görülmeyen alerjenlerin ortadan kaldırılması için kullanmak gerekecek. bu cihazın zamanlayıcısıda var. tuşların hatalarla açılıp kapatılmasını engellemek için ayrıca engelleyici bir tuş daha eklenmiş.
  • Arkadaşım bende alacagım bu cihazdan,acaba ses kaç desibel yazıyormu,yani 25-30 desibelden fazlamı,izlenimlerinizi büyük merakla bekliyoruz,ve yedek parçası birde filtreleri bulunabiliyormu,filtreler kaç saatte degişmesi yada temizlenmesi gerekiyor,filtrelerin fiyatı hakkında araştırma yaptınızmı.

cihazın kaç desibellik olduğuyla ilgili bilgiye ulaşamadım ama 38w olduğu teknik özelliklerinde yazılı sayın mutklima 3 filtre kullanılmış hepa filtresi var 6 ayda bir değiştirilir deniliyor. tabi bu ortamın atmosferine göre değişir denilmiş
    Teknik Özellikler :

Üçlü filtreleme sistemi
    Büyük partikülleri süzen dış filtre
    % 99.97 filtrasyon sağlayan HEPA filtre
    Kötü kokuları bertaraf eden aktif karbon filtre
    Filtreleri söküp takabilme olanağı
    İyonizer fonksiyonu ile ortama negatif iyon verebilme
    Uzaktan kumanda
    Tuş kilitleme özelliği ile güvenli kullanım
    Işıklı kontrol paneli
    3 kademeli çalışma hızı
    Zamanlayıcı fonksiyonu (2 saat)
    Ayar hafıza fonksiyonu
    23 m2 ‘lik ortamda etkili
    40x17x50cm boyutlar
    4,5kg ağırlık
    1,75m kablo uzunluğu
    AC 230 V / 50 Hz / 38 W

• arkadaşlar alerjik sorunla ilgili bizlerin yada ailemizden olanların problemleri ile ilgili gerekli olan cihazları bir an önce tamamlamak hepimiz için önemli. sürekli ilaçlarla tedavi etmekte olduğum 12 yaşındaki alerjik astımlı oğlumun astımını kontrol altına alabildiysemde alerjik rinitle ilgili rahatsızlığı artarak devam etmişti. artık ilaçlara cevap vermez oldu maalesef. bir süredir yaptığım araştırmalar sonucunda ise çevresel düzenlemelerin ilaçlardan daha etkili olduğunu müşahade ettim...
    örn. bir süre önce halıları ve diğer peluş vb. oyuncakları odasından uzaklaştırdım. evde bulunan benzeri eşyaları dettol isimli anti alerjen ve hijyen le ilgili alanlarda kullanılan sıvı ilaçla temizlemeye başladık ve sonuç almaya başladık bu bizim için çok sevindirici oldu. şimdi bu konuda eksikliğimizi tamamlamak için hızla gerekli aletleri almak zorunda hissediyorum kendimi. onun için simbo hava temizleme cihazından hariç bugün king sulu elektrikli süpürgede aldım. bu süpürge sulu olduğu gibi aynı zamanda hepa filtre özelliğine de sahip. bu benim için sürpriz oldu. çünkü sitede incelediğimde bu özelliğini görememiştim. şimdi ise geriye anti alerjen yastık, yatak ve yorgan kılıflarını ve nemle ilgili istediğim kriterlere sahip cihazları bularak almak kalıyor.

• Sayın abrekahmet ,

bilgiler için sağolun,

acaba şunu sorayım cihazı sesi hakkında desibel yazmıyor dediginiz için,9000 btu klima kadarsa eger sesi önemli degildir,evinizde yada çevrenizde kullanılan klimalarla karşılaştırabilirsiniz,yada ben bizzat migrosa gidip bakayım orada müsade ederlerse çalıştırayım.

tekrar sağolun.
  • quote:

Orjinalden alıntı: mutklima

Arkadaşım bende alacagım bu cihazdan,acaba ses kaç desibel yazıyormu,yani 25-30 desibelden fazlamı,izlenimlerinizi büyük merakla bekliyoruz,ve yedek parçası birde filtreleri bulunabiliyormu,filtreler kaç saatte degişmesi yada temizlenmesi gerekiyor,filtrelerin fiyatı hakkında araştırma yaptınızmı.

iyi akşamlar.

sayın mutkima sormuş olduğunuz sorunun cevabını kullanım klavuzundan buldum:
    ses şiddeti: hızlı :48 standart:34 yavaş:20 dsb
    hepa filtresi ayda bir temizlenerek 6 ayda değiştirileceği,
    karbon filtresinin 6 ayda bir veya havadaki kokuyu yok etme süresi uzadığında değiştirilmesi gerektiği,
    bilgisi verilmektedir.
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: mutklima

iyi akşamlar.

sayın mutkima sormuş olduğunuz sorunun cevabını kullanım klavuzundan buldum:
    ses şiddeti: hızlı :48 standart:34 yavaş:20 dsb
    hepa filtresi ayda bir temizlenerek 6 ayda değiştirileceği,
    karbon filtresinin 6 ayda bir veya havadaki kokuyu yok etme süresi uzadığında değiştirilmesi gerektiği,
    bilgisi verilmektedir.

Sağolun,evet dediginiz gibi hızlıda ses baya fazla imiş gece uyurken baya rahatsız eder ama artık gece yavaşa alırız,odada yokkende hem iyonu açarız hemde hızlıya alırız.

İyi geceler.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.