Şimdi Ara

Hava temizleme cihazları (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.988
Cevap
146
Favori
566.923
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • SELAM ARKADAŞLAR BANA HAVA TEMİZLEME VE NEMLENDİRME CİHAZI LAZIM.BAKABİLDİĞİM KADARI İLE , UYDU İYONİZERLİ ULTRASONİK HAVA TEMİZLEME VE NEMLENDİRME CİHAZI FENA DEĞİL.FİATI DA İYİ GİBİ BU ÜRÜN HAKKINDA BİLGİSİ OLANLAR ÖZELLİKLE CENGİZ BEY ,YARDIMCI OLUR BİLGİLERİNİZİ PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİM.ŞİMDİDEN HERKESE TEŞEKKÜRLER
  • Kıymetli arkadaşlarım evin içine temiz hava alabilmek istiyorsanız çevrenizdeki havanın temiz olması lazım...İçerideki kapalı ortamda havayı temizlediniz...Peki dışarıdan temiz hava takviyesi olmazsa içerdeki oksijen devamlı azalacak.....Dış havalandırma kesin şart...İçerideki havayı 2 saat odada temizleyip dolaştırdınız....iSonrası ?....ÇOCUKLARINIZN VE KENDİNİZİN GELECEGİNİ DÜŞÜNÜYORSANIZ...GÜCÜNÜZ YETTİGİ KADAR AGAÇ DİKİN....benim diktigim 2 agaçtan ne olacak demeyin....Evinizin bahçesine yada apartmanın önüne, sagına soluna arkasına, yanındaki boş yamaca....Bir iki agaç dikip sulayınız...Büyüsün....Bu işlemi 1000 kişi uygulasa 2000 agaç eder....5000 kişi uygulasa 10000 agaç eder.. Tv lerde seyrettiimiz ..Göstermelik agaç dikme showları yerine hepimiz fırsat buldukça bir kaç agaç dikelim...Yetiştirelim...En tabii ve en güzel hava filtresi...Oksijen kaynagı.....Agaç.....Saygılarımla...UZUN VADELİ AMA KESİN ÇÖZÜM.....ÇOCUKLARIMIZ VE GELECEGİMİZ İÇİN.....

• bunu sipariş ettim.beklıyorum.ama ıyonizer kalıtesi nedır bılmıyorum? gunde 1-2 saat açsam yeter sanırım.saglıgımızı iyon etmez umarım.

UYDU İYONİZERLİ ULTRASONİK HAVA TEMİZLEME VE NEMLENDİRME CİHAZI
    KDV Dahil 61 ve bedava kargo pratikev denen yerden verdim siparişi.

# UyDu İYONİZERLİ ULTRASONİK HAVA NEMLENDİRME VE TEMİZLEME CİHAZI
    # Soluduğunuz havayı hem nemlendirir, hem temizler.
    # Kış aylarında kaloriferli ortamlarda, yaz aylarında ise klimalı ortamlarda soluduğumuz havanın aşırı kuru olması bizleri özellikle bebek ve küçük çocukları enfeksiyonlara açık tutar,gözlerde yanma ve dudaklarda çatlamaya neden olur,burun/boğaz bölgemizi kurutur.Havanın aşırı kuru olması toz oluşumunu da hızlandırır bu da alerjisi olanları daha fazla etkiler.
    # UyDu İYONİZERLİ ULTRASONİK HAVA NEMLENDİRME VE TEMİZLEME CİHAZI
    # Bu problemlerinize her türlü mekanda(ev,işyeri,bebek ve çocuk odası,yatak odası vb. gibi)mükemmel çözüm sunar.
    # Soluduğunuz havayı hem temizler,hem nemlendirir.
    # Solunum yolu rahatsızlıklarını,nezle ve öksürüğü engellemede yardımcı olur.
    # Statik elektriği giderir,sabah dinlenmiş kalkmanızı sağlar.
    # Solunum yolu enfeksiyonlarından korur.
    # Üstün soğuk buhar teknolojisi
    # Negatif iyon üretme özelliği
    # Buhar çıkış seviyesi kontrolü
    # Su seviyesinde azalma olduğunda kırmızı uyarı ışığı
    # Yetersiz su seviyesinde otomatik kapanma
    # Ultra sessiz çalışma
    # Kullanım ve temizlik kolaylığı
    # 12 saate kadar kullanım
    # Su hazne kapasitesi ~5 litre
    # Buharlaştırma kapasitesi 380ml/saat
    # 2 yıl garanti/CE
    # EEC 89/336-73/2-93/68 direktiflerine uygun
    # 220V/50Hz/35W

• ürünü aldım elime geldi.gayet sessiz.soguk buharıda iyi. ama iyonizeri nasıl anlayamadım.en ucuz hızlı - al.comda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BurakLEE -- 3 Ocak 2008; 20:09:57 >
  • Kizimin kis aylarinda baslayan bir burun kurulugu olur hep . Ben de hava nemlendirici-hava temizleyici cihazlar arasinda gittim geldim bu soruna bir cozum bulabilmek icin.Ta ki burayi bulana kadar.Tum yazilanlari zevkle okudum.Sn.Cengizumur ve katkida bulunan tum diger arkadaslara tesekkur ederim.Gercekten cok iyi bir is cikarmissiniz burda..
    Ben Swiss O Air cihazinda karar kildim ama sanirim bu cihaz Turkiye'de yok.Bunu almak icin mutlaka yurtdisina mi cikmamiz gerekiyor?Baska bir yolu var mi gumruk de falan sorun yasamadan?Yardimci olmanizi bekliyorum.Tesekkurler..
  • slm arkadaslar...bu konuda pek fazla bilgim yok tecrubelerinize dayanarak soruyorum butcem en fazla 175 ytl 40 m2 alanin ozellikle sigara dumanini temizlemek icin lazim...onerileriniz nelerdir ?..simdiden tesekkur ederim..iyi forumlar
  • arkadaşlar slm bende KOAH hastası olan babam için cihaz arıyorum bu siteyi görene kadar bi fikrim vardı şimdi kafam biraz karıştı. cengizumur beyin yazılarınıda okudum sizlerden ve cengizumur beyden ricam aşağıdaki sitedeki cihaza bakıp bana fikri söylemeniz.

http://www.zibro-kamin.com/Turkey/tr_Contentpages/tr_Purifier.htm
  • evet sonunda bizede bulastı anneme dr.alerjık - bronşit ve cocuğada alerjık dedi ve ortamın tozdan cıcekten arındırın dedi ve tabi ılaclar bu sehır ortamın mahvedıyo adamı.

bende tam sipriş verecekken bu sayfayı google dan buldum guzel bilgiler var ama tam tabi konuya vakıf olmadığımız içinde yinede sormak lazım..

şu modelı cocugun odasına almak istiyorum sizce nasıl..ilk basta kendımde denıyecem cunku sabah kalkınca bende de agızda kuruluk oluyo..

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?Categoryid=158411&Productid=evuyduiyonizer

bide

cengiz bey devamlı HEPA filtre diyo bu süpürge ondan iş yaparmı acaba ..

http://www.hepsiburada.com/productDetails.aspx?CategoryId=17857&productId=evphfc9160

• sayın cengizumur,

Bir klima almak üzereyim, özelliklerine bakınca kağıt üzerinde güzel özellikler sunuyorlar hava temizleme ile ilgili,
    ama ionizer ile ilgili yazdıklarınızdan sonra ciddi şüpheye düştüm.

Rica etsem, aşağıdaki linklere bakarsanız, anlatılan özellikler teknik/bilimsel olarak size mantıklı geliyor mu?
    Bu özellikler tercih sebebi olur mu?
    Teşekkürler.

http://www.alarko-carrier.com.tr/Urun/UrunSunumlari/ToshibaDaiseikai_PlazmaHavaTemizleme.htm
    http://www.alarko-carrier.com.tr/Urun/UrunSunumlari/ToshibaDaiseikai_IyonUretici.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi apemen -- 20 Ocak 2008; 13:37:04 >

• http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?Categoryid=158411&Productid=evuyduiyonizer

aldım ve gayet güzel iş yapıyo fazla para vermenıze gerek yok
  • Merhaba,
    Benim astım yada alerjik bir problemim yok fakat evimin alt katınından gelen çok kötü bir koku var ve migrenimi tetikliyor.
    Kombi giderleri kontrol edildi.
    Maalesef ülkemizde işini doğru yapan usta olmadığı için her gelen farklı bir neden söylüyor ve yeni bir tadilat yapıyor
    Kısa süre sonra sorun tekrar ediyor.
    Ben nem için nem alma cihazı kullanıyorum yazın kışınsa kalorifer yandığı için problem olmuyor.
    Ama şu an bu kokudan nasıl kurtulacağımı bilemiyorum
    Çünkü kaynağı tespit edilemedi.Bodrum kat ve tek havalandırması var ama pencerenin önünde loğar var .
    ben logar izolasyonunu yaptırdım fakat çamaşır ve kurutma makinalerının ve yer giderlerinin bağlantılarından lağım benzeri bir koku geliyor
    Anladığım kadarıyla hava temizleme cihazları benim için doğru cihazlar değil.
    Ne önerirsiniz.

tşk
  • Panasonic bir ara guzel bir klima uretmişti. bunda 2. bir hortum vardı ve buradan dışarıdaki havayı alıyor, temizleyerek içeriye veriliyordu. Yani tüm klimalar içerideki havayı devridaim ederken bu dışarıdaki havayı filtreleyerek veriyordu. Burada nasıl bir filtre kullanıldığını hatırlamıyorum . Aşırı pahalı olduğu için talep olmadı sanırım. En azından Türkiye'ye bu modeller artık gelmiyor. Ben Panasoniğin sadece ısıtma,soğtma yapan başka hiç bir özelliği olmayan klimasını dahi 4-5 klima fiyatına alabildim. Bahsettiğim modele alacak ekonomik imkanım yok. durumu iyi olanlar araştırabilirler.
    quote:

Orjinalden alıntı: cengizumur

Cebor,

Su anda piyasadaki klima cesitlerini benden iyi bilenler var. Forumun klima tavsiyesi basliklari altinda sorarsaniz yardimci olurlar.

HEPA filtreler merkezi klima sistemlerine yerlestirilebiliyor, hatta muhakkak yerlestirilmeli, split klimalarda ise olmamasi daha muhtemel.

Split klimalarin ic unitesinin hava girisine yerlestirilmek uzere satilan 3M marka Filtrette denen kagit benzeri filtreler var bunlar kesilerek her klimaya takilabilir. Ben soracaklar icin pesinen soyliyeyim, bunu istanbul bauhausta gordum baska nerede var bilmiyorum. Ayrica mutfak aspiratorleri icin bir kac kurusa satilan kagit filtreler var bunlarda hic olmazsa kaba tozu filtrelemek icin klimanin ic ve hatta dis unitesinde kullanilabilir.

Ferit Demirci,

Cevabiniz icin tesekkurler. Bendeki elektrostatik filtre sokulup sabunlu suyla yikanabiliyordu. Sokebilirseniz temizlik daha kolay olur.

Hepa filtredeki doluluk isigi buyuk ihtimalle aletin resetten sonra kac saat calistigini sayip diyelim 3000 saat sonra yanan bir isik. Bu ortalama sartlarda bu HEPA filtre 3000 saatte dolar seklinde bir tahmine gore calisan bir sistem. 3000 saatten oncede filtre dolabilir veya ortam temizdir isik yansada filtre daha degistirilmeden kullanilabilir. Bu durumda filtre degistir isigi yerine filtrenin rengini gozle takip etmek daha dogru.

York taki sistemin HEPA filtrenin giris ve cikis basinclarini olcerek aradaki farktan filtre dolulugunu olcen manometreli sistem oldugunu sanmiyorum. Eger manometreli sistem varsa kirmizi led isiga kesinlikle guvenebilirsiniz. Cok iyi ve kesin bir doluluk olcum yoludur.

Sizde hangi sistem oldugunu anlamanin en basit yolu yukarida bahsettigim filtre reset dugmesinin varligidir. Eger bu dugme varsa kirmizi isik sadece bir zaman sayiciya bagli demektir ve reset zamani resetliyordur.

• Ben de sizin bahsettiğiniz sinbo 5503 hava temizleme cihazını almayı düşünüyordum. Benim ve ailemin astım gibi hastalığımız yok fakat PVC pencerelerde yalıtım kaliteli olduğu için içerideki havanın sağlıklı olmadığı knaatindeyim. Aslında kaliteli ahşap pencereleri tercih etmek gerekir.
    Bu ürünün 5505 gibi bir üst modeli var. Farkları:
    -365 nm dalga boyunda UV ile süper sterilize gücü
    -0.3 mikrona kadarki tüm toz ve polen gibi alerjenlerin % 99,97'sini bünyesine hapseden HEPA filtre (Filtre fiyatını servisinden soracağım, servisleri yaygın).
    -Sigara dumanı, kimyasal gaz ve diğer kokuları emebilen aktif karbok filtre.
    -Ortamda uçuşan bakterilerin % 99,97'sini öldüren düşük katalizör filtre.
    -15,8 metrekare ortam temizlik kapasitesi (5503 modeli 23 metrekarede etkili).
    -Hava akım kapasitesi 90 CFM (2,55 metreküm/dk.
    -Boyutları hemen hemen aynı.
    -45 W (5503 modeli 38 W)
    aldığım taktirde iyonizer fonksiyonunu kullanmamam gerektiğini öğrendim.
    Bu durumda iki ürünü kıyaslmanızı istirham ediyoum.
    Bu foruma girmeden önce, oğlumla 3 gün araştırma yaptık ve Sinbo'nun bu SAP-5501, 5502, 5503 ve 5505 modellerinden birini almaya karar vermiştik.
    Fakat sizin verdiğiniz bilgilerden haberimiz yoktu. Pahalı ama zararlı modelleri sizden öğrendik.
    Yalnız çocuğu ağır astım hastası olan bir arkadaşım var.
    Vereceğiniz cevaba göre o arkadaşa da tavsiye edeceğim. O da yoğun bir arayış ve çaresizlik içinde.
    Şimdiden teşekkürler..

M. Kadir KOCABAŞ
    quote:

quote:

Orjinalden alıntı: exen

Merhaba cengizumur,

Gerçekten çok değerli bir paylaşım yapmışsın. Bu başlıkta yazılanları baştan sonra inceledim.

İzin verisen diğer Hepaonline cihazları ile ilgili fikirlerini soracağım. bap1300'ü incelemişsin. Fiyat dışında ki görüşlerin olumluydu. bap825 ve bap1500 içinde fikirlerini alabilir miyim? Bunların fiyatları daha uygun gözüküyor (gerçi anladığım kadarıyla bunlar bile pahalı). Benim gördüğüm farklar:

- Bunların Hepa filtreleri %99,97 değil %99. Pratikte çok fark ediyor mu?

- bap825 ve bap1300'de Microban Anti Bakteriyel Hepa Filtre var. bap1500'te ise Permatech Temizlenebilir Hepa Filtre var. Temizlenebilir filtre gerçekten yıllarca kullanılabilir mi? Bunlar Bakteri ve küfü yıllarca filtreleyebilir mi? Hangisi kandırmaca: Yeni filtre satmaya çalışan ticari yaklaşım mı? Yoksa yıllarca kullan diyen pratikte geçersiz söylem mi?

- Birde bu iki modelde kapatılabilen ionizer var. Normal kullanımda iyonizer'ı kapatırım zaten. Ama ben bunu çok küf olan banyomda açsam, kapıyı kapatsam, saatler sonra orayı ve evi bir saat havalandırsam akıllıcı bir iş yapmış olur muyum? Çünkü benim en büyük alerjim küfe karşı ve maalesef kışın banyo tavanı nem oluyor. Boyatınca boya nemden 15 günde dökülüyor :(

Birde filtre fiyatları sence nasıl?

Toplu halde linkler:
    http://www.hepaonline.com/antibakteriyel_hava_temizleme_cihazi_3.php (bap1300)
    http://www.hepaonline.com/antibakteriyel_hava_temizleme_cihazi_4.php (bap825)
    http://www.hepaonline.com/antibakteriyel_hava_temizleme_cihazi_5.php (bap1500)
    http://www.hepaonline.com/yedek_filtreler.php (filtre fiyatları)

Şimdiden çok teşekkürler...

bap825 ve bap1500, ikisi icinde soyleyebilecegim ortak ozellikler sunlar. Ikiside cok pahali ve ikisininde filtreleri bu fiyattaki bir cihaz icin kucuk. Filtre alani ne kadar buyukse temizleme kapasitesi o kadar artar ve genel olarak aletin sesi azalir.

Filtre yuzeyini uzerinde bakteri yasamasini onleyen/zorlastiran maddelerle kapliyor veya filtreyi bu ozellikli malzemelerden imal ediyorlar. Microban boyle birsey olmali. Bunu bir cok farkli markada gorebilirsiniz. Ne kadar ise yararlar ne kadar dayaniklidirlar bilmiyorum.

Permatech temizlenebilir filtreye gelince bunun hakkindada cok bilgi bulamadim, daha cok aransa belki bulunur. Ben zaten her turlu hepa filtrenin aradabir silkelenip, elektrik supurgesiyle supurulup temizlenmesini tavsiye ediyorum. Amerikada bir firmanin boyle temizlenebilir filtreleri var. Malzemesi cam elyafi yani diger sentetik veya kagit hepa filtrelerden farkli. Boyle olunca Cam elyafi sekil ve formunu tekrar tekrar yapilacak temizleme ve yikamalarda sentetik ve kagit filtrelere gore daha iyi koruyor. Permatechte malzeme ne acaba ? Hepa filtreler suzgeckleme disinda statik elektriksel atraksiyon (adsorbtion) yoluylada bir kisim tozu tutar. bu temizleme islemleri kaybolan elektriksel yukleri ne derece eski haline getiriyor onuda bilmiyorum. Ben yinede boyle temizlenmeye daha yatkin filtrelere taraftarim.

Filtre fiyatlari fena degil.

Filtrelerin %99,97 değil %99 olmasi bence cok fark yaratmaz ve bence bu bir yazim hatasidir, %99,97 son derece standard halde artik.

Ionizer konusunda kullanim bence yazdiginiz sekilde yani siz ortamda yokken ionizeri calistirmak seklinde olmali banyoda bu sekilde kullanabilirsiniz. Kuf konusunda en onemli cozum kufun olusmasini onlemek, olusan kufu filtremek degil. Banyo yaptiktan sonra olusan nemi atmak icin banyo perdesini veya dusakabin kapisini ve banyonun kapisini, penceresini acin, banyodaki kaloriferde isitsin, birde banyoya hava cikisini saglayan bir fan koyabilirseniz iyi olur. Nem normale ulastiktan kapi ve pencereyi kapatip ionizeri calistirabilirsiniz.

Size ve herkese su cihazi incelemenizi tavsiye ederim.
    http://www.sinbo.com.tr/urun.asp?MenuId=18&TypeId=7&SCatId=52&ProdId=275

Bu sinbonun hava temizleyicisi sap-5503 Piyasada gordugum boyuna gore fiyati en ucuz cihaz bu. Migrosta 150 milyon. Her sinbo gibi buda ucuz ve plastik gorunuyor. ayrica sonra filtresi bulunurmu bilmem ama kendisi zaten bir filtre fiyatina hic olmadi filtre biter ve bulunmazsa komple atarsiniz veya sanayiden kendinize antibakteriyelli vesaireli yeni filtreler yaptirirsiniz.. Evde baska filtreler olmasa ben bir tane alirdim. Ayrica kapatilabilen iyonizeride var.

Daha once yazdigim gibi bu filtreler ne kadar iyi olursa olsun bunlar cozumun sadece bir kismi. bunlara ozel hastaliklar disinda cok yatirim yapip cok sey beklemeyin.

• Bir de belitmeden geçemeyeceğim.www.hepsiburada.com'daki Hava Temizleme Cihazlarını kullananların yorumlarını okudum. Bu Sinbo modelleri dışındakilerde olumsuz görüşler çok, sadece bunlarda olumsuz yorum bulamadım.
    quote:

quote:

Orjinalden alıntı: exen

Merhaba cengizumur,

Gerçekten çok değerli bir paylaşım yapmışsın. Bu başlıkta yazılanları baştan sonra inceledim.

İzin verisen diğer Hepaonline cihazları ile ilgili fikirlerini soracağım. bap1300'ü incelemişsin. Fiyat dışında ki görüşlerin olumluydu. bap825 ve bap1500 içinde fikirlerini alabilir miyim? Bunların fiyatları daha uygun gözüküyor (gerçi anladığım kadarıyla bunlar bile pahalı). Benim gördüğüm farklar:

- Bunların Hepa filtreleri %99,97 değil %99. Pratikte çok fark ediyor mu?

- bap825 ve bap1300'de Microban Anti Bakteriyel Hepa Filtre var. bap1500'te ise Permatech Temizlenebilir Hepa Filtre var. Temizlenebilir filtre gerçekten yıllarca kullanılabilir mi? Bunlar Bakteri ve küfü yıllarca filtreleyebilir mi? Hangisi kandırmaca: Yeni filtre satmaya çalışan ticari yaklaşım mı? Yoksa yıllarca kullan diyen pratikte geçersiz söylem mi?

- Birde bu iki modelde kapatılabilen ionizer var. Normal kullanımda iyonizer'ı kapatırım zaten. Ama ben bunu çok küf olan banyomda açsam, kapıyı kapatsam, saatler sonra orayı ve evi bir saat havalandırsam akıllıcı bir iş yapmış olur muyum? Çünkü benim en büyük alerjim küfe karşı ve maalesef kışın banyo tavanı nem oluyor. Boyatınca boya nemden 15 günde dökülüyor :(

Birde filtre fiyatları sence nasıl?

Toplu halde linkler:
    http://www.hepaonline.com/antibakteriyel_hava_temizleme_cihazi_3.php (bap1300)
    http://www.hepaonline.com/antibakteriyel_hava_temizleme_cihazi_4.php (bap825)
    http://www.hepaonline.com/antibakteriyel_hava_temizleme_cihazi_5.php (bap1500)
    http://www.hepaonline.com/yedek_filtreler.php (filtre fiyatları)

Şimdiden çok teşekkürler...

bap825 ve bap1500, ikisi icinde soyleyebilecegim ortak ozellikler sunlar. Ikiside cok pahali ve ikisininde filtreleri bu fiyattaki bir cihaz icin kucuk. Filtre alani ne kadar buyukse temizleme kapasitesi o kadar artar ve genel olarak aletin sesi azalir.

Filtre yuzeyini uzerinde bakteri yasamasini onleyen/zorlastiran maddelerle kapliyor veya filtreyi bu ozellikli malzemelerden imal ediyorlar. Microban boyle birsey olmali. Bunu bir cok farkli markada gorebilirsiniz. Ne kadar ise yararlar ne kadar dayaniklidirlar bilmiyorum.

Permatech temizlenebilir filtreye gelince bunun hakkindada cok bilgi bulamadim, daha cok aransa belki bulunur. Ben zaten her turlu hepa filtrenin aradabir silkelenip, elektrik supurgesiyle supurulup temizlenmesini tavsiye ediyorum. Amerikada bir firmanin boyle temizlenebilir filtreleri var. Malzemesi cam elyafi yani diger sentetik veya kagit hepa filtrelerden farkli. Boyle olunca Cam elyafi sekil ve formunu tekrar tekrar yapilacak temizleme ve yikamalarda sentetik ve kagit filtrelere gore daha iyi koruyor. Permatechte malzeme ne acaba ? Hepa filtreler suzgeckleme disinda statik elektriksel atraksiyon (adsorbtion) yoluylada bir kisim tozu tutar. bu temizleme islemleri kaybolan elektriksel yukleri ne derece eski haline getiriyor onuda bilmiyorum. Ben yinede boyle temizlenmeye daha yatkin filtrelere taraftarim.

Filtre fiyatlari fena degil.

Filtrelerin %99,97 değil %99 olmasi bence cok fark yaratmaz ve bence bu bir yazim hatasidir, %99,97 son derece standard halde artik.

Ionizer konusunda kullanim bence yazdiginiz sekilde yani siz ortamda yokken ionizeri calistirmak seklinde olmali banyoda bu sekilde kullanabilirsiniz. Kuf konusunda en onemli cozum kufun olusmasini onlemek, olusan kufu filtremek degil. Banyo yaptiktan sonra olusan nemi atmak icin banyo perdesini veya dusakabin kapisini ve banyonun kapisini, penceresini acin, banyodaki kaloriferde isitsin, birde banyoya hava cikisini saglayan bir fan koyabilirseniz iyi olur. Nem normale ulastiktan kapi ve pencereyi kapatip ionizeri calistirabilirsiniz.

Size ve herkese su cihazi incelemenizi tavsiye ederim.
    http://www.sinbo.com.tr/urun.asp?MenuId=18&TypeId=7&SCatId=52&ProdId=275

Bu sinbonun hava temizleyicisi sap-5503 Piyasada gordugum boyuna gore fiyati en ucuz cihaz bu. Migrosta 150 milyon. Her sinbo gibi buda ucuz ve plastik gorunuyor. ayrica sonra filtresi bulunurmu bilmem ama kendisi zaten bir filtre fiyatina hic olmadi filtre biter ve bulunmazsa komple atarsiniz veya sanayiden kendinize antibakteriyelli vesaireli yeni filtreler yaptirirsiniz.. Evde baska filtreler olmasa ben bir tane alirdim. Ayrica kapatilabilen iyonizeride var.

Daha once yazdigim gibi bu filtreler ne kadar iyi olursa olsun bunlar cozumun sadece bir kismi. bunlara ozel hastaliklar disinda cok yatirim yapip cok sey beklemeyin.

• herkese merhaba,
    benim alerjik astımım ve alerjik rinitim var. dolayısıyla hava temizleyiciye ihtiyacım var. forumda okudugum ve araştırdığım kadarıyla bap 1500 ve honeywell permanent filtreli cihazlar en uygunları gibi. benim için hepa filtrenin yıkanabilmesi çok önemli bir kriter. bu cihazlardan birini ya da sizlerin önereceği bir başka cihazı yurtdışından getirteceğim. fiyatlar türkiyeye göre ciddi şekilde daha ucuz. honeywell in birçok modeli var, hangisinin en uygun oldugu ve bionaire le karşılaştırıldığında hangisini tercih etmem gerektiği konusunda yardımlarınızı bekliyorum. tabii bir de Swiss O Air var. açıkçası kararsızım..
    aşağıdaki linkte honeywell in modelleri var.
    http://www.kaz.com/kaz/store/product/?BrandId=e2d7a71c81c018fe87357dc35f26f35f&ProductCategoryId=99c9b699ff0de83c1d20337b5435c17b&BrandFilter=1&Page=1
    bap 1500 için de bu link var:
    http://www.amazon.com/Bionaire-BAP1500-U-Tower-Air-Purifier/dp/B00063QTVA
    fiyat inanılmaz ucuz, bu ürün türkiyede 600 YTL, bir problem mi var anlayamadım.
    yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
    sevgiler..

• bu arada maviufukların söz ettiği panasonic klima bende var. panasonic in 'oksijen yağmuru' modeli. dışarıdan havayı alıyor bir membrandan geçirerek süzüyor, oksijen oranı yoğunlaştırılmış havayı içeriye veriyor. hem O2 özellikli hem inverter olduğu için oldukça pahalıydı aldığımda ama o sırada oturdugum semtte hava kirliliği olduğu için çok işime yaramıştı.
    https://industrial.panasonic.com/ww/products_e/product_cat2/AYD0000_e/AYD0000_e.html
  • Sn Cengizumur,

İlk sayfalarda evinize temiz hava akımı sağlamak için cam aspiratörü taktığınızı,filtreleme içinde sanayiden hepa filtre temin edip aspiratöre taktığınızı yazmıştınız.

Benzer şekilde bende evin banyo penceresindeki panjuru panjurlu 500m3 lük aspiratörle değiştirmiştim,acaba filtre adapte edeblir miyim diye merak ettim.

Eğer hala forumdaysanız ve mümkünse resmini koyabilir misiniz? Filtre aspiratörün debisini düşürmedi mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi esmerce -- 4 Şubat 2008; 23:07:26 >
  • Arkadaşlar Bu topikte astımdan rahatsız eşim için hava temizleme cihazı secmek için bilgi almak istedim. Aradıgımdan çok daha fazlasını buldum. Özel PM adresi yok. Cengiz Umur arkadaşımıza verdigi bilgiler için teşekkür etmeyi bir borç biliyorum...Çok ayrıntılı bilgi aldım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 4 Şubat 2008; 23:16:41 >
  • Tüm arkadaşlara tekrar merhabalar,

Ben geçmiş mesajlardanda görüleceği üzere BAP 1500'ü birkaç aydır kullanıyorum. Senelerdir öksürük illeti kışları yakama yapışıyordu. Kendine bakmayan bir insan olduğum için detaylı tetkikleri ancak geçen kış yaptırdım. Mite, küf ve polen alerjim olduğunu öğrenince çok şaşırdım doğrusu, böyle bir sonuç beklemiyordum. Bu kış önlem olarak şunları yapıyorum:

- Bu cihazı gece yatarken en düşük seviyede çalıştırıyorum. Bunun dışında kullanmıyorum. Ses seviyesi ilk zamanda bu düşük seviyede azdı ama zamanla biraz arttı. Uykusu çok hafif bir insan rahatsız olabilir ama ben ve eşim için çok problem olmadı şu ana kadar. Diğer cihazların ses seviyesini bilmediğim için karşılaştırma yapamayacağım.

- Hayatta sevmem, bunalarım, sıkılırım dediğim atkılarımı artık mutlaka kullanıyorum, dışarı çıkınca çok soğuk olmasa bile ağzımı burnumu kapatıyorum.

- Evi arada bir havalandırıyorum, ama hala çok az aslında, günde yarım saat gibi.

- Banyoyu aynı şekilde havalandırıyorum.

- Ayda bir küf ve mite giderici spreyi halı, perde, koltuk ve banyo tavanına sıkıyorum.

Aslında yaptıklarım gerçekten çok az ama yinede farkı benim için çok oldu. Allah'a çok şükür bu sene öksürükten çok fazla çekmedim. Sadece bir ara 10-15 gün oldu kışın başında, ondan sonra daha birşey olmadı. Komik miktarda az denebilecek bu önlemlerle nasıl bu kadar rahatladım diye kendime soruyorum. Benim yorumum şu şekilde: Herkesin bir "alerjik tahammül sınırı" var. Bünye rahtsızlık çekmeden belirli miktarda alerjene karşı koyabiliyor. Ama o sınır aşılırsa öksürük başlıyor. Ben sanırım o sınırı kışın başında biraz aştım ve kısa 1-2 haftalık bir öksürük dönemine girip atlattım. Zaten önlemlerimi sonrasında almaya başladım. Cihazı aldığımda öksürüyordum. Bence atkı ve havalandırma çok önemli etkenler. Cihazda bu etkenleri çok destekliyor.

Sonuçta ben cihazın faydalı olduğunu düşünüyorum. Unutmadan ionizer'ı hiç açmadım. Filtreyi daha hiç temizlemedim, uyarı ışığı hiç yanmadı,, cihazı çok az kullandığımdan sanırım.

Şu an için yorumlarım böyle.

quote:

Orjinalden alıntı: pink_white

herkese merhaba,
    benim alerjik astımım ve alerjik rinitim var. dolayısıyla hava temizleyiciye ihtiyacım var. forumda okudugum ve araştırdığım kadarıyla bap 1500 ve honeywell permanent filtreli cihazlar en uygunları gibi. benim için hepa filtrenin yıkanabilmesi çok önemli bir kriter. bu cihazlardan birini ya da sizlerin önereceği bir başka cihazı yurtdışından getirteceğim. fiyatlar türkiyeye göre ciddi şekilde daha ucuz. honeywell in birçok modeli var, hangisinin en uygun oldugu ve bionaire le karşılaştırıldığında hangisini tercih etmem gerektiği konusunda yardımlarınızı bekliyorum. tabii bir de Swiss O Air var. açıkçası kararsızım..
    aşağıdaki linkte honeywell in modelleri var.
    http://www.kaz.com/kaz/store/product/?BrandId=e2d7a71c81c018fe87357dc35f26f35f&ProductCategoryId=99c9b699ff0de83c1d20337b5435c17b&BrandFilter=1&Page=1
    bap 1500 için de bu link var:
    http://www.amazon.com/Bionaire-BAP1500-U-Tower-Air-Purifier/dp/B00063QTVA
    fiyat inanılmaz ucuz, bu ürün türkiyede 600 YTL, bir problem mi var anlayamadım.
    yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
    sevgiler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi buyukbang -- 5 Şubat 2008; 11:49:24 >

• quote:

Havayi ionize eden cihazlar hakkinda dikkatli olun. Ciddi zarar gorebilirsiniz.

Bunlar genelde "koku giderici" , "iyonizer", "anyon uretici" "ozon uretici" fonksiyonlari olan cihazlar olarak pazarlanmaktadir. "Elektrostatik filtreleme" sistemlerini bunun disinda tutuyorum. Ikisi yakin olsada sonucta daha farkli etki ve calisma prensipleri olan seyler.

Bu sistemler soludugumuz havaya ozon molekulleri yaymaktadir. Bunu havada %20 oraninda bulunan O2 yani iki oksijen atomundan olusan ve pratikte havadaki oksijen denen molekullerin duzenini degistirerek yapmaktadirlar.

Sisteme uc adet ikiser oksijenden olusan O2 molekulu girer, iki adet ucer molekulden olusan O3 yani ozon cikar.

Havadaki oksijen ozon'a donustugunde ciddi sekilde aktif hale gecer. DIKKAT!!!

Ozon temas ettigi hemen hemen herseyle onu okside etmek uzere reaksiyona girer. O sevmediginiz kokulari olusturan kimyasal molekulleri yani turkcesiyle sigara dumanini, yemek kokusunu vesaireyi yok eder. Aslinda bunlarin hicbirini yok etmez sadece sizin belki kokusunu alamayacaginiz baska seylere donusturur. Bu baska seylerin size daha az zararli oldugunun ise garantisi yoktur. Hatta ozon o kadar aktiftirki, temiz havanin %80 ini olusturan azotu bile okside eder, Ideal havanin kompozisyonunu bozar.

Bizi enterese eden en onemli sey, ozonun solunum yollarimizi ciddi sekilde TAHRIS ettigidir. Astimi olanlar camasir suyu ile temizlik yapilan bir yerde bulunmanin zorlugunu bilirler. Cigerleriniz konu oldugunda Ozonda bildiginiz camasir suyundan farkli degildir.

Yurtdisinda icinde yangin cikmis ama anayapisi bozulmamis binalari her tarafini kapatip icine ozon vererek yanik kokusundan arindirdiklarini gordum (Televizyonda). Koku gidiyor ama isi yapan adamlar astronot gibi giyinip disarida duruyor ve iceride hicbir canli kalmiyor ayni zamanda.

Ben mevcut olan her sistemden birkac makinayi yaklasik on yildir deniyorum. Ozon ureten sistemler hakkinda cok umitliydim. Ilk aldigim makina cok kuvvetli degildi ve ne yaptigini cok hissedememistim. Son aldigim makina ise ciddi miktarda ozon uretmekteydi ve ayni zamanda ultraviyole dezenfeksiyon sistemine sahipti. DIKKAT ultraviyole radyasyonda ayrica extra ozon uretir, bu su aritma icin iyidir ama solunan hava icin degil. Bu makineyi sadece bir gun kullandim. Benim cigerlerim cok saglamdir bunu ailemde astimi olan baska biri icin almistim. Bir gun sonunda solunum yollarim berbat oldu. Tahrisi hissetmemek mumkun degildi. Acikcasi ev heryere camasir suyu dokulmus gibi koktu. Tabiiki makinayi ertesi gun geri verdim.

Bu cihazi bu gunlerde Bauhaus'ta gorebilirsiniz. Adi uydu bisey, gri renkli guya doner tabani var. Ayrica iki yanda iki minik HEPA filtreside var. Gidip, Anion uretimini aktif hale getirip cikan havayi koklayin (cok solumayin ama) Camasir kokusuna benzer ozonu fark edeceksiniz. Bu piyasaki benim son tecrube ettigim sadece bir makina. Biozone, electrolux filan piyasanin % 90' i su anda bu zararli ozon ureten makinalardan mutesekkil.

Size bu bilgileri edindigim linkleri vermek isterdim ama simdi hepsini toparliyacak vaktim yok. Ayrica bazi yanlislarim olabilir, genelde ne dedigimi anlamissinizdir.

-Kendi arastirmanizi yapin. Turkce kaynak bulma sansiniz maalesef cok yok.

-Sertifikalarin ne oldugunu arastirin. Ben bu gune kadar en az bes sertifikasi olmayan cihaz gormedim. Cogu anlamsiz, bilmem nerenin astim dernegiymis, hadi yaaa.

-Doktorlarin bu cihazlar hakkinda herseyi bildigine guvenmeyin. Bunlari mektepte okutmuyorlar. Doktorlar kabaca temiz hava der ama bu nasil olucak, bu sizin probleminiz.

-"Kokulari giderir" diye satilan seylere dikkat edin. Nasil giderirmis? Molekulleri alip bir yeremi koyarmis? Yoksa baska bir hale cevirip sizin soludugunuz havaya gerimi verirmis?

Bu koku konusuna bagli olarak, Aktif karbon filtreden bahsedeyim;

Aktif karbon filtre gercekten ise yarar. Aslinda gaz maskelerindede aktif karbon vardir, ne ozon ne baska birsey. Aktif karbon kokulu veya kokusuz bircok zararli molekulu kendi uzerine degim yerindeyse, yapistirir, ozon sistemleri gibi degistirip havaya geri vermez. AMA maalesef size makinayla gelen boyutlardaki bir aktif karbon filtre onunde bir kac sigara icilse tukenir. Yani Eger cok sik degistirmiyorsaniz Aktif karbon pratikte cok ise yaramaz.

Ben ne yaptigimi soyliyeyim. Ben su an icin sadece HEPA filtre denen yani havayi suzgec tipi kagit esasli bir filtreden gecirerek, kimyasal ozelligini degistirmeden sadece icindeki kati maddeleri yani tozlari suzen filtrelerden kullaniyorum.Bu evde devamli ic havayi dondurerek temizleme yapiyor. Astima gercekten faydali oluyor. Zaten astim hastalarinin cogu tozdan muzdarip.

Ayrica temiz hava sirkulasyonuna dikkat ediyorum. Pencereye disaridan hava alan bir fan taktim. Fanin eve girisinde sanayi sitesinden aldigim bir HEPA filtre var. Ayrica fana bir zaman saati taktim. Sobalarin cok yakildigi, ve trafigin cok oldugu sabah ve aksam saatlerinde fan duruyor. Eve hava girisi, dis havanin nisbeten temiz oldugu oglen ve gece yarisindan sonra ki saatlerde oluyor.

Son sozum, koku filan demeyin, kokusunu duymasanizda ortamdaki zararli elementler nasil ortamdan atiliyor buna dikkat edin. VE OZONA DIKKAT EDIN BU HAVA TEMIZLEYICI DIYE ALDIGINIZ SEYLERIN SIZE SON DERECE ZARARLI OZON URETMEDIGINDEN EMIN OLUN.

( eski tarihli olmasına rağmen halâ) çok faydalı bir yazı, teşekkürler.

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.