Şimdi Ara

Hava temizleme cihazları (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (2 Mobil) - 4 Masaüstü2 Mobil
5 sn
1.996
Cevap
146
Favori
568.087
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: abrekahmet

arkadaşlar alerjik sorunla ilgili bizlerin yada ailemizden olanların problemleri ile ilgili gerekli olan cihazları bir an önce tamamlamak hepimiz için önemli. sürekli ilaçlarla tedavi etmekte olduğum 12 yaşındaki alerjik astımlı oğlumun astımını kontrol altına alabildiysemde alerjik rinitle ilgili rahatsızlığı artarak devam etmişti. artık ilaçlara cevap vermez oldu maalesef. bir süredir yaptığım araştırmalar sonucunda ise çevresel düzenlemelerin ilaçlardan daha etkili olduğunu müşahade ettim...
    örn. bir süre önce halıları ve diğer peluş vb. oyuncakları odasından uzaklaştırdım. evde bulunan benzeri eşyaları dettol isimli anti alerjen ve hijyen le ilgili alanlarda kullanılan sıvı ilaçla temizlemeye başladık ve sonuç almaya başladık bu bizim için çok sevindirici oldu. şimdi bu konuda eksikliğimizi tamamlamak için hızla gerekli aletleri almak zorunda hissediyorum kendimi. onun için simbo hava temizleme cihazından hariç bugün king sulu elektrikli süpürgede aldım. bu süpürge sulu olduğu gibi aynı zamanda hepa filtre özelliğine de sahip. bu benim için sürpriz oldu. çünkü sitede incelediğimde bu özelliğini görememiştim. şimdi ise geriye anti alerjen yastık, yatak ve yorgan kılıflarını ve nemle ilgili istediğim kriterlere sahip cihazları bularak almak kalıyor.

abrekahmet,

Benimde esim alerjik astimli. Dogru seyleri yapmissiniz, supurgenizde guzel. Nemlendirici olarak sinbonun 40-50 milyonluk nemlendiricisini alabilirsiniz. Bu cihazin 3 kati fiyata satilan tefallerden bir farki yok. Yalniz daha once yazmistim. bu cihazlar su ile birlikte suyun icindeki herseyi havaya veriyor, onun icin icindeki su temiz olsun bekleyip bakteri uretmesin, klorlu veya mineralli olmasin. Bunlarin bazisi alerjik olabilir ve ayrica ortamda zamanla ince bir toz tabakasi yaratirlar. cesme suyu kullaniyorsaniz bunu hic olmazsa kaynatip veya bekletip klorunu ucurun veya az mineralli, kirecli damacana su kullanin. Bir baska alternatifte camasirlari balkonda degil odada kurutmak. Ayrica bulabilirseniz eski usul elektrodlu, suyu kaynatarak buharlastiran nemlendiricileri tavsiye ederim. bunlar daha saf bir buhar veriyorlardi.

Nemlendirici kullaniyorsaniz hava sicakligini cok dalgalandirmayin. Ideal bagil nem %50 dir, 40-60 arasi iyi hissedilir. 24 derecede %60 olan bagil nem oda sicakligini 20 ye dusurdugunuzde %70 lere cikar. bu havaya hic nem eklemeden olur. ve bu yuksek nemde bu sefer kuf olusumu artar.

• sayın cengizumur tavsiyelerinizden dolayı teşekkür ederim. nem cihazları ile ilgili aslında tam aradığım özellikte cihaz bulamadım diyebilirim. yada bana rastlamadı. özellik açısından aslında odanın nem oranına göre hareket eden bir cihaz düşünüyordum yani az ise nem veren çok ise nemi alan. böyle bir cihaza rasgelmedim. öyle ya; ortamdaki nem yüksekte olabilir düşükte. bu değişken bir durum, ideal nem oranlarını yakalamak için iki cihaz almak zorunlu hale geliyor o halde. bu durum ise bana abartılı geliyor. bir iki markaya bu konuyla ilgili eleştirilerimi yazdım...
    neticede evimde şu anda sizinde tavsiye ettiğiniz gibi suyu kaynatma ile buharlaştıran cihaz kullanıyorum seneler önce almıştım. ancak bu tabiki ideal oranları dikkatle yakalamamıza imkan tanıyacak bir cihaz görüntüsünden uzak...
  • Arkadaşlar merhaba,
    Benim ilgilendiğim alet biraz farklı ama buradaki arkadaşların geniş bilgi dağarcığından faydalanmak için buraya yazıyorum ilk olarak. Kapalı mekanlarda yağ kokusunu giderecek bir cihaz arıyorum, demek istediğim bu yağ kokusunun üstüne aspiratör gibi koyulacak ve koku daha ortama yayılmadan yok edecek türden bir cihaz. Örnek olarak kapalı bir alanda lokma tatlısı yaptığınızı ve kızartma kabının üstüne bu aleti koyacağınızı varsayın. Önemli olan diğer bir nokta da bu aletin baca bağlantısı olmaması. Şimdiden teşekkürler, saygılar...
  • arıtma teknolojilerinin en zor ve pahalı olanı koku gidermek. amatörce böyle birşey yapmak mümkün değil.

quote:

Orjinalden alıntı: funky9

Arkadaşlar merhaba,
    Benim ilgilendiğim alet biraz farklı ama buradaki arkadaşların geniş bilgi dağarcığından faydalanmak için buraya yazıyorum ilk olarak. Kapalı mekanlarda yağ kokusunu giderecek bir cihaz arıyorum, demek istediğim bu yağ kokusunun üstüne aspiratör gibi koyulacak ve koku daha ortama yayılmadan yok edecek türden bir cihaz. Örnek olarak kapalı bir alanda lokma tatlısı yaptığınızı ve kızartma kabının üstüne bu aleti koyacağınızı varsayın. Önemli olan diğer bir nokta da bu aletin baca bağlantısı olmaması. Şimdiden teşekkürler, saygılar...
  • Arkadaşlar,

Ben Hepa firması ile temasa geçtim. Yerleri Perpa'da. Oraya gelmem durumunda KDV siz olarak verebileceklerini söylediler. Fiyatı 100 YTL düşerek nakit 475 oldu, evimde çok uzakta olmayınca tercihimi son anda bundan yana kullandım. Burada ki asıl amacım yeni filtreleri alma masrafı ve zahmetinden kurtulmak oldu, inşallah uzun vadede kendini amorti eden işe yarar bir cihaz almışımdır. bunu zaman gösterecek. Oraya gitmişken 50 YTL'ye sattıkları bir anti alerjen spreyi'de 40'a verdiler. Bu spreyin daha ucuz versiyonları var mı araştırmadım. Gitmişken indirimde yaptıkları için deneme babında satın aldım. İlk görüşlerim şunlar:

- Karbon filtresi yok, ama zaten Cengiz üstadın anlattıklarından sonra bunun üstünde hiç durmadım. Ayrıca evde sigara içende yok. Kaba toz için ön filtre ve iki permanent Hepa filtresi var, balkonda soğuk fön makinesi ile temizlemeyi düşünüyorum.

- Ses seviyesi yavaş ve ortada oldukça düşük. TV seyrederken orta, uyurkende düşük devir hiç rahatsız etmiyor. Yüksek devir daha gürültülü ama evimdeki klimaya göre daha az ses çıkarıyor, fena sayılmaz.

- Cihazın kutusunun üstündeki 85 m2 gibi bir ibare vardı. Bu sanırım maksimum değer. Daha verimli olarak kullanılacak alan 36 m2 olarak site ve kitapçıkta belirtilmiş.

- Cihazın kitapçığında cihazı devamlı açık tutun, motorun bozulması konusunda endişelenmeyim, uzun yıllar devamlı çalışacak şekilde tasarlanmıştır diyor. Devamlı açık tutulduğu durumda orta devir yeterli deniyor.

- Satıcı arkadaş çok yardımcı oldu, kutudan çıkartıp orada denedim. İmal yerini sordum, Çin dedi ama sanırım cihaz tasarımı batıda ve patenti batıda, emin değililim, sitesinden öyle bir izlenim aldım. Amerikada filan satılıyor. Amazon.com ve amazon.co.uk'da var.

- İlk kullanımlarımda faydasını gördüm gibi , ama emin olmak için daha fazla kullanacağım.

- Filtre doldu uyarı ışığı var.

- Cihazın otomatik sağa sola dönme özelliği var. Bu özelliği açık tuturuyorum.

- Kumanda var, oturduğunuz yerden seviye azaltma, iyonizer açma kapama, cihazı açma kapama, cihazın sağa sola dönmesini açma kapama yapabiliyorsunuz.

İlk izlenimlerim böyle, sorularınız olursa yanıtlayabilirim.

Bu arada amazon.com'dan bu cihazların fiyatlarına bakın mutlaka. Fiyatlar o kadar düşükki :( Eğer yurtdışına giden bir yakınınız varsa onlara sipariş verin derim. Cengiz ustanın tavsiye ettiği Honeywell permanent filtreli yuvarlak cihaz çok güzel, almak isterdim doğrusu. Çokta uygun fiyatı. benim bu aldığım cihaz amazon.com'da üçte bir, amazon.co.uk'de yarı fiyatına satılıyor. Ama ne yapalım dışarıdan getirtemedik :(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi buyukbang -- 5 Kasım 2007; 13:59:11 >

• quote:

Orjinalden alıntı: mbbilici

arıtma teknolojilerinin en zor ve pahalı olanı koku gidermek. amatörce böyle birşey yapmak mümkün değil.

quote:

Arkadaşlar merhaba,

Yanıt için teşekkürler ama bir çözüm de bulmak istiyorum açıkçası.
    Bacasız tip aspiratörler var piyasada karbon filtreli oluyor genelde. Baymak, arçelik, vestel, electrolux gibi birçok firmada bu ürünlerden var. Acaba bu ürünler kızartma yağına yakın bir şekilde yerleştirilirse kokuyu etrafa yayılmadan hapsedebilirler mi?

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: mbbilici

arıtma teknolojilerinin en zor ve pahalı olanı koku gidermek. amatörce böyle birşey yapmak mümkün değil.

quote:

Arkadaşlar merhaba,

Yanıt için teşekkürler ama bir çözüm de bulmak istiyorum açıkçası.
    Bacasız tip aspiratörler var piyasada karbon filtreli oluyor genelde. Baymak, arçelik, vestel, electrolux gibi birçok firmada bu ürünlerden var. Acaba bu ürünler kızartma yağına yakın bir şekilde yerleştirilirse kokuyu etrafa yayılmadan hapsedebilirler mi?

Dediginiz tarzda bacaya baglanmadan kulanılan aspiratörler her markada mevcut ama kesin olayı servislerle konuşup çözün sakın satıcılarla bu konuda bilgi alışverişinde bulunmayın genelde bilmezler,ve alacagınız bilgi dogrultusunda alınabilir bür ürüne yönelirsiniz.

iyi günler.

• funky9 nickli üye,

kızartma yağı kokusunu, hem de üzerine yakın yerleştirerek gidermeyi düşünüyorsanız, piyasadaki bahsedilen türden karbon filtreli aletlerle bunu ancak birkaçgün yapabilirsiniz. istediğiniz şey çok krmaşık ve zahmetli işlemler gerektiren türden birşey. bunu ekonomik olarak bacasız gerçekleşktirmeniz adeta ikinci bir işletme çalıştırmak gibi birşey.
  • mbbilici ve mutklima,
    Cevaplarınız için teşekkürler, ben biraz daha araştırma yapayım o zaman; daha başka bir çözüm bulabilirsem gelir onu da burada sizlere danışırım. Saygılar...
  • quote:

Arkadaşlar merhaba,

Yillardir bu isin icinde olanlarin ulastigi sonucu gormek icin fritoz kapaklari ve hava/buhar tahliye sistem/filtrelerini inceleyin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: exen

Arkadaşlar,

Ben Hepa firması ile temasa geçtim. Yerleri Perpa'da. Oraya gelmem durumunda KDV siz olarak verebileceklerini söylediler. Fiyatı 100 YTL düşerek nakit 475 oldu, evimde çok uzakta olmayınca tercihimi son anda bundan yana kullandım. Burada ki asıl amacım yeni filtreleri alma masrafı ve zahmetinden kurtulmak oldu, inşallah uzun vadede kendini amorti eden işe yarar bir cihaz almışımdır. bunu zaman gösterecek. Oraya gitmişken 50 YTL'ye sattıkları bir anti alerjen spreyi'de 40'a verdiler. Bu spreyin daha ucuz versiyonları var mı araştırmadım. Gitmişken indirimde yaptıkları için deneme babında satın aldım. İlk görüşlerim şunlar:

- Karbon filtresi yok, ama zaten Cengiz üstadın anlattıklarından sonra bunun üstünde hiç durmadım. Ayrıca evde sigara içende yok. Kaba toz için ön filtre ve iki permanent Hepa filtresi var, balkonda soğuk fön makinesi ile temizlemeyi düşünüyorum.

- Ses seviyesi yavaş ve ortada oldukça düşük. TV seyrederken orta, uyurkende düşük devir hiç rahatsız etmiyor. Yüksek devir daha gürültülü ama evimdeki klimaya göre daha az ses çıkarıyor, fena sayılmaz.

- Cihazın kutusunun üstündeki 85 m2 gibi bir ibare vardı. Bu sanırım maksimum değer. Daha verimli olarak kullanılacak alan 36 m2 olarak site ve kitapçıkta belirtilmiş.

- Cihazın kitapçığında cihazı devamlı açık tutun, motorun bozulması konusunda endişelenmeyim, uzun yıllar devamlı çalışacak şekilde tasarlanmıştır diyor. Devamlı açık tutulduğu durumda orta devir yeterli deniyor.

- Satıcı arkadaş çok yardımcı oldu, kutudan çıkartıp orada denedim. İmal yerini sordum, Çin dedi ama sanırım cihaz tasarımı batıda ve patenti batıda, emin değililim, sitesinden öyle bir izlenim aldım. Amerikada filan satılıyor. Amazon.com ve amazon.co.uk'da var.

- İlk kullanımlarımda faydasını gördüm gibi , ama emin olmak için daha fazla kullanacağım.

- Filtre doldu uyarı ışığı var.

- Cihazın otomatik sağa sola dönme özelliği var. Bu özelliği açık tuturuyorum.

- Kumanda var, oturduğunuz yerden seviye azaltma, iyonizer açma kapama, cihazı açma kapama, cihazın sağa sola dönmesini açma kapama yapabiliyorsunuz.

İlk izlenimlerim böyle, sorularınız olursa yanıtlayabilirim.

Bu arada amazon.com'dan bu cihazların fiyatlarına bakın mutlaka. Fiyatlar o kadar düşükki :( Eğer yurtdışına giden bir yakınınız varsa onlara sipariş verin derim. Cengiz ustanın tavsiye ettiği Honeywell permanent filtreli yuvarlak cihaz çok güzel, almak isterdim doğrusu. Çokta uygun fiyatı. benim bu aldığım cihaz amazon.com'da üçte bir, amazon.co.uk'de yarı fiyatına satılıyor. Ama ne yapalım dışarıdan getirtemedik :(

exen,

Hayirli olsun. Cihazin saga sola donebilmesi iyi bir ozellik. Filtreyi temizlemek icin fon makinesinden daha kuvvetli olan elektrik supurgesini kullanin. Pisligi filtreye giris yonunun tersinden emdirerek cekin, sanayide araba hava filtrelerine yaptiklari gibi filtre uzerine pislik giris yonunde kompresorle veya fanla hava sikarak pisligi daha dibe gomup filtreyi daha cok tikamayin. Karbon filtreyide dusunmeyin, sizinde bildiginiz gibi uzun vadede bir ise yaramaz. Zaman zaman buraya ugrar tecrubenizi aktarirsaniz seviniriz.

• quote:

Orjinalden alıntı: cengizumur

quote:

Arkadaşlar merhaba,

Yillardir bu isin icinde olanlarin ulastigi sonucu gormek icin fritoz kapaklari ve hava/buhar tahliye sistem/filtrelerini inceleyin.

sayın cengizumur,
    bahsettiğiniz konuyu biraz açarsanız neleri araştırmam gerektiğini daha net anlayabilirim sanırım. teşekkürler...

• Bir akrabam filtresiz su ile çalışan bir hava temizleyici aldı,sadece bir kaç saat çalışdıkdan sonra tozu suya hapsettiği bölmeye bakınca inanamadım su resmen çamurdu çok sessiz çalışıyor fiyatıda 500 civarıydı yanlış hatırlamıyorsam...eşyalarının artık toz olmadığını söylüyor...cihaz çok kaliteli görünüyor...
    Bu tip cihazlarla ilgili bilgisi olan varmıdır?
  • bu sadece havadaki tozu temizler, kokuyu gidermez.

quote:

Orjinalden alıntı: trou6le

Bir akrabam filtresiz su ile çalışan bir hava temizleyici aldı,sadece bir kaç saat çalışdıkdan sonra tozu suya hapsettiği bölmeye bakınca inanamadım su resmen çamurdu çok sessiz çalışıyor fiyatıda 500 civarıydı yanlış hatırlamıyorsam...eşyalarının artık toz olmadığını söylüyor...cihaz çok kaliteli görünüyor...
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: cengizumur

quote:

Arkadaşlar merhaba,

sayın cengizumur,
    bahsettiğiniz konuyu biraz açarsanız neleri araştırmam gerektiğini daha net anlayabilirim sanırım. teşekkürler...

Ben sadece bir ipucu verdim daha fazlasini bende bilmiyorum bu konuda hic dusunmedim, birsey duymadim. Fritoz hava cikislarinda ustuste mazgalvari aluminyum tabakalar var. Disari cikan hava bu araliklardan gecerken bir cok defa yon degistirmek zorunda kaliyor, bu sirada minik yag tanecikleri bu yuzeylere yapisip iceride kaliyor, ayrica benim anladigim kadariyla bu yuzeyler disari cikan gazlari bir miktar sogutarak bazi kokulu maddeleri yogusturup iceride kalmalarini sagliyor, cunku fritoz normal bir kizartma tavasindan daha az koku yayiyor. Aklima gelen bu kadar.

• quote:

Bir akrabam filtresiz su ile çalışan bir hava temizleyici aldı,sadece bir kaç saat çalışdıkdan sonra tozu suya hapsettiği bölmeye bakınca inanamadım su resmen çamurdu çok sessiz çalışıyor fiyatıda 500 civarıydı yanlış hatırlamıyorsam...eşyalarının artık toz olmadığını söylüyor...cihaz çok kaliteli görünüyor...

Anlasilan siz cihazi calistirmadan once ortamda tozdan goz gozu gormuyormus. Bu cihazlar ortamdaki nemi arttirici ozelliktedir. Eger ortamda nem zaten normal veya yuksekse bu kotu bir ozelliktir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: abrekahmet

sayın cengizumur tavsiyelerinizden dolayı teşekkür ederim. nem cihazları ile ilgili aslında tam aradığım özellikte cihaz bulamadım diyebilirim. yada bana rastlamadı. özellik açısından aslında odanın nem oranına göre hareket eden bir cihaz düşünüyordum yani az ise nem veren çok ise nemi alan. böyle bir cihaza rasgelmedim. öyle ya; ortamdaki nem yüksekte olabilir düşükte. bu değişken bir durum, ideal nem oranlarını yakalamak için iki cihaz almak zorunlu hale geliyor o halde. bu durum ise bana abartılı geliyor. bir iki markaya bu konuyla ilgili eleştirilerimi yazdım...
    neticede evimde şu anda sizinde tavsiye ettiğiniz gibi suyu kaynatma ile buharlaştıran cihaz kullanıyorum seneler önce almıştım. ancak bu tabiki ideal oranları dikkatle yakalamamıza imkan tanıyacak bir cihaz görüntüsünden uzak...

abrekahmet,

Nemlendirici basit ve ucuz bir sekilde imal edilebilirde nem almak daha komplikedir. Pratikte klima diye bildigimiz isi pompasi teknolojisi benim bildigim tek kullanisli nem alma yoludur. Buda ucuz degildir. Daikin klimalarin bir modeli sizin istediginiz cihaz gibi odanin nemini algilar nem azsa dis havadan aldigi nemle odayi nemlendirir veya nem coksa nem giderici gibi calisir yogusturdugu nemi disari atar. Pahali bir cihazdir. Ileride talep geldikce bunlarin ucuzlayacagini dusunuyorum.

Dahada ideali her odadaki sicakligin, nemin ve filtrelenmis hava temininin otomatik olarak tek sistemden kontrol edildigi sistemlere sahip evlerde yasamaktir. Cunku bu ucunu birbirinden ayirmadan hava sartlandirma olarak dusunup isi tek bir yerde cozmek daha kolay. Bizim apartmanlarda bunu yapmak henuz cok zor.

Simdilik daha ucuza yapilacak sey 100 lira gibi bir fiyata iyi bir dijital nem sensoru alip nem miktarini buradan takip edip nemlendiriciyi elle acip kapamak. Olay belli bir rutine girince zaten artik nemlendiriciye bakmadanda insan nem oranini hissedebiliyor.

• quote:

yukarıda bahsettiğim cihazla ilgili bir link buldum inceleyip yorumlarsanız memnun olurum teşekkürler...

tıklayın...

• quote:

quote:

yukarıda bahsettiğim cihazla ilgili bir link buldum inceleyip yorumlarsanız memnun olurum teşekkürler...

tıklayın...

Bu cihazi daha once konustuk zannediyorum. Kesinlikle tavsiye ederim. Reklaminda hicbir abarti yok. havayi suyla temizledigi icin ayni zamanda nemlendiriyor. Bu kisin avantaj, yazinsa dezavantaj. Havayi biraz temizliyor onun icin eger alerjik astiminiz varsa yanina birde Hepa filtre alin demisler, samimiyetleri guzel. Haznedeki suyu nisbeten temiz tutmak icin gumus ionizer kullaniyorlar buda guzel bir cozum, bu ionizer suyun icinde ve sadece suyu etkiliyor yani havayi ne yapiyor diye dusunmeye gerek yok. Yalniz bu ionizer stik pasif bir alet ve zamanla etkisini kaybettiginden degismesi lazim.

Bunu kesinlikli tavsiye ederim yalniz nemlendirici ozelligi oldugundan bu ozelligin gerekmedigi durumlarda kullanilmamasi gerektigini unutmayin. Kis icin ideal.

• daikinin hava temizleme cihazı hakkında yorum yapılmamış. gerçi hepa filtresi yok. sizce bu kadar para vermeye değer mi?
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.