Şimdi Ara

Harici HDD kullanımı (ANLATIM)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.462
Cevap
45
Favori
324.536
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj

 • Harici HDD kullanımı (ANLATIM)


  Harici HDD mizi daha verimli kullanmak için neler yapmalıyız.?
  Harici HDD de hangi dosya sistemini kullanmalıyım? FAT32 mi NTFS mi ?
  Harici HDD mi uzun süre bilgisayara takılı kullanıyorum. Bunda bir sakınca var mı?
  Harici HDD mizle beraberinde gelen USB kablosunun dışında bir USB kablo kullanabilir miyim?
  2.5" ve 3.5" Harici Diskler arasındaki fark nedir?


  Harici HDD lerimizin ya da bir başka isimle, taşınabilir HDD lerimizin bilgisayarlarımızdaki dahili HDD lerden hiçbir farkı yoktur. Dahili HDD lerimizi verimli çalıştırmak için neler yapıyorsak harici hddlerimiz içinde aynı şeyleri yapabiliriz. Harici HDDlerimizi alış amaçlarımız hemen hemen aynı: Veri yedekleme.

  Müziklerimizi, Videolarımızı, Resimlerimizi..vs yedekleyebilir ya da yanımızda taşıyabiliriz. İstersek DVD oynatıcımızda videolarımızı, resimlerimizi..vs oynatabiliriz.

   Harici HDD kullanımı (ANLATIM)


  Öncelikle kullanım amacımıza göre harici hdd mizin dosya sistemini belirlememiz gerekir. Eğer harici hddmizi DVD oynatıcımızda kullanmak istiyorsak, dosya sistemini mutlaka FAT32 yapmalıyız. Unutulmamalıdır ki FAT32 dosya sistemli bir HDD ye tek seferde 4gb dan büyük dosya atamayız, kopyalayamayız. Çünkü FAT32 dosya sistemi tek seferde 4gb büyüklüğe kadar destek veriyor. Eğer DVD oynatıcılarla ilgimiz yoksa dosya sisteminin NTFS olması daha yerinde bir karar olacaktır. Çünkü, şu anda en hızlı ve güvenli dosya sistemi NTFS dir. Veri kurtarma açısından da NTFS, FAT32 ye göre daha avantajlıdır.

  Dosya sistemi dönüşümü için aşağıdaki programları kullanabilirsiniz.

  HP_USB_Boot_Utility
  Güncel link :http://www.pctipp.ch/downloads/dl/32594.asp

  SwissKnife V3.22
  http://www.compuapps.com/download/Swissknife/swissknife.htm

  Fat32Formatter
  Bu programla 1tb 'a kadar olan büyüklükleri(1tb da dahil) fat32 yapabilirsiniz.
  http://www.usbuzmani.com/fat32formatter/

  500gblık bir harici hdd miz varsa bunun 300gb ını FAT32, 200gb ını ise NTFS yapabiliriz. Yani farklı dosya sistemlerini birlikte kullanabiliriz.Hangi dosya sistemini kullanacağımızı belirlediysek şimdi de bölümlendirme yapalım. Bölümlendirme, hem veri kurtarma açısından hem de dosya yedekleme açısından kolaylıklar sağlar. Bölümlendirmeyi mutlaka yapınız, tavsiye ediyorum. Bölümlendirmenin nasıl yapılacağını aşağıdaki linkte açıkladım.

  HARİCİ ve DAHİLİ HDD BÖLÜM OLUŞTURMA (Fotolu Anlatım)
  http://forum.donanimhaber.com/m_17650885/tm.htm

  Dosya sistemi ve bölümlendirme yaptıktan sonra harici hdd mizi kullanmaya başlayabiliriz. Hemen aklımıza şu soru geliyor: �b]Harici HDD mizi uzun süre bilgisayara bağlı kullanabilir miyim?�Evet kullanabiliriz ancak risk yüksektir. Ne riski ?

  Uzun süre bilgisayara bağlı kalan harici HDD sürekli bir ısıya maruz kalır. Özellikle 2.5�lik hddlerde soğutucu fan olmadığı için sıcaklık çok fazla olur. Bu da harici hddmize zarar verir. (3.5�haric hddlerin bazı modellerinde fan ya da havalandırma var ancak yeterli oluyor mu? Tartışılır.) Isınan bir HDD nin de performansı düşer, ömrü azalır.

  Isının yanında virüsler. Sürekli bilgisayara bağlı olan bir harici hdd ye virüs bulaşma ihtimali daha yüksektir. Herhangi bir dosya indirme anında bulaşan virüs, harici hddmize de bulaşabilir ve önemli dosyalarımıza ulaşamayabiliriz. Virüsler demişken şunu da hatırlatmakda fayda var. Harici HDDmizi başka bilgisayarlarda kullanmamaya dikkat edelim. Tanımadığımız bilgisayarlardan gelecek olan bir virüs harici HDD mize bulaşarak önemli verilerimizi ulaşılmaz kılabilir. Bazı durumlarda tek seçenek format olabiliyor. (dikkat etmek lazım)

  Elektrik kesintisi. En zararlılarındandır. Özellikle dosya kopyalama, yükleme sırasında yaşanan kesinti, onulmaz zararlara yol açabilir. Sürekli bilgisayara bağlı kullanılan harici hdd elektrik kesintisine daha çok maruz kalır.
  Bu ve bu gibi nedenlerden dolayı harici HDD miz uzun süre bilgisayara bağlı kalmasa iyi olur.

  Bir de periyodik olrak harici disklerimizde yapmamız gereken uygulamalar var. Periyodik olrak diyorum, çünkü bunları yapmak çok faydalı. Bunlardan ilki dosya temizliği.Harici HDDlerimizi ayda bir iki kez disk temizlemeden geçirmeli, dosya kalıntılarından kurtarmalıyız.Çünkü dosya kalıntıları kimi zaman sorun çıkartabiliyor. Disk temizliğinden sonra disk birleştirme yapmalıyız. Parçalar halinde bulunan dosyaların birleştirilmesi diskimizin hızını artıracaktır. En önemlisi de hata denetleme. CHKDSK de denen bu işlemle harici diskimiz üzerindeki hataları denetler, bulur ve onarır. CHKDSK � zaman zaman çalıştırmak çok faydalı olacaktır. İsterseniz bu MS-DOS a yazacağınız bi komutla (chkdsk/r x: yazın (buradaki x i siz harici hddnizin harfini yazın..) ya da Windows üzerinden harici HDD nize sağ tık/özellikler/araçlar/hata denetlemeden de yapabilirsiniz.

  Dosya kurtarma (recovery) programları. Harici HDD kullanıcısının bilgisayarında mutlaka tam sürüm bir dosya kurtarma programı olmalı. Dosya kayıplarında ya da yanlışlıkla biçimlendirmelerde bu programlar bizim bir numaralı kurtarıcımız olacaktır. Yanlışlıkla bir klasörü sildik ya da harici diskimizi biçimlendirdik. Ancak o dosyalara ihtiyacımız var, kurtarmamız lazım. Öncelikle yapmamız gereken, harici diskimize dosya silinmesinden sonra kesinlikle ama kesinlikle birşey yüklemiyoruz. (Yüklediğimiz zaman silinen klasörü hasarsız kurtarma şansımız azalır.) Ardından dosya kurtarma programını kullanıyoruz.

   Harici HDD kullanımı (ANLATIM)


  Harici HDD mizle beraberinde gelen USB kablosunun dışında bir USB kablo kullanabilir miyim?
  Evet kullanabilirsiniz. USB kablolar standart olduğu için kullanabilirsiniz. Harici hddnizin çalışmasına herhangi bir engel teşkil etmez. Bazı modellerin USB kablosu Y kablo şeklindedir. Yani çift başlıdır. Bu çift başlardan biri (ana kablodan ayrılan) güç aktarımı yaparken, diğer baş da hem güç hem de veri aktarımı yapar. Kimi zaman, bilgisayardamızdaki USB aygıtlarının çokluğundan dolayı, harici HDD miz USB girişlerinden yeterli gücü alamaz ve çalışmaz. Bu durumda çift başlı USB kablomuzun güç başını da takarak gerekli gücü sağlamış oluruz.


  Harici diskimi ve flash diskimi "Güvenle Kaldır" komutuyla kaldıramıyorum.

  Harici diskimizi ya da flash belleğimizi bilgisayarımızdan çıkarırken, mutlaka, görev çubuğunun sağında (saatin yanında) güvenle kaldır simgesine tıklayarak kaldırmalıyız.(resim1 bknz.)

  resim1
   Harici HDD kullanımı (ANLATIM)


  Ancak bazı durumlarda güvenle kaldır komutu cevap vermez ve şöyle bir uyarı çıkar.(resim2 baknz)

  resim2
   Harici HDD kullanımı (ANLATIM)


  Bu duruma çeşitli etkenler neden olabilir. Mesela o anda virüs programınız harddikslerinizi taruyor olabilir ve taram listesinde siizn harici diskiniz ya da flash belleğinizde olabilir. O nedenle o aygıtların bilgisayarınızdan çıkarılmasına izin vermez. O nedenle resim2 deki hatayı alabilirsiniz. Bir indirme yaparken, media player çalışırken , bir program açıkken kaldırmak istemek..vs resim2 deki hatayı almamıza neden olur. Kısacası hangi programın harici hddmizle ilgisi olduğunu bulabilirsek ve mevcut programı kapatırsak USB diskimizi ya da flash belleğimizi güvenle kaldırabiliriz. Ancak hangi programın hangi nedenle harici belleğimizi kullandığını bilmek güç. Bunun için güvenle kaldıramadığımız durumlarda yapacağımız 2 şey var.

  Birincisi o anki mevcut oturumumuzu kapatmak ve açmak.

  İkincisi de "Yazma Önbelleğin İptal" etmek. Yazma ön belleğini iptal etmek için harici hddnize sağ tıklayın/özellikler/donanım sekmesi.(resim3 bknz.)

  resim3
   Harici HDD kullanımı (ANLATIM)


  Donanım sekmesi altındaki listen harici hddnize ya da flash belleğinize çift tıklayın.Açılan pencereden ilkeler sekmesine tıklayın ve resim4 deki ayarı yapın.

  resim4
   Harici HDD kullanımı (ANLATIM)


  Şunu unutmamak gerekir ki en iyi yol "güvenle kaldır" komutunu kullanmaktır. Güvenle kaldıramadığımız durumlarda, eğer yazma ön belleğini iptal etmişsek, direk USB den çekebiliriz.

  2.5" ve 3.5" Harici Diskler arasındaki fark nedir?

  Harici diskler boyut olarak iki şekilde katagorilendirilirler: 2.5" ve 3.5"

  2.5" harici diskler ve 3.5" harici diskler birbirlerinden, hem boyut olarak hem de kullanışlılık olarak farklıdır.

  Öncelikle, harici disklerde hızı bağlantı şekilleri belirler.. Ön bellek oranı ve RPM oranı da hız üzerinde etkilidir ancak bağlantı birimi, hız üzerinde çok daha önemlidir. USB-firewire-esata..vs bağlantı birimlerini bu şekilde sıralayabiliriz.

  RPM diskin dönüş hızıdır. 2.5" lik Harici disklerdeki yaygın RPM 5400 dür. 3.5" lerde ise RPM 7200dür.

  2.5" diskler güçlerini USB üzerinden aldıkları için adaptör kullanmazlar.
  3.5" diskler de ise usbden gelen güç yeterli olmadığı için, adaptör kullanırlar.

  2.5" lik disklerin boyutları 3.5"lere göre çok daha küçüktür. Bu nedenle bir gömlek cebinde rahatlıkla taşıyabilirsiniz. 3.5" lerin ise taşınabilirlikleri kısıtlıdır.

  2.5" diskler USB, firewire ve esata bağlantı birimlerini kullanırlar. Modellere göre bu bağlantı şekilleri tek tek de olabilir, beraberde olabilir. Yani hem firewire ile bağlanan hem de USB ile bağlanan 2.5" harici diskler de vardır. Ancak fiyatları, sadece USB ile bağlanan disklere göre daha, fazladır.

  3.5" disklerde de bağlantı şekilleri 2.5" dekiler gibidir. Onlarda da iki bağlantı şekli yan yana olabilir.
  < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
 • güzel ve aydınlatıcı bir çalışma olsun elinize sağlık....
 • Teşekkürler
 • Çok faydalı olmuş. Peki küçük boyutlarda ve çok UZUN ÖMÜRLÜ harici Harddisk ÖNEREBİLİR MİSİNİZ?
 • quote:

  Orjinalden alıntı: ozdemiralp

  Çok faydalı olmuş. Peki küçük boyutlarda ve çok UZUN ÖMÜRLÜ harici Harddisk ÖNEREBİLİR MİSİNİZ?


  Codegen ve WD (2.5") Bunların boyutları oldukça küçük.

  Ömürleri uzun mu kısa mı olur bilemem. Yazgısı neyse o olur.
 • eline sağlık üstad,

  hocam bu kutuların 2 adet 3.5" satalı (mümkün mertebe esata çıkışlı) olanları var mı piyasada. 2x1tb yapmak için. tabi kutu fazla büyük olmamak şartıyla.
 • çok güzel yararlı bir anlatım ellerinize sağlık
 • quote:

  Orjinalden alıntı: ExECaLiBuR

  eline sağlık üstad,

  hocam bu kutuların 2 adet 3.5" satalı (mümkün mertebe esata çıkışlı) olanları var mı piyasada. 2x1tb yapmak için. tabi kutu fazla büyük olmamak şartıyla.


  AKASA INTEGRAL 3.5 USB/E-SATA+IDE/SATA HDD KUTUSU
  http://www.hipernex.com/pro.aspx?CID=605&IID=97114

  Bunu bulabildim. Akasa bu konuda iyidir..  quote:

  Orjinalden alıntı: fth_21

  çok güzel yararlı bir anlatım ellerinize sağlık


  Sağol..
 • güzel paylaşım ellerine sağlık
 • 500 gb Philips harici disk kullanıyorum. Kapatırken saatin ordan Güvenle kaldır demeden, diskin üzerindeki açma kapama düğmesiyle kapatıyorum. Bunun bir zararı olurmu acaba? Teşekkürler
 • quote:

  Orjinalden alıntı: Plan-M

  500 gb Philips harici disk kullanıyorum. Kapatırken saatin ordan Güvenle kaldır demeden, diskin üzerindeki açma kapama düğmesiyle kapatıyorum. Bunun bir zararı olurmu acaba? Teşekkürler


  Kesinlikle olur. Bilgisayarla harici hdd arasındaki veri akışını kesmeden harici hddnizi kapatmayın, fişini çekmeyin.Bu aynı elektrik gitmesi anındaki olaya benzer. Okuma başı hareket ettiği sırada çekilen bir fiş bütün verilerinizi kaybetmenize neden olur. Şu anda bu tür kullanımınızda herhangi bir sorun yaşamamanız ilerle yaşamayacağınız anlamına gelmez.

  Güvenle kaldıralım, verilerimizi koruyalım (bu da sloganımız olsun)
 • xs 160 gb

  http://www.mavibilgisayar.com/ud/8638

  bu ürünü önerirmisiniz?
 • quote:

  Orjinalden alıntı: shadow3804

  xs 160 gb

  http://www.mavibilgisayar.com/ud/8638

  bu ürünü önerirmisiniz?


  Marka hakkında hiçbir bilgi yok ve kullanmadım da ancak kullanan arkadaşlar var. Memnuniyetlerini dile getirmişler. Onlara danışmanız daha uygun olur.
  http://resim.donanimhaber.com/m_20224182/tm.htm
 • kesinlikle öneririm. 3 sene garantisi var. Samsung.
 • Teşekkürler, gerçekten çok yararlı bir paylaşım.
 • Verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkürler
 • ben wd home edition kullanıyorum ancak bu cihazın arkasında 2 tane firewire 6 pin çıkış var.kutusunda firewire400 ü desteklediği yazıyor.bilgisayarımda firewire 400/800 4 pin destekli.şuan 6pin 4 pin çevirici ile kullanıyorum cihazı ancak sorum şu:acaba piyasada usb lerde olduğu gibi y şeklinde firewire kablo varmıdır?eğer bulup kullanırsak firewire800 hızına ulaşabilirmiyiz?veya azda olsa hızda artma olurmu?malesef bilgisayarım e-sata desteklemediği için diskimin bu özelliğini kullanamıyorum ve biraz daha hızlı bir arabirim kullanabilsem fena olmaz
 • quote:

  Orjinalden alıntı: tarikaltuncu

  ben wd home edition kullanıyorum ancak bu cihazın arkasında 2 tane firewire 6 pin çıkış var.kutusunda firewire400 ü desteklediği yazıyor.bilgisayarımda firewire 400/800 4 pin destekli.şuan 6pin 4 pin çevirici ile kullanıyorum cihazı ancak sorum şu:acaba piyasada usb lerde olduğu gibi y şeklinde firewire kablo varmıdır?eğer bulup kullanırsak firewire800 hızına ulaşabilirmiyiz?veya azda olsa hızda artma olurmu?malesef bilgisayarım e-sata desteklemediği için diskimin bu özelliğini kullanamıyorum ve biraz daha hızlı bir arabirim kullanabilsem fena olmaz


  Bildiğim o firewire çıkışları ile iki WD yi birleştirebiliyorsunuz. Yani iki tane 500gb lığı firWire kablosu ile birbirine bağlıyarak 1tb yapıyorsunuz?

  Çift başlı USB kablosu USB bağlantısına özgü bir durumdur. Çift başlardan biri güç diğeri güç ve veri aktarımı yapar. Veri akışı 2 ye katlanacak diye bir durum yok.

  FireWire bağlantısı ile USB bağlantısı birbirinden özgü bağlantılardır. FireWirede çift başlı kablo yok. FireWire 800 hızna ulaşabilmek için fireWire800 kartı almalısınız.
 • bu durumu bilmiyordum teşekkür ederim
  firewire 800 kartı derken???bilgisayarım fw800 destekliyor sorun diskte
 • quote:

  Orjinalden alıntı: tarikaltuncu

  bu durumu bilmiyordum teşekkür ederim
  firewire 800 kartı derken???bilgisayarım fw800 destekliyor sorun diskte


  Tamam
 • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.