Şimdi Ara

(greve gidilmeden anlaşıldı)H&M Çalışanları Olarak Greve Gidiyoruz (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
187
Cevap
2
Favori
63.291
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
206 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eski bir H&M çalışanı(yönetici) olarak isteklerinizi tamamen haklı buluyorum.İnditex grup bu gün bu isteklerin tamamını kasrşılayabilmekte.

H&M deyincede aklınıza uçuk rakamlar gelmesin 3 kuruşa çalışıyorsunuz.Adı var görüntüsü yok malesef ücret konusunda.Bu piyasayı bilenler için konusuyorum sıradan bir türk firmasında daha çok kazanıyorsunuz.Hele birde iç kaynak olarak yönetici olduysanız aç kalırsınız:)

edit: Zafer sizin hayırlı olsun:))
    https://www.koopis.org.tr/haber/h-m-de-verdigimiz-muecadele-zaferle-sonuclandi/283

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi selcuk666 -- 20 Eylül 2019; 11:53:22 >

• 2 gün off yanına da cilası 2 maaş ikramiye...

Ne iş yapıyorsunuz?

Uzmanlığınız nedir? Tecrübeniz, deneyiminiz nedir? Markaya ek olarak kattıklarınız nedir?

Bence hak etmiyorsunuz. Zam oranına karışmam ancak bonusları hak edecek bir statüde değilsiniz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • realitych R kullanıcısına yanıt
    Bu yorumuna katılamıyorum dostum. Öncelikle bu yorumu 6 sene çalışmış olduğum mağazacılık sektörüne istinaden yazıyorum. Ben de Türkiye'de insanların 5 gün çalışıp 2 gün tatil yapmasını, yılda 2-3-4 ikramiye almasını isterim milletin cebi ve manevi duyguları rahatlasın isterim. Hangi özel sektörde bu mümkün? Kendim de senelerce bu işi yaptım ve haftanın uygun görülen 1 günü o da shift e bağlıdır izin yapmıştım. İlk girdiğin 1 ay işe yeni başlamışsındır yemek fişin geç gelir öbür aya kadar ve sen 1 ay boyu kendi cebinden (varsa paran) yersin. Şuan özel bir firmada mühendisim ve haftada 2 gün tatilim var ikramiyeyi falan geçtim, kurumsal yerlerde belki cumartesi bile çalışan arkadaşlarım var. Fakat bizlerin çalışma saatleri 8-18 8.30-18.30 civarında. Yani günde 8 saat değil 9-10 saattir. Haftalık yemek mola hariç 45 saat çalışmaktayız. İkramiyeyi sorgulamıyorum veren firma var vermeyen firma var göreceli bir mesele. Şimdi sadece giyim sektörünün hatta ve hatta H&M firmasının farkı nedir ki günde 8 saat ve haftada 2 gün çalışmayacaklar? Buralarda çalışan arkadaşların statüleri nedir? Yada madem bu mümkün ben neden senelerce okula boşa para döktüm, moral olarak çöktüm ve dirsek çürüttüm okulumu okumak için? Zaten çalıştığım yerlerde yöneticilik teklifi de almıştım. Okumazdım daha avantajlı olacak vaktimi ömrümü çalmayacak bu işi yapardım. Bakın baştan diyeyim ben isterim böyle bir şeyi, az çalışalım, kendimize ailemize vakit ayıralım. Ama sadece giyim veya H&M için değil, tüm özel sektör çalışanları için isterim. Böyle bir yola baş koyacaksak, Türkiye çalışma sistemine SGKya Çalışma Bakanlığına yapalım başvurumuzu derim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thumt -- 20 Eylül 2019; 12:0:21 >

• Bu sadece mağzacılık sektörü ile ilgili değil, Türkiye genelinde bir sorun maalesef. Kriz ortamında firmalar kendini garantiye almak için daha çok sıkıyor. Çalışanlar ise esas kriz mağdurları oluyor.

Türkiyenin ünlü markalarından birisinin fabrikasının önünde her sabah en az 1oo kişi görüyorum. İş görüşmesi için gelmişler. Her gün birbirinden farklı en az 100 kişi diyorum bakın.

Hal böyle olunca hali hazırda o firmada çalışanlar hiç bir hak talep edemiyorlar tabii ki. Dışarıda o kadar bekleyen varken "standart eforla" çalışan işçi bile işden çıkartılabilir. Dışarıda daha fazla çalışacak birisi elbet vardır diye düşünülür.

Böyle bir ortamda yıllarca çalışmış ve belli başlı işlerin ustası haline gelen insanlar sadece biraz daha rahat olabiliyorlar. Ustalaştığı için günde 100 parça çıkartabilen birisini işten çıkartıp yerine 80 parça çıkartabilecek birisini almak istemezler. Fakat bu usta maaş olarak daha fazlasını isterse firmanın parça başı maliyeti aynı olacağından sıcak bakılmaz haliyle. Burada usta kişi "aynı paraya daha çok iş yapma" avantajıyla işini elinde tuttuğuna şükreder genelde.

İşsizlik olmuş %13. Ki gerçekte daha fazladır muhtemelen. durum böyle olunca çalışanların daha iyi imkanlar istemeleri de zor oluyor.

• Günümüz Türkiye'sinde herhangi bir şirkette beyaz-mavi yakalı olarak çalışmak gerçekten çok zor bir durum, Avrupa'da insan statüsünde sayılıyorsunuz ancak günümüz Türkiye'sinde bu imkanları hakkınızı aramak isteseniz de bulamıyorsunuz.

"Şu kadar alacağım", "şöyle yapacağım" düşüncesi yerine imkanınız varsa bir B planı oluşturmaya bakın. Neden ben bunu yapmıyorum diye sorgulayın, emin olun bu işten daha kârlı çıkarsınız.

Allah yardımcınız olsun, bol şanslar.
  • sen bu konuya ‘o fazla, bu olmaz’ vs vs bos yapanlari takma bro
    h&m sevdigim bi marka ama 2017 de 14.99 a aldigimiz basicler 29,99, 30 liralik sweetler 60 liraya satiliyor
    hem %100 zam hem de is yapan bi markanin iscisine saygisi olmamasi super
    tam turkiyelik is.. magaza isletmecileri kendine indiriyodur parayi

• klasik magazacilik. kendini kurtar dostum. bu magazalardan emekli olan gormedim. omrunu yersin.

• quote:

Orijinalden alıntı: selcuk666

Eski bir H&M çalışanı(yönetici) olarak isteklerinizi tamamen haklı buluyorum.İnditex grup bu gün bu isteklerin tamamını kasrşılayabilmekte.

H&M deyincede aklınıza uçuk rakamlar gelmesin 3 kuruşa çalışıyorsunuz.Adı var görüntüsü yok malesef ücret konusunda.Bu piyasayı bilenler için konusuyorum sıradan bir türk firmasında daha çok kazanıyorsunuz.Hele birde iç kaynak olarak yönetici olduysanız aç kalırsınız:)

edit: Zafer sizin hayırlı olsun:))
    https://www.koopis.org.tr/haber/h-m-de-verdigimiz-muecadele-zaferle-sonuclandi/283
    Teşekkürler hocam, lakin ne yazık ki bize söylenileni veremedi sendika. Toplantılarda şov yapan sendika, gece yarısı toplanıp bizim iznimiz olmadan ( anlaşmadan önce temsilcilerinde olacağını söylemelerine rağmen ) komik rakamlara kabul etmişlerdir. Zaten buna yakın bir iyileşmeyi şirket öneriyordu. %3 zam alınmış , yılbaşı itibari ile asgari ücrete gelen zam + %3 zam denilmiş. Bu oranı zaten sendika olmadan şirket vermek zorundaydı yoksa asgari ücretin altına düşecekti.

• Zamaninda M&S'da calismistim. Eger istiyorsaniz haftada 5 gun calisabiliyordunuz, 2 gun offunuz oluyordu. Prim sistemi de vardi. 2 maas primi size verirlerse tum magazalara vermek zorunda kalirlar. Prim sistemi getirmek istemiyorlarsa bile en azin 1 ya da 1.5 maas ikramiyeye is baglanabilir gibi geldi bana. İsteyen full timelara dokuzar saatten 5 gun vermek gayet adil keza. Zam olayinda firmanın da eli kolu baglidir, yuzde 20% zam yaparlarsa çalışanların 30%unu işten cikarirlar. Yine de oran dusuk, biraz daha bastirilip arttırılabilir. Orta yolu bulmaya calismaniz bence en sagliklisi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yan hakları ve 2 off ıyı bence. Tabı ucret konusunda eksık kalmıs bıraz ama yınede buna sukur. Tabı bıde bu zamların ve off ların magazaya yansıması var malıyet olarak. Umarım acısı calısandan cıkmaz. Azcık tanıyosam sıze cok yuklenecekler artık.

• haklı grev.bu şekilde topluca grev yapmanız ise muhteşem ve ötesi bence.umarım herkes sizin gibi davranabilir.

inşallah istediğinizi alabilirsiniz.emekçiler en çok çalışan ama en az maaş alan kesim maalesef.

edt.

ayrıca yediği kaba pisleme muhabbeti de ancak bizim kraldan çok kralcı yöneticilerimize yakışır.bu kadar düzeysiz ve kalitesiz bireylerin yönetici olmaları üzücü.

birileri daha çok çalışsın,daha çok emek versin birileri de otursunlar,az çalışıp konforlu ortamlarında maaşları hesaplarına yatsın,sonra da yediği kap falan filan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muammer816 -- 20 Eylül 2019; 12:46:22 >
  • Stand Alone kullanıcısına yanıt
    Zaten almak için uğraşıyorlar. Grev bunun için yapılır.

• Yoneticiler marka yada sirket aleyhinde birsey yazamazki. Onlar yonetici ölürken got yalama maddesinin altina imza atiyorlar kardesim

• Oha lan hala 2 gün izin ve yapılan iyileştirilmeleri doğru bulmuyorum çok fazla diyen var. Olması gereken bu zaten. Aynısını seninde istemen gerekirken sahip olanların elinden alınmasını istemek. Türk cehennemi gerçektende var. Adam doğru söylüyo millet koyun.

• quote:

Orijinalden alıntı: WinchesteeR

Teşekkürler hocam, lakin ne yazık ki bize söylenileni veremedi sendika. Toplantılarda şov yapan sendika, gece yarısı toplanıp bizim iznimiz olmadan ( anlaşmadan önce temsilcilerinde olacağını söylemelerine rağmen ) komik rakamlara kabul etmişlerdir. Zaten buna yakın bir iyileşmeyi şirket öneriyordu. %3 zam alınmış , yılbaşı itibari ile asgari ücrete gelen zam + %3 zam denilmiş. Bu oranı zaten sendika olmadan şirket vermek zorundaydı yoksa asgari ücretin altına düşecekti.

Alıntıları Göster
    Hocam, rüşvet almış olmasınlar bak?
    Bu tür işlerde çok yaşanır bak. Bunu kabul edenler kim, neden geri adım attılar, ne maksatla yaptılar bunu?

Bakın, sosyal medyanın da etkisiyle o şartların hepsini kabul edeceklerdi; ama döneklik yaptılar.

• WinchesteeR kullanıcısına yanıt
    Sendikalar kendilerini düşünür, önce çalışanı gaza getirip greve giderler, sonra patronlarla kapalı kapılar ardında al gülüm ver gülüm hesabı pazarlığı yaparlar. Önce çalışan falan değil, önce sendika yöneticilerinin cebi esastır.

• realitych R kullanıcısına yanıt
    Hocam 6 saat hangi ulkede ve hangi meslek dali acaba?
    Tesekkurler

• erkahn kullanıcısına yanıt
    Yunanistan,kıbrıs falan heralde oralarda sieata varya

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • herkesin calisma sartlarinin daha iyi durumda olmasini umit edeceklerine, calısanların bunu haketmediklerini düşünüyorlar. bu dusunce tarzinizdaki problemi goremiyorsanız gerçekten yazik.

muhtemelen sizde 2 gun off yok. ve ikramiye almıyorsunuz. bu yuzden onların da almasını istemiyorsunuz. cunku uzmanliklari yok sadece bir magazada calisiyorlar. herkesin yapabilecegi bir iş bu. oysaki siz öyle misiniz? TR şartlarında siz daha iyisini almıyorken magaza calisanı mı alacak? olacak iş degil dogrusu. boyle 2 off olan magaza calisani TR de görülmemiştir ve bundan sonra da görülmemelidir. burası Avrupa degil, ekonomi belli arkadaslar herkes yerini bilsin.
  • Bu kadar düşük maaş verip insanlara 1 gün verdikleri izni bile kullandırtmıyorlar. Ya çalışma saatleri düşürülmeli ya da izin günü 2 güne çıkarılmalı.

Edit:Konuyu tam okumamıştım 2 gün izin vermişler ücretlere de katkı gelmiş harika harika harika

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arkadiusz Milik -- 20 Eylül 2019; 14:13:1 >
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.