Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

(greve gidilmeden anlaşıldı)H&M Çalışanları Olarak Greve Gidiyoruz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
180
Cevap
1
Favori
61.574
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> (greve gidilmeden anlaşıldı)H&M Çalışanları Olarak Greve Gidiyoruz
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Yüzbaşı
  458 Mesaj
  20.09.19 Güncellemehttps://www.koopis.org.tr/haber/h-m-de-verdigimiz-muecadele-zaferle-sonuclandi/283
  Bir gece yarısı bizim haberimiz olmadan imzalanan bir anlaşmadır. Greve gidilmeden işin çözülmesi taraftarıydım böyle iyi de oldu.Lakin bu alınan iyileştirmeler zaten şirketinde dilinde olan şeylerdi. Asgari oranda artış+%3 denmiş , bu zammı yılbaşından sonra şirket zaten yapmak zorundaydı. Yoksa asgari ücretin altına düşecektik. 120 tl olan sosyal yardım brüt tutar, net 85 e düşecek o da anca sendikaya ödenecek aylık ücrete yeter. Yapılan zam brüt tutar, net değil.
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------
  H&M de yaklaşık 2 yıldır çalışıyorum(2017 Aralık itibari ile). Son 1 yılda(ülkenin sunduğu vergi muafiyetinin kalkması ile birlikte) şirketin, çalışandan istedikleri gün geçtikçe arttı.Ama verilen ücret maalesef ki oldukça aşağıda kaldı(2019 part-time zam oranı %2, saatlik ücrete yansıması brüt 1 TL). Çalışanlar arasında ki mutlu ortam gün geçtikçe azalmaya yerini mutsuzluğa bıraktı. İşçi alımını çok sık yapmayan şirket , çıkan sayısı oldukça az olduğundan , bu süreçten dolayı sürekli hale getirmek zorunda kaldı. 7-8 yıldır çalışan personeller şimdiye kadar ses etmemiş , şimdi konuşmaya başlıyorsa bir problem olduğu açık ortada ama şirketten bir ilgi maalesef yok. 2019 Şubat-Mart ayı itibari ile üye olduğumuz sendika yasal sayıya ulaştı ve bakanlık tarafından toplu iş sözleşmesi için yetkilendirildi. 7 aydır yapılan müzakereler sonucunda şirket mali nedenlerden dolayı bu istekleri kabul edemediğini ( Ülke müdürü, 2019 mayıs ayında 4 sene üst üste 72 ülke arasında satış 1.si olduğunu , her sene %10'luk bir büyüme gerçekleşeceğini habertürk de ki röportajında söyledi.https://www.haberturk.com/turkiye-72-ulke-arasinda-4-sene-ust-uste-satis-birincisi-oldu-2436772-ekonomi )

  Şirketten istediklerimiz ve teklifleri
  Yılda 2 maaş ikramiye (Niye istiyoruz çünkü, herhangi bir prim sistemimiz yok ve altyapılarının olmayışını göstererek bunu çok ileri bir zamana aktarıyorlar)- Teklifleri 1 maaş ikramiye
  Full-time çalışanlar için haftada 2 off - Kabul etmiyorlar
  Asgari ücretin altında kalanlar( agi ve yol ücreti çıkıldıktan sonra ) için %20 , üstünde kalanlar için %17'lik zam - teklif edilen %2'lik zam


  Bunlara ek olarak maaş ödemelerini sabit bir gün belirlemek yerine, ay başından "5 iş günü " sonra maaş ödemesi yapılıyor.Aynı şekilde yemek ücretleri de "2 iş" günü sonra yemek kartına yatıyor. Sebep ise muhasebenin hesaplayamıyor olması. Mesela 30 ağustos resmi tatilde kazanılan çift mesai ücreti ayın son gününe gelmesi neticesi ile hesaplanamadığından bir sonraki aya aktarıldığı bilgisi verildi.

  Bazı yöneticilerin instagram paylaşımları- (Çok profesyonel bir şirket paylaşımlara bakın :) )Tepkiler sonrasında kaldırdılar.  Ülke müdürünün paylaşımını mağaza içi gizli bilgi olduğundan dolayı burada paylaşamıyorum. Bunlardan çok daha komik bir yazı.

  Medyaya yansıması,https://odatv.com/hmde-grev-var-19091914.html
  https://www.haberturk.com/h-m-de-grev-karari-alindi-2522309-ekonomi
  https://eksisozluk.com/h-mnin-grev-karari-almasi--6178002
  http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/calisma_yasami/1581640/H_M_de_grev_yakin.html

  20 Eylül'de Avrupa yakasındaki tüm mağazalara "bu işyerinde grev vardır." yazısı asılacak ve Taksim Mağazasında basın açıklaması yapılacak.21 Eylül'de ise Anadolu yakasında ki mağazalara asılacak ve Suadiye Mağazasında basın açıklaması yapılacaktır.4 Ekim itibari ile tüm mağazalarda grev başlayacaktır.
  Lütfen bir sorunuz varsa çekinmeden sorunuz. Tüm süreç boyunca isteyene bilgilendirme yapabilirim.Yapıcı eleştirilerinizi de bekliyorum.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WinchesteeR -- 20 Eylül 2019; 12:32:51 >  _____________________________
 • yorumlara bakinca millet iyice koyun olmus. biri 2 ikrmiye fazla biride 2 gun tatil fazla demis. avrupada insanlar gunde 6 saat calisiyor burada insanlar arkadaslarinin bile az tatil yapmasini istiyor. akil tutulmasi

  Şu "yediğin kap", "ekmeğimi veren firma" gibi tanımlamalara da hastayım. Sanırsın adamlar sana acıdığından maaş veriyor. Sen onlara sana verdikleri maaştan daha fazla katma değer sağlıyorsun ki, bu iş veren - işçi sözleşmesi devam ediyor.
  Şartların diğer firmalara göre daha iyi olup olmaması da bir zam yapmama gerekçesi değildir. Senin şartların daha iyi ise piyasadaki iyi adamları toplarsın. Yine sana faydası olur. İyi adamları topladıktan sonra standardı rakiplerinin seviyesine indirmeye çalışırsan yine sana zararı olur. En iyi senaryo da bile çalışanlar aynı hevesle çalışmayacaktır.

  Üstte belirttim sebebini , şirket prim sistemini getirmemekte ısrarcı. Giyim sektörü için prim, çalışanı canlandıran ve çalışmasını yükselten bir eylemdir. Çalıştığım mağaza aylık oldukça yüksek ciro yaparken benim cebime oldukça düşük bir ücret girmekte.

  cidden bizim insanlarimiza hayvan gibi davranmalari gerek, cünkü kendilerini hayvan gibi görüyorlar, zincirlerini kopartmak isteyenlere de "otur yerine, sen hayvansin böyle seyler yapma" deyip engelliyorlar..

  H&M magazasi isvicre'de de var, hadi gidin bakayim günde 5 gün mü calisiyorlar? Hadi bilemedin 6 gün calissin peki aldiklari maas nedir? Max %100 yani haftada 40-42 saat calisirlar. Ekstra calisirlarsa cok iyi para alirlar..

  Yahu hangi parekende seköründe 2 gün izin varmış, rahat çalışmak varmış gibi konuşmak için nasıl bir vicdan sahibi olmak gerekiyor? Avrupa'da bulunan oranın nasıl İNSAN gibi çalışma şartlarının olduğunu bilir. Aldığı paranın ne kadar değerli olduğunu bilir. Ama bizim ülkemizde haftada 1 gün izin, maksimum performans minimum ödeme mantığı kan emici patronlar tarafından halka o kadar normalmiş gibi dayatılıyor ki halk bile buna alışmış. Çalıştığınız bir iş var diye şükredin diyorlar. Kansızlar! Çalışma performansına gelince Avrupa örnek gösterilir, ama maaş vermeye sıra gelince Afrika örnek gösterilir. Ama artık buna bir dur demenin zamanı geldi!

  Konu sahibi arkadaş samimi değil. Viral reklam yaptığını düşünüyorum. Firmadan şikayetçi ama maaşallah toz kondurmuyor. Maaşindan şikayetçi ama kaç lira aldığını söylemiyor.

  Her şey de avrupayı örnek alıp çalışma şartlarına gelince yua bizi avrupayla niye karşılaştırıyorsunuz diyorsun. Bak bakalım avrupadaki h&m mağazası mı ciro yapıyor burada ki mi.

  Bu yorumuna katılamıyorum dostum. Öncelikle bu yorumu 6 sene çalışmış olduğum mağazacılık sektörüne istinaden yazıyorum. Ben de Türkiye'de insanların 5 gün çalışıp 2 gün tatil yapmasını, yılda 2-3-4 ikramiye almasını isterim milletin cebi ve manevi duyguları rahatlasın isterim. Hangi özel sektörde bu mümkün? Kendim de senelerce bu işi yaptım ve haftanın uygun görülen 1 günü o da shift e bağlıdır izin yapmıştım. İlk girdiğin 1 ay işe yeni başlamışsındır yemek fişin geç gelir öbür aya kadar ve sen 1 ay boyu kendi cebinden (varsa paran) yersin. Şuan özel bir firmada mühendisim ve haftada 2 gün tatilim var ikramiyeyi falan geçtim, kurumsal yerlerde belki cumartesi bile çalışan arkadaşlarım var. Fakat bizlerin çalışma saatleri 8-18 8.30-18.30 civarında. Yani günde 8 saat değil 9-10 saattir. Haftalık yemek mola hariç 45 saat çalışmaktayız. İkramiyeyi sorgulamıyorum veren firma var vermeyen firma var göreceli bir mesele. Şimdi sadece giyim sektörünün hatta ve hatta H&M firmasının farkı nedir ki günde 8 saat ve haftada 2 gün çalışmayacaklar? Buralarda çalışan arkadaşların statüleri nedir? Yada madem bu mümkün ben neden senelerce okula boşa para döktüm, moral olarak çöktüm ve dirsek çürüttüm okulumu okumak için? Zaten çalıştığım yerlerde yöneticilik teklifi de almıştım. Okumazdım daha avantajlı olacak vaktimi ömrümü çalmayacak bu işi yapardım. Bakın baştan diyeyim ben isterim böyle bir şeyi, az çalışalım, kendimize ailemize vakit ayıralım. Ama sadece giyim veya H&M için değil, tüm özel sektör çalışanları için isterim. Böyle bir yola baş koyacaksak, Türkiye çalışma sistemine SGKya Çalışma Bakanlığına yapalım başvurumuzu derim.

 • Er
  6 Mesaj
  Eski Kullanıcı Adı:
  xxchan


  tamam hakkınızı isteyinde sizde suyunu çıkarmışsınız 2 maaş ikramiyeyi üniversite mezunları zor alıyo  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  458 Mesaj

  Üstte belirttim sebebini , şirket prim sistemini getirmemekte ısrarcı. Giyim sektörü için prim, çalışanı canlandıran ve çalışmasını yükselten bir eylemdir. Çalıştığım mağaza aylık oldukça yüksek ciro yaparken benim cebime oldukça düşük bir ücret girmekte.
  xxBananaMeow kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  5258 Mesaj
  Yöneticiler Ernst Abbe ve Zeiss'te 150 sene önceki işletmeciliği okusunlar.
  |
  |
 • Yarbay
  6180 Mesaj
  Hangi perakende sektöründe 2 gün izin varmış  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
 • Yüzbaşı
  885 Mesaj
  Umarım bu grev sonunda her iki tarafta anlaşarak çalışmaya devam eder ve kimsenin canı yanmaz.

  *Yılda 2 maaş ikramiye umarım bu hedef gerçekleşir ve kayıtsız şartsız yıla bakılmaksızın her personele verilir.
  *Full-time çalışanlar için haftada 2 off - Çalışma saatiniz ve düzeniniz hakkında bilgim yok talebiniz varsa muhakkak haklısınızdır. En azından kabul edilmezse 45 saat üzerinden haftalık tatil hesaplaması yapılmalı ve üstü ek mesai ücreti olarak ödenmelidir.
  Asgari ücretin altında kalanlar( agi ve yol ücreti çıkıldıktan sonra ) için %20 , üstünde kalanlar için %17'lik zam bu konu çok çetrefilli. Umarım sonucu güzel olur.


  Şunu merak ediyorum bu grev planlamasında mağazalarda satış tamamen duracak mı yoksa minimum seviyede ve tempo da devam edecek mi ?
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2461 Mesaj
  Eski Kullanıcı Adı:
  fizisyen


  Haklarınızı almanız dilegiyle.

  Ama Türkiyede grev olmaz.

  Ha birde şöyle bir örnek var ki bu adam idolüm yani ;
  https://www.yenisafak.com/ekonomi/isciler-yuzde-30-zam-isteyince-patron-lokavt-ilan-etti-3495484  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  SU GiBiSiN, NASI içSEM BiLEMEDiM ;)

  (not; radyoterapi-radyasyon güvenliği soruları cevaplanır)

  500pxcom/mertyucel
 • Yüzbaşı
  458 Mesaj

  @Karbon 12
  İsveç'te bu konuda duyarsız kaldılar malesef. Sendikalaşma sürecinde personele bir engel çıkarılmadı ama biriside gelip demedi problem ne diye.Bizim canımızı sıkan nokta bu grev kararı verilene kadar herkes koltuklarında oturdu. Grev kararı ile birlikte ülke müdürü 5 yaşında çocuğun yazabileceği nitelikte bir mail gönderdi.
  @radko
  Özellikle bir yer ile kıyas yapmaktan çekindim lakin yakın bir zamanda çalışanların ayaklanıp sendikalaşması sonucu olaya el atan Zara, çalışanların istediği çift izin ve zam oranını sendikadan ayrılmaları neticesinde çalışanlara verdi.(45 saat 2 izin ,mola süreleri 45 saatin içinde sözü verildi ama bunu sonra hiç olmamış gibi davrandılar.) Ayrıca H&M grubunun bir diğer markası olan "COS" markasında aynı şekilde çift izin yapılmakta.
  @Emrah_d
  Sendika zaten mart ayından beri süregelen müzakerelere olumlu yanıt vermeyip sürekli erteleme isteyen şirkete olumlu şekilde yasal süreç içerisinde devam edildi. Ama artık 60 günlük sürenin 35 günü malesef ki dolu ve son 25 gün içerisindeyiz. Ben hiçbir zaman grev taraftarı olmadım. Şirket boşu boşuna mali ve manevi açıdan zarara girecek. Haftalık izin için , full-time lar 45 saat çalışıyorlar. Grev kararı öncesi istenilen 45 saat- 2 izin iken , grev kararı sonrası bu talep 40 saat 2 izine indirildi.

  Grev konusunda, 4 ekimde başlayacak ve grev sürecinde iş faaliyetlerini tamamen durdurma hakkı mevcut yasal çerçevede , sanırım başlangıçta böyle bir şey olmayacaktır. Dediğiniz "iş yavaşlatma" yapılacak. Tam olarak bir harita çıkarılmadı. İlerleyen günlerde tam olarak netleşecek.

  @aksinaletinsan
  Teşekkür ederim. Şirket kabul etmek zorunda kalacak. Ama H&M'in lokavt kararı vereceğini pek düşünmüyorum.

  Ekleme : Paylaşım yapan gerçek kişiler hakkında hakaret içerdiğinden dolayı suç duyurusunda bulunuldu. Öne çıkar butonu ile destek olabilirsiniz.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WinchesteeR -- 19 Eylül 2019; 16:43:14 >
  |
  |
  Bahsedilenler: aksinaletinsan , Karbon 12 , radko , Emrah_d
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  713 Mesaj
  çalışma şartları nasıldı

  sadece prim olmaması ve maaşların düşük olmasımı sorun?
  diğer giyim mağazaları daha iyi şartlar sunuyormu?  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JuliusStrasser -- 19 Eylül 2019; 16:50:38 >
  |
  |
 • Yarbay
  4250 Mesaj
  sorması ayıp ne kadar alıyorsun? ayıp ise neden soruyorsun deme
  |
  |
  _____________________________
  imzamı okumak için profilime bakmanız yeterli olup, ücretsizdir. :-)
 • Binbaşı
  1186 Mesaj
  yorumlara bakinca millet iyice koyun olmus. biri 2 ikrmiye fazla biride 2 gun tatil fazla demis. avrupada insanlar gunde 6 saat calisiyor burada insanlar arkadaslarinin bile az tatil yapmasini istiyor. akil tutulmasi  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Yarbay
  6180 Mesaj

  Yau sen Türkiyeyi neden avrupayla kıyaslıyorsun burası belçika veya italya değil ya.
  Git bi bak bakalım hangi perakende sektöründe 2 gün izin var perakende sektörünü geçtim özelde 2 gün izin veren sektör bile çok az.

  Millete koyun diyorsunda ülkenin şartları bu,bu şartlarıda sunan o milyoner tayfa hani sürekli twitterdan instagramdan adalete,hukuğa sallayan tayfa. Örnek avmlerde koç'a ait mağazalara gidin bakalım kaç gün izin yapıp kaç saat çalıştırıyorlar  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi radko -- 19 Eylül 2019; 17:1:35 >
  |
  |
  realitych kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yarbay
  4250 Mesaj

  gelişen teknoloji ile insan gücüne olan ihtiyacın düşüşü gelişmiş ülkelerde başladı. bu vesileyle haftada dört gün çalışığ üç gün tatil yapanlar var. ingiltere'de de sendikalar istiyormu. bizde durmak yok, çalışmaya devam. biz çalışalım, doların hakim olduğu sistemin şamarına hep maruz kalalım. ne güzel valla. ulan var ya bu bir zulümdür. bu zulümü yapıp da cennete gireceğini düşünen var ise yani hayal kurmak güzeldir. çile bülbülüm çile.. gün ola devran döne. ya sabır..
  |
  |
  realitych kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  imzamı okumak için profilime bakmanız yeterli olup, ücretsizdir. :-)
 • Binbaşı
  1186 Mesaj
  valla ben haftada 30 saat calisiyorum ve asgari ucretin 2 katindan fazla aliyorum. siz boyle surunup isverenleri zengin edin.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Yarbay
  6180 Mesaj

  Napıyon internetten parçamı satıyon?  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
  realitych kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yarbay
  16156 Mesaj
  Destek.  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
 • Yarbay
  3216 Mesaj
  Hizmet sektöründe haftada 2 gün off Ingiltere' de bile yok , ayrica ikramiye iş verenin insiyatifindedir.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 3qzotix -- 19 Eylül 2019; 17:28:3 >
 • Yüzbaşı
  458 Mesaj

  @JuliusStrasser
  Yukarıda belirttiğim gibi, vergi muafiyetinin kalkması ile birlikte şirket dişlerini, gerçek yüzünü göstermeye başladı. Çalışma şartları kötü değil lakin, sadece şartlar karın doyurmuyor. Verilen emeğin karşılığı parasal açıdan da oldukça önemli. Diğer mağazalar olarak Daha az veren ve daha çok veren olarak 2 şirket örnek göstereceğim.
  Koton (Eskiden çalıştığım yer olduğundan) , daha az veren şirket , burasının şartları çok çok kötüde girersem pek hoş sözler söyleyemem.Sadece kazandıklarından gideceğim.
  120 saat(yasal olarak çalışabilecek maksimum saat) çalışmaları halinde aldıkları ücret+prim ve a+ dedikleri mağazalar ki (buludunğum avm deki mağazaları a+ mağaza) benim 120 saat çalışmam ile eşit ya da daha fazla ücret alabiliyorlar. Ama bu ücreti, üzerlerine bir sorumluluk olmadan alıyorlar.

  Inditex grubu-Zara, daha çok veren, çalışan çok yakın ardadaşlarım olduğundan dolayı bu örneği veriyorum. Prim sistemi olmasından dolayı sadece 3 gün (cuma-cmt-pazar) gelseler bile aldıkları prim ve son zamnlar neticesinde benim 2 katım maaş alıyorlar. Şartlar olarak daha sıkılar ama zaten bu sektörde çalışan birisi için çok da zor değil. (sen niye geçmiyorsun diyorsanız, 2. yılım doluyor ve 3.yılımda okul bitecek direkt askere gideceğimden tazminatımın yanmasını istemiyorum.

  @The souls migration
  Tam fiyat söylemem pek hoş olmayacaktır ki bu bilgi gizli bilgi olduğundan söylemem yasak. Asgari ücretin az biraz fazlası :) (cep harçlığı) Ayrıca yakın bir zamanda İngiltere ve Yeni Zelanda H&M grev kararı aldı (https://www.business-humanrights.org/en/new-zealand-hm-employees-stage-strike-over-living-wage-after-collective-bargaining-fails , İngiltere haberini bulamadım)

  @realitych

  desteğiniz için teşekkürler, asgari ücretin çok çok üstünde alanlar ve iş sahibi arkadaşlar elbetteki karşı yorumlarını yapacaklardır.Şaşırmıyoruz.


  @radko
  örnek olarak 2.kez soruyorsun. Yukarıda örneğini verdim tekrar veriyorum . Zara ve H&M grubunun başka bir markası "COS" .....

  @3qzotix
  Asgari ücreti verdikten sonra kalan her şey işveren insiyatifindedir. O zaman hiçbir şey istememeliyiz.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WinchesteeR -- 19 Eylül 2019; 17:30:9 >
  |
  |
  Bahsedilenler: realitych , The souls migration , radko , 3qzotix , JuliusStrasser
  _____________________________
 • Yarbay
  4250 Mesaj

  hesabını iyi yap. her çıkışın bir inişi vardır. yaz bunu bir kağıda, cüzdanında taşı.
  |
  |
  realitych kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  imzamı okumak için profilime bakmanız yeterli olup, ücretsizdir. :-)
 • Yarbay
  6180 Mesaj

  Bankamatik memurların hali ortada örnek olarak  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
  The souls migration kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Masal
google reklamları
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
haberler
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,398
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.