Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir Kullanıcı, 4 Masaüstü Kullanıcı
15.087
Cevap
623
Favori
617.754
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Hobi Forumları >> Yemek/Mutfak Bölümü >> '-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-'
Giriş
Mesaj
 • Yüzbaşı
  533 Mesaj
  Arkadaşlar özellikle latte önemli benim için delonghi ec221 önerir misiniz  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  863 Mesaj

  Albati, köşedeki kuruyemişçiden değil de taze kavurup gönderen sitelerden alıp denemelisiniz belki de. Birçoğunda kavurma seviyesini de seçebiliyorsunuz. Türk Kahvesi için sonuç nasıl olur bilmiyorum ama öğütücünüz varsa hemen her demleme çeşidi ile kahve içebilirsiniz.  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  Bahsedilenler: albati
  _____________________________
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  1 Not
  quote:

  Orijinalden alıntı: Ezhran

  Hocam ideal olanı, evet filtrenin ağzına kadar kahve ile doldurulması. Zehir tarifinizin, olması gereken espresso benzeri oldukça sert bir kahve elde etmiş olabileceğinizden kaynaklanma ihtimali var ya da fazla kısık ateşte, uzun sürede ve taşım sonrasında da ocakta tuttuğunuz için bir miktar yanık bir sonuç elde etmiş olabilirsiniz.

  Moka Pot da diğer 3. dalga yöntemler gibi alternatif bir çok sonuç elde edebileceğiniz bir demleme yöntemi. O sertlik damak tadınıza uymadıysa, filtreyi yarım doldurmak yerine, espressodan bir tık kalın olan orijinal kalınlık yerine, Hario kalınlığına kadar dene yanıl yöntemi ile kahve kalınlığını artırıp, ateşi de kaynama süresini kısaltacak miktarda artırırsanız (mesela max. 2 dakikada hazır olacak şekilde) daha yumuşak, (görece) lezzetli tatlar elde edebilirsiniz. Bu sayede çok ufak nüans farkları ile filtre kahve bile yapabilirsiniz...

  Bir diğer konu da, Starbucks özelinde değil ama 2. dalgacıların hemen hiçbirinde taze kahve bulmak neredeyse imkansız. İnternetten siparişlerinizde de buradaki yorumların kişilerin damak tatlarına göre, subjektif olduğunu unutmayın. Yine dene yanıl yöntemiyle size uygun olanı bulmak zorundasınız. Şahsen, mesela ekonomik ürünler sunan Sanalbaharat'daki kahvelerin kesinlikle saf olmadığı kanaatindeyim. DM'den soru soran bir arkadaşa "TC'deki yöresel kahve olayı tam bir ucuz etin yahnisi murdar olur durumu" demiştim, hala öyle düşünüyorum. Bu yerlerin hemen hepsinden ürün almış biri olarak, öncelikle kahvelerinin kalitesi olmak üzere her anlamda memnun kaldığım yer Barista Sepeti. Fiyatları tuzlu olsa da, sık sık düzenledikleri kampanyalardan faydalanılarak kaliteli kahveler temin edilebilir.

  Umarım arzu ettiğiniz lezzetlere ulaşabilirsiniz. Herkese bol keyifler...

  Cevabınız için teşekkürler.

  Evet kahvenin acılığı oldukça sert ve yoğun olmasındandı. Kısık ateş yüzünden de olmuş olabilir ama moka pot un sapını yakmadan nasıl yüksek ateşte tutabilirim bilemiyorum. O kadar küçük ki(2 kişilik).

  Bir dahaki denemem de daha kalın çekeceğim o zaman. Bakalım nasıl olacak.

  Evet kahveler Türkiye'ye gelip satışa girene kadar en azından 2-3 ay geçiyor. Açıkçası kahveyi internetten almaya taraftar değilim. Genel olarak zaten internetten yenilip içilebilecek şeyler almaya taraftar değilim. O yüzden şimdilik düşünmüyorum ama alacak olursam ilk önce dediğiniz gibi Barista Sepetine bakacağım.

  İyi günler.
  |
  |
  _____________________________
  Üze Tengri basmasar asra yir telinmeser Türk bodun ilingin törüngün kim artatı udaçı erti?

  Bilge Kağan
 • Yüzbaşı
  863 Mesaj
  Eeee sonra niye Türkiye'de hiçbir şey gelişmiyor?

  https://fresh.amazon.com
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  684 Mesaj

  Bayatlamaya yakın kenya aa kahvem vardı.2 gün önce türk kahvesi yaptım enfes oldu.Nitelikli kahveler varken, dandik brezilya kahvelerinden uzak durmak lazım.
  |
  |
  Gluskap kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  Bu hesap artık kullanım dışıdır.
 • Yüzbaşı
  265 Mesaj

  Hocam, "belli bir kaliteyi yakalamışlar" cümleniz Mehmet Efendi'yi düşününce komik geldi. Küflü rio minas ile nasıl bir kalite yakalanabilir ki? Mehmet efendinin tek şansı, kavrulduktan ve hatta öğütüldükten hemen sonra stoklarını bitirecek miktarda satış yapabilmesi. Mayıs ayında Yunanistan'a gittim, çevremdeki insanların istediği tek şey yunan kahvesiydi. Selanik'te bolca bulunan kahve dükkanlarından birine alışveriş için girdim; adam Etiyopya Sidamo, Colombia Excelso ve Costa Rica kahvelerini bir kapta karıştırıp Türk Kahvesi inceliğinde öğüttü. Meğerse sürekli methini duyduğum yunan kahvesinin sırrı çekirdeğin kalitesinden ve harmandan geliyormuş.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enfarktus -- 11 Ağustos 2016; 22:59:51 >
  |
  |
  albati kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  icolar.net
 • Yarbay
  5673 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Gluskap

  Albati, köşedeki kuruyemişçiden değil de taze kavurup gönderen sitelerden alıp denemelisiniz belki de. Birçoğunda kavurma seviyesini de seçebiliyorsunuz. Türk Kahvesi için sonuç nasıl olur bilmiyorum ama öğütücünüz varsa hemen her demleme çeşidi ile kahve içebilirsiniz.  Hocam buraların eskisiyiz biz, her türlü çekirdeği tattık sayılır bir çok siteden. Türk kahvesini yöresel çekirdeklerden elde etmek kolay değil. Birçok çekirdek, üzerindeki aromaları espresso ya da drip demleme tarzıyla bırakıyor. Ayrıca Türk kahvesinin öğütmede bir standartı yok maalesef. Bu da farklı tatlara yol açan önemli bir etken.  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  5673 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: enfarktus

  Hocam, "belli bir kaliteyi yakalamışlar" cümleniz Mehmet Efendi'yi düşününce komik geldi. Küflü rio minas ile nasıl bir kalite yakalanabilir ki? Mehmet efendinin tek şansı, kavrulduktan ve hatta öğütüldükten hemen sonra stoklarını bitirecek miktarda satış yapabilmesi. Mayıs ayında Yunanistan'a gittim, çevremdeki insanların istediği tek şey yunan kahvesiydi. Selanik'te bolca bulunan kahve dükkanlarından birine alışveriş için girdim; adam Etiyopya Sidamo, Colombia Excelso ve Costa Rica kahvelerini bir kapta karıştırıp Türk Kahvesi inceliğinde öğüttü. Meğerse sürekli methini duyduğum yunan kahvesinin sırrı çekirdeğin kalitesinden ve harmandan geliyormuş.

  Türk kahvesinin damakta bıraktığı tat yıllardır o beğenmediğiniz Rio minasla alınıyor. Evet kaliteli olmayabilir çekirdek, kurtlu da olabilir ama aldığınız paketlerin hepsinde belli bir kavurma ve öğütme standartı var en azından.
  Yıllardır netteki bir çok siteden çekirdek alırım bir çoğunda bu standart yok. Aynı çekirdeği iki kez sipariş edersin her seferinde ayrı profilde kavururlar.
  Bir ara kahve fabrikasında özel mesajla rica ederek Türk kahvesi blendi istedim ama gelen kahve taze olmasına rağmen Türk kahvesi tadından oldukça uzaktı. Demek istediğim, istersen Blue Mountain ile Türk kahvesi yap Rio minastaki frekansı yakalayamayabilirsin.

  Ayrıca yeşil çekirdek alıp kavuranlar kurtluya alışıktır -ki bu da tat profilini etkileyen bişey değildir.  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  265 Mesaj

  Sayın Albati, polemik yaratmak için yazmadım, gerçekten bana komik geldiği için yazdım. Yoksa ne Mehmet Efendi'den alışveriş yaparım ne de türk kahvesi içerim. Yalnız şu "yeşil çekirdek alıp kavuranlar kurtluya alışıktır" cümlenizi maalesef anlayamadım(o grubu girmeme rağmen), bu konuyu biraz açarsaniz sevinirim, Saygılar.
  |
  |
  albati kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  icolar.net
 • Yarbay
  5673 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: enfarktus

  Sayın Albati, polemik yaratmak için yazmadım, gerçekten bana komik geldiği için yazdım. Yoksa ne Mehmet Efendi'den alışveriş yaparım ne de türk kahvesi içerim. Yalnız şu "yeşil çekirdek alıp kavuranlar kurtluya alışıktır" cümlenizi maalesef anlayamadım(o grubu girmeme rağmen), bu konuyu biraz açarsaniz sevinirim, Saygılar.

  Kurtlu çekirdek bayağı yaygın da o yüzden söyledim. Kurtlu derken ortada kurt yok ama bi zaman kurt girmiş çıkmış.
  Paket ve öğütülmüş kahve satan bir yeri savunacağım hiç aklıma gelmezdi ama savunmaktan öte çaresizlikten diyelim.
  Türk kahvesi öğütmenin zahmetli ve pahalı olması bizi dışarıya bağımlı kılıyor maalesef. Öğütülmüş almaktan başka çaremiz yok şimdilik. Taze de olsa çekilen kahve eve gelene kadar aromasının büyük kısmını kaybetmeye başlıyor. 1 gün sonra bişey kalmıyor ortada. Ama çekilir çekilmez vakumlu paketlendiyse en azından bir süre daha idare ediyor. Aslında savunduğum şey kötünün iyisi diyelim.
  Siz Mehmet efendide kurtlu kahveyi nerde gördünüz bu arada?  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  265 Mesaj

  Birkaç yıl önce Eminönü'nde bulunan Mehmet Efendi'de yeşil çekirdek satışı da vardı, bilmiyorum hala satıyor mu. O dönem denemek için almışlığım var. Yine Eminönü'nde öğütülmüş türk kahvesi satan tüm kahveciler de yalnızca Rio Minas çiğ çekirdek satar. Ülkemizde her şeyde olduğu gibi kahve sektörü de biz vatandaşları düdüklemek üzerine kurulu. Adamlar kilosunu 10 doların altına mal ettiği kahveyi, vatandaşa 250 gr'ını 10 dolara satıyor. Ki rio minas'ın kilosunun maliyeti 3 doları geçmez. Diğer bir husus da bahsettiğiniz öğütme sorunu tabi. Bu sorun nedeniyle evde türk kahvesi ve espresso içemiyorum. Genellikle kahveyi Eminönü'ndeki kahvecilerden çiğ olarak ve görerek alır, evde kavurur ve maalesef Delonghi kg79 ile homojen olmayan bir şekilde öğütmek zorunda kalırım. Kg79 ile ne türk kahvesi ne de espresso inceliğinde öğütme yapılabilir. Bu arada mehmet efendinin sevdiğim tek yönü, bulunduğu sokağa yaydığı kahve kokusudur. Al sandalyeni, koy dükkanın önüne, o mis kokunun altında akşama kadar otur.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enfarktus -- 12 Ağustos 2016; 21:38:24 >
  |
  |
  albati kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  icolar.net
 • Yüzbaşı
  600 Mesaj  Cold brew ekipman tasarımına devam. Gayet güzel bir içimi oluyor denendi,test edildi, onaylandı :)

  Bu arada geliştirmeye devam edeceğim ekipmanı...
  |
  |
  _____________________________
  Kahve Tutkusu
 • Yarbay
  5002 Mesaj
  Kafeingo'dan 30 TL enpara indirimiyle aldığım 4 x 180 gr çekirdek kahvem geldi bugün. Güzel bir kutulama yapmışlar, içinden hoş bir hediye kupa da çıktı. Tadına dair şu an yorum yapamayacağım çünkü henüz paket açma durumunda değilim.


  _____________________________
 • Er
  10 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: arandur

  Kafeingo'dan 30 TL enpara indirimiyle aldığım 4 x 180 gr çekirdek kahvem geldi bugün. Güzel bir kutulama yapmışlar, içinden hoş bir hediye kupa da çıktı. Tadına dair şu an yorum yapamayacağım çünkü henüz paket açma durumunda değilim.

  Denediğinizde yorum alabilirmiyim hocam, yarın sipariş vermeyi düşünüyorum da?
  _____________________________
  Çok kaygı çekme, mukadder olan olur, takdir olunan rızkın da sana gelir.
 • Yarbay
  5002 Mesaj

  Ne zaman deneyeceğim belli değil, kampanya ne zaman dolacak bilmiyorum ama bence her türlü 30 TL indirim fırsatından yararlanılmalı.
  |
  |
  Bahsedilenler: ebrarg
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  480 Mesaj
  ...............................  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatihgh3 -- 23 Ağustos 2016; 17:59:48 >
  |
  |
  _____________________________
  SONY F22M1E/B CORE İ7-2630QM 2.0GHZ-6GB-640GB-16.4''-DVD/RWBR-1GB GT540M-BT-CAM-W7PRE
 • Yüzbaşı
  480 Mesaj
  ..............................  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatihgh3 -- 23 Ağustos 2016; 17:59:17 >
  |
  |
  _____________________________
  SONY F22M1E/B CORE İ7-2630QM 2.0GHZ-6GB-640GB-16.4''-DVD/RWBR-1GB GT540M-BT-CAM-W7PRE
 • Yarbay
  5673 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: arandur

  Ne zaman deneyeceğim belli değil, kampanya ne zaman dolacak bilmiyorum ama bence her türlü 30 TL indirim fırsatından yararlanılmalı.

  Kampanya 31 Ağustos'a kadar.
  4 x 180gr biraz tuhaf olmuş.
  Yapsana işte 4 x 250 gr.
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  5002 Mesaj

  @fatihgh3 10 Ağustos'ta sipariş verdim, 16 Ağustos günü geldi. Çekirdek halinde ve kavrulmuş istedim.

  @albati farklı gramajlar da vardı, ara ölçü olan bu gramajı denemek için uygun buldum. Şu an iş yerinde kafeingo düzgün açılmadığı için gramajları bakıp söyleyemiyorum.
  |
  |
  Bahsedilenler: albati , fatihgh3
  _____________________________
 • Yarbay
  5673 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: arandur

  @fatihgh3 10 Ağustos'ta sipariş verdim, 16 Ağustos günü geldi. Çekirdek halinde ve kavrulmuş istedim.

  @albati farklı gramajlar da vardı, ara ölçü olan bu gramajı denemek için uygun buldum. Şu an iş yerinde kafeingo düzgün açılmadığı için gramajları bakıp söyleyemiyorum.

  Size demedim hocam yapsana diye
  Ben de baktım da karışık isteyince başka seçenek sunmamışlar ona kızdım.
  Enpara için en az 750 gr almak lazım, diğer türlü heryerde aynı fiyat.
  Elimde sanalbaharatın 1 kiloluğu var sonuna geldim sayılır. O bitmeden ben de vericem sipariş.
  Blendleri ve bir tane tür hariç hepsi daha önce içtiğim kahveler. Siz deneyip de hoşunuza giden olursa söyleyin ondan alalım.  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
HızlıCevap
Reklamlar
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Mobilya Takımları
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,625
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.